,eiden Regio Decoraties moeten van graven Organisatie EL CID klaart onmogelijke klus 'Ik gebruik het geld voor m 'n gebit' ien jaar cel geëist hoger beroep èor doodslag vrouw 'Dan leg ik ze wel in mijn tuintje' Gemeentesecretaris onder vuur voor verbouwing stadhuis New Happy omgevormd tot eetcafé Soul Kitchen IAO 20 AUGUSTUS 1999 LIM WEGMAN. 071-5356414, PLV.-CHEF HERMAN JOUSTRA, 071-5356430 eten an yj. De politie Hollands Midden gaat extra aandacht beste- aan misdrijven gepleegd door jongeren onder de 12 jaar. irtoe is een procedure opgesteld waarin wordt beschreven deze kinderen kunnen worden doorverwezen naar naar de »rse (hulpverlenende) instanties. Op 1 september gaat de zo- •ten 12-rnin procedure van start. Lei Een 19-man uit Oegstgeest is vannacht op de Pelikaan- latmet een schaar gestoken door een Leidenaar (22). De rstgeestenaar liep daar met zijn vriendin en kreeg ruzie met r, De Leidenaar zei daar wat van. Daarop gingen de twee el- rte lijf waarbij de Leidenaar de 19-jarige met een schaar Van l De Oegstgeestenaar moest voor behandeling naar het r~mm MC. De Leidenaar stapte in zijn auto en ging er vandoor. Hij lit d korte tijd later op de Persant Snoepweg in Leiderdorp op- tra aandacht misdrijven kinderen i gestoken met schaar ouw vergeet medicijnen eni Een 39-jarige Engelse vrouw heeft woensdagavond bij openbare telefoon op de hoek van de Haarlemmerstraat en ange Mare haar tas laten staan met daarin onder meer me- jnen. In de zwarte tas bevond zich een bruin flesje met daar- 5 witte tabletjes van het medicijn metformin. Ondeskundig mik van deze pilletjes kan nadelige gevolgen hebben voor jezondheid. De vinder van de medicijnen wordt verzocht if|(j ite melden bij de politie: 071-5258888. aa9 ilhelmina Verplancke 104 üh L>e Leidse Wilhelmina Johanna Verplancke heeft van- tend haar 104de verjaardag gevierd. Ze deed dat in 't Huis de Waard, waar zij sinds 1991 woont. Voor die tijd woonde an de Evertsenstraat. Mevrouw Verplancke heeft onder er tot haar 96ste vrijwilligerswerk gedaan voor de Herensin- parochie. Loco-burgemeester Hans Baaijens zette de jarige 'ast9' ochtend in de bloemen. Nabestaanden reageren geschokt op beslissing Rhijnhof de 36-jarige Leidenaar legin dit jaar tot acht jaar werd veroordeeld voor op zijn Egyptische tv, is gisteren in hoger be- een straf van tien jaar ge- Advocaat-generaal J. van eld eiste de ongewoon ho- raf omdat hij duidelijk wil en 'dat er ook in Nederland iet is voor het leven van len'. Het slachtoffer sprak Nederlands en was vol de aanklager volledig af- elijk van haar eveneens in te geboren echtgenoot, iemand op deze wijze in rolledig weerloze positie is lacht, dan is een straf van aar te licht", aldus Van At- teren diende voor het ge shof in Den Haag de zetting van het hoger be tegen de opgelegde cel- Écht jaar. De advocaat pro lie gisteren opnieuw duide- maken dat zijn cliënt niet De man heeft verteld dat hij in de jt van 12 op 13 juli vorig leen blokje om ging lopen pij terugkeer het ontzielde van zijn echtgenote je treffen. j veroordeling is dan ook gebaseerd op technisch Een belangrijke rol ftij speelden de bloedspet- fdie de verdachte op zijn «had. Die zouden daar vol- 1 het openbaar ministerie kunnen zijn gekomen Ongeveer tweehonderd huurders van een alge meen graf op Rhijnhof moeten daar voor 1 okto ber alle in de ogen van de begraafplaats overdadige decoraties weghalen. Ge beurt dat niet, dan doet de begraafplaats dat zelf. Rhijnhof bewaart boven dien de verwijderde versie ringen niet, zo staat in een brief van de begraafplaats aan de huurders. Verschil lende huurders hebben in middels geschokt gerea geerd. LEIDEN HERMAN JOUSTRA In een algemeen graf liggen maximaal drie mensen begra ven. De huurders van zo'n graf mogen elk eenderde deel van het graf boven de grond gebrui ken om een grafsteen neer te zetten en voor grafbeplanting. Die steen mag maximaal vijftig centimeter breed, veertig centi meter hoog en vijf centimeter dik zijn en de beplanting moet laag blijven. Daarvoor moet dan eerst wel volgens het regle ment van Rhijnhof toestem ming zijn gevraagd. De begraafplaats constateert in zijn brief echter dat sommige huurders zich niet aan die re gels houden. Die laten het niet bij een grafsteen en eventuele grafbeplanting. 'De laatste jaren komt het steeds vaker voor dat doordat de man op zijn vrouw Qp algemene graven keien, kie- zeistenen, schelpen, hekjes, be- "*-> o* *-* tontegels, straatstenen enzo voort worden geplaatst.' Omdat dat in strijd is met de regels wil Rhijnhof al die versieringen nu weg hebben. „Versieringen zijn op zich niet verboden", licht C. Jonge- Rhijnhof wil versieringen rond graven niet verbieden. Maar al te uitbundige decoraties worden aangepakt. hield het er" echter op dat het shirt onder de vlekken was ko men te zitten toen de man het afgebroken mes uit het lichaam van zijn vrouw trok. Twee re chercheurs, een patholoog en een forensisch geneeskundige die betrokken waren bij het on derzoek moesten voor de recht bank uitsluitsel geven over de belastende vlekken. De getuigen betoogden stuk voor stuk dat het hoogst on waarschijnlijk is dat de vlekken op een andere manier op het shirt zijn gekomen dan door het zelf insteken op het slachtoffer. Een enkel spettertje zou nog wel. mogelijk zijn, maar niet het hele patroon van vlekken dat op het shirt werd aangetroffen. De aanklager zag zich dan ook gesterkt in zijn overtuiging dat de doodslag wettelijk en overtuigend is bewezen. De ad- Naast de aanklager is ook vocaat bleef erbij dat toch niet irdediging het niet eens kon worden uitgesloten dat de de oorspronkelijke straf vlekken waren ontstaan zonder dat de Leidenaar de doodslag op zijn geweten heeft. En hij vervolgde met een lang betoog dat erop neer kwam dat het binnen de Egyptische, normen en waarden meer voor de hand lag dat de dader gezocht moest worden in de familie van de vrouw. Zij had immers aange geven van haar echtgenoot te willen scheiden en met zoiets maak je in zuidelijk Egypte de hele familie te schande. Eer wraak is in dat soort situaties volgens deskundigen geen on gewoon verschijnsel. Het hof doet op 2 september uitspraak. jan, secretaris van de de stich ting begraafplaats en cremato rium Rhijnhof, toe. „Een foto of een plantje doet niemand pijn. Maar met de toenemende openheid rond begraven en cremeren komt het steeds vaker voor dat mensen eigenhandig van alles neerzetten op de gra ven, tot boten aan toe. Hier en daar loopt dat de spuigaten uit. In een algemeen graf liggen drie overledenen, niet van dezelfde familie. Wat de nabestaanden van de ene familie mooi vin den, kunnen de nabestaanden van de andere familie weer le lijk vinden. Maar die versiering staat dan wel op hetzelfde graf. Anders gezegd: wat de een zich aan vrijheid denkt te veroorlo ven, kan een ander tekort doen." Bovendien stoort het de stichting dat nabestaanden zich in sommige gevallen het hele graf toeeigenen, omdat de an dere huurders dat 'kaal' laten. Jongejan: „Ik snap het wel, ze willen het graf van vader of moeder zo mooi mogelijk ma ken en als ze dan zien dat de rest leeg is, vinden ze dat niet fijn. Maar iets als hekjes plaat sen op een graf dat je rechtens niet toekomt, dat mag natuur lijk niet. Bovendien hebben sommige families nu eenmaal behoefte aan niks, die willen het sober houden. We hebben daar een aantal malen een op merking over gehad. Ze stoor den zich aan de versieringen op het graf." Familiegraven blijven buiten schot, omdat het graf enkel en alleen door dezelfde familie wordt gebruikt. En de stichting LEIDEN ANNET VAN AARSEN VERVOLG VAN VOORPAGINA Harry ziet de zaken wel zitten. Hij is van het leger verkopers van het Leidse Straat Magazine de trotse eigenaar van badge nummer 1. Morgen mag hij voor het eerst aan de slag en een plek om de Leidse editie van de dak- en thuislozenkrant aan de man te brengen heeft hij al uitgezocht. „Ik ga bij de He- ma staan, midden op de Haar lemmerstraat. Ik wil om te be ginnen honderd kranten heb ben. Ik heb ook al nagedacht over verkooptechnieken. Ik heb een goede", zegt hij. De verkopers kopen zelf voor 1,50 gulden per exemplaar zo veel kranten als ze willen. Ze mogen ze vervolgens voor 2,50 gulden aan de man brengen. De ene gulden winst kunnen ze in hun zak steken. Eerlijk on dernemerschap, meent Harry, die kort geleden van de straat naar het Sociaal Pension ver huisde. Hij is blij dat hij mee mag doen. „Ik sta weliswaar nog op straat, als ik aan het ver kopen ben, maar ik ben op de- Henk Mast deelt het eersteStraatmagazine uit. foto taco van der eb ze manier niet crimineel bezig, om weer een beetje op de rails Niet meer hoeven liegen, niet meer hoeven stelen, dat is het mooie." Hij heeft ook al besloten wat hij met het extraatje, dat hij als ondernemer verdient, gaat doen. „Ik gebruik het geld voor mijn gebit. Dat is nodig. Ik wil geen plaatjes in mijn mond maar implantaten", zegt hij. „Dat geld is een mogelijkheid te komen. Net als mijn plekje in het Sociaal Pension. Iedereen geeft me complimentjes. Ik ben in een paar weken tijd flink aangekomen, ik zie er een stuk beter uit." Vroeger zag iedereen dak- en thuislozen (in Leiden zijn er naar schatting tweehonderd) als een zielige groep, meent M. van Gastel van Straat Magazine. ilijk kon het niet. Maar het st. En daarom is het waar- nlijk toch gelukt om in ts één dag het Kamer- -Onneslaboratorium ge-* S skiaar te maken voor het ekondigde popfestival. De ank Studententour had in idse Hout moeten plaats en, maar werd vanwege de te weersvoorspelling v.er- H loral in het begin van de blijkt dat de EL- CID- aan ge- De inmiddels gearriveerde bands en hun crew kijken toe en voetballen met een opblaas bare strandbal. „Het is een erg gezellige zaal," zegt Arthur Umbgrove met een licht cynische onder toon over de lage, langwerpige ruimte. De man van de hit 'Contract' treedt samen met Grof Geschut en Alderliefst op tijdens de studententoer. „Ik vind het knap dat ze het alsnog voor elkaar hebben gekregen om er iets van te maken," voegt hij er lachend aan toe. „Ik had liever buiten gespeeld, maar het kan eenmaal niet anders." Terwijl de bands nog soundchec ken en de laatste stuk ken tapijt worden ge legd, wor den de eer stejaars alvast tot de binnen plaats toegelaten. De binnen plaats en het aangrenzende ge bouw staan vol met stands. Na- missie daar heeft. 'egens en stevige maken het tten van grote tent het terrein het voor- 1 laborato- moeilijk. De klimwand t opgezet en ook de pizza- zet zijn tentje op. Binnen 't inmiddels nog druk ta- geverfd en geplakt, tuurlijk worden de eerstejaars daar weer bestookt met vereni- gingsverhalen, maar ook het studentenpastoraat en de orga nisatie tegen zinloos geweld zijn aanwezig. Tegen drieën gaat de zaal open. A rie klus. De één hangt ca- Het feest verloopt snel zoals ^fflagenetten op, de ander het hoort. De band Alderliefst warmt het publiek op met Ne- issen klinkt overal het d van de portofoons en en stemmen die instruc- uitdelen. Iedereen heeft 'aak, wanneer die is vol- volgt onmiddellijk een Te klus. De één hangt ca- 'agenetten op, de ander nog een logo op de muur. Schrijver Ronald Giphart was gisteravond een van de hoogtepunten tijdens de verenigingsavond van Augus- tinus. Giphart, die zeer populair is onder studenten, las voor uit eigen werk. foto taco van der eb derlandstalige klassiekers, de lucht van hamburgers heeft die van spuitbussen verdreven. Er staat een lange rij bij de toilet ten. Het had heel wat voeten in de aarde om het festival door te la ten gaan. De gemeente en de brandweer streken met de hand over het hart. „De brandweer heeft hier vanochtend de boel gecontroleerd en de gemeente heeft toestemming gegeven," vertelt EL-CIDvoorzitter Gerben Janson. Een groot voordeel is dat het pand al goed geïsoleerd was in verband het het afgelo pen lustrum van Minerva. „Er was vorige week helaas al een stuk van de isolatie verwijderd, maar die kon er dus mooi weer op," zegt Janson. Crewlid Boris Crijnen was één van de ruim 50 vrijwilligers foto hielco kuipers heeft ook besloten de versierin gen van kindergrafjes onge moeid te laten. „Het is toch al moeilijk mensen te vragen graf- bedeklting weg te halen. Zoiets ligt nu eenmaal gevoelig. Maar bij kindergrafjes spelen nog diepere sentimenten mee." Hoewel de meeste versierin gen daadwerkelijk zullen moe ten worden weggehaald, »zal Rhijnhof niet in alle gevallen onverbiddelijk zijn, zegt Jonge jan. „Er valt natuurlijk altijd over te praten." „Ik ben hier echt kapot van", is de reactie van een huur ster op de brief van Rhijnhof. „Mijn man is tweeënhalf jaar geleden overleden. Niemand van Rhijnhof heeft mij toen iets over die regels verteld. Mijn man ligt daar samen met nog twee anderen, maar de nabestaanden hebben in die tijd niets aan hun stukje van het graf gedaan. Dus heb ik daar zelf maar wat bloe metjes neergezet. En het he le graf heb ik verder bedekt met mooie stenen. Ik wil het toch een beetje bijhouden, anders zou het een rotzooitje worden. Nu moet ik ze dus weghalen. Voor die 1200 gul den die ik voor een periode van tien jaar moet betalen, zou ik toch wel wat meer mogen verwachten van Rhijnhof, dacht ik zo." Ook een kennis van haar, die drie maanden geleden haar man verloor en zijn graf ook dacht te verfraaien, is helemaal van streek door de brief. Inmiddels heeft eerstge noemde huurster wel beslo ten de stenen eigenhandig weg te halen. „Dan leg ik ze wel in mijn tuintje, anders gooien ze ze toch maar weg. Het zal wel lastig worden. ïk woon wel niet zo ver van de begraafplaats, maar ik heb geen auto. Ik heb ze er ook in drie keer naar toe moeten sjouwen, met de fiets." „Elke winter was het weer raak, kwamen er in de gemeenteraad vragen over of het niet weer tijd werd om voor nachtopvang te zorgen. Want het was zo koud. We zijn nu jaren verder en zo langzamerhand gaat Leiden op een andere manier om met haar dak- en thuislozen. We gaan niet meer uit van zielig heid, we kijken naar hoe deze groep haar eigen positie kan verbeteren. Straat Magazine geeft ze een mogelijkheid." Hij wil met Straat Magazine een journalistiek verantwoord product afleveren. „Een krant met verhalen over dak- en thuislozen en wellicht over an dere kwetsbare groepen. Er zal soms best worden aangeschopt tegen het gemeentebestuur en tegen andere instanties. We wil len kritisch zijn." Nu nog huurt de Leidse straatkrant veelal de schrijvers van de Rotterdamse straatkrant in. Maar dat moet in de toekomst veranderen. Wethouder Hans Baaijens is namens de gemeente afgevaar digd om het allereerste exem plaar van de Leidse straatkrant aan de man de brengen. die de traditionele kroegen tocht na het voorzitterdebat lie ten lopen. „Toen we hoorden dat het fesitval werd verplaatst naar het Kamerlingh Onnes was iedereen verbaasd. Wij wis ten namelijk wat voor zooitje het daar was. Al snel besloot ie dereen gewoon de schouders eronder te zetten." Verbroedering Zoals altijd schept een crisis grote verbroedering. Van con currentie tussen de verschillen de verenigingen is volgens Bo ris tijdens deze week geen en kele sprake. „Natuurlijk wordt er wel eens opmerking ge maakt, maar het gaat om de EL- CIDweek. Daarvoor maakt het niet uit van wat voor vereniging je bent." Ilse van der Meij van de EL-CIDcommissie is trots op alle medewerkers. „Vanmorgen was er de faculteitsdag. Daarbij hoeven de mentoren eigelijk niet aanwezig te zijn. Spontaan boden mentoren aan om ook te helpen." In de zaal speelt Ar thur Umbgrove, hoewel zijn ge dachten naa eigen zeggen bij zijn hoogzwangere vriendin zijn, de sterren van de hemel. Dat hij van een nummer de tekst vergeten was, mocht de pret niet drukken. Onder aan voering van de overal aanwezi ge crew onstaat er zelfs een feesttemming in de concert- zaal-voor-één-dag. Gemeentesecretaris Klaas de Vries heeft grote fouten gemaakt bij de planning van de verbouwing van het stadhuis. Het huis vestingsplan waarin geregeld is welke ambtenaren straks hun intrek nemen in het vernieuwde stadhuis, had al een jaar gele den klaar moeten en kunnen zijn. En de manier waarop De Vries zonder de betrokkenen in te lichten aankondigde dat trouwerijen tijdelijk buiten het stadhuis moeten plaatshebben was een mooi staaltje van slechte communicatie. „Ik het me daar behoorlijk aan gestoord", stelt loco-burgemeester Tjeerd van Rij die zijn kritiek op de hoogste ambtenaar niet onder stoe len of banken steekt. Door alle onduidelijkheid rond de verbouwing is de sfeer op het stadhuis behoorlijk verziekt, weet Van Rij. Hierdoor komen op zichzelf kleine problemen als de reflecterende bureaubladen in het atrium meteen hard aan. „Onder normale omstandighe den is dat iets wat gewoon nog geregeld moet worden, iets wat je bij iedere verbouwing tegen komt. Maar als de verbouwing je keel uit komt en je al vijf keer een brief aan je directeur of aan de gemeentesecretaris hebt geschreven, dan is elk probleem er één te veel", aldus Van Rij. Het grootste probleem op dit moment is dat nog steeds niet duidelijk is wie er allemaal een plekje krijgen in het vernieuwde stadhuis. „Het huisvestingsplan had een jaar geleden geregeld moeten zijn", vindt de loco-burgemeester. „Het is heel verve lend dat Maas de Vries dat heeft uitgesteld en uiteindelijk aan anderen heeft overgedragen." Van Rij heeft zijn ongenoegen over de gang van zaken overgebracht aan de gemeentesecreta ris. Ook over het geblunder rond de trouwerijen - die eerst in ver band met de verbouwing verplaatst moesten worden en later weer niet - heeft Van Rij de hoogste ambtenaar aangesproken. „Ik heb heel duidelijk gezegd dat ik niet tevreden ben over de communicatie. Hij heeft beterschap beloofd." Ondanks de kri tiek is De Vries overigens nog steeds verantwoordelijk voor de verbouwing. De gemeentesecretaris was vanmorgen niet bereikbaar voor commentaar. LEIDEN «ERIC-JAN BERENDSEN Café New Happy aan het Noordeinde is gesloten. Voor heen was in het pand coffee shop Happy gevestigd. De hui dige eigenaar wil op dezelfde plek eetcafé Soul Kitchen vesti gen. Ook aan de Morsstraat ver andert een voormalige coffee shop in een eetgelegenheid. Restaurant Jill's gaat uitbreiden en neemt het pand van buur man Kimono's over. Overigens sloot Kimono's al een jaar gele den haar deuren. Vervolgens kwam er een winkel in Oosterse artikelen en een shoarmazaak in het pand. Een woordvoerder van de ge meente ontkent dat New Hap py de 'status' van coffeeshop had simpelweg omdat er geen vergunning was. De eigenaar van de zaak zou wel een cafévergunning hebben aange vraagd maar heeft, omdat hij niet aan de eisen van de hore- cawet voldeed, deze niet gekre gen. Hij heeft inmiddels een vergunning aangevraagd voor een eetcafé. Tegen de aanwezigheid van Kimono's is in het verleden ge protesteerd. Ook het Actieco mité Noordeinde protesteerde tegen coffeeshop Happy. Op dit moment zijn er der tien coffeeshops in Leiden. De gemeente streeft er naar dit aantal terug te brengen tot twaalf. Aanvragen voor nieuwe vergunningen worden pas in behandeling genomen als er weer ruimte is voor een coffee shop en als de nieuwe winkel aan een aantal vereisten vol doet. Zo mag een coffeeshop onder meer geen alcohol verko pen, niet te dicht bij een school liggen en slechts van 16.00 tot 22.00 uur geopend zijn.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 11