Rijkaard is nog niet klaar met puzzel Geldgekte heeft topvoetbal in houdgreep men tletico komt nog et over de brug Sport in de Sport Top voetballers bij commerciële makelaar NSDAG 18 AUGUSTUS 1999 chef willem spierdijk. 071 -5356464. plv -chef janet van dijk. 071 -5356463 V uitgeschakeld in voorronde f. VW is gisteravond in Venlo als eerste club uit het be- e voetbal uitgeschakeld in de voorronde van het toernooi e Amstel Cup. De verrassing in poule 15 viel nota bene in uisvvedstrijd tegen de amateur-hoofdklasser Gemert. De trijd eindigde in 2-2 en met negentien spelers. Van VW vordei50 ^e8ers en Nederkorn de rode kaart van scheidsrechter *raaf. Van Gemert kreeg Manders rood. Geurts was met treffers de grote man van de amateurclub. De profs van stelden er treffers van Martens en Evans tegenover. VW augus ic^e met twee remises en een nederlaag op de onderste >cord; s> Helmond Sport, dat met 5-1 van DOVO won, haalde het :r ruimschoots. Gemert had betere doelcijfers van DOVO doorbekeren. [hting Nordin: rentree in Ahoy' rdam» Profbokser 'Fighting' Nordin Ben Salah, in mei kor- 1 WBU-wereldkampioen in het supermiddengewicht, ierpli :t °P zaterdag 30 oktober zijn rentree in Rotterdam. De t een er uit Purmerend verloor zijn wereldtitel nadat de uitkomst breng 'e dopingcontrole het gebruik van het verboden efedrine e, Ew iet ^c^lt **ad gebracht. In één van de tentoonstellingshallen 'Alioy' doet de Noord-Hollander een gooi naar de Neder- ie titel in het halfzwaargewicht, die in het bezit is van de irger William Krijnen. Het gevecht, over tien ronden van minuten, maakt deel uit van een groot kickboksgala. Orga- or daarvan is de Rotterdammer Aad Veerman; voor de bok- jk gel '1 te^ent promotor Henk Ruhling. palei lurice Greene grijpt dief 'krege Tegen de snelste man op aarde legt iedereen het af. kwam een Spaanse dief gisteren achter, toen hij op een veld tijdens zijn vlucht werd ingehaald door Maurice Gree- ugdsi 'ereldrecordhouder op de 100 meter. De Amerikaan was Aangekomen, toen de dief de bagage van teamgenoot Larry e wegnam. Beide sprinters zetten de achtervolging in en ^5' erhaalden de dader, vanzelfsprekend zonder al te veel >teinv 'te- Voorbereiding op EURO 2000 allesbehalve in afrondende fase ian 50 •schre jeugt eeft ederl p sch artleh ihrey Nijman, zaakwaar van Jerrel Hasselbaink, isteren persoonlijk Peter taat 1 voorzitter van Leeds 1, op de hoogte gesteld de betalingsproblemen rland 'e transfer van de Oranje- KV) J, ational naar Atletico Ma- ieco Leeds United wacht nog slote °P het eerste deel van de miljoen gulden, die het :ijn topscorer vorige week moeten ontvangen, nan heeft het bestuur van verzekerd dat het geld, ïks het verstrijken van de deadline (gisteren om binnen 72 uur wordt maakt op een Britse ekening. Hij erkende dat lanjaarden hun beloftes ijn nagekomen. De zoon 1^0 1 y Gil had schriftelijk ver- r dat de helft van de trans voor het weekeinde al zou zijn. Leeds United toegestemd in een nieuwe ine, maar eist dat Hassel- zich eind deze week on- jllijk weer in Engeland Op als Atletico opnieuw in ke blijft. zaak rond Hasselbaink steri in Engeland steeds sma- larteer en ingewikkelder. Om ïdrul het geld bijeen te krijgen pro beert Atletico Madrid de Brazi liaanse middenvelder Juninho te verkopen aan Middlesbrou gh. Die club wil z'n voormalige sterspeler dolgraag terug, maar wenst niet de vraagprijs van 32 miljoen te betalen niunen weet dat Atletico in geldnood ver keert en bij Leeds United in het krijt staat. Middlesbrough-ma nager Bryan Robson verlaagde zijn bod voor Juninho gisteren tot 18 miljoen gulden. Mocht de hele transfer niet doorgaan, dan zal Leeds United een klacht indienen bij de UEFA omdat Atletico Madrid Hasselbaink al een uur heeft la ten opdraven in een vriend schappelijke wedstrijd en voor dat duel geen verzekering had afgesloten. Leeds weigert het transfercertificaat van de speler af te geven zolang de eerste ter mijn van 20 miljoen gulden niet is ontvangen. Ridsdale: „Voor lopig hebben we nog geen 'penny' binnen en dus zijn wij formeel nog steeds eigenaar van Hasselbaink. We wachten rustig af." Slaagt Aüetico er wel in om voor vrijdag 20 miljoen gulden te verzamelen, dan moet het over precies 12 maanden nog eens 20 miljoen overmaken. Langzaam maar zeker wor den de contouren van het Oranje van bondscoach Frank Rijkaard zichtbaar. In de rust van Denemar ken - Nederland, vanavond in Idraetsparken in Kopen hagen, is Oranje exact half weg koers op weg naar eindstation EURO 2000. Met de negende van in to taal zeventien interlands tot het EK breekt voor Rijk aard een nieuwe fase aan. De periode van experi menteren is voorbij. Een tussenbalans. kopenhagen mark caldenhoven Rijkaard en Oranje staan aan de vooravond van deel 2 op weg naar het EK. Met de trip naar Brazilië, nu al legendarisch door de massale buikloopaan- val en door de bondscoach 'een reis met hindemissen' ge noemd, sloot het Nederlands elftal het eerste stadium op de route naar de beoogde Europe se titel af. Sportief gezien hielden de rapportcijfers van Rijkaard niet over. Alleen zijn debuut fleurde de op een na jongste bonds coach uit de geschiedenis van de KNVB met een overwinning op. Op 10 oktober 1998 werd het 2-0 tegen Peru. Verder kwam Oranje tot vijf remises en twee nederlagen (Marokko en Brazilië). Die reeks was statis tisch gezien de meest teleur stellende van Oranje in één sei zoen sinds '69/'70. Rijkaard zal de cijfers, voor namelijk tegen de mondiale top, een zorg zijn. Hij heeft het vizier volledig afgestemd op EURO 2000. Pas daar vindt, zo meent de Amsterdammer, de afrekening plaats. Rijkaard, 36 jaar pas, kijkt halverwege 'de gouden missie' niet op een ge lijkspel meer of minder. Neder land wil zich op zondag 2 juli 2000 in de Rotterdamse Kuip laten kronen tot Europees bes te. Daarvoor moet alles wijken en wordt in deze periode een zeperd op de koop toegeno men. In de acht wedstrijden sinds 'Peru' selecteerde Rijkaard maar liefst 34 spelers, van wie hij 29 'gebruikte' en tien met wisselend succes liet debute ren. Afgezien van de erfenis - de ruggengraat van het WK in Frankrijk - van voorganger Guus Hiddink legde hij vooral spelers uit de Nederlandse competitie onder de loep. Dries Boussatta, Oscar Moens, Jeffrey Talan, Martijn Reuser en Youri Mulder verschaften Rijkaard Frank Rijkaard geeft Wim Jonk aanwijzingen op de training. prompt helderheid: tussen spe- Ruud van Nistelrooy. André Iers uit de vaderlandse compe- Ooijer, Kees van Wonderen, de titie en de nationale toppers in verrassende dertiger Marc van het buitenland gaapt een Hintum en Sander Westerveld, enorm gat. Het vijftal werd ge- bekoorden Rijkaard wel. Met wogen én te licht bevonden. Wim Jonk (Sheffield Wednes- De andere vijf nieuwelingen, day), Feyenoorder Patrick Paauwe - vanavond in Kopen hagen wellicht de elfde debu tant in de aanloop naar het EK - en Atletico-spits Jerrel Hassel baink (vanavond basisspeler) heeft hij bovendien tal van al ternatieven achter de hand. In FOTO ANP/COR MULDER de wachtkamer zitten voorlopig Aron Winter (Ajax), Michael Mols (Glasgow Rangers), Frank Verlaat (Ajax) en Michel Kreek (Vitesse). Ook, zo heeft hij al la ten doorschemeren, is Rijkaard meer dan nieuwsgierig naar de ontwikkeling van PSV-talent en Jong Oranje-international Mark van Bommel. De invulling van de definitie ve selectie van 22 namen is voor Rijkaard van later zorg. Een jaar voor de maand van de waarheid gebruikt hij de twee daagse trip naar Kopenhagen dan ook om de voorlopige ba lans op te maken. Aan de speel wijze wordt vermoedelijk niet getornd, ook al kiest Rijkaard vanavond voor een even verras send als zeer offensief systeem. Wellicht dat alleen de positie van de vleugelspitsen nadere discussie behoeft. De vraag is of Rijkaard hen diep (4-2-4) of controlerend (4-4-2) moet laten spelen, waardoor er van de vleugelverdedigers meer offen sieve daden worden verlangd. Behoudens het treffen met de Denen is in Kopenhagen de evaluatie van de 'stage' in Bra zilië van importantie, de rode kaarten in de tweede confron tatie met 'de Kanaries' in Goia nia in het bijzonder. De pijnlij ke nederlaag (3-1) en de rode kaarten van Peter van Vossen, André Ooijer en Edgar Davids deden stof opwaaien. Het drie tal is geschorst. Eén conclusie heeft Rijkaard in elk geval al ge trokken. Hij is 'blij' dat het trio een jaar voor het EK over de schreef is gegaan en niet vol gende zomer. De oud-interna tional kan er de deze dagen en de komende maanden nog op inspelen. Volgend jaar is dat te laat. Vanaf januari 2000, na ont moetingen met mede-organisa tor België, opnieuw Brazilië en Tsjechië, gaat Oranje de afslui tende fase in. In het restant van de aanloop naar het EK, te be ginnen op 23 februari tegen Duitsland, hoopt Rijkaard in zicht te hebben in zijn definitie ve selectie. De resterende tijd zal hij louter gebruiken om te kneden, te sturen en accenten te verleggen. Voorlopig is Rijk aard is nog niet klaar met puz zelen. kopenhagen gpd De drie spitsen van het Neder lands elftal staan vanavond ge zamenlijk aan de aftrap tegen Denemarken. Met Patrick Klui vert als verrassende keuze ach ter het spitsenduo Ruud van Nistelrooy en Jerrel Jasselbaink kiest bondscoach Frank Rijk aard in het Idraetsparken van Kopenhagen ongegeneerd voor de aanval. De verrassende keuze voor het offensieve concept is geen experiment, benadrukte Rijk aard. „Het mag misschien op vallend zijn, maar bij mij is Kluivert, Van Nistelrooy én Hasselbaink spelen niets standaard. Ik heb eerder gezegd dat ik wil variëren met het systeem. Dit is voor velen misschien een heel andere speelwijze, niet voor mij." Rijkaard is ontevreden over het gebrek aan productiviteit. In acht interlands onder zijn bewind, scoorde het Neder lands elftal slechts acht keer. „Daarom leg ik het accent naar voren, met spelers die de drang naar de goal hebben." Vooral de keuze voor Patrick Kluivert als diepste middenvel der, de plaats van Dennis Berg kamp. is een surprise. Rijkaard: „Dat vinden jullie, maar Pa trick is fysiek sterk. Die kan dat wel aan. hoor. Al deze spelers zijn flexibel, die kun je op meer posities kwijt." De spits van Barcelona, die zondag tegen Valencia de laatste twintig mi nuten ook al die opmerkelijke rol vervulde, wordt tegen De nemarken 'in de rug' gedekt door Wim Jonk. De architect van Sheffield Wednesday maakt net als Hasselbaink sinds het WK in Frankrijk zijn rentree. Tijdens het trainings kamp in Brazilië, begin juni, kon Rijkaard geen beroep op hem doen vanwege buikloop. De offensieve speelwijze brengt de nodige verdedigende risico's met zich mee. De kans bestaat dat Jonk zonder adju dant wordt overlopen. Rijkaard is echter niet bang voor de eventuele consequenties. „In deze ploeg zit genoeg tactisch vermogen om dat op te van gen." In de opstelling tegen de De nen heeft Rijkaard geen plaats ingeruimd voor Clarence See- dorf en Ronald de Boer, die bij Barcelona door Louis van Gaal zelfs als rechtsback is gebruikt. Beiden nemen plaats op de bank. Rijkaard: „Ik streef naar een dubbele bezetting op alle posities, maar mijn opstelling staat nooit vast." Opstelling Nederlands elftal: Edwin van der Sar; Michael Reiziger, Jaap Stam, Frank de Boer en Giovanni van Bronck- horst, Boudenwijn Zenden, Wim Jonk, Patrick Kluivert en Phillip Cocu; Ruud van Nistel rooy en Jerrel Hasselbaink. Voetbalmakelaar leeft er goed van. 'Als je een goede speler wegbrengt, ben jij de klootzak' epa 4er« 41, FEI 6 [rote publiek heeft geen hoge pet op van de voetbalmake- Hij is een zakkenvuller annex zakkenroller, hij leurt met voetballers, verhandelt ze als vee, en strijkt tonnen aan 'fee' 3Ü s hij een speler 'wegbrengt'. „Zo is het dus niet", bestrijdt van Dalen van World Soccer Consult. Hij is een van de ne- voetbalmakelaars in ons land met een FIFA-licentie. jaag de vierde aflevering van een serie over geldstromen in XI K>rt: de voetbalmakelaar. „De clubs zijn geen baas meer in huis. De spelers doen wat ze wiljen. Als ze hun zin niet t 'n gaan ze in staking. Zie Van Hooijdonk, zie Hasselbaink." Albert Geesing zeiden tegen de club: 'Je kunt Westerveld alleen kopen via ons'. Sjacheraars? Waarschijn lijk wel, ja. Maar wel allemaal makelaars met een FIFA-licen tie." Er lopen in Europa meer make laars met een FIFA-licentie rond (zo'n driehonderd) dan goede voetballers. Het maakt de spoeling dun. Van Dalen: „Er is een hoop geld in het geding, ie dereen wil mee-eten. Jalousie de metier speelt ook een rol, na tuurlijk. De een heeft een beter netwerk en betere contacten met clubs dan de ander. Is ook een kwestie van vertrouwen en de service die je biedt. Als je eerder zaken hebt gedaan met grote clubs, komen ze altijd bij ons terug. Dan ga je ze de eer ste keer niet het vel over de neus halen." De geldgekte heeft het topvoet bal in de houdgreep. Transfer sommen van 25 miljoen of meer zijn allang geen uitzonde ring meer, de spelerssalarissen zijn explosief gestegen en vijf keer en zelfs meer over de kop gegaan. „Er gebeuren krankzin nige dingen", weet Van Dalen, „maar die gebeurden.vroeger ook. Je moet alles in verhoudin gen zien. Er is in vijf jaar veel veranderd. Meer door het Bos man-arrest dan door de make laars. De topclubs werken nu met een budget dat vijf keer zo hoog is. Alleen: ze zijn geen baas meer in eigen huis. De spelers doen wat ze willen. Als ze hun zin niet krijgen, gaan ze in staking om een transfer af te dwingen. Zie Van Hooijdonk, zie Hasselbaink en Anelka." Topsport is industrie en in de industrie geldt de wet van de sterkste. 'Voetbal wordt een gekkenhuis', zei Ruud Gullit laatst. 'Het is alleen nog maar zaken doen. Als trainer-mana ger van Newcastle United praat ik meer met allerlei makelaars dan met spelers. Je bent steeds meer met handel bezig.' De grenzen van het geld zijn nog lang niet bereikt, denkt Rob Jansen van het agentschap Sport Promotion. De 100 mil joen gulden die Inter Milaan onlangs op tafel legde voor Vie- ri is volgens hem nog lang niet het einde. „Die jongen heeft in negen jaar negen clubs gehad, dus die manager heeft zich he lemaal rond verdiend", sneert Gullit. „Je hoeft met ons geen medelij den te hebben", zegt Van Da len, „wij verdienen goed de kost. Tien procent? Vroeger ja, dat is allang niet meer. Je denkt toch niet dat Manchester Uni ted ons bij de transfer van Jaap Stam 3,5 miljoen gulden heeft betaald? Zo gek zijn ze niet in Engeland." Hoeveel dan wel? „We praten nooit over bedragen. We probe ren ons op een redelijke manier te laten honoreren. Altijd door de club, nooit door de speler. Dat is volgens de wet verboden, al denkt de belastingdienst daar Ton van Daalen van World Soccer Consult in gesprek met cliënt Theo Snelders. anders over. De bedragen ver schillen per transfer. Liverpool is voor ons aantrekkelijker dan Veendam, dat ligt voor de hand. Ik draai er niet om heen dat we aan een grote buitenlandse transfer goed verdienen. We zullen echter nooit een transfer blokkeren omdat wij er met de club niet uitkomen over de commissie." „Vroeger was het een duister en grijs circuit. Toen verdween veel geld in internationale transfers en was het gebruike lijk dat er cash betaald werd. Nu is er niemand meer die met een koffer vol geld op stap gaat, behalve dan in Turkije of Grie kenland misschien." „Je stuurt nu een rekening naar de club, daar zit btw op en alles wordt keurig per bank betaald. Daar is niks meer mee uit te ha len. Wij hebben meer belang bij een goed bureau dat gezond is, dan één keer een pak geld ver dienen. Als PSV-voorzitter Van Raay ons een compliment maakt voor de manier waarop wij de transfer-Stam hebben gedaan en Vietsse-preses Aal- bers noemt de transfer-Wester- veld een schoolvoorbeeld van correct zakendoen, dan is dat reclame voor ons bureau." Maar in welke bedragen moeten we nu denken? Van Dalen, aarzelend: „In Ne derland? Van nul tot 100.000 gulden. Ja, een enkele keer doen we nog wel eens iets voor niks, om daar in de toekomst een lucratieve zaak aan over te houden. Per jaar doen we zo'n tien tot vijftien transacties op 40 tot 50 zaken. Meer dan de helft gaat niet door en kost al leen maar geld. Transfers waar bij we meer dan een ton pakken zijn schaars." Het meeste geld is voor make laars te verdienen in Italië. Daar schrikken clubs niet van een miljoen, of zelfs meer, aan courtage. Wat dat aangaat heb ben Rob Jansen (Jonk, Berg kamp) en Sigi Lens (Davids, Kluivert, Reiziger, Bogarde) dus gouden deals gesloten. „In het buitenland", denkt compagnon Bob Maaskant, „pakken de ma kelaars zo tien of vijftien pro cent van het salaris of het te- kengeld." De voetballers zitten ondertus sen ook niet stil en worden bij een transfer slapend rijk. Zo liet Michael Mols twee jaar geleden bij het openbreken van zijn contract bij FC Utrecht de clau sule opnemen dat elke gulden boven de acht miljoen voor hem was. Kassa. Glasgow Ran gers betaalde dit seizoen der tien miljoen, zodat Mols in één klap vijf miljoen rijker was. Van Dalen: „Er is geen topspe- ler meer die een langjarig con tract afsluit zonder dat daarin deals zijn opgenomen. Een goe de speler dient dat contract ook nooit uit." Makelaars bepalen in feite de samenstelling van voetbalploe gen, sneerde Hans Kraay senior laatst. Flauwekul, .vindt Van Da len. „Wij brengen vraag en aan bod bij elkaar, dat is ons werk. Een voorbeeld. Als doelman Boschker van FC Twente aan geeft dat hij na twaalf jaar wel eens wat anders wil, en hij vraagt mij of ik hem kan weg brengen, dan ga ik daarmee aan het werk. Dat is niet leuk voor de club, maar op zo'n moment telt voor mij alleen het belang van de speler. Als het parallel loopt is dat mooi meegeno men." „De speler bepaalt echter zelf waar hij naartoe wil. Ik zeg al tijd tegen hem: je wilt mij als adviseur, dan moet je ook naar mij luisteren. Als ik twee jaar geleden Bruggink onder in'n hoede zou hebben gehad, had ik tegen hem gezegd: Arnold, kijk eens wie er allemaal bij PSV loopt. Het is toch doodzonde dat die jongen twee jaar heeft weggegooid." „Ach, clubs zijn altijd kwaad op de tussenpersoon. Als je een goede speler wegbrengt die de club niet kwijt wil, ben jij een klootzak. Als je daar niet tegen kunt, moet je niet in dit vak gaan." den haag* gpd De beste Nederlandse voetballers - op Arthur Numan en Aron Winter na - laten hun belangen behartigen door een commerciële voetbalma kelaar. Het gros van die spelers is aangesloten bij de Unie ProProf, die dit voorjaar in het leven werd geroepen uit onvrede over het 'cao-ge- klooi' door de WCS. ProProf heeft het grootste deel van de Neder landse markt in handen en wordt gevormd door Sport Promotion (Rob Jansen), World Soccer Consult (Ton van Dalen, Bob Maaskant, Henk van Ginkel), Pro Athlete Sport (Sigi Lens) en Kees Ploegsma, de voormalig manager van PSV. In de schaduw van ProProf opereren onder andere Ger Lagendijk, Rodger Linse en Hum phry Nijman, de zaakwaarnemer van Jerrel Hasselbaink. Om te redden wat er nog te redden valt, maakte de WCS vorige maand bekend dat de vakbond ook op de commerciële toer gaat. Daarvoor is Soccer Vision opgericht. De vakbond berekent voor de arbeidsbemid deling, sinds de oprichting van de WCS altijd kosteloos, vijf tot zeven procent van de jaarlijk se inkomsten van de speler. Een rekensom leert dat een speler die een vierjarig contract afsluit tegen een jaarsalaris van één miljoen gulden in die vier jaar 230.000 gulden moet afdragen.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 19