PORT Canonball Greene weer naar goud n Hoogspringer Pennings verzacht Nederlands leed Vitesse slaat modderfiguur tegen PSV AN DAG 23 AUGUSTUS 1999 werk Rohe de boi n Ronch ie zijn Seedorf geeft strijd bij Real op «adrid Clarence Seedorf geeft zijn strijd voor een basisplaats ij Real Madrid op.Trainer Toshack heeft laten merken dat ik lier niet meer nodig ben", verklaarde de middenvelder. Toen 'oshack vorig seizoen voor de tweede keer trainer van de Ko- linklijke werd, raakte de Nederlander zijn basisplaats rechts op iet middenveld kwijt. Seedorf is niet meer van plan met de clubleiding naar een oplossing te zoeken. „De trainer heeft me duidelijk gemaakt dat ik kan gaan als er een goed aanbod komt. ;wil de zaak nu geregeld hebben, want ik wil hier op deze ma- ier niet doorgaan." De kans lijkt groot dat Seedorf naar een va taliaanse club gaat. ie. u|Thorpe zwemt wereldrecord 400 vrij iney» De Australische zwemmer Ian Thorpe heeft gisteren het wereldrecord op de 400 meter vrije slag verbe- erd. Thorpe legde de af tand tijdens de Pan Pacific James in Sydney af in 1.41,83. Dat was bijna twee seconden sneller dan het ou- le record van 3.43,80, dat ijn landgenoot Kieren erkins in 1994 in Rome worn. Thorpe (16) reageer- verbaasd en verheugd op r zoile fenomenale tijd. „Ik sta ni ierplex van mezelf', zei de lustraliër, die het vooral ple- ier deed voor eigen publiek iel wereldrecord te hebben erbeterd. Thorpe werd vorig aar met zijn overwinning in 'erth de jongste wereldkam- lioen zwemmen in de geschiedenis. De scholier uit Sydney lewees in Hongkong al geen eendagsvlieg te zijn, hij won in- loor de 200 meter vrije slag in een wereldrecord. foto ap San Nes/V an Dishoeck in halve finale 1 1 totf ar det land (N Nova S< r Catharines» Eeke van Nes en Piëta van Dishoeck hebben zon- i Canad lag in St. Catharines in Canada voor het eerste Nederlandse inclusfuccesje gezorgd bij de WK roeien. De dubbeltwee plaatste zich oor de halve finale met een overwinning in de serie voor de QQ oppels van Litouwen, Frankrijk, Roemenië en Oekraine. Van les, die voor Die Leythe uitomt, en Van Dishoeck roeiden in de erie nog niet als een medaillekandidaat, maar dat was nog niet lodig. Voor een plaats in de halve eindstrijd was de derde ilaats afdoende. Autocoureur Van Eeuwijk gewond lurburcringAutocoureur Wouter van Eeuwijk is zondag tij- (j| lens wedstrijden op de Nürburgring zwaar gewond geraakt. De 9-jarige inwoner van Venlo werd in bewusteloze toestand met :n traumahelikopter naar het ziekenhuis in Trier vervoerd. mee 'aar bleek hij de tweede nekwervel te hebben gebroken. De te patri, Nederlander is volgens de artsen buiten levensgevaar. Mg apentti toont grootse vorm et d it g 0 idianapolisDe Nederlandse Davis-Cupploeg kan volgende naand niet met een gerust hart afreizen naar Ecuador. Nicolas apentti gaf Oranje in Indianapolis een ernstige waarschuwing, lij is thuis op gravel maar ook op hardcourt. In de halve finale ran hij probleemloos met 6-4 6-2 van Jan Siemerink om een lag later de tweede toernooizege uit zijn carrière bij te schrij- en: 4-6, 6-4, 6-4 tegen de Amerikaan Vince Spadea. rk), Pa wijk). M 7 ut 'nl st weI PI metl zegt iaar\ dan I 25.Ö WILLEM SPIERDIJK. 071-5356464, PLV.-CHEF JANET VAN DIJK, 071-5356463 uat Usta: benefietwedstrijd voor 'dlachtoffers aardbeving Turkije lat Usta heeft het plan geop- :rd een benefietwedstrijd te elen voor de slachtoffers van aardbeving in Turkije. De ïdstrijd zou binnen veertien gen moeten plaatsvinden. Sparta's middenvelder van irkse afkomst lanceerde het m naar aanleiding van een sprek met het NOS-radiopro- amma 'Langs de lijn' waarin m werd gevraagd of er ichtoffers zijn gevallen onder n familie en vrienden. Usta, boren in Samsun op bijna 80 kilometer van Ismit, is dat ed bespaard gebleven. Hem erd tevens gevraagd of hij iets or de getroffen landgenoten ilde doen. „Toen heb ik het van een benefiet ge- lemd", zegt Usta, „maar ik mazone komt tn bij military rlstane castle anp Britse amazone Polly Phil- ps is zondag tijdens een mili- y in Schotland om het leven komen. Volgens The Times ndde ze tijdens de tiende lemis van de cross country ider haar paard Coral Cove, iillipps overleed in het zie- nhuis aan haar verwondin- n. G De wil benadrukken, dat ik niet de organisatie op me kan nemen. Dat kan ik niet. Ik wil wel een elftal samenstellen van Turken in Nederland. Er lopen hier zo'n tien landgenoten in het betaalde voetbal. Aangevuld met amateurs kunnen we tot een aardig elftal komen." De voorzitter van het Amster damse Turkyemspor heeft hem alle medewerking toegezegd. „Hij heeft contacten met AZ, maar het mooiste zou zijn als we tegen Ajax zouden kunnen spelen. We kunnen gebruik ma ken van de accommodatie van Turkyemspor, maar het zou ook op het Kasteel gehouden kunnen worden. Een wedstrijd tegen Sparta is mogelijk, want wij zijn volgende week vrij. Voorzitter Bossink heeft ook zijn medewerking al toege- zegd." Een bluffer is hij, een echte Amerikaanse macho. Mauri ce Greene weet wel waarover hij het heeft. De 'canonball from Kansas City' wordt hij genoemd. Gisteren ging hij in de 100-meter-finale van de WK in Sevilla inderdaad als een kanonskogel. De inslag was goed voor goud. sevilla anp Greene ramde er 9,80 uit, de tweede tijd ooit. Als hij beter was gestart, had hij waarschijn lijk zijn eigen toptijd van 9,79 verbeterd. Greene (25) leek er aan de finish teleurgesteld over. In Zuid-Spanje was een record mogelijk geweest, dacht hij. Greene zal er niet te lang om treuren. Hij dacht twee jaar ge leden nog aan stoppen en een normaal baantje zoeken. Hij had nauwelijks geld, een mager schoenencontractje en moest bijklussen om rond te komen. Op het moment hoeft hij nooit meer te werken. De Olympische Spelen van 1996 zag hij op de televisie. Daarna was het echter Greene- time. Met trainer John Smith ging hij de zaken serieuzer aan- paldcen. Die had toevallig nog een ruwe diamant onder zijn hoede, Ato Boldon uit Trinidad. De twee, niet van bluf ge speend, gingen het sprinten be heersen. Tijdens de WK in Athene werden ze wereldkam pioen op de 100 en 200 meter. Sinds juni wordt Greene hele maal als snelste man be schouwd. Hij verbeterde, weer in Athene, het wereldrecord tot 9,79, gesteund door Boldon. Een beladen tijd, die van do- ping-zondaar Ben Johnson uit 1988. „Mijn record was gemak kelijk", zei Greene. „Zo snel voelde ik me niet. Het record gaat er dit seizoen aan. Dit is slechts het begin." Zondag bleef hij net boven zijn voor spelling. Aan zelfvertrouwen heeft het hem nooit ontbroken. Mister Confidence wordt hij genoemd. En de typisch Amerikaanse macho heeft er alle reden toe. In aanloop naar de finale klokte hij al 9,91 en 9,96. En dat zon der Boldon, die geblesseerd Maurice Greene viert zijn overwinning. Bruny Surin (links) werd tweede, Dwain Chambers (rechts) pakte de bronzen medaille. thuis zit, en veteraan Frankie Fredericks, die niet op kwam dagen voor zijn halve finale. Marion Jones werd wereld kampioene 100 meter bij de vrouwen, zoals ze gepland had. Ze prolongeerde haar titel van 1997 in Athene. Het zat er al aan te komen. In de kwartfinale liep de 23-jarige uit Los Angeles al 10,76, de vijfde tijd ooit. In de finale kwam ze uit op 10,70. Al leen vorig jaar was ze sneller met 10,65. Het wereldrecord van haar inmiddels overleden landgenote Florence Griffith, 10,49, bleef intact. Niet voor lang, voorspelde John Smith, de trainer van Greene. Hij zag haar in de training sneller gaan. Voor Jones is de titel op het koninginnenummer niet meer dan een begin. Ze wil alle re cords breken, om te beginnen in Sevilla. Ze gaat komende week op jacht naar vier keer goud, ook nog op de 200 meter, verspringen en 4x400 estafette. Geen vrouw deed het haar voor. Daarmee houdt het niet op. Volgend jaar wil ze in Sydney vijfmaal eerste worden, dan voegt ze de 4x100 meter estafet te toe aan het repertoire. Jesse Owens (1936), Fanny Blankers- Koen (1948) en Carl Lewis (1984) wonnen ooit vier gouden plakken tijdens één olympiade. Dit jaar lonkt ook de Golden League-jackpot (1 miljoen dol lar) op de 200 meter. Jones is onverzadigbaar. „Voor het einde van mijn loop baan wil ik sneller gaan dan welke vrouw ook", zei ze voor het toernooi. De druk op haar schouders van publiek, media en sponsors is wel bijna on menselijk groot geworden. Jo nes: „In 1997 was ik nog het nieuwe gezicht. Dit keer kijkt iedereen naar mij. Als ik de rest niet met zes meter versla, vraagt iedereen zich af wat er mis is." Al twee jaar is ze in totaal 39 sprints ongeslagen. Alleen Hei- foto ap ke Drechsler (twee keer) en Dawn Burrell wisten haar bij het verspringen te kloppen. Drechsler haakte voor de WK echter geblesseerd af. Jones zorgde ook naast de baan voor ophef. Ze trouwde vorig jaar met CI Hunter, een 135 kilo zware kogelstoter. Geen beleef de meneer, zo merkte zaterdag een official in het stadion. Hij hield Hunter tegen, die meteen compleet door het lint ging. Hunter zou toch in goed hu meur moeten zijn. Hij won een paar uur eerder verrassend goud op zijn favoriete nummer. sevilla pim van esschoten Zijn trainer was diep onder de indruk. „Hij is heel erg in vorm, dan pikt 'ie de aanwijzingen op, voert ze moeiteloos uit. Fantas tisch," zei Frans Bosch. Wilbert Pennings zelf kon zich de sprong over 2.29 meter niet eens herinneren. „Ik had 'm. En nog ruim ook. Meer weet ik niet." Twee weken nadat hij in het Duitse Eberstadt over 2.30 ging en het aloude record van Ruud Wielart (2.28 uit 1979) verbeter de, vloog Pennings in Sevilla andermaal hoog door de lucht. Goed voor een finaleplaats van avond, een plek tussen de elite. „Dat had ik begin dit seizoen niet durven zeggen, dat ik hier zou staan, bij de beste twaalf van de wereld. De beste twaalf, dan ben je 'echt goed." Pennings was zaterdagavond 'echt goed'. Hij had een stress gevoeld als nooit eerder. „Maar juist als ik moest springen kon ik me goed ontspannen." In zijn hoofd speelde dan ook mee, dat hij twee keer eerder bij de EK's indoor en outdoor niet door de kwalificatie kwam. Bij Bosch gingen de gedach ten terug naar begin juni, de Europacup voor landenteams in het Finse Lahti. Pennings' seizoen begon toen, na het no dige blessureleed. „We hebben toen urenlang, -tot diep in de nacht, zitten praten. Hij zat toen zo diep in de put, was het spoor helemaal bijster." Juist daarom deed het Bosch wat, dat alles nu zo fraai op zijn plek viel. Een compliment voor de Sharon Jaklofsky sneuvelde in de kwalifikatie van het verspringen. coach? Bosch: „Ach, ik duw. Maar Wilbert moet de rem er af halen." Pennings, de 24-jarige stu dent uit Goirle, kan moeilijk in schatten wat zijn kansen zijn voor vanavond. „Een sprong over 2.33 kan goed zijn voor een medaille, 2.35 in de eerste poging is goud", schatte hij in. Nu heeft hij voor zichzelf een doel, namelijk de verbetering van het Belgisch record van 2.36 meter. „Geintje," zei Pen nings. „Het relativeert alles," vond Bosch. „Ik ben daar nu nog niet aan toe, als ik eerlijk ben." Presteren als het moet, Wil bert Pennings deed het. Hij kan zich in Sevilla bovendien plaat sen voor de Olympische Spelen van Sydney, als hij naar een plek bij de beste acht springt. „Maar daar ik nog niet mee be zig. Als het zo doorgaat, gaan er misschien maar twee atleten naar Sydney. Dan klopt er toch iets niet in het beleid van NOC *NSF en de KNAU. Met twee man, dan heb je geen ploeg, geen sfeer. Dat is niks." Het was een verwijzing naar de matige oranje oogst op de eerste twee dagen. Sharon Jaklofsky (30) vloog er zaterdag ochtend in de serie al uit. Eén sprong van 6,31 meter en twee keer 'fout'. Ze had voor de wed strijd nog een pijnstillende in jectie in de geblesseerde hiel van haar afzetvoet gekregen. Pieter van der Kruk wilde het liefst meteen naar huis. Hij kwam met de discus niet verder dan 57,65 en begreep het niet. „De vorm is goed, fysiek en mentaal." Wel wist de 27-jarige beer uit Nootdorp dat hij nor maal gesproken pas na drie worpen op gang komt. Meer dan drie kansen zijn er in de mondiale pistes niet. En zo kreeg ook Simon Vroe- men de rekening gepresen teerd. In het gedrang knalde hij in de derde ronde met de linker knie tegen de balk, een ronde later met de rechter waarna hij door de knie zakte. „Nee, dat is geen noodlot. Het overkomt de atleten uit de middenmoot, die in het gedrang moeten romme len. Wie een tijd van 8.12 in de benen heeft, bepaalt zelf waar hij loopt," zei hij na afloop met twee dikke en stijve knieën. Vroemeii ging ten onder in een ruw gevecht. Gert-Jan Liefers en Marko Koers hielden zich staande tijdens de serie. Liefers wilde er absoluut niet in de eerste ronde al uitvliegen en ramde net zo hard met de elle bogen als de concurrenten, duwde zelfs brutaalweg de Spaanse hoop Reyes Estevez van zich af. Bikkelend kwam hij tot een knappe vijfde plaats, goed voor een plaats in de hal ve finale. Hij was daarbij zo diep gegaan, dat hij in de cata comben de inhoud van zijn maag leegde. Lijkbleek, maar nog wel met een glimlach zei hij: „Geen pro bleem. Zondag ben ik er weer bij." Om vervolgens weer weg te zakken. Opmerkelijk was, dat geen lid van de medische bege leiding van de KNAU zich bij hem meldde. „Misverstand," zei Bert Paauw een dag later. Liefers lag de hele nacht wak ker. Misselijk, buikloop. Pas in de ochtend kon hij slapen, 's middags kon hij voor het eerst wat eten binnenhouden. Pas op het allerlaatste moment - op het inloopveld - besliste hij over deelname aan de halve finale. Van terugtrekken wilde hij niets weten. Met de moed der wanhoop ging hij van start. Nu wei de binnenkant van de baan kie zende, maar ook in de achter hoede. Juist toen hij opschoof, ontstond er een valpartij die hem weer terugwierp. Een ron de later, op 200 meter voor de finish, stapte hij uit. Kapot, leeggeknokt. Koers weet dat de vorm niet is als in zijn topjaren. De finalist van Atlanta '96 (1500 meter) en Athene '97 (800 meter) weet dat het met zijn duurvermogen na een blessurejaar inmiddels wel goed zit. Maar die absolute scherpte in het eindschot is er (nog) niet. Zaterdag was een zuinige race aan de binnenkant van de baan nog genoeg ge weest. Wachtend op de laatste honderd meter om aan te val len. De aanpak pakte goed uit, op 'tijd' ging hij door naar de halve finale. En daarin kon Koers simpel weg niet zo lang wachten. Na een langzarrie opening, zorgde Hicham El Guerrouj voor de versnelling na twee ronden. Koers moest vanuit de achter hoede opschuiven en zette de eindspurt op 300 meter voor de finish in. Tiende werd hij, ruim onvoldoende voor een finale- 30-jarige Phillipps maakte jaar deel uit van de Britse oeg tijdens de Wereldruiter- ?len in Rome. Ze raakte in lië betrokken bij een doping- Ze eindigde op de military het individuele klassement zevende, maar haar paard 'ral Cove kwam niet door de 'pingcontrole. "Mlipps stond zondag voor jin van de cross country de open Schotse titelstrijd de. De eerste negen obstakels (liepen zonder problemen, de tiende ramde Coral Gove 'e balken. De amazone werd het zadel geworpen en be dde onder haar paard. Met iïe verwondingen aan het )fd werd ze naar het zieken- !is overgebracht. Artsen kon- n haar niet redden. De wed- djd werd gestaakt. Ruud van Nistelrooy (rechts) en Arnold Bruggink vieren een treffer van PSV. arnhem albert geesing Vitesse afficheert zich graag als de vierde topclub van Nederland. Daar bleek gisteravond in het Gelredome niets van. De ambitieuze club uit Arnhem sloeg een modderfiguur en werd door PSV als een klein kind in de hoek gezet, 1-6. Een mooie opsteker voor PSV dat zich woensdagavond in Eindhoven kan plaatsen voor de Champi ons League. Avontuurlijk voetbal was het handelsmerk van de voetballer Eric Gerets. Aanvallen als het kan, verdedigen als het moet. Wilskrach tig en energiek, vastberaden, met de wil om te winnen. Desnoods met het mes tussen de tanden. Het Nederlands elftal verspeelde er in november '85 deelname aan het WK in Mexico door: een snelle rush van Gerets langs de zijlijn, de kopgoal van Grün. De voormalige Leeuw van Vlaanderen ziet als trainer stukje bij beetje steeds meer van zichzelf terug in het drastisch gerenoveerde en herboren PSV. Waar vorig seizoen onder Bobby Robson de geest volledig uit de fles was, boekt dit PSV steeds meer progressie en voetbalde in Arnhem naar het halt van zijn trainer: met bezie ling en elan, voortdurend alert op de kansen die Vitesse in de op bouw weggaf. „Voor ons", glunderde Gerets na afloop, „is deze wedstrijd bijna perfect verlopen. Waarom? Omdat onze organisatie zo goed was dat wij maar een halve kans hebben weggeven en zelf een aantal bij elkaar hebben gevoetbald". De Belg had ook nog een minpunt gezien: „We zullen de bal nog sneller rond moeten laten gaan als we bovenin willen blijven meedraaien." Het was een dodelijke opmerking voor zijn buurman, coach Herbert Neumann van Vitesse. De Duitser maakte na de grootste blamage in Arnhem sinds jaren een aangeslagen indruk en stond met de mond vol tanden. „Het is voor een trainer dramatisch", sprak de Duitser op fluistertoon, „als je zo'n wedstrijd moet analy seren. Dit komt heel hard aan." PSV pakte de zaken van meet af stevig aan, voetbalde alsof het een thuiswedstrijd was en trok de teugels stevig aan. Op een over treding meer of minder werd niet gekeken. Helemaal in de stijl van Gerets. Het opnieuw imponerende duo Van Bommel-Vogel (Ge rets: „Voor een beter koppel moet je ver zoeken") nam het mid denveld in handen en bood Vitesse niet de kans een aanval op te bouwen. Het is nog vroeg in het seizoen en daarom voorbarig con clusies te verbinden aan de monsterscore in Arnhem, maar er zal nog heel wat water door de Rijn moeten om van dit Vitesse een topclub te maken. Zo groot was het kwaliteitsverschil met PSV. Het excuus van Neumann dat hij een half dozijn nieuwe spelers moet inpassen, gold ook in Eindhoven. Het verschil is alleen dat ze in Eindhoven, zo lijkt het, heel wat beter hebben ingekocht dan in Arnhem. De oorwassing lag in het verlengde daarvan. PSV deed in feite wat het wilde, waar het gros van de spelers van Vitesse als een kip zonder kop over het veld rende. Met een angsthaas als coach, die slechts met één aanvaller speelde (Van Hooijdonk), en Gerets rond Van Nistelrooy drie aanvallers had verzameld: Stinga, Bruggink en Bouma. De beloning in de semi topper tussen de nummers 3 en 4 van vorig seizoen was ernaar. Alle doelpunten, op de laatste van Van Nistelrooy na, kwamen weliswaar min of meer fortuinlijk tot stand, maar waren niet minder verdiend. Bruggink opende het doelpun- tenbal met twee treffers, na knoeiwerk van Nanu en door een van richting veranderd schot. Kort daarna kopte Van Hooijdonk de 1-2 binnen uit een hoekschop, maar drie minuten voor rust passeerde Faber de blunderende doelman Jevric voor de derde keer. Twee minuten na rust was het helemaal met Vitesse gedaan: handsbal Jochemsen, strafschop Van Nistelrooy. „Vandaag kan ik lachen", zei Gerets. „Mijn collega kan wel hui len." Neumann zat de laatste twintig minuten met het hoofd in zijn handen op de bank, zag hoe Kreek binnen twee minuten twee keer (en dus rood) kreeg en hoe Vitesse als een kaartenhuis in el kaar zakte. PSV profiteerde nog twee keer, door treffers van Kokhlov en Van Nistelrooy, zijn derde. Vitesse: Jevric Nanu. Wisgerhof, Jochemsen en Van Hintum; I rustfull, Grozdic, Kreek en Laros; Van i looijuonk en üiarra (63. Sikora). FSV: Waterreus; Ooijer. Dirkx (66. Nikiforov), Faber en Heintze; Stinga (77. Kolk- ka). Vogel. Van Bommel (70. Khokhlov) en Bouma; Van Nistelrooy en Bruggink

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 17