Fiscus sleept Fortis voor rechter wegens overname Voorzichtig optimisme over economische situatie Japan 31 oord-Holland ontvangt 1 miljoen gulden dividend Economie Magazijn glasfabriek in as Deutsche en Dresdner Bank praten over fusie Steeds meer aanklachten in beursfraudezaak vervallen Discussie hypotheekrente wordt steeds serieuzer IANDAG 23 AUGUSTUS 1999 zijn nil Ze doei boen van entrum, ION. Ie org< de rijstrasstij loodgreep Verkerke kost 64 banen fMENDAALVerkerke Reproducties (prints en posters) wordt ogelijk verkocht aan de Scandecor Development Group in veden. Daardoor verdwijnen 64 van de 89 banen. Verkoop is Kjdzakelijk omdat Verkerke de afgelopen jaren zware verlie- n leed. Volgens een woordvoerder moet er maandelijks één jjjoen worden bijgelegd. Verkerke kon de ontwikkelingen in markt niet volgen. Het bedrijf - in 1957 opgericht - is eigen- )m van het Amerikaanse familiebedrijf Hallmark Cards die het drijf zeven jaar geleden overnam. Het bedrijf bereikte in de ie ren zeventig grote roem met posters die in bijna elke studen- !D nkamer hingen. J laamse interesse VNU-dagbladen nwERPENDe Vlaamse Uitgevers Maatschappij (VUM) uit Ant- Dri erpen heeft belangstelling voor de dagbladengroep van VNU. jani e Nederlandse dagbladen sluiten goed aan bij het versprei- on iigsgebied van de Vlaamse uitgever, die 41 procent van de as& Igische krantenverkoop controleert. Dit zegt directeur-gene- word ial Verdeyen in het Nederlandse vakblad De Journalist. De -t distric [dU-dagbladen (onder meer De Stem/BN, Eindhovens Dagblad, Gelderlander, Brabants Dagblad) zitten tegen het gebied van ■no »VUM aan. In 1995 meldde de uitgever zich bij de Amster- Eu jmse uitgever Elsevier die toen van de Dagbladunie afwilde. M werkte daarbij samen met de Belgische participatiemaat- v happij Gevaert en Nederlandse partners. tota JM ijstonde v uik gei de ct in len uit erzoeki ctor ontliet sponsoring wereldhandelstop inden Amerikaanse multinationals sponsoren de komende gadering van de wereldhandelsorganisatie WTO in Seattle in zeglfclvoor toegang tot de daar aanwezige regeringsfunctionaris- Kardi n. De Amerikaanse regering en de Europese Unie hebben rwachülerover hun ongenoegen geuit. De ministersbijeenkomst van id november moet de aanzet geven tot een nieuwe ronde van indelsliberalisering. Het organisatiecomité staat onder voor- iterschap van Microsoft-topman Bill Gates. Tot de sponsors 'horen Microsoft, KLM-partner Northwest Airlines, Boeing, at de do eneral Motors, Ford, Procter Gamble, Xerox en Hewlett i« ickard. Het lid van de Europese Commissie, Leon Brittan, aarschuwt voor 'een vernietigend effect op de geloofwaardig- 1' van de WTO. 'UI! nd' ombardier wil ook aandeel Vespa e proji gezien, het ei el, waai oncurré ïaamse okhet Canadese concern Bombardier (vliegtuigen en trein- moe >Uen) heeft belangstelling getoond voor het Italiaanse bedrijf aggio, de fabrikant van de Vespa-scooters. Eerder was bekend worden dat het Amerikaanse GE Capital een belang van der procent wil nemen in Piaggio. De Italianen lijken nog steeds voorkeur te geven aan afronding van de onderhandelingen er volledige overname door de Amerikaanse investerings kei oep Texas Pacific. Daarmee zou ongeveer 1,35 miljard gilden 'ak n gemoeid. tanverv dat zie inza; de lud lop™ lininio voorkomt faillissement kterdam Oininio lijkt een faillissement te hebben afgewend, ie' t weekeinde maakte het spiritueel centrum van R.J. Heijn de to larissen van juni en juli over nadat personeel had gedreigd t faillissement aan te vragen. Vandaag controleert de horeca- f ind FNV of alle werknemers zijn uitbetaald. Het is nog ondui- boven dijk of het personeel het salaris voor augustus op tijd zal krij- boei n, Oininio is druk bezig geld bijeen te sprokkelen. Vorige werd ook de schuld aan een communicatiebedrijf betaald. SLEM THEO VAN DER KAAIJ ■Ij provincie Noord-Holland zit incieel op rozen als aandeel van Energie Noord sinds kort met drie ande- inergiebedrijven gefuseerd NUON ENW. Op de van- rgen gepresenteerde begro- [voor 2000 prijkt een bedrag bijna elf miljoen gulden uitgekeerd dividend van IV. Dit jaar bedroeg het divi- id van het stroombedrijf nog leens de helft. lok stroomproductiebedrijf A is goed voor 4,76 miljoen den dividend aan de provin- Het waterleidingbedrijf draagt 1,05 miljoen gul- dividend af en het provin- bedrijf Afvalzorg 2,45 mil- Met een aantal kleinere rijven meegerekend ont- igi Noord-Holland volgend bijna 21 miljoen gulden di- nd. idere belangrijke inkom- bron, ruim 52 miljoen gul- bezit de provincie in de van rentebaten en be- Belastingdienst eist inzage in accountantsrapporten De belastingdienst en het Belgisch-Nederlandse Fortis hebben zo'n hoog opgelopen ruzie dat de grote bank verzekeraar morgen voor de Utrechtse rechter moet ver schijnen. De fiscus eist inzage in rapporten van accoun tantsbureau KPMG. Die stukken heeft de belastingdienst nodig, omdat er een onderzoek is begonnen naar de overname van de zakenbank MeesPierson door Fortis. UTRECHT ANP De Fiscus plaatst vraagtekens bij de financieringskosten die ge maakt zijn bij de overname van MeesPierson in 1997. Toen nam Fortis de zakenbank van ABN Amro over voor 2,5 miljard gulden. Toentertijd de grootste binnenlandse overname uit de Nederlandse economische ge schiedenis. De inspecteur wil met de papieren in de hand een beter inzicht krijgen in de ma nier waarop de overnamekos ten zijn verantwoord. Fortis weigert de stukken te overhan digen. De bank-verzekeraar, die op dit ogenblik bezig is MeesPier son onder te brengen in de nieuwe Fortis Bank, beroept zich op het verschoningsrecht voor accountants en belasting adviseurs. De Nederlandse Staat echter, die namens de be lastingdienst Fortis voor de rechter sleept, vindt dat onzin. „Er bestaat geen verschonings recht voor stukken die gaan over de fiscale positie van de belastingplichtige. Fortis, die inhoudelijk geen commentaar wil geven over het lopende onderzoek, is verrast over de rechterlijke procedure. Het gaat volgens Fortis om een principiële vraag over het inza gerecht van de Nederlandse be lastingdienst, zo verklaart de spaarde renten door het eigen vermogen aan te wenden bij in vesteringen. Veel meer geld krijgt de provincie volgend jaar uit de eigen belastingheffing van opcenten over de wegenbe lasting. De Noord-Hollandse automobilisten storten naar schatting ruim 196 miljoen gul den in de kas van hun provin ciebestuur. Noord-Holland vraagt volgend jaar slechts 52,8 opcent, terwijl het rijk toestaat dat provincies 72,3 opcent hef fen. Samen met de jaarlijkse uit kering uit het Provinciefonds (186 miljoen gulden) en uitke ringen voor jeugdhulpverle ning, wegen, openbaar vervoer, bodemsanering, stads- en dorpsvernieuwing (222 miljoen gulden) verwacht Noord-Hol land volgend jaar 713,7 miljoen gulden aan inkomsten. Daar van is 17,5 miljoen beschikbaar voor het uitvoeren van nieuw beleid voor stedelijke en platte landsontwikkeling, bereikbaar heid, water en kwaliteit van het bestuur. leerdam Een enorme brand heeft in de nacht van zaterdag op zondag een loods voor verpakkingsmaterialen bij de Vereenigde Glasfabrieken in Leerdam in de as gelegd. Zo'n tweehonderd brandweerlieden uit de hele regio waren nodig om de vlammenzee te bedwingen. Omwonen den moesten worden geëvacueerd. De oorzaak van de brand is nog onduidelijk. De schade loopt in de miljoenen guldens. De brand werd ont dekt door een lid van de bedrijfsbrandweer die toevallig in het magazijn moest zijn. Tijdens de brand zijn productielijnen voor tafelglas, die vlak bij de vuurhaard liggen, uit voorzorg stilgelegd. Elders op het terrein hebben productielijnen voor verpakkingsglas gewoon doorgedraaid. Woordvoerder Dekker van de glasfabriek, schat dat tien procent van het fabriekscomplex is getroffen door de brand. „Maar er zijn geen vitale delen getroffen dus verwachten we geen leveringsproblemen." De glasfabiek staat midden in een woonwijk die vanaf het begin van deze eeuw er vlak omheen werd gebouwd. foto wfa etienne rusink FRANKFURT DPA-AFP De grote Duitse financiële in stellingen Deutsche Bank en Dresdner Bank praten over een bundeling van hun dienstverle ning aan particuliere cliënten. Dat meldt het weekblad Der Spiegel in zijn jongste editie. Het verantwoordelijke be stuurslid van Deutsche Bank, Tessen von Heydebreck, beves tigde dat er contacten zijn. Hij sprak van 'talrijke gesprekken op specialistenniveau'. Over een gedeeltelijke of volledige fusie van Deutsche en Dresdner wordt al enige tijd gespeculeerd op de effectenbeurs in Frank furt. De bundeling zou moeten plaatsvonden onder het dak van Deutsche Bank 24, de afzonder lijke onderneming die Deutsche Bank per 1 september opricht voor haar 6,8 miljoen particu liere cliënten. Dat bedrijf krijgt 15.000 werknemers en een ba lanstotaal van 96 miljard gul den. Dresdner Bank zou voor de weinig lucratieve dienstver lening aan particulieren ook een apart bedrijf moeten vor men voor het tot een bundeling kan komen. Deze bank heeft zes miljoen cliënten. Deutsche Bank is nu nog de grootste bank ter wereld met een balanstotaal van omgere kend ongeveer ruim 1.500 mil jard gulden. Die positie gaat verloren als begin 2002 de afge lopen week aangekondigde fu sie van drie grote banken in Ja pan een feit is. Dresdner is de derde bank na de gefuseerde Beierse banken Vereinsbank en Hypobank. j jaren van economische malaise, komen 'eer gunstige berichten uit Japan. De ering maakte de afgelopen week bekend de industriële productie, een belangrij- f «momische aanwijzing, in juni met 3,2 n vero cent gestegen p)e grootste toename Is januari 1997 en de eerste stijging in "n maanden. Verder meldde het kabinet n, de economische groei in het eerste s' ïrtaal van 1999 twee procent bedroeg. :n ^us >ch is het nog te vroeg om van herstel te uien spreken", zegt Jan Ooms, aande- le'e^^er*nvoorde Robeco buig iep jn verieden hebben we al een ftJaar rkeer gedacht dat de Japanse econo- tateni zjc^ zqu hersteuen maar we zijn tel- t Pa s teleurgesteld.Ooms legt uit dat je ent er cjjfers nocüg hebt om een echte groei Ij ^ennen-Zo moet de economische en eitenminste ^ee kwartalen achter el- [^8 'aanhouden. Ook is een stijging van de *na jsteringen van bedrijven onontbeerlijk, dat is in Japan nog niet het geval." is volgens Ooms deze opleving anders ^htni lc^e v°rige. „Voor het eerst beseffen de se overheid en bedrijven dat er een lie heerst die niet vanzelf overgaat." J--J5 en 1996 waren er ook tekenen van Mimisch herstel. Daarop verhoogde de in.uTJJnse regering haar belastingen. „Tij een recessie werkt zo'n maatregel averechts", zegt Ooms verontwaar- »Nu doet de overheid zoiets niet. Dat hertrouwen, ook bij buitenlandse be- rPdj] ÉTS." a edsmeer buitenlandse beleggers tonen ^langstelling voor Japanse aandelen: its ^teresse werd afgelopen vrijdag ver uit en <^r'e ë1016 banken hun plannen e fnd maakten om te gaan samenwer- LNa de fusie vormen de Industriële scht e hetl Bank van Japan (IBJ), Dai-Ichi Kangyo en de Fuji Bank de grootste bank ter wereld. De Nikkei-index, de belangrijkste graad meter van de effectenbeurs in Tokyo, steeg daardoor met ruim tweehonderd punten en sloot op het in jaren niet bereikte ni veau van 18.098.11. „Keerzijde van het toenemende optimisme is dat de Japanse yen steeds duurder wordt", zegt Jan Scheltinga Koopman, voorzitter van de Japan Trade Club, een stichting die de contacten tussen het Ne derlandse en Japanse midden- en kleinbe drijf bevordert. Om Japanse aandelen te kopen, wisselen buitenlandse beleggers hun geld om in yen. Afgelopen donderdag bereikte de yen het hoogste punt tegenover de dollar in zes maanden. De yen steeg tot 111,40 per dollar. „Het is een gevoelige zaak", aldus Scheltinga Koopman. „Door de stijging van de yen wordt de Japanse ex port steeds duurder. Dat kan een negatief effect hebben op de economische groei. Het kan de opleving zelfs teniet doen." Een te sterke yen baart de Japanse regering grote zorgen. De centrale bank van Japan intervenieerde al meerdere keren. Naar schatting heeft zij sinds begin juni voor on geveer zestig miljard gulden aan yens ver kocht. Scheltinga Koopman vermoedt dat de Japanse centrale bank wederom ingrijpt als de yen niet in waarde daalt. „In dat ge val vraagt de bank waarschijnlijk hulp aan de centrale banken van de VS en Europa. Per slot van rekening is de Japanse econo mie van cruciaal belang voor Azië. Het is de motor van de regio. Niemand is erbij gebaat als de Japanse economie terugvalt." „Ik denk dat Japan het diepste dal wel heeft bereikt", zegt Gioia Marini, als Japan- deskundige verbonden aan het Econo misch Bureau van ABN Amro. „Maar ik ge loof niet dat het herstel structureel is." Ma rini schrijft de toegenomen industriële productie en economische groei voorna melijk toe aan de stimuleringsmaatregelen van de overheid. Die heeft duizenden mil jarden guldens gepompt in openbare wer ken om op die manier de binnenlandse vraag aan te zwengelen. „Cijfers laten zien dat de overheidsinvesteringen bijna de helft van de economische groei bepalen", licht Marini toe. Verder is de geringe koop lust van de Japanners, een van de belang rijke kenmerken van de crisis die het land nu bijna negen jaar in haar greep heeft, nog steeds een probleem. Inmiddels geven de Japanse consumenten alleen in enkele sectoren - computers, kleine personenau to's - en dan nog mondjesmaat, meer geld uit. Volgens Marini is Japan wel op de goede weg. Hij onderstreept dat bedrijven her structureringen aankondigen en de rege ring het pensioenstelsel en de financiële sector aanpakt. De achttien grootste ban ken van Japan hebben geld van de over heid gekregen om hun oninbare leningen af te dekken. Daar horen ook de IBJ, Dai- Ichi Kangyo en Fuji Bank bij. Nu is het ka binet bezig met de kleinere, regionale ban ken en verzekeringsmaatschappijen die in de problemen zitten. Zo is onlangs de Na- mihaya Bank uit Osaka failliet gegaan. „Het kan nog wel even duren voor de ban ken weer gezond en winstgevend zijn", zegt Marini. „Maar het zijn wel stappen in de goede richting." Dit najaar komt het Ja panse kabinet naar verwachting met een nieuw pakket stimuleringsmaatregelen. In middels is de staatsschuld opgelopen tot meer dan tien procent van het bruto bin nenlands product. „De regering heeft geen andere keus", zegt Marini. „Het econo misch herstel is heel teer." AMSTERDAM ANP woordvoerder. Momenteel wordt daarover binnen de werkgeversvereniging VNO- NCW gepraat. De bank-verze- keraar vindt het jammer dat de fiscus de lopende discussie niet even heeft afgewacht. Blijft Fortis in gebreke, dan eist de belastingdienst een dwangsom van 100.000 guiden per dag. Fortis heeft MeesPier son hard nodig. Dankzij die aankoop kreeg de Belgisch-Ne derlandse onderneming toe gang tot de zakelijke markt. Daarvoor probeerde Fortis zon der succes de Nederlandse tak van Crédit Lyonnais over te ne men. verdachte vervolgen wegens belastingfraude en het witwas sen van crimineel geld. De jus- titiewoordvoerster wil over deze zaak niks zeggen. Hoofdofficier Vrakking zei vorige week nog dat de vier hoofdverdachten vervolgd zouden worden we gens misbruik van voorkennis, betalen van steekpenningen, lidmaatschap van een criminele organisatie en belastingontdui king. Wel zei hij toen al twijfel te hebben of het witwassen van crimineel geld bewezen zou kunnen worden. De beursfraudeaffaire kwam in 1997 aan het licht. Justitie en politie vielen diverse effecten kantoren en de Amsterdamse beurs binnen op zoek naar cri mineel geld en witwaspraktij ken. De invallen veroorzaakten een schokgolf in de financiële wereld. Diverse effectenkanto ren werden overgenomen, zo'n honderd verdachten werden gehoord. Veel kleinere verdach ten troffen een schikking met de belastingdienst, die in totaal honderd miljoen incasseerde. Het openbaar ministerie laat in de beursfraudezaak steeds meer aanklachten vallen. Zo hoeft een van de vier hoofdver dachten zich niet meer te ver antwoorden voor het witwassen van drugsgeld. Wel wordt hij nog steeds vervolgd wegens misbruik van voorkennis en be lastingfraude. Volgens het Fi- nancieele Dagblad gaat de man vrijuit als verdachte van handel met voorkennis of het witwas sen van crimineel geld op de beurs. Justitie zou de verden kingen tegen de effectenhande laar niet hard krijgen. Een woordvoerster van justitie kon dat bericht niet bevestigen. Ook een tweede hoofdver dachte ziet het aantal aanklach ten dalen, aldus zijn advocaat De Kerf. Deze man wordt niet langer verdacht van misbruik van voorkennis, zegt zijn raads man. Die hoorde het nieuws van justitie zelf: „Dat heb ik van officier van justitie De Graaff gehoord." Wel wil het OM de Brits rundvlees naar vasteland ken van de gekkekoeienziekte BSE. Resten van honderddui zenden Britse koeien die zijn afgemaakt, bedreigen nog het milieu en de volksgezondheid. Een aantal geheime opslag plaatsen waar de vermalen res ten liggen opslagen, voldoet niet aan de minimale eisen van hygiëne, onthulde de Britse krant The Observer gisteren. Voor het eerst sinds maart 1996 ging er vandaag weer een la ding Brits rundvlees naar het Europese vasteland. Zo'n 45 ki lo biefstuk werd vanuit Corn wall naar een hotel in Brussel gebracht voor een vergadering over Brits vee en vlees. De ex port was tot 1 augustus verbo den in verband met het uitbre- BELASTING BELICHT Het hoofdkantoor van Dai-Ichi Kangyo Bank in Tokyo. Het is een van de drie Japanse banken die na de voorgenomen fusie samen de groot ste bank ter wereld vormen. foto reuters kimimasa mavama Het zat er al een tijdje aan te komen, maar nu lijkt het toch echt te gebeuren: de aftrekbaar heid van de hypotheekrente wordt onderwerp van een poli tieke discussie. Onlangs lekte een deel van een wetsvoorstel uit waaruit blijkt dat de rege ring van plan is om oneigenlijk gebruik van zogeheten spaarhy potheken waaraan een kapi taalverzekering is gekoppeld aan te pakken. Het oneigenlijke zit hem erin dat op het moment dat de kapitaal verzekering af loopt de uitkering niet wordt ge bruikt voor de af lossing van de hy pothecaire schuld maar voor iets anders. De hypo thecaire schuld blijft gewoon be staan en dus ook de aftrekbare hy potheekrente. Om dat tegen te gaan komt het voorstel er op neer dat de hypo thecaire schuld met het bedrag van de (belastingvrije) uitkering uit de kapitaalverzekering moet worden afgelost. Lost men de hypothecaire schuld niet af dan is de rente deels niet meer af trekbaar, namelijk over een be drag ten grootte van de uitke ring uit de kapitaalverzekering. Het is een eerste stap in de her nieuwde discussie over beper king van de aftrekbaarheid van de hypotheekrente. Deze dis cussie steekt al jaar en dag om de zo veel tijd de kop op, maar wordt door te weinig politiek draagvlak tot nu toe altijd snel weer afgekapt. De laatste jaren is hier langzamerhand een ken tering ingekomen. Maar tot echte daadkracht kwam het niet. Sterker: in het regeerak koord van Paars-2 is expliciet opgenomen dat de aftrek van de hypotheekrente niet ter dis cussie staat. De druk op de regering wordt echter groter. Dit heeft onder andere te maken met een ge heel praktisch probleem: door dat steeds meer mensen een ei gen woning hebben, door de stijgende huizenprijzen en door de inmiddels gestaag oplopen de rente begint de aftrekbare rente langzamerhand voor het Rijk onbetaalbaar te worden. Een zeer recent onderzoek van de Rijksuniversiteit Leiden be vestigt dit. Drie weken geleden zijn door de Tweede Kamer vra gen gesteld aan de regering hoe dit probleem op te lossen. Het politieke draagvlak voor beper king van de aftrekbaarheid van hypotheekrente begint dan ook steeds groter te worden. Waren de politieke partijen eerst als de dood om een opmerking in die richting te maken, nu komen PvdA, Groenlinks, D66 en SP openlijk voor hun ideeën in die richting uit. Vorige week heeft ook het CDA zich bij dit rijtje aangesloten. Dat is dus een rui me meerderheid. Meest concreet in zijn plannen is GroenLinks. Op 6 mei van dit jaar kwam GroenLinks met een discussienotitie met daarin voorstellen om de fiscale be- DENNIS WEBER universitair docent belastingrecht handeling van het eigen huis te veranderen. Onder het motto 'leuker kunnen we het niet ma ken, maar wel eerlijker', stelt GroenLinks onder andere voor om de hypotheekrenteaftrek geheel af te schaffen. In plaats daarvan wordt voorgesteld om mensen met een hypotheek een hypotheekrentesubsidie van dertig procent van de betaalde rente, ongeacht het inkomen, te laten ontvangen. Het grote voor deel van dit voor stel is dat het veel eerlijker is: op dit moment profite ren mensen met een hoger inko men veel meer van de hypo theekrenteaftrek omdat zij de rente tegen een hoger belastingtarief (maximaal zestig procent) in aftrek kunnen brengen. In het GroenLinks voorstel krijgt iedereen hetzelf de voordeel. Het voorstel is met name bij economen in de smaak geval len. Het is niet zo maar op een verloren avond in elkaar gezet. Wie de notitie doorneemt leest een serieus gemotiveerde po ging om de discussie opnieuw op gang te brengen. In CDA-kringen gaat het voor stel rond om de renteaftrek te beperken tot de eerste 400.000 gulden. Hoe dan ook, de poli tieke bereidheid om nu echt te gaan discussiëren over beper king van de hypotheekrenteaf trek lijkt een feit. Onder druk van de steeds groter budgettai re last kan de politiek zelfde ogen niet meer sluiten. De veel gemaakte opmerking dat het 'zo ver nooit zal komen', waar mee veel makelaars en financi eel adviseurs de angst bij (toe komstige) eigen woningbezit ters trachtten weg te nemen, kan men niet meer in alle eer lijkheid maken. Voor wie nu een woning koopt en de woonlasten met de nodi ge moeite bijeen kan schrappen is voorzichtigheid geboden. Bij een beperking van de aftrekba re rente zullen de maandelijkse lasten met honderden gulden omhoog kunnen schieten en zal de woning in waarde dalen. Het is de echter de vraag of de (toekomstige) huizenbezitters oog hebben voor de komende risico's. In de euforie waarin de huidige huizenmarkt zich be vindt, is het hoog bieden of niets. Mensen handelen meer op basis van hun emoties dan op basis van rationele omstan digheden. Maar het wordt op passen geblazen. Ook de rente is fors aan het stijgen (deze week wordt in de VS weer een rentestijging verwacht). Vooral mensen met een beleggingshy potheek moeten op hun tellen passen. Als de plannen en de rentestijging doorgaan worden hun maandelijkse lasten hoger, daalt hun woning in waarde en zullen ook hun beleggingen, waarmee ze hun lening later willen aflossen, door de hogere rente in waarde dalen.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 7