Nu al eerste bloembollen planten Rodo in najaar planten Rijp en Groen Gen regelt sociaal zijn Fraaie sierkunst Wonderen in schimmel Bromelia's Wiskundeknobbel bij pingu Plantentrend najaar Vraag antwoord VRIJDAG 27 AUGUSTUS 1999 Samen met rozen behoort de rododendron tot de meest populaire struiken. Met recht, als grond en standplaats geschikt zijn blijkt de rodo, zoals deze in het modieuze jargon wordt genoemd, tot de meest dankbare planten in de tuin. Win terhard, vrij wel niet kapot te krijgen, zo mer en winter prachtig groen en in het voorjaar getooid met fraaie bloe men, afhan kelijk van de gekozen hy bride in veler lei kleur van wit tot rood, maar vooral vaak in lila tinten. De bloemen zijn ook nog zeer goede snij bloemen. Waarom ik nu, eind au gustus over 3002"pa" deze voor- jaarsbloeier schrijf? Omdat begin september naar mijn ervaring de allerbeste tijd is om deze struik te plan ten en te verplanten. Er is een uitzondering op deze vele keren bewezen regel en dat is als er rond deze tijd juist een zeer droge pe riode is. Dan wachten tot het weer vochtiger wordt. Anders nu aan de slag om een goede plaats en een plant naar wens te kiezen. Een goede plaats is per de finitie in de halfschaduw. De rodo houdt niet van te veel zon, zeker niet op zijn hoogliggende wortels. Hij doet het wonderwel onder loofbomen en bij mij staan rodos tot mijn eigen verba zing al jaren pal bovenop de wortels van een berk. Ze doen het fantastisch al moet ik erbij vermelden dat ik de grond rond de wortels geregeld aanvul met compost en turf. Die turf is heel belangrijk want deze struik uit de familie van de heideachtigen houdt van een licht zure grond en turf is zuur. En nu eerst de aanschaf. Kies een plant in de gewenste grootte en kleur waarbij opgemerkt kan worden dat de lila bloeiende soorten, die het meest verwant zijn met de originele rodo, doorgaans de sterkste en hardst groeiende zijn. Graaf na de aanschaf, als duidelijk is hoe groot het compacte wortelstelsel is, een gat op de gewenste plaats (ik herhaal in de GREET BUCHNER geeft halfschaduw) dat ander half maal zo diep en twee maal zo breed is als de kluit. Vul dit gat met een laag turf met compost, zet de kluit erin, vooral niet dieper dan nodig en vul de kuil aan met veel turf, tuin aarde en iets compost op. Geef daarna zeer veel wa ter zodat grond en wortelkluit goed met el kaar mengen. Houd dat wa ter geven, bij eventuele on verwachte droogte nog even vol. Omdat de grond in deze tijd van het jaar veel war mer is dan in het voorjaar, de tijd dat er ook verplant mag worden, is het succes naar mijn er- IS507 varing nu aarlem groter. Net als trouwens het planten en verplanten van coniferen die ook be ter aanslaan in warme grond dan in de koude voorjaarsgrond, uiteraard ook alleen als er rond die tijd niet toevallig een droogteperiode is, die kans is er immers ook in het voorjaar. Hoeveel water je dan ook geeft, het blijft moeilijk voor planten met groene bladeren of naal den want die hebben voor al behoefte aan luchtvoch tigheid omdat ze blijven verdampen. Daar hebben de bladverliezers dan geen last van. Nu we het toch over rodos hebben: ik heb meerdere keren gezien dat een stok oude, uit zijn model ge groeide plant na insnoeien tot op vijftig centimeter weer uiüoopt en binnen twee jaar weer een aardige nieuwe plant oplevert. Dat snoeien mag alleen in het voorjaar gebeuren omdat er anders kans is op invrie zen van de resterende tak ken. Wil men planten in model houden en ervoor zorgen dat ze niet te groot worden dan mag men na de bloei wat snoeien, al is de rodo een plant die doorgaans helemaal niet ingekort wordt. Tot slot nog even de goede raad: mijd kalk en kalkhoudende meststoffen. Beender en hoornmeel wordt wel op prijs gesteld evenals elke herfst een dikke laag blad, eventueel turf als er geen blad is. REDACTIE MARGOT KLOMPMAKER EN SASKIA STOELINGA 023- FRANS WEGMAN Wat een weelde aan bloemen biedt de hibiscus of al- thaeastruik om het zomersei zoen mee af te sluiten! Laat ze in regenachtige zomers al gauw de groene knoppen vallen, dit jaar zal ze van augustus tot in oktober blijven bloeien. Een echte herfstbloeier dus, zoals ook de Amerikaanse sering en vaste planten als phloxen, herfstanemonen en herfstas- ters. Bij mooi, droog weer staat ons nog heel wat moois te wachten! De grootbloemige chrysanten doen er goed aan zich te tooien met kapjes tegen de regen, wat op een enkele volkstuin al te zien is. Als de pioenen al vele jaren op dezelfde plek staan, kan wor den overwogen om de plant een andere plek te geven, bij voorbeeld als de plant telkens minder bloemen geeft ondanks de wetenschap dat er flink met organische mest in de weer bent geweest. Steek de plant uit en plant de buitenste de jonge delen op een zonnige plek die u eerst diep omspit. Meng flink wat gedroogde koemest door de grond, waarin de jonge plan ten op een onderlinge afstand van zo'n vijftig centimeter zet. De 'ogen' of 'neuzen' (de punti ge uiüopers) worden slechts door een dun laagje grond be dekt. Wel goed water geven.He- Amerikaanse onderzoekers zijn erin geslaagd om een niet-sociale muis sociaal ge drag te laten vertonen door het inbrengen van een gen van een sociale muizensoort. Het betreffende gen draagt de erfelijke boodschap voor de verdeling van een hor moonreceptor in de herse nen. Dat meldt het weten schappelijke tijdschrift Natu re van deze week. Het be schreven onderzoek van de Amerikanen Tom Insel en Larry Young van de Emory Universiteit is een vervolg van hun studie naar de wer king van het hormoon vaso- pressine, dat bij de meeste zoogdieren, ook bij de mens, in de hersenen wordt gepro duceerd. Dit hersenhormoon speelt een rol in het sociale en seksuele gedrag van man nelijke dieren. Insel en Young konden aan zienlijke verschillen in de verdeling van vasopressine- receptoren in de hersenen tussen monogame en poly game muizensoorten aanto nen. In monogame muizen is vasopressine betrokken bij sociaal groepsgedrag, paar vorming en vaderzorg, in po lygame muizen heeft vasop ressine dit effect op het soci ale gedrag niet. In het nu in Nature gepubliceerde onder zoek hebben Insel en Young het gen voor de vasopressi- nereceptor van een sociale, monogame muis ingebracht bij een minder sociale, poly game muis. Deze genetisch veranderde muis bleek zich met het nieuwe gen aanzien lijk socialer te gedragen dan niet veranderde soortgeno ten. Monogaam werd de transgene muis echter (nog) niet. Mogelijk dat dit onder zoek op den duur meer in zicht verschaft in psychiatri sche ziektebeelden als autis me en schizofrenie. laas mag er het eerste jaar na het verplanten nauwelijks bloeiende pioenen worden ver wacht. Maar als de planten zo'n drie of vier jaar zijn gegroeid wordt het geduld beloond. Deze maand worden de buxus- haagjes en de sierfiguren van die struikjes voor de laatste maal gesnoeid. Liefst niet in de zon. Dat geeft bruine blaadjes door zonnebrand. Van onderen kaal geworden buxus kunt u uitsteken en opnieuw planten nadat de wortels wat zijn inge kort. Plant ze dieper dan ze hebben gestaan en er is een goede kans dat de kale takjes zullen gaan uidopen. Overigens ondergaat ook de ligusterheg Klassiek meesterwerk. Tot aan het begin van deze eeuw luisterde de klassieke bloemsier- kunst naar een aantal vaste pa tronen waarvan niet afgeweken werd. Daar kwam vanaf het be gin van deze eeuw, mede door de invloed van de Japanse sier kunst, verandering in. Er werd steeds meer geexperimenteerd met florale arrangementen in ontelbaar veel decoratieve vor men. Deze vorm van kunstzinni ge uiting telt een toenemend aantal beoefenaars sinds de ja ren vijftig. Velen vinden hun cre atieve inspiratie in het werken met plantaardig materiaal. Wie geinteresseerd is in deze kunst uiting, zal ongetwijfeld veel in spiratie kunnen vinden in de uit gave Florale Meesterwerken, waaraan maar liefst vijftien bloemsierkunstenaars hun me dewerking hebben verleend. De kunstwerken van zeer uiteenlo pend materiaal zijn bijzonder mooi in kleur afgebeeld door de fotograaf Bart van Leeuwen in het fraaie boek Klassieke Mees terwerken. Een unieke uitgave van de Stichting Kunstboek, prijs 149 gulden. GREET BUCHNER een laatste snoeibeurt. Het wordt ook tijd om de in de grond achtergebleven bollen van tulp en hyacint op te zoe ken en ze schoon te maken, voordat de bollen enkele weken op een koele plek te drogen worden gelegd. Narcissen kun nen deze maand al worden ge plant. Dan kan de bol nog even dikker worden. Bedenk wel dat nieuw gekochte bollen beter bloeien dan wat is 'overgehou den' van dit jaar. Overigens kunnen veel bollen nog tot in november worden geplant. Voor grote bollen is de plant- diepte zo'n vijftien centimeter, voor de kleine is tien centime ter voldoende. Het is ook weer de tijd om coni feren en bladhoudende strui ken te planten. Velen denken dat coniferen maar weinig wa ter nodig hebben. Dat is een kostbare misvatting. Als het niet regent zal er zelfs vaak in het plantgat van naaldbomen moe- .ten worden gegoten. De naal den, die als blaadjes kunnen worden beschouwd, blijven wa ter verdampen, ook in de win ter! Denk eraan om de in de tuin overwinterende kamer planten vóór de eerste koude nachten binnen te halen. Even laten acclimatiseren in een on verwarmde kamer en na enkele weken kunnen ze hun oude plaatsje weer innemen. De gemene schimmel Fusarium sporotrichiodes, die opgeslagen granen laat rotten, kan worden veranderd in een fabriekje van vitaminen of medicijnen. Hier toe wordt het micro-organisme voorzien van enkele genen te gelijk, ook wel genencassette genoemd. Tot nu toe konden organismen met hooguit twee vreemde genen worden verrijkt. Zo is het onderzoekers in Peo ria, Illinois inmiddels gelukt om de schimmel beta-caroteen te laten maken, een stof waaruit het lichaam vitamine A maakt. Men is er tevens in geslaagd een schimmel te maken die ly- copeen produceert. Deze stof geeft tomaten hun rode kleur en wordt verondersteld kanker en hart- en vaatziekten te hel pen voorkomen. De wetenschappers voorzien de productie van andere midde len, zoals vitamine E en taxol, een medicijn dat helpt bij be handeling van kwaadaardige tumoren. Ook wordt gewerkt aan schimmels die terpenen kunnen maken, een grondstof voor de smaak- en geurstoffen. Zelfs denkt men biosyntheti- sche rubber te kunnen maken. Door de ontdekking hoe ver schillende genen tegelijk in de graanschimmel kunnen wor den gezet is de productie van alle denkbare componenten denkbaar, aldus de onderzoe kers. Meer dan 500 Bromelia's zijn er vanaf zondag 12 september te zien in het Museum Broeker Veiling in Broek op Langedijk. Een prachtige verzameling tro pische planten uit Midden- en Zuid-Amerika zijn door de grootste kweker op dat gebied, Bak uit Assendelft, bijeen ge bracht. HEI Franse wetenschappers hebben ontdekt dat koningspingU een ingebouwde wiskundige vaardigheid hebben. Die wis deknobbel helpt hen hun partner terug te vinden in lawa< ge kolonies van tienduizenden soortgenoten. De kans op eniging wordt verhoogd door toepassing van de theorie va communicatie. Dat wil zeggen: door meer signalen uit te 2 den is er meer kans dat het bericht wordt ontvangen. Bij v wind verhoogt de pinguïn het aantal schreeuwen en hij ro bovendien meer lettergrepen per kreet voor een beter con met zijn maatje. De onderzoekers volgden tijdens het broi seizoen dertig koppels binnen een kolonie van veertigduiz pinguïns op de Crozet Archipel in de zuidelijke Indische 0 aan. De lokroepen werden opgenomen evenals het geluid de loeiende wind op de achtergrond. Het is voor het eerst dat wetenschappelijk wordt aangetoo dat een vogelsoort rekening houdt met de beperkingen va wind op zijn stembereik. Stemherkenning is van levensbei voor de koningspinguïn. Partners zijn elkaar trouw en zow het mannetje als het vrouwtje broeden op het nest en brer het jong groot. Na zich te hebben gevoed keert een van de partners terug naar het broedgebied om de zorg voor het e de kroost van de ander over te nemen. De broedpartner w opgespoord door een unieke kreet die specifiek is voor hei koppel. De achterblijver, die weken achtereen heeft gevast het jong te beschermen, antwoordt deze roep en bevestigt hiermee zijn of haar identiteit plus de precieze plek binne kolonie. Alleen dank zij dit continu herhaalde akoestische naai kunnen de wederzijdse partners elkaar traceren tusse duizenden andere vogels. Aan 'Indian Summer' denken we als we het over de plante potten in het najaar hebben. Vanwege de gloedvolle bloei kleuren zijn begonia's uitverkoren. De Indian Summer in Noord-Amerika en Mexico is droog en warm, het landsch gaat gehuld" ih Warme kleuren. De sfeer is verbonden met rijke cultuur van de indanenstammen van het rauwe Mexi en de dróge Amerikaanse prairies. Die cultuur vormt een uitputtelijke inspiratiebron voor de aankleding van het he daagse interieur. Het resultaat is een spel van warmte, feil kleuren en een verrassend materiaalgebruik. Juist de begonia's hebben bloemen in warme kleuren: ora geel, wit, rood, zalmroze, donkerroze en oranjerood. Zet 1 planten in een grote bak of schik een rij van drie begonia' oranje bloemen in sierpotten van aardewerk in dezelfde fe kleur. Geef begonia's een lichte plaats, regelmatig water ei en toe plantenvoeding. Haal de uitgebloeide bloemen er steeds uit. Resultaat verzekerd: uitbundige bloeiers. Drie oranje begonia's. >/C Cult 1.07 Mevrouw Maris Dikker uit Sassenheim heeft een kamerlinde, de Sparmannia africana in het Latijn. Een plant die van veel licht, maar niet van volle zon houdt. Na de bloei flink insnoeien en de bovenste delen van het snoeisel inkorten tot acht centimeter van de aanzet van een blad af snijden, alle onderste bladeren weg en dan in water zetten op een warme plaats. Als er wortels zijn oppotten in aarde met compost. Dezelfde aarde gebuiken voor het verpotten van de plant, liefst twee maal per jaar en geen grotere pot ge bruiken. Op die manier kan men veel plezier hebben van de kamerlinde. Wat jammer dat het drogen van de hortensias van J. G. Zwart uit Hillegom niet is gelukt. Mijn ervaring is dat de bloemen, mits helemaal open, op een mooie dag geplukt wonder-wel drogen, zowel in een pot met gewoon zeeppoeder, als ook in een vaas met een bodem water waarin ze blijven staan tot het water helemaal op is. Nu maar hopen dat het deze keer beter gaat. Veel dank voor het schrijven van J. H. Fieseler uit Ter Aar, die meldt dat het verplanten van de roos, volgens mijn advies goed is gelukt. Het is altijd prettig te horen als iets naar wens verloopt. Overigens zou ik willen adviseren om af en toe wat afrikaantjes rond de voet te zetten, om aaltjes in de grond te voorkomen. Vindt men de bloe men niet passen qua kleur, geen nood, gewoon afsnijden. Het gaat om de wortels van de plant. De laurierboom van M. Schlenter-Theunissen uit Voorschoten vertoont na 25 jaar veel dor blad. Het gaat waarschijnlijk om de Prunus lau- rocerasus en nu hoop ik maar dat deze boom niet is aangetast door een ziekte die momenteel veel Prunussoorten belaagt. In elk geval zou ik deze grote boom flink insnoeien en daarvoor een deskundige inschakelen. Verder veel compost rond de wortels. Een kattenraadsel opgestuurd door mevrouw de Graaff uit Hillegom. De buurkat knaagt aan de Hostas en sleept zelfs af en toe een blad mee naar huis. Ra ra, hoe kan dat. Mijn ervaring met katten heeft me geleerd dat ze dol zijn op knab belen aan sommige planten. Buitenshuis is voor- 9.0- Bifoos al kattenkruid, Nepeta mussini in tel, maai aan veel grassoorten wordt geknabbeld. huis moet de Papyrus het soms ontgelden it weet een lezer waarom Hostas bij katten menu staan. M. A.Thelen uit Katwijk mag blij zijn dat in België woont. Ze is namelijk in het bezit een mannelijke hopplant. Hop is tweehuiz wil zeggen dat er mannelijke planten en vi lijke zijn. De vrouwelijke maken de hopbel )j maar als deze bevrucht worden is het een De zaadjes groeien uit tot hopplanten op gewenste plaatsen. Dus terug naar de kwel vragen 0111 een vrouwtje. 'PR Nac Z 4)2. tot C aze IC 'Thu !eP PUZZEL Cryptogram Horizontaal: 1 Beetje ongebonden kleur (4); 4. Die beschadiging is het toppunt van norsheid (5); 7. Dat is pas een minderwaardige uiting van kunst (7), 8. Het merkteken van een overtrek (3), 9. Ingesponnen muziek (3); 10. Zijn gefluit brengt Riet bar in de war (7); 12. Uitroep van iemand wiens roman is gestolen? (7). Verticaal: 2. Met een kleur komt een illegale egel eruit (4); 3. Kalkachtig oordeel (6), 4 Kind met een geschorst karakter (8); 5. Muziek klinkt aandoenlijk voor een meisje (4); 6. Hoeveelheid vis in een (spoor)wagen (6). 9 Koolzuurhoudende steek (4), 11 Zo klein is dat beest niet in Engeland (3). Oplossing van donderdag: Horizontaals Meester; 7. Bell; 8. eren; 10. ene, 12. nee; 13. vlees; 16. glee; 18. eter; 20. ver; 21. être; 23. stem, 26. engte; 28 neb; 30 els, 32. ster; 34. bles; 35. slechts Verticaals Men; 2 eleve; 3. el; 4 te; 5. ernst; 6. ree; 7. berg; 9. neer; 11. be; 14 leven; 15. eerst; 17. Let. 19. ere; 21. eens; 22. rebel; 24. teelt; 25. mess; 27. ge; 29 ets; 31. les; 33. re; 34. bh.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 10