Vijf miljoen voor Turkije 'Zolang dat ding rookt, blijf ik hier' 'Internet is zo lek als een mandje' Buitenland 3 iisschop Rwanda van s genocide beschuldigd Gele Rijders helpen bij arrestatie in Orahovae Groet aan de zon Suriname machteloos tegen maffia ierlijn De Duitse bondskanselier Gerhard Schroder, op de foto net zijn vierde vrouw Doris, heeft de tv-zender RTL de oorlog /erklaard. Hij heeft een interviewafspraak met de zender afge- iegd, omdat hij volgens het boulevardblad Bild 'woest' is over ien satire-serie over hem en Doris. Schroder zou het 'niet erg rinden dat er grappen over hem worden gemaakt, maar dat zijn touw op de hak wordt genomen, vindt hij te gortig', zo citeert de krant een kennis van de Schröders. In de serie, waarvan tot dusver alleen de eerste van zes afleveringen is opgenomen, wordt Doris afgeschilderd als een ambitieuze feeks die thuis de iroek aan heeft. FOTO EPA MARTIN GERTEN m Vceh'ers keren terug na vertrek leger akarta Duizenden mensen die het geweld in de Indonesische irovincie Aceh waren ontvlucht, keren terug naar huis. Dat ge- >m 141 ieurt een dag nadat een Indonesische 'generaal had beloofd dat ijn ordetroepen het gebied zouden verlaten. De ordetroepen 3^355 varen in mei naar Aceh gegaan om de separatistische rebellen te bestrijden. Maar de militairen zouden het geweld in het Lei loorden van Sumatra alleen maar hebben aangewakkerd. De ifgelopen drie maanden zijn in Aceh ongeveer 140.000 mensen >p de vlucht geslagen. De Indonesische generaal Wiranto kon- ügde woensdag aan dat de 1200 militairen zouden vertrekken. Chemische wapens getest op Britten ondenEr komt een politieonderzoek naar de beschuldigingen lat Britse wetenschappers in de jaren vijftig willens en wetens lodelijke experimenten hebben uitgevoerd op onwetende Brit- ie militairen. De politie van Wiltshire, waar het Britse centrum ior chemische oologsvoering Porton Down was gevestigd, ;aat onderzoeken of wetenschappers zenuwgas hebben uitge- irobeerd op Britse vrijwilligers. Het politieonderzoek naar dc inuwgasexperimenten in Porton Down is irigesteld na be- :huldigingen van oudmilitair Gordon Bell. Bell zegt dat zijn ge- indheid is verpest door tests in 1959. Ook Douglas Shave Leidde zich als 19-jarige soldaat vrijwillig aan voor tests. Hij ;rd vijf achtereenvolgende dagen in de gaskamer van het cen- im gezet. Shave had geen beschermende kleding aan, terwijl is in de kamer werd gepompt. fransen lopen oogletsel op door eclips vrijs In Frankrijk hebben 55 mensen schade aan hun ogen jpgelopen doordat zij vorige week zonder eclipsbril of andere lescherming naar de zonsverduistering hebben gekeken. 32 Jensen hebben een verminderd gezichtsvermogen. Volgens de n :ranse gezondheidsdienst waren de 55 patiënten tussen 9 en 67 aar oud. Veertig van hen liepen een lichte hoornvliesontsteking H i ip die te genezen is. Kort na de verduistering had de gezonds- leidsdienst het aantal mensen dat oogletsel had opgelopen op geschat. De helft van alle Fransen heeft 11 augustus naar de lsc ons verduistering gekeken, de lu Lijk wordt na 45 jaar opgegraven ileveland Het lijk van Marilyn Sheppard, wier gewelddadige iood de basis vormde van de succesvolle televisiereeks The 'Ugitiue, zal na 45 jaar worden opgegraven. Dat heeft de open- rsont bare aanklager in Cleveland, Ohio, beslist. Achtergrond is een )p stapel staand proces dat de zoon van Marilyn Sheppard ïeeft aangespannen. Sam Sheppard junior wil voor de recht- ank definitief bewezen hebben dat zijn vader onschuldig was in de moord op zijn moeder en dat de vader dus tien jaar on- chuldig in de gevangenis heeft gezeten. Marilyn Sheppard (terd in 1954 in haar slaapkamer doodgeslagen. Haar man werd jregens moord veroordeeld, maar heeft steeds zijn onschuld jlgehouden. Het vonnis werd later ongedaan gemaakt. Zurwehme bekent vier moorden IQBLENZ De donderdag gearresteerde Duitse crimineel Dieter [unvehme heeft de moord op twee Duitse echtparen bekend. Hij heeft de politie verteld dat hij de vier mensen in maart van dit jaar in de West-Duitse stad Remagen om het leven heeft ge- bost bracht. Ook gaf hij een reeks andere misdrijven toe. De 57-jarige Zunvehme was tot donderdag de meest gezochte man van Duitsland. Hij werd donderdagochtend in het noordoosten van - Duitsland na een tip van een automobilist aangehouden. Zur- vehme werd al verdacht van de gruwelijke moord op de twee ï*A echtparen in Remagen. Hij werd ook in verband gebracht met gli de moord in mei op twee Nederlandse echtparen in het Franse K lonfort. De Duitser zat sinds 1974 in de gevangenis van Biele- feld-Senne een straf uit wegens moord. Vorig jaar wist hij tij- iens een verlof de benen te nemen. Draskovic wil niet met oppositie iELGRADOVuk Draskovic, de leider van de Servische Vernieu wingsbeweging (SPO), wil niet meer samen demonstreren met Pe rest van de oppositie. Ook wil hij geen contact meer met zijn rollega-oppositieleider Zoran Djindjic. Dit zei Draskovic giste ren, daags nadat Draskovic en Djindjic voor het eerst in twee jaar tijd weer eens samen hadtien gedemonstreerd tegen het Milosevic-bewind. Draskovic werd tijdens zijn toespraak don derdag uitgejouwd. Volgens hem heeft Djindjic' Democratische Partij dat incident georganiseerd. ,,Wij hebben de boodschap ordet leBrePen", aldus Draskovic. Djindjic ontkent dat zijn partij het >9694 incident heeft uitgelokt. moei frans van den houdt orrespondent 2 Rwandese rooms-katholieke sschop Augustin Misago is iteren door een rechtbank in gali officieel beschuldigd van edeplichtigheid aan de geno- le die in 1994 aan een mil- gebreide, gepubliceerde brief vrij van alle aantijgingen en be schuldigt het huidige regime in Kigali ervan een heksenjacht te organiseren en naar zondebok ken op zoek te zijn. De Rwan dese aanklager is er echter van overtuigd dat er voldoende be wijzen en getuigenverklaringen zijn om Misago te veroordelen. De rooms-katholieke kerk in Rwanda speelde tijdens de vol kerenmoord van 1994 een ui terst dubieuze rol. De kerk had altijd nauwe banden onderhou den met het regime van Juvenal Habyarimana, dat de genocide voorbereidde. Habyarimana zelf kwam bij het begin van de moordpartijen begin april al om het leven toen zijn vliegtuig werd neergeschoten. Aardbevingsslachtoffers trekken bergen in korfez jessica lutz correspondent Een roze appartementenge bouw leunt schuin opzij. Door de raamopeningen worden banken en stoelen naar buiten gesjouwd. Een jongeman laat een stapel kleren zakken, die Ekrem Onen aanpakt. ,,De staat heeft niets voor me gedaan", zegt hij met een van woede ver trokken gezicht. „Dagenlang heb ik mijn broer onder het puin zien liggen. Pas vanmor gen hebben we zijn lichaam er uit gehaald, dankzij een groep reddingswerkers. „Waar ik met al mijn spullen naar toe ga?" Ekrem kijkt ver dwaasd. „Ik weet het niet. Mis schien heeft iemand plaats om het op te slaan." Als hij even la ter zijn hand krast, springen de tranen in zijn ogen bij het zien van een druppeltje bloed. Hij snikt van uitputting, van frus tratie. Met zijn gezin slaapt hij in de open lucht in de bergen boven Körfez, de stad aan de Golf van Izmit waar de tot giste ren brandende raffinaderij staat. „Ik ben iedere dag naar beneden gekomen, zoals ieder een die iemand onder het puin heeft zitten. Nu hoeft het niet meer." Op het terrein van de gemeen tedienst is het crisiscentrum voor Körfez ingericht. Aan een tafeltje voor een wachthuisje zitten twee militairen met een groot opschrijfboek voor zich. Twee mannen staan beteuterd voor hen. „We hebben al die spullen ingezameld onder onze vrienden. We komen om te hel pen." Ze wijzen naar twee klei ne vrachtwagens die buiten de poort staan. Er steken matras sen, zakken met kleren, broden en tomaten uit. „U kunt die spullen niet zelf naar de men sen in de bergen brengen", zegt een vrouw. „De mensen zijn daar wanhopig, ze hebben hon ger en ze hebben onze gemeen teambtenaren aangevallen. Ze scheuren jullie aan stukken. Wij zorgen heus dat het uitgedeeld wordt." Schoorvoetend loopt het tweetal terug naar hun vrachtwagens om ze het terrein op te rijden. Alles wordt uitgela den en in een opslagruimte ge stopt. „Geen haar op mijn hoofd die er aan denkt om naar beneden te gaan", zegt Seyfi Celik, wiens huis ongeschonden overeind is gebleven. Desondanks zit hij met duizenden anderen op een uitgestrekt weiland boven op de berg. Ten eerste is er het risico van naschokken en sinds de grote schok zijn er meer dan 50 gemeten met een kracht van boven de 4 op de schaal van Richter en ten tweede is er de raffinaderij. „De autoriteiten zeggen wel dat ze de zaak onder controle hebben, maar vertel mij wat." De bevolking van het 20.000 inwoners tellende Körfez is massaal de berg opgetrokken uit angst voor de vorming van giftige dampen of een explosie. „We hebben hier sowieso alle maal al ademhalingsproble men. Zolang dat ding rookt, blijf ik hier." Beneden in de vallei wordt de stank van lijken steeds intenser. „Ik heb zelf tien van mijn buren uit het puin gehaald. Ik heb ze gewoon aan de kant van de weg gelegd", zegt Abamuslum Sari- cayir. Hij staart voor zich uit. „Ik kom net uit Erenler, bij Ada- pazari. Dat ligt plat en er is nog niemand om te helpen. Als je je hoofd in een gebouw steekt, zie je de lijken liggen. Het was niet meer te harden, daarom ben ik hierheen gekomen." Premier Kok spreekt medeleven uit Het kabinet geeft vijf miljoen gulden aan de nationale hulpactie voor Turkije. Zowel premier Kok als D66-mi- nister Van Boxtel van grotestedenbeleid riepen gister middag de Nederlanders op ook geld te storten op het gironummer 797. „We moeten er allemaal onze schou ders onder zetten, ook financieel", aldus Van Boxtel. den haag gpd-anp orahovac/den haag anp-dpa-afp Duitse en Nederlandse KFOR- militairen hebben gisteroch tend in Orahovae in het zuiden van Kosovo drie vermeende Servische oorlogsmisdadigers opgepakt. Volgens een verkla ring van het hoofdkwartier van KFOR in Pristina worden de mannen verdacht van deelna me aan moordpartijen op Alba nezen dit voorjaar, plundering en brandstichting. Er ging een onderzoek van weken vooraf aan de arrestatie. Albanezen in de regio hadden herhaaldelijk verklaard dat zich in de omgeving van Orahovae nog Servische oorlogsmisdadi gers zouden ophouden. Deze verwijten waren een perma nente bron van spanning in de regio. Hetzelfde geldt voor Kos- ovska Mitrovica in het noorden van Kosovo, dat is verdeeld in een Servisch en in een Albanees deel. Het Kosovo Bevrijdingsleger (UQK) heeft de commandant van de Gele Rijders, overste Van Loon in eerder stadium een lijst overlegd met daarop meer dan zestig namen van vermeende Servische oorlogsmisdadigers. Een groot deel van hen zou zich nog onder de ongeveer 2.500 Serviërs bevinden, die bij elkaar zitten in de Servische wijk van Orahovae. De arrestaties zijn niet ver richt op verzoek van het Joego- slavië-Tribunaal in Den Haag. Onderzoekers van het VN-hof zullen desondanks het beschik bare bewijsmateriaal bekijken alvorens te beslissen of er reden is voor een aanklacht, aldus een woordvoerder. Beide kabinetsleden spraken namens de regering hun 'diepe gevoelens van medeleven' uit. „De ramp is nog dramatischer dan we hadden gedacht", aldus premier Kok. Hij heeft een brief gestuurd aan zijn Turkse colle ga, terwijl de koningin haar be trokkenheid in een schrijven aan de Turkse president ken baar maakte. Een kabinetsdelegatie heeft gistermiddag met vertegen woordigers van de Turkse ver enigingen in Nederland gespro ken. Er is onder meer toegezegd dat er zo snel mogelijk een plan wordt gemaakt voor de opvang van gewonde Turkse Nederlan ders die in Nederlandse zieken huizen behandeld willen wor den. Ook komt er een eredienst om in Nederland de slachtof fers te kunnen herdenken. Het is nog niet duidelijk hoeveel Turkse Nederlanders zijn om gekomen. Volgens een woord voerder yan de Turkse gemeen schap lopen de schattingen uit- Belgische politie ontmaskert computerkraker brussel paul koopman correspondent De Belgische politie heeft een getalenteerde computerkraker gisteren weten te ontmaskeren. In zijn woonplaats Lovende- gem, gemeente Gent, werd de 25-jarige Frans D. aangehou den, die zich uitgaf voor 'Re- DaTtAcK'. Onder deze schuil naam wist hij zich onlangs toe gang te verschaffen tot de com putersystemen van Belgacom- dochter Skynet, een internet- provider, en van de Generale Bank. Volgens woordvoerster De Rouck van het parket Gent heeft de man bekend, nadat materiële bewijzen aan hem waren voorgelegd. Kort daarna werd de computerhacker weer vrijgelaten. „Hij zal zich voor de rechter moeten verantwoor den", aldus het parket. De hac ker, eigenaar van een compu terbedrijf, riskeert een boete van maximaal 56.000 gulden. Hij was'vorige week al onder vraagd, maar ontkende toen nog elke betrokkenheid. Skynet diende na de compu terkraak een klacht in wegens het schenden van de privacy wetgeving. Frans D. wist de cre ditcardgegevens van tenminste 360 cliënten van Skynet te be machtigen. Ook bij de Generale Bank vond de man een lek in het beveiligingssysteem van het elektronisch bankieren. De kraak van een 'grote Belgische bank' werd door D. ruim tevo ren aangekondigd. ReDaTtAcK heeft volgens het gerecht zich zelf bij de inbraken niet verrijkt. brussel paul koopman correspondent De grootste bank en de groot ste internet-provider van het land staan in hun hemd. Dat is geen geringe prestatie voor een individuele computerkra ker. Kort voor zijn ajrrestatie sprak onze correspondent met de man die onder de naam 'ReDaTtAcK' onrust zaaide in België. Zijn motief: „Ik wil de bevolking wakker schudden." Afspreken met de man die door de Belgische justitie op de hie len wordt gezeten, is nog niet zo eenvoudig. Een e-mail wordt verstuurd naar een adres, dat elke week wijzigt. Mijn gege vens worden eerst geverifieerd. Dan volgt een broeierig GSM- gesprek: wij zullen elkaar tref fen langs een snelweg, nadere instructies volgen. Uiteindelijk zit ik in een vrijwel leeg restau rant tegenover een in het zwart geklede jongeman, nerveus ro kend, computertas naast de ta fel. Hij vouwt zijn handen in el kaar en kraakt zijn vingers. Zegt: „Als ik wil, leg ik dit hele land in één nacht plat." Grootspraak? Misschien. Maar tot dan toe heeft ReDaTtAcK wel woord gehouden. Begin de ze maand brak hij in bij Skynet, de internetprovider van Belgiës telefoonmaatschappij Belga com. 'Niets aan de hand', liet Skynet aanvankelijk weten. De hacker stuurde een uitdraai met de creditcardnummers van en kele Skynet-klanten. „Meer nummers heeft hij niet", was de reactie. De hacker stuurde een nog langere lijst. Het opbie den ging door tot de maat schappij moest toegeven dat er toch een lek zat in het beveili gingssysteem. „Ik had toegang tot alle nummers van alle klan ten, maar die kan ik toch niet op het internet gaan zetten", zegt hij verontwaardigd. Meteen na de inbraak bij Sky net kondigde ReDaTtAcK via zijn website aan dat hij een gro te Belgischë bankinstelling zou kraken. „Binnen drie weken." Woensdagavond is het zover. „Ik heb de Generale Bank ge kraakt", laat hij weten. Woord voerder Xavier de Swaef van de Generale bezweert: „Wij zijn extra alert. Als iemand onze co des probeert te breken, moeten we dat kunnen zien. Maar we hebben niets opgemerkt." Maar de hacker heeft een videocame ra laten meedraaien tijdens zijn inbraak in het computersys teem van de bank. Dezelfde avond nog zijn de beelden op de Belgische televisie te zien. ReDaTtaCk glundert: „Ze had den niets gemerkt?", vraagt hij. „Kan kloppen, want ik heb woensdagnacht en donderdag ochtend al mijn sporen uitge wist." Wat beweegt deze man, die naar eigen zeggen achttien uur per dag achter zijn zacht zoe mende computers en servers zit? Egotripperij, geldgewin, een op hol geslagen hobby? „Frus tratie", zegt hij vlak. „Ik vind het onverantwoord hoe onzorg vuldig bedrijven en overheid met de gegevens van burgers omspringen. Vooral de ontwik keling van het internet verloopt veel te rap en niet doordacht genoeg. Daardoor vallen er ga ten in de beveiligingssystemen. Wie loopt gevaar? De klanten. Als ik criminele bedoelingen had, zat ik gisteren al op de Ba- hama's, maar ik wil niet meer doen dan de bevolking wakker schudden." U bent geen computernerd? „Zie ik er zo uit? Ik heb via mijn pe's meer sociale contacten dan u waarschijnlijk. En overi gens: ik ben getrouwd en sta op het punt vader te worden. Maar ik leef wel in mijn computer, al van jongs af aan. Ik verdien er een zeer goede boterham mee." De Belgische justitie zoekt u, dat is toch geen prettig vooruitzicht voor een aanstaande vader. „Het klinkt misschien bevlogen, maar juist vanwege de toe komst van mijn kind, wil ik het gevaar van onze informatie maatschappij blootleggen. Het is niet te geloven hoeveel gege vens over elke burger in data banken ligt opgeslagen. En het is verbijsterend hoe gemakke lijk een hobbyist als ik daar toe gang toe kan krijgen. Een su permarkt geeft echt geen klan tenkaarten weg om gratis hand- 'doekjes uit te delen, maar om precies te kunnen registreren wat individuele klanten in de winkel kopen. Door de koppe ling van sociale en fiscale data banken wordt het net nog ver der gesloten. Ziekenhuizen slaan hele medische dossiers op in slecht beveiligde compu ters." Wat wilt u bereiken? „Het internet, om te beginnen, is zo lek als een mandje. Bedrij- een van achttien h negentien tot enkele honderden. Voorts zal er soepel met het verlenen van visa worden om gegaan voor mensen die tijde lijk willen bijkomen bij familie in Nederland. Normaal gespro ken duurt het circa een week voordat zo'n visum wordt ver leend. Van Boxtel zegde toe dit te zullen versnellen. De vijf miljoen gulden die het kabinet uittrekt voor de aardbe ving komt bovenop de 750.000 gulden die minister Herfkens van ontwikkelingssamenwer king al had toegezegd voor noodhulp. De publieke en commerciële zenders houden een gezamen lijke televisieactie. De exacte datum is nog niet bekend. De tv-actie is om praktische rede nen in ieder geval niet eerder dan woensdag te zien, aldus een woordvoerder van de NOS. Het programma, waarvan nog niet bekend is welke zenders het brengen, heeft in ieder ge val een journalistiek-informa- tief karakter. ven buitelen over elkaar heen om diensten via het net aan te bieden, omdat daar de komen de jaren miljarden te rapen zijn. Ik ben niet tegen e-cornmerce, maar ik vind wel dat het goed beveiligd moet worden. Om dat falen aan te tonen heb ik inge broken in het systeem voor in- ternet-bankieren van de Gene rale. Gelukkig hebben ze het sportief opgenomen en vragen ze me zelfs om te helpen bij het dichten van de gaten." Wat wordt uw volgende slag? „Tot nu toe opereerde ik alleen, maar inmiddels heb ik vijf an dere betrouwbare hackers om me heen verzameld. Met zijn zessen willen we nu in de pu blieke- of overheidssector toe slaan. Geef ons een week of drie, vier. Ik denk aan de medi sche sector, maar daar moeten we wel erg voorzichtig zijn. Want het spreekt voor zich dat daar niets mag mislopen. En met de overheid zijn we al be zig. Om een idee te geven: ik kan er voor zorgen dat ik elke dag jarig ben, door in het bevol kingsregister in te breken en wat codes te wijzigen. Lijkt me wel leuk!" Buiten is het al donker. ReDaT tAcK stapt in zijn auto, compu tertas onder de arm. De volgen de dag zal hij aangehouden worden. Volgens parket-woord voerster De Rouck heeft de man bekend en moet hij zich voor j de rechter verantwoorden. „Hij heeft ook kraakpogingen ge daan die mislukt zijn", klinkt I het, met een zweem triomfalis- paramaribo armand snuders correspondent De Surinaamse politie staat machteloos tegenover de misdaadorganisaties die vooral stevige banden on derhouden met de Colombi aanse drugsmaffia en guer rillabewegingen. De wapens die vorig weekeinde in Brazi lië werden gevonden, zijn vermoedelijk afkomstig uit geheime opslagplaatsen in het district Sipaliwini, dat vrijwel het volledige Suri naamse deel het Amazone gebied omvat. Veertien mil joen hectare tropisch bos waar vrijwel geen enkele controle mogelijk is. De wapendepots dateren nog uit de periode van de militaire dictatuur in de ja ren tachtig, toen Dési Bou- terse nog stevig de touwtjes in handen had. Zijn socialis tische ideeën leverden hem veel sympathie op van onder meer het Libië van Khaddafi dat Surinaamse militairen ondersteunde met trainin gen en wapens. De wapens worden vooral gebruikt voor de ruilhandel met Colombiaanse drugs maffia, die rebellerende groepen in eigen land onder steunt. De FARC, de grootste guerrillabeweging in Colom bia, zou al jarenlang via Suri name worden bevoorraad. De Surinaamse leveranciers ontvangen als tegenprestatie grote partijen cocaïne, die uiteindelijk naar Europa worden gesmokkeld. Hoofdcommissaris Chan Santhoki gaf gisteren toe dat de politie niet is opgewassen tegen de criminelen. „De narcoticabrigade heeft twee voertuigen terwijl we het he le land moeten bestrijken. Dat is een enorme taak. We zullen daarom internatio naal samen moeten werken. Maar ze kunnen ons morgen twintig voertuigen geven, de drugsorganisaties werken met moderne communica tiemiddelen, vliegen met moderne vliegtuigen en va ren met moderne boten." Volgens een hoge functio naris van de Surinaamse narcoticabrigade is er op dit moment geen kruid gewas sen tegen de bloeiende drugshandel. „Er werken hier slechts zeventien man. Daarmee kun je niet op alle plaatsen tegelijk zijn. Boven dien, als we worden getipt dat ergens in het binnenland een partij drugs of wapens aankomt of vertrekt, duurt het altijd minimaal een dag voor we er zijn. Dan zijn de vogels al gevlogen." „We doen wat we kunnen, maar de drugsmaffia lijkt ons vrijwel altijd een stap voor te kunnen zijn. We ver moeden wie er allemaal bij betrokken zijn, maar kunnen niets bewijzen. Bouterse? We zijn er zeker van dat hij met de handel in drugs te maken heeft. Maar het is onmogelijk om dat hard te maken. De organisatie is zo goed opge bouwd dat hij buiten hereik blijft." rila mount Leden van de Bulgaarse sekte het Witte Broederschap dansen om de opkomende zon te begroeten. Hiermee viert de sekte het begin Broederschap bestaat al sinds het begin van deze eeuw en is een van de weinige sektes die in Bulgarije nog niet verboden is. haar nieuwe jaar. Het Witte FOTO REUTERS

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 5