Leidsch Dagblad Deuk in gul imago van Leiden l 12 17 Omzet VNU stijgt met tien «''cht l)|i procent naar 23 miljard Rusten in mortuarium buien Officier wil ontuchtpleger verplichten te verhuizen Inwonertal Nieuwe bouwmethode tramtunnel Politieman schiet inbreker neer in Badhoevedorp TWEE WEKEN GRATIS DE WERELD OM U HEEN. 3ENSDAG 25 AUGUSTUS 1999 OPGERICHT 1 MAART 1860 LOSSE NUMMERS 1,85 ZATERDAG ƒ2,40 Gesprek van de Dag Binnenland Kerk en Samenleving Cultuur en Kunst Nieuwe vriendin kroonprins slaapt al op paleis Noordeinde Nieuwe voorstellen op komst over varkensstapel COC vraagt gesprek met bisschop Eijk Goethe na250 ■•fcjnr' jaar herontdekt BMÜ] als mens amiel Maase temidden van et loopgeweld van de Afrika- foto anp ^amiel Maase [>rgt voor jsitieve noot Q< hl amiel Maase zorgde gis- ivond tijdens het WK in illa voor de broodnodi- positieve noot voor de ederlandse atletiek. De [-jarige atleet bekroonde fraai seizoen met een i :htste plaats op de 10.000 leter. Een heel goede itatie temidden van alle opgeweld van de Afrika- en. Met Haile Gebrselassie pkop, die voor de vierde ihtereenvolgende keer ddkampioen werd. __se plaatste zich voor de lympische Spelen. Het ste geheel in zijn opval- id sterke jaar. Voor de at- iekunie KNAU was zijn pees een zegen temidden i tegenvallende landge- ten. iase kon verbazend lang leegaan met de kop van veld. Hij ging in het be- i zelfs op kop lopen. De snelling van Gebrselas- :was hem te machtig. In geweld van de Afrika - snelde hij niettemin de achtste plek. Na de tugees Pinto was hij de feede Europeaan. Nor aal gesproken zilver dus ide EK. Sase viel afgelopen jaar meeste op tijdens de arathon van Rotterdam, s haas gestart liep hij een van 2.10.09. Zijn presta- in Rotterdam leverde een WK-plaats en een iminatie voor de Olympi- 8 he Spelen in Sydney op. laase koos in Sevilla voor 10.000 meter en niet I tor de marathon. Nu kan j volgend jaar in Australië jezen inieuw kiezen. „Daar -ht aa oet n0g eens g0ecj over Cha idenken", zei hiWaar- Daal hijnlijk kiest hij voor de iet in ngSte afstancj ES, G 3 PnJ igina 19: 'Dit was een ge- M al ikken eitje' ïderlanders [9®;| od bij ongeluk Denemarken urvers Nederlamnders zijn giste- bij een een auto-ongeluk emarken om het leven De slachtoffers zijn een paar en zijn zoontje en een metd 'ui 1 een anc^er 8ezin- Twee iden n r"enc^e famüies reden vol- autove ^et Deense persbureau au na een vakantie in Noor- en en in twee auto's terug naar toen de bestuurster van voorste wagen ten zuiden Kolding, op de E-45, door II ekende oorzaak de macht het stuur verloor. De auto n dé f n °P z'in zÜlcant op de an te bo weghelft terecht en werd qeldeen Duitse vrachtwagen hept. If\jg 'slachtoffers zijn een 40-ja- vrouw uit Emmen, haar 39- 'e echtgenoot, hun 8-jarige itje en de 6-jarige zoon van ichtpaar in de tweede auto. varen waarschijnlijk op slag L Alleen het 2-jarige doch- 'van het echtpaar overleef- r—m Pt ongeluk. vliegt! de de vei iheid >eki|ke Leiden geen 'kampioenminimabeleid Het imago van Leiden als stad met een ruimhartig mini mabeleid heeft een flinke deuk opgelopen door een on derzoek van de Landelijke Vereniging van Instituten voor Sociaal Raadsliedenwerk (LVSR). Deze heeft de wijze waarop twaalf gemeenten in Nederland de algemene bij standswet uitvoeren met elkaar vergeleken en Leiden komt daar bepaald niet als kampioen uit. leiden-den haag wim koevoet/gpd Vooral jonge samenwonenden met kind zijn in Leiden slecht af. Zij krijgen 1.400 gulden per maand. In Arnhem Alkmaar, Den Haag en Groningen krijgt deze categorie uitkeringsge rechtigden 2.108 gulden. Grote re verschillen zijn in het rap port niet te vinden. Volgens mr. H. Lohmann, burgerraadsman in Leiden, hebben de onderzoe kers nog een voor Leiden gun stige fout gemaakt ook. Hij stelt vast dat de uitkering maar 1.150 gulden bedraagt. Alleen als kan worden aangetoond dat de ou ders hun kinderen niet kunnen onderhouden wordt meer uit- Toch is Lohmann voorzichtig met zijn oordeel. Hij vindt dat Leiden 'niet slecht' naar voren komt en over de hele linie eng hartig is. Zo krijgt een dakloze 1.476 gulden en moeten Arn hemse lotgenoten het met 422 gulden minder doen. Over de Leidse uitkeringen aan jonge samenwonenden met kind zegt hij dat 'Leiden zich in elk geval aan de wet houdt'. Wethouder J. Laurier (Groen Links/sociale zaken) was van- öchtend niet voor commentaar bereikbaar. Hij liet begin dit jaar een notitie uitbrengen waarin hij aantoonde dat het Leidse armoedebeleid dat van Alphen aan den Rijn overtreft. Die gemeente was door de Ver enigde Naties tot 'voorbeeldge meente' gebombardeerd. Al phen aan den Rijn komt in het onderzoek van de LVSR niet voor. De onderzoeksresultaten zijn schokkend. De LSVR con cludeert dat de bij stands ver strekking in het algemeen 'wil lekeurig' is en 'aanwijsbare gronden ontbreken' voor de grote verschillen die zijn aange troffen. De uitvoering van de algeme ne bijstandswet wordt sinds 1996 aan gemeenten overgela ten. Gemeenten bepalen nu zelf welke aanvullende bijstand aan 18- tot 21-jarigen wordt ver strekt. „De afgelopen jaren heeft een keur aan verschillen de aanvullende (bijstands)rege- lingen van gemeenten laten zien die (langdurige) minima moeten voorzien van noodza kelijke bestaansvoorwaarden", aldus de LVSR. Maar de ver schillen zijn zo groot geworden dat volgens de onderzoekers het bestaansminimum niet meer is gegarandeerd. HET WOORD IS AAN Scott Hamilton De enige handicap in het le ven is een verkeerde menta liteit. 13-/220 13*/21° 13*/21° 30% 20% 20% 3# 40% 20% 20% Uitgebreid weeroverzicht op pagina 12 VANDAAG 22 PAGINA'S 3 .5 .17 Economie6,7 Gesprek van de Dag2 In Natura/Strips8 Kerk en Samenleving12 Meningen14 Regio11,13,15 RTV/programma's Sport Uitgaan 18,19 16 adapazari Werknemers van een mortuarium rust uit bij een stapel lege lijkenkisten in de Turkse stad Adapazari. Het officiële dodental van de aardbeving in Turkije ligt inmiddels boven de 18.000. De autoriteiten denken dat er onder het puin naar schatting nog 30.000 doden liggen. foto AP almelo gpdzou zijn verkracht en betast, had het OM gevraagd een ver plichte verhuizing te bewerk stelligen. De officier van justitie erken de dat een gedwongen verhui zing strijdig is met het grond recht op wonen. „Maar dat staat tegenover het recht van een slachtoffer op een gezonde psychische ontwikkeling". Mr. Knol heeft om nader onderzoek naar de geestelijke schade bij het meisje gevraagd. Volgens de advocaat van de verdachte zou een verhuisplicht echter ook de - onschuldige - echtgenote tref fen. Het Openbaar Ministerie in Al melo vraagt om de gedwongen verhuizing van een 67-jarige verdachte ontuchtpleger uit het Twentse Goor als blijkt dat zijn jarenlang seksueel misbruikt buurmeisje blijvende psychi sche schade oploopt. De man wordt verdacht van intimiteiten met het meisje (nu 13). Hij zou zich ook hebben vergrepen aan een kleindochter (toen 6) en een nu achtjarige kleinzoon. Met zijn eis nam officier van justitie mr. J. Knol gisteren een voorschot op een wetsontwerp om voor plegers van zedenmis drijven verhuizing te verlangen- Het kabinet werkt aan een wetswijziging op dit punt. Dat gebeurt met spoed na de volks woede om de zedenmoord op de 7-jarige Chanel Naomi Ele- veld in Assen, gepleegd door een buurman die eerder was veroprdeeld voor een verkrach ting van een minderjarige. De moeder van het Goorse slachtoffer, dat van haar zesde tot haar elfde door de buurman Kabinet: Extra lastenverlichting van 1 miljard den haag anp Het kabinet bereidt een extra lastenverlichting voor volgend jaar voor. Het gaat waarschijn lijk om een bedrag ter hoogte van 1 miljard gulden. Zes mi nisters hebben het voorstel gis teren uitgewerkt en voorgelegd aan het kabinet. Het kabinet zal hier vandaag over praten, zo heeft een woordvoerder van het ministerie van financiën beves tigd. De extra lastenverlichting is het gevolg van een gunstige economische ontwikkeling, waardoor het kabinet een in komstenmeevaller tegemoet kan zien. Het gaat om extra in komsten door belastingen, pre mies en gasopbrengsten. Lonen groeien harder dan afgesproken capelle aan den ussel anp De lonen van het lager en mid delbaar personeel zijn harder gegroeid dan in de CAO's is af- geproken. Door de schaarste aan personeel hebben werkge vers flink veel extra periodieken uitgedeeld. In plaats van de 3 procent die is afgesproken in de CAO's kregen de werknemers er in werkelijkheid zo'n 4 tot 5 procent bij. In de toplaag van het be drijfsleven stegen de lonen minder hard dan de vakbonden vreesden. Directeuren en be stuurders kregen er gemiddeld 5 procent bij. Dat blijkt uit het 'Nationale beloningsonderzoek 1999' uitgevoerd door salaris bureau ADP uit Capelle aan den IJssel en personeelsadvies bureau Nedworx. Het onderzoek is gehouden onder 522 bedrijven en 140 functies. ADP en Nedworx heb ben de bruto jaarsalarissen in clusief vakantiegeld en dertien de maand berekend. Extra's als optieregelingen, bonussen en pensioenregelingen hebben ze echter niet meegeteld. haarlem-amsterdam De omzet van het Haarlemse uitgeefconcern VNU is in het eerste halfjaar van 1999 geste gen met tien procent tot 2,8 miljard gulden. In die periode werd een nettowinst van 242 miljoen gulden geboekt. Dat was slechts één procent meer dan het resultaat in dezelfde periode van 1998. Als rekening wordt gehouden met de effecten van de overna me van het Amerikaanse World Directories was er een stijging met achttien procent. Nage noeg alle onderdelen van het concern droegen bij aan de ver betering van het resultaat. De resultaten van publiekstijd schriften, dagbladen, informa tiediensten alsmede de uitgifte van telefoongidsen verbeterden door hogere omzetten. Met na me op de advertentiemarkt. De cijfers van dit jaar en die van 1998 kunnen niet zomaar met elkaar worden vergeleken omdat World Directories dit jaar over de hele periode mee telde en vorig jaar pas vanaf 19 februari, zo liet VNU vanoch tend weten bij de bekendma king van de halfjaarcijfers. „Die korte consolidatieperio- de van World Directories bete kende dat de winst vorig jaar zo'n 35 miljoen gulden beter uitviel", lichtte financieel direc teur M. Creemers het verschil toe. „Voor accountants levert dat een stijging van het resul taat van één procent op. Maar als je kijkt hoe het bedrijf er nu voor staat, dan is de winst met negentien procent gestegen." De zakelijke informatiedien sten floreerden minder. Het re sultaat bleef nagenoeg op het niveau van vorig jaar hangen. Pagina 7: VNU verwacht winst stijging van 19 procent Roker met angst voor artsen klaagt Philip Morris aan hong koncdpavertellen dat hij longkanker tig sigaretten per dag en moet heeft. Hij eist ruim 7 miljoen voortdurend hoesten. Boven- Een 55-jarige man uit Hong Kong heeft sigarettenfabrikant Philip Morris aangeklaagd om dat hij aan angst voor artsen lijdt. De man durft al acht jaar niet naar een arts te gaan, om dat hij vreest dat deze hem zal gulden schadevergoeding. De inwoner van de vroegere Britse kroonkolonie zegt dat hij in 1983 met roken is begonnen door een advertentie van Marl boro, een van de merken van Philip Morris. Hij rookt nu zes dien is zijn gezichtsvermogen sterk verminderd en heeft hij rottende tanden. De adverten tie van Marlboro toonde een sterke en slimme man. De man had gedacht zijn reputatie te kunnen opvijzelen met roken. den haag Verschillende methodes om lekkages bij de aanleg van de tramtunnel in het centrum van Den Haag te voorkomen, passeerden het afgelopen jaar de revue. Gisteren presenteerde de gemeente een nieuwe: de diepste laag van de tunnel afgraven onder verhoogde luchtcfruk in plaats van onder wa ter. Aan de de in april gepresenteerde 'onderwater-stabilisatielaagmethode' bleken bij nadere uitwer king veel nadelen te kleven. Veel tijd zou verloren gaan met de inzet van duikers om de tunnel uit te graven als die onder water zou staan. Ook was de uitvoering gecompliceerder dan verwacht. Nu is de keuze (opnieuw) gevallen op een simpelere variant, waarbij onder verhoogde luchtdruk wordt gewerkt. Onbekend is wanneer de tunnel klaar zal zijn. foto anp ton borsboom het hospitaal wordt hij door de politie bewaakt. Zodra zijn toe stand het toelaat, wordt hij ver hoord over de schietpartij en over zijn mogelijke betrokken heid bij andere inbraken in het winkelcentrum. badhoevedorp arnold aarts Een politieman heeft afgelopen nacht een 22-jarige inbreker uit Almere in zijn been geschoten. De agent in burger hield de wacht in het winkelcentrum aan het Lorentzplein in Bad hoevedorp vanwege het grote aantal inbraken de afgelopen twee weken. De 37-jarige briga dier zag rond drie uur een man met een stoeptegel een etalage ruit stukgooien en vervolgens door het ontstane gat naar bin nen kruipen. Toen de inbreker met een tas vol gestolen goederen naar bui ten kwam, werd hij door de agent aangesproken. De politie man wilde vervolgens tot aan houding overgaan, maar voelde zich dusdanig bedreigd dat hij zijn dienstwapen trok en ge richt in het linkerbovenbeen van de inbreker schoot. Wat zich preties tussen de twee be trokkenen heeft afgespeeld, wil de politie niet zeggen in ver band met het onderzoek van de rijksrecherche. De inbreker is overgebracht naar een ziekenhuis in Amster dam. Hij is vanochtend geope reerd. Gedurende zijn verblijf in voorburg anp Nederland telt op dit moment bijna 16 miljoen inwoners. In de eerste decennia van de vol gende eeuw blijft het inwoner tal groeien, maar zal het groei tempo afnemen. Het gemiddel de kindertal daalt doordat meer vrouwen kinderloos blijven of maar één kind krijgen. Dat blijkt uit demografische gege vens die het Centraal Bureau voor de Statistiek vandaag heeft gepresenteerd aan de voor avond van de Europese bevol kingsconferentie, die van 30 au gustus tot 3 september plaats heeft in Den Haag. In 1900 woonden er 5,1 miljoen men sen in Nederland. Nu dus ruim drie keer zoveel. Dit jaar groeit de Nederland se bevolking met 106.000 perso nen. Die toename is vergelijk baar met die van 1998. Die groei is fors, maar kan niet tip pen aan die van direct na de Tweede Wereldoorlog. Toen zorgde de babyboom voor een gemiddelde bevolkingsgroei van 150.000 personen per jaar. Door de jaren heen is er er een duidelijke relatie van het aantal geboorten met de eco nomische groei waarneembaar. Als het vertrouwen in de econo mie toeneemt, dan stijgt ander half jaar later het geboortecijfer. Ook neemt het aantal immi granten toe, terwijl het aantal emigranten daalt. Uit de CBS-cijfers wordt ver der duidelijk dat het aantal huishoudens sterk is toegeno men: van 2,5 miljoen direct na de Tweede Wereldoorlog tot 6,8 miljoen in 1999. Rond 2035 wordt met 8,3 miljoen de top bereikt. Ja, ik wil een abonnement op het Leidsch Dagblad. Naam:Voorletters:M/V Postcode: Plaats: Tel: (I.v.m. controle bezorging) 1 Na de eerste twee weken betaal ik mijn abonnement: iD Per maand Per kwartaal Oautomatisch (f. 96.90) I O acceptgiro (f. 97.90) automatisch (f. 33,70) iNr. bank/giro: - - Handtekening: - Leidsch Dagblad DE WERELD OM JE HEEN. OF BEL 071-5128030 '712141 "4001 14" maandag t/m vrijdag

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 1