Kostenontwikkeling baart Rabobank flinke zorgen 'Rondje Maasstad' in wording Economie Smits tegen beperking aftrek hypotheekrente De buggyboom nsument blijft kopen Alleenstaande bejaarde in tehuis gaat er op achteruit SER wil voorwaarden 'bijklussende overheid' Wasbeurt voor trolley Rotterdam In Hoogvliet sjouwt een steiger bouwer met palen voor het hoogste station van de Beneluxlijn. Dit achttien meter hoge metrostation 'Tussenwater' wordt het eind punt van een nieuwe metrolijn die vanaf het Rotterdamse Centraal Station onder de Nieu we Maas bij Hoogvliet aansluit op de be staande metrobaan naar Spijkenisse. De Be- neluxbaan die zes nieuwe stations krijgt en een vijf kilometer lang ondergronds tracé volgt, maakt het vanaf 2002 mogelijk een 'echte rondrit door de havenstad' te maken. Het nieuwe station is ontworpen door archi tect Maarten Struijs. foto anp ton borsboom )AG 21 AUGUSTUS 1999 'Niet goed voor stabiliteit economie Rabotopman H. Smits is tegen de plannen van het kabinet- Kok om de fiscale aftrek van hy potheekrente te beperken. ,,De hypotheek is de hoeksteen in de persoonlijke financiën van miljoenen huishoudens. Beper king van de aftrek kan boven dien grote gevolgen hebben voor de economie" zei hij giste- I ren bij zijn toelichting op de halfjaarcijfers. „Schokeffecten moeten worden voorkomen." Smits vindt dat de overheid vooral betrouwbaar moet zijn. En dus niet langlopende con tracten als hypotheken geduren de de looptijd mag aantasten. Moet er dan toch aan de fiscale voordelen worden getornd, dan pleit hij voor 'zeer lange over gangstermijnen'. De Rabobankier waarschuwde verder dat snoeien in de aftrek negatieve inkomenseffecten te weeg kan brengen, 'zeker als de rente naar, zeg, acht procent zou stijgen'. Ook schommelin gen in de huizenprijzen worden heftiger, wat leidt tot onzeker heid en dat is al evenmin goed voor de economie, aldus Smits. ECONOMIE WIJZER Kijk!' riepen we verheugd tegen elkaar in de koelte van een bal- dakijntje, verschanst achter een smakelijke vino bianco Marche- se Gondi 1995: 'Daar géét er weer één!' En we keken goed keurend hoe de allerkleinste Hollanders in hun ultralichte, hyperdesign zeteltjes op drie wielen in de hitte over een mid deleeuws pleintje werden voortgeduwd. Gewoonlijk door hun vaders, die dat met één vinger klaarspeelden en lotge noten uit andere delen van Eu ropa ver achter zich latend, ter wijl die zich het leplazerus duwden over de kasseien ach ter achtwielige babytanks met zwiepende parasolletjes. De Ita lianen mogen hun Michelange lo en hun Vespa hebben, con stateerde mijn tafelgenoot, maar Nederland heeft zijn Van Gogh en zijn Kinder wagen. Tachtigduizend eerstgeborenen per jaar, dat schept een markt voor kinder wagens van een voorzichtige vijftig miljoen gulden. Al leen in Nederland. Vanuit milieu-oog punt is deze baby boom totaal onver antwoord. Niets zal er van Nederland overblijven dan puin en asfalt. Dit gezegd zijnde, moet ik toe geven dat de bijbehorende bug gyboom een lust voor het oog is. De eerste zagen we in de Kalverstraat. Het leek een ver volg op de ligfiets, maar blijk baar is hij al vijftien jaar gele den ontwikkeld in de VS. Speci aal voor ouders die met hun kind wilden joggen. Vederlicht met grote wielen. Inmiddels heeft Nederland veel aan het ontwerp bijgedragen en ontleent het ding alleen zijn be staansrecht nog aan zijn Ameri kaanse voorganger. De karretjes zijn ontworpen voor de moder ne westerse baby die niet langer inbreuk wil maken op het vrij- gezellenleven van zijn ouders. Hij of zij gaat mee joggen, mee rolschaatsen, mee de bergen over, de zeeën in. De nieuwe baby is sportief, hij berijdt een sportief voertuig. Ultralicht, in klapbaar, roestvrij en geschikt voor woest terrein, zoals de binnenstad van Amsterdam. Goed gestroomlijnd en stoer, het dashboard in aardekleuren - geen bloemetjes. Eén kar voor al het vervoer van nul tot vier of vijfjaar. De markt heeft drie pioniers. De eerste is Outdoor Babycar in Naarden met de 'Easywalker' (549 gulden), een ultralichte driewieler in diverse frame hoogtes 'voor ouders van elke lengte', zoals de prospectus beeldend zegt. Het is een ont werp van René Floore uit 1994. Pauline van de Ven econome en publi ciste Het weegt 5,2 kilo en wordt in Naarden gefabriceerd. De eer ste jaren werden er zo'n zestien stuks per jaar verkocht. Astrid den Toom herinnert zich de kil le ontvangst van de handel: 'Het heette een invalidenkarre- tje, een maan voertuig, een ba byjeep. We zijn zelf met zo'n ding op de fiets-RAl gaan rond lopen, om het publiek te laten wennen.' Outdoor financierde de ontwik keling en productie met een tweede hypotheek en leningen van familie. De bank zag er niets in. Nu werken er vijftien mensen en wordt er geleverd naar België, Frankrijk, Italië en Noorwegen. De omzet is een geheim, maar de telefoon gaat onafgebroken. In 1997 betrad nummer twee de markt: 'One Tree Hill' uit Amsterdam met de lichtgewicht 'Mountain Ter rain' (899 gulden). Het mobiel werd negen jaar geleden ontworpen in de garage van een Nieuw-Zeelandse sportleraar. Om zijn zoon te kun nen meenemen naar golf bouwde hij zijn golftas om tot buggy. Met groot succes. One Tree Hill im porteert het, ook in twee- en zonodig in driezitsuitvoering. De derde pionier is net twee maanden oud: 'Bugaboo' in Amsterdam. Het gelijknamige karretje, (829 gulden) is goed doordacht en mooi om te zien. Het zitje kan eruit geklikt. Het (Nederlandse) ontwerp werd in 1994 bekroond door de Akade- mie voor Industriële Vormge ving in Eindhoven. De ontwer per bood het als idee aan bij di verse fabrikanten. Die zagen er niks in. Uiteindelijk is de 'Buga boo', net als de 'Easywalker', door de ontwerper zelf markt rijp gemaakt en in productie genomen, onder meer met fi nanciering door familie. Het product wordt geproduceerd in Taiwan en is beschermd met patenten. Het leeuwendeel van de totale omzet in kinderwagens gaat nog altijd naar de gevestigde fa brikanten, die een breed assor timent voeren. Eén van hen kwam onlangs met een driewie ler. Het illustreert een typisch Nederlands probleem. Pioniers ontwikkelen een interessant product, maken het marktrijp en dragen de risico's met fami lie en vrienden. Normaal bank krediet is onvindbaar. Zodra het loopt melden de oude aan bieders zich op de nieuwe markt, geruggesteund door hun banken, klaar om de markt te heroveren. Veel komt dan op de patenten aan. )lust van Nederlanders leien. Ten opzichte van ar steeg de omzet in de mdel in het eerste half- 1999 met 4,7 procent, ilustige klant geeft zijn oral uit aan kleding, :s voor in het huis en •zelfartikelen. Aan eten ;en werd minder uitge- zo blijkt uit cijfers van ïtraal Bureau voor de k(CBS). alle branches die geen drinken verkopen profi- van de kooplustige rtikelen voor persoonlij- irging werden gretig ge vaardoor de drogisterij- irocent meer omzet be ten opzichte van vorig jaar. Ook meubels en doe-het- zelfartikelen waren populair. Respectievelijk gingen beide branches er met 9,2 en 8,3 pro cent op vooruit. De omzet bij de consumentenelektronica, zoals televisies en camera's, steeg ten opzichte van vorig jaar met 7,2 procent. Ondanks alle kooplust bleef het bij de supermarkten en an dere voedingswinkels vrij rus tig. De omzetgroei van 1,1 pro cent is sinds 1994 niet meer zo laag geweest. Dit komt vooral door de enorme groei in de eerste helft van vorig jaar. De omzet van slijterijen in juni lag 7,6 procent hoger dan in de zelfde maand vorig jaar. Een huishouden winkelde in juni voor ongeveer tweeduizend gulden. anse handelaar laat vissen 'slapen' Hoe krijg je zoveel mogelijk vissen zo vers mogelijk op [kt? Heel eenvoudig, je vervoert ze terwijl ze slapen. Dat Ie Japanse vishandelaar, Toshio Tobe, gedacht hebben j een nieuwe techniek op het gebied van de vis-acupunc- itwikkelde. De Japanner is erin geslaagd om met enkele nctuurnaalden zijn vissen in een diepe slaap te brengen, van 400 gram schoon aan de haak kan hij al gauw tien »n slapen. Zodra de vissen onder zeil zijn, stapelt Tobe ze lakken gevuld met water en vervoert hij ze naar de markt, ogenblik past hij de acupunctuur alleen toe op koraalvis- I makrelen. Vanwege de grote belangstelling van andere idelaren in de streek, experimenteert hij ook met andere tl Exel: vloot groter en meer banen acHT» De regionale vliegmaatschappij Exel, partner van ,1, breidt haar vloot uit met twee toestellen van de Franse ant ATR. De aanschaf levert meer dan dertig nieuwe ar- ilaatsen op. Nu werken er 170 mensen bij KLM Exel. De lieuwe toestellen vergen een investering van zo'n zeven- ïljoen gulden. De eerste ATR 42 is gisteren afgeleverd. De e komt begin oktober. KLM Exel, met Maastricht als asis, heeft al drie van deze toestellen. De gehele vloot telt tien vliegtuigen. De maatschappij vliegt met de ATR's de Maastricht-Amsterdam, Eindhoven-Parijs Charles de Antwerpen-Amsterdam en Eindhoven-Amsterdam. De toestellen worden net als de huidige drie geleased van twee Japanse banken samen De Japanse banken Asahi Bank en Tokai Bank zetten zamenlijke financiële houdstermaatschapij op, zo meld- eren de Japanse krant Yomiuri Shimbun. Hieronder ko- iok de activiteiten te vallen van de hoofdkantoren van de )e krant spreekt van een feitelijke fusie. In september en de twee banken al bekend te willen samenwerken, ivas er al sprake van een houdstermaatschappij, maar de kantoren zouden daar niet onder komen te vallen. Vol et dagblad menen de banken dat er nu drastische maat- nodig zijn om te kunnen overleven in de herschikking (Japanse bankwezen. Die operatie kwam op gang door teren gevallen besluit van de banken IBJ, Dai-Ichi Kangyo Bank om samen de grootste bank ter wereld te vormen. k neemt Britse Cooperheat over lü Stork neemt het Britse Cooperheat over, dat toonaari- is in het toevoegen van warmte tijdens industriële pro processen. Het in Southport gevestigde bedrijf heeft drie- rd medewerkers in dienst en behaalde over 1998 een om- vijftig miljoen gulden. Stork ziet de overname als een •king van de specialistische, kennisintensieve dienstverle- "ooperheat wordt ondergebracht bij de Stork-afdeling als Engineering. Stork wilde niet aangeven hoeveel het ooperheat op tafel heeft gelegd. Voorzitter Smits: 'Het moet allemaal veel efficiënter' De Rabobank maakt zich grote zorgen over de kosten ontwikkeling en is bezig die snel naar een relatief lager niveau te brengen. „We zijn absoluut niet tevreden over de uitkomsten van de eerste zes maanden, al gaat het gezien de batenstijging van twaalf procent niet echt slecht", aldus H. Smits, voorzitter van de hoofddirectie, in een toelichting. Het probleem zit in de kosten. De bank meldde gisteren een nettowinst over het eerste half jaar van 552 miljoen euro (1,2 miljard gulden). Vijf procent meer dan in dezelfde periode van 1998. Maar de kosten ste gen in diezelfde periode met zeventien procent. Daardoor kwam de baten/lastenverhou ding op 1,43. Dat moet in het door Smits als 'overgangsjaar' gekenschetste 1999 omhoog naar 1,50. Al eerder kondigde de Rabo aan het mes te gaan zetten in Rabo International. Inmiddels gaat het daar al om honderden banen. Dat leidde tot een kos tenbesparing van 100 miljoen euro (220 miljoen gulden) op jaarbasis. Maar in het najaar komt de centrale in Utrecht met voorstellen om ook de kos ten bij de plaatselijke banken naar beneden te krijgen. Het moet allemaal veel efficiënter kunnen, vindt men in de Dom stad. Inmiddels kijkt Rabo wel naar de kansen die het verenigde Eu ropa biedt. De bank acht het gezien de grote fusiegolven die op gang zijn gekomen van le vensbelang, zich snel een goede positie in ons werelddeel te ver werven. Daarom is de Rabo bank is zich nu aan het oriënte ren op de mogelijkheden om tot strategische allianties te ko men. De voorkeur gaat daarbij uit naar coöperaljieve partners in andere landen. Smits waarschuwde tegen een flinke vermindering van de aftrekmogelijkheden voor hy potheekrente. De risico's voor het publiek met hoge hypothe ken vallen volgens hem nogal mee. Als de politiek toch tot een beperking denkt te moeten be sluiten, dan dreigt zij mensen op te zadelen met grote proble men, zeker in een tijd van stij gende rente. Het Centraal Plan bureau heeft becijferd dat de extra opbrengsten voor de fis cus maar beperkt zijn. Daar staan dan dus enorme econo mische risico's tegenover. De Rabobank denkt de pro blemen die zijn ontstaan bij be leggingsclubs door uitglijders van bankadviseurs in de toe komst te kunnen voorkomen. Er zijn maatregelen genomen die onder meer leiden tot een in Utrecht gecentraliseerd toe zicht en een betere aansturing van de lokale banken. Proble men in Doetichem (D'n An- was), Apeldoorn, Leek en Am sterdam hebben de organisatie volgens bestuurslid W. van de Goorbergh een slordige 35 mil joen gulden gekost. irlijk lenen dat lenen. We heb- ilijk maar wat meer g Want wat extra geld is toch wel een fijn En daarvan gaan we üijnlijk ene week op tie", jubelt ene 'Koen' huis-aan-huisblaadje lick Scheringa Beheer één van 's lands te geldschieters. En: lijk die droomaan- Als we Scheringa geloven wordt een pas gelukkig als hij ex- ulden maakt, e firma's die met hun irhalen in het krantje bijna allemaal docn- n van Scheringa's be- ij maken ook vrijwel al gebruik van een n de wet op het con- tenkrediet: die stelt ale rentepercentages toor kredieten tot en 1.000 gulden. Het zal lok niemand verbazen e aangeboden lenin- hei krantje bedragen .001 gulden of hoger :n. der dat echt duidelijk ken, hanteren Scherin- consorten nog een an- uc: in de rentepercen- 0 de advertenties is de ngaftrek (bij een tarief stig procent, dat voor leine minderheid van 'olking geldt) alvast end. Zo lijkt lenen heel elig. nthf 'er geen woord over de :enij losten die de bewinds- Zalm en Vermeend 1 jaar afschaffen. En ilannen met promolen. vermelding dat ook aftrek gaat sneuvelen 'op beleggingen straks moet worden be an mag van Scheringa een droom zijn. Nooit 15» aohtmerrie. den haag gpd Bejaarden in verpleeg- of verzorgings huizen zijn er flink op achteruit gegaan. Sinds juli krijgen zij vijftig gulden per maand minder op hun rekening. De meeste bejaarden betalen in zogeheten AWBZ-instellingen hoge eigen bijdra gen, waardoor ze per maand maar een klein beetje AOW overhouden. Voor al leenstaanden is dat nu omlaag gedui keld van 470 naar 420 gulden. Terwijl er wel veel van moet worden betaald, zoals de ziekenfondspremie, telefoon, kapper, pedicure, soms een eigen bijdrage voor kunst- en hulpmiddelen, kijk- en luister geld en vaak nog verzekeringen. De groep om wie het gaat is doorgaans hoogbejaard, en niet in staat om zelf in opstand te komen tegen deze verminde ring van hun inkomen. Familie die de fi nanciën beheert zou dat moeten doen, maar trekt in feite nauwelijks aan de bel. Bij het Zorgkantoor Haaglanden, dat voor ongeveer 12.000 bewoners van ver- zorgings- en verpleeghuizen de eigen bijdrage voor de AWBZ (de algemene wet bijzondere ziektekosten, waaruit de verpleegkosten worden betaald) moet vaststellen, zijn 36 protesten binnenge komen. Deels verzoeken om informatie, maar ook serieuze bezwaarschriften te gen de hoogte van de vastgestelde 'eigen bijdrage'. Maar, zo zegt manager Klein van het Zorgkantoor, 'die bezwaren ma ken weinig kans, want wij kunnen niet anders dan de regels toepassen'. Klein ziet als oorzaak van de inkomens- klap de verhoging van de eigen bijdrage (van 1.006 naar 1.069 gulden), die jaar lijks wordt vastgesteld door het ministe rie van volksgezondheid. Er is wel een kleine verhoging van het toegestane zak geld geweest, maar die is teniet gedaan door de hogere eigen bijdrage. De 420 gulden, die de alleenstaande bejaarden nu nog ontvangen, is in feite een restant van de AOW dat overblijft na een inge wikkelde rekensom. Het restje wordt uit betaald door de Sociale Verzekerings bank op de giro- en bankrekeningen. Ook de Sociale Verzekeringsbank ziet de hogere eigen bijdrage als de oorzaak van de inkomensdaling. Maar de instantie die het ministerie adviseert bij de vast stelling van de eigen bijdrage, het zoge heten College voor Zorgverzekeringen, is het daarmee oneens. De eigen bijdrage is slechts aangepast aan de stijging van het prijsindexcijfer. Volgens een woord voerder is de werkelijke oorzaak een stij ging van de inkomstenbelasting, en een gevolg van 'inkomenspolitiek van de centrale overheid'. De Sociaal Economische Raad (SER) vindt dat er geen verbod moet komen op commerciële marktactiviteiten van overheids diensten. Om oneerlijke concur rentie met het bedrijfsleven te voorkomen, moeten er wel wet telijke voorwaarden worden ge steld. Dat is de strekking van een nog vertrouwelijk ontwerpad vies waar vakbonden, werkge vers en kroonleden in de SER het over eens zijn geworden. Het advies moet nog worden besproken door de achterban nen van bonden en werkgevers. In juni was er nog sprake van een verdeeld advies. De werkge versorganisaties in de SER hiel den toen nog vast aan een ver bod met uitzonderingen. Het ontwerpadvies lekte giste ren uit via Het Financieele Dag blad. MKB-Nederland, de werk geversorganisatie voor het mid den- en kleinbedrijf, betreurt dat lekken 'door één van de par tijen'. „Dat is niet zo slim bij zo'n delicaat onderwerp. Dat zet de besluitvorming gigantisch onder druk", aldus een woord voerder. MKB-Nederland kreeg gisteren al direct vele telefoon tjes binnen van verontruste le den. De woordvoerder wilde overigens niet inhoudelijk op het ontwerpadvies ingaan. Het kabinet had de SER ge vraagd om een advies ter voor bereiding van wetgeving. De marktactiviteiten van overheids diensten zijn al jaren een heet hangijzer. Onder andere pensi oenfondsen, gemeentelijke rei- nigings- en plantsoendiensten en vervoersmaatschappijen worden door het bedrijfsleven geregeld beticht van oneerlijke concurrentie. Partijen binnen de SER zijn het er nu over eens geworden dat er geen verbod (met uitzon deringen) moet komen. In plaats daarvan moeten er wette lijke voorwaarden worden ge steld, zoals het betalen van BTW en vennootschapsbelasting over de inkomsten. Verder moet via een kosten-batenafweging van alle bestaande en toekomstige marktactiviteiten vast komen te staan dat de marktactiviteit 'per saldo tot een positief welvaart seffect kan leiden'. De SER pleit verder voor de oprichting van een nieuwe onaf hankelijke toezichthouder op de bijklussende overheid. De be doeling is dat de SER het advies op 17 september definitief vast stelt. arnhem Op 5 september wordt een uniek jubile um gevierd in Arnhem. Die dag is het precies vijf tig jaar geleden dat de eerste trolleybus door de Gelderse hoofdstad reed. De bus is via een stang verbonden met bovenleidingen, die de stroom le veren voor de voortstuwing. Arnhem is de enige plaats in ons land waar deze 'trambussen' nog rondrijden. Voordeel is dat ze vrijwel geen lawaai maken en bijzonder milieuvriendelijk zijn. Op de foto krijgt een van de nieuwste trolleybussen, de zogeheten Trolley 2000, een grondige wasbeurt in de remise. foto anp vidiphoto H. Smits, voorzitter van de hoofddirectie van de Rabobank. archieffoto

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 7