Tieneropvang in 't Groot Proffijt •ieseldampen en dankbare gezichten Regio Winkelier Chris Bos wordt part-time marktkoopman AN DAG 23 AUGUSTUS 1999 Banken op Koudenhoorn vernield barmond Twee banken zijn op het Warmondse eiland Kou- Jenhoorn zijn in de nacht van vrijdag op zaterdag in brand ge- token. Bij de banken lagen resten van autobanden en talloze ege bierflesjes. De politie zoekt getuigen. ^Borreltje te veel zus is maaifn 1 joi zet di p het ienduiT u mcit: zijn li oorschoten Een 30-jarige Voorschotense automobilist heeft publi -isteravond een rijverbod gekregen omdat hij onder invloed nt met achter het stuur zat. De man, die reed zonder verlichting, rea- rerde noch op een stopteken van de politie noch op lichtsig- ïalen. Uiteindelijk kon hij op de Lorentzkade worden aange- iouden. d* Bezwaarschriften verkeersplannen nDERDQRP De commissie voor beroep- en bezwaarschriften >an Leiderdorp behandelt volgende week woensdag 1 septem- ber de bezwaren tegen de verkeersplannen voor de Van der Valk j* Boumanweg en omgeving. Er zijn dertien bezwaarschriften bin nengekomen, onder andere van de Leiderdorpse Ondernemers- ereniging (LOV) en basisschool De Leeuwerik. De zitting is openbaar en begint om 20.30 uur in het gemeentehuis. Oegstgeest begint volgende maand met 'naschoolse op vang' van tieners. Jongeren van twaalf tot en met vijftien jaar kunnen na schooltijd bij zalencentrum 't Groot Pr offijt hun huiswerk maken en computeren. In eerste in stantie is er plek voor opvang van vijftien tieners. dat de opvang aan het begin van het schooljaar 1999/2000 begint. Kinderen kunnen daarom voorlopig twee of drie dagen per week langskomen in 't Groot Proffijt. De gemeente heeft de Leidse Welzijns Orga nisatie (LWO) benaderd met de oegstgeest connie van uffelen De opvang begint in september nog op kleine schaal, omdat de gemeenteraad nog niet heeft ingestemd met het project, maar het ministerie van volkge zondheid/ welzijn/ sport als voorwaarde voor subsidie eist vraag om deze inloopuren te begeleiden. Tieneropvang is een proef project van het ministerie van VWS, waarvoor deelnemende gemeenten een rijlksbijdrage ontvangen, die ze zelf moeten aanvullen om uit de kosten te komen. VWS stelt aan Oegst geest een bedrag van ruim vier ton beschikbaar, die verspreid over vijf jaar wordt uitgekeerd. Als de gemeenteraad met het project instemt is het de bedoe ling dat ouders de tieneropvang gaan inkopen, zoals ook gebrui 'weede Kattekbinse Truckrun iwuk marian krijgsman n oorverdovend getoeter laat I massaal toegestroomde toe- ïouwers weten dat de 'Kat- Jfoinse Truckrun' eindelijk in Intocht is. De Rijnstraat staat I met mensen en partyband inwiesisdatterien' vermaakt jt publiek. Een paar minuten Ier komt de eerste zware Vhtwagen de straat in gere- [n. Hand op de claxon en laien maar. Lachende ge- [hten en opgestoken duimen Jn chauffeurs en hun gehandi- n>te bijrijders. De ruim tachtig htwagens, waaronder een lniswagen en brandweerwa- laten het dorp achter in b damp van dieselgassen. De eede truckrun is op weg naar i zestig kilometer lange tocht |or de Duin- en Bollenstreek. e truckrun begon afgelopen erdag al om tien uur 's mor- Een hangar op marine- jkamp Valkenburg was om- Itoverd tot een feestzaal met parasols en kraampjes, [rijders en chauffeurs verza- ilden daar. Na een feestelijke nch werd rond een uur of een pescheept voor de rit. Wie af- lkelijk is van een rolstoel 'gelift' op een vorkhef- terugkomst is er koffie, g en gratis ijs voor alle nemers. ,,Het was weer fan- tisch", vindt Alice van Duijn, orzitter van vereniging Phila- Iphia. De vereniging behar- I belangen van mensen met i verstandelijke handicap en rd vorig jaar gevraagd mee te rken aan de organisatie van truckrun. „We dachten vorig Or dat het een eenmalig iets zijn. Maar na het overwel fde succes konden we er onderuit nogmaals een ickrun te organiseren. Er wa- r aanmeldingen genoeg. We gen honderddertig reacties Li en. ttard Vlak voor de start van de truckrun mochten de bijrijders even achter het stuur zitten. van chauffeurs terwijl er maar tachtig mee mogen doen van de politie. En we hebben geen enkele bijrijder hoeven weige ren. Iedereen kon mee. Maar het is niet de bedoeling dat de truc- krun een terugkerend eve nement wordt". Sebastiaan van Rijn, zijn va der Bas en chauffeur Ben de Vries vinden het erg als de truckrun geen vervolg zou krij gen. „We hebben ee'n fantasti sche dag gehad", zeggen Bas en Ben. „Het zou doodzonde zijn als de organisatie besluit te stoppen. Onder de chauffeurs is animo genoeg, want iedereen wil weer meedoen". Sebastiaan is doodmoe van alle indrukken. Het mooiste van de truckrun vond hij dat zijn opa, oma, moeder en andere bekenden stonden te zwaaien toen ze Kat wijk binnenkwamen. „Op de Boulevard ging 'ie echt uit z'n dak", zegt vader Bas. „Daar zag hij allemaal bekenden". Ook Corrie Verdoes en haar moeder willen dat het festijn De vakantie is nog niet voorbij, of iedereen heeft er alweer de pest in. In Leiderdorp moet je na het volleyballen vies en bezweet naar huis. En het machtige Bakkersgilde delft het onderspit tegen de sluwheid van een Oegstgeestse bakker. Ooit hadden we in deze rubriek een unieke foto van fractievoor zitter Zilverentant van de Leider- dorpse WD. Hij poseerde met z'n blote bast vol zeepschuim onder de douche. Hadden we 'm eigenlijk nu weer willen vragen, maar de man is net vader geworden (gefeliciteerd Herbert!) en zo iemand moet je niet meer aan onnodige risico's bloot stellen. We nemen daarmee een voorbeeld aan het gemeentebestuur van Lei derdorp. Die ziet het liefst dat zelfs helemaal niemand meer onder de douche gaat. In ieder geval niet in de doucheruimtes waar de gemeen te het voor het zeggen heeft, zoals in sportzaal Op Dreef en de gymnas tieklokalen van de openbare scho len. Legionella! Je kan als overheid niet voorzichtig genoeg zijn. Wat is het geval? Vorige week maan dag zijn alle openbare doucheruim tes in Leiderdorp onderzocht op de aanwezigheid van het minuscule pestmonstertje. De uitslag van het onderzoek laat echter nog even op zich wachten, en in de tussentijd wil de gemeente geen enkel risico ne men. En dus hangt er plotsklaps in de doucheruimtes van Op Dreef een bordje dat de sporters aanraadt geen gebruik te maken van de dou ches, tot de uitslag van het onder zoek bekend is. Curieus. Dus nu de douches - eindelijk - op legionella worden onderzocht, is er ineens gevaar voor besmetting? Maar goed, toch loffelijk dat de ge meente zich bezorgd maakt over de gezondheid van haar onderdanen. Jammer alleen dat het bordje zo is geplaatst dat menigeen het pas in de Wethouder houdt diepte-interview met geit, schreef onze fotograaf als verklaring bij deze foto van Pauline Kolman. Grapje natuurlijk, ledereen weet immers, wethouder Kolman ook, dat geiten niet kunnen praten. Dat is nu precies wat wethouders van geiten onderscheidt. Tenminste, dat dachten we. Kolman liet zich deze week verrassend genoeg van haar zwijgzaamste kant zien. Want, denk je in, ze had eens 'goed nieuws' te vertellen. Leerlingetjes van speciale scholen hadden in haar afwezigheid, pal voor het begin van het school- seizoen, te horen hadden gekregen dat ze niet meer met de taxibus meemochten. Maar nog had Kolman geen voet op Leiderdorpse bodem gezet, of ze mochten wat haar betreft toch mee. Tof. Kan je goede sier mee maken, met zoiets. Zo niet Kolman. Een wonder van zwijgzaamheid. Stel je voor zeg, dat je je zou beroemen op je menselijkste kant. Brr. foto mark lamers gaten krijgt zodra hij de shampoo uit z'n ogen heeft gespoeld. Dan ga je als eerzaam burger pas met de pest in je lijf naar huis. Echte bakker Wat doe je als je als echte bakker geen echte bakker bent? Als je echte broodjes bakt, die niet echt blijken te zijn? Zo onecht zelfs dat je de Stichting Echte Bakkersgilde over je heen krijgt? En een echte rechter je dreigt met een dwangsom van dui zend gulden boete per keer dat je je zelf een echte bakker durft te noe men? Dan moet je toch echt wat an- ders bedenken. De Oegstgeestse bakker Bert Tijster man zei zich van geen kwaad be wust te zijn toen hij deze zomer door het gilde voor de rechter werd gedaagd. „Ik dacht dat iedereen woorden mag gebruiken die in de Dikke Van Dale staan. Ik dacht dat je ze alleen niet in samenhang met het logo mocht gebruiken", zo zei hij. „Bent u dan geen echte bakker?", zo vroegen zijn klanten hem na de rechtszaak. Jawel, dat is hij wel. Hij verkoopt toch echte broodjes? Hij heeft echt zijn diploma's, alleen: hij zit niet bij het gilde. En dan ben je geen echte bakker. Dat zat Tijster man niet echt lekker. De hele zomer heeft hij tijdens het bakken nog aan dat rechtszaakje lopen denken. En verhip: kort geleden schoot hem op weg naar zijn bakkerij iets te binnen. Een nieuwe slogan. Een echte trek ker. 'De ware bakker voor het echte brood en banket.' En nu maar ho pen dat klanten niet meer van die rare vragen gaan stellen, want die broodjes zijn heus wel echt. Echt waar. afke van der toolen connie van uffelen kelijk is bij buitenschoolse op vang van basisschoolleerlingen. Ze betalen voor een 'kindplaats' een inkomensafhankelijke bij drage en krijgen daarvoor op vang van hun kinderen van maandag tot en met vrijdag. Het is de bedoeling dat de tieneropvang langzaam wordt uitgebreid. Na het eerste jaar kunnen er jaarlijks vijf kinderen extra bijkomen, tot een maxi mumaantal van dertig in 2002. In dat jaar hoopt de gemeente twintig gesubsidieerde plaatsen en tien bedrijfs- dan wel parti culiere plaatsen te hebben. Daarnaast denkt Oegstgeest aan de invoering van een zoge naamde 'strippenkaart', waar mee tieners aan losse activitei ten kunnen deelnemen. Wie de tieneropvang gaat or ganiseren en uitvoeren is nog onbekend. Jongerenwethouder H. Steens (Leefbaar Oegstgeest) wil daarover gesprekken voeren met de Stichting Kinderopvang Oegstgeest, de LWO en de Cen trale Kinderopvang Organsatie Leiden. Laatstgenoemde orga nisatie voert in Leiden al een vorm van tieneropvang uit. De LWO is in Oegstgeest inge huurd om al het jeugd- en jon- derenwerk uit te voeren. De gemeente houdt volgende week een onderzoek onder ou ders en tieners (in de leeftijd van negen tot veertien jaar oud) om inzicht te krijgen in de vraag naar tieneropvang. Het onderzoek moet tevens uitwij zen welke georganiseerde acti viteiten tieners graag na school tijd willen doen. Eind septem ber moeten de resultaten van dat onderzoek bekend zijn. 'Het is uitgestorven in de Hoofdstraat' 'Leegverkoop', 'Alles moet weg'. De ramen van de kan toorboekhandel in de Leider dorpse Hoofdstraat hangen vol posters. Chris Bos (59) houdt het na twintig jaar voor gezien. Op 31 december slaat hij de deur voorgoed achter zich dicht, want de winkel 'loopt niet meer'. „Het is uitgestor ven in de Hoofdstraat. En ik ben er ook heilig van overtuigd dat het hier nooit meer iets wordt." Bos maakt zich op voor het volgende project, zo als hij dat zelf uitdrukt. Vanaf 1 januari staat de winkelier 'hier en daar een dagje te markten'. Met postzegels, munten, speldjes en ander verza- melspul. Het kan Bos niet schelen wat de mensen ervan denken. „Ze denken dat ik mijn toevlucht zoek op de markt om te eten te hebben. Maar ik ga straks puur voor mijn plezier op de markt staan. En omdat ik mijn klan ten niet in de steek wil laten. Stil zitten is niks voor mij. Dan kun je me wegbrengen." Bos had met zijn winkel graag de 25 jaar willen volma ken. Maar dat zat er niet in. Toen het postagentschap uit de winkel verdween, ging het snel bergafwaarts met de klan dizie. „Maar ook met het post kantoor erbij liep het al een tijdje minder. De Hoofdstraat is de laatste tijd steeds verder leeggelopen. De houtwaren- hoek is weg, de wijnwinkel is ook pas weggegegaan." Bos verloor twee jaar gele den het postagentschap omdat hij weigerde 'franchisenemer' te worden. Hij had geen zin om naar de pijpen te dansen van een groot bedrijf. „Ik mag daar eigenwijs in zijn geweest, niet zakelijk genoeg misschien. Maar ik wil beslissen over mijn eigen geld." Van zijn weigering heeft hij geen spijt gehad, hoe wel het hem ontegenzeggelijk klanten heeft gekost. Want wie kwam om geld op te nemen, nam vaak ook direct een tijd schrift mee of een pakje siga retten. „Als ik franchisenemer was geworden dan had ik mijn zaak moeten verbouwen voor 85.000 gulden. Niemand kon me garanderen dat ik die in vestering eruit had gehaald. Ik denk dat het geen haalbare kaart was." Bos is van plan om volgend jaar zowel op de markt in de Hoofdstraat als op de markt op de Laan van Ouderzorg te gaan staan. Hij denkt dat hij wat kan betekenen voor de markt, wil ook 'medezeggen schap'. „Het wordt tijd dat er in het marktwezen nieuw bloed komt. Mensen met ver stand van zaken." Destijds hebben Bos en collega-onder nemers heel wat afgevochten om de grote markt in de Hoofdstraat te behouden. De gemeente besloot echter om de kramen te verplaatsen naar de Laan van Ouderzorg. Het lijkt Bos een uitdaging om de markt weer terug te halen naar de Hoofdstraat. „Dat zou pas een overwinning zijn!" Wat er met het monumenta le winkelpand aan de Hoofd straat gaat gebeuren, weet Bos, die zelf in Voorschoten woont, nog niet. Hij maakt zich er niet druk over. „De makelaar zegt dat ik het zo kwijt ben. Je kan er natuurlijk een schitterend woonhuis van maken. Of een woning met kantoor." foto dick hogewoning door blijft gaan. „Ze praat er al weken over en ze praat er nog weken over". Jan van den Berg, organisator namens de Oranje vereniging Katwijk aan den Rijn, is al niet meer zo stellig. „Volgend jaar? We weten het nog niet. Maar de eerste in schrijvingen zijn alweer bin- uit de Leidsch Dagblad ANNO 1899 Woensdag 23 Augustus ALFEN - De 900, door de Mij. tot Exploitatie der Staatsspoorwegen van de inwoners der gemeenten tusschen Leiden en Bodegraven geëischt om weder voor negen maanden een schooltrein in te voegen, zijn niet bijeengebracht. In den nieuwen cursus zul len de leerlingen uit deze streek, die te Leiden schoolgaan, daarom weder van 4 tot 6 uren op den trein moeten wachten. KATWIJK - Met het oog op de a.s. 10de volkstelling zal een nieuwe huisnummering worden ingevoerd, waardoor iedere straat een eigen nummering krijgt, met even nummers aan de rechter- en oneven num mers aan de linkerzijde. KATWIJK - Niettegenstaande Augustus ten einde spoedt, is de badplaats nog goed bezocht en alles flink bezet; het aantal badgasten was dit jaar weder grooter dan vorig jaar, terwijl de dagbezoekers ook talrijker waren dan voorheen, waardoor stoomtram en stoombooten ook dagen hadden met een zeer groot passagiersvervoer. Met de visscherij daarente gen ziet het er tot heden nog verre van rooskleurig uit, weinig schuiten of loggers komen aan en dan nog met minimum-vangst. ANNO 1974 Vrijdag 23 augustus LISSE - Een nieuw project van de woningbouwvereniging 'Gezinsbelang' is gisteren begonnen. Burge meester Berends heeft de eerste steen gemetseld voor de zestig woningwet-woningen die in de Poelpol der worden gebouwd. foto archief leidsch dagblad LEIDEN - In de vergadering van de raadscommissie voor politionele aangelegenheden is van verschillen de kanten kritiek geuit op het vervolgingsbeleid in Leiden door de officier van justitie. Aanleiding hier voor was een zinsnede in het jaarverslag van de poli tie over '73, waarin gemeld werd dat een bende van dertien jongelui, die zich schuldig heeft gemaakt aan inbraak,'diefstal en straatterreur, was ingere kend en dat geen van hen was voorgeleid. Vooral de raadsleden Amptmeijer (PSP), Driessen (KVP) en Oosterman (d'66) waren hier verbolgen over. Vol gens Driessen is het arrondissement Den Haag van het ministerie van Justitie 'het slechtste van Neder land'. Een situatie, die tot aarzelend optreden van de politie kan leiden, zo meenden de raadsleden. Volgens burgemeester Vis is er weinig tegen te doen. "Wij kunnen wel weer een brief naar de officier van justitie schrijven, maar hij kan hem met evenveel ge mak naast zich neer leggen." Hij deelde verder mee dat de politie nauwelijks zal profiteren van de door 't ministerie aangekondigde uitbreiding van gemeen- Foto's in deze rubriek kunnen worden nabesteld door bini telijke korpsen. Dat van Leiden gaat van 177 naar 179. De behoefte aan personeel wordt door de poli tie zelf op 250 man geschat. MELBOURNE - Volgende week vrijdag treden in Melbourne in het huwelijk de uit Voorschoten af komstige Sophia - Fiet - Knura en de befaamde Au stralische autocoureur George Reynolds. George en Fiet ontmoetten elkaar 9 jaar geleden in Noordwijk toen George deelnam aan de Tulpen Rally en Fiet in het kantoor van 'Huis ter Duin' werkte. Zij bleven met elkaar corresponderen, totdat Fiet 3 jaar gele den met vakantie naar Australië kwam en besloot daar te blijven. TOKIO (AP) - Zo'n 200 bezoekers in de Ueno die rentuin waren er getuige van hoe een olifant zijn 27- jarige verzorger Sedikne Tadao tegen een betonnen muur op fatale wijze te pletter drukte. Volgens een woordvoerder was het kennelijk de bedoeling van de 30-jarige Jumbo geweest om Tadao een blijk van waardering te geven.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 11