Water staat Surinaamse rijstboer aan de lippen Italiaanse justitie heeft een manager nodig Malaise in Roemenië nog lang niet voorbi Buitenland MAANDAG 23 AUGUSTUS 1999 NIEUW-NICKERIE ARMAND SNUDERS CORRESPONDENT Je zult maar een kleine rijstboer in Suriname zijn. Nog voordat je inzaait, weet je dat de oogst nauwelijks voldoende opbrengt om de kosten te kunnen dek ken. Inefficiënte werkmetho den, een weinig coöperatieve overheid en manipulaties van tussenhandelaren en expor teurs hebben de ooit florerende Surinaamse rijstsector in een diep dal doen belanden. Van de ruim 50.000 hectare aan be schikbaar rijstareaal is dit sei zoen slechts 20.000 hectare in gezaaid. Veel geluk heeft Anand Bisessar de laatste vijf jaar niet gekend. Zijn bescheiden areaal van drie hectare, aan de rand van Nieuw-Nickerie in het rijstdis trict Nickerie, heeft hem al die jaren verlies opgeleverd. „Het eerste jaar door gebrek aan wa ter. De tweede keer door een nare bacterie. Het derde jaar had ik een goede oogst, maar betaalde de tussenhandelaar niet. De laatste jaren zijn de kosten om in te zaaien en te oogsten hoger dan de op brengst geweest." De klad zit in de Surinaamse rijstproductie. Suriname heeft een rijstareaal van ongeveer 50.000 hectare. In 1995 leverde dat nog 65 miljoen kilo rijst op, waarvan 43 procent werd uitge voerd, met name naar Europa. Maar vier jaar later liggen de opbrengsten aanmerkelijk la ger. Dit seizoen is bovendien slechts veertig procent van het beschikbare areaal ingezaaid, omdat veel rijstboeren het hoofd in de schoot hebben ge legd of financieel niet meer in staat zijn om in te zaaien. De verwachting is dat de oogst dit najaarsseizoen zelfs onvoldoen de is om de lokale markt te kunnen voorzien. De regering heeft opnieuw plannen aange kondigd om de sector nieuw le ven in te blazen, maar daar hebben nog maar weinig men sen vertrouwen in. Eind vorig jaar liepen protesten in Nickerie uit op gevechten tussen boeren en politie. Enkele rijstboeren gingen zelfs in hon gerstaking en de toevoer van rijst naar de hoofdstad Parama ribo werd stilgelegd om de ei sen kracht bij te zetten. Die ei sen waren een schuldsanering en een dollarvaste opbrengst voor de rijst. Van de afspraken die uiteindelijk met de regering werden gemaakt, is tot op he den niet veel terecht gekomen. De boeren zeggen nauwelijks kostendekkend te kunnen wer ken, omdat zij nog altijd te ma ken hebben met de enorme waardedaling van de Surinaam se gulden ten opzichte van de dollar en Nederlandse gulden. De productiekosten bedragen rond de elf dollar per baal van 79 kilo, terwijl de opbrengst, af gezet tegen de huidige koers, slechts zes dollar bedraagt. De boeren hebben berekend dat zij pas bij een prijs van twaalf dol lar per baal rendabel kunnen werken. Dat zou de rijst voor de Surinaamse bevolking onbe taalbaar maken. Daarnaast zijn veel rijstopko- pers in totaal nog miljoenen dollars verschuldigd aan de boeren, die daardoor niet in staat zijn zaaigoed en bestrij dingsmiddelen in te kopen. Bij de banken hoeven de boeren ook niet voor financiering meer aan te kloppen, omdat de meesten van hen al tot over de oren in de schulden zitten. De Federatie van Agrariërs en Landarbeiders (FAL) spreekt van een vicieuze cirkel waarin de boeren terecht zijn geko men. Als de regering haar toe zeggingen van eind vorig jaar was nagekomen, dan zou dit seizoen tachtig procent van het areaal zijn ingezaaid", zo meent de belangenorganisatie. Volgens FAL-secretaris Daya- nand Dwarka zijn de meeste boeren radeloos. Hij meent dat ook het wegvallen van de LVO- regeling, anderhalf jaar gele den, waarbij de Surinaamse rijst voor de Europese markt op de Antillen werd verwerkt, een negatief effect heeft gehad op de prijs. „Door de gunstige in voerregeling van Europa lag de prijs van een ton cargo op vier honderd dollar, maar sinds vo rig jaar, na het afschaffen van de regeling, was dit nog geen driehonderd dollar." Dus na jaren van voorspoed en grote oogsten zitten veel agrari ërs nu aan de grond. Districts commissaris Rachied Doekhie van Nickerie meent dat de boe ren dit voor een deel aan zich zelf hebben te wijten. „Ze heb ben in de jaren dat het goed ging, niet aan de toekomst ge dacht. Ze kochten machines waarvoor een areaal eigenlijk te klein was. En als ik zie dat som migen er drie auto's, een groot huis en een paar buitenvrou wen op nahouden, heb ik er wel eens spijt van dat ik geen rijstboer ben geworden. En nu gaat het wat minder. Ze werken inefficiënt en volgens metho ITWERPI den die achterhaald zijn staan niet open voor nii ontwikkelingen. Ze doei raak." De hoop van veel boeri vestigd op het Anne van Rijstonderzoekcentrum rie, kortweg ADRON. Dij èrpen geleden startte de organi e met onderzoek en de oni nj ling van nieuwe rijstrass j|g__ Over enkele weken word al Ver< Europolder in het distric *jU-da nieuw modern rijstonde >GeId\ centrum in gebruik geni >VUM gefinancierd door de Eu mu Unie. De EU trekt in tot; jm we ven miljoen gulden uitv ftappi verschillende projecten Surinaamse rijstsector nieuw leven in moeten „Als er geen onderzoek; NDen vindt, gaat de sector kap dat willen we niet", zegi ADRON-directeur Kardi sewito. „Naar verwachti erovei len we nog dit jaar meti ad mr variëiten komen." Minister van landbouw, teelt en visserij SaiminB foorer sentono hoopt dat de EU gefinancierde projec ickard kunnen worden gezien; aarsch lichtpuntjes aan het eirc de donkere tunnel, waai rijstsector zich moment vindt. Want de concurri sitie van de Surinaamse de wereldmarkt zal mc worden verbeterd. De gevolgen van de m; ook voelbaar in aanvem sectoren. Henk Gumme 'voor! recteur van Surinam Sk er vol mers, een bedrijf dat zie [oep Ti toegelegd op het inzaaie jn gerr bespuiten vanuit de luel de activiteiten en daarni omzet in de afgelopen j; drastisch zien teruglopeX[ERp> „Vroeger vlogen we mei tweel vliegtuigjes boven Nick jariSSg kunnen we het met zesi len af. Er wordt veel mir|nd Fr areaal beplant en boven .|jjk of kiezen steeds meer boei n. Oir voor om met de hand in fel en, wat voor een slechte brengst zorgt." onf lil vooi n. De. .om pk het proci linii Falend systeem maakt celstraf uitzondering voor criminelen Burgers in Milaan gaan de straat op uit protest tegen de toegenomen criminaliteit en het falende overheids beleid. ARCHIEFFOTO ROME HANS GELEUNSE CORRESPONDENT Italiaanse criminelen leven in justitieel luilekker land. Eenmaal voor een misdrijf gepakt en door de rechter veroordeeld, is de kans klein dat ze hun celstraf daadwerkelijk uitzitten. De over heidsdienst voor het Strafregister constateerde dit al in een enkele maanden geleden gepubli ceerde studie over het functioneren van gevange niswezen en rechtspraak in de jaren 1993 tot 1998. Dat dit rapport niet onder stoflagen bedekt raak te, is te danken aan de golf van protesten in me dia en bevolking over zware en minder zware misdadigers die vrolijk nieuwe misdrijven ple gen, terwijl ze officieel hun straf uitzitten. Dat dit in Milaan gebeurde bij roofovervallen met dode lijke afloop, maakte de woede over falend beleid nog groter. Milaan, met al meer dan dertig moor den dit jaar, geldt als een van de steden waar de misdaad oncontroleerbare vormen lijkt aan te nemen. Toch zijn het niet de rechters die falen. Dat ge harde criminelen er met lichte of voorwaardelijke straffen vanaf komen, heeft alles te maken met een falende bureaucratie. Het rapport van het Strafregister meldt dat lokale gerechtshoven, vaak door gebrekkige of helemaal ontbrekende computerfaciliteiten, in veel gevallen vonnissen niet aan deze centrale dienst doorgeven. Volgens directeur Canevelli gaat het alleen over 1997 al om 344.270 veroordelingen die zijn dienst in Ro me nooit bereikten. Gevolg is dat rechters in de waan verkeren, dat voor hen verschijnende verdachten nog een blanco strafblad hebben. Dat op zijn beurt heeft weer geleid tot voorwaardelijke veroordelingen, waar een vrijheidsstraf op zijn plaats was ge weest. Volgens de strafwet kan iemand slechts één keer tot een voorwaardelijke staf worden ver oordeeld. Maar volgens de rapportage van Cane velli hadden al 160.000 criminelen het geluk om er minimaal drie en in sommige gevallen zelfs tien keer vanaf te komen met een voorwaardelij ke straf. „Een goede manager, of noem het een handige coördinator, zou wonderen verrichten", meent een zegsman van justitie droog. Maar met stij gende misdaadcijfers en suggesties van premier D 'Alema en minister van binnenlandse zaken Jervolino om het leger in te zetten teneinde de misdaad beter te kunnen bestrijden, is wel dui delijk dat alleen administratieve reorganisatie niet voldoende is. Rechters en officieren van justitie schuiven de zwartepiet richting politiek. Er komt almaar niets terecht van hervorming van het rechtssysteem. Daardoor blijft Italië het enige land ter wereld, waar schuldig bevonden en veroordeelde crimi nelen tot drie keer toe in beroep kunnen gaan. Gevolg is dat rechtszaken jaren en jaren blijven slepen en rechters overbelast raken. Bij civiele zaken is een 'looptijd' van tien jaar of meer zelfs geen uitzondering. Het uitblijven van die noodzakelijke hervorming is te wijten aan de patstelling tussen oppositie en regering. Zo voelt oppositieleider Berlusconi er uit louter eigenbelang hij is al wegens corruptie veroordeeld en er loopt nog een aantal zaken te gen hem weinig voor om de mogelijkheden tot hoger beroep te beperken. Opvallend genoeg krijgt de uiterst linkse minister van justitie Diliberto vooral steun van de opposi tie, als hij zich tegen de publieke opinie in hard maakt voor het menselijk houden van het justiti eel systeem. „Natuurlijk hebben slachtoffers rechten, maar dat betekent nog niet dat veroor deelden geen rechten hebben", zei parlementslid Alberto Simeone verontwaardigd tegen La Re- pubblica. De gedeputeerde van Berlusconi's par tij Forza Italia is de vader van de vorig jaar mei van kracht geworden wet die de mogelijkheid van huisarrest biedt aan voor de eerste keer ver oordeelden met gevangenisstraffen tot maximaal drie jaar. Simeone is aan de schandpaal genageld, omdat er onder criminelen die tot 'zijn' huisarrest wa ren veroordeeld, lieden zaten die betrokken wa ren bij roofovervallen in Milaan waarbij doden zijn gevallen. De 55-jarige jurist ziet een andere oorzaak. „In Milaan zijn duizend veroordeelden nog op vrije voeten. Dat heeft niets met mijn wet te maken, maar alles met de politie die hen niet weet op te pakken om ze de order voor het uitzit ten van hun straf te geven", meent hij. Het debat is hevig en zal regelmatig weer oplaai en. Misschien echter is het grootste euvel van het justitiële systeem de Italiaanse traditie om veel met de mantel der liefde te bedekken. „De regels zijn er, net zoals de bordjes Verboden te Roken", schreef de vooraanstaande journalist Beppe Severigni onlangs. „Wat ontbreekt is de wil om ze na te leven." PRODUSE DE M0RAR1T SI PANIFICATIE n MALOM ES SUTOIPARI TERMEKEK. Corruptie schrikt buitenlandse investeerders af CORRESPONDENT „Betere tijden? Nee die zie ik voorlopig nog niet aanbre ken", zegt Oliver Kiss. „Ik vrees dat het alleen nog maar slech ter wordt." De 47-jarige werk loze fabrieksarbeider uit Cluj- Napoca heeft inderdaad maar bitter weinig reden tot opti misme. Tot voor kort werkten Kiss en zijn 46-jarige echtge note Vilma beiden in de schoenfabriek Clujana, met achtduizend werknemers een van de grootste werkgevers in de Noord-Roemeense stad. Sinds enkele weken staan ze allebei, na respectievelijk 28 en 25 jaar trouwe dienst, op straat. De onder gigantische schulden gebukt gaande fa briek heeft surseance aange vraagd en al het personeel naar huis gestuurd. Wellicht kunnen een paar klei ne afdelingen nog uit het onaf wendbaar lijkende faillisse ment worden gered, maar Kiss maakt zich weinig illusies. „In het gunstigste geval zullen misschien een paar honderd mensen weer aan het werk kunnen, maar ik reken nergens meer op. En met 47 jaar ben ik waarschijnlijk te oud om er gens nog aan de slag te raken." Het echtpaar Kiss heeft al een soort financieel noodplan voor het komende jaar ontwikkeld. Het grootste deel van de uitke ring van 1,4 miljoen Lei (ruim 160 gulden) per maand waar op Vilma en Oliver elk een jaar lang recht hebben, zullen ze op de bank zetten. Met een beetje geluk kunnen ze dan voorlopig van de rente rond komen. Dat de waarde van het spaar geld vanwege de torenhoge in flatie in Roemenië (64 procent in 1998) ondertussen als sneeuw voor de zon wegsmelt, is van latere zorg. „Het wordt afzien", weet Kiss. En het leven in huize Kiss was al geen vet pot. Geld voor de hoognodige verfbeurt voor hun uitgeleefd tweekamerflatje heeft het echt paar nu al niet, evenmin als geld voor een bezoek aan de tandarts. Dus blijft Oliver maar met zijn zwaar gehavende ge bit rondlopen. Verhalen als die van de familie Kiss zijn in Roemenië overal op te tekenen. Bijna tien jaar na de bloedige december-re- volutie die een einde maakte aan het regime van Nicolai Ce- aucescu, verkeert het land nog altijd in een diepe economi sche crisis. De werkloosheid bedraagt officieel zo'n twaalf procent, maar in werkelijkheid minimaal hetdubbele omdat langdurig werklozen na een jaar geen recht meer op een uitkering hebben en dan ook niet meer geregistreerd wor den. Terwijl (buur)landen als Hongarije en Polen al jaren economische groei kennen, krimpt de Roemeense econo mie nog altijd. Wat Roemenië nodig heeft, zijn vele miljarden dollars aan buitenlandse investeringen. Maar de buitenlandse inves teerders staan bepaald niet te dringen. De combinatie van een wijdverbreide corruptie met tegenstrijdige en boven dien constant veranderende wet- en regelgeving schrikt veel potentiële investeerders af. De centrumrechtse regering die sinds 1986 aan de macht is, heeft daar weinig aan kunnen veranderen. Van de met veel bombarie aangekondigde drastische eco nomische hervonningen die Roemenië uit het dal zouden halen, is tot op heden nog maar bitter weinig terecht ge komen. Nog altijd draaien tientallen zwaar verliesgeven de staatsbedrijven, de zoge naamde 'z>varte gaten', door, al heeft de regering onlangs onder druk van het Internatio naal Monetair Fonds (IMF) een van de grootste zwarte ga ten, de staatsbank Bancorex, geliquideerd. Bancorex wist in amper een decennium miljarden dollars aan verliezen te boeken. Dan Pavel, een gerenommeerde politieke analist in Boekarest, weet waarom. „Bancorex was de geldkraan van het regime van Ion Iliescu. Iedereen die goede connecties met Iliescu en zijn partij, de PDSR, had, kon zonder serieuze garanties enorme leningen en kredieten krijgen." Met geld van Banco rex dat ze nooit, of slechts ge deeltelijk, terugbetaalden, stampten politieke vrienden van de vroegere communist Iliescu, de man die tijdens de chaotische revolutie van 1989 de macht greep, zakelijke im peria uit de grond. Tot woede en ergernis van miljoenen Roemenen met minder goede politieke connecties. De diepe economische crisis is volgens Pavel een rechtstreeks gevolg van de wijze waarop de machtswisseling van 1989 zich in Roemenië voltrok. „In de meeste vroegere Oostblok-lan- den kwam de oppositie aan de macht. Die zette al heel snel de Roemenen in de rij voor brood. oude, communistische 'no- menklatoera' buitenspel. In Roemenië daarentegen werd de machtswisseling geregis seerd door een deel van de ou de nomenklatoera, samen met elementen uit de Securitate (de beruchte geheime dienst van Ceaucescu, red.). Zelfs na de verkiezingen van 1996, toen Roemenië zijn 'Tweede Revo lutie' beleefde en centrum rechts aan de macht kwam, hebben die kringen veel macht en invloed behouden." Het gaat te ver om te zeggen dat er helemaal geen positieve ontwikkelingen in Roemenië zijn te signaleren. Het IMF en de Wereldbank kenden Roe menië onlangs een nieuwe, broodnodige en langverwachte lening van ruim 500 miljoen dollar toe op voorwaarde dat de regering nu echt ernst maakt met het saneren van de zieke staatshuishouding. Pre mier Radu Vasile en zijn rege ring vierden het akkoord met het IMF als een enorm succes. „Dit akkoord is een paspoort tot de internationale financiële markten", zo zei een eufori sche Vasile. De grote vraag is nu wat de Roemeense regering gaat doen met het herwonnen wen van het IMF. dat de tijd jaar moeten de nieuw naar de en de zijnen hebben maar een paar de situatie in Roemeniëii gunstige zin om te buigei „Als er over een halfjaar' j|egrj geen tastbare resultaten! ,zjc^ dan ziet het er slecht uin ste|e| deze regering", meent Pa ercj:f( Een terugkeer van Iliescu ler^en zijn post-communistend ejten, werkelijke hervormingen raanj Roemenië zes jaar langm ^g^ succes verhinderden, isd !cjat j, geenszins uitgesloten. M ,s VQj ver is het volgens Pavell(je V( niet. „Het ziet er slecht ui maar de situatie is bepaal niet hopeloos. Als je hetl menië van nu vergelijktfl nomj dat van 1989, is er ondan les op alle fronten verbet' 1Seen zichtbaar. Misschien mm naver dan de mensen toen ven1 j ten, maar er is verbeterin ^er Het zal de centrumrechts le gering van premier Vasile ter veel moeite kosten o& ver Kiss, zijn vrouw Vilma miljoenen andere straatal Roemenen daarvan te ou eiKjn gen. i\'a c

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 6