PRONKKAMERS NL voor de verwende toerist Gouden pijltjes Toerisme China over 20 jaar vakantieland no. 1 Totale verwarring. Zodanig zelfs, dat het geheugen moet worden opgeschud met een oude landkaart. Waaruit blijkt dat de Bergsche Rechter Rottekade na de afslag naar Bergschenhoek inderdaad doodliep op de steiger van het inmiddels opgedoekte pontje naar 't Oud Verlaat. Tot zover geen probleem. Maar waar is de Bergsche Rechter Rottekade gebleven? 'Eh', zegt Arij van der Kooij (want hij is niet van hier), 'eh, dat weet ik niet zo precies dus. Er is hier verschrikkelijk veel veranderd de laatste jaren. Die kade ligt er nog wel, maar hij is op een gegeven moment gedeeltelijk afgesloten. Tenminste, voor auto's. Als je op de fiets bent, kan je overal door.' Bij de Beatrixbrug in Terbregge in het zadel gesprongen daarom. Licht van hart en met een hoofd vol herinneringen aan de jaren zestig, toen de weilanden achter de Rechter Rottekade nog één en al verte waren. Nu reikt het uitzicht niet verder dan tot aan de kruinen der bomen die zijn geplant in het Lage Bergse Bos en het Hoge Bergse Bos. Namen die niets met de Fabeltjeskrant van doen hebben, maar alles met het gekunstelde dat door Koos van Zomeren de 'maakbare natuur' werd genoemd. 'Vroeger', schreef Van Zomeren twee jaar geleden in NRC Handelsblad, 'slingerde dat riviertje omdat dat riviertje dat wou, nu omdat het waterschap het wil. Vroeger zat er een ijsvogeltje ondanks de mensen. nu dankzij de mensen. Vroeger symboliseerde dat riviertje onze beperktheid, nu onze gulheid.' Het Hoge en Lage Bergse Bos vormen tezamen recreatiepark Rottemeren. En daarin weer bestiert Arij van der Kooij sinds zes jaar Buitensportcentrum Tiekamp. Avontuur aan de rand van een wereldstad. Klimmen op een namaakberg, skiën op een borstelpiste, mountainbiken op een crossbaan, kanoën op een kunstmeer, skeeleren op een asfaltparkoers en kamperen in een vers aangelegde plantage, die bos wordt genoemd. Daar wordt niks vreselijks mee bedoeld. Klimmen op een namaakberg kan heel plezierig zijn. En je kunt er ook heel leuk naar kijken. Hetzelfde geldt voor kanoën op een kunstmeer en skiën op een borstelpiste. Blijkt. Het is er tenminste flink druk. Wat je van het lege, lege rijwielpad rondom de Rottemeren verderop niet kunt zeggen. Bleiswijkse Zoom voorbij, oversteken bij de A12, de molengang passeren en dan langzaam terug richting Rotterdam. Verrukkelijk ritje. Hier lijkt de natuur weer op de natuur zoals-ie eeuwen en eeuwen geleden bij Lobith ons land binnenkwam. Moerassig. Een door de brede rietkragen ritselend briesje en kalme golfjes waarin de ondergaande gouden pijltjes afschiet. En toch zijn we hier midden in de Randstad. Rob van den Dobbelsteen De boerderij uit 1877 die door het echtpaar Pottinga voor een groot deel werd gerestaureerd. teakezulstra' Verbazend eigenlijk, hoe snel het idee van De Pronkkamer in praktijk is gebracht. Twee jaar geleden nog maar, werd een eerste lijstje opgesteld met voor het project geschikte boerderijen en dorpsherber gen; nu al is een flink deel van de uiteindelijk geslecteerde 21 accommodaties verbouwd tot luxueuze gastenverblijven. Projectleider Henk Beishuizen: 'Het wordt nu tijd het product op de markt te zetten'. Pronkkamers zijn gericht op de veeleisende toerist die waar voor zijn geld wil hebben. De inrichting van de kamers bij voorbeeld moet een 'drie- of vier-sterren-gevoel' uitstralen en dienen daarom te zijn voorzien van een complete badkamer met sanitair. Verder stelt de stichting als eis dat de ondernemer zich als een echte gastheer of gastvrouw opstelt. Dat betekent niet alleen dat er voor een uitgebreid en streek eigen ontbijt moet worden ge zorgd, maar ook dat de gasten mogen verlangen dat zij wor den gewezen op activiteiten, excursies, evenementen en uitstapjes in de omgeving. De stichting mikt op de actieve vijftigplusser, maar ook op ge zinnen met jonge kinderen die iets willen opsteken van het plattelandsleven en het leven op een boerderij behoren tot de doelgroep. Een Pronkkamer van het eer ste uur is Linde Zathe van Pe ter en Tieneke Pottinga aan de Jongedyk onder Nijland. De kop-hals-rompboerderij van 1877 was twee jaar geleden in slechte staat. Nu bedekt de kap niet alleen een woning, maar ook een aantal gastenka mers, een ontbijtzaaltje en een ontmoetingsplek. Er wordt nog gewerkt aan een plaats waar gezelschappen work shops of studiedagen kunnen houden en er zijn plannen voor een expositieruimte op de hooizolder. De Pottinga's hebben jaren lang in Twello gewoond, maar zowel de uit Franeker afkom stige Peter als de in Tzum- marum op een boerderij gebo ren Tieneke wilden - nadat de kinderen de deur uit waren - graag terug naar Friesland. In november 1996 vonden ze in Nijland (tussen Bolsward en Sneek) wat ze zochten. Aan vankelijk wilde Tieneke een béden brochjebegiimen (een Friese Bed Brakfast) maar toen ze iets las over het Pronk kamer-project nam ze contact op met Beishuizen. Die maak te haar en haar echtgenoot zo enthousiast, dat al meteen na Kerstmis 1996 met de restaura tie werd begonnen. Vier maanden later was de eigen woonruimte zo góed als klaar; in augustus al konden de eer ste gasten worden verwel komd. Hetzelfde verhaal bijna, kan worden verteld over dorpsher berg De Gekroonde Leeuw in Arum. Het dorpscafé was ver lopen toen Jan en Jobje Mes- schaert uit Enkhuizen het be gin vorig jaar kochten. Jobje, ooit bedrijfsleider in een hotel, droomde van een eigen bedrijf en stroopte samen met haar man al geruime tijd het Noor den af, toen ze op het café in Arum stuitten. Liefde op het eerste gezicht. Ze zagen een prachtig karakteristiek ge bouw, waaraan sinds jaren niets was gedaan. De dorps- verenigingen maakten nauwe lijks nog gebruik van de grote zaal boven, en de gelagkamer had als dorpscafé eveneens vrijwel afgedaan. Nu, na een jaar, is er al veel veranderd. Het café loopt weer, de verenigingen zijn te rug en in het labyrint van ka mertjes in gangen op de eerste verdieping zijn twee gastenka mers ingericht. Eentje voor twee en eenthe voor vier per sonen. Daarbij blijft het niet. Als de plannen bewaarheid worden. Zo komen er nog vier kamers boven de trochreedde poort waar vroeger de rijtui gen onderdoor gingen en ook moet de herberg over een paar jaar weer geheel in oude luis ter zijn hersteld. De Gekroonde Leeuw ligt op een uitgelezen plek: aan de Elfstedenroute en in de nabijheid van oude stad jes als Bolsward, Franeker en Harlingen. Wie naar de Wad denzee wil, hoeft daarvoor maar een kwartiertje te fietsen. FETITN CIJFERS Een nacht in een Pronkkamer kost maximaal 55 gulden per persoon, maar wie wat extra's te bieden heeft mag iets meer vragen. Het is raadzaam voor lopig nog even goed te infor meren wat voor een soort ac commodatie beschikbaar is. Niet alle deelnemende boer derijen en herbergen zijn reeds aangepast aan de door de stichting gestelde eisen. Wel zijn er al verschillende Pronkkamer-arrangementen beschikbaar. Zoals een 'drie daagse' met onder meer twee overnachtingen met streekei gen ontbijt, een dagje Leeu warden of Groningen met lunch en museumbezoek. Ook is het bij dit arrangement mo gelijk een Waddeneiland te bezoeken. Prijs 175 gulden per persoon. Boekingsnum mer: telefoon (0519J.349.473. Meer informatie: Noord-Nederlands Bureau voor Toerisme, telefoon (0900).92.22. rob van den dobbelsteen Als de World Tourism Organi zation (WTO) gelijk krijgt, zal China (exclusief Hongkong) in het jaar 2020 verreweg 's we relds populairste vakantiebe stemming zijn. Uit het rapport Tourism 2020 Vision, dat de zer dagen verscheen en waar uit het huisorgaan van het Al gemeen Verbond van Neder landse Reisondernemingen (ANVR) wat cijfers citeerde, werd duidelijk dat Rusland en (verrassend genoeg) Tsjechië tegen die tijd eveneens een plaats zullen hebben gevon den in de top van de ranglijst waarin ze nu nog niet voor ko men. Wordt er evenwel naar regio gekeken, dan - zo bewe ren de voorspellers - ontvangt Europa ook over twintig jaar nog steeds de meeste toeris ten. Het merendeel van de be zoekers komt dan echter niet uit Amerika (zoals nu het ge val is), maar uit Azië, en dan in het bijzonder China. De samenstellers van Tourism 2020 verwachten een steeds verder gaande individualise ring van het toerisme. Temeer daar de vakantieganger vanuit zijn luie stoel via de personal computer geheel naar eigen smaak toegesneden reizen kan samenstellen en boeken. Deze voorspelling sluit goed aan bij een eind vorig jaar ge houden onderzoek, waaruit bleek dat in de Verenigde Sta ten van Amerika nu al ruim 40 miljoen mensen (bijna een kwart van alle volwassenen) regelmatig Internet raadple gen bij het zoeken van een be stemming. Burgemeester Vi cente Pérez Devesa van het Spaanse Benidorm naar aan leiding van die studie niet lang De boulevard van Sjanghai, de Bund, trekt nu al grote drommen westerse toeristen. De drankstalletjes zijn daarop al berekend. foto rob van den dobbelsteen geleden: 'Binnenkort hóeft de toerist alleen nog maar onze webiste aan te klikken en hij kan zien of hier de zon schijnt, of de hotels vol zitten, of het strand schoon is enzo voort, enzovoort. Bevalt het hem allemaal, dan kan hij meteen boeken ook.' De nieuwe technologieën zul len er toe leiden dat - alweer volgens de WTO - er om streeks 2020 over de hele we reld per jaar 1,6 miljard toeris tische bewegingen zullen plaatsvinden, een volksver huizing waarmee een bedrag is gemoeid van meer dan 2.000 miljard dollar. Deze cij fers impliceren een aanhou dende groei van het toeris tisch verkeer van 4,1 procent in mensen en 6,7 procent in uitgaven. Getallen die aan zienlijk hoger liggen dan de verwachte gemiddelde econo mische groei van jaarlijks 3 procent. Overigens zal in 2020 om allerlei redenen nog maar 3,5 procent van de hele we reldbevolking op vakantie kunnen gaan. Het rapport: 'De groeipotentie van het toe risme blijft»dus enorm.' De top tien van de vakantiebestemmingen in 2020 volgens de WTO: 1. China 2. Frankrijk 3. Verenigde Staten 102.4 4. Spanje 5. Hongkong 6. Groot Brittannië 7. Italië 8. Mexico 9. Rusland 10. Tsjechië 73.9 56.6 53.8 52.5 48.9 48.0 44.0 redactie rob van den do I\E I 3 E ivf C HT J )te> Wereldbouwkunst lij Re lier n foshe tinkli iet m duble In Museum Ludwig in Keulen is nog tot en met zondag; juide tober een expositie te zien over honderd jaar wereldarch Ik wil tuur. De tentoonstelling, 'At the End of the Century - Hi lier n Jahre gebaute Vision' behandelt onder meer het werk va llaliat Frank Lloyd Wright, Le Corbusier en Mies van der Rohe wordt niet alleen aandacht besteed aan vermaarde boi ken als 'Fallingwater' van Wright en de kapel van Ronch van Le Corbusier, maar ook aan ideeën die utopie zijn ken. rh< La Gomera /urm gister e 401 erd. ■tand Ga m r 1.41,8 econ le ree Als laatste van de Canarische Eilanden heeft nu ook Lal ajn Is mera een vliegveld. De onlangs in gebruik genomen lud 'erkii ven heeft een start- en landingsbaan van 1500 metere won aankomst-/vertrekhal kan maximaal 300 passagiers pe Jevei verwerken. Naar het zich laat aanzien zullen per jaar zo' de fer 70.000 vakantiegangers gebruik gaan maken van 'de ni lerpli voorziening. iet w erlx' aar n Perth lioen Walvissen Vai Royal Hansa Cruises in Zuidlaren organiseert van 1 tots 13 september een speciale 'walvis-excursie' naar d van de Verenigde Staten en Canada. Vanuit Portland (M wordt in tien dagen via de walvisrijke zeeën van Nova Si it cat en New Foundland naar de St.Lawrence River in Canad lag ir varen. De ontscheping is in Quebec. De trip kost inclusi iucce vliegreis 8930 gulden; de tweede persoon betaalt half raor Royal Clipper Op een scheepswerf in Hardinxveld-Giessendam wordl 'ens het ogenblik hard gewerkt aan de afbouw van de 'Royal 9"^ per', een 134 meter lang zeilcruise-schip dat eind ma- en rnaiden-trip moet maken. Aan boord komen onder mei }aar onder de waterspiegel gebouwde lounge met grote patri poorten, 2 luxe-dekhutten met eigen bubbelbad en -i 64 meter hoge masten - twee speciale, voor passagiers _,j|| doelde kraaiennesten. Wie een trip wil maken met ditg zeilcruiseschip ter wereld kan terecht bij het Holland 0 Centre in Heemstede, telefoon (023).529.03.04. U£ dJac Millenniumreizen Millenniumreizen te kust en te keur. Ook het NBBS org seert ze. De Leidse touroperator stelde er net als Holli ternational zelfs een speciale folder voor samen met aanbiedingen om de eeuwwisseling te vieren in steden New York (Times Square), Londen (Battersea Park), Pa (Eiffeltoren) en Istanbul (de oude Sultanahmet-wijk). Informatie: NBBS, telefoon (0900).86.56 (44 cent per minuut). ir M VAKANTIE VERH A De eerste vakantieverhalen alweer gehoord. - 'Ik zeg, mag ik de rekening? Komt die smerige snor m met een nota aandragen, hou je niet voor mogelijk. Tm en een half flesje wijn: 21.000 drachme. En dan kan je 1 protesteren, maar voordat je 't weet staan er een paart klerenkasten om je heen. - 'Dus wij rijden de Autoroute op, worden we ingehaal een politie-auto. Of we maar even wilden stoppen. Wi door een rood stoplicht hebben gereden. Nou echt. ik u (;0IT, niets. Maar mooi dat we wel een boete kregen van J10H lanc Meteen betalen, weet je wel, en je hebt geen poot want ze nemen gewoon je auto in beslag. nhu - 'Okay, wij rijden L hoe heet dat plaatsje met al die mi o. eeuwse woontorens ook alweer - oh ja, we rijden San 0 De no binnen, staat er een mannetje te zwaaien. Boften ui jjj» J d'r was net een plaatsje vrijgekomen voor onze wagen. e[gn we weg zouden blijven. Nou een uur of twee, drie. Kosü Jje lire, meteen betalen. Komen we terug, auto weggesleept L1 mocht daar helemaal niet parkeren. Moesten we op M bureau nog eens 300.000 lire extra betalen. >pinj - ja stom misschien, wantik had dat krasje gerust iva Phil] Maar ik dacht: och, krasje, dat heb je nu eenmaal mei 11 De to's. Maar wat denk je?: brengen we die kar terug, zeglt ventje die de boel kwam inspecteren: 'Losiento, maart r|je^ uw borg niet terug. Er zit een kras op de auto'. En dam j de honderd keer beweren dat diei ee 1 vanmorgen ook al op zat. mat het schudden. Kostte ons 25 Erg hè? Maar het allerergste is: ik mod die verhalen nog verschrikkelif edsi r gen Spur Hrksr an r spre De kuststrook van Friesland en Groningen toeristische trekpleister: De Pronkkamer. Met Europese steun voor plattelandsontwikkeling zijn en worden meer dan twintig boerderijen en dorpsherbergen omgebouwd tot luxueuze gastenverblijven. De eigenaren verwachten een nieuwe stroom toeristen te trekken naar een brede strook ten zuiden van de Wadden. Wat, vinden de initiatiefnemers, aanzienlijk beter klinkt dan het noorden van het

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 16