Leidsch Dagblad Regen teistert rampgebied 15 Geen subsidie voor badplaatsplan Noordwijk fieuweröord beklad n vol kakkerlakken ^jn verdooft Pennings Rijnsburgse molen verhuist lekker c zonnig, Witte fietsen in Amsterdam KEN GRATIS OM U HEEN. X ISDAG 24 AUGUSTUS 1999 Esc ri-5?43 n-53f OPGERICHT 1 MAART 1860 ia|Gesprek van de Dag Hans Kraay jr. weet eindelijk wat hij wel en niet kan wordec fe Kenyaan Kosgel bidt bij de vlag van zijn land na zijn zege op de u mag: 000 meter steeplechase. 'schentviiuanp een >ok r 1974, wel filbert Pennings is als ge- eeld tiende geëindigd bij het i oogspringen bij de wereld- lic ampioenschappen atletiek Spaanse Sevilla. De Ne- erlander haalde een hoogte an 2,25 meter, de titel ging laar de Rus Voronin (2,37 ïeter). De uitslag stelde de ■jarige springer uit Goirle teleur dat hij zijn tranen auwelijks de baas kon. „Het helemaal over. Dit is niks. ben alleen met de pijn in 'n heup bezig geweest" Ie heupblessure liep hij za- lag op in de kwalificatie, ie voor hem zo succesvol diep. Pennings sprong toen 29 meter, zijn op één na este prestatie. „Ik kreeg een c tegen mijn heup. Het is ia erger geworden." lortarts Vergouwen pro- ;erde met pijnstillers en tij- irbalsem Pennings met ver ouwen de finale in te stu- m, maar hij kon zijn ge- achten niet van de pijn weg- alen. •rtraging dreigt voor verbouwing FOTO REUTERS Robin Korving plaatste zich voor de halve eindstrijd van de 110 meter horden. Echt te vreden was hij niet. In de eer ste ronde liep de medaille kandidaat 13,45, in de tweede 13,30, beide keren goed voor de derde plaats. Korving: „In de tweede ronde had ik ein delijk een goede start, maar ik kon daar blijkbaar niet mee omgaan. De eerste paar hor den gingen göed, daarna ging ik vliegen." De beenspieren protesteer den tijdens de race. „Toch heb ik veel water gedronken", aldus Korving (25). Hij moest even strekken om de verstij ving uit zijn spieren te halen. „Ik ben blij dat ik 13,30 liep, terwijl ik niet echt tevreden ben. Van tevoren zei ik tegen mezelf dat ik toch echt de fi nale moest halen. Voor de halve eindstrijd (vandaag, red.) wil ik 0,15 sneller en morgen in de finale nog eens 0,15 eraf." Pagina 17: Wil bert Pennings gokt en verliest voormalige studentenflat mweroord is door de Stich- Studentenhuisvesting Lei- (SLS) in zeer slechte staat itergelaten. Het gebouw aan Rijnsburgerweg in Leiden, de komende maanden iet worden verbouwd tot ïlzoekerscentrum, zit vol kakkerlakken en bedenke- graffiti. Bovendien heeft de in tegenstelling tot de af- aken het gebouw niet volle- leeg opgeleverd. Door de iblemen is het zeer de vraag het asielzoekerscentrum zo- jepland per 1 november kan huizen. Op die datum moet oude centrum aan de Wil- van der Madeweg namelijk zijn. verbouwing zou oor- onkelijk vorige week begin- maar is nu twee weken gesteld. „Het.gebouw is in armelijke staat achtergela- stelt M. Blondeau, die bij gemeente verantwoordelijk voor Nieuweroord. „Ik ben nooit in een gebouw ge est waar zo veel hakenkrui- op de muren staan. Dat ft toch wel te denken over publiek dat daarin heeft ge- ond en over het beheer dat door de SLS is gevoerd." Nieuweroord vonden de af- open jaren buitenlandse stu iten onderdak. liet alleen de graffiti moet irden verwijderd. De SLS eft de vloerbedekking in de ningen laten liggen. „Daar- NR. 42087 LOSSE NUMMERS 1,85 ZATERDAG ƒ2,40 Economie Kerk en Samenleving i Cultuur en Kunst ING wil aandelen Aegon, ABN en Fortis verkopen Aziatische bisschoppen willen dialoog met paus Nuchelmans weg bij Festival Oude Muziek Turkse minister zorgt voor schandaal met afwijzen buitenlandse hulp HET WOORD IS AAN Alles zit in ons hoofd. Laten we het daarom niet verlie- Voor de tweede achtereenvolgende nacht hebben vele duizenden slachtoffers van de aardbeving in Turkije bui ten in hevige regen geslapen. Veel mensen konden of durfden niet terug naar hun huizen uit angst voor nieu we bevingen. Anderen weigerden naar de speciaal opge zette tentenkampen te gaan. Ze zijn bang dat hun be schadigde huizen worden geplunderd. ankara dpa-afp-gpdlozen, al is de zoektocht naar overlevenden officieel nog niet Een week na de catastrofale gestaakt. De kans dat er nog aardbeving concentreren de overlevenden zijn, is nihil. Des- reddingwerkers zich steeds ondanks werd gisteren nog een meer op het opvangen van dak- driejarig kind levend onder het puin gehaald. Het aantal gebor gen doden is inmiddels opgelo pen tot 14.360. De bergingswerkzaamheden in het rampgebied worden ern stig bemoeilijkt door de regen val. Het water staat in sommige plaatsen centimeters hoog in de straten. Voedselvoorraden zijn doorweekt en de kans op epide mieën neemt met sprongen toe. Artsen vrezen cholera, dy senterie en hepatitus. Veel slachtoffers lijden aan diarree en allergieën. De minister van volksgezond heid Durmus, van de ultra rechtse Partij van Nationalisti sche Beweging, heeft zich in tussen de woede van de natie op de hals gehaald. Volgens de minister komen de buitenland se reddingsploegen met hun honden voor de show en zijn ze overbodig. Verder verbijsterde hij iedereen door te stellen dat er geen behoefte was aan extra medisch personeel of medicij nen. Krantenlezers en televisie kijkers eisen zijn aftreden. Maar over zijn we nog in gesprek met studentenhuisvesting",- vertelt Blondeau. „Zij zeggen dat ze het gestoffeerd hebben ge huurd en het dus ook zo kun nen opleveren. Wij zeggen dat het pand leeg moet worden op geleverd. Als de SLS - en daar ziet het wel naar uit - weigert om de vloerbedekking weg te halen, zullen wij dat op kosten van de SLS laten doen." Daar naast moet in ieder geval een gespecialiseerd bedrijf de kak- kerlakkenplaag in de gewezen studentenflat te lijf gaan. Deze klus alleen al gaat tienduizen den guldens kosten. Overigens kunnen de kosten voor de gemeente, en daarmee voor de SLS, nog verder oplo pen. Wanneer de verhuizing per 1 november inderdaad niet mogelijk is, zal het Centraal Or gaan Opvang Asielzoekers (COA) extra kosten moeten ma ken voor tijdelijke huisvesting van asielzoekers. Ook die reke ning zal zoals het er nu naar uitziet via de gemeente bij de SLS belanden. SLS-woordvoerder A. Luijten houdt het erop dat er 'verschil len van inzicht' zijn over de manier waarop Nieuweroord moet worden opgeleverd. „Er zijn besprekingen gaande met de gemeente. Daar komen we wel uit, denk ik." Op de graffiti in -het pand wil hij verder niet ingaan. „Ik ken het gebouw niet van binnen. En over de verwij dering van de graffiti worden we het wel eens, laat ik het daar maar op houden." runsburg De Rijnsburgse poldermolen De Hoop Doet Leven, uit 1783, is vanmorgen begonnen aan een unieke reis. Het monument wordt verhuisd van de Kamphuizerpolder in Rijnsburg naar de Elsgees- terpolder in Voorhout. Aanleiding voor de verhuizing is de uitbreiding van Bloemenveiling Flora, die een groot bedrijventerrein wil aanleggen direct naast de molen. Daardoor wordt De Hoop Doet Leven letterlijk de wind uit de wieken genomen. De provincie Zuid-Holland wilde daarom voor de uitbreidingsplannen van Flora geen toestemming ge ven, tenzij de molen naar een andere, ongerepte, polder zou verhuizen. De verplaatsing kost zo'n 7,5 ton en aannemer Verbij uit Hoogmade joqrdwuk job de kruiff )e Noordwijkse badplaatsplannen rijgen geen geld van het rijk. Dat 'eeft Economische Zaken de ge- Deerne gisteren laten weten. Noord- riik hoopte op 7,5 miljoen gulden Dibsidie voor het plan om de Hoofd- fraat, het Palaceplein en de Koningin 'Vilhelminaboulevard een 'opknap te geven. In totaal zijn de plan nen begroot op 23,5 miljoen gulden. De subsidies in het kader van de Stirea-regeling (Stimulering ruimte voor economische activiteit) worden dit jaar voor het laatst uitgekeerd. Daarom speelde die regeling een be langrijke rol bij de Noordwijkse plan nenmakerij. Sinds vorig jaar septem ber was deze er geheel op gericht om vóór de deadline van 1 aprü een plan te kunnen presenteren. In een verklaring noemen burge meester en wethouders het nu een grote teleurstelling dat de subsidie van de baan is. Dat de 'badplaatsont wikkeling' doorgaat staat niet ter dis cussie, maar hoe en in welke vorm moet nog worden uitgewerkt. Het col lege wil het projectbureau dat zich met de plannen bezighoudt in elk ge val instandhouden. Het plan dat als eerste op de rol staat is de herinrichting van de Hoofdstraat. Die werkzaamheden moeten volgens de jongste planning kort na de jaarwisseling beginnen. Dat blijft zo. De totale kosten ervan zijn geraamd op 3,2 miljoen gulden. Als Noordwijk de subsidie had gekre gen was daarvan 1 miljoen aan de Hoofdstraat besteed, nu moet daar voor een andere dekking worden ge vonden. De plannen voor de Konin gin Wilhelminaboulevard en het Pala ceplein worden mogelijk bijgesteld. Maar de gemeente gaat ook op zoek naar andere 'cofinanciers' of mogelij ke subsidiebronnen, waaronder bij voorbeeld Europese. De reden van de afwijzing houdt het ministerie vaag. Het Noordwijkse verzoek is op drie criteria beoordeeld en belandde in de laagste categorie. gisteren was het standaard-ant woord van de minister, na een reprimande van premier Ecevit, dat hij verkeerd begrepen was. „U heeft mij achterlijk en racis tisch genoemd", zei hij op een persconferentie, „maar onder wijst u mij dan. Ik druk me wat ongenuanceerd uit, maar weet best waar ik het over heb." Pagina 5: Idealistische onder nemers leveren prefab-huisjes aan Turkije Brandweer krijgt training tegen agressie utrecht gpd De Utrechtse brandweer over weegt zijn personeel te gaan trainen in het omgaan met agressieve omstanders bij bran den. De afgelopen maanden zijn brandweerlieden tijdens de uit oefening van hun fiinctie enke le malen bedreigd. Volgens een werkgroep van de Utrechtse brandweer is agressietraining noodzakelijk om escalaties bij een brand te voorkomen. Het Nederlands Brandweer Instituut (Nibra) doet momen teel onderzoek in heel Neder land naar agressie tegen brand weerlieden. Hoewel het onder zoek nog niet is afgerond wil onderzoekster V. Withagen wel kwijt dat Utrecht ongunstig lijkt af te steken bij de rest van Ne derland en de andere grote ste den. Toch hebben volgens haar ook de korpsen in kleinere plaatsen wel te maken met hin derlijk gedrag van het publiek. De agressie waar de brand weer incidenteel mee te maken krijgt, betreft omstanders die brandweerlieden hinderen bij hun werk door in de weg te lo pen of door fysieke bedreigin gen te uiten. Er wordt ook herhaaldelijk uit brandweerauto's gestolen. Brandweerwoordvoerder p. Schoonderwoert: „We zijn al laptops, telefoons en beton- scharen kwijtgeraakt." I SC 15722° 13722° 13724° tópE 80% 30% 50% tec^jn 20% 40% 10% Uitgebreid weeroverzicht op pagina 2 VANDAAG 18 PAGINA'S Binnenland Buitenland Cultuur Economie 3 5 15 -6,7 Gesprek van de Dag2 Kerk en Samenleving12 Regio11,13,14 RTV/programma's9 Sport17 Trends/Strips Uitgaan 16 amsterdam anp De 'witte fiets' keert terug in het Amsterdamse straatbeeld. Het Gemeentevervoerbedrijf (GVB) begint op 9 september met en nieuw wittefietsenproject. Van uit vijf onbemande stallingen kan met behulp van een chip kaart voor één gulden een fiets geleend worden. In totaal ko men er 250 fietsen. Het idee voor de witte fietsen stamt uit de jaren zestig. Luud Schim- melpenninck wilde duizenden witte fietsen in de binnenstad stationeren. Iedereen mocht de tweewielers gebruiken zolang de fietsen maar wit bleven en op straat werden achtergelaten. Dat plan mislukte, maar Schim- melpenninck bleef zich altijd bezighouden met alternatief vervoer. Bij het nieuwe project is hij ook betrokken. KERKEN IN AKTIE S0H MEMISA MENSEN IN NOOD NEDERLANDSE RODE KRUIS NOVIB Help slachtoffers aardbeving Turkije Depremzedelere yardim edin Giro 797 SHO Den Haag heeft er twee dagen voor uitgetrokken. Een kraan van 650 ton (Neder lands grootste) lichtte vanmorgen de romp van De Hoop van zijn voet stuk. Terwijl deze in de lucht hing, werd de molen officieel door Flora in eigendom overgedragen aan de Rijnlandse Molenstichting. Via een ponton stak het bouwwerk vervolgens het Oegstgeesterkanaal over. Vanavond zet de molen op een trailer met 46 wielen koers naar Voor hout. Morgenochtend wordt de molen daar, aan de Haarlemmertrek vaart, op zijn nieuwe fundament gezet, en krijgt hij zijn kap en wieken terug. FOTO HIELCO KUIPERS Adres: - Ja, ik wil een abonnement op het Leidsch Dagblad. Na de eerste twee weken betaaJ ik mijn abonnement: I Per maand Per kwartaal Qautomatisch (f. 96.90) t automutlsch (f. 33,70) Oacceptglro (f. 97.90) Leidsch Dagblad DE WERELD OM JE HEEN. /tlop. zonder postzegel. OF BEL 071-5128 030 712141 "4001 1 4" maandag t/m vrijdag

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 1