Weer problemen rond Bijlmeronderzoek Binnenland Iedereen wint straks een beetje dankzij het CPB ltera m Molukkers slaags met ME ilitie eist opname suïcidale ouw op gesloten afdeling Huiseigenaar krijgt meer rechten Noorder Dierenpark gaat in natuurreizen Manusama was in Indië jaren lid van de NSB Celstraf geëist tegen frauderende GVB'ers dag 20 augustus 1999 ifond winkelcentrum deels ingestort _jdam Een flink deel van winkelcentrum Zuidplein in Rot- Jam is vanochtend ontruimd, nadat de helft van het plafond Ie centrale hal tussen de Hema en V&D was ingestort. In elk il één persoon is daarbij gewond geraakt. Volgens ooggetui- ontstond er een enorme chaos en paniek onder het winke- l publiek. Er wordt al een tijd gewerkt in dit deel van het (keicentrum. In de hal staan steigers. „De bedoeling is dat plafond zou worden verwijderd. Alleen niet op deze ma- r", zo werd gemeld. Politie, brandweer en GGD hadden van- tend hun handen vol aan de hulpverlening. ider betaalt pomp met zoon jj. Een Nederlandse vader heeft woensdag zijn 18-jarige als onderpand voor nog niet betaalde benzine achtergela- op een tankstation in het Duitse Essen. Vader en zoon wa- verdwaald op weg naar een winkelcentrum in Oberhausen cwamen in Essen met een lege tank te staan. Tot overmaat ramp bleek het tweetal geen Duits geld op zak te hebben, ium ir°P werd besloten de 18-jarige jongen als onderpand achter ftp aten terwijl de vader geld wisselde. De man had het echter eer 'gehad' met Duitsland, dat hij rechtstreeks naar Neder- dreed en weigerde nog een voet in het buurland te zetten, p be Duitse Rode Kruis heeft de jongen uiteindelijk met de trein SSen r Venlo gebracht, waar de vader hem ophalen. jderlandse verongelukt in Costa Rica IT- D josE» De vermiste 33-jarige Nederlandse die na een speur- 48:1 it dood werd aangetroffen langs de rivier Coén is niet ver- ord. De vrouw werd officieel sinds 5 augustus vermist, toen liet terugkeerde van vakantie. De vrouw kwam op 7 juli naar ta Rica en trok er door het Talamanca gebergte. De Neder- lanli |se toeriste had haar enkel gebroken en heeft getracht die te 18 a linden, zo is vast komen te staan. Ze moet enige tijd hebben BDtif robeerd de rivier de Coén over te steken maar werd uitein- 19 ai ikmee8esleurd door ^et water- s cel voor inrijden op file ïnhi cor haag Tegen een 46-jarige vrouw uit Schipluiden is gisteren jaar cel en TBS met dwangverpleging geëist omdat ze in rt met haar dochter een zelfmoordpoging deed door met hoge snelheid achter op een file in te rijden. Een 39-jarige i die achter in de file stond, kwam daarbij om het leven. De uw verklaarde tijdens de zitting dat ze vanaf het moment dat le snelweg opreed, niets meer kan herinneren. Volgens haar ocaat verkeerde de vrouw in een trance en zou ze in een op- ling op de file zijn ingereden om zichzelf van het leven te be- :n. De dochter verklaarde dat haar moeder op sommige mo lten tot 160 kilometer per uur reed. virti inspuntslang nog steeds zoek iuizen De informatieavond die de gemeente Enkhuizen gis- n heeft belegd over de ontsnapte lanspuntslang is door on- ;er negentig buurtbewoners bezocht. Het actieve en massale ";en naar het beest is inmiddels gestopt, een beslissing die de buurt werd uitgelegd. Slangendeskundige Getreuer, die ïfgelopen dagen in Enkhuizen aanwezig was om-te advise- en te helpen bij het zoeken naar de lanspuntslang, vertrekt daag. Eerst krijgen politie- en brandweerlièden nog een edcursus over hoe ze moeten handelen als ze het dier vin- en willen vangen. Zelf blijft Getreuer op afstand paraat. LU d! rENfi jaarl at ze Ide w e lijk d, sd ioek carlo nijveen 'XpO! /Mpolitie Duinrand eist dat 27-jarige patiënte van (gronden (het voormalige ïiatrisch ziekenhuis Voge- ng) wordt opgenomen op isloten afdeling. De vrouw eerde dinsdag voor de vijf- :r in korte tijd zelfmoord egen. De vrouw, die Ögen is opgenomen, werd ag door een politieagent de rails gehaald bij de wegovergang op de Voge- ngse Bekslaan. an iüevvoordvoerder Hage: lukt haar kennelijk telkens door de mazen van het ontsnappen. Ik snap best o'n instelling geen gevan- i is. maar ze moet tegen ant d: elf worden beschermd.'' overs lekt tt n Nederlands Persbure Ziekenhuizen bekritiseren onuitvoerbareopzet Het lichamelijk onderzoek van betrokkenen bij de Bijl mervliegramp gaat later van start. Nadat eerder het Aca demisch Medisch Centrum zo'n onderzoek weigerde omdat het wetenschappelijk niet verantwoord zou zijn, hebben de medisch-ethische commissies van het VU- ziekenhuis en het Onze Lieve Vrouwe Gasthuis in Am sterdam nu ook grote twijfels op dit punt. amsterdam gpd-anp Bewoners van het gebied waar de El-Al Boeing in 1992 neer stortte en hulpverleners heb ben naar eigen zeggen al jaren lang last van gezondheidsklach ten die verband houden met de vliegramp. Nadat zij jaren ver geefs op een grootschalig on derzoek aandrongen, kregen ze bij de parlementaire enquête eindelijk hun zin. Minister Borst van volksgezondheid had zo'n onderzoek jarenlang afge houden, omdat het volgens haar alleen maar onnodige on rust zou zaaien en omdat het steeds onduidelijk was óf en wat voor gevaarlijke stoffen er in het toestel hadden gezeten zodat artsen niet eens wisten waar ze naar speciaal op moes ten letten bij het onderzoek. Om die reden weigerde het aanvankelijk aangezochte Aca demisch Medisch Centrum het onderzoek te doen. Twee ande re Amsterdamse ziekenhuizen waren daartoe wel bereid, maar daar is nu ook een kink in de kabel gekomen. Tijdens overleg met Borst hebben de medisch- ethici van beide ziekenhuizen gisteren kritiek geuit op de zo geheten controlegroep, die eveneens moet worden onder zocht om te zien of de klachten van Bijlmerslachtoffers inder daad afwijkend zijn en dus mo gelijk worden veroorzaakt door de bij de vliegramp vrijgeko men stoffen. In het onderzoeksvoorstel, samengesteld door de arbo- dienst van de KLM en een com missie van ruim tien medisch- deskundigen, staat dat iedere deelnemer twee 'proefperso nen' moet meenemen: een buurman of buurvrouw én ie mand die helemaal niets met de vliegramp heeft te maken, maar wel dezelfde, leeftijd, ge slacht en etnische afkomst heeft als betrokkene. Dlaat! ist, 'X Ha aam ikw! us 16 Ge v.: elisd man geerPi[)orlopig geen Waddenboringen 195 haag» Het kabinet geeft de NAM geen toestemming om af 26 augustus proefboringen naar gas te doen in de Wad zee. Daarmee voldoet het aan zijn belofte aan de Tweede ufoai ier ?een ^odn8en toe te staan zolang er nog geen principe- >nn0 'uitover gaswinning in de Waddenzee. Het kabinet is leeld over zo'n besluit. Op 26 augustus loopt de termijn af irbinnen een besluit had moeten worden genomen over een junningaanvraag van de NAM: Volgens de Natuurbescher- /.ola 8swet moet de vergunning worden verleend als een uit- De lij Ia^ van ^et kabinet uitblijft, logel "ei Ook juridisch specialiste Sa muels van het ministerie van volksgezondheid vindt dat De Geestgronden voldoende rede nen heeft om de vrouw op te nemen op de gesloten afdeling. Woordvoerder Harms van De Geestgronden ziet geen directe oplossing. ,Als we dergelijke patiënten in een separeercel stoppen, krijgen we binnen een mum van tijd de verhalen over onmenselijke toestanden. Bo vendien levert zo'n maatregel op de korte termijn wel resul taat op, maar krijg je er uitein delijk veel meer ellende van. Doordat mensen zich in de se pareercel van het leven beroven of meteen nadat ze er weer uit komen." Zie ook commentaar den haag Een demonstratie van Molukkers tegen het geweld op Ambon is gisteren bij het Haagse Vredespaleis uitgelopen op een harde confrontatie met de politie. De ME greep in toen Molukkers tegen de afspraken in wilden oprukken naar de nabij gelegen Indonesische ambassade. De betogers gooiden met stenen en sloegen met stokken. Politie te paard dreef de menigte uiteen. De eigen ordedienst van de Molukkers probeerde de rust te herstellen. Een Molukse delegatie werd wel in staat ge steld een petitie te overhandigen op de am bassade. De Haagse politie, versterkt met manschappen uit omliggende gemeenten, ar resteerde vijf betogers. De organisatie van de demonstratie geeft de politie de schuld van de wanordelijkheden. Volgens een woordvoerder was met de politie afgesproken dat de ME zich niet zichtbaar zou opstellen, omdat dat agres sie zou opwekken. Een politiewoordvoerder weerspreekt dat. „In de voorbesprekingen is gezegd dat de ME zich zichtbaar zou kunnen opstellen." De politie verwacht meer arresta ties. FOTO ANP ROGER DOHMEN Miljoenenbrand in Deventer deventer anp Een felle uitslaande brand heeft gisteravond een grote bedrijfs hal van Zedek Verpakkingen in Deventer totaal verwoest. Hon derd brandweerlieden konden pas na vier uur blussen het sein brand meester geven. De brand ontstond nadat de gastank van een vorkheftruck door een naar beneden tuimelende papierrol van zo'n vijftienhonderd kilo was lekgeslagen. De vrijkomen de gaswolk ontplofte en zette opgeslagen verpakkingsmateri aal in lichterlaaie. Bij de ont ploffing raakte niemand ge wond, al raakte de chauffeur in een shocktoestand. den haag»anp De Nederlandse Vereniging van Bouwonderne mers (NVB) werkt samen met de Vereniging Ei gen Huis (VEH) aan een standaardregeling voor conflictbemiddeling tussen aannemers en huiseigenaren. Volgens directeur F. Nuss van de NVB krijgt de koper van een huis binnen kort meer bescherming. Onafhankelijke bemiddelaars gaan helpen bij het oplossen van conflicten tussen huisei genaren en aannemers. Volgens Nuss moet de regeling ervoor zorgen dat problemen tussen kopers en bouwers worden opgelost zonder kostbare juridische inmenging. Bij conflicten doet een raad van arbitrage uitspraak. Een nieuw op te richten instituut moet toezicht houden op de bemiddeling. In dit instituut krijgen alle betrokken partijen een rol. NVB en VEH zijn volgens Nuss bijna akkoord over de standaardregeling. Daarna wordt die voorge legd aan het ministerie van justitie. Bij de oplevering van een nieuwbouwwoning worden volgens onderzoek van de Vereniging Eigen Huis (VEH) nu gemiddeld 233 opleve ringsgebreken geteld. VEH vindt dat de bou wers de klachten van de kersverse huiseigena ren niet serieus nemen en pleit al jaren voor een wettelijke regeling waardoor kopers beter worden beschermd. Een woordvoerster van het ministerie van volkshuisvesting ruimtelijke ordening en mi lieubeheer (VROM) bevestigt dat het wetsvoor stel 'koop onroerende zaken en aanneming van werk' al twaalf jaar wacht op behandeling in de Kamer. Als het wetsvoorstel wordt aange nomen. krijgt de koper van een huis drie dagen bedenktijd bij het kopen van een huis. Daarbij mag de koper vijf procent van de koopprijs achterhouden. De aannemer krijgt dit geld pas als de koper het huis in orde heeft bevonden. IA STEVENHAGEN emmen gpd Het Noorder Dierenpark in Em- men wil een nieuwe vorm van dienstverlening aan zijn pakket toevoegen. Er bestaan verre gaande plannen om samen met twee andere instellingen reizen voor natuurliefhebbers op touw te zetten. Directeur Hiddingh vindt het belangrijk dat natuurliefheb bers kennis kunnen maken met andere leefwerelden. „De ge bieden die centraal staan bij onze exposities, worden vaak in hun voortbestaan bedreigd. Door armoede is er ter plekke een gebrek aan economisch draagvlak om ze in stand te houden." Kleinschalig toerisme zou volgens Hiddingh een deel van oplossing kunnen zijn. De directie heeft inmiddels gesprekken gevoerd met Royal Hansa Tours uit Zuidlaren en met de stichting Eco Animal Foundation. De onderneming uit Zuidlaren zou de reis moe ten regelen, Eco Animal Foun- Vooral deze laatste controle persoon is moeilijk te vinden. Concreet betekent dit namelijk dat een 30-jarige Ghanese vrouw die slachtoffer is van de Bijlmervliegramp een andere, 30-jarige Ghanese dame mee moet nemen naar het zieken huis voor het lichamelijk on derzoek. Die opzet is praktisch onuitvoerbaar, zeker voor al lochtone slachtoffers, vinden de artsen. Het onderzoekspro tocol moet worden aangepast en begin september klaar zijn. Volgens VU-woordvoerster Buddingh kan het ziekenhuis dan alsnog besluiten niet mee te doen aan het onderzoek. Bij na 1.900 bewoners en ruim vierhonderd KLM-medewerkers hebben zich al aangemeld. De Vereniging Betrokkenen Bijlmerramp heeft gisteren te leurgesteld gereageerd. Voorzit ter Wallenburg: „De ziekenhui zen willen gewoon niet, maar dat durven ze nog niet te zeg gen. Van uitstel komt afstel, maar ook dan zullen wij niet rusten. Dan gaan wij op zoek naar individuele artsen die ons willen onderzoeken." Bekentenis in postume autobiografie den haag anp Joop Manusama, de in 1995 ge storven president in balling schap van de Republiek der Zuid-Molukken (RMS), bekent in zijn vandaag postuum ver schenen autobiografie dat hij lid is geweest van de Nationaal- Socialistische Beweging (NSB). In 1934 werd hij lid van de Indi sche afdeling van de partij. In 1940 raakte hij echter door drongen van de ware aard van de NSB. In 'Eigenlijk moest ik niet veel hebben van de politiek' schrijft Manusama dat hij werd aange trokken door het NSB-beginsel dat het algemeen belang voor het groepsbelang moet gaan en het groepsbelang voor het per soonlijk belang. In het boek zijn ook fragmenten van interviews met de RMS-president opgeno men, die van hem pas open baar mochten worden na zijn dood. In zo'n fragment zegt hij: „Heel wat mensen in mijn om geving werden lid. Ik denk dat de NSB in Indië een heel ander karakter had dan in Nederland. Het waren de jaren van het ge broken geweertje. Terwijl toch sprake was van oorlogsdreiging. De NSB was voorstander van een weerbaar Indië. Dat sprak mij aan." Manusama schrijft dat hij niet met trots op zijn lidmaat schap terugkijkt. .Anderzijds heb ik persoonlijk in deze pe riode niets gedaan waarover ik mij behoef te schamen. Tenslotte heb ik niets te verber gen. Ik was lid van de NSB in een periode dat deze partij nog volkomen legaal was. Dat ik het in voorbije jaren nooit eige ner beweging heb gehad over mijn NSB-lidmaatschap lijkt me begrijpelijk. Het was niet iets waarop je trots kon zijn. Boven dien wilde ik voorkomen dat mijn opkomen voor het zelfbe schikkingsrecht van mijn volk mogelijk bemoeilijkt zou wor den doordat men mij zou be stempelen als een ex-nazi." Manusama zegt het lidmaat schap nu ook te vermelden om aan te tonen hoezeer hij zich in de vooroorlogse tijd Nederlan der voelde. Dat bleef ook nog een tijd zo. Na het uitroepen van de republiek Indonesia door Sukarno was hij nog voor het herstel van het Nederlands gezag. Hem had altijd een blij vende band met Nederland voor ogen gestaan, zij het op voet van gelijkheid. Hij wilde in 1945, toen hij wiskundeleraar op een hbs was, ook niet de loyalieitsverklaring aan de re publiek tekenen. Het leverde hem gevaarlijke confrontaties met verhitte leerlingen op. Uit het boek blijkt vaker dat de op derden wat zacht overkomende Manusama een man van staal kon zijn als het om zijn princi pes ging. In 1946 veranderde hij van inzicht. Indonesië zou echt on afhankelijk worden en 'ik dacht er verstandig aan te doen me flexibel op te stellen'. Hij ging zich inzetten voor een deelstaat Oost-Indië, die binnen de voor genomen federatieve Verenigde Staten van Indonesië een zeke re autonomie moest krijgen. Het werd uiteindelijk een een heidsstaat en Manusama zag geen andere oplossing dan te kiezen voor de proclamatie van de Republiek der Zuid-Moluk ken. amsterdam anp dation zou mensen moeten le veren die in de natuurgebieden voor de begeleiding zorgen. Het dierenpark zal nauw bij de voorbereidingen betrokken worden en moet de voorlich ting over het project voor zijn rekening nemen. De bestem ming van de eerste natuurreis is vrijwel zeker Patagonië. Dit ge bied in Zuid-Amerika staat cen traal in een onlangs geopende expositie in het Emmer dieren park. waarvan zes voorwaardelijk en boete van 10.000 gulden geëist. De drie ambtenaren zijn ver antwoordelijk voor een schade van naar schatting drie miljoen gulden die het vervoersbedrijf leed tussen 1990 en 1997 door hun frauduleuze praktijken. Het GVB heeft inmiddels voor een miljoen beslag laten leggen op de bezittingen van de hoofd verdachte. De wantoestanden kwamen in 1996 aan het licht na een be- lastingonderzoek bij een van de toeleveranciers. Maar het GVB wist al veel eerder van de mal versaties. In 1993 kwam uit een intern onderzoek naar voren dat het inkoopbeleid van geen kanten deugde. Maar het rap port verdween in een bureaula. Ondertussen ontstond er bin nen de afdeling een diepgewor telde cultuur waarin zelfverrij king op de eerste plaats stond, aldus officier Plooy. Volgens di recteur Testa van het GVB is er sinds zijn komst in 1996 veel veranderd. „Er is nu een veel betere controle op het perso neel en bijvoorbeeld het in koopbeleid", aldus Testa. Tegen de 53-jarige voormalige chef Elektrische Installaties van het Gemeentevervoerbedrijf (GVB) in Amsterdam is gisteren 21 maanden cel geëist wegens fraude en valsheid en geschrifte plus 50.000 gulden boete. De officier van justitie ziet in de man het brein achter de groot schalige fraude waarin nog twee GVB'ers, een toeleveran cier en een tussenpersoon te rechtstaan. Ze sjoemelden op grote schaal met werkbriefjes waardoor het GVB uren uitbe taalde die niet waren gewerkt. De fraudeurs deelden de op brengst. Tegen een voormalige hoofd inspecteur bij de afdeling metro eiste de officier vijftien maan den plus 25.000 gulden boete, tegen de derde GVB'er negen maanden en 10.000 gulden boete. De toeleverancier kreeg een eis van vijftien maanden waarvan vijf voorwaardelijk en een boete van 25.000 gulden, terwijl ook zijn bedrijf voor een zelfde bedrag zou moeten op draaien. Tegen de tussenper soon werd twaalf maanden den haag gpd Nu het kabinet is teruggekeerd van re ces, worden de messen weer geslepen aan het Haagse BinnenHof. Met de start van de onderhandelingen over de nieu we begroting halen regeringspartijen PvdA, D66 en WD hun bokshandschoe- nen weer uit de kast voor het jaarlijkse gevecht om de meevallers. Nu de econo mische groei volgens het Centraal Plan bureau (CPB) hoger uitvalt dein ver wacht, is er meer geld te verdelen. En dat maakt de dans om de centen inte ressant. De PvdA zal inzetten op extra geld voor de laagste inkomens en meer geld voor onderwijs en gezondheids zorg, D66 op meer investeringen voor de zorg en het milieu, terwijl de WD vooral het financieringstekort verder wil terug dringen en een algemene lastenverlich ting wil doorvoeren. Het CPB voorspelt een economische groei van 2,5 procent over 1999 en een groei van 2,25 procent over 2000. Als de voorspellingen kloppen, komt er vol gend jaar meer geld vrij om 'leuke din gen' te doen voor de burger. Immers, hogere economische groei betekent meer belastinginkomsten en minder werkloosheid, dus minder uitgaven. Juist over de meevallers die ontstaan aan de uitgavenkant, zal het gevecht de komende weken gaan. In het regeerakkoord is afgesproken hoe met meevallers moet worden omgegaan. Het geld dat extra binnenkomt door ho gere economische groei moet worden besteed aan verdere terugdringing van het financieringstekort en lastenverlich ting. Doordat de economie nu harder groeit dan verwacht, kan iedereen wat lastenverlichting tegemoet zien, al zal de PvdA zich de komende weken hard ma ken om met name de laagste inkomens extra te bevoordelen. Geld dat overblijft door meevallers in de uitgaven (bijvoor beeld door een lagere werkloosheid), mag worden uitgegeven aan andere din gen dan een lager tekort en lastenver lichting, zoals klassenverkleining, meer politie en de zorg. In het regeerakkoord staat echter ook dat dit geld alleen maar aan dergelijke zaken mag worden besteed, als vast staat dat de meevallers aan de uitgaven kant structureel zijn. Dat wil zeggen: er mag niet ineens vijftig miljoen gulden extra naar zorg gaan, als vast staat dat de werkloosheid over een jaar weer op loopt. PvdA, D66 en WD zijn het al zolang ze samen regeren niet eens over wat het woord 'structureel' betekent. De sociaal democraten zullen roepen dat de voor spellingen van het CPB aan de voorzich tige kant zijn (en de laatste ontwikkelin gen op de wereldmarkt geven hen ge lijk), de WD daarentegen (en in minde re mate D66) zal zeggen dat de PvdA te hard van stapel loopt en het geld al wil uitgeven voordat het verdiend is. De paarse geschiedenis leert dat de drie partijen elkaar wel weer ergens zullen vinden in het midden. Dus: ietwat extra uitgeven, maar niet te veel want wie weet wat de toekomst brengt. Alle partij en mogen zo een klein beetje winnen.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 3