GroenLinks: wacht met Bloemerdhal 'Wij laten ze relaxed dansen' Regio armond wil uitleg an Boterhuispolder Winnaars rubriek 'Ingelijst' jUPER ZOMER AKTIEÜ! T Te weinig geld voor 30-kilometerzones Idee voor deeltijd-auto's Poelgeest ERDAG 21 AUGUSTUS 1999 uu econstructie Noordbuurtseweg tfrwoudeZoeterwoude begint op dinsdag 24 augustus om uur officieel aan de voorbereiding van de reconstructie van Noordbuurtseweg en de Noordbuurtsekade. In het gemeen- iis tekenen burgemeester A. Koopmanschap en H. van lardenburgh van aannemersbedrijf Van Hattum en Blanke- t daartoe een overeenkomst. De gemeente wil de kade ver- i-igen en de snelheid op de Noordbuurtseweg terugdringen vijftig naar dertig kilometer. eidschendam houdt millenniumtest itcHENDAMLeidschendam test op vrijdag 27, zaterdag 28 e idag 29 augustus of alle computers wel millenniumbestendig Dit betekent dat alle gemeentekantoren vrijdag de gehele gzijn gesloten en telefonisch niet bereikbaar. De gemeente- rf is wel geopend. iformatieavond over kruiden In croissanterie Arthur in Noordwijk vertelt René Houten 24 augustus over de historie van kmiden. Fytothe- :ute Anette Lakeman, een kruidkundige, vertelt die avond ivang: 19.30 uur) aan de hand van lichtbeelden ook welke len er te behandelen zijn met kruiden. Entreekosten: 8,50 den. Aanmeldingen en informatie bij het Noordwijks Krui- ïwinkeltje, Pickéstraat 46, Noordwijk, 3612839. MOND AFKE VAN DER TOOLEN de Pn mond tast volledig in het vet iter over de ingrijpende .Juisi ;ën die buurgemeente Lei- m kot dorp heeft over de Boter- spolder. En dat terwijl het ed waar het om gaat pal e alles st de Warmondse gronden Alles wat Warmond over de t inen om de polder te trans- weet, is wat er in de it heeft gestaan. Het ge- tntebestuur heeft Leider- le sch schriftelijk ter verantwoor- aijbelti geroepen. „Het lijkt me tandig als Leiderdorp met betrokkenen praat. Ik vind ze dat ook met de buren et doen", zegt de Warmond- mrgemeester I. van der Wel. Is het aan Leiderdorp ligt, t ergaat het Leiderdorpse I van de Boterhuispolder W drastische gedaantewisse- Van grasgroen veenweide- ied, waarop nog volop iscuss; (jt geboerd, wordt de polder tnders gebouwd tot een parkachtig zich oi [schap met heel veel water wu u een aantal luxe huizen. Dat raadp ithans de inzet van de Lei- dorpse wethouder V. Mol- de |30er Deze ideeën zijn neer- igd in de notitie 'Boterhuis- er, waterrijk landschaps- farmond maakt zich grote "e 21 ;en over de ambities van de irgemeente. Van der Wel: armond heeft steeds gezegd: is voorzichtig met de Boter- ebberi Sp0lder. Als je eenmaal c ogf - zc provinciale weg gaat bou- is het einde namelijk zoek. Wij vinden dat het gebied groen moet blijven en bij mijn weten is het streekplan op dat punt nog niet veranderd. Zelf hou den wij ons daar heel conse quent aan en dan is het wrang als je buurgemeente dat niet doet." Burgemeester Van der Wel heeft er geen vertrouwen in dat er slechts weinig woningen in de Boterhuispolder zullen wor den gebouwd, zoals in de Lei derdorpse notitie staat.„Dat moet ik nog zien. Het ontwikke len van een natuurgebied, dat kost geld. Je moet grond kopen van boeren, nieuwe elementen inbrengen, en dat moet ergens van worden betaald. Je kan geen toegangskaartjes gaan ver kopen. Een groen weiland is al tijd goedkoper, en zeg nou zelf, de Boterhuispolder zoals die nu is, is toch prachtig." Het Warmondse gemeente bestuur schrijft in zijn brief 'ge alarmeerd' te zijn over het be richt dat de buurgemeente on langs weer gronden heeft ver worven in de Boterhuispolder. „Tot onze ongerustheid ver scheen kort daarop berichtge ving over ontwikkelingen die de gemeente Leiderdorp voor ogen staan in dit gebied. Graag willen wij op zo kort mogelijke termijn op de hoogte gebracht worden van uw ideeën." De brief ging op 23 juni de deur uit, en Warmond heeft tot nu toe geen antwoord gehad. De Leiderdorpse wethouder Mol- kenboer laat weten Warmond binnenkort te antwoorden. CHEF ERNA STRAATSMA. 071-5356437.PLV.-CHEF JUDY NIHOF. 071-5356416 Leiderdorp moet proberen een deal te sluiten met rijks waterstaat over de bouw van een nieuwe sporthal. Dat vindt GroenLinks, de grootste oppositiepartij. Volgens GroenLinks moet de gemeente niet geheel op eigen kos ten een sporthal van vijf miljoen gulden neerzetten in sportpark De Bloemerd. foto hielco kuipers Joke en Nico de Jong in hun tienjarige dansschool: „Dansen is bij ons een onderdeel van een gezellig samenzijn." Oegstgeestse dansschool De Jong viert tweede lustrum OEGSTGEEST CONNIE VAN UFFELEN Eigenlijk zijn Joke en Nico de Jong een beetje bij toeval hun dansschool begonnen. Ze dans ten al jaren wedstrijden voor amateurs toen een danslerares uit Rijnsburg hen vroeg haar leerlingen 'over te nemen', om dat zij een dansschool begon in Waddinxveen. Van het een kwam het ander. Met als resul taat dat hun Oegstgeestse 'Dansschool Joke en Nico de Jong' deze week tien jaar be staat. „Als je zo'n vijftien jaar gele den had gevraagd of we een dansschool zouden beginnen, dan hadden we gezegd; nee, we willen gaan wedstrijddansen", vertelt Joke. Daar is echter het diploma dansleraar voor nodig. Toen zich de kans voordeed om naast het dansen les te gaan ge ven zeiden ze geen nee. En zo gaf het paar zes jaar les in Rijns burg en twee jaar in 't Groot Pr offijt in Oegstgeest. Uiteindelijk kregen ze in 1989 de beschik king over hun huidige stek aan De Voscuyl. „Inmiddels is het een uit de hand gelopen hob by", zegt Nico. In al die jaren hebben ze di verse dansrages voorbij zien trekken. Dirty-dancing, Street- dance, Argentijnse Tango en nu Country Line dancing. Wat ze daarbij is opgevallen, is dat be ginners op steeds latere leeftijd dansles nemen. „Waar ze vroe ger op vijftienjarige leeftijd be gonnen, komen ze nu op 25-ja- rige leeftijd, als ze willen trou wen", zegt Joke. „Ook zie je vaak dat mensen op hun vijf tiende een jaar dansles hebben gehad en nu terugkomen om het dansen weer wat op te ha len", vult Nico aan. Na een paar lessen zitten de pasjes er dan weer snel in. Eén keer hebben ze een stel op de beginnersles de dans kunst niet kunnen bijbrengen. Nico: „Dan moet je reëel zijn. We hebben toen gezegd: sorry, maar wij kunnen u niet leren dansen." Joke knikt: „Als je de maat niet hoort, kun je er niets aan doen." Zelfs elementaire marsmuziek hielp niet. „Ze lie pen er dwars doorheen. Er viel een last van die mensen af toen we aangaven waarom het niet lukte", zegt Nico. Het komt echter maar zelden voor dat mensen niet kunnen leren dansen. Tijdens privéles- sen kunnen mensen snel veel leren. Zo nemen regelmatig aanstaande bruidsparen wat 'honeymoonlessen'. „We leren ze etiquette en laten ze de dans openen. Dan weten ze welke spanning ze te wachten staat", zegt Nico. „Er zijn ook mensen die stiekem op dansles gaan, zodat niemand ze kan zien. Dan denkt de familie dat ze niet kunnen dansen, maar blijkt op de bewuste avond dat ze de dans openen", zegt Joke. „Wat ook veel voorkomt is dat mannen zeggen dat zë geen ritmegevoel hebben", vertelt Nico. „Na afloop vinden ze het zo leuk dat ze wel doorgaan. Ik denk dat dat komt door onze aanpak. Die is vrijer dan zoals het vroeger ging. Wat ik wel eens hoor, is dat mensen bij de eerste les overdreven rechtop moeten gaan staan. En als de armen van de mannen zakken, worden ze omhoog geduwd. Wij laten ze relaxed in hun vel letje. Dansen is hier een onder deel van een gezellig samenzijn. Een ontmoeten. Muziek erbij, drankje erbij. Niets moet." En zo willen Nico en Joke het voor zichzelf ook houden. Als ze geen zin meer hebben om de dansschool te runnen, stoppen ze. Voorlopig willen ze er nog wel tien jaar achteraan plakken. Nico: „Pas op het moment dat ik mezelf een schop onder mijn kont moet geven om dit te doen, stop ik er mee." Voor oud-leerlingen van de dans school zijn er in september gra tis jubileum-herhalingslessen. Informatie op telefoonnummer 071-5154636. JUDY NIHOF/AFKE VAN DER TOOLEN „Vijf miljoen is een heleboel geld", meent Groen-Links- raadslid D. MacGillavry. Vol gens hem kan Leiderdorp beter 'even wachten' op meer duide lijkheid over de verbreding van de A4. „Rijkswaterstaat gaat straks een heleboel overhoop halen in Leiderdorp. In septem ber wordt daarover meer be kend. Straks dienen zich wel licht hele goede mogelijkheden aan voor de bouw van een sporthal langs de A4." Mac Gillavry vindt dat Leiderdorp handig gebruik moet maken van het feit dat Leiderdorp flink op de schop gaat. „Daar mag rijkswaterstaat best iets tegen over zetten." Als het aan burgemeester en wethouders ligt, wordt er niet gewacht en staat de nieuwe sporthal, die sportzaal Op Dreef moet vervangen, er begin 2001. Ze geven toe dat de uitgave een hoge last is voor de gemeente. Maar dat zou ook hebben ge golden voor een grondige op knapbeurt van Op Dreef, beto gen zij. Dan kan dat geld beter worden uitgegeven aan een hal die voldoet aan de eisen van de moderne tijd en die meer mo gelijkheden biedt. Zo kunnen er zaalsporten worden bedreven waar Op Dreef te klein voor is en kan de hal ruimte bieden aan grote manifestaties en op vang tijdens rampen. Bijko mend voordeel is volgens B en W dat de omwonenden van Op Dreef af zijn van de parkeer- en geluidsoverlast. De WD-fractie kan zich volledig in het plan voor de sporthal vinden, andere fracties hebben nog geen defi nitief standpunt ingenomen. Eind augustus wordt het plan behandeld in de gemeenteraad. Het gemeentebestuur wil de nieuwe hal betalen van het geld dat was gereserveerd voor Op Dreef (1,3 miljoen) en de op brengst van woningbouw op de vrijkomende plaats op het Van Alphenplein. Daar komt laag bouw. Er wordt een miljoen uit de algemene reserves gehaald, en de betaling van de resteren de twee miljoen wordt over lan gere termijn uitgesmeerd. De nieuwe Bloemerdhal komt tussen RCL en de KNVB in te staan. Volgens B en W zijn de betrokken sportverenigingen en de basisscholen positief over het plan. De laatste winnaars van de ru briek 'Ingelijst' van de zomerpa- gina 'Dag Nacht' zijn: LM.M. Hakkaart-Spruyt, C.J. v.d. Berg, mw. P.C. Maat, A. Bruin, mw. H.P. Hakkaart, C. Gouka-de Lange, E. de Vries, W. v.d. Kerkhoff, mw. E.C. Buur man, H. Tibben-Carsjens, Mar- got Verhoogt, M. v. Hartevelt, dhr./mw. Ammerlaan, M.J. v.d. Meer-Straathof, A. Lagas-Glou- die, E. Teske-Bouter, W. Olst- hoorn, N. Stikkelorum, G.G. v.d. Zwan-Borreman, J.M. Goewie, J.W. Schoo, LH. Hoogenboom, J. Versluijs, J. Clemens, J. van Gent, dhr./mw. Vrouwenvelder, R. Kuyper, B. v.d. Weijden, W. Berntssen, H. de Ren. Isch- 1LCYON WATERBED 140x200 VAN 1475,-VOOR ƒ705,- ;-Ortl OXSPRING 90x200 VAN 1995,-VOOR ƒ995,- uü JONZEN KUSSEN VAN 89,- VOOR 39,- Let op! geldig t/m 15 september •Dj ANDERS SLAPEN 2321 je LBDEN 071-5323428 OEGSTGEEST CONNIE VAN UFFELEN Oegstgeest schrapt de geplande verkeersdrem pels aan de Lange Voort en de Irislaan. Er is te weinig geld uitgetrokken voor de inrichting van de Schildersbuurt, de Gruneriebuurt en de Bloe- menbuurt als dertig-kilometerzone. De kosten voor het aanleggen van de dertig-ki lometerzones waren begroot op een kleine vier ton, maar vallen bijna twee ton hoger uit. Dat komt onder meer omdat het huidige asfalt is ver ontreinigd en niet geschikt is voor hergebruik, bijvoorbeeld voor het ophogen van kruispunten. Tiny de Meijer-de eftijd: 53 jaar inctie: directeur rk ba- ischool De Regenboog Voorschoten irgerlijke staat: gehuwd Donplaats: Voorschoten is uw held (in >u ja, held, maar ik heb wel !t veel bewondering voor Ison Mandela. In de zomer- lantie heb ik Zuid Afrika he cht en ik ben daar zeer onder indruk geraakt van de uit- (binne aling van deze man. Zijn in- la9va! inningen voor de bevolking het land en zijn oproep tot °tal een vredige samenleving siecü wonder ik. Lei* 11 uw befste bezit? chikbi tacht niet zo aan bezit, meer goede relaties. Alleen het ht van foto's is voor mij een ouder ^devolle herinnering. Kraan bent u verslaafd? Iu> ik ben niet verslaafd aan s. maar ik doe wel veel din- Je kunt me vaak op |hool vinden.... Waar schaamt u zich voor? Ik hoef me nergens voor te schamen denk ik. /\ls er een zwakheid genoemd moet wor den: een negatief punt is dat ik de laatste jaren weinig sport. Welk talent zou u willen heb ben? Een tekentalent. Ik kan er echt niets van. Nou ja, een bloeme tje tekenen lukt nog wel, maar een dier niet. Het wórdt altijd een ander dier dan ik bedoelde! Gelukkig heb ik collega's die prachtig kunnen tekenen. Daar heb ik zo'n bewondering voor. Ik kan altijd een beroep op ze doen. Waar windt u zich over op? Over mensen die hun macht misbruiken. Dat geldt voor zo wel volwassenen als kinderen. Pesten op school mag niet! Wij streven ernaar goed met elkaar om te gaan. Wat is uw motto? Laat iedereen in zijn waarde. Op school heb je met veel men sen te maken. Iedereen heeft goede eigenschappen en kwali teiten. Het is de kunst om die zoveel mogelijk te ontdekken. Bent u gelovig? Ja, ik ben rooms katholiek. Het is de leidraad voor mijn hande len. Ook in mijn werk is het een rode draad. Het vertaalt zich in een open schoolcultuur, waarin iedere leerling telt en er zorg besteed wordt aan elkaar. Bent u voor registratie van ver oordeelde pedoseksuelen? Registratie zou een goede zaak zijn. Wel dienen er duidelijke afspraken gemaakt te worden omtrent wie, welke instanties, hoe en wanneer ingelicht wor den. Dus afspraken maken ten behoeve van een zorgvuldige manier van omgaan met de ge gevens. Daarop moet dan weer een goede controle zijn! TEKST ERNA STRAATSMA FOTO LOEK ZUYDERDUIN In het asfalt zitten PAK's (polycyclische aromati sche koolwaterstoffen). De gemeente heeft daar naast, naar nu blijkt, een paar rekenfouten ge maakt bij de voorbereidingen van het werk. Volgens verkeerswethouder G. van Eisen kun nen de geplande verkeersdrempels op de lange Voort en de Irislaan er eventueel later alsnog ko men. Hij stelt de raad voor om met het besluit daarover te wachten tot bekend is wat er met het winkelcentrum Lange Voort gaat gebeuren. De commissie ruimte en groen buigt zich woensdag over de geplande verkeersmaatregelen in de drie wijken. OEGSTGEEST ERNA STRAATSMA Toekomstig Poelgeest-bewoner A. van Ginkel wil onderzoeken of er belangstelling is voor een vorm van gemeenschappelijk autobezit in de Oegstgeestse milieuwijk in aanbouw. „Dat sluit mooi aan bij de filosofie die de gemeente heeft over de leefbaarheid in Poelgeest", zegt de man die nu nog in Leiden- Noord woont en eigenaar is van natuurvoedingswinkel De Zaai ling. Van Ginkel heeft zijn plan ge opperd tijdens een vergadering van (toekomstige) bewoners van de Eli Heimanshof in Poel geest. „Je zou via een soort abonnementensysteem een aantal auto's met elkaar kun nen delen, in een soort rouleer systeem. Ik denk dan aan één auto op acht a tien gezinnen." Van Ginkel denkt aan de op richting van een stichting om zijn plan nader uit te werken en uit te voeren. Eerst wil hij ech ter kijken of er wel voldoende interesse in Poelgeest is voor gemeenschappelijk autobezit. Hij heeft zelf een huis gekocht in Poelgeest vanwege de onder titel 'milieuwijk'. „Dat speelde bij mij gelijk een rol toen we op zoek gingen naar een huis. Ach ter onze winkel op de Hooi gracht in Leiden zit eigenlijk dezelfde filosofie als achter Poelgeest." De eigenaar van De Zaailing hoopt daarnaast dat hij in Poel geest een bezorgservice kan be ginnen. Leidsch Dagblad ANNO 1899 Maandag 21 Augustus BUITENLAND - Fin-de-Siècle. In Berlijn trachten enkele dames en heeren een nieuwe mode ingang te doen vinden, nl. die van barrevoets loopen met enkel sandalen aan, evenals die in den oud-Griekschen tijd gedragen werden. Daartoe begaven een twintig tal élégant gekleede dames en heeren zich in boven genoemde dracht wat de voeten betreft, en de da mes bovendien zonder zonnescherm, voile en hoed, van het café Kransler onder de Linden naar de Sie- gessaüle, en van daar naar Schöneberg, waar in het Lindenpark aldaar halt gemaakt werd. Dat de stoet bij dezen propaganda-marsch veel bekijks had, laat zich wel denken. LEIDEN - Na het zaterdag gehouden examen werd het diploma voor voldoende geoefendheid in het ge kleed zwemmen, door de 'Leidsche Zwemclub' toe gekend aan de jongedames Maria Anthonia Greven- broeck, oud 13 jaar, Geertruida Elisabeth Van Ingen Schenau, oud 13 jaar en Mathilde Ana Schoorel, oud 14 jaar; alsmede aan Elias Abraham Thomas Mioch, oud 14 jaar. ANNO 1974 Woensdag 21 augustus LEIDEN - UVS-doelman Sloos duikt stijlvol op de bal voordat de aanvallers van Haarlem gevaarlijk kun nen worden. Thijs Balkhoven is aanwezig om eventueel assisentie te verlenen. De Leidse ploeg verloor met 3-1 van de Haarlemmers. foto archief leidsch dagblad TER AAR/NIEUWVEEN - De Rijkspolitie heeft in de zaak van de 44-jarige in Ter Aar vermoorde verpleeg ster Aaltje van der Plaat een arrestatie verricht. Aan gehouden is een 33-jarige, ongehuwde, hooiberg bouwer uit Ter Aar, die inmiddels is ingesloten. Hij zegt een alibi te hebben, maar volgens de politie is dat niet geheel sluitend. De man is als verdachte naar voren gekomen uit een buurtonderzoek. Hij was geen bekende van de verpleegster, zegt de politie. Aaltje van der Plaat werd zondagavond met messte ken om 't leven gebracht. Maandagavond werd haar stoffelijk overschot in een maisveld langs de Schil- kerweg, verborgen achter 'n zandhoop, gevonden. De arrestant is zondagavond omstreeks kwart over acht op de Schilkerweg gezien. Het speurwerk in de ze zaak wordt nog op alle fronten voortgezet met een team van vijftig politiemensen. DEN HAAG - Over enkele maanden (als de mini mumprijs verplicht is) zal de suiker in de winkel ten minste 1,24 per kilo kosten. Dit is de kale kost prijs van suiker. De winkelier maakt geen winst als hij het produkt tegen die prijs verkoopt. Voor de con sument betekent het echter een prijsverhoging om dat veel kruideniers de suiker nu nog als lokmiddel gebruiken en een kilo voor heel weinig geld te koop aanbieden, waardoor zij verlies lijden. DEN HAAG - Je kan nog steeds goedkoop in Spanje overwinteren, alle berichten over prijsstijgingen in dat land ten spijt. Zo heeft gisteren Holland Interna tional Travel (HIT) namens een der reisorganisaties die in HIT samenwerken, verklaard. In het winter- programma van deze reisorganisatie komt een 161 dagen durende overwintering voor in een apparte ment aan de Costa del Sol, die omgerekend inclusief de vliegreis ƒ4,41 per dag kost. Bovendien is het mogelijk tussentijds de kerstdagen en de jaarwisse ling thuis - in Nederland dus - door te brengen voor een aanvullend bedrag van 150. Foto's iii deze rubriek kunnen vv

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 15