Topjaar Schouwburg en Stadsgehoorzaal Kale mannetjes in de Hooglandse Kerk )e zeppelin, terug van weggeweest in Kunsthal Cultuur Kunst Toegankelijkheid legt theater Warenar geen windeieren Helende schoonheid als ideaal OENSDAG 18 AUGUSTUS 1999 CHEF JAN RIJSDAM. 071-5356444. PLV. CHEF ANNET VAN AARSEN 071-5356443 Vhitney Houston geeft extra concert CBS constateert recordaantal bezoekers podiumkunsten vttfrdam Whitney Houston geeft een extra concert in Ahoy Otterdam. Het uitverkochte concert van 7 september is ver- laatst naar 12 oktober. Een dag later is het tweede concert. De aartverkoop daarvan begint aanstaande zaterdag. De zangeres eeft ook extra concerten in andere landen tijdens haar Europe- tournee. laagse Kunst- en Antiekdagen m haag 'De Tijd' is het thema van de zesde Haagse Kunst- en ntiekdagen, die worden gehouden op zaterdag 27 en zondag 8 augustus aanstaande op en rondom het Lange Voorhout, unstenaars, antiquairs, galeriehouders en musea haken in op et thema tijd. Het Lange Voorhout vormt als vanouds het de- leg or voor de antiek-, curiosa- en boekenmarkt. Antiquairs en d'f unsthandelaren op en rondom de Denneweg, Frederikstraat, viidmeh 'vastraat- Noordeinde en het Mesdagkwartier stellen zaterdag fter Tims n zondag hun deuren open voor het publiek dat gebruik kan irand Hoi naken van de speciale paardentram. Liefhebbers die graag an- ek met modern combineren kunnen kijken bij ongeveer ze- entig keramisten en beeldhouwers uit binnen- en buitenland. Vie zelf iets waardevols in huis heeft, kan zijn 'objets d'art', ij'» rouvaille' of 'bric a brac' gratis laten taxeren bij een van de vei- loeddhistisch koor in Amsterdam w msterdam Op 7 september treden in het RAI Auditorium in msterdam tachtig monniken en nonnen van het boeddhisti- che FoGuangShan koor op. Tijdens zijn eerste grote Europese tn Durnee zal het koor gezang en muziek laten horen die traditio- leel alleen in de beslotenheid van de Chinese boeddhistische ns? loosters te horen waren. Het koor wordt begeleid door het Chi- V, ese Taipei Classical Orchestra en de Taipei Ballet Company. tot bes )ok de dansen die het ballet zal uitvoeren zijn van oudsher deel Grand an de religieuze beoefening. FoGuangShan is het grootste 79, Kat. |ooster van de Buddha Light International Association (BLIA). [et is in 1967 in Taiwan opgericht door de 48e patriarch van de ing-Chi Zen-traditie, Hsing Yun. In Nederland bouwt de BLIA ijchomenteel een grote boeddhistische tempel op de Zeedijk in msterdam. Tijdelijk Eschermuseum in Baarn aarn Na de grote tentoonstellingen vorig jaar in Kasteel Groe- /eld in Baarn en in de Kunsthal in Rotterdam zit de Escher- :hting tot over de oren in de Escher-prenten en -voorwerpen, abandi 'ie moeten niet achter slot en grendel blijven, maar zo snel logelijk aan het publiek getoond worden, vindt de stichting. Jaarom wordt de loods waarin nu nog het Oranje Museum is evestigd omgedoopt tot Eschermuseum, wellicht nog dit jaar. Zutlet süchtingbestuur wil het liefst een nieuw museum bouwen ltj chter de loods. De provincie heeft daarvoor haar medewerking Zwijgerl; ikerhou BenJ r Golan ngestel Con Mule ïg 273, wassenaar wim koevoet KEI M ai l.OC ij Dans-, muziek- en theatervoorstellingen hebben in het seizoen 1997/1998 15,6 miljoen bezoekers getrokken. Nooit eerder kwamen er zoveel mensen naar professio nele podiumkunstvoorstellingen. Dat blijkt uit cijfers van het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS). Bezoe kers van popconcerten werden niet meegerekend. Ook de Leidse Schouwburg en de Stadsgehoorzaal telden een recordaantal bezoekers. leiden blijft zich doorzetten. We heb ben nauurlijk nog niet een echt vaste publieksopbouw, maar toch. Het gaat gewoon erg ANP/CEES VAN HOORE Bart Vieveen, voorlichter van de Stadsgehoorzaal: „Wij zitten al sinds vorig seizoen op een stij ging van twintig procent en dat In 1997/1998 kwamen er vol gens het CBS bijna 5 procent meer mensen op de podium kunsten af dan in het jaar er voor. Afgezet tegen het seizoen 1992/1993 steeg het percentage zelfs met ruim 20 procent. Ook het aantal voorstellingen steeg sterk sinds die tijd: met 15 pro cent tot bijna 57.000. Met name cabaret en moder ne dans blijven stijgen in de be langstelling. Voor voordrachten van bijvoorbeeld dichters is steeds minder animo. Het aan tal optredens daalt hier dan ook. De gemiddelde dans-, mu ziek- of theatervoorstelling trok 275 bezoekers. Bij orkestcon certen komen de meeste men sen, namelijk 975 per voorstel ling. Poppentheaters moeten het met slechts 95 man per voorstelling doen. Geflatteerd Bart van Mossel, directeur van de Leidse Schouwburg: „Het gaat prima met de schouwburg, dat moet gezegd. Dat zien we ook terug in de abonnementen verkoop. Maar de cijfers voor de moderne dans zijn wel ge flatteerd. Natuurlijk scoren groepen als het Nederlands Dans Theater en Scapino, maar de experimentele groepen van naam hebben het nog steeds moeilijk. Het waarderingscijfer voor dans wordt opgekrikt door evenementen als 'Spring Dan ce' en 'lulidans', waarop veel vakmensen en toeristen afko men. En ook voor het toneel hebben de mensen nog steeds de neiging om op zeker te gaan. Lauweren De minder bekende, maar goe de groepen hebben het moei lijk. Als je die 15,6 miljoen be zoekers van het CBS bekijkt, zou gemiddeld iedere Neder lander wel een voorstelling hebben bezocht in het vorige seizoen. Dat is natuurlijk niet zo. Het gaat goed, maar we mo gen echt niet op onze lauweren rusten." Amsterdam blijkt nog steeds de belangrijkste stad voor de podiumkunsten, maar Rotter dam en Den Haag lopen hun achterstand in, aldus het CBS. Een op de zes uitvoeringen werd in Amsterdam gegeven. In de drie andere grote steden bij elkaar waren evenveel voorstel lingen gegeven als in de hoofd stad. Kunstenaars Brussee en Haasnoot: 'Herkenning is niet belangrijk' n voa liet experimenteel, wel toe- ankelijk, maar met diepgang. )ie formule, die het theater :udget i'arenar aan de Kerkstraat in fassenaar tot dusverre geen indeieren heeft gelegd, heb- de programmeurs ook op komend seizoen van toe- sa assing verklaard. Dat heeft geleid tot een pro- jramma met artiesten die nog Chri'ftiet eerder te zien waren in 'vatorn iet Wassenaarse theater, zoals abaretier Job Schuring, Adèle loemendaal, Mathilde San- en Het Volk. Vaste klan- en als Jos Brink met Lucie de ange, Purper, Seth Gaaikema n Erik Brey slaan ook het ko- lend seizoen Warenar niet Volgens Warenar komen .glteeds meer niet-Wassenaar- ers op het 225 zitplaatsende ellende theater af. „Het is groot genoeg om grote zaal producties te kunnen pro grammeren en parkeren is ge makkelijker dan in de binnen stad van de omliggende grote gemeenten." Warenar presenteert het ontbreken van een artiesten foyer juist als een pre want de artiesten moeten zich na af loop onder het publiek men gen. Ook zijn er arrangemen ten waarbij een diner met een voorstelling is gecombineerd. Warenars aanbod vormt de hoofdmoot van het cultureel programma 1999-2000 dat tussen 23 en 27 augustus huis- aan-huis wordt verspreid in Wassenaar. In het program maboekje zijn ook de koffie concerten in 'De Paauw' op genomen, de tentoonstellin gen in boerderij Ter Weer, schrijversavonden in de bi bliotheek en kerkconcerten. LEIDEN PABLO CABENDA Barthel Brussee en Joost Haas noot schilderen kale mannetjes. Die van Brussee hebben nau welijks gelaatstrekken. „Om niet af te leiden van waar het om gaat: de handeling." Joost Haasnoot heeft het gewoon niet zo op met het schilderen van haar. „In het begin waren de overeenkomsten tussen ons werk groter, hoor. Maar we voe len sowieso elkaar goed aan. We zijn eikaars beste critici." Tot 6 september exposeren Brussee en Haasnoot samen in de Hooglandse Kerk in Leiden. De schilderijen van Joost Haasnoot zijn veelal geschilder de beeldhouwwerken. Figuren met een granieten kwaliteit en ronde vormen die zich min of meer toevallig in het platte vlak hebben gevleid. Want zoals hij het zelf zegt: „Steen, marmer of ijzer, het maakt niet uit, in welk materiaal mijn ideeën worden gegoten. Op deze expositie is het toevallig olieverf." In de kerk hangt bijvoorbeeld een grijze titaan met op zijn schouders een kleinere reus. De kolos draagt een uitdrukking waaruit alleen een stoïcijnse vanzelfsprekendheid straalt. En ondanks de suggestieve massi viteit van het werk lacht het reuzenkind op zijn schouders tegen een azuurblauwe lucht en geeft het tafereel iets lichts. Het doek 'Beast of Burden' maakt deel uit van een serie van vijf schilderijen die Haasnoot heeft gemaakt naar aanleiding van het verlies van zijn eerste kind, nu bijna een jaar geleden. „Misschien wel therapeutisch, ja. Maar ik ben niet iemand die als verwerking allerlei .kinder portretjes gaat schilderen. Ik probeer het op een ander ma nier aan te pakken. Als aan staande vader had ik allerlei ideeën van paardje rijden op mijn schouder. Maar in plaats daarvan word een overleden kind een emotionele zwaarte 'die je meezeult. 'Een beast of burden'. Die tweeslachtigheid komt in het werk naar voren. Vrienden in de kunst en eikaars beste critici: Barthel Brussee (links) en Joost Haasnoot (rechts). „In het begin waren de overeenkomsten tussen ons groter." foto dick hocewoning Maar het is voor mij ook een monument, een requiem." De worsteling met het verlies komt ook naar voren in andere doeken waarop gekwelde men senlichamen onbeholpen in el kaar kluwen. Haasnoot maakt kunst om uiting te geven aan wat er in hem omgaat, doeken die een emotioneel gevecht ver raden. Hij doet dat het liefst in figuratieve vorm. „Ik heb hele maal niets met puur abstract werk, zonder dat er een be paald idee achter zit." Haasnoot, die met schilderen begon toen hij studeerde in Lei den, ontmoette Brussee tijdens de avondopleiding van de Aca demie van Beeldende Kunsten in Den Haag. Brussee is sinds '96 actief als schilder, maar in 1995 begon hij te werken als il lustrator voor ideële instellin gen zoals Unicef. Hij schildert op een meer tekenachtige ma nier. Zijn kale mannetjes zijn wars van de wereld, houden zich met van alles bezig, behal ve met de toeschouwer. Ze bui gen zich voorover en doen iets in de grond, ze graven, ze mij meren, ze laten hun gedachten uit een treinraam waaien of le zen op de trap. Maar altijd met het gezicht afgewend. Gedron gen serene figuren die op het perron de krant lezen alsof ze zo uit een Co Westerik-univer sum zijn komen forensen. „Westerik is een grote invloed op me geweest. Dat zie je voor al in de vorm van de personen. Ik ben gefascineerd door die naar binnen gerichte blik van die figuren. Het is niet belang rijk wie ze zijn, want het zijn universele types. Personen die zich hebben teruggetrokken in zichzelf en hun bezigheden. Daarom zijn de gelaatstrekken tot een minimum terugge bracht. Herkenning is niet rele vant. Ze geven zichzelf niet bloot." Een eindje verderop hangt een levensgroot doek dat in alle opzichten juist een ontkenning is van Brussee's verhaal. Een goed gelijkend zelfportret dat je zelfbewust aanstaart met een uitgewerkt landschap als ach tergrond. „Dat is een wat nieu wer werk. Ik heb wat gêne moe ten overwinnen om mezelf zo te presenteren. Maar het is ook een academische prestatie. Por tretschilderen en landschappen zijn twee disciplines die je moet beheersen bij de academie. Dit is voor mij een soort bewijs ge weest dat ik het ook kan." Caren mag zich geen Maywood meer noemen ARNHEM ANP Caren de Vries, de helft van het voormalige succesvolle zangduo Maywood, mag de toevoeging Maywood of ex- Maywood achter haar naam niet meer gebruiken. Dat heeft de vice-president van de rechtbank in Arnhem, mr. J. Hooft Graafland, gisteren bepaald in een kort geding dat door de andere May- wood-helft, Carens zus Alice, was aangespannen. Voor el ke overtreding moet de zan geres vijfduizend gulden be talen met een maximum van 250.000 gulden. Bovendien moet zij de Kamer van Koop handel opdracht geven om haar handelsnaam zodanig te wijzigen dat de naam Maywood er niet meer in voorkomt. Carens zus Alice had twee weken geleden geëist dat haar jongere zus stopt met het gebruikmaken van de naam Maywood. Volgens Alice berust het exclusieve gebruiksrecht van de naam Maywood volgens een on derlinge afspraak bij haar. Haar zus zou zich niet aan die afspraak hebben gehou den. Zij zou zichzelf in fol ders hebben aangeprezen als Caren (Maywood) of Caren (ex-Maywood). Door gebruik te maken van de naam May wood zou Caren opdrachten hebben verworven, waar door Alice schade heeft gele den. De zussen leven al enkele jaren in onmin met elkaar. In februari 1996 werd offici eel vastgelegd dat alleen Ali ce voortaan de naam May wood mocht gebruiken. In de jaren tachtig maakte het duo Maywood furore en scoorde diverse nationale en internationale hits, zoals 'La te at night' en 'Rio'. 16: 1TTERDAM ANP Een impressie van het consortium Rigid Airship Design dat bij Lelystad een zeppelinfabriek wil neerzetten. foto van dantzig en uchtenveld het luchtvaartuig een zekere wordt gemaakt van het on- zeppelins relatief weinig lawaai dood gestorven toen in 1937 de brandbare helium. Daarnaast en hebben ze maar een kleine Hindenburg in brand vloog. wordt de zeppelin nu aange- ruimte nodig om te landen. Inmiddels herontdekt de we- dreven door kleinere, zuinige Doordat een zeppelin heel goed reld de - gemoderniseerde - dieselmotoren en kunnen ze in stil in de lucht kan hangen, is zeppelin. De moderne genera- de toekomst misschien zelfs toe het vaartuig geschikt voor bij- tie is veiliger, omdat gebruik met zonne-energie. Ook maken voorbeeld observaties door de politie tijdens voetbalwedstrij den waarbij het risico van rellen groot is. De tentoonstelling in Rotter dam duurt van 24 september tot en met 12 december. Ton Alberts, 1927-1999 'Apenrots' en 'Bommelstein' waren de bijna men van de twee markantste scheppingen van de maandag overleden architect Ton Alberts. Het zijn veelzeggende bijnamen: ze benadruk ken het natuurlijke, organische karakter van zijn scheppingen en maken aan de andere kant duidelijk dat een breed publiek iets met zijn creaties had. HP/De Tijd noemde hem ooit zelfs 'de James Last van de Nederlandse archi tectuur', maar zelf lag hij daar niet wakker van, integendeel: „Dat 'men' het mooi vindt, dat is het doel waarvoor ik werk", luidde zijn reactie. 'Bommelstein', het hoofdkantoor van de NMB (nu ING-bank) in Amsterdam, vormde in 1987 de grote doorbraak voor de in 1927 geboren Al berts, die lang heeft moeten vechten voordat zijn ideeën over een harmonieuze manier van bouwen werden erkend. De 'Apenrots', het Gasuniegebouw in Groningen dat in 1993 werd opgeleverd, werd zijn tweede grote schepping, een 'gebouw voor de eeuwigheid' zoals hij zelf aangaf. Daarnaast tekende hij onder meer voor muse um De Buitenplaats in Eelde, een kerkelijk cen trum in Leeuwarden, een katholieke kerk in Nieuwegein, een woonhuis in Utrecht en de vestiging van Katwijk Farma BV in het Leidse bio sciencepark. De in de antroposofie gewortelde ideeën van Alberts en zijn twintig jaar jongere compagnon Max van Huutleidden tot ontwerpen die in niets leken op 'normale' gebouwen. De klassie ke rechte gangen en hoeken waren taboe. Daar werd je maar gejaagd van, aldus de architect. Alberts bouwde gangen als straten in een mid deleeuws stadje: kronkelig en bochtig. Werkne mers moesten na een korte wandeling 'verfrist' weer aan een volgende vergadering kunnen be ginnen. Ook de kleurkeuze werd geleid door dergelijke ideeën: „Je moet in zo'n kantoorgebouw geen felle kleuren aanbrengen. Mensen die bijvoor beeld niet tegen rood kunnen frustreer je dan enorm. Zondagavond slaat de schrik hen dan al om het hart, want de volgende ochtend moeten ze langs dat rood", zei hij in 1988. 'Organische architectuur' heette de stijl van Al berts, een architectuur die volgens hem niet ra tioneel bedacht werd, maar bijna als vanzelf groeide uit het overleg tussen bouwer en toe komstig gebruiker. Intuïtie speelt in dat proces een grote rol. Alberts daarover eind jaren '80: „Ik ontwerp vanuit het intellect maar ook met een soort energie die ik door me heen laat stro men, een energie die je hand een lijn laat zet ten. Dat is de intuïtie: zonder na te denken iets helemaal goed doen. Wij proberen iedere lijn vanuit onze intuïtie te tekenen." Het resultaat van die intuïtieve werkwijze zou de gebruiker als een soort 'derde huid' moeten passen. Bij de uitvoering van zijn ontwerpen deed Al berts graag een beroep op het soms bijna ver dwenen vakmanschap van bouwvakkers. Met selaars zagen zijn ontwerpen, vol hoekige bak stenen buitenmuren, dan ook vaak als een bij zondere uitdaging. Materiaal speelde sowieso een belangrijke rol in Alberts' werken: hij had een hekel aan beton en kil metaal, tenminste waar het het uiterlijk van zijn gebouwen betrof. In plaats daarvan voer den baksteen, hout en koper de boventoon. Al berts in 1993 in een gesprek met deze krant over het Gasuniegebouw: „De meeste gebou wen hebben bijvoorbeeld metalen trapleunin gen. Pak je die vast, dan voelt dat kil en vijandig aan. Daarom komen hier houten leuningen en koperen deurkrukken. Dat zijn warme materia len. Als organisch architect houd je daar reke ning mee. Want het zijn dergelijke details die een gebouw ontvankelijk, leefbaar maken." Leefbaarheid en menselijkheid daar ging het Ton Alberts om. Zijn gebouwen moesten 'de harmonie tussen hoofd en hart' herstellen. „Een mens heeft schoonheid om zich heen no dig", zei hij en een architect kon daar een bij drage aan leveren. Een architect was niet zo maar de ontwerper van een gebouw, nee, hij „zou een genezer moeten zijn, hij zou een bij drage moeten leveren aan de ontwikkeling van de mens."

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 17