UIT lax kon beter iets sponsoren /aar hij zelf ook echt bij was Sevilla bloedhete smeltkroes van culturen en continenten Sport DE CLUB VAN DE WEEK SLOOS sport *NDAG 23 AUGUSTUS 1999 chef willem spierdijk. 071-5356464. plv -chef janet van dijk. 071-5356463 GESPROKEN Atletiek-manager Jos Hermens in NRC Handelsblad: „Met alleen gezond zijn, red je het niet in de topsport. Ik weet dat ik me nu op gevaarlijk ter rein begeef, maar ik heb het niet over doping. Er zijn ook andere middelen die kunnen helpen bij het leveren van prestaties. Die stap moeten we echt maken. Davitamon-30 is niet genoeg. Dat kreeg ik 25 jaar geleden al. Ria Stalman over medaille kansen op het WK in Sevilla in NRC Handelsblad: „Robin Korving heeft het in zich. Hij is een ongelooflijke klootzak, een ijzervreter. Op de momenten dat hij er moet staan, staat hij er. Robin kan boven zichzelf uitstijgen. Dat is een zeldzame eigenschap in Ne derland. De meeste Nederlandse atleten zijn twee weken voor een kampioenschap heel sterk, maar op het toernooi zelf bak ken ze er niets van. ER TUSSENIN Hans Koeleman over het bre ken van zijn stokoude 3000 meter-record in NRC Handes- blad: Simon Vroemen moet het kun nen en daar heeft hij echt geen grote wedstrijd voor nodig. Het kan ook dicht bij huis, in Breda. Een koel avondje in september, windstil, een uur of tien, twee haasjes ervoor. Bingo! Als het hem lukt, krijgt hij een paar kratten bier van me. Die drin ken we dan samen op. De Belgische tv-presentator en sportjournalist Ivan Sonck in Humo: „Er zijn mensen die denken dat atletiek op de lange duur een absolute randsport wordt. Het blijft toch de moeder aller spor ten. Weet je wat ik niet begrijp? Ik kom geregeld mensen tegen die dagelijks hardlopen en daar zelfs vrij fana tiek mee bezig zijn, maar vraag ze niet wie Maria Mutola is. Dat interesseert ze niet. Dat vind ik ongelooflijk. Ik kan me nauwelijks voorstellen dat iemand die zelf voetbalt niet weet wie Diego Mar ado na is. Dat bestaat niet. Idem, over sportverslaggeving op tv: „Dat er sprake is van verkleute- ring zelfs van debielisering van de sportverslaggeving, daar is iedereen het over eens. De grens is zo ongeveer bereikt. Idem over doping: „Ik heb sowieso mijn twijfels over 90 procent van de atleten, het is voor mij in ieder geval geen verrassing dat Linford Christie is betrapt. Er zijn top pers zat die in het openbaar heel stoer doen, maar intussen toch aan de lopende band gebruiken. Zeker in het geval van Christie heb ik daar dwars doorheen ge keken. Ik heb toch vaak genoeg gezegd dat tijdens de olympi sche 100-meter finale zeven van de acht atleten doping gebrui ken." Columnist Hugo Camps in NRC Handelsblad: „Het EK2000 wordt opgeblazen tot het eerste grote sportevene ment van het millennium. De Belgische media toeteren al maanden dat de Rode Duivels het imago van het land kunnen redden. Met andere woorden: ze horen de herinneringen aan Dutroux en de dioxinecrisis weg te spelen. In Nederland gaat de voetbalwaanzin niet zo ver. Aan Rijkaard wordt niet gevraagd de moord op Chanel-Naomi Ele- veld te wreken, al weet je het nooit nu de Telegraaf in de on derbuik van de natie aan het et teren is geslagen. Ronald de Boer in Sportweek: „Vergeet niet dat Barcelona een van de weinige clubs ter wereld is, waar het voor een topspeler nog enigszins te verdragen is om op de bank te zitten. Omdat de club zo geweldig aanspreekt. En het geld natuurlijk goed is. Reserve Ajacied Giorgi Kink- ladze in Sportweek: „Luister, als ik had geweten dat Jari hitmanen nog een jaar zou blijven, was ik nooit naar Ajax gekomen. Maar Morten Olsen zei dat het voor 95 procent zeker was dat hitmanen naar Barcelo na zou gaan. Toen heb ik toege hapt. Wal dat betreft kan ik me zelf weinig verwijten. Ik ben niet goed voorgelicht. '11000/ Hasselbaink over zijn hoge transferbedrag in Voet bal International: „Dat is even tijdelijk als niets zeggend. Als Van Nistelrooy vol gend jaar wordt verkocht, volgt hij me op. Als Seedorf nu Real verlaat, wordt hij de duurste. Qua naam en uitstraling be hoort Atletico tot de top drie van Spanje. Hier te kunnen spelen is een bevestiging van mijn kwali teiten, geeft waarde ring. Het is net als een mooie vrouw. Die wil ook op zijn tijd horen dat ze een kanjer is. innaars klagen niet. „De hitte? Geen probleem, ik ivan de hitte", zegt snel- idelaar Ilya Markov te mid- van de verliezers. Jefferson ïz, zilver toch, strompelt Klej tussen twee begeleiders. ei1 van i 'Waascf uitgeput. De Span- i: GijsC d Mikel Odriozola wordt brancard afgevoerd, zijn ToSi lgenoot Francisco Fernan- Rad kotst de inhoud van z'n !wfntU| 'gleeg. ïothy Seaman wankelt dui- gde catacomben van het üon in, doet ijs op z'n fd. De nummer 24 uit de :.f; itig kilometer snelwande- „We hebben ons ruim twee o ig in Barcelona voor eer Jid op de hitte, het kon niet ïr. Maar hier was het na ze- kilometer ineens over. Wat fz ik anders moeten doen," Rood igt de Amerikaan zich af. qac'ï a!nen i11 Death Valley?" k bh dit was nog maar de twintig Zw! meter, woensdagmorgen on,I ,j f I 'de race over vijftig. Zonder taf man. „Die jongens moeten v'fli theel voorzichtig zijn. Het Gran bleem is, dat ze aan ons Idenken. Alleen aan man uals Greene en Johnson." Ha, de heetste stad van nje. De temperatuur was er rdagavond nog altijd ruim dig graden, toen de snel- 'delaars om zeven uur op '99 gingen. Regenen doet het fee maand al helemaal it. Het WK-atletiek is een inkomst van culturen en dnenten, Sevilla is de dtkroes. Letterlijk. Sevilla een nieuwe Gaby 'ersen opleveren? De Zwit- c tuimelde in 1984 het Coli- Hvan Los Angeles binnen. Minuten lang duurde de laatste meters van haar olympische marathon. Een blooper. Van de organisatie dan, die naar de pijpen van de Amerikaanse tv- gigant ABC danste en alle waarschuwingen voor de hitte wegwuifde. ABC weigerde een marathon in de koelere avond en werd nog beloond ook met de 'komische' beelden van de- zwalkende Andersen. Ook in Sevilla bepaalde de be taler dat de marathon bij de vrouwen - volgende week zon dag - in de ochtend wordt ge houden. Start om negen uur, fi nish na half twaalf, 'prime ti me' voor de Japanse tv die na het succes van Hiromi Suzuki in Athene '97 nieuwe succes sen in de avonduren in de Ja panse huiskamers wil brengen. De zon schijnt op dat moment van de dag al onbarmhartig. Overigens, als de mannen za terdagavond om kwart voor ze ven starten, is het al even erg. Hoe vaak heeft sportarts Peter Vergouwen zich er al over op gewonden, dat de IAAF duur- sporters blootstelt aan de geva ren van hitte. „De gezondheid van de atleet is mijn verant woordelijkheid. En er gebeuren nu eenmaal dingen die schade lijk zijn. De grens ligt bij zo'n dertig minuten. Bij zo'n perio de is 28 graden een soort li miet", haalt Vergouwen een onderzoek van het 'American College of Sportsmedicine' aan. De arts van de Nederlandse ploeg wijst op de gevaren van warmtestuwing. Het overver hitte lijf kan de afvoer (zweet vooral) niet meer aan. „Het li chaam raakt in disbalans. Ver moeidheid, kramp, uitputting, „Maar toen begon het juist kouder te worden." De eerste dagen verloor hij, trainend op de loopband bij hoge temperaturen, 2,5 liter vocht. „Het was aan het einde van de sessie van 55 minuten dan ook afzien. Na die zeven dagen voelde hij zich beter be stand. „Het schijnt dat je effec tiever transpireert." Van de warmte zei Vroemen dan ook geen last te hebben gehad, toen hij zaterdagavond in de series sneuvelde. Twee keer knalde hij met z'n knieën hard tegen een balk. Nadat hij door zijn been zakte („paniek, zoiets heb ik nooit gevoeld")'was het over en uit. De hitte. „Je moet het er mee doen", zegt Kamiel Maase, vanavond in de finale van de 10.000 meter. Hij trainde in juli in Nederland op het heetst van de dag. „Da's zwaar, ja." Maar Maase klaagt niet, voor hem is het gewoon een gegeven. Bo vendien beschikt hij over een goede radiateur. Het probleem is voor hem vooral het verblijf in de stad zelf. „Hoe langer je er bent, hoe slechter je je gaat voelen. Alle training is gedaan, nu moet je uit de zon blijven, energie sparen." „De sporters zelf', zegt Ver gouwen, „hebben er minder moeite mee. Die zijn in de kracht van hun leven, durven zich bloot te stellen." Zeker de winnaars. Na al het lijden in de marathon van Athene zei de 'zilveren' Manuela Machado: „Een heleboel mensen in de wereld lijden zo veel meer dan ik hier heb gedaan." PIM VAN ESSCHOTEN overkomen." Als medicus is Vergouwen blij dat er net als in Athene'97 we derom geen Nederlander op de marathon uitkomt. Maar ook de aüeten van het kortere werk moeten zijn gewend aan de hit te om te kunnen presteren en de hele dag drinken. „Gelukkig was het vorige maand erg uitdroging. De bloedsomloop wordt opgejaagd, de hartslag stijgt. Op een gegeven moment vermindert de coördinatie. En dat is Gaby Andersen dus ook De Italiaan Alessandro Gandellini zoekt verkoe ling na de twintig kilo meter snel wandelen. Het is bloedheet tij dens het WK atletiek in Sevilla, de warmste stad van Europa. FOTO AP warm in Nederland, dat helpt." Simon Vroemen twijfelde daar om nog of hij wel de geplande stage in de warmtekamer bij TNO in Soesterberg zou volgen. De wedstrijd tussen Bax 1 van 1979 en Landwer Johan eindigde in een 12-8 overwinning voor de Voorhou- ters. enorme successen van ZW Bax kwam een jaar later echter een abrupt eind. Gedurende de poulewedstrijden voor het Ne derlands Kampioenschap, ver trokken drie topspelers en de coach naar andere verenigin gen. „Dat was een ramp", blikt Wim Bax terug. „Maar helemaal niks aan te doen. Dat gebeurt nou eenmaal in de voetballerij. Oók bij het zaalvoetbal dus." Inmiddels is de vereniging weer terug aan de top. Als op 10 sep tember de competitie weer be gint, zullen de Voorhouters voor het tweede achtereenvol gende jaar in de hoogste klasse, de eredivisie, de ballen tegen de touwen proberen te trappen. „Vorig jaar was 'handhaven' nog de doelstelling", zegt Van der Poll. „Maar voor dit seizoen hebben we de lat weer wat ho ger gelegd, en gaan we mikken op het linkerrijtje. Daarvoor hebben we zo'n vijfendertig punten nodig, dat kun je wel een beetje uitrekenen. Dat is I het doel voor dit jaar. Kijk, je kunt wel gaan gokken op het I kampioenschap, maar dat is ge woon niet reeël." Wim Bax: „Misschien over een jaar of drie." Zaalvoetbalvereniging Bax wordt momenteel gevormd door zes competitie- en veer tien recreatieteams. „Helaas hebben we geen damesteam meer", zegt Van der Poll. „Dat vind ik best zonde hoor. Maar je doet er niet zo veel aan, om dat dat teams zijn die eigenlijk alleen maar uit vriendinnen be staan. En als er dan één of twee mee stoppen, dan gaat de rest over het algemeen ook weg." Neemt niet weg dat de club met haar driehonderd leden één van de grootste zaalvoetbalver enigingen van Nederland is. „Het is een prachtige vereni ging", zegt Wim Bax als we over die leden te spreken komen. De sportieve prestaties verbindt hij ook graag aan de onderlinge sfeer in de teams.Als de sfeer niet goed is, win je nooit een punt", zegt Bax stellig. „Het be paalt voor honderd procent hoe er gevoetbald wordt. Natuurlijk hebben ze er de pest in als er een keer slecht wordt gespeeld. Maar dat is meestal ook zo weer over. En kunnen er dus weer punten gehaald worden." Ten slotte: Voorhouts bekend ste voetballer, Edwin van der Sar, zal deze week verhuizen naar Italië. Hij wordt daarbij ge holpen door enkele oude be kenden van ZW Bax, want ooit verdedigde hij daar het doel, zo blijkt uit een foto in het jubile umboekje. Het onderschrift bij die foto luidt kortweg: 'Bax 2'. „Ja, die speelde in het tweede", zegt Van der Poll hierover. „We vonden hem niet goed genoeg voor het eerste. Maar schrijf dat maar niet op, haha." TEKST RAYMOND GRIMBERGEN FOTO'S HIELCO KUIPERS Naam: ZW Bax Oprichtingsdatum: 1 juli 1974 Ledenaantal: Driehonderd, waarvan 210 recreanten Contributie: f. 175,- per jaar Ledenaanmelding: 0252- 214073 (Bianca van Dam) Hoogtepunt: Het gehele jaar 1989, toen er drie grote prijzen werden gewonnen Dieptepunt: Het vertrek van drie topspelers en de coach in 1990 krijgt een wedstrijdbal aangeboden door: Vijf Meiplein 17 - Leiden - Tel. 071 - 576 01 44 TEAM van de WEEK Bax 1 (1979) Gedurende de eerste levensjaren van ZW Bax stapelden de spelers van het eerste team succes op succes. Begonnen in de vierde klasse, promoveerden de Voorhoutse zaalvoetbal lers bijna elk seizoen naar een hogere divisie en belandden op die manier al na een jaar of vijf in de eerste klasse. De eerste grote prijs die de Voorhouters in de wacht sleepten was de KNVB-afdelingsbeker, in 1979. In een spannende wedstrijd versloeg Bax het Leidse Koosjardin en kon het eer ste grote feest gevierd worden. Ter gelegenheid van het 25-ja rig jubileum van de club trad dit succesvolle team van toen afgelopen vrijdagavond nog één keer aan in sporthal De Gaasbak. Tegenstander was Landwer Johan uit Sassenheim. Geen onbekende club voor Bax, want ook twintig jaar gele den speelden de twee verenigingen regelmatig tegen elkaar. Hoewel de verstreken jaren middels wat extra kilootjes niet helemaal onzichtbaar aan de spelers voorbij waren gegaan, werd het een aantrekkelijke en doelpuntrijke wedstrijd. Tot 4-3 in het voordeel van Bax ging de strijd gelijk op, maar drie Voorhoutse treffers achter elkaar brachten vóór de helft wisseling een 7-3 tussenstand op het scorebord. Landwer Jo han kwam gelijk daarna goed terug en bij 7-6 leek de span ning het duel weer ingekropen te zijn. Maar niet voor lang, want Bax maakte vijf treffers op rij en de wedstrijd was ge speeld. Daar konden tivee Sassenheimse doelpunten in de slotfase niets meer aan veranderen. Terwijl de teams uit 1989 en 1999 vervolgens hun wedstrijden afwerkten, waren de spelers van het vlaggenschip van 1979 in de kantine bezig het duel nog een aantal keren over te spelen. Nee, die bal op de lat was niet echt handig. Als eerste speelden ze hun wed strijd, als laatste vertrokken ze naar huis. Weer met gev Krui: gesla ende sl en Sas ten nai nkslag ond 's-G ventjes. Maar op een gegeven moment moesten we toch wat oudere spelers inbrengen, zo dat we met de auto naar Lisse konden", vertelt Van Dam met een lach. Het ontbreken van een eigen locatie weerhield de Voorhoutse zaalvoetballers er echter niet van om de meeste wedstrijden winnend af te slui ten. Binnen een paar jaar werd de eerste klasse in de afdeling al bereikt. „Maar net als nu, wilden we ook toen altijd steeds een stapje vooruit", zegt Bax. „Dat bete kende dus dat we ons gingen richten op de hoofdklasse. Daar hadden we wel een paar 'echte' voetballers voor nodig." De meer prestatiegerichte instel ling van de club wierp vervol gens al snel zijn vruchten af: in 1979 werd de eerste grote prijs, de beker van de KNVB-afdeling leiden, binnengehaald. Promo tie naar en kampioen van de hoofdklasse was nog slechts een kwestie van tijd. Het ge beurt in 1981als ZW Bax in middels sinds een jaar een ei gen onderkomen heeft, sport hal De Gaasbak. „Het absolute hoogtepunt van onze vereniging beleefden we in 1989", vertelt Roelof van der Poll. „In dat jaar werden we Nederlands Kampioen, wonnen we de nationale bekercompeti tie en de Benelux-cup." Aan de looswij mkelijk gesli (1.000) Guk ('5 was het afgelopen weekeinde een feestje aan de in Voorhout. In sporthal De Gaasbak, om pre- de Aj,e zVn- Daar> in hun thuishaven, vierde zaalvoetbal- 3g dich iniging Bax haar 25-jarig bestaan. Drie wedstrijden iden er ter gelegenheid hiervan op het programma, -laggenschepen van 1979,1989 en 1999 wilden nog keer laten zien waarom de vereniging in het verle- maar ook op het moment van schrijven, zo succes- 1 5 geweest en nog steeds is. Want het feestje van afge- ?n weekend was niet het eerste dat de club ooit vier- Het begon met twaalf mensen in een sporthal een -Al 1 rdorpen verderop, want een eigen accommodatie «J er nog niet in Voorhout. Vijftien jaar later zou het Iskampioenschap zaalvoetbal binnen worden ge- CLUB van de WEEK ZW Bax ats, H )yen rd eb dus zelf nog in het eer de ko fspeeld, want we hadden Agtmi maar één team", lacht me- i pnehter en naamgever ,Bax. „Maar zelf speel ik ai mer vi nog op het veld, in Fore- Dek v\|5. ik kcin niet eens meer in spelen, want ik heb op d agavond geen tijd. Dan ga jjd naar Bax 1 kijken." Het nerkt de nog immer grote ikkenheid van de huidige G ungmeester. Onder ande- amen met Roelof van der vijfentwintig jaar aan de basis van ZW Bax. „Ik was altijd sponsor van andere sportverenigingen, maar toen we met een paar man een beetje recreatief gin gen zaalvoetballen, bedacht ik me dat ik beter iets zou kunnen sponsoren waar ik zelfbij was." Naast Bax en Van der Poll, was ook Harry van Dam één van de leden van het eerste uur. „Ik weet nog goed dat we wegens gebrek aan een eigen sporthal moesten spelen in Lisse, in de THB-hal. We begonnen in de vierde klasse, met een team van eigenlijk alleen maar jonge

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 21