Voonboten taboe in de everhaven i' Zes ton voor opknappen van tuinbouwwegen Klipper showt 80 mille voor school bijeen :)orps [g] gezicht Een Ripse in hart en nieren Rijn Veenstreek at Beelen biedt excuses aan Keessen in hoger beroep tegen gijzeling NSDAG 18 AUGUSTUS 1999 CHEF TIM BROUWER DE KONING, 071-5356417, PLV -CHEF MARIETA KROFT. 071-535641' afgesloten door ongeval aan den run Een 22-jarige man uit Moordrecht is van- >nd ernstig gewond geraakt bij een ongeval op de NI 1 tus- Jphen en Bodegraven. De weg was anderhalf uur afgeslo- oor verkeer uit beide richtingen. Het ongeluk gebeurde half zes op het spoorviaduct bij Bodegraven. Uit de rich- /an Bodegraven kwam een vrachtwagen, bestuurd door 7-jarige Katwijken In tegenovergestelde richting reed een jr met oplegger. Ter hoogte van het viaduct wilde de 22-ja- jestuurder van een personenauto de tractor passeren. Hij e frontaal op de vrachtwagen. De automobilist is in zorg ende toestand overgebracht naar het Academisch Zieken- in Utrecht. Hij liep been- en hoofdletsel op. De vrachtwa- estuurder is in shock-toestand naar het Bleulandzieken- in Gouda gebracht. n weken cel voor diefstallen j aag/hazerswoupe De Haagse politierechter heeft gisteren !6-jarige wegens diefstallen in Voorhout en Hazerswoude en weken gevangenisstraf veroordeeld. In Hazerswoude- idijk stal de man op 15 april 1998 bij tankstation Ototol lerdvijftig sloffen sigaretten en dertig dozen sigaren. In hout ontvreemdde de man op 27 december 1997 negen ues uit een woning aan de Meidoornrode. Om het huis :n te komen, wrikte hij het slaapkamerraam open. De ver te verscheen gisteren niet op de zitting. Hij werd bij verstek irdeeld conform de eis van de officier van justitie. roelofarendsveen marun kramp Alkemade trekt ruim zes ton uit voor het opknappen van de Sotaweg, Goog ermolenweg en De Baan in Roelof- arendsveen. De commissie ruimtelijke ordening ging gisteren akkoord met het krediet voor de opknapbeurt die bijna tweeënhalf keer duurder uitpakt dan geraamd. Van de commissie mocht het karwei zelfs nog duurder worden. Zij drong er bij wethouder L. Beelen op aan meer geld vrij te ma ken zodat er langs De Baan en Sota weg voet- en fietspaden kunnen wor den aangelegd. Het college wilde de aanleg van voet- en fietspaden langs de drie tuin bouwwegen uitstellen omdat hiervoor geen dekking is in de begroting. Maar na het verzoek van de commissie zeg de wethouder Beelen toe het voorstel opnieuw te bespreken in het college. Langs de Googermolenweg komt op korte termijn in elk geval nog geen pad. De leden zien dit pad het liefst op de dijk aangelegd en die grond is parti culier eigendom. WD-er C. Uit den Boogaard stelde daarom voor om eerst het overleg met de grondeigenaar af te wachten voordat er plannen worden gemaakt voor een verhard pad. De commissie steunde dit voorstel. Beelen vond dit eveneens een goed plan. „Een pad langs De Baan en Sota weg zal financieel moeilijk zijn, maar misschien is dat nog net een haalbare kaart. Als er nu ook een langs de Goog ermolenweg moet komen, wordt het allemaal wel erg duur." Een fiets- en voetgangersstrook langs De Baan en Sotaweg kost respectievelijk 200.000 en 215.000 gulden. Met de aanleg van een pad naast de Googermolenweg is een aanzienlijk hoger bedrag gemoeid. De gemeente schat de kosten hiervan op 550.000 gulden. De gemeente zet vaart achter de re constructie van de wegen omdat Al kemade in aanmerking komt voor een subsidie van de Dienst Landelijk Ge bied (DLG) als het project nog dit jaar wordt aanbesteed. De DLG betaalt 70 procent van de totale kosten omdat de wegen in het oude kassengebied liggen dat wordt geherstructureerd. Voor Al kemade blijft dan een bedrag over van 605.000 gulden. De bijdrage van de ge meente pakt een stuk hoger uit dan verwacht. Alkemade had op basis van een on derzoek dat de DLG vijf jaar geleden uitvoerde, rekening gehouden met 240.000 gulden. Maar de fundering van de wegen blijkt bij nader inzien erg slecht te zijn. Daarnaast zijn de kosten van de reconstructie de afgelo pen jaren toegenomen door strengere milieueisen. ilan van de Stichting Promotie Kaag om twaalf lig- ;en voor woonboten in de Keverhaven op Kaagei- aan te leggen, vindt bij een meerderheid van de iissie ruimtelijke ordening geen gehoor. Zij ziet ndenJjpoten op die plek als horizonvervuiling en een in- op het landelijke karakter van de Keverhaven. De vinden het overigens wel een goed plan om de ntenhaven op te knappen, maar dan zonder lig- leslisi sen voor recreatie-woonboten. 'n; f opv. or zie 'ken eilan( marun kramp heti bij 'I aagse ondernemers die EeJ>1 enwoordigd zijn in de ng Promotie Kaag, moe- onderzoeken of het plan tabel is zonder ligplaat- n of de provincie Zuid- nd, eigenaresse van de ha- tich kan vinden in deze mg- ernemer E. van der Wan- af gisteren tijdens de ver- van de commissie aan betwijfelt of dat lukt. In ;groep van de onderne- een vertegenwoordiger provincie en die heeft de nemers te kennen gege- at de provincie graag een woonboten op die plek vankelijk had de provin- Ifs het plan om zo'n ze- woonboten in de pas- ïhaven te leggen. Volgens er Wansem willen som mensen bij de provincie Ook zijn»de ligplaatsen als vaste inkomstenbron van be lang vbor de exploitatie van de passantenhaven. Als de twaalf plaatsen wegvallen moeten de ondernemers het financiële gat op een andere manier zien te dichten. Van der Wansem kreeg steun van CDA-fractievoorzitter J. Uit den Boogaard. Hij hield de leden van PvdA en VVD te vergeefs voor dat het plan zon der woonboten ten dode is op geschreven. „Zonder woonar ken is het einde oefening en krijgt Kaag ook niet het felbe geerde strandje." Naast twaalf ligplaatsen en een strandje willen de onderne mers ook trekkershutten, sani taire voorzieningen, een vogels- potplaats, een snackkar en een plek voor tenten bij de passan tenhaven maken. Veel Kaagbe woners zien deze laatste voor zieningen wel zitten, maar zijn net als de PvdA en WD tegen de komst van recreatiewoonbo- Straat op Stelten,in Alphen alphen aan den run annette lameuer De bewoners van de Klipper in Alphen aan den Rijn hebben gisteravond op een geïmprovi seerde catwalk hun beste beenje voorgezet. Zij voerden voor het tv-programma Straat op Stelten een ludieke op dracht uit en haalden daarmee 82.500 gulden op voor een scholenproject in Bangladesh. Maar liefst 330 mensen liepen een heuse modeshow op hou ten pallets. Het programma is een on derdeel van de Postcodeloterij, waarbij bewoners van een straat binnen twee uur een op dracht moeten uitvoeren. Be woonster Anne Marie de Waard-Stegehuis gaf haar straat twee weken geleden voor het programma op. Tot haar verrassing werd ze twee dagen later al gebeld. „Tja en toen moest ik de buurt inlichten. Mensen dachten eerst dat het een grapje was." Al binnen een paar uur lukte het haar om een team van tien vrouwen bij el kaar te sprokkelen. En nu is het dan zover. Aan het eind van de middag hebben zich zo'n 500 mensen in de straat bij het Wetering park verzameld. Tegen kwart voor vijf tuft een bootje voorbij met presentatrice Fabienne de Vries (TMF) aan boord. Als zij de microfoon pakt is de span ning op het gezicht van De Waard-Stegehuis af te lezen. „Hallo Alphen!" Een gejoel weerklinkt. De opdracht lijkt makkelijk. „Bouw een catwalk van 25 meter lang, 1 meter hoog en 80 cm breed. Iedereen moet zich verkleden. Maar we gooien de rollen om. Mannen gaan als vrouw, vrouwen als man." Voor elk verkleed per soon geeft de Postcodeloterij 250 gulden. Het startschot klinkt en de digitale klok begint te lopen. Uit een raam komt een pruik te voorschijn. Een jongen zet hem op. Het publiek klapt enthousiast. De kop is er af. Het team gaat even in con claaf. Na een poosje begint ie dereen koortsachtig aan de ac tiviteiten. Her en der schieten teamleden mensen uit het pu bliek aan. De Waard-Stegehuis leent van een speelgoedzaak een baal pruiken. Een andere bewoner regelt via een kleding zaak een rek vol oranje jurken. Stropdassen worden uit zwart karton geknipt. Zakken vol watten zorgen voor baarden en witte pruiken. Na een uur we melt het van de paradijsvogels. Een bonte stoet van grote en kleine nepkerels in gangster- pakken, snorren en baarden, hoeden en stokken is afgewis seld met nepdames in allerlei kleurige mantelpakjes, maxi- rokken en vooral gróte borsten. Met veel welbehagen wiegen vooral de jongemannen hun heupen sexy heen en weer. Hier en daar wordt de boezem eens flink opgeschud. Rinus van Maurik, getooid in een ko baltblauw pakje waarvan de rits achter niet sluit, grijnst: „Ik heb respect voor vrouwen, het valt niet mee in zo'n mantel pakje te lopen. Maar ach, 't is Sexy heupwiegend showden mannelijke bewoners uit de Klipper gisteravond hun damesoutfit. De straat haalde met de modeshow ruim 80.000 gulden op voor een goed doel. foto engel lameijer voor het goede doel." Rob Cra mer, gehuld in een prachtige jurk, puft als een echte dame dikke sigaarwolken weg: „Mijn vrouw heeft mij erin gesleept. Het is wel gezellig. Alleen vrees ik dat de cativalk op deze hak ken nog wel een probleem wordt." Rita Nagtegaal staat op het eind van de straat. Ze drukt het mobieltje tegen haar oor: „Ja en dan moet je linksaf, ja. En dan? Doorrijden natuurlijk, goed zo, JAAA ik zie je!!!" Even later rijdt een grote vrachtauto vol met houten pallets de Klip per in. Vele handen helpen om ze uit te laden. Ondertussen tikken de minuten weg. Het team roept de toegestroomde belangstellenden mee te hel pen. Dan klinkt het tien, negen acht en de twee uren zijn echt voorbij. Camera's snorren en het grote tellen begint. Een ex centrieke parade trekt voorbij. Een zwangere vrouw, een gangster met pistool, piepjonge zakenmannetjes met zwartgrij ze pakken. Een bruidspaar, de bruid is wel een kop groter dan de bruidegom. Een verliefd ho mostel, heuse agenten, een jonge vrouw met een snoezig gehaakt omslagdoekje. En vooral veel echte vamps. De 330 modellen lopen een fors bedrag bij elkaar. De Waard- Stegehuis en haar teamgenoten zijn tevreden. De tv opname van "Straat op Stelten" wordt a.s. donderdag uitgezonden op RTL4. )orpsgezicht is een zomerserie over kleurrijke i 'oners uit de Rijn- en Veenstreek. Zij kennen hun woonplaats, in veel gevallen tevens hun nm^boorteplaats, als hun broekzak. Elke aflevering mt een andere plaats aan bod. In deel elf: Agnes Duivenvoorden uit Rijpwetering. >ri urrl iardi Duivenvoorden voelt Upper in hart en nieren, et haar jeugd weliswaar n boerderij in Zoetermeer, kent haar woonplaats etering van haver tot gort. er to J de jjver van de plaatselij- t wot volking en de hang naar 1 dat igheid spreken de 73-jari- ?md erendochter aan. Sinds r Hl' luweEjk m 1952 is ziJ na" elijk aanwezig in Rijpwe- huis en tuin spreken leien. Het tuindorp met iters, de verlichte molen, 'anen en de brug heeft j invoorden („Zeg maar Ag- lan d irant zo noemt iedereen steen voor steen opge- groni rd. Op de eerste verdieping ien aar huis aan de Pastoor ps er Plaatstraat puilt een ka- tit van de bloemstukjes. en, deksels en zelfs een 'lubak zijn door noeste Ujt opgefleurd. De kamer 't gezelligheid, haar gezel- d. invoorden kan ook elders dorp haar ei kwijt. Vooral Dorpshuis komt zij graag, kaarten, te sjoelen of te 'om> M^n- man Job en m p., 'ben hier een koersbalver- dach "8 voor 55-plussers opge- •ng ze? Duivenvoorden als ,eV 'delijk op haar stoel heeft j sgenomen. „We zouden nog wat meer dan twin- den moeten hebben. Ou- 1 zijn er voldoende in het Aan de laatste bejaarden- lamen 110 mensen deel." Maar passieve gezelligheid gaat Duivenvoorden niet ver ge noeg. Bij het dorp van Joop Zoetemelk hoort ook actie. Dui venvoorden, die de huldiging van de Tour de France-winnaar in 1980 nog op de film vastleg de, somt de sportverenigingen op die het dorp rijk is. Voetbal, tennis, schaatsen, gymnastiek, soms in samenwerking met het naburige Oud Ade, gedijen in het sportieve kerkdorp. De katholieke kerk neemt een voorname plaats in in het leven van Duivenvoorden. Bijna al haar bloemstukjes kwamen in de kerk in het dorpshart te recht. „Het is goed dat we de kerk nog hebben, ook al staat hij al jaren in de steigers. Wij buurten nu in de kerk van Oud Ade, want overslaan is niets voor ons. En we zijn niet de enige Rippers daar." Duivenvoorden juicht de wis selwerking met het buurdorp toe. „Vroeger was dat door de wederzijdse rivaliteit ondenk baar, maar nu werken Rijpwe tering en Oud Ade steeds meer samen. Er is zelfs een gezamen lijke school. Daardoor leren kinderen al vroeg om met men sen uit een ander dorp op te trekken. Ons spreekt dat aan, want wij zijn niet zo chauvinis tisch. Als ik bloemstukjes moet verkopen voor een goed doel, ga ik net zo gemakkelijk in Roe- lofarendsveen de huizen af. Het duurt wat langer, maar ook dan raak ik al mijn spulletjes kwijt." Ze had, geeft ze toe, in de han- Wethouder L. Beelen van Alkemade bood de commissie ruimtelij ke ordening gisteren zijn excuses aan voor de misser die de ge meente heeft gemaakt in de rechtszaak tegen het composteerbe drijf Groen Recycling. Beelen vond het zeer vervelend dat de ge meente is vergeten de griffiekosten aan de Raad van State te beta len. Hierdoor gaat de zitting niet door. Via een omweg probeert Al kemade nu alsnog zijn bezwaren bij de rechter naar voren te bren gen. De gemeente vraagt de Westelijke Land en Tuinbouw Organi satie (WLTO), die ook een zaak heeft aangespannen tegen de uit breiding van Groen Recycling, te ondersteunen. De PvdA drong er bij de wethouder op aan dat ook een particulier die dezelfde be zwaren bij de Raad van State heeft ingediend, gebruik mag maken van de kennis die op het gemeentehuis aanwezig is. Beelen voelde hier echter weinig voor. woubrugge Een Agnes Duivenvoorden koppelt ijver aan gezelligheid del kunnen gaan. Want Agnes heeft haar babbel mee. Als voorzitter van de LTV (Land- en Tuinbouw Vrouwen) vertolkte zij jarenlang de mening van minder goed gebekte Ripse vrouwen. „Dan lag ik wel eens in de clinch met de geestelij ken. 'Bent u nu dezelfde per soon die in de kerk zo mooi staat te preken', heb ik een ka pelaan wel eens gevraagd. Want wat hij zei over vrije opvoeding van de jeugd, stond ons hele maal niet aan. Overigens kon ik het verder goed met hem rooi- Ook met de pastor die twee jaar geleden vanwege een ontucht- zaak weg moest uit Rijpwete ring, had Duivenvoorden geen slechte ervaringen. „Maar die affaire betekende wel een zwar te bladzijde voor (le kerk en het dorp. Gelukkig is de saamhorig heid op zulke momenten groot. Verder moeten we er maar niet over praten." Ook op maatschappelijk en po litiek terrein liet Duivenvoorden zich niet onbetuigd. Als haar man bij de gemeenteraadsver kiezingen stemmen nodig had, leidde Agnes met haar creatieve kwaliteiten de campagne. „Ik rijm graag en koppelde leuzen aan een vredesduif. Niet ieder een was daar zo gelukkig mee, maar mijn man kreeg wel veel voorkeurstemmen. Job Duivenvoorden combineer de het raadswerk met zijn ar beid als bollenteler, kippen-, varkens- en veehouder op de familieboerderij aan de Rip- selaan. Lange tijd betekende het een hard bestaan voor de Duivenvoordens en hun negen kinderen. „Soms had ik niet eens een gulden voor bood schappen", zegt Agnes Duiven voorden en bij de herinnering daaraan schiet zij vol. Zij fleurt op als haar eerste ken nismaking met Rijpwetering ter sprake komt. „Ik leerde Job kennen via zijn broer. De eerste keer dat ik naar zijn huis in de Aderpolder ging zal ik nooit vergeten. Ik moest twaalf klap hekken door en overal rondom was water. Daar heb ik toch zo'n hekel aan. Zwemmen kan ik niet en het sprieüopen (slootje springen met behulp van een polsstok) bekijk ik ook altijd van een afstandje." Ondanks haar watervrees ge niet zij met volle teugen van de schoonheid van het dorp. Rijp wetering raakt tot haar verdriet steeds meer winkeltjes en boer derijen kwijt. En het allerergste, de hogesnelheidslijn moet nog komen. Agnes Duivenvoorden veert op en pakt pen en papier. Het is tijd voor een vlammend protest. Wat rijmt er op HSL? rupwetering tim brouwer de koning marun kramp De Woubrugse motorhandelaar J. Keessen gaat in hoger beroep tegen de uitspraak van een kort geding dat hij had aangespan nen tegen Pauline Hailwood, de weduwe van de legendarische Britse motorcoureur Mike Hail wood. Rechter Dil-Stork ver wierp half augustus Keessens verzoek en bepaalde daarmee dat de motorhandelaar mag worden gegijzeld door Pauline Hailwood als hij de Honda-Six van de motorcoureur niet aan haar teruggeeft. De advocaat van Pauline Hailwood, J. van der Pijl, ver wacht dat het nog enkele maanden duurt voordat het ho ger beroep door de rechter wordt behandeld. De dwang som, een ander onderdeel van de straf die Keessen is opge legd, is sinds gisteren opgelo pen tot het maximum bedrag van 150.000 gulden. Van der Pijl heeft de som geld echter nog niet door een deurwaarder la ten innen. Of en wanneer dat gebeurt, laat hij afhangen van het onderzoek naar de motor die Keessen opspeurde. Keessen gelooft dat deze tweewieler, die eigendom is van Münchenaar A. Sieber, ooit van hem is geweest. Pauline Hail wood heeft de motorfiets naar Engeland vervoerd om hem daar te laten onderzoeken door N. Clarke of G. Beale; motor kenners die vroeger met Mike Hailwood werkten. Eén van hen moet kunnen vaststellen of dit de motorfiets is die de weduwe al zo'n 15 jaar probeert terug te krijgen van Keessen. Als de tweewieler van Sieber de gezochte motorfiets blijkt te zijn en de weduwe van Hail wood akkoord gaat met terug gave van deze inmiddels in complete motor, int Van der Pijl waarschijnlijk niet het maximum bedrag van de dwangsom. „Dan stel ik het be drag vast op de dag dat de mo tor van Sieber in handen van Keessen was. Die 'fiets' is na 12 13 dagen in Nederland aange komen, dus dat komt dan neer op zo'n 65.000 gulden." Mocht blijken dat Sieber niet de motor van Hailwood in handen heeft, dan vordert de advocaat het volledige bedrag van 150.000 gulden. Daarna heeft de wedu we het recht om Keessen te la ten gijzelen totdat hij de motor teruggeeft. Agnes Duivenvoorden kent haar woonplaats Rijpwetering van haver tot gort. FOTO HIELCO KUIPERS

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 15