Joods-christelijk gesprek komt niet op gan£ 'Triest dat kerken zo met zichzelf bezig zijn M Kerk Samenleving 1 S! 7 ZATERDAG 21 AUGUSTUS 1999 REDACTIE AAD RIETVELD, 07 VANDAAG 21 Jeanne Francoise Freymont de Chantal was een moeder van zes kinderen, die pas op latere leef tijd een kloosterorde stichtte: de orde van Onze Lieve Vrouw Visitatie, beter bekend als de Visi- tandinnen. Als vrouw van baron de Chantal genoot ze veel aanzien. Haar man was al overleden, in het jaar 1600, toen ze de heilige Fransiscus van Sales ontmoette. Hij spoorde haar aan de kinderen in de steek te laten en haar zorg zaamheid in dienst te stellen van God en de misdeelde medemens. Een en ander leidde tot haar heiligverklaring en een feestdag op 21 augustus. gyt* In het Fransje stadje Autun leefde in de tweede L.C. eeuw na Christus een adelijk en ook christelijk echtpaar. Hun enige zoon, Symforianus, wei gerde zich door de Gallische autoriteiten te la ten dwingen een heidense Godin te vereren. De inwoners van Autun eerden de Godin door haar beeld in processie door de straten rond te dragen, precies zoals katholieken dat later met hun heilige beelden gingen doen. Symforia nus weigerde mee te werken aan dit ritueel en moest zijn volharding bekopen met de dood, omstreeks het jaar 178. Op de plek waar hij werd onthoofd, is later een kerk ge bouwd. 22 augustus is zijn feestdag. Volgens de zogeheten shensai kalender van de Zoroastris- ten is het vandaag nieuwjaarsdag. Zoroaster is de Griekse naam van de profeet Zarathoestra, de stichter van de oud- -Perzische godsdienst het mazdaïsme of parsisme. die leefde rond het jaar 600 voor Christus. Hij maakte zich sterk voor de armen en een goede verzorging van het vee en eerde de god Ahoera Mazda. Net als Jezus en een aantal profeten in het Oude Testament verkondigde hij dat er een eindtijd zou komen waarin God, in zijn geval Mazda, een rijk van waarheid en gerechtigheid zou vestigen. Non kiest nieuw beeld van Jezus boston Vierduizend gulden en een foto op de cover van de millenniumeditie van de National Catholic Reporter. Dat is de beloning voor de kunstenaar die erin slaagt voor de tweedui zendste geboortedag van Jezus een gedurfd nieuw beeld van de zoon van God te creëren. Zuster Wendy Beckett, een 69-jarige Engelse non die nationale bekendheid verwierf door een serie over schilderen te presenteren op televisie, is voorzitter van de jury. foto ap Zwolse Peperbuskerk wellicht basiliek zwolle De Zwolse parochie Onze Lieve Vrouw Tenhemelopne ming heeft bij het aartsbisdom een aanvraag ingediend om de OLV-kerk (Peperbuskerk) de eretitel basiliek te verlenen. Kardi naal Simonis zal de aanvraag eind september in het Vaticaan af geven. De parochie meent dat er diverse redenen zijn om de eretitel aan de kerk te verlenen. Volgens pastor C. Smal is de ge schiedenis van de 600 jaar oude kerk nauw verbonden met die van Thomas a Kempis, de grondlegger van de Moderne Devotie. Verder wordt vanuit de kerk al tweehonderd jaar het voortouw genomen voor een jaarlijkse bedevaart van Zwolle naar het Duitse Keverlaer. De derde reden is van bouwkundige aard. „Dit is een zuivere kruiskerk, en daar zijn er maar weinig van", weet Smal. Rondom het 600-jarige jubileum op 26 november van de Peperbuskerk zijn tal van activiteiten ontplooid. BEROEPINGSWERK NEDERLANDSE HERVORMDE KERK Beroepen: te Donkerbroek-Haule, mw E.C. Rooseboom te Ried C.A., die dit beroep heeft aangenomen GEREFORMEERDE GEMEENTEN Beroepen: te Randburg (Zuid-Afrika), A. Bac te Bodegraven; te Scherpe- msse, M. Mondria te Waardenburg 'Antisemitisme is een blinde vlek van de kerken De dialoog tussen joden en christenen staat in Nederland nog steeds onder de doem van het verleden. Daarom stokt het gesprek. Christenen kampen met een schuldgevoel, terwijl de in zichzelf gekeerde joodse gemeenschap de deuren op slot houdt. Het Overlegorgaan voor joden en christenen (OJEC) probeert daar verandering in te brengen. Dat valt niet mee. „Voordat we het weten hebben we het weer over de holocaust", zegt voorzitter Dick Pruiksma. Nederland wordt het gesprek daaren tegen door het verleden bepaald. „Voordat we het weten, hebben we het weer over de holocaust. De joodse ge meenschap doet dan de deur dicht, terwijl veel christenen zich schuldig beginnen te voelen." En een schuldge voel is nooit creatief, zegt Pruiksma. „Ik kan niks met het begrip 'schuld', wel met het begrip 'verantwoordelijk heid', voor mijn daden nu en in de toekomst, lerend uit het verleden." De joodse gemeenschap in ons land is klein en nauwelijks geïnteresseerd in het gesprek met christenen. Pruiksma betreurt dat, omdat er wel degelijk een gezamenlijk belang is. „In onze sa menleving is elke godsdienstige groe pering een minderheid geworden. Het is daarom belangrijk de krachten te bundelen en in deze samenleving de stem van de religieuze minderheid te laten horen." Het OJEC is vooral bedoeld als brug tussen joden en christenen. „Voor de kerken is het van groot belang om een open kanaal met de joodse gemeen schap in ons land te hebben." Het overlegorgaan probeert ook te corrige ren daar waar kerken in de mist gaan. „Kerken hebben eeuwenlang een anti- joodse houding gehad. Dat zit als het ware in de genen. Het antisemitisme is een blinde vlek van de kerken. Je ziet het niet, maar het is bepalend voor je blik." robert van de woestune Wat internationaal wel mogelijk is, komt in Nederland maar niet van de grond. Het gesprek tussen joden en christenen floreert wereldwijd. Maar in ons eigen land houdt de joodse ge meenschap de deuren op slot, terwijl christenen nog te veel door schuldge voel geplaagd worden, constateert voorzitter Dick Pruiksma van het Overlegorgaan van joden en christe nen (OJEC). De gereformeerde predi kant uit Weesp is sinds vijf jaar voor zitter van het OJEC, waarin verschil lende Nederlandse kerken al achttien jaar samenwerken met drie joodse kerkgenootschappen. Pruiksma weet waar hij over praat, want hij is ook actief in het bestuur van de ICCJ (de Internationale raad van christenen en joden), dat onder voorzitterschap staat van de orthodoxe rabbijn David Rosen van Jeruzalem. „Overal in de wereld praten christenen en joden met elkaar. Neem Israël. Daar staat het thema 'verzoening' cen traal. Daar kunnen zowel joden als christenen een belangrijke bijdrage aan leveren. En in Oost-Europa wordt een levendige discussie gevoerd over hoe beide groepen een bijdrage kun nen leveren aan de democratisering." Het zijn volgens Pruiksma open ge sprekken, gericht op de toekomst. In Dominee Dick Pruiksma: „Juist in de dialoog met het jodendom kom je je eigen identiteit tegen, Hoewel er de afgelopen decennia mede dankzij het OJEC in brede lagen van de kerken al veel veranderd is, steekt het antisemitisme toch voortdu rend de kop weer op, met name in de rechterflank. „Je ziet daar toch een drang om joden te willen bekeren on der het motto Een goede jood is een bekeerde jood." Door voorlichting, ge sprekken, bijeenkomsten en informa tiemateriaal zoals een lesboek voor scholen probeert het OJEC christenen voortdurend 'bij de les' te houden. Mogelijk dat het gesprek tussen jo den en christenen binnenkort nog een extra dimensie krijgt. Internationaal gaan er stemmen op om ook de mos lims bij de gesprekken te betrekken. Of dat ook in Nederland gaat gebeuren is nog maar de vraag. De moslims in ons land zijn slecht georganiseerd en erg verdeeld. Belangrijker is volgens Pruiksma de principiële vraag of de dialoog zomaar ingeruild kan worden voor een 'trialoog'. „Ik denk persoon lijk dat dat niet mogelijk is. De dialoog moet blijven, maar daarnaast is er na tuurlijk wel ruimte om over bepaalde zaken ook met moslims van gedachten te wisselen." Het voorzitterschap kost Pn mor naast zijn predikantschap vei iti maar hij doet het graag. „Juist «n dialoog met het jodendom kot lorp eigen identiteit tegen. Je komt t ipolc grenzen en dat is spannend." „Met de joden delen we alles de OJEC-voorzitter. „We putten zelfde bron, hanteren dezelfde i inen gische concepten als verzoenin nere lossing, openbaring, maar op it h terreinen verschillen we fundair intel van mening. Dat houdt me sch theoloog. Geen enkele bijbelti vanzelfsprekend meer." Nederlandse afgevaardigde zoekt inspiratie in Wereldraad amstelveen guido de bruin it dc urge ,ls hi lerga De Wereldraad van Kerken: sta pels papier, omstreden verkla ringen, moeizame kerkpolitiek. Maar ook: onderling contact tussen kerken en culturen, ge zamenlijke weringen, inspiratie en bemoediging. Voor de Ne derlandse afgevaardigde domi nee Wies Houweling mag het positieve van de raad wel wat meer nadruk krijgen. De komende bijeenkomst van het centraal comité van de Wereldraad, van 26 augustus tot 3 september in het hoofd kwartier in Genève, betekent vooral veel vergaderen. Maar op de assemblee in de Zimbab waanse hoofdstad Harare be sloten de lidkerken, waarvan tweederde inmiddels uit het zuiden komt, tot een minder westerse werkwijze. Daarom zijn er voor de 158 leden van het centraal comité ook infor mele bijeenkomsten, waarin ontmoeting en discussie in klei ne groepjes de ruimte krijgen. Voor Houweling (39), gerefor meerd predikant in een Am sterdamse Samen-op-Wegge- meente, is het de eerste reis naar Genève in haar nieuwe functie. In Harare werd ze ge kozen als opvolger van ds. A. Westra uit Duiven. Doordat de Dominee Wies Houweling vertegenwoordigt Nederland volgende week bij de vergadering van het centraal comité van de Wereldraad van Kerken. foto anp kandidatuur van de hervormde secretaris-generaal B. Plaisier sneuvelde, verdedigt Houwe ling in het centraal comité als enige het vaderland. Het wordt een inwijding in de politiek en het lobbycircuit van de Wereld raad, verwacht ze. Maar daarnaast hoopt ze in spiratie te putten uit de dage lijkse vieringen en informele ontmoetingen. Het is juist dat aspect van de Wereldraad dat het verflauwde enthousiasme voor de oecumenische bewe ging in Nederland volgens haar kan doen oplaaien. Maar dan moeten de Neder landse kerken wel verder willen kijken dan hun neus lang is. „Ik word boos als mensen zeggen dat ze niets van de Wereldraad merken. Als afgevaardigden naar Harare moeten we bijna smeken om in gemeenten iets over de Wereldraad te mogen vertellen. Het is triest dat de kleiner wordende kerken zo met zichzelf bezig zijn, dat ze geen belangstelling voor andere kerken meer hebben." Voor haar staat het buiten kijf: „Oecumene is gewoon noodzaak." Haar ervaring als studentenpredikant in Wage- ningen heeft haar geleerd, dat de wederzijdse beïnvloeding van verschillende tradities een tegenwicht is tegen het 'be krompen karakter' van sommi ge Nederlandse kerken. Boven dien kunnen kerkleden de af kalving van de kerken hier wel licht beter verwerken als ze bij voorbeeld horen hoe het chris tendom in Afrika groeit en bloeit. Houweling heeft een lijstje met onderwerpen die in Genè ve haar bijzondere aandacht hebben: Kosovo, schuldkwijt schelding voor de Derde We reld, het oecumenisch decenni um ter overwinning van het ge weld. Wat Kosovo betreft gaat het haar om de geloofwaardig heid van de Wereldraad. In op eenvolgende verklaringen sprak het oecumenische orgaan zich in het spoor van Servisch-Or- thodoxe Kerk tegen de NAVO- bombardementen uit zonder de etnische zuivering-door Ser vische troepen te veroordelen. „Dat kan echt niet", zegt Hou weling stellig. „Als ze hun good will willen verspelen, moeten ze het zo doen." Houweling wil haar steentje Va: iied, bijdragen aan de discuss g, hoe het voortaan anders ,ebc Als de Wereldraad zich o jsch wapende conflicten wil u ken, moet hij door raad[ jL vein (lid) kerken in de regit vuldig vaststellen wie de boe| offers zijn. „Als je je solii gj j betuigt, mag je de slach )er nooit en te nimmer vei Christendom is in de plaats omzien naar de z\ ,en .irgei Een andere brandende tie is opstelling van de doxe kerken. Die hebben moeite met de in hun c zinnige ontwikkelingen protestantse lidkerken, zi toelating van vrouwen l ambt en de gelijkwaard van homoseksuelen en h seksuelen. Verder vinden de Wereldraad zich te ve politieke en sociale kwest zighoudt. De Georgisch-I doxe en de Bulgaars-Orth OXJ Kerk zijn inmiddels uit d q^; reldraad gestapt. Een s| commissie van orthodoi protestanten komt in I voor het eerst bijeen, ling relativeert de famil in de Wereldraad, vormden en gereformeei Nederland vaak al niet met elkaar overweg waarom zou dat op wei veau dan beter gaan?" scl spol IALC eei R. WEEROVERZICHT BUITENLAND Weersvooruitzicht KNMI Geldig tot en met vrijdag. Finland: Vooral in het zuiden wolkenvel den en geregeld flink wat regen, soms ook onweer. In het noorden droger en af en toe zon. Maxima tussen 12 en 17 graden. Noorwegen: Naast wolkenvelden ook af en toe zon en met name langs de west kust kans op buien. Maxima van 10 graden in het noorden tot 19 in de buurt van Oslo. Zweden: Af en toe zon, maar ook wolken velden en vooral in het noorden en zuiden regen. In het midden droger. Middagtemperatuur van 12 graden in het noorden tot 20 plaatselijk in het zuiden. Denemarken: Eerst bewolkt en buiig, zaterdag minder buien en meer zon. Maxi ma rond 18 graden. Engeland, Schotland, Wales en Ier land: Vooral in het noorden flink wat zon. In het zuiden wat meer wol ken en mogelijk wat regen. Maxi ma van 14 graden in Schotland tot 20 in de buurt van Londen. België en Luxemburg: Vrijdag nog veel wolken en gere geld buien, soms met onweer. Za terdag een stuk droger en gelei delijk meer zon. Maxima rond 19 graden. Noord- en Midden-Frankrijk: Naast wolkenvelden steeds meer zon en waarschijnlijk droog. Maxima van een graad of 18 in de buurt van het Kanaal tot 23 in de oostelijke departementen. Portugal: Overwegend veel zon, maar in het noorden soms ook wolkenvelden. Waarschijnlijk wel droog. Maxima uiteenlopend van 21 graden langs de noordwestkust tot dik 30 in het binnenland. Madeira: Perioden met zon en droog bij maxima van ongeveer 25 graden. Spanje: In het noordoosten vandaag nog stevige regen- en onweersbuien. Verder vrij veel zon, droog en warm. Maxima aan zee meest rond de 30 graden, landinwaarts plaatselijk tot tegen de 40. Langs de Golf van Biskaje middagtem peratuur rond 22 graden. Canarische Eilanden: Flinke perioden met zon en droog. Middagtemperatuur tus sen 25 en 30 graden. Marokko: Westkust: veel zon en droog. Maxima vlak aan zee tussen 25 en 30 graden. Tunesië: Veel zon en erg warm met maxi ma van 40 graden aan de stran den in het noorden tot ver boven de 40 in het binnenland. Zuid-Frankrijk: Vrijdag in het uiterste zuiden nog buien met onweer. Zaterdag over al meest droog en geregeld zon. Maxima oplopend naar 25 graden in de Vendee en 30 in de buurt van Perpignan. Mallorca en Ibiza: Perioden met zon en zaterdag nog kans op een regen- of onweers bui. Maxima rond 31 graden. Italië: In het zuiden veel zon, droog en warm. In het noorden meer wol ken en van tijd tot tijd een regen- of onweersbui. Maxima in het noorden rond 28 graden, in het midden en zuiden meest rond 35 graden. Corsica en Sardinië: Flink veel zon en alleen vrijdag op Corsica kans op een (onweers- )bui. Maxima tussen 30 en 35 graden. Malta: Vrij zonnig en warm. Middagtem peratuur ongeveer 34 graden. Griekenland en Kreta: Zonnig en warm. Maxima op de meeste stranden rond 30 graden, landinwaarts warmer. Turkije en Cyprus: Droog en overwegend zonnig. Maxima aan zee meest tussen 32 en 38 graden. Duitsland: Vrijdag in het midden en noorden de meeste wolken en buien, soms met onweer. Zaterdag overal dro ger en steeds meer zon. Maxima tussen 18 graden tegen de Deen se grens en 24 plaatselijk in het zuiden. Zwitserland: Perioden met zon en tijdelijk af nemend buiig. Maxima van 22 graden in het noorden tot 28 in het zuiden. Oostenrijk: Vrijdag in het zuiden nog stevige buien. Verder af en toe zon en een stuk droger. Middagtempera tuur rond 24 graden. ZONDAG 22 AUGUSTUS 1999 Zon- en maanstanden Zon op 06.35 Zon onder 20.50 Maan op 18 07 Maan onder01.51 Waterstand IJmuiden Katwijk Hoog 00.56 13.34 00.29 13.07 Laag 07.54 20.44 07.35 20.25 MAANDAG 23 AUGUSTUS 1999 Zon- en maanstanden Zon op 06.37 Zon onder 20.47 Maan op 18.55 Maan onder02.38 Waterstand IJmuiden Katwijk Hoog 02.05 14.46 01.38 14 19 Laag 09.05 22 05 08.46 21 46 L O F LEIDSCH DAGBLAD (Opgericht 1 maart 1860) efti warmtefront koufront KANTOOR Rooseveltstraat 82 071-5356 356 Postadres: Postbus 54, 2300 AB Leiden ABONNEESERVICE Abonnementen 071-5128 030 Geen krant ontvangen? Bel voor nabezorging Ma. t/m/vr. 18 00-19.30 uur en Zaterdag 10.00-12.00 uur 071-512 DIRECTIE B.M. Essenberg, W.M.J. Bouterse (adjunct) J. Kiel (adjunct) HOOFDREDACTIE J.G. Majoor, T. van Brussel (adjunct) L.F. Klein Schiphorst (adjunct) REDACTIE F Blok, chef eindredactie algemeen T. Brouwer de Koning, chef redactie Rijn- en Veenstreek D.C. van der Plas, chef eindredactie regio J. Rijsdam, chef redactie nieuwsdienst/kunst W. Spierdijk, chef sportredactie E. Straatsma, chef redactie Regio Leiden R.I.M. van der Veer, chef redactie Duin- en Bollenstreek W.F Wegman, chef redactie Leiden Uj; Cht he LEIDSCH DAGBLAD OP CASSETTE! öral Voor mensen die moeilijk lezen, slech Woi hebben of blind zijn (of een andere leeshandicap hebben), is een samenvi van het regionale nieuws uit het Leids Dagblad op geluidscassette beschikba informatie 0486-486486 (Centrum voor Gesproken Lectuur, G^fzit mhec 11 20 100.0 opklaringen J|||. hagel lagedruk mist windrichting H hogedruk ft zonnig 19 temperatuur luchtdruk in -TOOO- hecto pasca| N H U I Z E ongevallendienst Mallorca licht bew. o 2 24 32 220.0 Rijnland Ziekenhuis, vestiging St. Elisabeth: 24 u. per dag. Malta metontv. Stockholm regenbui n 3 15 15 130.0 Los Angeles 18 21 170.0 Diaconessenhuis: maandag t/m vrijdag 08 00-17.00 u. (uitgezonderd Moskou zwaar bew. wzw 1 17 22 1418.0 Warschau licht bew. wzw 3 16 21 130.1 New Orleans zwaar bew. wzw 2 26 29 260.0 feestdagen). München regen zzw3 onweer n2 14 21 142 0 Wenen regen zw 2 16 25 168.0 New York hall bew zo 22 26 2100 Leids Universitair Medisch Centrum: 24 u. per dag. Nice 24 26 220.0 Zurich hall bew. z2 14 20 144.0 TelAviv onbewolkt zo 29 34 240.0 Rijnland Ziekenhuis, vestiging Rijnoord: geen ongevallendienst. Oslo licht bew. n 3 14 21 140.2 Bangkok regen' windst 24' 35 2312.0 Tokyo onweer z 5 30 33 270.0 INLICHTINGEN BEZOEKUREN ZIEKENHUIZEN Parijs onbewolkt wzw 1 11 21 100.1 0' Toronto hall bew. n 3 18 23 150.0 Diaconessenhuis: tel. 071-5178178. Praag licht bew. zw 4 23 110.0 Buenos Aires onbewolkt nno 5 19 25 170.0 Tunis 4 30 43 270.0 Rijnland Ziekenhuis, vestiging Elisabeth: tel. 071-5454545. 25 21 25 200.0 Vancouver stO 17 23 150.0 Rijnland Ziekenhuis, vestiging Rijnoord tel. 0172-463131. zwaar bew. nw 7 32 220.0 Casablanca zwaar bew. no 2 Leids Universitair Medisch Centrum: tel. 071-5269111 Split 26 34 2200 Johannesburg zwaar bew. windst 14 24 110.0 TELEFAX Advertenties: 071- 5323 508 Familieberichten: 023-5317 337 023- 5320 216 Redactie: 071- 5321 921 Hoofdredactie: 071-5315 921 ADVERTENTIES Maandag t/m vrijdag van 8 30 tot 11 071- 5356 230 RUBRIEKSADVERTENTIES Maandag t/m vrijdag van 8.301 071- 5143 545 ABONNEMENTEN bij vooruitbetaling: per maand (acceptgiro) per kwartaal (acceptgiro) per half jaar (acceptgiro) per jaar (acceptgiro) Abonnees die ons een machtiging verstfi Isoi het automatisch afschrijven abonnements- geld, ontvangen 1,-kfl betaling. VERZENDING PER POST Voor abonnementen die per post (binne aliri worden verzonden geldt een toeslag aan portokosten per verschijndag.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 14