Knap voordelig. 'Maaltijd op kosten baas kan simpeler' /I Uitstel boringen Waddenzee spaart kool en geit Binnenland Koninklijke kunst op Het Loo Opa en oma kijken naar natuur door ogen van kleinkinderen 'Oorvijg politie stap naar meer agressie' gDAG 23 AUGUSTUS 1999 I -to. is'er verdacht van Gamma-overval terpam Een 36-jarige tbs'er heeft de overval bekend op een iima Bouwmarkt een week geleden tijdens een onbegeleid of. De man heeft een woning vlakbij de overvallen Gamma i imsterdam-West. Bij zijn terugkeer in de kliniek reageerde vreemd op gesprekken over de overval en bovendien vol- d hij aan het signalement van de dader. Het personeel waar- uwde daarop de politie. Bij de roof raakte een 27-jarige mma-medewerker zwaar gewond. De kogel in zijn buik is steeds niet verwijderd. liletafval in Nederlands veevoer ihaag Ook in Nederlands veevoer is rioolafval terechtgeko- 1 ^el n. Het ging om afval van destructiebedrijven dat werd gezui- b d en daarna werd verwerkt in diermeel. Dat werd gebruikt ir de productie van veevoer. Volgens het ministerie van «gezondheid is er geen enkel risico geweest voor de volks- ondheid en was het gebruik ook niet verboden. In Frankrijk nder meer rioolslib in het veevoer verwerkt, volgens het mi ssen djerie ging het in Nederland om afval dat twintig minuten op graden werd verhit. Vanwege alle ophef heeft minister Borst ,j loten deze praktijk toch maar te verbieden. ium r deze bel. cone in De w lisnummer op afvalzakken lopgl rtholo tg 19/ [e ïterdam In de strijd tegen zwerfvuil krijgen bewoners van deel van de Bijlmermeer volgende week per adres vijftig g nmerde vuilniszakken. Op elke zak staat het huisnummer ide bewoner. Op deze manier is makkelijker te achterhalen izijn huisvuil niet in de containers gooit. De Stichting Inter- turele Dienstverlening Amsterdam (Stida) verwacht dat be- 2; 27 Aiers minder geneigd zullen zijn hun huisvuilzakken achte- r y-jjjj. 5 te laten slingeren als er nummers op staan. De overlast van ^Islingerend vuilniszakken en het zwerfvuil dat daarvan het ilg is, moet hierdoor verminderen. Tegelijkertijd wordt het eu Interventie Team (MIT) in het leven geroepen. Het team taat onder meer uit lifttoezichthouders en prikkers. ^wonden bij ongeluk touringcar Bij een verkeersongeluk op de snelweg tussen Oir- it en Best zijn zaterdagavond achttien inzittenden van een •jingcar en twee inzittenden van een personenauto" gewond V aakt. De meesten konden na een medische behandeling rhuis. Drie passagiers van de bus liepen ernstig rugletsel op 'a8en gisteren n°g steeds in het ziekenhuis. De bus en de sonenauto zijn vermoedelijk van de weg geraakt toen een teropkomende auto de personenauto en de bus raakte. De chauffeur verloor de controle over het stuur. De touringcar ^n- UP d vervolgens de weg af, over een greppel heen en kwam tot !t stand tussen de bomen. Ook de personenauto die werd aan- eden, kwam in de berm terecht. De bestuurder van de auto het ongeluk veroorzaakte, bleef ongedeerd. ft discobezoekers schoppen agenten te We l. Op lat al 'e Twe iDAMEen groep van tachtig discobezoekers heeft zater- lacht vlakbij een Volendamse discotheek twee politieagen- geschopt en geslagen. De agenten liepen geen letsel op. Vol de politiemensen hing er bij de discotheek een gespannen rond sluitingstijd. Nadat zij een man hadden aangespro- op zijn gedrag - hij had een ander geschopt - provoceerde a aai de agenten. Vervolgens weigerde hij weg te gaan. Na enig 'eeste v- en trekwerk escaleerde het voorval en keerde een grote ep mensen zich tegen de agenten. Daarbij schopten en sloe- izij het tweetal. Ter verdediging sloegen zij enkele mensen t wapenstok en zetten zij de diensthond in. Toen assis- imen (je arriveerde, was de rust enigszins hersteld en was een g idat d 'te Van ^roeP weg§el°Pen- pen rrken lezen |f lukt ghevangene klimt over de muur |P bijj Een 33-jarige gedetineerde heeft gistermiddag tijdens 'luchten kans gezien over twee hekken en een muur te klim- en zo te ontsnappen uit de gevangenis van Almere. Het is het eerst dat iemand heeft kunnen ontsnappen uit deze angenis, die naar eigen zeggen tot een van de best beveiligde J iplexen van Nederland behoort. De gevangene is direct na ontsnapping het tegenover de gevangenis gelegen Wilgen- ingevlucht. De bewaarders hebben na de uitbraak groot r 30 m geslagen. De daarop volgende klopjacht heeft niets opge- ?rd. Volgens een woordvoerder van gevangenis gaat het niet een zware crimineel. ewonden bij brand daklozenopvang terdam Twee bewoners van een opvanghuis voor daklozen Imsterdam zijn gisteravond gewond geraakt bij een brand. wareÉ ij gif uur uur ontstond brand in een kamer op de vierde ver- vu«ping van het centrum. Het pand werd door de brandweer limd. Het is niet bekend hoeveel mensen in het opvang- waren toen de brand uitbrak. Ook de oorzaak is nog niet '£enn end. De brandweer had het vuur binnen een half uur onder hetf ttole. te Spa. stver. j' ,ek bjederlanders dood in Frankrijk Twee mannen van 22 en 20 jaar zijn gisteren op de te- «eis van hun vakantie verongelukt in Frankrijk. Een 20-jarige de inzittende, die pas na een uur uit de wrakstukken kon rden bevrijd, raakte zwaargewond en verkeert nog in levens- aar. Het ongeluk gebeurde op de A31 (Dijon-Nancy).ter 'gte van Langres. De mannen hadden geen van drieën veilig- af hp, dsgordels om. Twee van hen werden uit het voertuig geslin- r d en waren op slag dood. Volgens vrienden van de slachtof- die achter hen reden, raakte de verongelukte wagen eerst vangrail, waarna hij over een afstand van honderd meter een ital keren over de kop sloeg. itiev! :ven doden in weekendverkeer rwa uk anp Vrou soft h erkeersongelukken zijn dit ïaken ;einde zeven mensen om syi even gekomen. Onder hen n drie motorrijders. Twee jes van 17 en 18 jaar uit het Oudega overleden zater- lacht toen de auto van een uige bestuurder met wie ze ver|ji reden over de kop sloeg. ONf n 36-jarige man uit het Bel- sen 'e Neerpelt werd vrijdag gen! "op de Maastrichterweg in Dnd2 ®swaard aangereden toen 16 r nder invloed langs de kant de weg stond te liften. In ANP Algemeen Nederlands Persbureau GPD Geassocieerde Pers Diensten den haag dineke van der burg Het kabinet zoekt tijd. Tijd om een oplossing te bedenken voor het probleem van borin gen in de Waddenzee. Mag er wel of niet worden geboord? Zo nee, wat betekent dit voor onder meer de schatkist? Zo ja, met welke argumenten valt de Tweede Kamer te overtui gen van het nut van de borin gen en wat zijn de gevolgen voor de Waddenzee? Het kabi net bevindt zich, wat dit on derwerp betreft, tussen twee vuren. Aan de ene kant ligt er de belof te aan de Tweede Kamer dat de Nederlandse Aardolie Maat schappij (NAM) voorlopig niet Doorstroming in ziekenhuis kan veel sneller den haag anp carlo nuveen Patiënten kunnen veel vlotter worden geholpen in ziekenhui zen. Dat ervaren acht zieken huizen die meedoen aan het project Verkorting van door- stroomtijden. Een snellere doorstroming levert vrijwel al tijd winst voor de volksgezond heid op. Een tussentijdse rapportage van het project, dat wordt gefi nancierd door Zorg Onderzoek Nederland, staat in het eerst volgende VWS Bulletin van het ministerie van Volksgezond heid. Zo kunnen hartpatiënten in het Haarlemse Kennemer Gast huis (KG) vanaf 1 september al veertien dagen na hun ontslag uit het ziekenhuis beginnen met de revalidatie. Nu moeten zij nog 39 dagen wachten. De wachttijd wordt bekort, doordat de cardiologen hun patiënten binnen een week na het zoge noemde intake-gesprek voor de revalidatie gaan aanmelden. Voorheen bleven de aanmel dingsformulieren soms weken liggen. Op de langere termijn is er ook hoop voor mensen met een zogenoemde diabetische voet. Diabetespatiënten kunnen in het KG vanaf begin volgend jaar terecht bij een speciale voeten poli. Nu komen zij via de huis arts nog bij verschillende speci alisten terecht, waardoor het probleem niet altijd even snel wordt behandeld. Doordat mensen met een diabetische voet op de poli meteen worden doorgestuurd naar een vaatchi- rurg, een dermatoloog' of een andere specialist, kan het aan tal voetamputaties binnen tien jaar mogelijk met vijftig procent worden teruggebracht. Nog een resultaat: de door- stroomtijd van vrouwen met een diagnose voor borstkanker -kan worden teruggebracht van 39 naar acht dagen. En voor mensen die een kijkoperatie voor de knie moeten ondergaan kan de wachttijd dalen van 120 naar tien dagen. Behalve het Kennemer Gast huis nemen het Medisch Cen trum Alkmaar, Twenteborg Zie kenhuis, Eemland Ziekenhuis, Bosch Medicentrum, Maasland Ziekenhuis, Sint Joseph Zieken huis en Reinier de Graaf Groep deel aan het project. mag proefboren in het Wad dengebied. Dus op 26 augustus, de datum dat een nieuwe ver gunning zou ingaan, mag de NAM niet tot actie overgaan. Daarnaast wordt de NAM drin gend verzocht niet op 12 sep tember op twee andere locaties te gaan proefboren, ook al lig gen die plekken niet direct in de Waddenzee. De Tweede Kamer wil eerst een inhoudelijke dis cussie over het gasboren, voor dat er ook maar één vergunning in werking treedt. Aan de andere kant zijn er be loftes uit 1984 dat de NAM van af 1994 weer nieuwe bronnen op de Waddenzee had mag aanboren. Tot nu toe is dit nog steeds niet gebeurd omdat de milieuorganisaties bij elke nieu we stap bezwaar aantekenden. Dit heeft tot zoveel vertraging geleid, dat de NAM nog steeds niet heeft kunnen beginnen. Over de hardheid van de belof tes van vijftien jaar geleden be staat de nodige onduidelijk heid. Premier Kok weigerde af gelopen vrijdag, na afloop van de ministerraad, aan te geven hoe vast het kabinet aan die ou de toezeggingen zit. Als het gaat om keiharde afspraken die zwart op wit staan, dan lijkt het slechts een kwestie van tijd voordat de NAM met schade claims komt. Extra moeilijk is dat het kabinet intern is ver deeld. Premier Kok en de WD- ministers vinden dat de NAM moet kunnen boren. Zij wijzen daarbij op het economisch en financieel belang van het boren én naar de afspraken met de NAM. Koks eigen PvdA is ver deeld en D66 is ronduit tegen. De tegenstanders scharen zich achter de milieubeweging, die vreest dat het kwetsbare na tuurgebied ernstig zal worden aangetast. Als het kabinet het besluit neemt helemaal af te zien van nieuwe proefboringen, bete kent dit een forse financiële strop. Ten eerste de schade claims. De NAM heeft a het no dige geïnvesteerd in materialen en onderzoeken, juist omdat de toezeggingen er liggen. Ten tweede loopt de schatkist dan naar schatting acht miljard gul den mis aan aardgasbaten. Ten slotte zou Nederland dan waar schijnlijk elders gas moeten ko pen. Als het kabinet echter be sluit wél proefboringen toe te staan, komt het in de proble men met de Tweede Kamer. Een grote meerderheid wil niet dat er voorlopig wordt geboord. Alleen de WD is voor. Op dit moment wordt hoogst waarschijnlijk op allerlei fron ten tegelijkertijd gewerkt. Juris ten zullen de 1984-afspraken analyseren. Op het ministerie van milieu (VROM) wordt hard gewerkt aan een totaalplan voor de Waddenzee. Minister Pronk wil de plannen voor de Wad denzee, waaronder regels voor de mossel- en kokkelvangst, milieuafspraken en toeristische mogelijkheden, in één geheel presenteren aan de Kamer. Ook daarvoor is tijd nodig. Daar naast zullen er gesprekken wor den gevoerd met de NAM om te onderzoeken hoe men aankijkt tegen opnieuw een tijdelijk stop op de proefboringen in de Waddenzee. Het kabinet zoekt de komende maanden naar een oplossing. Als de NAM, die volgens Kok zeker niet alle troeven in han den heeft, meewerkt, lijkt het voor de hand te liggen dat een besluit over boren enkele jaren wordt uitgesteld. Dit zal de minste pijn opleveren voor alle betrokkenen. Apeldoorn Koningin Beatrix heeft met enige familieleden en vrienden zaterdagmiddag een kunstwerk van Marinus Boezem overgedragen aan de Raad van Beheer van het Kroondomein Het Loo. De koningin heeft het kunstwerk aangeboden ter gelegenheid van haar zestigste verjaardag, op 31 januari vorig jaar. Het kunstwerk bestaat uit veertig bronzen boomstronken die als zuilenrijen het grondplan van de goti sche kathedraal van Reims volgen op ware grootte. Het kunstwerk ligt verscholen tussen de natuurlijke begroeiing in het bos van het Kroondomein, met een lengte van 125 meter en een breedte van 35 meter. Een groene 'roest' zal de boomstammen op den duur een natuurlijke kleur geven en doen opgaan in de omgeving, zo is Boezems bedoeling. De platte bovenzijden van de stronken zijn gepolijst en zullen het zonlicht weerspiegelen dat tussen de takken van de bomen schijnt. Marinus Boezem (1934) houdt zich sinds 1980 bezig met de plattegrond van de gothische kathedraal. In de Flevopolder realiseerde hij Green cathedral, een natuurlijke kathedraal van populieren, eveneens volgens het grondplan van de kathedraal van Reims. foto gpd tom van dijke Belastingadviseurs aan fiscus: Behalve zakenlieden en managers moeten ook 'gewone' werknemers, met name winkelpersoneel, een etentje buiten de deur probleemloos voor 90 procent van de be lasting kunnen aftrekken. Het college van belastingadvi seurs gaat het punt aan de orde kaak stellen in overleg met het ministerie van financiën en mikt daarbij op een minder bureaucratische regeling. den haag anp Vooral voor winkeliers kan een maaltijd voor een verkoper of caissière problemen opleveren als de belastingdienst aanklopt. En dat komt door de ruimere openingstijden van de winkels steeds vaker voor. Sommige CAO's verplichten de werkgever zelfs tot het verstrekken of ver goeden van een maaltijd. Er is weinig aan de hand als het bedrijf zelf maaltijden ver strekt in de kantine, zegt woordvoerder Bongers van het college van belastingadviseurs. De werknemer betaalt dan een normaal bedrag voor de maal tijd, óf een vast bedrag van 5,90 gulden per maaltijd wordt door de belastingdienst beschouwd als loon in natura waarover loonbelasting worden betaald. Maar de zaak is ingewikkelder als de werkgever geld geeft om een maaltijd te kopen, dus meestal bij de kleinere bedrij ven. De belastingdienst eist dan een bon als bewijs dat de maal tijd inderdaad is aangeschaft. Vervolgens komt de vraag aan de orde of slechts die 5,90 gul den als loon in natura moet worden beschouwd, of het hele bedrag dat als regel hoger zal zijn. Dat laatste is het geval als de maaltijd met als vergoeding voor onkosten wordt be schouwd, wat het geval is als er geen acht uur is gewerkt. De werkgever moet dus per personeelslid de arbeidstijden per dag precies bijhouden en administreren. Bovendien grij pen werknemers die 's middags beginnen en vervolgens wegens plotselinge drukte bijspringen op koopavonden naast de ver goeding. ,,Het gaat om kleine bedragen per maaltijd, maar om honderdduizenden werkne mers en dat maakt de fiscus te rughoudend om zich soepel op te stellen", zegt Bongers. Hij stelt voor dat de belas tingdienst niet moeilijk doet. Bij een bon voor een verstrekte maaltijd moet de fiscus gewoon uitgaan van 5,90 gulden loon in natura en niet het hele bedrag belasten, tenzij misbruik kan worden aangetoond. En als de overheid bang is voor verlies aan inkomsten, zou dat bedrag van 5,90 gulden wat omhoog kunnen. Voor ondernemers scheelt dat in elk geval een pa pierwinkel aan administratie. Man steekt ex-vrouw neer Een 41-jarige Alkmaarder heeft gistermiddag zijn 39-jarige ex- vrouw doodgestoken in een tunneltje onder het Alkmaarse station. De vrouw arriveerde rond half vijf op het station om haar twee kin deren van 6 en 12 jaar op te halen. Die waren enkele weken bij hun vader op bezoek geweest. De twee kinderen waren geen getuige van de steekpartij; ze wachtten op dat moment in het halletje van het stationsgebouw. Ze zijn opgevangen door politie en Slachtof ferhulp. Dedemsvaart verongelukte de zelfde nacht een 22-jarige man uit Slagharen. Hij zat in een au to die tussen Balkbrug en Slag haren van de weg raakte, over de kop sloeg en tegen een boom botste. Een 29-jarige man uit Nieu- wendijk kwam zaterdagmiddag om het leven toen hij met zijn motor viel op de A27 bij Hank. Die middag Verongelukte een 26-jarige motorrijder uit Harlin- gen op de weg bij Daersum. Vrijdagavond verongelukte in Zaandam een 28-jarige motor rijder uit die plaats. Nieuwe aanpak in grootouder-kleinkindproject tilburg anp APELDOORN MARCEL V Opa Hansma (56) uit Zoeter- meer zit op zijn knieën naar de grond te turen. Hij roept zijn kleindochter. Celine, zeven jaar, rent op hem af. „O, wat ben jij toch een geweldige opa." De groepsleider van Veldwerk Nederland glundert. „Prachtig toch? Opa wroet en de kids staan met het potje in de handen. Daar doe je het om. Ze gaan er helemaal in op." Even later, als de groep dwars door het bos banjert op zoek naar sporen van reeën, is dat niet anders. „Hier, zien jul lie dit kuiltje? Dit is nou een slaapplaats van een ree." Het groepje grootouders* en klein kinderen kijkt verwonderd toe. Als een jochie van zes jaar hoort dat hier ook vossen zit ten, wordt hij even nerveus. „Vossen zijn toch gevaarlijk? Dat vind ik helemaal niet leuk." Als hij daarna hoort dat de vos juist banger zal zijn voor hem, fleurt hij op. Herman de Jongh, coördina tor van dit grootouder-klein kindproject, is deze zaterdag op landgoed Woldhuis bij Apeldoorn een tevreden mens. De compleet verzorgde dagen waarbij grootouders door de ogen van hun kleinkinderen de natuur kunnen bekijken, blij ken aan te slaan. „Met ouders hoef je dit niet te proberen. Die zijn druk. Zaterdag de bood schappen voor de hele week, of met een van de kinderen naar het voetbal. En zondag, tja, dat is de enige dag voor hun eigen hobby's. Gewoon even de na tuur in is er niet meer bij. Maar de grootouders vinden dit prachtig." Aan de vijver, waar de kinde ren met hun opa's en oma's met een schepnetje in de vijver staan, klinken enthousiaste ge luiden. Een van de dreumesen blijkt een salamandertje en een driedoornig stekelbaarsje te hebben meegeschept. „Neq", bezweert de educatieve bege leidster van Veldwerk Neder land, „het lijkt me geen goed idee om die twee bij elkaar in dat kleine potje te doen." In een grote buis met water, wordt ook een ontdekking ge daan. „Dit is een bootsmanne tje", wordt aan twee oma's uit gelegd. Een waterdiertje dat lucht onder zijn vleugels verza melt en dan met een luchtbel naar beneden zakt om zijn prooien te zoeken. Als de lucht op is, drijft hij weer naar boven. Volgens De Jongh is er geen betere manier dan deze om kinderen natuurbewustzijn bij te brengen en en passent nog eens de band met de grootou ders te verstevigen. „Uit onder zoek blijkt dat mensen die op jonge leeftijd op speelse manier leren kijken naar de natuur, in de toekomst natuurvriendelij ker zijn. Veel van wat hier van daag gebeurt, vergeten ze nooit meer. Reken maar dat ze hier op de terugweg in de auto nog lang over napraten." Eigenlijk, filosofeert hij, zou iedere Ne derlander op deze manier na tuuronderwijs moeten krijgen. „Maar leraren hebben er geen tijd meer voor. Laatst hoorde ik mijn zoontje zeggen: 'Wist je dat de grond in het Amazone gebied rood is?' Maar iets over de grond in Nederland weet hij niet." Het idee om grootouders bij deze vorm van natuureducatie te betrekken, wordt volgens De Jongh op dit moment met Na tuurmonumenten en Staats bosbeheer besproken. „Zij hebben prachtige bezoekers centra, maar mensen moeten het daar vaak zelf maar uitzoe ken. Met onze expertise kun nen we dit grootouder-klein kindproject overal in het land opzetten." De oorvijg die klierende kinde ren van korpschef Van Zunderd mogen krijgen, is voor hoogle raar familie- en jeugdrecht Vlaardingerbroek van de Katho lieke Universiteit Brabant (KUB) in Tilburg ongeoorloofd. Hij zegt zich absoluut niet te kunnen vinden in de filosofie van de portefeuillehouder 'ge weld' in de Raad van Hoofd commissarissen. Van Zunderd liet zaterdag in een interview met de Volks krant weten dat „een oorvijg best mag als kinderen lopen te klieren. Ook een buurman mag dat doen als hij jongeren tot de orde wil roepen. De sociale zelfredzaamheid van de burger mag best worden gestimu leerd." Van Zunderds korpsbeheer der, burgemeester Stekelenburg van Tilburg, vindt dat geweld alleen is voorbehouden aan de politie. Hij vindt niet dat bur-' gers het recht in eigen hand moeten nemen en zal dat van daag nog eens tegen zijn korps chefzeggen. Vlaardingerbroek denkt dat het geven van oorvijgen de deur naar agressie verder openzet. „Er zullen ook meer klachten van burgers bij de politie wor den gedeponeerd, want wie be paalt wanneer er geslagen mag worden. En wat als een politie man te hard slaat?" Hij ziet meer in een consequenter en doelgerichter optreden van de politie. 1. Always maandverband, alle soorten, 2 pakken 11.18 o no Bonus voordeel 2.20 ö.9ö 2. 3 halen, 2 betalen, Schwarzkopf shampoo, o.a. Iedere dag of glans, verpakt 3 flacons 300 ml 11.97 Bonus voordeel 3.99 .uO 3. Dove cream shower, regular of refreshing blue, flacon 250 ml 5.99 /inn Bonus voordeel 1.00 4.99 4. Oral B tandenborstel advantage, per stuk 4.95 Bonus voordeel 1.25 3.70 5. Zendium tandpasta, mild whltener. duopak. 2x75 ml 10.98 fto Bonus voordeel 3.00 3o

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 3