,eiden Regio Zwembaden ontoegankelijk voor mensen met handicap Inderdaad - Niets lijkt op Leiden ïlitie: vrachtwagenverbod november van kracht Leidse politie naarstig op zoek naar personeel Onderzoek naar behoefte aan onderwijs in eigen taal Meer toeristen naar Leiden Na Flapper begint de wederopbouw Midzomerfeest PAG 27 AUGUSTUS 1999 éwim wegman. 071-5356414, plv -chef herman joustra, 071-5356430 [ishandeling meisje aan Telderskade :n Een 18-jarige Leidenaar is gisteravond door de politie gepakt Op verdenking van bedreiging en mishandeling. Hij i rond 21.00 uur op de Telderskade een 16-jarig Leids meisje )ben bedreigd en in het gezicht hebben geslagen. In het MC werden bij haar kaakverwondingen geconstateerd en moedelijk ook een hersenschudding. De jongen kwam vrij- lig naar het politiebureau waar hij werd aangehouden. [an valt van trap >enEen 33-jarige man uit het Brabantse Made is gisteren id het middaguuur ernstig gewond geraakt bij een val van trap. Hij was bezig met werkzaamheden aan huizen aan de :himedesweg bij de Plesmanlaan toen hij vermoedelijk van trap op een steiger viel. Daarbij kwam de man een verdie- ig lager terecht. Met een polsbreuk, inwendige bloedingen en [letsel is hij naar het LUMC overgebracht. [inder optredens Vrouwenkerkplein i haag/leiden Twaalf optredens op het Vrouwenkerkplein in den met muziek tot middernacht zijn teveel. De Haagse be- ursrechter mevrouw mr. C. Dedel-Van Walbeek heeft de [heffing voor twaalf feestavonden gisteren ongedaan ge- iakt. Omwonende J. Kloeg stapte naar de rechter omdat hij t aantal optredens met muziek bij café 't Praethuys wil terug- ngen tot acht per jaar. Met name tijdens de Lakenfeesten in heeft hij veel last van lawaai. Er hebben dan binnen een land zeven optredens plaats. De schriftelijke motivering van uitspraak is nog niet bekend. pen dag Volkshuis s ien_; Het Leidse Volkshuis luidt op zaterdag 4 september het uwe cursusseizoen in met een open huis. Belangstellenden men die dag van 11 tot 15 uur kennismaken met verschillen- docenten en proeflessen, demonstraties en presentaties bij- nen. Het kinderwerk presenteert zich met een creatieve riiid- van 12 tot 15 uur. Het Leidse Volkshuis is tijdelijk gehuis- t aan de Garenmarkt lb. i. liddag 'Ouders van overleden kind' 'en De zelfhulporganisatie 'Ouders van een overleden kind' dt zaterdag 4 september een contactmiddag in beroepen- lege Het Gilde, Boerhaavelaan 44 in Leiden. Heieen Schoots, eur van het boek 'Opnieuw leren leven' vertelt die middag :r haar ervaringen nadat zij een zoon verloor bij een ver- irsongeval. De bijeenkomst begint om 14 uur. leiden Feest op de Luifelbaan. De verzamelde winkeliers van dit winkelcentrum in Zuid-West houden dit jaar opnieuw een Midzomerfeest Tot en met morgen is er van alles te doen op het Vijf Meiplein en Bevrijdingsplein. Er zijn tal van kramen, terrasjes, muziek en kermis voor de kin deren. FOTO HIELCO KUIPERS Overleg Gehandicaptenbeleid Leiden (OGL) onderzocht drie Leidse baden indememers in de binnen- mogen dan ongelukkig zijn de snellere invoering van* verbod op zwaar vrachtver in het centrum, in de prak- wordt aan hun wens bijna •dig voldaan. De onderne- zien liever dat het verbod ovember of december van ht wordt. Op die manier >en ze meer tijd om hun le nders in te lichten dat ze ïere wagens moeten ge- ken. Wethouder T. van Rij dt echter vast aan een in- ing op 6 september. Op papier althans. De wethouder benadrukt dat hij de politie pas een maand la ter wil vragen ook daadwerke lijk bekeuringen uit te schrij ven. Districtschef B. Wijbenga denkt echter dat de politie in oktober pas een plan kan pre senteren hoe ze de zaak wil controleren. „Want er zijn nog flink wat dingen die we moeten regelen." Hij verwacht dat het verbod vervolgens per 1 no vember echt van kracht kan zijn. Waarmee hij aardig in de buurt komt van de datum die de ondernemers voor ogen hebben. De drie openbare zwembaden in Leiden: De Zijl, De Vliet en het Vijf Meibad, zijn niet of nauwelijks toeganke lijk voor mensen met een handicap of een chronische ziekte. Zo zijn er geen tilliften, badrolstoelen en geleide- trappen waarmee mensen die zich moeilijk bewegen ge makkelijker uit het water kunnen stappen. Verder ont breken aangepaste toiletten en kleedruimten vrijwel ge heel. Dat is de trieste constatering van het Overleg Ge handicaptenbeleid Leiden (OGL). De gebreken zijn ver vat in een nota, die de organisatie op 10 september aan de wethouders A. Pechtold (sport) en H. Baaijens (eman cipatie) aanbiedt. ventilatie in de zwembaden om hinderlijke stoffen als rook en chloor te doen verdwijnen. Om die reden zoeken gehandicap ten hun heil geregeld elders, zoals in het bad van het Zee hospitium in Katwijk, of in het speciale mytylbad in de Leeu werikstraat. Al die tekortkomingen en het verschijnen van de gemeentelij ke nota over de toekomst van herman joustra De OGL stelt verder vast dat in de zwembaden duidelijke gelei- delijnen en herkenningspunten ontbreken voor slechtzienden. Zogeheten ringleidingen waar mee slechthorenden een ge luidssignaal kunnen oppikken, zijn eveneens niet aanwezig. Bovendien is er onvoldoende de zwembaden in de stad zijn voor de OGL aanleiding ge weest om actie te ondernemen. Met als extra motivering dat openbare gebouwen zoals zwembaden verplicht toegan kelijk en bruikbaar horen te zijn voor mensen met een handi cap. Samen met enkele verte genwoordigers van Sportbedrijf Leiden, die de zwembaden be heert, is vervolgens een rond gang gemaakt. Daarbij heeft de OGL uitgelegd wat volgens die organisatie de criteria zijn waaraan zwembaden moeten voldoen. K. Caron van Sportbedrijf Leiden zegt echter dat de finan ciën een probleem vormen voor de uitvoering van alle wensen. „Die zijn nu eenmaal beperkt. De kosten van een ge- leidetrap kunnen al oplopen tot 30.000 gulden. Dat is natuurlijk niet de enige wens van de OGL." Dat bleek volgens Caron ook tijdens de rondgang langs de verschillende baden. „Het begon bij binnenkomst al met het hoogte van het hokje van de caissière, dat was te hoog voor rolstoelgebruikers. De woorden van de caissière zouden vervol gens ook versterkt moeten wor den voor slechthorenden. En zovoort. De kosten lopen dan enorm hoog op. Mogelijk dat een en ander via subsidie kan worden bekostigd, maar dan nog..." Caron vindt verder dat de aard en de hoeveelheid van de aanpassingen in de zwemba den niet overdreven moeten worden. „Met alle respect, ik heb alle sympathie voor de wensen. Maar ik denk dat ie mand die zo zwaar gehandicapt is dat aan al die wensen moet worden voldaan, toch al niet komt zwemmen." De betrokken wethouders, Pechtold en Baaijens, waren niet bereikbaar voor commen taar. eptembei omslag van de evenemen- ïkalender op briefkaartfor- iat voor augustus en septem- wordt opgefleurd door een to van een bioscoop. Het latje op de co ver verwijst ar de James Bondfilm die vo- jaar augustus gratis te zien is op de Beestenmarkt. 7b- orrow never dies met in de ofdrol Pierce Brosnan werd :n vertoond. Daphne Dec- rs speelt ook in de film mee. ;enlijk zijn het twee foto's, int het gaat om een trucage n een opname van een open- :ht- en een drive-in-bio- oop. Daaronder prijkt de slo- Ii Niets lijkt op Leiden. De kalender is een initiatief van de gemeente en Leiden Promotie WV. Wie goed naar de foto kijkt, ziet op de voorgrond een aantal in gekleurde auto's staan. De aan wezigheid van de voertuigen suggereert dat het hier om een drive-in- bioscoop gaat. Nade re bestudering leert echter dat voor de auto's een verhoging is, een soort altaar met daarachter een geestelijke. Onder het al taar bevindt zich een bankje •met daarop misdienaars en een zangkoortje. Het gaat hier dui delijk om de inzegening van een aantal auto's vermoedelijk in de Verenigde Staten in de ja- De Blauwe Steen, die al 700 jaar in de Breestraat ligt, is het symbolische middelpunt van de stad ren zestig. Om het geheel toch op een bioscoop in de buiten lucht te laten lijken, is Pierce Brosnan op grootbeeld er aan vastgeplakt. Slordig foutje. Over foutjes gesproken. Op de binnenkant van diezelfde eve nementenkalender staat dat de film Armageddon met in de hoofdrol Bruce Willis donder dag 1 augustus in de open luchtbioscoop wordt vertoond. Middels een scheurlijn kan de kalender worden gehalveerd en kan één helft als ansichtkaart worden opgestuurd naar fami lie, vrienden en bekenden met de vraag: Kom je ook? In wer kelijkheid was de film vorige week donderdag 19 augustus op de Beestenmarkt gepro grammeerd. Echter, door het slechte weer is er een herkan sing op donderdag 2 september om 21.00 uur. Maar je zal via de evenementenkalender maar hebben afgesproken op 1 au gustus. Slordig foutje. Als klap op de vuurpijl ver meldt de achterkant van de ka lender dat Summer Jazz 1999 aanstaande zondag 29 augus tus plaatsvindt. Dat willen we graag even rechtzetten want dat moet uiteraard zaterdag 28 augustus zijn. Waarschijnlijk komt er morgenavond toch al geen hond omdat Summer Jazz veel van haar grandeur heeft verloren. Vroeger was de route Rapenburg, Doezastraat, Bois- otkade en Kaiserstraat bomvol. Tegenwoordig beperkt het jazz- gebeuren zich helaas tot de Doezastraat en café De Tregter. Om een compleet debacle te voorkomen daarom voor de duidelijkheid nog één keer: Summer Jazz 1999 is morgen, zaterdag 28 augustus en niet zondag de 29ste. Je zal via de evenementenkalender maar hebben afgesproken op Sum mer Jazz. Slordig foutje. Inderdaad - Niets lijkt op Lei den. Zebra (3) Goed, het heeft een tijdje ge duurd maar nu is er dan tóch iets gebeurd. Het gaat hier over het zebrapad schuin tegenover het winkelcentrum in de Ste venshof. Al in december van het vorig jaar stond in deze ru briek te lezen over de even merkwaardige als gevaarlijke situatie die zich op de Stevens- hofdreef voordeed. Hier het af lopende stoepje voor de men sen in de rolstoel of met de kin derwagen en daar het zebrapad dat zich doodleuk anderhalve meter verderop bevond. Over steken in dieüauwe bocht was op de voorhand al een hache lijke zaak. Maar helemaal als je op wieltjes stond en niet zo snel ter been was. We hielden het op een misver stand tussen de bandenzetter enerzijds en de schilder van de zebra anderzijds. Die hadden elkaar destijds op een metertje of wat gemist. Maar de fout leek vrij eenvoudig te herstel len. Het zou hooguit een uurtje werk vergen om de boel daar letterlijk en figuurlijk gelijk te trekken. Zodat voortaan het af lopende stoepje direct zou aan sluiten op het zebrapad. Pre cies zoals het hoorde. Dat uurtje is dus acht maanden Inzegening van auto's of bioscoop in de openlucht? FOTO LEIDEN PROMOTIE VVV geworden. Een kniesoor die daar op let. Iedereen weet dat ambtelijke molens langzaam draaien. Belangrijker is dat er weer een probleem de wereld uit is. We blijven derhalve uit kijken naar misstanden, onvol komenheden en aberraties op de weg en in de wijk. Op ter mijn wordt het heus nog wel wat met die stad. eric-jan berendsen ad van kaam Frequente uitstroom agenten naar andere districten. Veel agenten die in het westen hun opleiding hebben gekregen ke ren na verloop van tijd weer te rug naar hun geboortegrond el ders in het land. „En daarnaast is de instroom slecht", aldus Wijbenga. De toeloop van allochtonen en vrouwen verloopt volgens Wijbenga 'mondjesmaat' mede omdat er sprake is van een 'concurrerende' arbeidsmarkt. „De politie is niet de enige die op deze doelgroepen mikt." Daarnaast spant de politie zich momenteel in om een klimaat te scheppen waarin het voor homoseksuelen prettig werken is. Pas daarna wordt er binnen die groep actief naar personeel gezocht. „Het geld voor extra personeel is er, de mensen vra gen er om en hebben er recht op", aldus Wijbenga. „We zijn er druk mee bezig maar voorlo pig is het nog alle hens aan dek." eric-jan berendsen De politie Leiden/Voorschoten heeft grote moeite met het wer ven van voldoende personeel. Momenteel werken er 220 men sen terwijl dat er 234 zouden moeten zijn. Voor volgend jaar is een uitbreiding toegestaan naar 260 personeelsleden. Commissaris B. Wijbenga breekt zich echter het hoofd waar hij 'zijn' toekomstig per soneel vandaan moet halen. Al leen in de basis-politiezorg (on der meer straatsurveillance) zijn er circa 20 vacatures. Re den voor paniek is er volgens hem nog niet. „Er hoeven geen bureaus te worden gesloten en alle auto's blijven rijden." Dat bleek gisteravond tijdens een vergadering van de raads commissie Algemene en Be stuurlijke Aangelegenheden. Volgens Wijbenga is er een 'fre quente' uitstroom van dienders Lessen in Turks en Marokkaans al begonnen belangstelling of bij problemen bij het vinden van een docent bestaat nog altijd de mogelijk heid om voor het onderwijs in een bepaalde taal samen te werken met de regio. Overigens bestaat met ingang van dit jaar voor het eerst de mogelijkheid om eigen-taalonderwijs in het Koerdisch aan te bieden. Terwijl Turkse en Marokkaanse leerlingen in de bovenbouw van de basisschool vanaf dit schooljaar buiten schooltijd les kunnen volgen in hun moeder taal, moeten leerlingen die van huis uit een andere vreemde taal spreken nog even geduld hebben. Onderwijswethouder H. Baaijens verwacht niet eer der dan dit najaar aan te kun nen geven wanneer met het on derwijs in andere allochtone le vende talen - afgekort als OALT - kan worden begonnen. Of en wanneer er in Leiden kan worden begonnen met on derwijs in de ldeinere talen, is afhankelijk van een aantal fac toren. Zo is het nog de vraag hoeveel belangstelling er is voor bepaalde talen, en of het moge lijk is om gekwalificeerde do centen te vinden. Bij geringe Het eigen-taalonderwijs aan Surinamers brengt nog een ex tra probleem met zich mee, omdat er in deze voormalige kolonie een groot aantal talen wordt gesproken. De gemeente is van plan om alleen het on derwijs in de twee Surinaamse talen waar de meeste belang stelling voor is te financieren. Baaijens hoopt binnenkort sa men met de Stichting Surina- De stad Leiden heeft het afge lopen toeristenseizoen 20 pro cent meer bezoekers getrok ken dan in voorgaande jaren. Ook de hotels kenden een re cordbezetting. Naast veel mensen uit eigen land waren het vooral toeristen uit Duits land en Engeland die de weg naar de stad wisten te vinden. Tjeerd Scheffer, directeur van Leiden Promotie WV, maakte gisteren bij de ope ning van zijn nieuwe winkel aan de Steenstraat deze posi tieve cijfers bekend. Hij sprak zelfs van een extreem goed jaar. „Vanaf half maart, gelijk met de opening van de Keu kenhof, was er sprake van een hele goede bezetting. Dat is de hele zomer ook zo gebleven." Dezelfde geluiden waren er te horen uit omliggende ge meenten. Mede door de hype rond de zonsverduistering kende vooral Space Expo in Noordwijk een prima jaar qua bezoekersaantallen. Rest LWO-top ook doorgelicht leiden ruud sep Ate Flapper is weg als directeur van de Leidse Welzijns Organi satie (LWO), maar daarmee zijn de problemen binnen het Leid se welzijnswerk nog niet opge lost. „Het zal niet beperkt blij ven tot het vertrek van Ate al leen", kondigt de voorzitter van de ondernemingsraad (OR) Roos van Gelderen aan. In de brief die alle LWO-medewer kers gisteren op de mat vonden, wordt gemeld dat ook de rest van de LWO-top zal worden doorgelicht en dat verder van iedereen verwacht wordt dat de schouders er onder worden ge zet. Over de maatregelen die tot nu toe door het bestuur zijn ge nomen, is Van Gelderen uiter mate tevreden. „Het was de be doeling dat er snel een onder zoek zou worden verricht naar de problemen binnen de LWO en dat het bestuur daadwerke lijk maatregelen zou nemen. Dat is gebeurd." De OR gaat er- vanuit dat ze ook nauw betrok ken zal zijn bij de toekomst van de LWO. Hassan el Houari heeft het af gelopen jaar namens de PvdA herhaaldelijk felle kritiek geuit op de LWO-directeur. De soci aal-democraten gingen zelfs zo ver om openlijk het vertrouwen in het management van de wel zijnsorganisatie op te zeggen. „Wij zijn dan ook heel tevreden dat het bestuur zijn verant woordelijkheid heeft geno men", reageert El Houari op het gedwongen vertrek van Flapper. De PvdA'er vindt dat er na het vertrek van Flapper een nieuwe situatie is ontstaan die hoop geeft voor de toekomst. „Ik hoop dat de organisatie nu kan beginnen met rotzooi op ruimen. Ik hoop dat ze het jon gerenwerk weer van de grond kunnen tillen, de grote uit stroom van personeel kunnen tegengaan en voor een nieuw elan onder medewerkers en vrijwilligers kunnen zorgen. De tijd zal leren of alleen het ver trek van de directeur voldoende is om weer beweging te krijgen in de LWO." Flapper zelf laat telefonisch weten geen behoefte te hebben aan commentaar op de brief zoals die gisteren onder het personeel is verspreid. In de brief wordt de directeur gepre zen voor de 'waardevolle bij drage' die hij heeft geleverd aan de totstandkoming en ontwik keling van de LWO, waarna nog in dezelfde zin wordt gesteld dat hij niet in staat is om de or ganisatie uit het slop te halen. Flapper: „Ik heb daar niets aan toe te voegen. Het is zoals het er staat."

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 13