Hulp aan Turkije snel op gang Bouterse lonkt naar presidentschap mi Buitenland Turkije verdwaasd na pikzwarte nacht Vice-premier Servië wil verkiezingen Beslag gelegd op Surinaams vliegtuig STAD Franse consument treft deze week een wirwar van ordt ges ïzen aan °P groente en fruit. Op sommige producten zijn wel de vvi verschillend prijsjes geplakt. Sinds maandag moeten Franse eum, i lermarkten op de groente- en fruitafdeling behalve de ver- larne.m jpprijs ook de prijs vermelden die aan de boeren is betaald. 'egr-s' regering komt hiermee tegemoet aan de eisen van de Franse ;ren die vinden dat de supermarkten te veel winst maken, iters, e el supermarkten hebben nu op eigen initiatief nog meer prij- in 3-sl i op de etiketten gezet, zoals de kosten voor vervoer, verpak- jasis vi g en belasting. rlanrlcol0 FOTO REUTERS REGIS DUVIGNAU )ME wï 3 Juid-Koreanen eten hondenvlees ul« Het eten van hondenvlees is in Zuid-Korea al jaren ver den, maar een enkele keer mogen liefhebbers die zich niet nnen inhouden hun gang gaan. Gisteren was het zover. Voor- ttude mannen vergaapten zich aan de 'lekkernij', die volgens de potentie verhoogt. Voor veel Zuid-Koreanen is het eten hond een traditie die ze graag in ere willen houden. Maar kan dat niet meer. Het consumeren van hondenvlees verboden aan de vooravond van de Olympische Spelen in ioofdstad Seoul. De regering stelde het verbod in omdat ze ïg was anders veel landen voor het hoofd te stoten. Veel nsen hebben geen boodschap aan het verbod en eten er in geniep flink op los. eel zelfmoorden onder Esten «kou» Pessimisme en armoede zijn voor veel Esten aanlei- ig om er een einde aan de maken. Volgens de Estse sociale Iporganisatie Levenslijn ligt het zelfmoordcijfer in het Balti- le land hoger dan waar ook ter wereld: op jaarbasis ruim ertig zelfmoorden per 100.000 inwoners. Mondiaal zijn dat er [tien per 100.000. Het fenomeen doet zich vooral aan het ein- van de zomer voor, onder mannen in de leeftijd van 40 tot 49 iren meisjes tussen 15 en 17 jaar, zegt Levenslijn. De belang- ;ste oorzaken zijn algehele terneergeslagenheid, eenzaam- id en economische misère. kkoord tussen Uganda en Rwanda mpala De regeringsleiders van Uganda en Rwanda zijn giste- ïeen staakt-het-vuren overeengekomen voor hun troepen in ingo. Het bestand maakt een einde aan drie dagen van ge- chten om de Congolese stad Kisangani. Volgens ooggetuigen woordvoerders van de rebellen steunen het Ugandese en randese leger twee verschillende facties van de anti-rege- Iigsrebellen. De twee landen zijn vanaf het begin betrokken bij rebellie van Congolese militairen tegen het regime van presi- nt Laurent-Désiré Kabila, die in augustus 1998 begon. Rwan- vecht mee met de RCD. Uganda steunt rebellen onder lei- ig van Jean-Pierre Bemba, die met zijn Bevrijdingsbeweging n Congo (MLC) in het noorden vecht. S: nieuwe maatregelen tegen geweld iSHiNGTONDe Amerikaanse president Clinton heeft gisteren jl. nc dhl n. euwe maatregelen aangekondigd om het geweld van jongeren bestrijden. Met ingang van morgen zullen op de belangrijkste levisiestations advertenties te zien zijn gericht tegen het ge- eld. Clinton heeft voorts toegezegd meer geld vrij te maken )or extra veiligheidsmaatregelen op scholen. Ook zijn er plan- in voor programma's die ouders moeten stimuleren met hun Kleren over het geweld onder tieners te praten. Op de Colum- ie Highschool in Litüeton, Colorado, is een onderzoek be- innen naar het aanbrengen van drie hakenkruizen op een uur. Op 20 april schoten hier twee jongeren twaalf medestu- fnten en een leraar dood, waarna ze de hand aan zichzelf roch negen. 297 'V, CH1 n jose Reddingswerkers hebben gisteren in het zuiden Dsta Rica het lichaam gevonden van de 34-jarige Kerstin Ko oedbloed uit Nederland. De vrouw verdween op 23 juni in een Trgachtig deel van het land. De doodsoorzaak is niet bekend, a een zoektocht van diverse dagen vonden reddingswerkers at lichaam in het Talamanca-gebergte, op vijfhonderd meter de plaats waar twee dagen eerder politie en medewerkers in het Rode Kruis een tas hadden gevonden. Die behoorde toe m de Nederlandse psychiater. Het lichaam verkeerde in ver- lande staat van ontbinding. Aardbeving in San Francisco en Lima nfrancisco-lima Lichte aardbevingen met een kracht van 5 lederlandse gevonden in Costa Rica >de schaal van Richter hebben gisteravond de Amerikaanse ad San Francisco en de Peruaanse hoofdstad Lima getroffen. 1 de VS noch in Peru vielen slachtoffers. Grote materiële scha- r evenmin. Lichte paniek onstond wel in beide steden, tions in San Francisco kregen diverse telefoontjes van irontruste luisteraars te verwerken. Velen hadden de schokken fvoeld en meldden dat glazen en andere voorwerpen in hun uizen waren gebroken. Op de luchthaven Jorge Chavez in Peru stond paniek onder de reizigers, mede onder invloed van de ichtgeving over de ramp in Turkije. 'ederlander verongelukt in VS 1 MIlei Een 18-jarige Nederlander is bij een bergbeklimming in Et noordwesten van de Verenigde Staten om het leven geko- «n. Reddingswerkers vonden na een zoektocht van vier dagen |n lijk in een natuurpark in de deelstaat Washington. De jon- ;n was op 9 augustus alleen de bergen ingetrokken en de vol- Ende dag nog levend gesignaleerd. Nadat kampeerders dagen lter een verlaten tent vonden, begonnen 35 medewerkers van t natuurpark een zoektocht. De jongen heeft vermoedelijk het venwicht verloren en is naar beneden gestort. ■f Internationale Rode Kruis stuurt reddingsploegen Turkije heeft gisteren na de verwoestende aardbeving die het noordwesten trof uit de hele wereld veel steun ontvangen. Niet alleen bevriende landen komen met hulp over de brug. Ook Griekenland, waarmee Turkije moeizame relaties onderhoudt, stuurde 's middags red dingsploegen, artsen en hulpgoederen. istanbul-rome AFP-Rtrrap toestemming voor het stu ren van drie Hercules-toestel- Griekenland en Turkije landen len met medische hulp en uit- liggen vanouds met elkaar over- rustingen voor noodhulp, zoals hoop, met name over Cyprus een veldhospitaal, en territoriale aanspaken in de De federatie van het Interna- Egeïsche Zee. Maar Athene gaf tionale Rode Kruis en de Rode Maan, die reddingsploegen heeft gestuurd om de plaatselij ke hulpverleners bij te staan, riep geldschieters op noodhulp te leveren. Nederland reageerde met een gift van 750.000 gul den. Andere internationale or ganisaties staan paraat en wachten op een formeel ver zoek voor hulp van Turkije. Duitsland, waar twee miljoen Turken leven, besloot voor 1,12 miljoen gulden hulp te sturen. Het Duitse Rode Kruis stelt ver der voor ruim twee ton aan ma terieel voor noodhulp en bloed producten ter beschikking. Frankrijk stuurt zestig men sen, onder wie vier artsen en specialisten op het gebied van het zoeken van overlevenden in puin. Uit Groot-Brittannië ver trekt een ploeg met 39 red dingsdeskundigen, onder meer van de brandweer. Vanuit Italië vliegt een Hercules met medi cijnen en een artsenploeg naar Turkije. De Amerikaanse presi dent Bill Clinton zei dat techni sche hulpploegen van het leger naar Turkije zijn gereisd om deel te nemen aan de speurac ties naar slachtoffers. De 150 Turkse moskee-orga nisaties in Nederland zetten een inzamelingsactie op voor de slachtoffers van de aardbe ving in Turkije. In eerste instan tie willen de moskeeën alleen geld ophalen. „Met geld kun nen we kopen wat nodig is voor de eerste hulp", zegt voorzitter Muhammet Uysal van de Turks-islamitische culturele fe deratie (TICF), de koepelorga nisatie voor de Turkse moslims. izmit jessica lutz correspondent Al van kilometers ver is over de baai van Izmit, 90 kilome ter ten oosten van Istanbul, de brand in de olieraffinaderij te zien. De dikke zwarte rook pluim verduistert de zon. Schepen wachten op veilige af stand. Bij het binnenrijden van Izmit, het epicentrum van de zware aardbeving die West- Turkije gisteren trof, zijn in el kaar gestorte gebouwen te zien. De stilte die samengaat met het uitvallen van de elek triciteit in de hele stad, wordt alleen verbroken door de sire nes van ambulances die af en aan rijden. In een straat zit een jongen bo ven op het puin van wat tot gis teren een zes verdiepingen hoog appartementenblok was. Tussen de verwrongen beton ijzers vandaan trekt hij een doos tevoorschijn. „Kijk nou, alle borden erin zijn nog heel", zegt hij verwonderd. Tussen de brokken vermorzeld beton steekt een schilderij. Er boven op ligt een koelkast, geheel uit een gescheurd. De jongen trekt een fotoalbum tevoorschijn. „Ik denk dat deze mensen net ge trouwd waren", zegt hij, al bla derend. Op dat moment brult een man hem toe: „Wat heb jij daar te zoeken in andermans spullen!" De jongen druipt be schaamd af. De brullende man, Mustafa, heeft de hele ochtend gegraven en acht mensen gevonden. Een moeder met haar twee kinde ren waren dood, de anderen zijn naar het ziekenhuis ver voerd. Pas 's middags hoorde hij dat zijn vader niet op vakan tie was, zoals hij dacht, maar thuis in zijn flat. De flat is inge stort. Mustafa heeft naar zijn vader gezocht, maar staat op het punt de moed op te geven. „Als we maar een bulldozer hadden, of een hijskraan om die blokken op te tillenzegt hij. „Maar die zijn allemaal naar Golcuk gestuurd, waar 280 mariniers onder het puin lig gen." Mustafa is zelf ook een marinier en woont bij zijn va der om de hoek. Zijn huis staat nog overeind, maar uit angst voor naschok ken kampeert hij, net als de meeste mensen in Izmit, op straat. Dekens en lakens han- belgrado afp In een onverwacht genereuze bui heeft de Servische vice-pre mier Seselj gisteravond de op positie verkiezingen aangebo den. Ze kunnen onmiddellijk worden gehouden, maar de op positie heeft er geen trek in, omdat 'ze ze niet kan winnen'. Seselj verklaarde dit in een in terview met de Servische staats televisie. De ultra-nationalistische lei der zei dat de Servische rege ringspartijen, de socialisten van Milosevic, de communistische JUL en zijn eigen partij op de verkiezingen zijn voorbereid. De voorman van de Servische radicalen beschuldigde de op positie ervan met behulp van geweld aan de macht te willen komen. Een verwijzing naar de grote demonstratie die de geza menlijke oppositie morgen in Belgrado houdt tegen het be wind van Milosevic. Seselj vroeg vorige week nog om het aftreden van Milosevic, maar om geheel andere rede nen dan de oppositie. Volgens de vice-premier heeft Milosevic Kosovo 'verkwanseld'. De brandende olieraffinaderij aan de Golf van Izmit stoot dikke rookwolken uit. Duitse en Franse vliegtuigen zijn vanmorgen gearriveerd om de brand, die na de aardbeving ontstond, te helpen blussen. Een grote hoeveelheid olie is in zee gelekt. FOTO REUTERS KAIPFAFFENBACH gen in bomen of over bushokjes om voor schaduw te zorgen. De zon schijnt meedogenloos heet. Voor een bakker staat een rij mensen te wachten op brood. De rij wordt met het uur langer. Sevda van 28 zit in haar pyja ma met haar moeder en haar tantes tegen een muur. „Het was een pikzwarte nacht", hui vert ze. „Het lawaai dat de aardbeving maakte was zo hard, dat ik mijn vader alleen maar zag schreeuwen." Geluk kig is van haar familie iedereen gered. „Ik ben zo bezorgd om mijn vrienden. Maar de tele foons doen het niet. En waar zijn de dokters, waar is de brandweer?" De parkeerplaats van het zie kenhuis staat vol met bedden. Ook hier bieden een laken of een parasol wat schaduw. Twee mannen schermen om de beurt met htm lichaam het gezichtje van een kleine jongen af voor de zon. Om zijn voorhoofd zit een groot, bebloed verband. Een zak vloeistof, waarvan de slang in zijn arm steekt, is aan een lantaarnpaal vastgebonden. De twee mannen zijn zijn bu ren. Zijn vader ligt zwaar ge wond binnen. Zijn moeder wordt vermist. Als een ver pleegster een naald herhaalde malen in zijn voorhoofd prikt, houden de twee buurmannen zijn handje vast. Als een arts daarna de enorme wond hecht, spreken ze hem bemoedigend toe. Ze deppen zijn rompje dat nat is van de koorts. Schuin aan de overkant ligt een gewonde vrouw te jamme ren. „Moedertje moedertje, waarom heb ik je dood moeten zien gaan? Waarom is mijn huis een graf geworden?" Haar broer en zus, beider hoofd om zwachteld, zitten op het bed er naast, hun lichamen wiegend, af en toe snikkend. Tegenover hen ligt een vrouw die na zes uur onder het puin vandaan werd gered. Haar voeten zijn verbrijzeld. „Mijn man stuurde me naar buiten en ging ons dochtertje van negen halen. Ze waren vlak achter me, maar het huis viel boven op hen." Heel sereen ligt ze te glimlachen. „Mijn voeten zijn zo koud." Binnen liggen mensen met bebloede stompen van ledema ten op matrassen of kleden op de grond. Sommigen zijn moe derziel alleen. Een vrouw heeft een kooi naast haar staan, waarin een parkiet tjirpt. Een ander doolt door de gangen rond. „Mijn jonkies", herhaalt ze verdwaasd, „mijn kindertjes zijn verdwenen." Mustafa staat een paar uur later nog steeds op de puinho pen van zijn ouderlijk huis. Nu echter samen met soldaten, die met pikhouwelen inhakken op het beton. Dan, uit een holte, komt een man tevoorschijn ge kropen. Mustafa's gezicht be gint te glimmen. Hij steek zijn duim op als ze samen van de ruïne afldimmen. „Steek je kop onder de kraan pa", zegt hij en duwt hij zijn vader naar een lekkende pijp van de waterlei ding. Die wast zijn gezicht alvo rens in de ambulance te stap pen die klaar staat. Amnesty: geweld bedreiging voor Oost-Timor jakarta theo haerkens correspondent Amnesty International is be zorgd dat het voortdurend geweld in Oost-Timor nu, straks een soepele overgang naar zelfstandigheid of naar verdere autonomie binnen het Indonesisch staatsbestel in de weg staat. De Oost-Ti- morezen spreken zich op 30 augustus uit voor een van beide. De mensenrechtenorgani satie roept in haar jongste rapport de Verenigde Naties, Portugal, Indonesië en de in ternationale gemeenschap op om ervoor te zorgen dat de afspraken over veiligheid zorgvuldig worden nage leefd. Er is nu sprake van moorden, verdwijningen en dubieuze arrestaties, aldus Amnesty. Ook zijn tiendui zenden mensen uit hun hui zen verdreven. „Er moet druk blijven om te verzekeren dat de Indone sische autoriteiten, vooral het leger, de bevolking veilig heid bieden tijdens de volks raadpleging", aldus Amnes ty. De organisatie benadrukt dat het referendum, dat al twee keer is verzet, niet het eind is van een proces, maar juist het begin van een nieuw hoofdstuk voor Oost- Timor. Oost-Timor heeft een ruim twintig jaar lange geschiede nis van terreur op grote schaal. Volgens mensen rechtenorganisaties zijn er in de 23 jaar dat Indonesië de baas speelt in de regio 200.000 mensen omgeko- paramaribo armand snuders correspondent De Surinaamse ex-dictator Dési Bouterse heeft in het openbaar naar het presidentschap van zijn land gelonkt. „Ik kan een grote overwinning behalen als ik mij verkiesbaar stel", zo zei de voorzitter van de Nationale Democratische Partij (NDP) in een interview met het persbu reau Associated Press. Volgend jaar worden er presidentsver kiezingen in Suriname gehou den. Bouterse is een omstreden man. Hij pleegde twee geslaag de staatsgrepen, wordt ver dacht van moord en andere mensenrechtenschendingen en is in Nederland tot zestien jaar gevangenisstraf veroordeeld wegens drugshandel. „Neder land wil mij liever kwijt, maar daar stoor ik mij niet aan. Ik maak mij er eerder druk om wat het Surinaamse volk van mij denkt." Volgens de oud-legerleider is de recente veroordeling tot zes tien jaar gevangenisstraf door de rechtbank in Den Haag niets anders dan Nederlandse be moeienis met Suriname. „De nieuwste Nederlandse strategie is drugs. Vroeger was dat het communisme, maar dat schijnt niet meer in de mode te zijn." Volgens politieke insiders is de kans groot dat Bouterse, on danks zijn besmette imago, vol gend jaar daadwerkelijk als eer ste man van het land wordt be ëdigd. Bouterse is nog altijd mateloos populair bij een deel van de bevolking. Vooral in de volkswijken en het Surinaamse Politie Brazilië onderschept wapenzending hilversum-bogota anp De Braziliaanse politie heeft be slag gelegd op een uit Suriname afkomstig vliegtuig met een partij illegale wapens aan boord. De Braziliaanse politie vermoedt dat de wapens be stemd waren voor de linkse FARC-rebellen in Colombia. De lading bestond uit auto matische wapens, munitie en een raketinstallatie. Het toestel kon worden onderschept door dat het een noodlanding moest maken in het noorden van Bra zilië. De politie arresteerde vier Brazilianen die de wapens aan het uitladen waren. In het Ra dio 1 Journaal zegt een woord voerder van de Braziliaanse po litie dat de geheime dienst in zijn land al langer vermoedens koestert dat Suriname wapens levert aan de FARC-rebellen. Intussen gaan in Colombia de gevechten door. Colombi aanse doodseskaders hebben gisteren in het noorden van Co lombia ten minste 24 mensen vermoord. Paramilitairen voer den een 'schoonmaak-operatie' in de regio uit, om het gebied te zuiveren van linkse guerrilla strijders. De vermoorde boeren zijn volgens de rechtse doods eskaders sympathisanten van het linkse verzet. De actie van de doodseska ders heeft een vluchtelingen stroom van honderden mensen op gang gebracht naar de stad Zambrano. Deze plaats ligt op 530 kilometer ten noorden van de hoofdstad Bogota. In grote delen van Colombia woedt een complete oorlog tus sen paramilitairen en linkse gu errillastrijders. Het is een ge bruikelijke tactiek van de para's gebieden te zuiveren van het verzet. Niet zelden worden daarbij op wrede wijze mensen afgemaakt, die niets te maken hebben met de guerrilleros. Desi Bouterse. binnenland kan hij rekenen op veel steun. Na de verkiezingen van 1996, waarbij de NDP als grootste partij uit de bus kwam, maakte Bouterse geen aanspraak op de presidentszetel. Hij schoof Jules Wijdenbosch naar voren, maar die heeft zichzelf in 2,5 jaar tijd zo impopulair gemaakt dat de bevolking om zijn aftreden schreeuwt en hij werd gedwon gen om voor 25 mei 2000 ver vroegde verkiezingen uit te schrijven. De huidige politieke impasse in Suriname is nog altijd niet doorbroken. De vakbonden hebben deze week hun sta kingsacties en demonstraties opgeschort om het Comité Cliristelijke Kerken te laten be middelen om tot een oplossing te komen. Volgens Ivan Graan oogst, directeur van het kabinet Vein de president, heeft Wijden- FOTO ANP ED OUDENAARDEN bosch toegezegd zich neer te leggen bij het advies van het CCK. Graanoogst meent echter dat het CCK niet de rol van for mateur heeft. „Dus het is ver keerd als gezegd wordt dat uit de dialoog die nu gaande is een interimkabinet moet komen. Het resultaat van de gesprekken die gaande zijn, wordt slechts aangeboden aan het parle ment." Kans op beroerte bij meerokers universiteit van Auckland was eerder onderzoek naar de geva ren van roken niet toereikend. Daarbij werd namelijk alleen onderscheid gemaakt tussen rokers en niet-rokers. Volgens de onderzoekers is de groep niet-rokers bij een dergelijk on derzoek niet goed als controle groep. Tussen die niet-rokers bevinden zich namelijk ook passieve rokers. Passieve rokers, mensen die in de sigarettenrook van anderen zitten, hebben 82 procent meer kans op een beroerte dan per sonen die niet in de rook zitten. Dat blijkt uit een Nieuw-Zee- lands onderzoek waarvan de re sultaten gisteren werden gepu bliceerd in het Britse medische tijdschrift Tabacco Control. Vol gens de wetenschappers van de

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 5