>k Klimmers en klauteraars voor tuin Rijp en Groen Geen giftig leven Glaskorrels in vissen voer w Rabarberthee bij aardappe Exotische bloemen Herfstanemoon in bord !id/ REDACTIE MARCOT KLOMPMAKER EN SASKIA STOELINCA oil I VRIJDAG 20 AUGUSTUS 1999lea Talloos veel plantaardige en dierlijke wezens hebben sinds miljoenen jaren op de aarde geleefd. Een deel verdween en werd vervan gen door andere maar in de loop van vele eeuwen ont stond toch een soort na tuurlijk evenwicht van planten en dieren. Helaas heeft zich een enkel levend wezen abnormaal verme nigvuldigd, zeker geduren de de laatste eeuw. Van een miljard mensen in 1900 naar zes miljard in 1999, is niet niets en het gaat nog door: op naar de 8 miljard. Al die mensen willen niet al leen eten en drinken, maar liefst ook nog een beetje com fortabel leven. Daarvoor is on eindig veel plantaardig en dierlijk materi aal noodzake lijk. Daarbij is het zaak om het nu al min of meer verstoor de evenwicht zo min mogelijk te beschadigen niet uit liefde post voor plant en 3002 PA dier maar sim pelweg uit eigen liefde. We kunnen met al onze miljar den alleen overleven als we zuinig zijn op de totale leef omgeving: het milieu. Im mers alles in de natuur hangt van elkaar af, ook de mens. Daarom hier het be loofde pleidooi om gif te mijden bij de bestrijding van dierlijke belagers. In plaats vein gif zorgen we liever voor natuurlijke vij anden. Het lijkt zo gemak kelijk om de vermaledijde gifspuit te gebruiken, maar daarmee doden we ook on ze hulptroepen die we nut tig noemen omdat ze leven van dieren die wij schade lijk noemen. De schadelijke dieren leven immers van dezelfde gewassen als wij en dat kan dus niet. Spui ten we met een van de vele, helaas nog steeds in de handel zijnde, breedwer- kende gifstoffen dan doden we onze hulptroepen tot aan vogels en egels toe. Hier een woord over onze helpers in de strijd tegen 'schadelijke' insekten. Dat zijn dan niet alleen de reeds genoemde vogels en egels, ook de sluipwespen, GREET BUCHNER gaasvliegen, zweefvliegen, galwespen, spinnen en niet te vergeten het veel gepre zen lieveheersbeestje, dat zelfs bij gif fanaten geen kwaad kan. In eigen land wordt op dit moment een onderzoek ge daan naar de acht meest voorkomende soorten van de zestig die in ons land voorkomen Ze luisteren naar simpele namen als 2, 7,1116 en 22 stippelig lie veheersbeestje, waarvan de laatste niet van luizen en luizenlarven, maar van meeldauw leeft. Ze zijn er in geel, zwart en vooral rood en leggen allemaal geel kleurige eivor mige eitjes op het blad van door ons ge koesterde plan ten. Ze kiezen bij voorkeur planten uit die niet in prima conditie zijn, omdat we ze te veel stikstof (N) hebben gegeven. Belagers zoeken bij voorkeur exemplaren uit die niet meer in EAKLt/v» prima conditie zijn. Dat hapt lekker weg. De larven smul len vooral van de eitjes de volwassen kevertjes lusten ook luizen en ruimen zo ook op. De moraal van dit verhaal: nimmer gif spuiten niet al leen vanwege de Coccinelle zoals het kevertje in het La tijn heet, maar ook vanwe ge andere dierlijke belagers van schadelijke insekten waarvan ik u de Latijnse namen zal besparen. Overi gens is bladluis nog steeds prima te verwijderen met veel water: spuiten, dom pelen, afnemen noem maar op. Dopluis gaat beter als er wat spiritus en iets zeep in het water is. Tot slot nog een kort woord over onkruidbestrijdings middelen of chemische meststoffen op het gras. Daarmee beschadigen we het ondergrondse dierlijke leven waarvan de regen wormen, die volgens Dar win per hectare zo'n dertig ton aarde omzetten per jaar, de meest belangrijke vertegenwoordigers zijn. Ze houden de grond los en vruchtbaar dat is belang rijk. Hechtranken geheim van wilde wingerd Met wat inspanning en een beetje creativiteit, is al snel een paradijsje te creëren. foto anp Aan de witte bloemtrossen dankt deze bruidssluier zijn naam. foto gpd Met behulp van fijne hechtwortels verkrijgt de wilde wingerd houvast aan muren. foto cpd zen waar zachte specie eenvou dig uit voegen kan brokkelen, kunnen klimplanten wel nade lig zijn voor muren. Zijn de voe gen zeer hard, dan ontstaat er echter geen enkel probleem." De planten moeten overigens wel uit de buurt van kozijnen en goten worden gehouden. Zuignappen Kenmerkend voor de meeste klimplanten is hun snellë groei, maaj zonder hulp de lucht in schieten is voor nogal wat soor ten te lastig. Alleen de klimop, wilde wingerd en klimhortensia kunnen uit zichzelf tegen een muur of schutting klauteren. Hiervoor hanteren ze verschil lende methoden. De hedera of wel klimop en de klimhortensia ontwikkelen aan de takken zeer fijne hechtwortels die ze in de stenen of houten ondergrond steken. Ook de campsis ofwel trompetklimmer bezit hecht wortels, maar deze plant moet eerst tegen een muur of schut ting worden geleid waardoor de plant enig houvast heeft. Hechtranken zijn het geheim van de wilde wingerd: hierbij fungeren vervormde bladeren als zuignappen, waarmee de plant zich aan de ondergrond verankert. Naast een muur of schutting, kan ook een boom als ondergrond dienen. Alle an dere soorten klimplanten schie ten pas de hoogte in wanneer de tuinder ze daarbij een eindje op weg helpt. Dat kan onder meer door de klauteraars bij voorbeeld langs klemrekken van houten latten, betongaas of een bespanning van draad te geleiden. Deze middelen ko men vooral van pas bij zoge noemde windende exemplaren zoals de wisteria ofwel blauwe regen. Naast exemplaren met winden de stengels zijn er ook klim planten die zich via bladstelen aan de ondergrond vastklam pen. Als er geen geschikte on dersteuning aanwezig is, dan winden de bladstelen zich rondom de eigen takken. Voor al de clematis staat bekend om deze techniek. Ten slotte zijn er leiplanten zoals klimrozen, winterjasmijn en de doofnloze braam, die vanwege hun slappe en lange takken in de natuur over de grond groeien. Bindt de tuinier ze aan bijvoorbeeld een klimrek vast, dan schiet ook een leiplant de lucht in. Vochtig en humusrijk Hoewel de methoden om de hoogte op te zoeken kunnen verschillen, hebben bijna alle soorten klimplanten vrijwel de zelfde verzorging nodig. Dat komt, doordat klimplanten oor spronkelijk alleen in bossen groeiden en de voeding die ze daar vinden, moeten ze ook in de tuin aantreffen. Vandaar dat klimplanten veel water, humus- rijke grond en een ruim gat van pakweg 50 centimeter diep en 75 centimeter breed vereisen. Bovendien moet de stam in de schaduw en de top in de zon staan. Wordt de gehele tuin langdurig door de zon besche nen, dan is het verstandig rond om de stam van de klimplant een laagje houtsnippers of boomschors te strooien. Overi gens zijn er enkele klimplanten die het bijzonder prettig vinden om tegen een zonovergoten muur aan te groeien, zoals de blauwe regen, klimroos en druif. Om klimplanten in toom te houden en te voorkomen dat ze de tuin gaan overwoekeren, is het noodzakelijk om ze jaarlijks te snoeien. „Een bekend voor beeld van een forse groeier is de clematis montana", zegt Wim Oudshoorn. „Tijdens de bloeiperiode ontluikt één plant tot een grote en prachtige bloe menzee. Prijzig zijn ze trou wens niet, want een clematis montana in een pot is al voor pakweg twaalf gulden verkrijg baar." Niet alleen dit exemplaar is zijn prijs waard, ook de meeste andere soorten klim planten zijn voor menige tuin der redelijk betaalbaar. moeten enkele exemplaren in een rij tegen bijvoorbeeld gaas worden gezet. Na verloop van tijd kunnen de buren niet door het dikke groengekleurde bla derdek gluren. Een andere toe passing is om klimplanten in combinatie met een zogenoem de colonnade te gebruiken, waardoor een groen overdekt tuinpad ontstaat. Oorspronke lijk slaat colonnade op een zui lenrij, maar in de hof wordt er een rij houten pijlers met hori zontale verbindingen mee aan geduid. Hoewel tuinen op verschillende manieren met klimplanten zijn te versieren, is menige tuinder huiverig om exemplaren tegen een muur van het huis te laten groeien. De vrees is dat de plant vocht uit stenen opzuigt en daardoor schade aan de muur veroorzaakt. „Dat is absolute onzin", weet de boekenschrij ven „Sterker nog, een klimplant tegen de muur levert doorgaans allerlei voordelen op zoals extra isolatie in de winter. Niet alleen blijft het huis beter warm tij dens koude dagen en koeler in de zomer; de plant zorgt ook voor enige geluidsisolatie." Er is echter een uitzondering. Oudshoom: „Bij zeer oude hui- Klimplanten lenen zich uitste kend voor kleine tuinen en bal kons: ze groeien niet zozeer in de breedte, maar zoeken vooral de hoogte op. Om een muur of schutting groen te kleuren, kan de tuinliefliebber kiezen uit verschillende soorten klimplan ten. Een kleine verkenning van het aanbod. Hoogteverschillen vormen een belangrijk middel om een ruim telijk effect in de tuin te krijgen en klimplanten kunnen daar voor zorgen. Ook creëren ze een sfeervolle bedekking van een muur of schutting. „Mede daardoor komen klimplanten zeer goed van pas in de steeds kleiner wordende hofjes van Nederland", vertelt tuinboe- kenschrijver Wim Oudshoorn. De auteur, die een ook een uit gave over klimplanten op zijn naam heeft staan, vervolgt: „Klimplanten nemen nauwe lijks ruimte in beslag, maar ma ken de tuin desondanks zeer at tractief. Zelfs in een pot op een balkon ogen ze sierlijk." Naast een fraai gezicht kunnen klimplanten ook dienst doen als tuinomheining en zodoende inkijk voorkomen. Hiervoor Cryptogram Horizontaal: 1Dat dier is het helemaal (4), 4. Huiverig voor het gewicht van een medaille (5); 7. Zet 'm in een andere versnelling aan de ketting» (7); 8. Zo leuk is het (niet) in de gevangenis! (3), 9. Golftrein (3); 10 Elastisch reeds verdwenen uit een deel van de voormalige Sovjet-Unie (7); 12. Haar aanslagen zijn niet moorddadig (7). Verticaal: 2 In de loods ontbreekt een beetje drank (4); 3. Hij heeft niets te zeggen als politieman (6); 4. Groot dier om te braden (8); 5. De Open Universiteit uit Moskou gaat naar deze plaats (4); 6. Bevroren taal (6); 9. Drank voor u, hoor maar! (4); 11. Dat advies levert geld op (3). Oplossing van donderdag: Horizontaal: 1. Meel; 4. gene; 8. eer; 10 sen; 11. en; 12 zet; 14. be; 15. gemet; 17. ètre; 18. keel; 20. eb; 21. eg; 22 glee; 23. neet; 24. pegel; 26 ge; 28. ren; 29. me; 31. Est; 33. jet; 34 spel; 35. tets. Verticaal: 1. Mee; 2. een; 3. er; 5. es; 6. neb; 7 ene; 9. hem; 12. zeebeer; 13. tekenen; 15. greep; 16. tegel; 17 eng, 19. Let; 25. gel; 26. ges, 27 esp. 29 met; 30. ets, 32. te; 33. je. HEINZ 04t vait a1e /soi/ weer t£ë£n vam p/e ka- Kleine glazen kraaltjes in vis- senvoer verraden hoeveel een vis precies eet. In de Verenigde Staten is een techniek ontwik keld om langs die weg het kwe ken van vis doeltreffender te maken. Volgens de onderzoe kers. uit Stoneville, Mississippi, kan ermee worden nagegaan welke vissen het meest geschikt zijn voor de kweek. Zij deden hun proeven met meervallen. Bij landdieren kan de voedse- linname per dier makkelijk worden bepaald, bij voorbeeld door het beschikbare voer voor en na consumptie te wegen. Bij vissen is dat lastiger, omdat het niet gegeten voer in het water verdwijnt. Meervalkwekers kunnen slechts schatten hoe veel voer hun vissen opns Bovendien eet niet elke v evenveel. Geneticus Jeffo r verstein gebruikte kleine, doorzichtige glazen kralei een diameter van 0.4 mm de consumptie per vis tei ten. De kraaltjes werden; mengd met het voer in ee concentratie van ongevei procent. Na het voeren w de meervallen verdoofde der een röntgenapparaat legd. Hierdoor konden d( len worden geteld, zodat derzoeker exact kon berel hoeveel de vis had gegete sen met een hoge innam: [n gunstige omzetting in vle kunnen langs die weg wo geselecteerd. Rabarberthee is een probaat middel tegen de aardappelziek te phythophtera. Het biologi sche middel is ontwikkeld aan het instituut voor biologische plantenbescherming in het Duitse Darmstadt. In veldproe ven is drie jaar geëxperimen teerd met extracten die zijn ge trokken uit rabarberbladen overgoten met heet water. De rabarberthee moet enkele uren trekken voordat het kan worden gebruikt. Sprenkeling van de thee op het aardappelveld ver kleurt het loof en de bladeren worden tijdelijk immuun maakt voor de schimmel uitstel van aantasting lei< eindelijk tot twaalf proce gere opbrengsten, zonde de kwaliteit van de knolli onder lijdt. Het middel is 9 gens de onderzoekers ne fectief als het veel gebrui peroxychloride. Het Duii 0 stituut werkt ook aan een natief bestrijdingsmiddel meeldauw op komkomm tomaat. Hiervoor gebruil een extract dat is getrokk duizendknoop. Teer en breekbaar zijn de bloemblaadjes van de lisian- thus, maar dit kwetsbare uiter lijk is verraderlijk: de oorsprong van deze soort ligt in de ruige prairiegrond van Noord-Ameri ka. Vandaar dat de lokale bevol king de lisianthus prairiegen tiaan of Texaans blauw klokje noemt. Nederlandse bloemen- kwekers en -winkeliers hebben hoge verwachtingen van de li sianthus. Dat komt, doordat de soort te koop is in violette, blauwe, paarse en roze kleuren: exotische tinten die moit - vrij populair zijn. Vanwe; vele en volle bloemen is' niet nodig om de lisianth andere bloemen in een combineren. Ook de uit' afkomstige bouvardia oo solist in een vaas vrij siei I Deze bloem bestaat uit meer stralende sterretjes pijpachtige steeltjes zitte exemplaar is voorradig ii kleuren rood, wit, roze ei je. met; JK bloemendaal bv. rijksstraatweg wassenaar Het geheim om vaste planten in de tuin tot hun recht te laten een beetje structuur aanbrengen in een border. Dit kan door maken van de verschillende hoogte, vorm en kleur. Een vaste goed voor het spelen met hoogtes gebruikt kan worden, is de herfstanemoon. De Anemone-familie bestaat uit verschillende soorten. Ze van de eenvoudige laagblijvende bosanemoontjes, tot de gante herfstanemonen. De laatste groep bloeit vanaf juli en tot ver in de herfst. Anemonen staan het liefst in goed de, matige vochtige tuingrond. Deze moet wel voedselrijk planten staan graag in de volle zon, maar doen het ook erg halfschaduw.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 8