Werkgevers buigen zich over loongroei managers Economie rans concern aast op elgische nutsgigant Booreiland op het droge Zevenhonderd arbeidsplaatsen weg bij vorming Fortis Bank Vopak half oktober van start Bank VS sluist miljarden Russisch maffiageld door Verzekeraar bezorgd over vacatures JAC 20 AUGUSTUS 1999 OPTIE ,K voorspelt verdere groei arbo-tak [ymflttPAMDe GAK Groep verwacht dat de omzet van de pri- itak (arbodienst, bedrijfshulpverlening) volgend jaar zal stij- R tot boven de 500 miljoen gulden. In 1998 bedroeg de omzet tens het vandaag verschenen jaarverslag 393 miljoen. De ate tak wordt steeds belangrijker. De winst na belastingen de GAK Holding (privaat) bedroeg 36 miljoen. In 1997 was iog vijf miljoen. Van de totale omzet van GAK Holding is on- :er zeventig procent (ruim 1,59 miljard) gerealiseerd bij GAK erland. Deze publieke poot verzorgt de uitvoering van soci- vetgeving zoals WAO en WW. De premiebaten stegen in |van 23 naar 28,7 miljard. orld Trade Center New York te koop York Het World Trade Center in New York, het hoogste ouw van de stad, is te koop. De markante Twin Towers moe- ruim drie miljard gulden opbrengen. De koper krijgt voor 110 verdiepingen kantoorruimte, een ondergronds istation, enkele warenhuizen en een drukbezochte uitzicht- in met restaurant en bar. Het gebouw is 450 meter hoog met ivenop een tv-antenne van honderd meter. Het WTC werd '0 voor Port Authority gebouwd. Het vervoersbedrijf wil pand verkopen om zich op zijn kerntaken te concentreren. en aandeel voor oprichters Metro terdam De oprichters van gratis ochtendkrant Metro heb- geen recht op een aandeel van tien procent in de Neder- Ise Metro BV voor een prijs van vierduizend gulden. Dat ft de Amsterdamse rechtbank gisteren in kort geding be id. Oprichters Bart Lubbers, Tiago Jurgens en Falk Madeja teerden dat zij die afspraak hadden gemaakt met het Zweed- noederbedrijf Metro International (dat weer onder Modern ies Group valt). De rechter achtte dat niet bewezen. De drie eerden het bedrag op een aandelenkapitaal van Metro Ne- s and van 40.000 gulden. Dat bedraagt echter tien keer zoveel. «concurrentie Unilever maakt vuist den» Het Zwitserse levensmiddelenconcern Nestlé gaat zijn langen in de VS bundelen met die van Haagen-Dazs. De t lijkt er vooral op gericht een vuist te maken tegen de lei- de marktpositie van Unilever. Nestlé en Haagen-Dazs be lden vorig jaar met de ijsverkoop in de VS een omzet van miljard gulden. De nieuwe onderneming heet voorlopig Ice am Partners USA. Haagen-Dazs is onderdeel van het Ameri- nse levensmiddelenconcern Pillsbury. Dat is op zijn beurt eigendom van de Britse groep Diageo, die in 1997 ont- id door een fusie van de drankenconcems Grand Metropoli- en Guinness. Analisten zien in de ijsalliantie een mogelijke rbode van verkoop van Haagen-Dazs door het moederbe- orldport kan Enertel behouden fERDAMHet in geldproblemen geraakte Amerikaanse tele- ïbedrijf Worldport kan voorlopig verder met de Nederlandse 3 hter Enertel. Alle Amerikaanse activiteiten worden beëin- en Worldport concentreert zich volledig op Europa. World- t leende vorig jaar 240 miljoen van een bankeneonsortium, het Nederlandse Enertel te kunnen kopen. In de VS liepen erliezen echter zo hoog op dat Worldport niet aan de ver- htingen kon voldoen. Met de geldschieters is nu afgespro- dat de zwaar verliesgevende telecomactiviteiten in de VS den geliquideerd. „De opbrengst van Europese activiteiten Worldport zijn goed", zegt directeur Courter van Enertel. hebben goede hoop om tegen het einde van het jaar uit de iezen te zijn." hiphol koopt Fokkergrond rerdamSchiphol heeft voor achttien miljoen gulden een grond van acht hectare gekocht uit de boedel van de faillie- iegtuigfabrikant Fokker. De grond ligt in het verlengde van iphol-Oost, waar onder andere hangars en technische dien van Nederlandse luchtvaartmaatschappijen zijn gevestigd, aankoop krijgt waarschijnlijk een soortgelijke bestemming. s iphol verkocht de grond begin jaren negentig aan Fokker en ong een terugkooprecht. De luchthavén wil niet zeggen iveel geld er destijds was gemoeid met de transactie. andelstekort VS op recordhoogte HiNGTONHet Amerikaanse handelstekort heeft in juni een uwe recordhoogte bereikt. Als oorzaken voor de explosieve ei noemt Washington de stijgende toestroom van buiten- dse auto's, computers en kleding. In juni bedroeg het han- itekort 24,6 miljard dollar, een stijging van 16,3 procent ten ichte van mei. De import van buitenlandse goederen en ïsten steeg met 3,9 procent tot 103 miljard dollar. De export li ook toe, al was het met slechts 0,5 procent tot 78,3 miljard, disten waren verrast door de enorme groei van het handels- irt. Ze hadden op een grotere toename van de export geré- 1, nu Azië de economische crisis enigszins te boven is geko- eer kritiek IMF op beleid Suriname hington Het Internationaal Monetair Fonds (IMF) heeft iname gisteren opnieuw opgeroepen een beter financieel ïid te voeren. Vooral de uitgaven van de regering-Wijden- ch zouden moeten worden beteugeld. In juni bleek al uit uitgelekt rapport dat het IMF weinig opheeft met het mone- een sociaal-economische beleid van Paramaribo en vindt ambtenarenapparaat fors gesaneerd moet worden. De stij- gvan de consumentenprijzen zal eind 1999 ongeveer 154 cent belopen voorspelt het IMF. Franse concern Suez 'nnaise heeft een bod uit dacht van 16,5 miljard gul- op de resterende aande- van het Belgische nutsbe- 1 Tractebel. Suez wil daar- !r zijn belang verdubbelen honderd procent. De Bel- *he staatssecretaris voor rgie, Deleuze, is bezorgd r mogelijke overheersing i de energiesector door de nsen. >e toezichthouder op de fi- iciële sector in België !F) maakte het bod gister- 'nd bekend. Het belang ekénii '^Uez l°°Pt ™a dochterbe- oce--i f Generale Maatschappij, aandeel Tractebel willen fransen een eigen aandeel den plus zestien euro (35 [ten) in contanten, tactebel is verreweg de otste stroomleverancier in pe. De onderneming heeft 'e deelnemingen in de t>;u<3 ductie- en distributiebe- jen Electrabel (39 pro- en Distrigaz (41 pro- Ook op die ondeme- 3i 'gen krijgt Suez een stevige 315.0 greep als het bod slaagt. Ana listen vermoeden dat de Fran sen aansturen op een fusie van alle drie de bedrijven. Volgens Deleuze kan over name van Tractebel leiden tot te grote invloed van Suez op de energiesector. Hij sluit daarom niet uit dat er een aanpassing van de wetgeving over liberalisering van de sec tor komt om de consument te beschermen. Tractebel is qua beurswaar de de op drie na grootste on derneming in België. Het be drijf boekte vorig jaar een om zet van 24,4 miljard gulden, Suez Lyonnaise, in 1997 ont staan door een fusie van Compagnie de Suez en Lyon naise des Eaux, kwam uit op 69 miljard. Het concern is ac tief in de sectoren energie, water, afvalverwerking en corhmunicatie. Suez heeft ook een bod uit gebracht om zijn belang in de Franse afvalverwerker Sita te verhogen van 71 tot 100 pro cent. Sita is in die branche de grootste in Europa en ook in Nederland actief. Inkomens bedrijfstop groeide veel harder dan CAO-lonen den haag anp-gpd Werkgeversorganisatie VNO-NCW vindt dat voor iedere werknemer, dus ook voor topmanagers, een verantwoor de loonkostenontwikkeling moet gelden. De werkgevers gaan de komende twee weken broeden op een voorstel. „Wij kunnen de top van het bedrijfsleven niets opleggen, wel kunnen we een advies geven", aldus R. de Ley, di recteur sociale zaken van VNO-NCW na het overleg gis teren in de Stichting van de Arbeid. personeel. En dat is een doorn in het oog van de vakbeweging. „Vraag is natuurlijk wat de werkgevers een verantwoorde loonontwikkeling voor iedereen vinden", zegt Van der Kolk. „Wij komen met een heldere tekst waarin staat wat wij van iedereen in het economisch veld verwachten en verlangen", belooft De Leij. Hij voegt er aan toe dat verschillen in salaris groei binnen een bedrijf moge lijk moet zijn. ABN Amro-topman Kalff wees de harde kritiek van de FNV op de sterke stijging van De vakcentrales zijn tevreden met de toezegging. „We kun nen nu weer verder praten met de werkgevers", aldus arbeids- voorwaardencoördinator H. van der Kolk van de FNV. Had den de werkgevers geen toezeg gingen gedaan, dan zou de FNV het overleg met de werkgevers in de Stichting van de Arbeid hebben stopgezet. Uit recent onderzoek blijkt dat de inko mens van de top van het be drijfsleven veel harder is ge groeid dan dat van het CAO- de topalarissen van de hand. „Ik voel me absoluut niet aan gesproken", aldus Kalff gisteren bij de presentatie van de half jaarcijfers. „Meneer De Waal begrijpt het heel goed, maar zijn achterban wil nu eenmaal het verhaal horen dat hij nu vertelt." Het is reëler om de verschillen tussen de niveaus te bekijken. In Nederland is de ni vellering verder doorgeschoten dan in de omringende landen." Kalff zegt dat topmanage ment naar het buitenland zal vertrekken als ze daar 'twee, drie keer zoveel kunnen verdie nen'. Daarom kunnen volgens de bestuursvoorzitter de sala rissen aan de basis en de top niet met dezelfde percentages stijgen. Kalff verdiende in 1998 'ietsje meer' dan 1,95 miljoen gulden, exclusief de opbrengsten uit de optieregeling. De bank behoort daarmee tot de middenmoot. Rotterdam Bij de scheepswerf Verolme in het Rotterdamse Botlekgebied ligt op het ogenblik een boor- platform voor een grote onderhoudsbeurt. Hoewel de olieprijs de laatste maanden flink is gestegen, zit in exploitatie van de booreilanden al geruime tijd de klad. Daarom wordt de gelegenheid te baat genomen om de platforms aan een grondige inspectie te onderwerpen. foto anp wiebe kiestra UTRECHT ANP Bij de banken van het Belgisch- Nederlandse concern Fortis verdwijnen zevenhonderd ba nen. Dat komt doordat de ban ken VSB, Generale Bank en de len van MeesPierson worden samengevoegd tot Fortis Bank. Er vallen geen gedwongen ont slagen, want de bonden hebben een sociaal plan afgesproken, zo maakte FNV Bondgenoten gisteren bekend. Fortis erkent dat er banen verdwijnen, maar dat er ook ba nen bijkomen, waardoor er per saldo geen banenverlies is. „In tegendeel, we hebben nog vele honderden mensen nodig. We hebben eerder een wervings probleem", zegt de woordvoer der. Vooral het baliewerk ver andert, omdat de geldautomaat oprukt. De baliemedewerkers moeten worden omgeschoold voor het geven van adviezen bij de verkoop van verzekeringen of andere bankproducten. Fortis is bezig met de creatie van één bank voor de Benelux, omdat het concern tot nu toe vijf verschillende bankformules kende. Volgens FNV vallen de hardste klappen in België. Daar bezit Fortis veel meer kantoren dan in Nederland. Vakbond De Unie houdt er rekening mee dat er in België ongeveer 3.500 banen verdwij nen. Eerder had Fortis al laten weten dat de integratie van de Generale Bank en ASLK in Bel gië ruim tweeduizend banen zou kosten, waarbij achthon derd kantoren gesloten worden. In Nederland komt een speci aal loopbaanadviescentrum dat zich richt op de bemiddeling van mensen. Ook worden men sen omgeschoold. Wie daarin geen zin heeft, kan een vertrek premie meekrijgen. De nieuwe naam Fortis Bank wordt officieel in het voorjaar van 2000 gelanceerd. In totaal werken er ruim 10.000 mensen. Het wordt de op één na groot ste bank van de Benelux. Alleen de combinatie ING-BBL is gro ter. In Nederland bezet Fortis een vierde plaats na ABN Amro, ING en Rabo. De drie hoofdkantoren van VSB (Utrecht), MeesPierson (Amsterdam) en Generale Bank (Rotterdam) gaan samenwer ken maar blijven in de betref fende steden gevestigd. Fortis heeft voor het in elkaar schui ven van de banken bijna 1,8 miljard uitgetrokken. Door te bezuinigen op onder meer au tomatisering en met de verkoop van meer producten moeten de inkomsten met 1,5 miljard stij gen. „Kritiek op uitwassen kan ik me voorstellen, maar de salarissen bij ABN Amro zijn zeer verde digbaar." De bestuurders van Heineken inden met 3,8 mil joen gulden het hoogste salaris. Het was een verdubbeling ten opzichte van het voorgaande jaar. •Werkgevers en werknemers hebben gisteren nog niet ge sproken over de invoering van de vierdaagse werkweek. Als op 1 september het voorstel van de werkgevers is goedgekeurd door de vakcentrales, dan zul len de sociale partners hun tan den stuk bijten op dit heikele punt. De FNV is een warm voorstander van de vierdaagse werkweek. De werkgevers wil len er wel over denken maar dan moet de zaterdag een ge wone werkdag worden en de toeslagen voor avond- en zater- dagwerk worden afgeschaft. Minder bloemen over de toonbank AALSMEER ANP Tegenvallende verkopen rond Valentijnsdag en Moederdag hebben de Bloemenveiling Aalsmeer een wat tegenvallend halfjaar bezorgd. De 1,6 miljard gulden omzet in die periode daalde met drie procent ten op zichte van 1998. In het verleng de daarvan zakte ook het be drijfsresultaat. Dat kwam vijf miljoen lager uit op 21 miljoen. De eerste zes maanden zet in de regel de toon voor het be drijfsresultaat dat de bloemen veiling over het hele jaar denkt te realiseren. Bestuur en direc tie verwachten desondanks op hetzelfde niveau te presteren als vorig jaar (27,8 miljoen). De bloemenveiling denkt dat de prijs de komende maanden zal aantrekken. Ze rekent erop dat consumenten geld uittrekken om planten in huis en tuin, die door het warme weer zijn ge sneuveld, te vervangen. Naam: Klaas Wilting Leeftijd: 56 Beroep: voorlichter politie Am sterdam Amstelland Burgerlijke staat: gehuwd Kinderen: 2 dochters en zoon Auto: ook 2, een Volkswagen Vento van de zaak en een Re nault Megane privé ('Uitgeko zen door mijn vrouw, ze wilde sportief en hij is knalgeel') Hobby: vogels 's Lands bekendste woordvoer der, Klaas Wilting, is een grote liefhebber van vogels. Als beste aankoop ooit noemt hij dan ook een volière die hij vorig jaar kocht. „Het is een buitenvolière die ik kant en klaar kocht bij een bedrijf in Brabant. Er vlie gen nu onder meer wat valk parkieten en kanaries in rond. Het is eigenlijk niet mijn eerste volière, in ieder huis heb ik er wel één gehad. Maar ik kwam er na de verhuizing van Amster dam naar Almere, een paar jaar geleden, niet meer echt aan toe. Ik ben er dan ook erg gelukkig mee. Mijn vrouw trouwens ook want die houdt gelukkig ook van vogels." Slechte aankopen heeft Wilting naar eigen zeggen nog nooit ge daan. Hij is erg kieskeurig, doet nooit impulsaankopen en laat elke aankoop vooraf gaan aan een ontdekkingsreis langs de winkels. „Ik laat me altijd uitge breid voorlichten en bezoek daarvoor soms meer dan tien winkels. Ik blijf net zolang vra gen tot ik er zelf net zoveel ver stand van heb als de verkopers. En ik laat me daarbij niet leiden door goedkoop. Als een winkel goede service verleent is dat veelwaard." Zo'n zoektocht is ook vooraf ge gaan aan Wiltings laatste grote aankoop, een digitale videoca mera van vijfduizend gulden. „De kinderen zijn nu enige tijd de deur uit waardoor mijn vrouw en ik ze minder vaak zien. Dat merkten we vooral tij dens de laatste wintersportva kantie toen de kinderen weer mee gingen. Ik dacht toen: ik koop een videocamera zodat ik alles mooi kan vastleggen." Wilting is nu op zoek naar soft ware en een videokaart waar door hij op de computer de beelden kan bewerken.Als je naar de film kijkt, moet het wel mooi zijn", aldus Wilting. „Op de computer kan ik de film in korten zodat hij niet slaapver wekkend wordt en de mislukte beelden (bijvoorbeeld de mo menten waarop ik mijn voeten film) ertussenuit halen. Ook kan ik er dan wat mooie muziek onder zetten." Als tip noemt Wilting een goede verdeling van de huishoudelijke financiën. „Ik heb bijvoorbeeld alles uitbesteed aan mijn vrouw. Zij verzorgt alle betalin gen, alle verzekeringen en let op de oude dag. En werkelijk, er is nog nooit iets misgegaan. We hebben nog nooit een aanma ning gehad. Terwijl het vroeger, toen ik nog wel eens iets deed op het financiële vlak, geregeld in het honderd liep. Dus maak afspraken, dan kan er minder mis gaan." ROTTERDAM ANP Vopak, het fusieresultaat van Pakhoed en Van Ommeren, is half oktober een feit. De directies gaan ervan uit dat medio september de gesprek ken met de Europese Commissie zijn afgerond. Beide bedrijven publiceerden gisteren voor het laatst afzonderlijk hun halfjaarcijfers. Pakhoed presenteerde een bedrijfsresultaat na belastingen van 112,2 miljoen gulden. Dat was vrijwel gelijk aan de winst in de eerste helft van 1998. Bij Van Ommeren was er sprake van een winstdaling met dertien procent tot 67,2 miljoen. Pakhoed haalt bijna de helft van zijn winst uit de chemische distributie en de andere helft uit logistieke activiteiten als tankopslag en scheep vaart. De totale omzet bedroeg 3,5 miljard. Van Ommeren haalt zijn verdiensten hoofdzakelijk uit de tankopslag en scheepvaart. De omzet nam in de eerste zes maanden met ongeveer 3,5 pro cent af tot 368 miljoen gulden. Van Ommeren heeft zijn resultaat in de tankopslag met zes pro cent zien groeien. In de zeetankvaart bleven de marktomstandigheden onveranderd slecht. Door zware concurrentie is verhoging van de tarieven uitgebleven. Van Ommeren voorziet voor het hele jaar een resultaat dat na belastingen tien tot twintig pro cent onder het niveau van vorig jaar zal liggen. Wel is nog een eenmalige bate van 36,3 miljoen gulden te verwachten, omdat Van Ommeren zijn belang van vijftig procent in het Amerikaanse In ternational Matex Tank Terminals gaat verkopen. Na de fusie met Pakhoed beschikt Vopak in de VS over een opslagcapaciteit van twee miljoen kubieke meter. Pakhoed heeft voor het hele jaar een winstprognose tussen 220 en 220 miljoen gulden. NEW YORK Rtr-KRF-ANP oktober en maart van dit jaar 10.000 transacties van in totaal 4,2 miljard dollar (8,7 miljard gulden) via de rekening zijn ge lopen. Sinds begin vorig jaar is het mogelijk tien miljard dollar geweest. Het geld was onder meer bestemd voor huurmoor denaars en drugsbaronnen. De Amerikaanse justitie ver moedt dat de Russische mis daadbaas Semyon Mogilevitsj achter de transacties zit. Diens activiteiten worden al zeker vijf jaar gevolgd door de autoritei ten in de VS en Europa. Bank of New York zegt zelf niet te zijn beschuldigd van strafbare handelingen. De bank en haar cliënten hebben geen geld verloren. De instelling staat op de zeventiende plaats op de ranglijst van Amerikaanse banken. Via een rekening bij de Ameri kaanse Bank of New York zijn miljarden dollars van de Russi sche maffia doorgesluisd. Het is een van de grootste witwasope raties die ooit in de VS aan het licht zijn gekomen. De krant The New York Times onthulde de zaak gisteren op basis van informatie van de Amerikaanse justitie. Bank of New York liet vervol gens weten volledig mee te wer ken aan het onderzoek. Volgens de bank gaat het om een inci dent. Twee medewerksters van Russische komaf zijn hangende het onderzoek met verlof ge stuurd omdat ze bij de fraude zouden zijn betrokken. Uit het onderzoek is gebleken dat er alleen al tussen vorig jaar Reynolds toch in handen van Alcoa NEW YORK ANP-KRF Het Amerikaanse aluminium- concern Reynolds komt toch in handen van branchegenoot Al coa. De nummer één op de ranglijst van Amerikaanse alu- miniumproducenten betaalt de nummer drie geheel met eigen aandelen. Vorige week bracht Alcoa een bod uit van 11,6 mil jard gulden. De directie van Reynolds ging daar niet op in. Later besloot Alcoa de aandeel houders van Reynolds recht streeks te benaderen met een bod in contanten. Gisteren werd duidelijk dat Reynolds toch met Alcoa in zee wil hoe wel de investeringsgroep Mi chigan Avenue Partners meer wilde betalen. Alcoa kwam in actie nadat drie andere concur renten besloten te fuseren. ROTTERDAM ANP 'Clubtrouw minder groot dan vroeger' derd vacatures op een personeelsbestand van ruim 2.300. „Het verloop lag een paar jaar gele den nog op zeven acht procent, inmiddels is het opgelopen richting veertien procent. We merken dat headhunters niet alleen jagen op de top van het bedrijf, maar dat zij hun terrein heb ben verplaatst naar de werkvloer", zegt De Swart. Het zijn volgens hem dan ook niet de topma nagers alleen die vorig jaar hun inkomen forser dan de CAO-lonen zagen toenemen. „Ook de laag eronder heeft kunnen profiteren van de schaarste." ASR probeert jongeren te trekken door nauw samen te werken met hogescholen en universiteiten. Bestuursvoorzitter De Swart van de ASR Verze keringsgroep maakt zich zorgen over het aantal openstaande vacatures bij zijn bedrijf. „Het wordt steeds moeilijker om personeel vast te houden en goede medewerkers aan te trekken. De clubtrouw is minder groot vergeleken met vroeger. Wij zijn niet de enige die moeite heb ben met het vinden van IT-personeel of goede schade-inspecteurs. Alle banken en verzekeraars kampen met hetzelfde probleem", constateert hij. De ASR Verzekeringsgroep (Stad Rotterdam, De Amersfoortse en De Europeesche) heeft hon-

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 7