Gemeen leiderdorp Wassenaar spreekt 'overtollig' geld aan stad Leiderdorp verraste me' 'De RING openbare Politiek bekritiseert handelwijze Steens Regio Weggebruikers vernielen wegreflectoren 'Vlees-noch-vis-weg moet veiliger worden' ieuwe opstoppingen eiderdorp blijven uit nderzoek naar privatisering ploitatie 't Groot Proffijt ruimte oegstgeest judynihof De selectieve toelating van leer lingen op de basisschool in nieuwbouwwijk Poelgeest heeft de meerderheid van de Oegst- geestse politiek een nare smaak in de mond bezorgd. Niet zo zeer de maatregel zelf, als wel het ontbreken van overleg wordt onderwijswethouder H. Steens (Leefbaar Oegstgeest) kwalijk genomen. Gisteravond tijdens een vergadering van de commissie onderwijs maakten met name D66 en CDA zich boos over het feit dat Steens en collega-wethouders op eigen houtje besloten om dit school jaar alleen leerlingen uit Poel geest zelf toe te laten op het noodschooltje. De raadsleden wisten nergens van. ,,Dit zijn toch dingen die je in een com missie bespreekt", sprak een 'onaangenaam verraste' A. Ko ningsveld (D66) verwijtend. Ze kreeg bijval van D. van Veen (CDA). ,,Ik heb hier geen woor den voor. Als je dan zo'n moei lijke beslissing neemt, commu niceer het dan goed." Wethouder Steens was er gis teravond zelf niet bij om een verklaring te geven. Ze kon de vergadering vanwege persoon lijke omstandigheden niet bij wonen. Haar plaats werd inge nomen door M. Smitsloo (WD), die de onderwijsambte- naar naast hem het woord liet voeren. Voorzover deze wist, was lang geleden al afgespro ken om gedurende het eerste jaar alleen leerlingen toe te la ten uit de wijk zelf. Dit zou ook bekend zijn geweest. Voor zo'n selectieve toelating was volgens hem destijds gekozen om 'de zaken beheersbaar te houden'. „De verwachting was dat het leerlingenaantal het eerste jaar al zou oplopen tot honderd." Volgens de ambtenaar is met de maatregel bp zichzelf niks mis. Openbare scholen mogen weliswaar geen leerlingen wei geren, maar van weigering is geen sprake. Kinderen uit Lei den of uit andere wijken in Oegstgeest kunnen immers wel terecht op de hoofdlocatie van de Oudenhof-Bokkesprong- school. Alleen niet in de depen dance in Poelgeest. „Het is geen leerlingenstop", aldus de ambtenaar. Volgens CDA'er Van Veen was dót ook niet het verwijt aan het adres van wet houder Steens. „De pijn zit 'm in de gebrekkige communica tie." D66'er Koningsveld bleef overigens wel bedenkingen houden bij uitsluiting van leer lingen vanwege hun herkomst. „Dat vind ik fout. Dertien jaar geleden hebben we om heel principiële redenen met elkaar bepaald dat er in Oegstgeest geen schoolgrenzen worden in gesteld. Voorzover ik weet is dat beleid nog steeds ongewijzigd." SCHITTERENDE SCHUIFPUI? Een schuifpui geeft stijl en allure aan uw woning. Lieftink maakt ze in aller lei soorten. In aluminium of staal en met beglazing naar keuze. Met KOMO-keur als bewijs van top kwaliteit. Ontdek in onze nieuwe showroom hoe schitterend uw schuifpui kan zijn. IDAG 27 AUGUSTUS 1999 De paaltjes die beide weghelften op de N206 van elkaar scheiden worden stukgereden. foto dick hogewoning duin- en bollenstreek rob onderwater De zogenaamde verticale belijning in het midden van de provinciale weg N206, be doeld om de veiligheid te verhogen en het inhalen tegen te gaan, is tussen Noordwijk en Noordwijkerhout deels stukgereden. Vooral rond de afslag Noordwijkerhout- Noord is zestig procent van de paaltjes ver dwenen. De 'boosdoeners' zijn de wielen van vrachtwagens, die de plastic reflectoren ka pot rijden. Ook rijden de chauffeurs van personenauto's de paaltjes stuk. In sommi ge gevallen gebeurt dat opzettelijk, meent J. Disco, woordvoerder van de provincie.Als je er vaak genoeg over heen rijdt, raken ze uiteindelijk los." Bij de politie worden de laatste weken regelmatig losgereden paal tjes gebracht. Ook liggen er paaltjes ver spreid in de struiken langs de weg. De N206 staat te boek als een gevaarlijke weg. Er hebben tot nu toe drie ongevallen met dodelijke afloop plaatsgevonden. Een Hagenaar raakte na een frontale botsing op de weg voor negentig procent invalide. Me de vanwege die ongelukken besloot de pro vincie de veiligheid van de weg te verbete ren. Begin dit jaar werd op het traject tus sen Noordwijk en Noordwijkerhout vertica le belijning geplaatst. De bedoeling daar van is dat automobilisten op de tweebaans- weg niet meer inhalen. Disco: „Eigenlijk zou een doorgetrokken streep voldoende moeten zijn, maar sommige weggebruikers denken dat ze op een snelweg zitten." Ondanks de tegenwerking van de wegge bruikers heeft de provincie de moed niet opgegeven om van de N206 een veilige weg te maken. „Maar als automobilisten de paaltjes willens en wetens stuk rijden, dan houdt het voor ons ook een keer op. Zon der medewerking van de weggebruikers heeft een dergelijke maatregel geen kans van slagen", zegt Disco. Medewerkers van de provincie gaan de komende drie weken aan de slag om de schade te herstellen. I )ldercross in Stompwijk ipwuk De Stompwijkse IJsclub organiseert vanavond voor tweede maal in zijn geschiedenis een poldercross. De tocht rt door polderlandschap met 22 sloten. Wie kan zwemmen, Lyceu ig meedoen. Het dragen van schoenen is verplicht. De in- J hr Prj irijving begint om 18.00 uur. Kinderen van tien jaar tot 15 hi> tun r starten om 19.00 uur. Voor hen is een kort parcours uitge- stDe 'groten' starten een half uur later. Na afloop kan in de edkamers van Stompwijk '92 een douche worden genomen. [>eterwoudenaar gewond bij brand terwoude Een 38-jarige bewoner van de Nassaulaan in Zoe- s Volle tvoude-Rijndijk heeft brandwonden aan borst en armen op- open bij een brand in zijn keuken. De man was vergeten dat een pan op het vuur had gezet. Toen de vlam in de pan sloeg JuLIai1111 hij ze'f in ache om het vuur te doven. I Pane en op| Ambitieus investeringsplan voor periode 2000-2004: Wassenaar gaat de komende vier jaar 44 miljoen gulden aan 'overtollige reserves' inzetten voor verbetering van het woongenot en het voorzieningenniveau in de ge meente. Zo wordt voor nieuwbouw van het Sterrenbad 15 miljoen gulden uitgetrokken en mag een nieuw soci aal-cultureel centrum ruim 12 miljoen gulden kosten. wassenaar erna straatsma Het college van B en W komt daarmee tegemoet aan de wens van een meerderheid in de ge meenteraad. WD en D66 stel den begin vorig jaar al voor om een deel van het gemeentelijke kapitaal in te zetten voor de fi nanciering van dure projecten, zoals de bouw van een nieuw sociaal-cultureel centrum en nieuwbouw van het Sterrenbad. De algemene reserves waren net de 'magische' grens van honderd miljoen gulden gepas seerd. WD-wethouder E. van Dijk (financiën) zag toen echter niets in het voorstel. Ze bena drukte de noodzaak van een voorzichtig uitgavenpatroon. Ze pleitte zelfs voor aanvulling van het 'spaargeld'. Nu wordt in de begroting voor 2000 gesproken over een 'reservepositie die sterker is dan vanuit financieel oogpunt noodzakelijk is'. Er is inmiddels 108 miljoen in kas en dat be drag moet in vier jaar tijd slin ken naar 64 miljoen gulden. Er is een ambitieus investerings programma opgesteld met nieuwe plannen en extra bud getten voor reeds bestaande plannen. Zo is het budget voor verkeer in 2000 tien miljoen gulden hoger dan vorig jaar. Nieuw is de renovatie van de Bonifaciusschool, waarvoor B en W drie miljoen willen uit trekken. Verder is er een budget van ruim 13 miljoen gulden voor uitbreiding en aanpassing van het Adelbert College. Jaar lijks komt bovendien een deel van de rente-opbrengst van het Wassenaarse kapitaal, een be drag van 800.000 gulden, ten goede aan de jaarlijkse exploita tie van de gemeente. Ondanks de ruime reserves gaan de belastingen volgend jaar omhoog. B en W stellen dat dit 'onontkoombaar' is, vanwe ge de herverdeling van het ge meentefonds. Wassenaar ont vangt minder van het rijk dan grotere gemeenten. De tarieven voor de onroe- rende-zaakbelasting stijgen met 11,5 procent, maar blijven daarmee toch nog tot de laagste OZB-tarieven van Nederland behoren. Alleen Putten, Nun- speet en Wester-Kogge nland hebben iets lagere belastingta rieven voor onroerend goed. De voorgenomen stijging van de OZB-tarieven is overigens lager dan B en W vorig jaar verwacht ten. Toen ging het college uit van een noodzakelijke stijging van dertien procent. De toeristenbelasting stijgt evenredig aan de OZB-tarieven, met 11,5 procent. Het over nachtingstarief komt daarmee op 1,26 gulden. De overige be lastingen, zoals de hondenbe lasting en de rioolrechten, stij gen licht. De jaarlijkse, door het rijk per inwoner uitgekeerde 'Zalmsnip' wordt net als voor gaande jaren verrekend via een korting op de reinigingsheffing. Besluit over N206 in 2000 den haag/duin- en bollenstreek wim koevoet Op de provinciale weg N206 blijft niets hetzelfde. Over de status en de inrichting van de belangrijkste noord-zuidverbin- ding in de Duin- en Bollen streek valt uiterlijk volgend jaar een besluit. Toch staat nu al vast dat grote veranderingen op komst zijn. Of de weg zijn hui dige functie als ontsluitingsweg behoudt en of de provincie de beheerder blijft of niet. „De discussie over de toe komst van de weg is in volle gang", zegt H. Vergeer van het zogenaamde Provinciaal Or gaan Verkeersveiligheid (POV), waarin de provincie, de politie, tien gemeenten en het open baar ministerie samenwerken. Zij hebben de N206 aange merkt als een van de grootste knelpunten op het gebied van de verkeersveiligheid in de Duin- en Bollenstreek, die op zijn beurt behoort tot de ver- keersonveiligste gebieden in Nederland. „Het komt er in feite op neer dat er een keuze moet worden gemaakt: maken we er een weg van die het gebied ontsluit of is het beter er een zogenaamde stroomweg, een autosnelweg van te maken. De N206 in zijn huidige vorm is een beetje een vlees-noch-vis-weg met alle ge volgen voor de verkeersveilig heid van dien", stelt Vergeer. Hij doelt op de uiteenlopen de maximumsnelheden die nu zijn voorgeschreven. Op het ene stuk is 70 of 80 kilometer per uur toegestaan, elders 100. De weg wordt er een stuk veili ger op als overal de limiet van 80 kilometer per uur zou gel den. „Maar voor de categorie ontsluitingswegen geldt dat de kruisingen gelijkvloers moeten zijn. En dus moeten in dat geval alle viaducten eruit. Hoe je het ook wendt of keert, dat komt neer op een enorme kapitaal vernietiging. Van alle ongelijk vloerse kruisingen moeten dan rotondes worden gemaakt." Volgens Vergeer is het nog geen uitgemaakte zaak dat bij de status van ontsluitingsweg gelijkvloerse kruisingen ver plicht zijn. „Het zou kunnen dat we uitkomen op het ver smallen van de rijstroken of an dere fysieke aanpassingen." Ook als de weg in een auto snelweg verandert en het rijk de nieuwe beheerder wordt, vol staan nieuwe borden met de nieuwe maximumsnelheid niet. In dat geval moeten de stroken wellicht breder worden en stij gen ze in aantal. Sinds eind 1998 proberen de betrokken instellingen de Duin en Bollenstreek verkeersveiliger te maken. Ze hebben zich voor genomen om in 2000 het aantal verkeersdoden met een kwart terug te brengen, in de tien jaar erna met de helft. Dat kan door aanpassingen aan de infrastructuur en door het gedrag op de weg te verbe teren via voorlichting op scho len. Speciale aandacht gaat ook uit naar de bromfietsproblema- tiek. „In de Duin- en Bollen streek staan nogal wat streek scholen waarvan de leerlingen zich per bromfiets verplaat sen", aldus Vergeer van het POV. Hij wijst erop dat op de N206 niet de meeste ongelukken ge beuren. „Maar het vervelende van die weg is dat als daar iets gebeurt, het direct goed raak is." was vanmorgen rond acht opmerkelijk rustig in Lei- jlorp. Een lange rij auto's op 1446, daar bleef het bij. De rproef moet maandag nog en, maar de voorlopige :lusie is dat het gemeente- uur zich geen zorgen had en maken over nieuwe op- pingen. :t wordt weer dringen, was weken geleden de bood- p van PvdA-wethouder V. cenboer. Hij was, zo waren woorden, 'overvallen' door (voornemen van de provin- Zuid-Holland om een deel van de N445 te asfalteren, net in de tijd dat Leiderdorp de ro tonde op de Persant Snoepweg afbouwt. En dat terwijl de les uit de verkeerschaos van eind juni was dat dit soort wegwer ken beter op elkaar moeten worden afgestemd. Molkenboer heeft er vervol gens bij gedeputeerde Hout man op aangedrongen dat de provincie haar werkzaamheden zou uitstellen. De gedeputeerde heeft volgens Molkenboer er kend dat de communicatie be ter had gekund, maar zag geen noodzaak het asfalteren uit te stellen. Volgens de provincie zouden de twee wegwerken el kaar niet 'bijten'. Ten V erk, S n, Dei iv'k"ól inige ni (Joze 9.45 Will. 3de H j Eucl itgeest zet een onderzoek ang naar privatisering van 't vfnki11 P10®)1- De bedoeling is een nog te zoeken exploi- het gebouw in Haaswijk beheren voor een bont ge- :hap van verenigingen en lisaties. Daarvoor is wel ist dat zich meer van dat clubs in 't Groot Proffijt gen. "root Proffijt draait al jaren verlies. Twee jaar geleden et wethouder G. Kempen •rzoeken hoe dat tij kan len gekeerd. Daar kwam uit het de moeite waard was e kijken of het gebouw kon len geëxploiteerd door de iting Kinderopvang Oegst- t. Dat plan liep spaak om- le SKO het niet eens kon lelooflen met de buurtgroep swijk over de ruimteverde- 'd- en )k een idee om van 't Groot fijt een bridgecentrum te „el en kwam niet van de id. Kempen denkt nu dat de ng^ zt ssing niet ligt in de richting één hoofdgebruiker, maar groot aantal clubs. „De be zettingsgraad is op dit moment niet zodanig, dat het gebouw door wie dan ook te exploiteren is." In het verleden is wel ge zegd dat de- malaise van het multifunctioneel centrum te wijten is aan het feit dat ambte naren niet erg zakelijk te werk gaan. Kempen denkt dat de verzelf standiging wel gaat lukken. Van de huidige gebruikers (Alliance Fran^aise, buurtgroep Haas- wijk, SKO, K en O en andere) wil een aantal liever meer dan minder gebruik maken van het gebouw, zegt ze. Ook gaat ze er van uit dat andere verenigingen naar het centrum kunnen wor den getrokken. De huidige gebruikers zijn gisteren door de wethouder op de hoogte gesteld dat een on derzoeksbureau gaat kijken of privatisering een haalbare zaak is. Het gaat om hetzelfde bu reau dat zich twee jaar terug over de toekomst van 't Groot Proffijt heeft gebogen. Volgens wethouder Kempen waren gis teravond bijna alle huurders aanwezig, en werd er 'prettig' gereageerd op haar voornemen. Over twee maanden moet het concept-rapport er liggen. Slowaak Jozef Csader „De mensen zijn makkelijker in Nederland." foto hielco kuipers tie geweest, de Drukkerij, heb de sporthallen en de scholen gezien, en zit nu twee dagen bij de brandweer." „De stad Leiderdorp verraste me. Het heeft maar twee of drie oude straatjes. Gelukkig past de nieuwbouw goed in het sys- teèm. De stedenbouwers heb ben de huizen zo mooi gemaakt als kan: niet zo maar een ge bouw van vier muren, acht ver diepingen hoog neergezet. In Samorin hebben de communis ten dat wel gedaan. Maar ja, die hoefden aan niemand iets te vragen. In Bratislava hebben ze in een streep van veertig meter mooie oude huizen platgelegd omdat er een brug moest ko men." „Het bevalt me hier goed. Ik slaap in verpleeghuis Leythen- rode bij lui die daar in oplei ding zijn. Dus van mijn eigen leeftijd. Iedereen vraagt me hoe het in Slowakije is. Zo maak ik veel kennissen. Volgende week ga ik naar basisschool Kastanje laan om te vertellen. Een klas gaat volgend jaar naar een schaaktoernooi in Slowakije en de ouders willen van tevoren meer over het land weten. Pri ma. Ik sta altijd ter beschikking. Ik vertel graag." „Op zich weten Nederlanders al meer van Slowakije dan bij voorbeeld de Duitsers. Als je in Duitsland 'Slowakije' zegt, den ken ze dat het bij het oude Joe goslavië of de Sovjet-Unie hoorde. Hier brengt men het land gelukkig in verband met mensen zijn makkelijker in erland. Kijk naar de balie het gemeentehuis in Lei- lorp. Heel open. In Slowa- werkt iedereen achter ge in deuren. Niet dat ze daar aardig zijn, de sfeer is ge- n officiëler. Een paspoort of rijbewijs regelen gaat hier veel sneller. In tien, vijftien uten heb je er één. In Slo- ije moet je drie, vier dagen iten. En als je het rijbewijs alt, sta je uren in de rij. document kun je trouwens eens in je eigen stad krij- Je moet ervoor naar de re- oofdstad." 71-4C baar) f 'oor di f Csader, 21 jaar en student erlands, komt uit Samorin, plaatsje op twintig kilome- /an Bratislava, de hoofdstad Slowakije. Samorin is de erstad van Leiderdorp. Ier loopt dezer dagen stage iet Leiderdorpse gemeente- ten privé-initiatief. In sep- ser vorig jaar kwam een de- tie van de gemeenteraad uit erdorp naar Samorin. Om- ik Nederlands studeer, g onze burgemeester of ik tolken. In een discussie de Leiderdorpers kwam het op dat ik stage zou komen in. Ik wil in de eerste plaats lurlijk de taal oefenen, maast wil ik kennismaken het bedrijfsleven. Ik ben als ist of via de universiteit al keer in Nederland geweest, het bedrijfsleven ken ik Daarom loop ik sinds 9 i. istus - na drie weken zo- cursus Nederlands - stage ■eiderdorp. Steeds op een ere plek. Ik ben bij de poli- Slowaakse student loopt stage bij gemeente Tsjechië, waarvan wij op 1 ja nuari 1993 zijn afgescheiden. Misschien heeft de grotere ken nis te maken met het feit dat Nederland ook een klein land is. Kleine landen hebben meer affiniteit met elkaar. Voor me zelf gaat dat in ieder geval op. Ik ga liever twee maanden naar Nederland dan een paar weken naar Spanje." „Het is alleen jammer dat Slowakije zo'n slecht imago heeft. Als de mensen hier iets van het land weten, zijn dat vaak de problemen met de Hongaarse minderheid. Terwijl er bijna nooit problemen zijn. Van de 13.000 inwoners in Sa morin is 70 procent Hongaars. Ik spreek Hongaars. Mijn ach ternaam is zelfs op z'n Hon gaars gespeld. We leven eigen lijk goed met elkaar samen. Te genwoordig zit de partij van de Hongaren in de regering." „Ik maak graag reclame voor mijn land. Het is mooi daar. We zijn niet arm, je kan alles ko pen. We proberen veel om toe risten te trekken. In Bratislava worden café's gerestaureerd. We hebben tegen Polen aan het prachtige Tatry-gebergte. 's Zo mers is het warm - dertig, vijf endertig graden - en 's winters ligt er veel sneeuw. Er is goede gelegenheid om te skiën, hoor. Maar Nederlanders kennen het niet. Gaan dus liever naar Spanje of de Canarische Eilan den. Nederlanders kiezen voor zekerheid." „Ik studeer in 2001 af. Wat ik dan precies ga doen en waar, weet ik nog niet. Maar als ik een kans krijg om naar het buiten land te gaan, waarom niet? Mijn generatie heeft het voor deel dat de grenzen open zijn gegaan. En heimwee krijg ik niet zo snel." Showroom: Produktieweg 15-17 2404 CC Alphen a/d Rijn tel. 017243 26 21 Openingstijden showroom: maandag t/m vrijdag van 8.30 tot 17.00 uur zaterdag van 10.00 tot 17.00 uur

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 17