t>PORT Marion Jones wil haar eigen plek in de sporthistorie Dans om het gouden kalf Geldstromen in de sport Wie heeft wat Tweeling IDAG 20 AUGUSTUS 1999 i WILLEM SPIERDIJK, 071-5356464, PLV -CHEF JANET VAN DIJK, 071-5356463 Amerikaanse sprin tster jaagt op ultieme succes Op het komende WK in Sevilla wil ze er vier, een jaar later in Sydney liefst vijf gouden medailles. Ze wil de grootste atlete aller tijden worden en liever niet met Carl Lewis worden vergeleken. Marion Jones wenst haar eigen plek in de sporthistorie. door Pim van Esschoten En toch speelde ook het toeval nog een rol. In het voorjaar van 1997 had Marion Jones nog een jaar te gaan als basketbal ster op de University of North Carolina. De razendsnelle pointguard wilde echter prof worden, wilde het hemelsblauw van de Tar Heels inruilen voor de nieuwe NBA voor vrouwen. Het was april, eerst wat maanden van atletiek ('my first love') en dan terug naar het basketbal ('my other love'). Dacht ze. Met haar vriend C.J. Hunter, zelf suc cesvol kogelstoter, trainde ze op de baan, toen sprintcoach Trevor Graham van een afstandje toe keek. De Jamaicaan gaf wat kleine aanwijzingen en Jones vloog voor uit. Luttele weken later sprintte ze voor het eerst onder de elf seconde (10,97). Onmiddellijk hingen organisatoren van. Europese wedstrijden aan de lijn. A star was bom. In augustus van datzelfde jaar verover de Jones wereldgoud op de honderd me ter in Athene. Een ruwe diamant nog, technisch verre van volmaakt. Graham zei destijds: „Ze heeft nooit geleerd hoe ze moet lopen, het is puur talent. Ze begrijpt ook nog weinig van een race." De kenners likten de vingers af bij het zien van zoveel potentie. En Jackie Joyner-Kersee zei: „Ze is snel, ze is sterk en ze kan springen. Een dodelijke combinatie. Het jaar daarna verbeterde Jones zich op alle onderdelen. Ze sprong naar 7,31 meter en sprintte op de 100 meter liefst acht keer onder de 10,80 en kwam met 10,71 als tweede op de 'eeuwige' ranglijst achter Florence Griffith-Joyner. Op de 200 meter vloog ze naar 21,80 seconden. En de kassa rinkelde. In de Grand Prix en Golden League vergaarde ze ruim 630.000 dollar aan prijzengeld, afgezien van startgelden en haai- contract bij Nike. Ze won dat jaar alles. Bijna alles, want na 35 zeges op rij versloeg Heike Drechsler haar tijdens de laatste wedstrijd van het seizoen, het verspringen bij de World Cup in Johannesburg. „Ik was zeer teleurgesteld, slecht voor mijn ego ook," zei ze dit voorjaar. Want Marion Jones wil de beste zijn, altijd. Ze wil de grootste atlete aller tijden worden. Ze wil komende week vier keer goud in Sevilla. Van Jones wordt wel gezegd dat bij haar grenzen niet bestaan. Garanties zijn er evenwel niet. De honderd en twee honderd meter lijken zeker, het versprin gen zeker niet. Heike Drechsler versloeg haar dit seizoen in Linz andermaal bij het verspringen. Jones kiest ook niet voor het 'zekere' goud in de 4x100, maar denkt haar ploeg het beste te kunnen dienen op de 4x400. En op die discipline is 'Team USA' ook met Jones kwetsbaar. Sevilla geldt voor haar als opstapje naar de vijf in Sydney. Eén meer dan Carl Le wis, Jesse Owens en Fanny Blankers-Koen op één olympisch toernooi behaalden. Jo nes eist een plek voor zichzelf op in de sporthistorie. Boosheid Voor de noodlijdende Amerikaanse 'track and field' was haar verschijning in het post-olympisch jaar als een geschenk uit de hemel. Met het nieuwe sprintkanon Maurice Greene ontwikkelt Marion Jones zich tot een nieuwe ster, die de aandacht opeist in een sport die in de Amerikaanse media ondanks alle successen amper be staat. En het helpt daarbij dat Jones cha risma heeft. Ze is spontaan en goedlachs. De nieuwe koningin van het tartan oogt als het meisje-hier-verderop-uit-de-straat. De schijn bedriegt misschien wel. De vrolijke debutante van Athene '97 werd door boosheid gedreven, zo vertelde haar moeder een jaar geleden aan Sports Illu strated. „In haar plakboek verzamelde ze altijd al negatieve artikelen. Die verhalen motiveren haar, het brengt het beste in haar boven." Daarom verbaasde haar de prestaties in Athene allerminst. Marion Jones was kwaad geweest op alles en iedereen op haar school, zelfs op haar moeder met wie Marion Jones wordt een gouden toekomst voorspeld, foto rtr ze een jaar geen contact had. Woede, die niet in de laatste plaats voortkwam uit al het gefluister over haar relatie met de ze ven jaar oudere C.J. Hunter, een geschei den vader van twee kinderen. En rebels was Jones al als meisje. Furieus, als ze op straat niet kon winnen van haar oudere broer. Iets van haar andere kant toonde Jones een jaar geleden ook, toen ze in Brussel in sprintgevecht ging met Christine Arron. De Fran9aise uit Guadeloupe was kort daarvoor in Boedapest Europees kampi oene geworden met een magistrale 10,73. Een bedreiging voor het jonge koninkrijk van Jones, zo werd verheugd naar het duel uitgekeken. Jones won gedecideerd. Haast venijnig zei ze na afloop: „Wie dacht nu dat Arron mij kon verslaan? Ik gaf vandaag het antwoord op de vraag wie de snelste vrouw van de wereld is." En: „Ik denk niet aan Arron, ik denk alleen aan mijn eigen race." Wie de grootste aller tijden wil worden, heeft ook wereldrecords nodig. Wat dat betreft heeft Jones nog een flinke weg te gaan, gezien de bestaande toptijden van wijlen Florence Griffith. Aan haar 10,49 op de honderd meter is altijd getwijfeld om dat ze met ontoelaatbaar veel rugwind zou hebben gelopen. Bovendien heeft rond Flo Jo's topjaar 1988 altijd de kwade reuk van doping gehangen. Jones heeft zich steeds op de vlakte ge houden als dat ter sprake kwam. Zelf raakte ze negen jaar geleden betrokken bij een affaire. Jones miste een out-of-com- petitioncontrole, wat in feite gelijk staat aan een positief geval. Advocaat Johnny Cochran (bekend van O.J. Simpson) be zorgde haar vrijspraak. Sindsdien werd ze nog vele tientallen malen gecontroleerd, altijd met een negatief resultaat. 'My first love.' Toen Marion Jones 16 jaar was liep ze de honderd meter al in 11,14 seconde, wat nog altijd geldt als de snelste tijd voor die leeftijd. Ze haalde toen al een plekje als reserve in het Ame rikaans estafetteteam voor Barcelona '92, maar voor die eer bedankte ze. Het zou een medaille zonder eer zijn geworden, vond ze. Die geschiedenis staaft ook haar bewering: „Mijn succes in Athene kwam dus niet uit de lucht vallen." Kort daarna kwam de overstap van Cali fornia naar North Carolina, van atletiek naar basketbal. Een guard van 1.78 meter die evengoed de bal kon dunken, die mis schien wel die andere MJ (Michael Jor dan) achterna had willen gaan in haar streven boven alle anderen uit te stijgen. Ze koos atletiek uit voor haar missie. Maar ze sluit niet uit dat ze over een jaar of ze ven - als alle doelen zijn bereikt - toch nog in de WNBA haar breaks zal lopen. Fast breaks. Sport en commercie omarmen elkaar inniger dan ooit tevoren. Televisiemaat schappijen bieden miljoenen om wed strijden uit te zenden, multinationals hebben er kapitalen voor over om hun naam te verbinden aan een wereld die garant staat voor massale belangstelling en sporters zijn florerende eenmansbe drijven met een schaars product in de aanbieding. Vandaag de zevende en laat ste aflevering van een serie over geld stromen in de sport: de tv-rechten. „Pay-per-view is om te beginnen pay- per-duur. Een tientje per voetbalwed strijd is aardig wat." door Ronald Frisart Frank Hendrickx De 7de juli 1998 was een historische dag. Om Nederland-Brazilië tijdens het wereldkampioenschap voetbal te zien, schaarden zich 11,7 miljoen Nederlanders rond de buis. „Nog nooit keken zoveel Nederlanders naar een televisieprogram ma", schreef Jeroen Verspeek van NOS Kijk- en Luisteronderzoek in een onlangs verschenen rapport. Ooit was er een tijd, het lijkt wel een sprookje, waarin tv-ploegen wedstrijd- beelden gratis mochten registreren. Te genwoordig lijkt het meer een dans om het gouden kalf. Voor uitzendrechten van Nederlandse topsport wordt nu al tegen de 100 miljoen gulden per jaar betaald. Toch is het zelfs voor belangrijke tv- sporten als schaatsen en wielrennen geen vetpot. Aan tv-rechten int de schaatsbond dit seizoen minder dan twee miljoen, de wielerbond toucheert slechts twee ton. De organisatoren van de Amstel Gold Race, de enige wielerklassieker in ons land, ont vangen vijf ton. Het grote geld gaat naar het voetbal. Arie van Eijden, KNVB-directeur be taald voetbal, herinnert zich dat competi tie- plus bekervoetbal zes jaar geleden 22 miljoen opbracht. Nu is volgens hem met de uitzendrechten voor KPN Telecompe- titie, Totodivisie en Amstel Cup zo'n 80 miljoen gulden per seizoen gemoeid. Daarbij komt dit jaar zeker zeven miljoen gulden voor het Nederlands Elftal. De NV Eredivisie, die namens de clubs in de hoogste afdejing de tv-rechten ver handelt, bestudeert momenteel hoe die rechten het beste kunnen worden uitge baat. Open netten, pluspakketten en zelfs het Internet worden onder de loep geno men. Deze zomer zouden knopen worden doorgehakt, maar dat is uitgesteld tot de jaarwisseling en misschien wordt het nog later. De NV Eredivisie denkt dat nieuwe Voor uitzendrechten Nederlandse topsport wordt nu al 100 miljoen betaald Gratis verslag doen van sportwedstrijden is er tegenwoordig niet meer bij. contracten 80 miljoen gulden per jaar kunnen opbrengen. In andere landen zijn de bedragen veel hoger. Een club als FC Barcelona peurt per jaar al zo'n 180 miljoen gulden uit tv- rechten. Maar die vergelijking gaat mank. Met 16 miljoen mensen is de Nederlandse markt veel kleiner dan de Spaanse, de Duitse of de Britse. Toch hebben ook hier de prijzen van uitzendrechten hun top nog niet bereikt, al was het maar omdat steeds meer partij en meebieden. De nieuwste danser rond het gouden kalf is Fox, het nu nog piep kleine station van mediamagnaat Rupert Murdoch. Dit jaar stuurde Murdoch zijn naaste medewerker Robert Bland naar Nederland om de boel op te krikken. Het eerste resultaat is inmiddels binnenge sleept: de live-wedstrijden in de Totodivi sie. Woordvoerder Harry Severens zegt dat Fox nog geen plannen heeft om sport- beelden achter de decoder te stoppen. Ook zegt hij dat Fox het liefst live-sport brengt. Maar hij erkent dat het station wel degelijk aan tafel zit bij de race om de sa menvattingen KPN Telecompetitie. Dat de NV Eredivisie een besluit over die rechten (nu nog in NOS-handen) heeft uitgesteld, geeft te denken, vindt sport- marketeer Ron Mulder. „Waarom denk je dat het besluit is uitgesteld? Vanwege Fox natuurlijk. Die gaan hier beuken en geld is dan echt geen probleem". Toch voorziet Van Eijden (KNVB) geen spectaculaire groei meer van de op brengst van tv-rechten. „Niet onder de huidige omstandigheden. Wel als abon- nee-tv, pluspakketten en pay-per-view doorzetten. Maar ik durf geen voorspel ling te doen over die ontwikkeling en de financiële ruimte die dat biedt." Navraag bij abonneezender Canal+ en kabelbedrijven levert geen juichende ver halen op. Canal+ heeft ruim 270.000 abonnees a zes tientjes per maand. Hoe veel er nodig zijn om winst te maken, kan woordvoerder René Muller niet zeggen. „We brengen de kosten steeds verder om laag, dus hebben we minder abonnees nodig dan de 400.000 die we ooit noem den. Maar omdat alle factoren snel veran deren, hanteren we geen vast aantal meer." Bij de vereniging van kabelbedrijven Vecai zegt Karin van Oort dat enkele ka belaars al zijn begonnen met pluspakket- foto cpd ten. Daarvoor betalen kijkers ruim twee tientjes per maand. „Veel mensen vinden dat te duur", verzucht Van Oort. „Het is echt heel moeilijk." Velen houden desondanks vol dat de decoder een grote toekomst heeft. De meeste sportbeelden gaan achter het kastje, zo wordt beweerd. Maar al tijdens de heisa rond sportkanaal Sport7 in 1996 stelden Haagse beleidsmakers, dat daar aan grenzen zijn. Voetbal is een publiek goed, zeiden ze. Arie van Eijden vindt het daarom opmerkelijk dat Den Haag nu zwijgt, terwijl Canal+ het live-eredivisie voetbal achter het kastje stopt. Er is nog een factor die verhindert dat sport ongelimiteerd van het open net ver dwijnt: sponsors worden er kopschuw van. „Zouden we te weinig exposure krij gen doordat er teveel achter de decoder verdwijnt, dan zouden we onze sponso ring heroverwegen", zegt bijvoorbeeld Ni- ke-woordvoerder Hans Faber. Een dissonant in het koor dat de deco der bewierookt, is Cees Vis. Vroeger werk te hij op het ministerie van cultuur, nu is hij directeur van de STER, die voor de pu blieke omroep reclamezendtijd verkoopt. Hij ziet bar weinig in abonnee-tv en pay- per-view rond Nederlandse topsport. Abonnee-zenders kunnen volgens Vis onvoldoende boeiende topsport van ei gen bodem bieden. „Om veel mensen te verleiden tot een duur abonnement heb je wedstrijden nodig met landelijke uit straling. Niet Ajax-NEC, maar de wedstrij den die Ajax, Feyenoord en PSV tegen el kaar spelen. Dat zijn er maar zes per sei zoen. Aanvulling met andere interessante sporten? In Amerika ja. Daar heb je honk bal, basketbal, American football, ijshoc key. In Nederland hebben we alleen wat evenementen: schaatskampioenschap pen, een beetje wielrennen en wat darts." Over pay-per-view - waarbij de kijker per programma kiest en direct afrekent - zegt Vis: „Om te beginnen is het 'pay-per- duur'. Een tientje per voetbalwedstrijd is nogal wat." Slechts onder voorwaarden ziet hij kansen. „Als er veel sport op open netten blijft, wordt het niets. Als je Ajax aanbiedt via pay-per-view moet je zorgen voor exclusiviteit. In het Amerikaanse boksen gebeurt dat. Iemand als Mike Ty son bokst nooit op open netten. Alleen dan willen mensen betalen." -Champions League (samen m - Tour de France Arveladze. Shota en Archil. Hoe je ook je best doet, niet uit el kaar te houden. De één draagt het shirt van Ajax en de ander dat van NAC. Dat zou het makkelijker moeten maken. Is niet zo. Wie weet spelen de Arveladzes 's morgens om. Dobbelen, boter, kaas en eieren of mens-erger-je- niet. De winnaar naar Ajax, de verliezer naar Breda en al twee jaar lang niemand die het ooit heeft gemerkt! (Na de wedstrijd NAC-Sparta, einde vorig seizoen (5-0 voor NAC, een hattrick van Arveladze, Archil naar algemeen werd aangenomen) sprak ik kort met Arjan van der Laan, toen nog Spartaan). Geloof jij dat dit die Arveladze van NAC was?", vroeg Van der Laan mij. Ik zei dat ik daar wel van uitging, als Arveladze die avond een Ajax-tenue gedragen had, was me dat vast opgeval len. Van der Laan liep onbegre pen verder: ,,Ik weet bijna zeker dat het Shota was. (Het was lang onzeker geweest of Archil tegen Sparta mee zou kunnen doen. Vage blessure. Zou het kunnen dat Archil toen Shota heeft gevraagd dat proef werk wiskunde, dat hij vroeger eens gemaakt had voor zijn broer, goed te maken? Je hoopt bijna dat het zo gegaan is en dat ze dat ooit nog eens opbiechten). Toen de gebroeders De Boer nog Ajacied waren en Ajax voor een Europa Cup-wedstrijd in het buitenland was neergestreken werd tijdens de trainingssessies altijd door lokale fotografen en cameraploegen bij Nederlandse verslaggevers geïnformeerd wie toch Ronald was en wie Frank. Ze zagen geen versch il. Gérard en Dennis de Nooijer. Na een wedstrijd van Sparta, waarin Dennis de Nooijer een paar kansen had verprutst, sprak ik Dennis daar na afloop op aan. Daar kan Dennis wel tegen.Wat een kansen, joh! Niks voor jou om die te missen. Dennis antwoordde dat hij het volkomen met mij eens was en dat die kansen er inderdaad in hadden gemoeten, sterker nog, dat het 100% goals waren ge weest als hij, Gérard, die ballen voor zijn voeten had gehad. Sindsdien bespreek ik met een De Nooijer, als ik er ééntje van tegenkom, vooral de toestand van het weer. Lekker weertje hè?" „Ja", antwoordt Dennis dan. Of Gérard. Laatst las ik dat Dennis zijn haar heeft laten groeien. Mooi. Het kan niet lang genoeg. Zo lang Gérard het maar uit zijn hoofd laat. Andere tweeling. Blinker en Taument, in hun Feyenoord-ja- ren. Elke verslaggever tuinde daar wel een paar keer in, op een regenachtige zondag, als Taument naar links was uitge weken en op rechts plotseling Blinker een rush begon. Fameus in dit verband is het voorval op de perstribune van PSV, na een goal van Feyenoord Was het Blinker of Taument?", infonneerde nota bene een Rot terdamse verslaggever naar de identiteit van de doelpuntma- ker. Scholten was het, Arnold, Maar dit terzijde. Onlangs in het Algemeen Dag blad gelezen: de Zuidafrikaanse atleet Sergio Motsoeneng is uit de uitslag van de prestigieuze 55-mijlsloop tussen Pierema- ritzburg en Durban geschrapt. Motsoeneng, telg uit een arm ge zin, was negende geworden, goed voor 2000 gulden aan prij zengeld. Een fortuin voor cle familie Motsoeneng, dat begrijpt u. Op een foto, halverwege de race genomen, droeg Sergio z'n hor loge om zijn linkerpols. Maar op de finishfoto zat het uurwerk plotseling rechts. Wie doet zoiets nou, met zijn klokje spelen tij dens een hardloopwedstrijd? Niemand dus. Sergio had zich kilometerslang laten rijden, per auto. Terwijl hij een uiltje knapte, liep zijn ééneiïge tweelingbroer Arnold voor hem door. De tweeling ver kleedde zich daarvoor in een langs het parkoers geposteerde wc. Geniaal. Behoudens dan dat horloge. Om zich van zijn broer te onderscheiden droeg Arnold op moedersadvies van jongsaf- aan zijn horloge (krek hetzelfde horloge, dat wel) om zijn rech terpols. Dat had moeder Motsoeneng goed gezien: zo houd je ze tenminste uit elkaar. hé. Frank Snoeks is verslaggever van Studio Sport

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 23