Zinderend enthousiasme op het water Sfeer van 'oud oktobergoud' bij Mariavespers Cultuur Kunst 02 een keer boogie woogie manHa-scw-Ba Smaakvol beeld van Toorop jtmen op Jubileumeditie Westerpop Voor de tiende maal heeft zaterdag 4 september het jaar- Westerpopfestival in Delft plaats. Voor dit jubileumfestival et sportterrein van het Grotius College achter het station CS zijn zeven acts geboekt. De succesvolle Rotterdamse lop groep Postmen treedt op. de Ierse blues-rock veteraan ieTormé, het gemêleerde dancegezelschap Project 2000, elftse band Toyz, de winnaar van de Grote Prijs '95 Raise loof. de nieuwe Nederlandse rockband Kane (die na drie dens al een contract tekenden bij het major platen label en de Haagse rockband Billy The Kid. Westerpop begint 3.15 uur. Voorafgaand aan het festival strijdt vrijdag 3 sep- ler vanaf 19.00 uur een aantal Delftse bands om de Wester- Lokaal Bokaal en daarmee om een plek op het Westerpop nd jaar. Op zaterdag is er ook een straattheaterfestival en estivalmarkt. N-zanger in het ziekenhuis opn >p hei idam» BZN-zanger Jan Keizer is donderdag met hartklach Ma pgenomen in het Sint Jan's Gasthuis in Hoorn. Keizer ui ter observatie een week in het ziekenhuis blijven. Er is nog li bekend over de exacte aard en ernst van de klachten. s zabeth Taylor in ziekenhuis na val hgeles Elizabeth Taylor is in het ziekenhuis opgenomen de K ize donderdagavond bij een val in haar huis in Bel Air bij cieel ingeles een ruggenwervel had gebroken. Een arts zei dat irs zenuwstelsel geen gevaar liep, maar dat ze vier tot vijf rust moest hebben om te herstellen. Taylor (67) brak vo- ook al eens haar rug en moest eerder herstellen van een operatie. In 1997 werd ze geopereerd aan een goedaardige ntumor. irse, idrijf n is in nsh n Fiom ster in film Starsky and Hutch jeles De ster uit de ziekenhuisserie 'ER', George ney, gaat een van de hoofdrollen spelen in de filmversie Ie wereldberoemde politieserie uit de jaren zeventig 'Stars- el Hutch'Volgens het Britse entertainmentpersbureau N is Clooney aangetrokken om de rol van Dave Starsky te n. Clooney heeft ER overigens intussen verlaten, tot ver- 'an veel fans. en dag Jeugdtheaterschool tg Flc Workshops 'drama' en 'camera acteren', videovoorstel- van uitvoeringen uit het afgelopen seizoen en een totaal- :ht van het cursusaanbod. Komende zaterdag opent de itè Itheaterschool aan de Haagweg 4 de deuren met een open S iaar geïnteresseerden kennis kunnen nemen van wat de iigem )1 allemaal te bieden heeft. De bijeenkomst duurt van uur tot 16.00 uur. Voor meer informatie: tel 071 514 46 14 517 19 58. cus-Theater in Oegstgeest n fl g ie iachl stelt «ie hoe m ;eeif in let arte totaa umso Te ?nlan( r het geest Zes artiesten en drie professionele muzikanten ver- De v n in een circustent op het terrein Endegeest in Oegstgeest bretfircustheatervoorstelling onder de titel 'Fruits de Mer'. Het (je 'De Kleine Zeemeermin' dient van 24 tot en met 26 au- als kapstok voor een voorstelling waarin combinaties tei lassieke opera met acrobatische hoogstandjes en dressuur rorden geschuwd. In de versie van Theater Blue Dream de dochter van Neptunus verliefd op de directeur van rmetierig rondreizend circus. De voorstelling wordt ge- in een tweemaster circustent die is omgetoverd in een mzinnig landschap waarin octopussen, zeewezens en een hengst de dienst uitmaken. Voorverkoop bij het VVV- helle Leclerc besluit orgelserie De fameuze Franse organiste Michelle Leclerc geeft lande vrijdag het laatste orgelconcert van de zomerserie wijk. In de Nieuwe Kerk bespeelt ze het Van den Heuvel en brengt onder meer het Fanfare en Ré majeur van de iche componist Jacques Nicolas Lemmens en Frans ro ll isch werk van componisten als Tournemire, Barié, Lang- Dupré. Leclerc is onder meer verbonden aan de Cathé- he" te Sens en is professeur d'orgue aan de beroemde Schola irum in de Franse hoofdstad. Toegangskaarten zijn uitslui- ;nj verkrijgbaar op de avond van het concert aan de kerk, van- r zeg 15 uur. chef jan rijsdam, 071 -5356444, plv. chef annet van aarsen 071 -5356443 muziek recensie li dy van der spek Concert: Monteverdi's 'Maria Vespers' door Ensem ble Tragicomedia en Concerto Palatino o.l.v. Stephen Stubbs, m.m.v Liuwe Tamminga, orgel. Gehoord 22/8, Pieterskerk, Leiden In 1610 publiceert Claudio Monteverdi een collectie liturgische muziek onder de titel 'Vespro della Beata Vergine'. In dit 'verzameld werk', een geheel van zelfstandige composities bestaande uit psalmen, antifonen, een hymne en een Magnificat, spreidt Monteverdi een vari ëteit aan stijlen tentoon. Hij breekt met de traditie door de polyfone motetten die afwisselend met de psalmzettingen werden gezongen, te verwisselen met virtuoze vocale stukken, waarvan de tekst wordt voorgedragen door zang stem, ondersteund door een instrumen tale bezetting. Deze zijn te vergelijken met fragmenten uit zijn opera's en met sommige van zijn madrigalen. Hij noemt deze stukken concerto's. Mooie voorbeelden hiervan zijn de door een basso continuo begeleide tenorsolo 'Ni gra sum' en het voor drie stemmen en instrumentale begeleiding geschreven 'Duo Seraphim', wellicht een van de mooiste delen van deze in zijn geheel ontzagwekkend mooie vespers. Aanvan kelijk 'vertellen' twee tenoren. Ze roepen elkaar Sanctus, Sanctus Dominus Deus (heilig is onze Here God), de hele aarde is vol van zijn glorie. De derde tenor voegt zich bij het duo als het gaat over de drie getuigen in de hemel, de Vader, het (vleesgeworden?) Woord en de Heili ge Geest. Aan de zangers worden zeer hoge eisen gesteld. De meest fijnzinnige versieringen, moeilijke coloraturen en vooral dwingende repeterende noten met een geweldige zeggingskracht ge zongen. Met gouden mokerslagen wordt het driemaal sanctus ingeprent. De klankleur van letterlijk alle stem soorten valt voorbeeldig samen met het gezamenlijk coloriet van de oude instru menten. Beide bezitten die éven kruidi ge, aangename scherpte, die niets ver doezelt, niets verbloemt, die tintelt en klaarheid geeft. Ook in Psalm 112 (Laudate Pueri) wekken de stemmen in combinatie met het continuum, uiteindelijk versmald tot éénn orgeltoon, de sfeer op van 'oud ok tobergoud'. Opvlammende dynamische effecten, flitsende sopraanstemmen, verstilde vergezichten 'richten de be hoeftige op uit het stof. In de concertatostijl (een groter aantal stemmen met rijke instrumentale bege leiding) toont Monteverdi zich eveneens een meester. De dubbelkorige tienstem- mige zetting van Psalm 126 'Nisi Domi nus', waarin de gregoriaanse psalmme lodie is verwerkt in de twee tenorpartij en, wordt tot een volmaakt transparant kantwerk verheven. Dirigent en luitist Stephen Stubbs staat boven en midden in de stof, overziet en werkt mee. Liuwe Tamminga speelt met name na de pauze een functionele rol in de ves pers. Voor de pauze verbreekt hij welis waar met zachte hand de voortgang in het organisch gegroeide verhaal. Slechts na het 'Duo Seraphim' is er sprake van verrijking en zingeving in Giovanni de Macques 'Capriccio sopra un soggetto'. Monteverdis 'II Vespro della Beata Vergine' is een jaarlijkse uitvoering in de Pieterskerk ten volle waard. Drievoudig platina voor Dse De Lange hilversum anp Ilse DeLange heeft mei haar debuutalbum 'World Of Hurt' in Nederland drievou dig platina gehaald. Dart be tekent dat er inmiddels meer dan 300.000 exemplaren zijn verkocht. Zij steekt daarmee Madonna de loef af, die met haar 'Ray of Light' in ons land nog niet verder dan twee keer platina kwamDe countryzangeres, wier 'snik' tot in Nashville is doorge drongen, kreeg eerder dit jaar al de Edison voor b eiste nationale zangeres. Ovationeel applaus, gefluit en 'lawaaivan scheepstoeters bij Prinsengrachtconcert Het enthousiasme van de vele duizenden aanwezi gen bij het achttiende Prinsengrachtconcert ken de zaterdagavond geen grenzen. Voorafgaand aan het optreden van het Fran se pianoduo Katia en Ma- rielle Labeque pikte zelfs Eurocommissaris Frits Bolkestein daar een graan tje van mee. Toen de oud- WD-fractievoorzitter het drijvende podium voor ge nodigden nabij de Wester toren betrad, verwelkomde het publiek hem tot zijn verrassing met applaus en gefluit als een heuse volks held. amsterdam franqoise ledeboer Het jaarlijkse concert in de bui tenlucht heeft inmiddels zo'n legendarische reputatie dat bootbezitters altijd al vroeg op de dag vertrekken om een plek met goed zicht op het podium voor Hotel Pulitzer te verove ren. De lange uren wachten voor de aanvang van het con cert worden op de bomvolle gracht doorgebracht met het le gen van grote hoeveelheden flessen wijn, blikjes bier en het nuttigen van zakken chips en andere etenswaren. Op de ka demuren en bmggen groeperen zich in de loop van de dag zo veel toeschouwer? dat velen uiteindelijk niet meer dan een glimp van het podium zien. Wie wel een goed plaatsje weet te veroveren of het geluk heeft aan het stuk gracht nabij het hotel te wonen, kan zich om te beginnen vermaken met de aankomst van 'bekende Ne derlanders' op het podium. Als gast van de AVRO, die traditie getrouw de rechtstreekse televi sie-uitzending van het deel na de pauze verzorgde, sponsor ING en Hotel Pulitzer waren dit keer behalve Bolkstein onder meer Ed van Thijn, Hans van Mierlo en 'omroepcoryfeeën' als Gerrit Jan Wolffensperger, Karei van de Graaf, Harmke Pij pers en Gert Jan Droge present. Een 'anonieme' mevrouw met een podiumkaartje was zo onder de indruk van alle 'be roemdheden' dat ze nog even Duizenden muziekliefhebbers hebben zaterdagavond in bootjes het Prinsengrachtconcert bijgewoond. mobiel met een kennis belde om te vertellen dat ze zich 'tus sen de groten der aarde' be vond. Toen de zusjes Labeque even na half negen over de rode lo per het podium opliepen, zat de stemming er al zo goed in dat de zwartharige schoonhe den werden verwelkomd met ovationeel applaus, gefluit en 'lawaai' dat werd geproduceerd door bellen en scheepstoeters. Zodra de eerste noten van de 'Rapsodie Espagnole' van Ravel door de avondschemer klonken was het publiek echter muisstil. Dat de toeschouwers in tegen stelling tot de mores in de con- bij het Prinsengrachtconcert en certzaal ook juichen na afloop droeg ook zaterdagavond bij van elk afgerond deeltje, hoort aan de sfeer van zinderend en- Festival trekt 45.000 bezoekers amsterdam anp Het grachtenfestival in Am sterdam is bezocht door 45.000 bezoekers. Vier dagen lang werden zeventig klassieke concerten op en rond de grachten gegeven. Vrijwel alle voorstellingen waren uitver kocht. Volgend jaar wil het festival uitbreiden met meer dagen, meer locaties en meer concerten. Het meeste pu bliek kwam af op het Prinsen grachtconcert. Ook het slotconcert gister middag op de Keizersgracht door het Nederlands Fanfare Orkest trok veel toeschouwers. thousiasme. Bij de uitvoering van het hu moristische 'Carnaval der Die ren' van Saint-Saëns na de pau ze bereikte de sfeer het kook punt, niet in de laatste plaats omdat de pianistes meesteres sen bleken in het meeslepen van grote massa's mensen. Een vondst waren de korte dieren gedichten van Ivo de Wijs die voorafgaand aan de in totaal veertien deeltjes werden voor gedragen door onder anderen Bolkestein, AVRO-voorzitter Martijn Sanders, Ronald Giphart, Joop Braakhekke, Frans Molenaar, Henk van Os, FOTO PAUL VAN WEEL Jasperina de Jong en Huub Sta pel. Het publiek scandeerde na afloop van deze uitvoering wild enthousiast om meer en kreeg als extraatje de toegiften die het duo wijselijk tevoren had ge pland. Het Prinsengrachtconcert was dit jaar onderdeel van het tweede vierdaagse Grachtenfes tival, dat gistermiddag werd af gesloten met een slotconcert door het Nederlands Fanfare Orkest op een dekschuit voor gebouw Felix Meritis aan de Keizersgracht. viert lustrum Rob Hoeke: een afscheid in stijl. wilde hij laten horen waarom hij - en niemand anders - 'boo gie woogie man' genoemd werd. Een afscheid in stijl werd het. Zelden eerder in de geschiede nis van de Nederlands popscè ne zal zo'n eerbetoon aan een muzikant gebracht zijn als gis teren. De anders zo op de voor grond tredende musici cijfer den zich in de uitpuilende jazz club (voor slechts vierhonderd mensen was een plekje inge ruimd: honderd anderen moes ten hun toevlucht zoeken in het aangrenzende café, waar het concert via speakers was te vol gen.) Helemaal weg voor de man die als geen ander in de ja ren zestig met zijn muziek een brug wist te slaan tussen de toch tamelijk elitaire jazz en de meer populaire popmuziek. Ondanks zijn zwakke fysieke gestel speelde Hoeke een groot FOTO VINCENT BOON aantal van de jamsessions mee. Zoals ook zijn beide zonen Eric (op drums) en Ruben (gitaar) zich in al het muzikale geweld niet onbetuigd lieten. ,,Een mooier afscheid dan dit kan ik niet krijgen", zei een duidelijk geëmotioneerde Hoeke na af loop van het concert. „Woor den schieten mij nu te kort. Tot ziens is het enige wat ik nu kan uitbrengen. Tot een volgende keer zal ik mftar niet zeggen". den haag anp Ruim 150.000 mensen kwamen gisteren af op de vijfde editie van het multiculturele festival Ha-Schi-Ba in de Haagse Schil derswijk. Het eerste lustrum werd op een grootse manier ge vierd. Het was al vroeg druk op het twee kilometer lange festi valterrein, waardoor er op som mige plaatsen geen doorkomen aan was. Overal was muziek te horen, afkomstig van de negen ver schillende landenpodia of uit cd-spelers. Om drie uur werd het even stil op alle podia. Op het hele terrein was de stem van burgemeester Deetman te horen, die op het Turkse podi um een korte toespraak hield ter nagedachtenis van de slachtoffers van de aardbeving in Turkije. De minuut stilte was indrukwekkend, al vervolgde ie dereen even makkelijk z'n weg naar het volgende podium. Ook een grote delegatie van Haagse gemeenteraadsleden was aan wezig op de Ha-Schi-Ba: zij col lecteerden voor Turkije, 's Avonds bleek dat er zo'n 30.000 gulden was opgehaald. De politie had een rustige dag. Volgens een woordvoerder was er maar één incident te melden: een standje dat in brand was gevlogen, nadat de vlam in de wok was geslagen. Stichting Kumulth in Lakenhal theater recensie sabine van den berg Voorstelling 'Charley' door Stichting Kumulth in het kader van de tentoon stelling 'Dageraad van de moderne kunst' Regie: Jan Verhoeven Gezien 22/8, De Lakenhal, Leiden Een dia. Gerrit Rietveld heeft de grootste kop. Charley Toor op (1891-1955) gaf hem in verf alle ruimte op het fameuze doek 'Maaltijd der Vrienden'. Niet alleen omdat ze de archi tect zo bewonderde, maar ook omdat de ruimte naast hem niet werd opgevuld. Het ge plande portret van Joris Ivens ging niet door. De filmer had geen tijd om te poseren. Dus dan Rietveld maar een beetje groter. Stichting Kumulth brengt beeldende kunst, muziek, lite ratuur en theater samen in de boeiende voorstelling 'Charley' over leven en werken van een kunstenares die zelf ook meer dere kunstdisciplines beheers te. Ze speelde piano en viool, zong en schilderde. Bovendien omringde zij zich graag met andere schilders, en schrijvers. Een avant-gardistische ambi ance om van te watertanden was de periode waarin zij leef de. Kumulth laat zich dank baar inspireren door deze vrouw, die schilderde met een krachtige mannenhand, een strenge penseelstreek („Char ley maakt een portret nooit zoet"), die eigenlijk geen tijd had voor kinderen maar er drie op de wereld zette. De drie vrouwen die haar thea traal portret gistermiddag in de Lakenhal schetsten lieten geen lijntje van haar roerig le ven liggen. De fragmentarische opzet zorgt voor vaart. In het begin zelfs iets teveel. De deur staat nog open, niet iedereen heeft een stoel gekozen of het spel begint. Een snelle diavertoning met begeleidend commentaar van een van de spelers. We zien 'Charley plaatjes kijkend', een meisje nog, geportretteerd door haar vader Jan Toorop. Een fractie later kruipt de tweede vrouw achter de piano om de indrukwekkende stem van nummer drie. Anne Balazs, te begeleiden. Verder op spelen ze quatre-mains. Vooral zang en piano samen klinken sterk in de uitvoering van teksten opgetekend door vrienden van Charley: Mars man en Roland Holst. Het is dan slechts een extra verras sing als Balézs ook nog blijkt te kunnnen spelen. Het stuk duurt een uur. Een diascherm, een piano, een ronde eettafel met pudding en kalkoen. Niet te vergeten de rijkelijk gevulde glazen. Nu eens spelen de drie dames de artieste, dan weer de verwaar loosde dochter Annetje, of de wijze moeder Annie Hall: „Je hebt te weinig gekregen en te weinig gegeven. En dat is vreemd voor iemand die zo hartstochtelijk heeft geleefd." Je proeft die grillige hartenklop in de voorstelling: 'de wils kracht ligt in haar schilderijen, maar de emotie lag in haar stem'. Kumulth benadert Charley Toorop met respect maar schuwt niet kritische kanttekeningen te plaatsen bij haar werk of haar leven: 'Je laat je door haar regeren of je geeft haar een schop onder d'r kont'. De spelers zijn docent kunstbeschouwing, beeldend kunstenaar, pianist, zanger, en toch wordt de performance geen samenraapsel van hun kunstjes. Elk deel heeft zeg gingskracht, is in verband te brengen met het onderwerp. De toeschouwer krijgt een smaakvol beeld van Toorop opgediend. In een reëel per spectief.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 13