Extra graven in Leimuiden 'Gemeente heeft duidelijk moeite met ons tempo' DorpsJjDgezicht Rijn Veenstreek tiphen trekt geld uit voor vegwerken van bezwaren Tachtig Noormannen op bezoek in Archeon 'Muziekschool bij het Studiehuis betrekken' Toen ik over de brug kwam was ik verkocht9 De Boemerang opent deuren 5*1 ITERDAG 21 AUGUSTUS 1999 chef tim brouwer de koning. 071 -5356417, plv.-chef marieta kroft, 071 -5356411 Keuzensjoelbak op jaarmarkt ijzerswoude-dorpHet onderdeel supersjoelen dient als trek- ileister van de jaarmarkt in Hazerswoude-Dorp. Op zaterdag 28 ugustus strijden sjoelers om het Hazerswoudse kampioen- ichap. De wedstrijden worden gehouden op een reuzensjoel- iak van ruim twaalf meter lang. De sjoelstenen hebben een loorsnede van ongeveer vijftien centimeter. De reuzensjoelbak s te vinden bij de kraam van Zang en Vriendschap op de hoek an de Dorpsstraat en de Tuinstraat. Indernemers bouwen verzamelpand uphen aan den run Acht Alphense ondernemers gaan bouwen een bedrijven-verzamelgebouw aan de Curieweg in Alphen den Rijn. Zonder tussenkomst van een projectontwikkelaar •bben de bedrijven in goed overleg een plan ontwikkeld om >n gezamenlijk onderkomen te realiseren. Er doen onderne- lers uit verschillende bedrijfstakken mee: garage- en bergings- ïjf Van Oosten, riethandel P. van Poelgeest, Huigen tapijt, ïemersbedrijf Van Mil, Jannes Vos Beheer, JeeGee Tech- ich Handelsbureau en ACE Automotive. De achtste deelne- ler is nog niet bekend. Gisteren is op feestelijke wijze het begin x* van de bouw gevierd. In april 2000 is het gebouw, met de naam Multipack en een oppervlakte van 2500 vierkante meter, klaar. -3 Monumenten in het groen wammerdamZwammerdam staat op zaterdag 11 september in :t teken van de open monumentendag. Dit jaar is als thema jekozen 'Monumenten in het Groen'. Eigenaren van de monu- aenten stellen hun tuinen open voor het publiek. Voor natuur- efhebbers is er naast het Baljuwhuis een speciale pompoenk- neergezet. Op het kerkplein naast de pastorie geeft een loomchirurg belangstellenden uitleg over het behoud van de ■euwenoude bomen in de pastorietuin. Verder zijn er verschil- ende tentoonstellingen en exposities met plaatselijke kunst en cultuur te bezichtigen. Onder leiding van kunstenaar Jan Czer- nak maken liefhebbers op het Plein een reuzenschilderij. ichoolkinderen voeren in historische kleding oud-Hollandse kinderspelen op. Tijdens de open monumentendag vaart er een raat li gratis boot tussen Alphen en Zwammerdam. Routeboekjes zijn ferkrijgbaar op de boot en bij de Zwammerdamse monumen- irsus! Dieven vertillen zich aan zonnebank alphen aan den run Twee inbrekers hebben zich bij een winke- Voetbalvoorzitter Van den Berg trekt eigen plan -10-} phen aan den run i0linbraak vertild aan een zonnebank. Zij ontvreemdden het sola- rium op klaarlichte dag uit een zaak in elektronica en huishou- ielijke apparaten bij de Euromarkt in Alphen aan den Rijn. Toen een medewerker de achtervolging inzette, lieten zij hun luit op de stoep staan voor zij in een grijze personenauto stap- en. Op de kruising van de Amerikalaan met de Noorderkeer- ling reden politieagenten de auto klem. De verdachten, een 9-jarige man uit Wateringen en een 21-jarige Hagenaar, zitten te handelen, spelen daarbij een grote rol. Ook de bouwplannen en gewijzigde bestemmings plannen voor het nieuwe stads hart zetten meer Alphenaren dan voorheen aan tot het indie nen van bezwaren. Verder zijn er door enkele ambtenaren be zwaren ingediend tegen de ar beidsvoorwaardenregeling van de gemeente. Overigens neemt ook in an dere gemeenten het aantal be zwaarmakers toe, zegt Alphen. De commissie control stemde in met het voorstel om met een extra bijdrage de achterstanden weg te werken. Vorig jaar over schreed de commissie bezwaar - en beroepschriften het budget ook al met 13.000 gulden. woubrugge marieke de wit Voor voetbalvereniging Woubrugge is sinds mei geen plaats meer in het nieuwe plan voor een multifunctioneel verenigingsgebouw. De rol van Henny van den Berg, voorzitter van de voet balvereniging en van beroep project ontwikkelaar, leek uitgespeeld. De man die in 1997 Plan 2000 lanceerde, kreeg van wethouder Dambrink van Jacobswoude te horen dat er geen plaats is voor voetbalvereniging Wou brugge (WW). Dat werd te duur. Van den Berg liet zich niet uit het veld slaan. De leden hebben een plan voor een eigen gebouw voor de voetbalver eniging inmiddels goedgekeurd. Vanaf begin volgend jaar gaat de club bou wen aan extra kleedkamers, een jeugd honk en een grotere kantine. Toen WW in 1997 het ambitieuze Plan 2000 presenteerde voor een nieuw gebouw voor alle Woubrugse verenigingen, dachten de initiatiefne mers dat het er in 2000 wel zou staan. Het oude verenigingsgebouw De Wijk was aan vervanging toe, dus de ge meente reageerde positief. Ruim twee jaar na de aanzet kwam een onafhan kelijke adviseur van de sportkoepel NOC*NSF met een nieuw plan, dat vanwege de kosten steeds verder af kalft. WW vaart noodgedwongen een ei gen koers. Bent u teleurgesteld in de ge meente? „Ik vind het jammer dat de gemeente nog niet rijp is voor Plan 2000. Het nieuwe verenigingsgebouw zou gepri vatiseerd zijn en onder beheer staan van een stichting. De gemeente praat wel voortdurend over afstoten van on eigenlijke taken en privatisering, maar als puntje bij paaltje komt wil ze het liefst toch een vinger in de pap heb ben. Het ging ze duidelijk te snel." Ging het daarom mis met Plan 2000? „Het ging mis toen de Woningstich ting, die de vrijkomende grond na sloop van De Wijk zou kopen, eind 1997 met een plan kwam om daar se niorenwoningen te bouwen. Volgens dat plan moest ook een aantal andere huizen aan de Bateweg tegen de grond. De bewoners vernamen dat uit de krant en schrokken zich rot. De Woningstichting wilde de grond alleen kopen als ze die woningen mocht slo pen, maar dat was nu de vraag. Als de gemeente de grond niet verkocht, kon ze haar bijdrage aan Plan 2000 niet meer betalen. Afgezien daarvan was er ook te weinig inhoudelijke kennis bij de gemeente en de verenigingen over Plan 2000. Dat maakte ze wantrou wend: ze vonden ons te dominant." Is het nieuwe plan van de gemeente haalbaar? „Het pand is minder groot dan wat wij voor ogen hadden met Plan 2000, maar ongeveer even duur. Voor die vierkante-meterprijs kun je het meest luxueuze gebouw op Schiphol neerzet ten! Ik denk dat wat de gemeente wil moeilijk exploitabel te krijgen is. Voor de biljartvereniging is het allemaal ver velend. Die zijn nu veel duurder uit dan met Plan 2000." Kunnen de voetbalvereniging en de biljartvereniging niet samen een pand bouwen? „Ik weet dat de biljartvereniging aan een eigen gebouw denkt. Samen een pand komt qua lay-out en logistiek slecht uit. We kunnen de hoogte in, maar dat levert problemen op voor omwonenden. Bovendien zou de toe gang tot de biljartvereniging langs de kleedkamers lopen. Maar gelijktijdig beginnen met bouwen lijkt me een goed idee. Je kunt dan ervaring en ex pertise uitwisselen en samen goedko per materialen aanschaffen. Als de ge meente het biljartgedeelte van De Wijk sloopt en het originele stenen gebouw opknapt, kunnen daar de andere clubs in. In de vrijkomende ruimte kunnen winkels komen. Als ik de gemeente was, zou ik tijd en energie in zo'n plan stoppen. Zo houdt ze zelfs nog geld over." Is dit beter dan Plan 2000? „Het oorspronkelijke Plan 2000 was optimaal. Maar als je van privatisering afstapt, is dit een goed alternatief." Als de gemeente alsnog een plan lan ceert met ruimte voor WW, valt daar dan nog over te praten? „Individuele raadsleden hebben ons al benaderd met de vraag of we weer wil len meedoen. Maar de bouwvergun ning en de financiering van ons plan lijken me in principe haalbaar, dus we willen dit uitvoeren. We doen een be roep op de zelfwerkzaamheid van de leden, want het gebouw wordt kaal af geleverd. We nemen verder geen initi atieven meer. Maar ik zeg nooit nooit." Geduld biljarters raakt op jacobswoude Net als de voetbalvereniging smeedt ook de Woubrugse biljart vereniging eigen huisvestingsplan nen. Voorzitter Hidde Hoekstra vindt het laatste plan van de ge meente onaanvaardbaar. Hij vreest een drie keer zo hoge huur als in gebouw De Wijk en een vijf keer zo hoge contributie. Wel wil hij eerst een nieuw voorstel van de gemeen te afwachten, eind augustus. „Maar als daar niets uitkomt, gaan we maatregelen nemen." Dambrink zegt de biljarters tege moet te willen komen. Zo kunnen ze een eigen barruimte krijgen in een nieuw gebouw. Daarvan was in het vorige plan nog geen sprake. De huur die ze de biljarters vraagt vindt ze billijk: „Die is al drastisch lager dan wat ze eigenlijk zouden moeten betalen. Ze willen 24 uur per dag hun ruimte gebruiken, dat kost geld. Maar we kunnen over al les praten. Misschien kunnen de bouwkosten omlaag of stemt de raad in met een permanent exploi tatietekort." De oplossing die voetbalvoorzit ter Henny van den Berg aandraagt voor de huisvesting van alle vereni gingen verwerpt de wethouder. Zij vindt het stukje grond aan de Schoolstraat te kostbaar om De Wijk daarop te laten staan. Boven dien zou een opknapbeurt van het bouwvallige gebouw veel geld kos ten. Het pand staat vlakbij huizen en moet daarom aan allerlei eisen voldoen om geluidshinder te voor komen. Wel bevreemdt het Dam brink dat Van den Berg zijn laatste plan niet met haar heeft besproken. m de groeiende stroom be- vaarschriften van Alphense ïrgers te kunnen verwerken, ïrhoogt de gemeente het bud- it van de commissie bezwaar- i beroepschriften met 27.000 J Men. iAlphen verwacht in 1999 eer dan een verdubbeling van it aantal ingediende bezwaren t ongeveer 250. Van januari t en met mei kwamen er al lim negentig binnen. Bijna de elft daarvan gaat over de uit-, lering van de Wet Voorzienin- sn Gehandicapten (WVG). De problemen bij de stichting 1 jrgwijzer om hulpaanvragen i indicatiestellingen op tijd af De gemeentelijke begraafplaats in Leimuiden wordt uit gebreid met ruim 60 graven. Een uitbreiding van 110 graven blijkt bij nader inzien niet mogelijk omdat dit ten koste gaat van de dijk van de begraafplaats. Met de 60 graven verwacht de gemeente de komende 15 jaar vol doende ruimte te hebben. past kan worden aan rolstoel gebruikers. Al eerder ging de gemeente raad akkoord met het krediet voor de begraafplaats. Twee ton blijkt echter niet toereikend om naast een extra dodenakker ook een opgang voor invaliden te maken. Een deel van het krediet ging eerder op aan een onder marun kramp De kosten die hieraan verbon den zijn bedragen ruim twee ton. Het college van Ja cobswoude hoopt dat de ge meenteraad nog een kleine 50.000 gulden extra wil beste den zodat de toegang aange zoek naar de lekkende dijk. De waterkering is er ook de oorzaak van dat een rij bomen moet worden gekapt. Omwo nenden maakten hier onlangs bezwaar tegen bij de gemeente. Zij behouden de bomen graag omdat die het uitzicht ontne men op de dodenakker. Wet houder C. Vink heeft begrip voor deze bedenkingen maar volgens hem verslechtert de dijk door de bomen. „Door de kracht van de wind op die bo men wordt de grond losgewrikt en gaat de dijk lekken. Ze moe ten dus weg." Als alternatief heeft Vink aan de omwonenden voorgesteld om één gezichtsbepalende boom te laten staan en op te knappen en op de plek van de rest van het rijtje een haag van coniferen aan te planten. „We moeten maandag alleen nog even ter plaatse bekijken of dat ook daadwerkelijk kan." Als de voorgestelde uitbrei ding wordt gerealiseerd ver wacht de gemeente de komen de vijftien jaar voldoende ruim te te hebben om de gestorve nen te begraven. In die progno se is rekening gehouden met een toename van het aantal sterfgevallen met 40 procent vanwege de vergrijzing in de gemeente. alphen aan den run Noormannen uit heel Europa brengen op 28 en 29 augustus een bezoek aan het archeologisch themapark Archeon in Al phen aan den Rijn. Voor het derde achtereenvolgende jaar or ganiseert Dorestad Sibbe, de landelijke vereniging voor levende geschiedenis der vroege Middeleeuwen, in opdracht van Arche on zo'n bijeenkomst. Ongeveer tachtig Noormannen uit Neder land, Groot-Brittannië, Duitsland, Denemarken en Normandië demonstreren ambachten, kleding en vechttechnieken van zo'n duizend jaar geleden. De Noormannen zijn zowel zaterdag als zondag van 10-17 uur aanwezig. De vechtdemonstraties geven zij om 11.30 en 15.30 uur. De entree bedraagt 22,50 (inclusief hoofdmaaltijd), kinderen tot 12 jaar, pas 65 en CJP-houders krijgen vijf gulden korting. Dorpsgezicht is een zomerserie over kleurrijke inwoners uit de Rijn- en Veenstreek. Zij kennen hun woonplaats, in veel gevallen tevens hun geboorteplaats, als hun broekzak. Elke aflevering omt een andere plaats aan bod. In deel twaalf: Meiny van Asperen uit Koudekerk aan den Rijn. lis geboren in Alkmaar en wam via Den Haag 33 jaar ge- den naar Koudekerk aan den ijn. Meiny van Asperen (voor een Fok) stortte zich in het irenigingsleven en integreer- e. Intussen kent ze iedereen of i ieder geval heel veel inwo- ers. „Ik voel mij Koudekerker nder de Koudekerkers. Het is lokmijn dorp geworden." fan Asperen maakt deel uit van «bloeiende verenigingsleven an het dorp aan de Rijn. Ze is lorzitter van de muziekvereni- ng Kunst na Arbeid, toege legd bestuurslid van de win- iliersvereniging, vrijwilliger bij feltje-dek-je en schrijfster oor het plaatselijke huis-aan- uisblad, de Rijnwoude Koe- er. „Als je wilt integreren in en dorp, moet je ook wat voor agemeenschap doen", zegt ze >zo groeiden haar eerste stap- en in het dorp uit tot een zeer uk sociaal leven, kweet nog goed hoe ik hier vam. Mijn man Piet Fok i op een dag thuis in Den g en zei tegen mij: 'Ik ben ju toch in een leuk plaatsje ge est Meiny, daar moeten wij tr toe. Het heet Koudekerk n den Rijn'. Ik wilde graag 'g uit Den Haag, want ik vond «een vreselijke stad om te [onen, maar toen ik dat hoor- fc» Alleen die naam al! Het fck mij allemaal veels te klein. T>ch wist hij mij over te halen to er een keer te gaan kijken. Ni ik de brug over kwam, Us ik direct verkocht. Die kerk ju café De Hoek. Zo heerlijk Peuterig allemaal en zo gezel lig. Daar houd ik van." Opgelucht verliet ze met man en twee kinderen Den Haag. „Voor de kinderen is zo'n dorp ook veel leuker. Neem nou het verenigingsleven. In Den Haag staan ze in files om lid te wor den. Ik weet nog dat mijn zoon Ronald twee jaar heeft moeten wachten voordat hij op zwem les mocht. Hier kon hij bij wijze van spreken vanuit het huis het zwembad in duiken. Voor mij is zo'n stad ook niets. Ik ben op geroeid aan de rand van Alk maar, dus eigenlijk midden in de polder, want Alkmaar was in die tijd nog maar een klein plaatsje. Piet, een boerenzoon, hield ook veel van de ruimte, maar voor zijn werk moesten we naar Den Haag. Wat had ik een hekel aan die stad. Op een dag overleed mijn onderbuur vrouw. Ik wist niet eens dat ze ziek was en ineens zie ik een lijkwagen voor de deur staan. Dat vind ik zoiets vreselijks, dat geeft mij zo naar gevoel. Dat je dat niet eens weet... Niet dat ik mij zo bemoei met de buren, maar je moet wel voor elkaar klaarstaan als dat nodig is en in Koudekerk gebeurt dat." Hoewel Koudekerk in die dagen nog niet zo aan 'import' was gewend, verwierf de familie Fok een vaste plaats in die hechte samenleving. „Daar moet je je voor inzetten. Je kunt je als een stadse blijven gedragen, maar je kunt ook dingen voor de ge meenschap gaan doen en dan zijn mensen niet stug of afstan delijk omdat je van buiten komt." Meiny van Asperen is verknocht aan haar dorp. „Die kerk en café De Hoek. Zo heerlijk kneuterig allemaal en zo gezellig. Daar houd ik van." FOTO MARK LAMERS alphen aan den rijn constantun hoffscholte De Streekmuziekschool Alphen overlegt met de middelbare scholen over samenwerking op het onderdeel culturele vor ming in het Studiehuis. Direc teur P. Brummer denkt dat de Streekmuziekschool diensten kan verrichten door het organi seren van concerten en work shops. In het Studiehuis, de nieuwe tweede fase voor de boven bouw van het voortgezet onder wijs, volgen havo- en vwo leer lingen voortaan het onderdeel cultuur en kunstzinnige vor ming (CKV). Doel van het vak is om leerlingen inzicht te bieden in culturele zaken. Zij moeten activiteiten als concerten, to neelstukken en tentoonstellin gen bezoeken. Het Groene Hart Lyceum heeft in dit verband al contact gezocht met het Parkt heater. Bij het overleg met de Streekmuziekschool zijn ook het Scala College en het Ash ram College betrokken. „Voor de Streekmuziekschool is dit een kans om te kijken of wij als culturele instelling dien sten kunnen verlenen", zegt Brummer. „De leerlingen kun nen bijvoorbeeld concerten van ons bezoeken, waarbij we de samenstelling laten aansluiten bij de thema's die op school be handeld worden." Het overleg met de scholen verkeert vol gens Brummer nog in de begin fase. „Het is nog vers, maar we willen er vanaf het eerste mo ment bij zijn. Binnen nu en een jaar wordt duidelijk hoe we de samenwerking precies gaan in vullen." De Streekmuziekschool gaat mogelijk ook een rol spelen voor leerlingen die het bespelen van een muziekinstrument als eindexamenonderdeel volgen. Het Groene Hart Lyceum wil daar vanaf volgend schooljaar mee beginnen. „Die leerlingen oefenen vaak toch al bij ons. Het ligt dus voor de hand dat wij er iets mee doen", zegt Brummer. R. Vreeken, coördinator CKV op het Groene Hart Lyceum, beaamt de mogelijkheid van sa menwerking. „Eén van de eind opdrachten is dat leerlingen een stukje spelen voor publiek. Misschien dat je de beste in de toekomst kunt laten optreden in de Streekmuziekschool en het Parktheater." Volgens conrector F. Smit denkt het Ashram College voor lopig niet aan muziek als eind examenvak. „Maar van een sa menwerking met de Streekmu ziekschool moeten we zeker ge bruik maken." Van Asperen raakte in de loop der jaren goed ingevoerd in het dorp en trekt aan de bel als zij iets niet vindt kloppen. Zo daagt ze de gemeente Rijnwou de nog weieens via gedichtjes in de Rijnwoude Koerier uit be paalde zaken aan te pakken. Ze kan zich bijvoorbeeld behoor lijk opwinden over de verloede ring in het dorp. „Koudekerk was altijd een schoon dorp. De plantsoenen, bermen en het park werden keurig bijgehou den door jongens van de socia le werkplaats. Ze gingen welis waar niet snel, maar als ze klaar waren was het een plaatje. Sinds de gemeentelijke herin deling is dat veranderd. Het is allemaal grootschaliger gewor den. Vroeger kende iedereen de mensen op het gemeentehuis en liep je even naar binnen als je wat had. Dan zorgden zij dat het in orde kwam. Maar op zo'n groot gemeentehuis is dat er niet meer bij, het is allemaal een stuk ingewikkelder gewor den. Ik vind dat wel jammer, een stukje kneuterigheid is ver loren gegaan." Ze relativeert dit 'minpuntje' overigens direct. „Niet dat het nu slecht is hoor! Het is hier nog steeds geweldig." Aan ver huizen naar een andere plaats heeft ze sinds de dag dat ze Koudekerk ontdekte nooit meer gedacht. „Toen Piet was overle den, wilde ik een kleiner huis. Burgemeester Boelen zei toen tegen mij,dat ze aan de over kant van de Da Costasingel ap partementen gingen bouwen. Ik heb toen geantwoord dat hij heel wat op tafel moest leggen, wil ik naar de overkant van het water gaan. Want Hazerswoude is, zoals een vriendin van mij ooit eens zei, voor ons het bui tenland. Al horen de dorpen tot dezelfde gemeente, elke kern behoudt zijn eigen karakter en ik houd van de Koudekerkse aard." Ze bleef dus zoeken in Koude kerk en vond een benedenwo ning in de Ridderhoflaan. Enige jaren later ontmoette ze in Lei den Martin van Asperen, met wie ze vorig jaar in het huwelijk trad. „Toen mensen hoorden dat ik ging hertrouwen schoot een aantal mij bezorgd aan. 'Maar Meiny', zeiden ze, 'dan moet je in Leiden gaan wonen'. Dat was geen moment bij mij opgekomen. Ik vond het van zelfsprekend dat Martin hier naartoe zou komen. En dat deed hij, met veel plezier. Want hij vindt dit ook een heerlijk dorp om in te wonen." marun kramp uur (tot 21.00 uur) volgt een kinderdisco voor de jeugd tot 12 jaar. Op woensdag 25 augus tus is er vanaf 20.30 uur karao ke. Op donderdag 26 augustus is er vanaf 20.30 uur 'gewoon' disco. Vrijdag 27 augustus komt de pretband van DVS op be zoek rond 23.00 uur. Op zater dag 28 augustus is het terras op 10.00 uur geopend. Daarna volgt op het podium van De Boemerang een keur aan pretbandjes. 's Avonds is er vanéif 20.00 uur een finaleparty. Sociëteit De Boemerang in Kat wijk aan den Rijn gaat na een stilte van twee maanden weer open. Tijdens de zomerperiode is er hard gewerkt om de ver lichting weer in orde te maken. Het seizoen gaat gelijk van start met de najaarsfeesten in Kat wijk aan den Rijn. Maandag 23 augustus is De Boemerang ge opend van 10.30 tot 00.30 uur. Op dinsdag 24 augustus is er om 18.30 een kinderbingo met schitterende prijzen. Om 19.30

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 17