Geen kater Lunch met een onbekende op het water Op zoek naar het varken 'Trein' van 1128 vliegers breekt wereldrecord Tijger bij de tandarts MAANDAG 23 AUGUSTUS 1999 Drank op het water; bespaar je de kater. De politie houdt dit jaar tijdens het watersportsei zoen een extra oogje in het zeil. De enorme toevlucht van de re creatieve watersport maakt het noodzakelijk. Wangedrag en al coholmisbruik worden tegen woordig hard aangepakt. Als het tenminste wordt geconsta teerd. „En dat valt in de drukte niet mee", weten de leden van de KLPD in Sneek inmiddels ook na een hete zomer. De KLPD hield in het afgelopen weekeinde voor de tweede keer dit watersportseizoen een grootscheepse alcoholcontrole. Het werk van honderd agenten op tientallen boten levert tien processen-verbaal op, het dub bele van begin juli bij de eerste controle. Het hoogste promilla ge valt m de Prinsengracht in Amsterdam: 2,3. De schipper moet voorkomen. Waarschijn lijke boete: 1900 gulden. Op het Sneekermeer bestaat de vangst bij zestig controles uit welgeteld één Duitse drinker, nota bene een agent uit Dres den. Hij zit net een uur op zijn gehuurde 'koninklijke' jacht en heeft er een paar biertjes inge goten. Uiteindelijk blijft hem een boete bespaard, omdat hij bij de test op de patrouilleboot P88 met 345 ugl net onder de strafbare limiet van 351 ugl blijft. Met „kein bier mehr" neemt hij opgelucht afscheid van zijn teleurgestelde Neder landse collega's. Wangedrag op het water. De KLPD in Sneek weet er alles van na een druk hoogseizoen. Lave ren op verboden plaatsen, ra cen over de meren, met een borrel op achter het roer. Het komt voor, maar het blijft te overzien, zeggen ze. De tweede landelijke alcohol controle komt eigenlijk te laat in het seizoen. Het weer is ma tig. Goede zeilwind, weinig zon. Alleen de echte zeilliefhebbers zitten op het water. En een tiental door Duitsers gehuurde 'paleisjachten', voorzien van al le comfort. Dus vaak ook een tap. „Onze potentiële doel groep", zegt Leo Mos met een grijns op het gezicht. Op het Sneekermeer werken de KLPD-afdelingen uit Sneek, Delfzijl en Harlingen samen. Een flinke ploeg, vier boten. De vangst aan het einde van een lange dag: nul. „Het weer speelt een belangrijke rol bij het wan gedrag op het water. Is het warm, dan zie je niet alleen veel meer boten op het water, ook het drankgebruik neemt dan toe", zegt Berend Timmer, de coördinator van de Friese actie. Verschillen met de wegcontro les zijn duidelijk. Het is on doenlijk bij alle boten aan te leggen. Het oog speelt een be langrijke rol. Worden blikken of kratten bier aan dek waargeno men, dan wordt er overgestapt. „In tegenstelling tot op de weg is de medewerking bijna altijd zonder problemen. De mensen reageren soms verrast, maar zijn blij met de controles", zegt Yde de Boer. Het Nederlandse en Duitse vaarvolk houden zich kennelijk keurig aan de regels. Op diverse boten wordt echt wel flink doorgehaald, maar de roergan gers zijn nuchter. „Na een paar uur als een lopend vuurtje over het water dat er controles zijn. Echte excessen kom je bijna niet tegen. De meeste proble men komen voort uit onwe tendheid over de vaarregels", meent Mos. „Wantoestanden in de zomer op het Friese water? Nee. Hoe gek het ook klinkt; in de zomer gaan de meeste klachten óver lawaai-overlast." Zaterdag zijn er geen speedbo ten of jetskiërs op het Sneeker meer te vinden. „Die zijn in op komst. Ze zorgen voor overlast, maar laten zich meestal pas zien als wij het werk neerleg gen. 24 uur per dag controleren is gezien de bezetting bij de KLPD niet mogelijk", zegt De Boer. Tegen de avond hoopt de Friese controledienst nog een succesje te boeken. Het is borreltijd, we ten de agenten. Een Duitser met rood gezicht en gezonde bierbuik heeft het benauwd als de politie hem bezoekt. Zoon lief heeft een paar pilsjes op, maar staat niet achter het roer. „Dat is het probleem. Je weet nooit of die zoon het tien minu ten na de controle weer van va der overneemt. Het blijft een momentopname, zo'n controle. Die zou eigenlijk in het hoog seizoen dagelijks moeten plaatsvinden. Dan is de preven tieve werking nog groter", we ten de controleurs als de boten 's avonds weer richting thuis haven gaan. MARC VAN VEEN ANP 'Urban Picnic' organiseert in grote steden blind dates voor tussen de middag Het is een beetje droevig gesteld met de Nederlandse lunchcultuur. Een broodje halen in de bedrijfskantine, oké, maar het twaalfuurtje buiten de deur in een restaurant gebruiken, dat wordt de Nederlander toch snel te gortig. Terwijl een gezamenlijke lunch zo leuk en inspirerend zou kunnen zijn. Het bedrijfje Urban Picnic regelt blind dates voor het middagmaal in leuke tentjes in de vier grote steden Amsterdam, Rotterdam, Den Haag en Utrecht. Dat moet hem zijn, daar aan dat tafeltje bij het raam van het Utrechtse restaurant Het Pol manshuis. Een jonge zaken man, begin dertig, GSM op het witte damast, glas cola binnen handbereik, nieuwsgierige blik voor iedereen die het restaurant binnenstapt. Ebel Kemeling, een van de bedenkers van Ur ban Picnic. Kan niet missen. Hij zit klaar voor de lunch. Wie dacht dat er geen gaten meer in de bemiddelingsmarkt waren, heeft zich weer eens vergist. Het braakliggend ter rein is het middagmaal, zo ont dekten Kemeling (ex-organisa tieadviseur) en zijn zakenpart ner Paul Mendel (voormalig ju rist). Zij richtten onlangs Urban Picnic op, een bedrijfje dat 'blind dates' arrangeert voor de lunch in leuke eetgelegenhe- den. De hoogopgeleide hard werkende mens, die het woord 'druk' steevast in drievoud uit spreekt, ontmoet daarbij een onbekende soortgenoot met wie hij of zij rustgevend een vorkje prikt, onderwijl babbe lend over het weer, de hobby, de zaak, de zin van het leven, de film en misschien wel de liefde. Dat de net gearriveerde tafelge noot (warm geitenkaasje voor af, rib eye steak op een bedje van haricots verts en champig nons met rode wijnsaus) het tij dens het drankje vooraf al niet kan laten het initiatief met eni ge ironie te bejegenen, neemt Ebel hem niet kwalijk. Want dat is volgens hem zelfs logisch. „Jij hebt een beroep waarin je aller lei netwerkjes hebt opgebouwd die je naar believen aan elkaar kunt koppelen. Maar er zijn tal rijke mensen die die mogelijk heden niet hebben, die wel eens uit dat benauwde kleine wereldje van ze willen stappen. Ze krijgen het alleen niet voor elkaar zelf contacten met die andere wereld te leggen." Als je de prijzen van Urban Pic nic kaal aan de belangstellen den meedeelt (450 gulden voor het maken van Her lunchaf spraken, exclusief de kosten van de lunch zelf) vindt ieder een het duur. „Tot je een lünchdate hebt die echt leuk is en dan doet dat geld niet meer zo ter zake", zegt Ebel Keme ling. „Dat geldt zeker voor de buitenlandse klanten die wij hebben. Een derde van onze klanten bestaat uit buitenlan ders die hier werken, vaak uit landen met een hele sterke lunchcultuur. Ook het inscha kelen van een instantie die alles voor hen regelt wordt door bui tenlandse zakenlieden als vrij normaal ervaren. Ze betalen onze prijs ook heel makkelijk, omdat ze weten hoeveel werk je er aan kunt hebben om twee mensen met volle agenda's op hetzelfde tijdstip bij elkaar aan hetzelfde tafeltje te krijgen." En dan maar hopen dat het ook klikt na al die moeite en voor dat geld. Is dat niet het geval, dan vinden Kemeling en Men del dat Urban Picnic een beetje heeft gefaald. „Nog niet meege maakt hoor, maar dat zal in de toekomst ongetwijfeld gaan ge beuren. We brengen niet zo maar mensen bij elkaar. We screenen ze eerst uitgebreid, zodat we een verkeerde part nerkeuze zoveel mogelijk uit sluiten," zegt Kemeling, terwijl hij het voorgerecht (sushi) in stukjes snijdt. „Een groot deel van de 'klikfac- tor' kan van tevoren worden ge regeld. We hebben een voorge sprek met de kandidaten, waar bij we kijken waar iemand van daan komt, tot welke sociale kringen hij of zij behoort, welke studie ze hebben gevolgd en met welk soort mensen ze bij voorkeur een afspraak willen." En als het toch net niet datgene is wat je verwacht kun je altijd weer druk-druk-druk gaan doen en zeggen dat je nódig weer aan het werk moet. 't Is tenslotte een lunch en die kun je zo vrijblijvend en lang maken als je wilt. Maar ook zoveel diepgang geven als je zelf wilt. Kemeling: „Als onze klanten er een geheel andere invulling aan willen geven, moeten ze dat zelf weten. Wij brengen in principe geen mensen bij elkaar die van de tafelgenoot 'iets nodig' heb ben, een nieuwe baan of een relatie. Voor relatiebemiddeling moet je bij anderen zijn. Het gaat ons alleen om het evene ment van de lunch." Alle restaurants waar Urban Picnic tafeltjes reserveert voor de klanten, zijn van te voren bezocht en beoordeeld op pun ten als bereikbaarheid (je moet er snel kunnen komen) par keergelegenheid en uiteraard de kwaliteit van het eten en de bediening, snelheid en uitstra- ling. Nu hij zelf in het Polmanshuis in Utrecht eet, maakt Ebel van de gelegenheid gebruik nog een paar puntjes op de i te zetten. „Ze hebben een hele aardige kaart, zonder de verplichting van een strak menu, het heeft kwaliteit maar is niet te stijf en het is een beetje klassiek. Dat past wel bij ons imago. Maar ik ga de manager toch vragen in het vervolg een tafeltje achterin te reserveren voor onze klan ten. De akoestiek is hier voor aan niet bepaald prettig. Het is wat te lawaaiig hier, dat maakt een gesprek lastig. En om dat het nou juist." RUUD BUURMAN Alles over Urban Picnic is via de volgende internetpagina te lezen: www.urbanpicnic.nl Nog 131 dagen en hel j^He nieuwe millenniumb den c aan. Reden voor deze irde I om in een dagelijkse; ondh terug te kijken op bel; nde, rijke gebeurtenissent eri plaatsgrepen op cont g' ponderende data in d 'oten gelopen 1000 jaar. De week: 23 aug 1948: V\ü raad van Kerken opge [terda 24 aug 1572: Bartholo'deel meusnacht in Parijs; aug 1566: Beeldenstoi Den Haag; 26 aug 19ï Lockheed affaire; 27 i iers> 1883: uitbarsting vuli Krakatau; 28 aug 19810|Sg tientallen doden bij a jeu Ir show Ramstein. 23 AUGUSTUS 1948 Zijn droom komt uit in A 5W( dam. Vierhonderdvijftig[ ,CHOT geerden van protestantse ken uit Europa en Ameril dngc schrijden in een kleurrijk aaj^ tocht naar de Nieuwe Kei f Amsterdam waar zij de re i gen strantse predikant Willen sane ser 't Hooft tot eerste sea (erot generaal van de Wereldra c|ia^ van Kerken verkiezen. Oj jver augustus 1948 is het were s[an nieuws. De zetel van de n edei oecumenische organisati in Genéve komen te lig; Hooft al na de Eerste We oorlog de noodzaak aan om tot een samenwerkin gesc de kerken te komen. Opi terreinen krijgt hij dat al\ het uitbreken van de Twe Wereldoorlog voor elkaar pas daarna zijn de geeste y. e rijp voor verdere samenv king. Niet aanwezig in Au dam zijn de katholieken, pretentie de erfgenamen van de eerste gestichte kt willen opgeven. Omdat d derlandse bisschoppen w moeden dat die afwezig!» BVa wel eens op onbegrip bij „E gelovigen zal kunnen stu j~h hebben ze in hun kerken schrijven laten voorlezen in ze oproepen tot vurigj om de gewenste eenheid - reiken. In Nederland lukt later, met deelname vani tholieken in de Nederlani Raad van Kerken. PAUL VAN VELTHOVEN Deelnemers aan het Zwientie Tikken in Luttenberg in Overijssel zijn op zoek naar het varken. Bij het evenement moeten geblinddoekte deelne mers zich een weg zoeken door baden gevuld met water, suikerstroop, mest en kippenveren. Ondanks protesten van dierenbeschermingsor ganisaties, mocht het zwijntje tikken toch doorgaan van het college van B&W van de gemeente Raalte, waaronder Luttenberg valt. foto pd vincent jannink De familie Ottens uit Borger heeft gistermiddag het wereld record vliegeren verbroken op het jaarlijkse vliegerfeest in Em- men. Na twee mislukte pogin gen was de derde raak: de 'trein' van 1128 aan elkaar ge knoopte vliegers bleef 17 minu ten in de lucht en is daarmee goed voor een vermelding in het Guinness Book of Records. De familie Ottens is maanden lang bezig geweest met de voor bereidingen. Naast het aaneen rijgen van de vliegers brachten ze op elk exemplaar een aparte afbeelding aan. Zo gingen gis termiddag alle 720 Nederlandse gemeentewapens de lucht in, naast afbeeldingen van spon sors. Zo'n twintig leden van de Drentse vliegervereniging Stijg- kracht hielpen bij de recordpo ging- Organisator G. Enninga van het vliegerfeest is niet alleen tevre den over de geslaagde record poging, maar ook over het suc ces van het festival op de nieu we locatie Grote Rietpias in Emmen. Op het acht hectare grote terrein zag het zondag zwart van de mensen. Enninga schat het aantal bezoekers op zo'n veertigduizend, een ver dubbeling van vorig jaar. Een bijzondere attractie was dit jaar een catamaran die door vliegers werd voortgetrokken op de Grote Rietpias. Een 33-jarige Zwitserse uit het kanton Aargau heeft een nieuw wereldrecord kersenpitspuwen gevestigd. CONCHITA KOHLER spuwde tijdens de traditionele wedstrijd kersenpitspuwen in Saint-Aubin (kanton Freiburg) een kersenpit 16,10 meter ver. Ze verbeterde daarmee het we reldrecord voor vrouwen met twee centimeter. Kohlers presta tie kwam niet als een verrassing. Ze had eerder dit seizoen alle ze ven wedstrijden in Zwitserland gewonnen. Kohier komt uit Brugg, net als THOMAS STEIN- HAUER die bij de mannen won met een afstand van 21,75 me ter. In Saint-Aubin namen in to taal meer dan 500 kersenpitspu wers aan de wedstrijden deel. Meer dan 2500 kersen moesten opgegeten worden om de spor ters van de nodige pitten te voor zien. MENSELIJK f a ~TF1 'bi tdt ÏEL de ir die De vierjarige mannetjestijger Amba van Ouwehands Dierenpark in Rhenen moest zaterdag naar de tandarts om een ontstoken hoektand te laten verwijderen. Na het verwijderen van de tand was er niets meer aan de hand. foto anp Droog en zonnig Zwaar weer in het zuiden van de Amerikaanse staat Texas waar gisteravond de orkaan Bret aan wal schoof. Gelukkig vond de 'aanlanding' plaats in een betrekkelijk dun bevolkt gebied. De verwoestende winden bereikten eerder op zondag, toen Bret nog boven de Golf van Mexico lag, snelheden tot gemiddeld 220 met uitschieters tot 250 kilometer per uur. Bij ons draait het dezer dagen om atmosferische rust dank zij een gebied van hoge barometerstanden boven de Noordzee en zuidelijk Scandinavië. Na de plensregens van vorige week (Hoofddorp staat op 126 mm augustus- regen) blijft het tot en met woensdag droog weer met ge- regeld zon en naar zomerse waarden oplopende thermo- meters. Morgenmiddag stijgt h.et kwik naar 22-23 gra den, woensdag zijn maximumtemperaturen rond 25 gra den mogelijk. De wind waait uit oostelijke richtingen en is over het algemeen matig. Donderdag kan het nog wat war mer worden maar tegelijkertijd neemt de kans op een regen of onweersbui toe. De buienkans hangt samen met een complex gebied van lage barometerstanden ten noordwesten van Spanje. Dit systeem breidt zich later deze week tot over de Britse eilanden en het Noordzeegebied uit, waardoor ook de temperatuur een aantal graden omlaag gaat. In het weekeinde mag onder invloed van een nieuw hogedrukgebied opnieuw op een weersverbetering worden gerekend. jan visser Vrijheid is ruimte Als arbeid niet vrij maakt, doei geld dat dan wel? In de week dat een huisarts mij een emmertje atenolol voorschrijft om de onderdruk van mijn bloed van 120 weer naar 80 te krijgen, leggen vrienden van ons (be gin veertig) in de bijlage 'En toch maakt geld gelukkig' van Vrij Nederland uit waarom ze aan het eind van volgende maand in Spanje gaan rentenieren. Gemun te vrijheid, staat er boven het stuk, wat verwijst naar een spreuk van Dostojevski: 'Geld is gemunte vrijheid'. Zelf sta ik nog 23 jaar af van mijn prepensioen, en dus van mijn vrijheidheb ik even snel uitgerekend. De pilletjes (innemen bij het ontbijt) zijn voor de komende twee maanden. Het werkt loute rend om je lichaam eens een weekje ter be schikking te stellen aan de medische weten schap. Er is geen arts die zich er meer vanaf maakt met: 'Maakt u zich niet zo druk, me neertje, val tien kilo af en ga wat meer bewe gen'. Alle lichaamssappen die het menselijk lichaam herbergt, heb ik de afgelopen dagen in potjes verzameld en voorzien van etiket jes met mijn geboortedatum en een streep jescode. Toen ik van de week de werkplek even verliet om een regulier plasje te plegen, betrapte ik mezelf erop dat ik tegen een col lega zei dat ik even wat urine ging afstaan. Niet ziek en toch gehospitaliseerd. Wat is vrijheid? Die vrienden van ons wo nen in een boswachterswoning in Hollands Duin. Het rijtje van zeven heel behoorlijke DICK VAN DER PLAS eengezinshuizen waarvan ik er één met mijn gezin be woon, past een keer of vier in hun boomgaard. Er is ook een kruidentuin en een gewone tuin, en het huis ligt aan de rand van een duingebied van enkele hon derden hectaren. Maar vrij is anders. Een boswachter houdt zich tegenwoordig bezig met werkbesprekingen, reorganisaties en computercursussen en rijdt met zijn dienstauto in tien minuten door de aan hem toever trouwde natuur. (De afgelopen week maakte Evert van Benthem, die in Sint Jansklooster wordt omringd door rietpluimen zo ver het oog reikt, bekend da t Ne derland hem te benauwd wordt en dat hij emigreert naar Calgary.) Hoge bloeddruk is geen ziekte, staat in alle boekjes die je erover kunt raadplegen. Het geeft alleen een ver hoogd risico op hart- en vaatziekten. Net als roken. Maar het is die wetenschap die je benau wt. Zestig pro cent van de mensen met hoge bloeddruk krijgen pas lichamelijke klachten nadat de hoge bloeddruk is vastgesteld. Je oren beginnen te suizen, je krijgt hart kloppingen, hoofdpijn en stekende aderen. Ook de omgeving werkt niet mee. De hiervoor vermelde infor matie over de aandoening heb ik uit de boekjes die mijn vrouw zo bereidwillig en ongevraagd meenam uit de bibliotheek. Op feesten en partijen word ik mee warig aangekeken en wat ik tot voor kort als vage ken nissen beschouwde, houden bezorgd mijn alcohol- en bitterballenconsumptie nauwlettend in de gaten. Snel rijk worden is niet langer taboe in een samenle ving waarin het aantal miljonairs in korte tijd is ver dubbeld. Hard werken is een cultus. Jonge miljonairs maken nog steeds werkweken van 60 tot 80 uur. Hoe word je miljonair? Als je whizzkid, voetballer of iets in de housemuziek bent Maar die vrienden van mij heb ben twee modale salarissen. En werken zich niet ka pot. Toch hebben ze een tweede (en straks eerste) huis in Spanje met een tuin waarop de Rotterdamse Kuip in schaal 1 op 1 kan worden nagebouwd. Een veranda met een bubbelbad en een grote palmboom die elk jaar een paar decimeter groter wordt. Bouwplannen voor een gastenverblijf en een zwembad. Ze werken al vijftien jaar aan hun vrijheid: elk jaar koopsompolis sen, verbeten sparen en creatief beleggen. Geen kinde ren, natuurlijk. En omdat Spanje voor een heel jaar nier ruim genoeg is, gaan ze in oktober voor een half jaar naar Australië. Arbeid maakt niet vrij, en geld maakt ook niet vrij. Vrijheid is ruimte. Je moet goed eten, zei mijn moeder vroeger altijd. Goed is: veel eten, want: je bord leeg. En zit stil, voegde mijn vader daar altijd aan toe. Te veel eten en te wei nig bewegen, daar krijg je hoge bloeddruk van. Met een pilletje atenolol per dag worden je bloedvaatjes wat verwijd, hoeft je hart minder hard te werken en gaat je bloeddruk omlaag. Het kleine beetje meer ruimte die zo'n bèta-blokkeerder biedt, verlaagde de onderdruk van m'n bloed binnen een week van 1.20 naar 79. Ze bestaan nog, mensen die gelukkig zijn meteen heel klein beetje ruimte. De Amerikaanse softwarej MICROSOFT ligt onder vu gens seksisme in de Spaai ge versie van zijn tekstven Word. De Spaanse regerin het bedrijf gevraagd hetg ltrol( wraakte programma aan sen. De klachten gelden noniemenwoordenboek tekstverwerker. Het Spaar Vrouweninstituut legt de op een aantal vooroordele vrouwen die in de synonie verwerkt zijn. Zo noemt Wi m synoniem voor het woord a )gte gretig of ambitieus. De vrc L ke versie ansiosa moet het doen met de alternatieven fomaan, wulps, seksbelus! y^'g betekenisverschillen tuss ,ta| mannelijke en vrouwelijke van lichtelijk (ligeroen lig Word ook niet al te vrou' lijk. Snel, gracieus en deli k zijn bruikbare alternatieve Vt de mannelijke vorm; ligen men vervangen door verwi uk. koket of ontrouw. Het Vrou instituut heeft Microsoft!) aangeboden bij het maken ein< een minder seksistisch syi ever menwoordenboek. ie I» top luch het

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 2