h Kok tempert vreugde over groei gemeenschap Kabinet wil geen afbreuk aan inhoud van ministeriële verantwoordelijkheid Twijfel aan bestaan dodelijk giftige lanspuntslang Binnenland Huizen weg voor HSL EIGEN COLLECTIE NEPAL-KLEDEN BIJ VAN TIL van tüMi.WiUlli Bubbelbad niet welkom op Westfriese Flora Ziekenhuizen zien letsel gewonden over het hoofd Westbroek wil miljoen van Vrij Nederland ERDAG 21 AUGUSTUS 1999 ANP Algemeen Nederlands Persbureau GPO Geassocieerde Pers Dienst* ^tprdam Enkele iderden mensen iben gisteravond op Dam in Amsterdam Jood van Kerwin inmeijer herdacht, toen vijftienjarige tilliaansé jongen rd op 20 augustus 13 doodgestoken or een zestienjarige ohead. De jaarlijkse denking van de od van Kerwin is gegroeid tot een 1 van protest en racisme en emdelingenhaat. de bijeenkomst op Dam is bij het op be ndbeeld Moeder rde in het Vondel- k een krans gelegd. )t0 anp marco ok- huizen en en nium arde; elijkse lissen 'P con itain aar. D aallei aug Ihank 18a i enzineprijs met cent omlaag ceptie ongelood gaat daarmee 2,30 gulden per liter kosten. Super erwin Duinmeijer herdacht ;rdam De dalende prijzen voor olieproducten op de we- dmarkt drukken de benzineprijzen, na opeenvolgende prijs- gingen de afgelopen maanden. Marktleider Shell heeft de ad- sprijzen met ingang van maandag met een cent verlaagd. Eu- loodvervanger komt maandag op 2,42 en super plus onge ld op 2,36. Diesel blijft onveranderd opl,562 gulden per liter. ikomensverlies ouderen aangepakt 'haag Het kabinet zoekt zo snel mogelijk een oplossing >r het plotselinge inkomensverlies van AOW'ers in verzor- gs- en verpleeghuizen. Vooral alleenstaanden zijn er per 1 fors op achteruit gegaan, zo bleek deze week. Volgens atssecretaris Vliegenthart (ouderen) gaat het om een opeen- peling van regelgeving die voor sommige groepen verkeerd jakt. Het kabinet kijkt niet alleen naar een directe oplossing ir het inkomensverlies van de ouderen. Er wordt ook gezocht 'Y" ar een duurzame oplossing, zodat nare Onbedoelde effecten de toekomst zo min mogelijk voorkomen. Diverse fracties in Tweede Kamer vroegen eerder deze week in schriftelijke vra- aan het kabinet al om opheldering over de plotseling lagere H rf van sommige ouderen. 19 ai Gan in op itt; 21 4ona[ .-poed et bed TG een uitbreiding aantal koopzondagen een schilf Tnci t ld. En id van a Lisa Rob! voorl ihaag Er komt voorlopig geen uitbreiding van het aantal Dpzondagen. Minister Jorritsma (economische zaken) schrijft Tweede Kamer dat de meeste gemeenten uit de voeten kun- met het maximum van twaalf koopzondagen per jaar en zij uitbreiding niet nodig vindt. MKB Nederland en de Raad or de Detailhandel hadden wel om uitbreiding gevraagd. De luwe winkelsluitingswet is sinds 1 juli 1996 van kracht. Behal- de twaalf koopzondagen staat het gemeenten vrij op feestda- i en bij bijzondere gelegenheden een vrijstelling te geven van winkelsluitingstijden. Mede daarom acht Jorritsma uitbrei- teleull1^ 'niet °PPortuun'- j ijna 400 miljoen schade door dioxine ihaag Volgens een voorlopige inventarisatie van de Pro- 5 ctschappen Vee, Vlees en Eieren (PVE) heeft de dioxine-affai- 1 in Nederland voor bijna 400 miljoen gulden schade veroor- ikt. In het bedrag zitten de verliezen 'van boerderij tot win- omzetverliezen door de teruggelopen verkoop, verliezen y or lagere prijzen, opslagkosten van overschotten en schade- rïj j sten door het terughalen van partijen en vernietiging. De lotste klap viel in de varkenssector. Daar kelderde de afzet :t honderd miljoen gulden. 'Problemen met tekorten nog niet opgelost' IM1HH1 V'd? Van Til laat in Nepal hand geknoopte kleden ver vaardigen van zuiver scheerwol. Ontwerp en kleurstelling zijn exclusief en worden jaarlijks af gestemd op de niéuwste- Europese woontrends. Door productie en import in eigen hand te houden bent u bij van Til voor delig uit. Kok wil praten Premier Kok heeft gisteren na de eerste gesprekken in het kabinet over de begroting voor het komend jaar de euforie over de economische groei enigszins proberen te temperen. Kok probeerde met name het beeld te corri geren dat het financieringstekort van het rijk volgend jaar al weggewerkt zou zijn. „Dat beeld klopt niet", aldus Kok. den haag gpdeerder dit jaar. Zo komt de groei' over dit jaar een kwart Begin deze week werd bekend procent hoger uit dan eerder dat het Centraal Planbureau gedacht. Daarmee volgt de eco- aanzienlijk optimistischer is nomie nog steeds het optimisti- over de economische groei dan sche scenario dat in het vorig jaar gesloten regeerakkoord werd vastgesteld. Kok noemde de nieuwe CPB- cijfers 'verheugend', maar plaatste meteen zijn twijfels bij de berekeningen van het plan bureau over wat dit betekent voor de inkomsten van het rijk. ,,Het CPB schat de meevallers in belastingen, uitgaven bij la gere overheden en bij de socia le fondsen te hoog", zo gaf hij als zijn mening. „Voor je het weet is er de sfeer dat alle problemen met de tekorten zijn opgelost." Het kabinet laat op dit mo ment de eigen rekenmeesters van het ministerie van financi en alle cijfers van het CPB nog eens doorrekenen. Kok gaf wel toe dat de cijfers zo gunstig zijn dat een kleiner deel van de in komstenmeevallers naar het fi nancieringstekort kan en een groter deel kan worden ge bruikt voor lastenverlichting. Dat is overigens conform af spraken in het regeerakkoord. De premier zei nog steeds vast te houden aan zijn opvat ting dat alleen bij een jaarlijkse economische groei van drie procent gedurende vier jaar achtereen het financieringste kort helemaal weg is. „Aan dat moment zijn we nog lang niet toe en dus valt er veel minder te verdelen aan lastenverdeling dan nu wordt gedacht." Hij herhaalde zijn voor de vakantie gedane belofte dat mensen met kinderen, AOW'ers en minima er het komend jaar extra op vooruit gaan. den haag anp mookhoekDe sloop van vier huizen in het Zuid-Hollandse Mookhoek (bij Strijen) is deze week begonnen. De panden moeten wijken voor de hogesnelheidslijn (HSL). In totaal gaan vijf oude boerderijtjes langs deze dijk tegen de vlakte. De vijfde mag tot oktober blijven staan. De projectleider van de HSL verwacht volgend jaar februari de opdracht voor de aanleg van dit deel van het traject aan de aannemer te verstrekken. foto wfa rein oeleijnse Premier Kok wil op korte ter mijn met de Molukse gemeen schap in Nederland om de tafel gaan zitten. „Ik wil naar ze luis teren en uitleggen waar de Ne derlandse regering voor staat." Maandag zal ook minister Van Boxtel voor Grote Steden- en integratiebeleid met Molukse organisaties praten. Het kabinet stelt een miljoen gulden extra beschikbaar voor wederop bouw van de Molukken. Kok reageerde hiermee op de ongeregeldheden donderdag in Den Haag toen een grote groep Molukkers slaags raakten met de ME. De Molukkers demon streerden tegen de geweldda digheden op het Indonesische eiland Ambon. De vijf Moluk kers die donderdag werden aangehouden, zitten nog steeds vast wegens openbare geweld- Kok zei gisteren na de minis terraad de 'gevoelens van onbe hagen' die leven bij de Molukse gemeenschap te begrijpen. Tij dens het gesprek wil hij zijn „bezorgdheid uitdrukken" over de situatie op het eiland Am- bon. Hij roept de Indonesische regering op verantwoordelijk heid te nemen om „verdere verslechtering" van de situatie te voorkomen. Kok wees er ech ter op dat de Nederlandse con tacten met Indonesië op dat punt gevoelig liggen. De politie in Den Haag heeft inmiddels de balans opgemaakt van de rellen van donderdag. Vier politiepaarden hebben ver wondingen opgelopen. 'Igor' heeft een hoofdwond. Van twee andere paarden moesten onder meer de benen worden ge hecht. Op het hoofd van een vierde paard is een vlaggenstok kapotgeslagen. Een zegsman van de politie verzekert dat de dieren er geen blijvende schade aan overhouden. De ongeveer driehonderd rel schoppers maakten deel uit van een groep van 2000 Molukkers die in Den Haag tegen het ge weld op het eiland Ambon de monstreerden. De betogers eis ten ingrijpen door de interna tionale gemeenschap. Bij het Vredespaleis ging het mis toen een aantal demonstranten wil de oprukken naar de nabijgele gen Indonesische ambassade. De selectie van de-wol, het verven van de garens en het knopen (128000/m2) gebeuren onder goede arbeidsomstandigheden. Van ieder verkocht kleed schenkt van Til fl. 100,- aan de lepra-bestrijd ing in Kathmandu. den haag anp Het kabinet wil de inhoud en de reikwijdte van de ministerië le verantwoordelijkheid ten op zichte van de Staten-Generaal onverkort handhaven. Dat schrijft premier Kok in ant woord op Kamervragen naar aanleiding van een notitie van topambtenaar Geelhoed voor diens collega- secretarissen-ge neraal van de ministeries. Volgens Kok brengt dat stuk, dat op aandrang van leden van de Tweede Kamer gisteren openbaar werd gemaakt, 'in geen enkel opzicht' de ministe riële verantwoordelijkheid in het geding. De regering komt op Prinsjesdag met een notitie over het vraagstuk van de mi nisteriële verantwoordelijkheid. Geelhoed somt in zijn stuk een aantal 'majeure en mineure politieke incidenten' op, waar mee het kabinet te maken heeft gehad. Hij noemt onder andere de IRT-affaire, de mestproble matiek en het asielzoekersbe leid. De lijst is volgens hem met tal van voorbeelden aan te vul len. Bovendien zijn volgens Geelhoed nu al nieuwe inciden ten te voorspellen door tegen vallende resultaten van het be leid om het broeikasgas C02 te rug te dringen en rond de ge- luidsgrenzen aan Schiphol. Volgens Geelhoed hield de politiek zich in het verleden vooral bezig met de vorming van het beleid en was de bu reaucratie vooral bezig met de uitvoering ervan. Met het ver minderen van de ideologische verschillen tussen de politieke partijen staat de voming van het beleid steeds meer in het te ken van de effectiviteit en de doelmatigheid. De vorming van beleid en de uitvoering zijn daardoor steeds meer in elkaar aan het overvloeien. „De con sequenties daarvan zijn nog on voldoende doordacht." Geelhoed wil „voorkomen dat het leerstuk van de indivi duele ministeriële verantwoor delijkheid zo wordt opgerekt dat uitvoeringsincidenten on middellijk aanleiding geven tot (pseudo-) vertrouwenskwes ties". Hij pleit voor een „scher pere afbakening van de politie ke verantwoordelijkheid en de ambtelijke verantwoordelijk heid". amsterdam anp DESIGNCENTRUM ruswuk anp De Westfriese Flora in Bovenkarspel gaat in 2000 gewoon door, maar bubbelbaden en vernevelingsinstallaties zijn niet meer welkom. Dat zegt burgemeester J. Haan stra van Bovenkarspel, tevens voorzitter van de organisatie van de Westfriese Flo ra. Hij reageert vanuit zijn vakantieadres in Turkije verrast op de aankondiging - gisteren- van de Consumentenbond de Westfriese Flora mede-aansprakelijk te stellen voor de geleden schade van de slachtoffers van de veteranenziekte die in februari uitbrak op het evenement. De organisatie krijgt het verwijt dat ze niets deed met de opmerking van een be zoeker dat er geen chloor in het water van de bubbelbaden zat. Juist in deze bubbelbaden is de legionellabacterie ge vonden die uiteindelijk aan 28 mensen het leven kostte. „Mij is niets bekend van een dergelijke opmerking van een bezoeker", zegt Haanstra. „Maar de beschuldiging van de Consumentenbond is niet nieuw. Een nabestaande van een van de slachtoffers is al een juridische procedure begonnen, waarin hij wil aantonen dat nalatigheid de oorzaak is geweest van het uitbreken van de legionellabacterie." Of de Stichting Wéstfriese Flora nalatig is geweest, laat Haanstra aan de rechter over. „Maar nu al roepen dat wij nalatig zijn geweest, vind ik voorbarig. Nalatig heid moet wel verwijtbaar zijn en voorzo ver ik weet is het onderzoek van het RIVM naar de oorzaak van de besmetting nog niet eens helemaal afgerond." De beschuldigingen zijn voor Haanstra geen reden de Flora volgend jaar af te ge lasten. „Wel is het gezien de afschuwelij ke gebeurtenissen van dit voorjaar niet meer gepast bubbelbaden en verneve lingsinstallaties te plaatsen op de Flora", zegt de burgemeester. Bij eerste opvang op Spoedeisende Hulp totaal 47 letsels. Het vaakst wa ren dat fracturen (25) of zenuw letsel (14). Het ging niet om le vensbedreigende letsels. Bij 13 van deze 37 patiënten had het niet opmerken van let sel wel gevolgen voor de verde re behandeling. Deze werd ge wijzigd, nadere operaties volg den en de patiënt verbleef lan ger in het ziekenhuis dan pati ënten bij wie alle letsels wel di rect werden vastgesteld. De oorzaak van het missen van letsel is de onderzoekers niet helemaal duidelijk. Het lag niet aan de ervaring van de as sistent-geneeskundigen. Het kan komen doordat er minder personeel is in de nachtelijke uren, maar ook omdat de pati ent vaker dan overdag niet is doorverwezen, maar direct naar de SEH is overgebracht. Hoewel het missen van let sels nooit helemaal te voorko men is, pleiten de onderzoekers voor een protocol voor de trau- maopvang. Bij de eerste opvang van zwaar gewonde patiënten op de Spoedeisende Hulp (SEH) in ziekenhuizen worden nogal eens letsels over het hoofd ge zien. Het gaat met name om fracturen en zenuwletsel. Het missen van letsels gebeurt vooral als patiënten 's nachts binnenkomen en meerdere let sels tegelijk hebben. Dat blijkt uit het verslag van een onderzoek op de SEH-afde ling van het Academisch Zie kenhuis Utrecht, dat vandaag in het Nederlands Tijdschrift voor Geneeskunde is gepubliceerd. In 1996 werden daar in totaal 376 zwaar gewonde patiënten opgevangen, van 329 personen was voldoende informatie be schikbaar. De rest was overge plaatst naar een ander zieken huis of overleden. Het ging vooral om verkeersslachtoffers. De artsen op de SEH misten bij 37 patiënten (elf procent) in llaat dodelijk giftige lanspuntslang die ds zondagavond Enkhuizen in de ban houdt echt of alleen in het brein van Enkhuizer Munneke. Omwonenden beginnen te twij- i aan het hele verhaal. Enkele dagen van in- isief zoeken hebben niets opgeleverd. Ook de vermeende eigenaar van de slang, Mare Lottum, ontbreekt nog steeds elk spoor. HUIZEN GPD vraag is inmiddels of die Mare van Lottum wel bestaat. Het verhaal van Bert Munneke - nan die op de slang zou passen - rammelt na- lijk aan alle kanten. De politie gelooft het ver- d van Munneke nog wel. „Maar er zitten emde dingen aan", erkent woordvoerder G. 1 Dijk. Van Marc van Lottum is niet veel meer £nd dan dat hij in Amsterdam of omgeving °nt en nu met een camper rondtoert in Frank- Woensdag wordt zijn terugkeer verwacht. Hij een vage kennis zijn van Bert Munneke. An derhalve week geleden zou van Lottum de slang naar Enkhuizen hebben gebracht. In het telefoonboek van Amsterdam staat maar één Van Lottum. De dame die de telefoon op neemt meldt dat ze gek wordt van alle mensen die haar bellen. Ze kent Mart van Lottum niet en weet helemaal niets van de lanspuntslang. Ook bij de grootste slangenverenigingen in Ne derland is Marc van Lottum onbekend, terwijl het wereldje van de gifslangenhouders klein is. Een slangenhandelaar in Amsterdam kent Van Lottum evenmin. Zoektochten van de politie, waarbij instanties als de alarmcentrale van de ANWB zijn ingeschakeld, hebben niets opgele verd. Van de auto van Van Lottum is alleen het type* bekend, niet het kenteken. De politie heeft alle Van Lottums nagetrokken die zo'n type auto hebben, maar Marc van Lottum zit daar niet bij. Zijn mobiele telefoon wordt niet opgenomen. De telefoon van Van Lottum staat geregistreerd op een postbusadres. Wie heeft de slang gezien behalve Munneke zelf? Er is een melding van een jongetje van vier dat de slang maandagmiddag zou hebben ge zien. Maar de moeder van de kleuter betwijfelt dat. „Ik denk dat het fantasie is." De politie denkt nu ook dat deze melding niet klopt. Woensdag belde pen automobilist die de slang midden in de nacht zou hebben gezien op de Oosterdijk in Enkhuizen. Slangendeskundige Walter Getreuer werd uit zijn bed getrommeld, maar vond niets. Volgens kenners kan een slang makkelijk we kenlang zonder voedsel. Voor een vakantie van twee weken is het dus helemaal niet nodig om zo'n slang onder te brengen bij een kennis, die ook nog eens een complete leek is. Volgens bu ren hield Munneke de slang in een vogelkooi die ze eerder aan hem hadden gegeven, een volstrekt ondeugdelijk onderkomen voor een gevaarlijke gifslang. Het lijkt erg onwaarschijnlijk dat de vage Amsterdamse kennis van Munneke de slang in een plastic tasje naar Enkhuizen is komen bren gen en hem daarna heeft overgeheveld in een krakkemikkige kooi. „Er zijn wel wat dingen vreemd", zegt politie woordvoerder Van Dijk. „We hebben Munneke donderdag dan ook de vraag voorgelegd of het allemaal wel echt waar was, maar dat blijft hij volhouden. Wij blijven de zaak serieus nemen. De eerste prioriteit is voor ons de veiligheid van de mensen. Stel dat die slang wél bestaat en dat er toch iemand wordt gebeten. Dat zou ons hoogst kwalijk worden genomen, als we nu hele maal geen aandacht aan de zaak meer zouden besteden." Burgemeester S. de Vreeze van Enkhuizen geeft mét enige aarzeling toe dat ook hij wel twijfelt aan het hele verhaal. „Maar de melding is serieus genoeg. De politie heeft de oppasser verschillen de malen gehoord en ook Getreuer heeft hem re gelmatig gesproken en zich een beeld van hem kunnen vormen. Zo lang de politie mij verzekert dat dit een serieus verhaal is, nemen wij het ook serieus." Henk Westbroek wil een scha devergoeding van één miljoen gulden van het weekblad Vrij Nederland. De Utrechtse zan ger, liedjesschrijver, discjockey, horecaondernemer en lokaal politicus voelt zich gesterkt door de uitspraak van de Raad voor de Journalistiek, die on langs zijn klacht over het week blad gegrond achtte. Vrij Nederland had een arti kel over Westbroek aan hem moeten voorleggen, alvorens het te publiceren, zo bepaalde de raad. Verder had Vrij Neder land een grove uitspraak van Westbroek over de D66-fractie- voorzitter in de Utrechtse ge meenteraad sowieso niet mo gen afdrukken. Westbroek had de uitspraak al tijdens het inter view teruggenomen, aldus de raad. Westbroek vindt dat zijn goe de naam door het artikel is aan getast. „Ik heb er erg veel last van gehad en zal dat de komen de tien jaar zeker ook nog heb ben. Als een roddelblad zo over mij schrijft, dien ik niet eens een klacht in. Maar een roddel blad is ooit veroordeeld tot een schadevergoeding van een kwart miljoen. Dan is één mil joen voor een gezaghebbend blad toch op zijn plaats voor deze vorm van beroeps- en car- rièremoord?" Westbroek wil het miljoen, na aftrek van werkelijk gemaakte koSten, ten goede laten komen aan de Groene Amsterdammer. „Op die manier levert VN toch nog een bijdrage aan de fat soenlijke en kritische pers." In het artikel deed de voor man van Leefbaar Utrecht tal van uitspraken, die onder meer bij de Utrechtse gemeenteraad en de toenmalige burgemeester Opstelten verkeerd vielen. Zo wenste Westbroek de Utrechtse D66-fractievoorzitter Lemaier een acute dwarslaesie toe en noemde hij allochtone raadsle den 'troetelturken'. Westbroek vond dat de VN-verslaggever hem niet goed had geciteerd en de uitspraken zonder de juiste context had weergegeven.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 3