Windmolens graag pal voor kust Noordwijl 'Buurt informeren werkt volksgerichten in de hand' Criminelen lachen on$ politici hard uit )i Rozenperk in park opgehoogd? Met wat WOENSDAG 18 AUGUSTUS 1999 NSDA Meningen REDACTIE PAUL DE VLIEGER, 07- De pagina 'Meningen' staat open voor alle lezers. Bij uw brief gaarne vermelding van onderwerp en publicatiedatum van het artikel waarop u reageert. De redactie kan brieven bewerken, bekorten of weigeren. Alleen brit met een volledige adressering komen voor plaatsing in aanmerking. Bijdragen sturen naar: Leidsch Dagblad, postbus 54, 2300 AB Leiden, of faxen naar: 071 - 5321921, of e-mailen naar: redactie.ld@damiate.hdc.nl UITGELICHT Elf tips om stand te houden in de 24-uursdemocratie De afgelopen twee weken schreef ik in 'Uitgelicht' dat journalisten en geïnterview den er goed aan doen vooraf afspraken te maken over pu blicaties. Niet alleen van 'er kende publieke personen zo als politici en acteurs mag worden verwacht dat ze na denken over hun relatie met de pers. We leven in een 24- uursdemocratie waarin van veel meer mensen dan vroe ger mag worden verwacht dat ze in de media verantwoor ding afleggen over hun doen en laten. Dat geldt bijvoor beeld ook voor zakenmensen, voor ambtenaren, voor leden van welk bestuur dan ook. Journalisten hebben belang bij een goede voorbereiding van de andere partij. Het weekblad FEM/De Week pu bliceerde dit voorjaar elf handzame tips voor de om gang met de media, vooral als er sprake is van slecht nieuws. Bijgaand een korte samenvat ting. met dank voor de toe stemming van de redactie van FEM/De Week. 1) Ben je in de verdediging gedrongen, zoek naar een mogelijkheid het initiatief weer in handen te krijgen en vertel jouw kant van het ver haal. 2) Draai niet om slecht nieuws heen: geef aan wat je doet om de zaak te verbete ren. 3) Denk niet dat de zaak weer overwaait. De journalist zal altijd ook andere kanalen aanboren om aan informatie te komen. 4) Geen commentaar is een zwaktebod. Vertel wat wel naar buiten kan komen en leg uit waarom andere dingen nog niet gezegd kunnen wor den en wanneer dat wel kan. Wees recht door zee. 5) Vertel geen leugens. Neder land is een dorp. Je komt el kaar altijd weer tegen en een journalist voorliegen tast je geloofwaardigheid aan. 6) Trek één lijn naar de bui tenwereld. Journalisten heb ben een neus voor twijfels en interne meningsverschillen. 7) Journalisten zijn geen ver lengstuk van de commerciële afdelingen van hun krant. Kri tische vragen zijn niet per de finitie negatief. 8) Zeg nooit dat een vraag niet gesteld mag worden of niet relevant is. Dat is het terrein van de journalist. 9) Blijf altijd bedenken dat je met een journalist praat. De belangrijkste vragen worden soms bewaard tot het praatje bij de deur. 10) Let op journalisten die je niet kent, maar let nog meer op journalisten die je wel kent. 11) Wijs de boodschapper niet te snel aan als schuldige. Kijk wat je zelf kunt doen om misverstanden te voorkomen. Conclusie: journalistiek is een vak, maar omgaan met de pers is dat ook. Als beide par tijen zich professioneel op stellen gaat het meestal prima en krijgt de lezer wat hij ver dient: deugdelijke informatie voor een vrije meningsvor ming. TON VAN BRUSSEL HOOFDREDACTIE Op langere termijn zullen we onze energie uit fossiele brandstoffen steeds meer moeten aanvullen met zonne- en windenergie. De beste lo catie voor een windturbine is een plek waar veel wind is en die niet te ver Zo'n eiland komt er ongetwijfeld. Met Schiphol als main port zijn een kwart miljoen arbeidsplaatsen ge moeid: dat is duizend keer zo veel als met de Betuwelijn. Nederland zal de OPINIE aanzienlijke econo- lpher oorve half z ran Be »7-jari Dime jestuL efron ende inUtr estuu inGoi ;n\* ligt van waar de energie wordt ge bruikt. De kust van Noordwijk voldoet hieraan en komt dus als locatie voor een windmolenpark in zee zeker in aanmerking. Ik plaats echter één kanttekening: dan wel geprojecteerd in samenhang met een Noordzee-ei- land voor het landen en opstijgen van vliegtuigen. Dr. Ir. Lex A. Van Gunsteren is organisatie-adviseur en docent bouwinformatica aan de TU Delft. Op verzoek van deze krant schreef hij een opinie over het plan om voor de kust een groot windmolenpark te bouwen. Van Gunsteren kan op dit terrein ook als ervaringsdeskundige worden gezien: op zijn huis aan de Noordwij kse Boulevard staat al een windmolen. mische voordelen van een main port niet willen missen. Voor de geluidsoverlast is het verleg gen van het landen en opstijgen van vliegtuigen naar een eiland in zee de enige echt bevredigende oplossing. De vraag is dus niet of zo'n eiland er komt - daaraan hoeft niet meer te worden getwijfeld - maar wanneer en in welke vorm: hoe ver in zee, met een brug of een tunnel voor de shuttlever binding met het huidige Schiphol, met of zonder een station in War mond, etcetera. De besluitvorming over dit soort vragen is complex en verzandt al gauw in een politieke patstelling. Si mulaties met computermodellen waarin alle belanghebbenden - zowel zogenaamde experts als leken - hun randvoorwaarden kunnen inbrengen, kunnen dan veel bijdragen tot objecti vering van de discussie. Deze benade ring heeft in tal van vastgelopen stadsplanologische situaties uitkomst geboden. Als het Noordzee-eiland er toch komt, ligt het in de rede er meer mee te doen dan vliegtuigen te laten lan den en opstijgen. Door het eiland te vens te gebruiken voor een jachtha ven en een windmolenpark kan de economische haalbaarheid worden vergroot. Het zou jammer zijn als er dan net een windmolenpark zou zijn gebouwd dat een optimale locatie en inrichting van het Noordzee-eiland in de weg staat. Bij de keuze van locatie - waar en hoe ver in zee - verdient het Noordzee-eiland prioriteit. Dat eiland zou ik het liefst recht voor Noordwijk willen hebben. Dat is niet alleen gunstig met het oog op de afstand tot het huidige Schiphol, maar ook het beste voor het strand voor mijn huis. Wanneer een eiland voor de kust wordt gemaakt, slibt het strand ter hoogte van dat eiland voortdurend aan. Het strand op enige afstand ervoor en erna, daarentegen, kalft af door de stroming en zal regel matig moeten worden aangevuld Onze energie uit fossiele brandstoffen zullen we op langere termijn steeds meer moeten aanvullen met zonne- en windene door opspuiten met hopperzuigers. In tegenstelling tot de plaatselijke politici die protest aantekenen tegen een eiland voor de kust van Noord wijk, geef ik de voorkeur aan een strand dat vanzelf steeds breder wordt. Hun argument van horizonver vuiling begrijp ik niet. Premier Kok heeft al beloofd dat het Noordzee-ei land minstens 20 kilometer uit de kust zal liggen. Windmolenparken zullen minstens 10 kilometer uit de kust blij ven.. Deze dingen zullen mijn uitzicht evenmin bederven als nu het REM-ei- land, voorbij varende vissersboten en voorbij vliegende vliegtuigen. Het uit zicht vanaf de boulevard naar zee wordt slechts bedorven door de par keervoorzieningen en de veelheid van hekken, borden, bakken en paaltjes die de gemeente in de loop van de tijd in en langs de zeereep heeft geplaatst. Kortom, mijn enige bezwaar tegen een windmolenpark in zee voor ARCHIEFFOTO HANS V/V. intei Noordwijk is dat dit de besliss sen ruimte voor het Noordzee-eilani K inperken. Daarom zou voor het windmolenpark een locatie bij IJ aagS, den de voorkeur verdienen. Een I enw( de zou dan later op het Noordze ng p land kunnen komen. Als gezegd liefst recht voor mijn huis. DR. IR. LEX A. VAN GUNSTEREN Klankbord De zevenjarige Chanel Eleveld uit Assen werd vorige week gevonden, na enige tijd vermist te zijn geweest. Verkracht en vermoord door een pedoseksueel die aan de overkant van de familie Eleveld woonde en al eerder was veroordeeld voor een kinderverkrachting. Noch de plaatselijke politie noch de buurt was op de hoogte van 's mans verleden. Stemmen gaan op om naar Amerikaans voorbeeld de buurt in te lichten als er een pedoseksueel komt wonen. Verstandige vorm van preventie of een aanleiding voor een volksgericht? Prof. A. van Leeuwen, hoogleraar fo rensische psychiatrie aan de univer siteit van Leiden: „Een pedoseksueel die een geweldsdelict heeft begaan mag niet terugkeren in de maatschap pij. Ik ben in het algemeen heel voor zichtig met levenslange tbs-adviezen, maar in het geval van seksuele ge weldsdelicten tegen kinderen is de kans op recidive zo groot dat ik geen andere mogelijkheid zie. Ik hecht er overigens wel aan duidelijk onder scheid te maken tussen pedofielen en pedoseksuelen die daadwerkelijk ge weldsdelicten begaan. Je hebt een ca tegorie pedofielen die behoorlijk ont wikkeld is en een baan heeft bij bij voorbeeld het onderwijs of de scou ting. Bij die groep speelt het seksueel aspect een ondergeschikte rol ten op zichte van de gevoelens voor het kind. Je hebt een tweede categorie die in de ontwikkeling behoorlijk achter is ge bleven. En die man uit Assen zou je onder de derde categorie kunnen scharen. De groep waar het gevoel van macht de grootste motivatie is om grof geweld te gebruiken bij hun seksuele bevrediging. Die groep is erg klein en je mag gevoeglijk aannemen dat elk seksueel geweldsdelict dat begaan wordt ook gelijk in de media komt. Voor die groep is elke vorm van thera pie ontoereikend. Voor pedoseksuelen die zich aan een kind vergrijpen zon der dat geweld in het spel is, lijkt het me onverstandig de buurt in te lich ten. Zo n man kan dan nergens een huis vinden en wordt overal wegge pest. Dat kan je op je vingers natellen. Maar dat 'monitoren' van de wijkagent is bij lange na niet voldoende. Je moet de daders in therapie zover krijgen dat ze hun daderschap erkennen zonder Deelnemers aan de stille tocht ter nagedachtenis aan Chanel Naomi Eleveld uit Assen li werd ontvoerd. M. Zevenhoven, woordvoerster van politie Hollands Midden: „De politie, justitie, en reclassering. Voor de rest heeft het geen enkele zin andere instanties in te lichten over het adres van een pedoseksueel met een crimineel verleden. De hele buurt in formeren werkt volksgerichten in de hand. En een woningbouwvereniging of een gemeente zou misschien met meer informatie wel kunnen beslissen dat een pedoseksueel niet in een kin derrijke buurt zou mogen wonen. Maar dat is een schijnoplossing. Want wat gebeurt er? Zo'n man komt in een andere wijk en gaat doodgewoon een paar straten verderop kijken. Als de wijkagent op de hoogte is van het adres van een eerder veroordeelde dan kan hij voldoende in de gaten worden gehouden. Concreet betekent dat ook bijvoorbeeld psychiatrische begelei ding. Maar voor we zover zijn moeten twee wetten worden aangepast. De wet op de privacy en de wet bijzonde re opsporingsmethoden. Ik kan niet voorspellen of die ook daadwerkelijk worden veranderd, maar we hebben de publieke opinie in ieder geval mee." A. Beljaars is directeur van woning bouwvereniging Alkemade, die begin dit jaar in het nieuws kwam door ac ties van een mevrouw uit Roelof- arendsveen. Zij herkende in de man die tegenover haar kwam wonen, de gene die zich aan haar dochter had vergrepen. Mede na een interventie van de burgemeester kreeg de huur der een ander huis toegewezen. „Nee, als ik terugkijk op die zaak doe ik dat niet met tevredenheid. Wij kregen vol komen ten onrechte de zwarte piet toegeschoven terwijl wij het verleden van die man niet kenden. Dat kennen wij van niet één van onze huurders. Ook de publiciteit heeft me gestoord. Betrokkenen hadden de kwestie al met het hele dorp doorgenomen alvorens ze zich tot ons wendden. In zo'n situa tie kun je dan geen kant meer op. Voor zowel deze zaak als die met Chanel geldt, dat minimaal woningbouwver enigingen moeten worden ingeseind dat een criminele pedoseksueel terug keert in de samenleving zodat de man of vrouw niet bij een speelplaats komt te wonen. Vallen er dan toch slachtof fers dan zijn we mede-verantwoorde lijk, ja. Maar daarmee zijn we niet schuldig. De bewoners inlichten, is nóg een stap verder. Ik denk dat je de terugkeer dan bemoeilijkt en ik vind dat in principe iedereen één nieuwe kans moet krijgen. Maar of ook een kindermoordenaar daar recht op heeft... Ik weet niet of je dan ook infor matie aan omwonenden kunt onthou den." Andrea van Egmond, de bewuste moeder uit Roelofarendsveen: „Die man woont nu naast een school waar hij zijn kind op wil doen. Dat is toch een lachertje? Ik ga met de directeur van die school praten. Ik vind dat je niet genoeg mensen kunt informeren. Doet die schooldirecteur niets met mijn informatie en gebeurt er iets met een kind dat bij die griezel en zijn kind over de vloer komt, dan is die school directeur aansprakelijk. Zo ver ga ik. Natuurlijk zijn er tegenstanders van wat ze dan volksgerichten of heksen jachten noemen maar die hebben niet meegemaakt wat m'n dochter en ik hebben meegemaakt, laat staan de moeder van Chanel. Toen ik van de gebeurtenissen in Assen hoorde, heb ik moeten huilen en ik slaap ik weer slecht. Maar in deze samenleving vindt men dat minder belangrijk dan de rechten op privacy en op een woning van zo'n griezel. Of de politie inlichten over de komst van een pedofiel in de wijk genoeg is? Je moet het me maar vergeven, maar ik lach je gewoon uit om zo'n vraag. Man, ze hebben hier niet eens een politiebureau! Van de politie weet je dat als ze komt het leed al is geschied. Nee, ouders moeten dit zelf oplossen en dat kan door elkaar zo veel mogelijk te informeren. Wat ze met pedo's moeten doen? Het zaakje eraf halen of de kogel. Of zet ze op een eiland met hun eigen kinderen erbij want dat is het gekke: ze vinden het vreselijk als anderen aan hun kinderen zitten." De Leidse Ellen Koenekoop-Lijzenga, moeder van twee jonge kinderen en psychologe: „Ik heb er één nacht niet van kunnen slapen. Ik kon me maar niet losmaken van m'n gedachten over wat dat meisje heeft moeten door staan. Zo weinig respect voor een ont luikend leventje. Als een hoopje afval teruggevonden in de kruipruimte van de buurman. Pas nu ben ik zover dat ik de enorme berichtenstroom kan verwerken en me een mening kan vor men. De discussie die is losgebarsten is vooral een juridische. De psycholo gische invalshoek is nog onderbelicht. Die is evengoed van belang voor pre ventie. Pedofielen zijn in de psycholo gie nooit zo'n populair onderwerp ge weest. Liever een onderzoek naar eet stoornissen omdat mensen die daar aan lijden onze sympathie hebben en pedo's absoluut niet. Diezelfde lage prioriteit hebben hun delicten bij poli tie en justitie, krijg ik het idee. Ik twijfel dan ook aan het voorstel dat de politie een criminele pedofiel die vrij komt, in de gaten moet houden. Die taak zal, ben ik bang, niet de prioriteit krijgen die ze verdient. Toch moet het die kant op. Het informeren in de buurt, haalt niets uit. Zelfs een ouder kan z'n kind niet non-stop in de gaten houden. Nee, het gaat erom dat als je je kind kwijt bent, de politie direct een kijkje gaat nemen bij die buurman." WIM KOEVOET EN Graag wil ik reageren op het ar tikel, in het Leidsch Dagblad van zaterdag 14 augustus, over korpschef Jaap de Boer. Als normale, oplettende be lastingbetalende burger sta ik voor wel 200 procent achter de overtuiging van De Boer. Het is toch lachwekkend dat crimine len hun gang kunnen gaan om dat de politie zo bureaucratisch moet werken. (Denk hierbij aan het artikel in de krant van vori ge week over de gearresteerde winkeldieven in Eindhoven die de politie 'moest laten gaan' omdat er geen tolk binnen een bepaalde tijd beschikbaar was; welke 'zot' bedenkt zoiets?!) Die criminelen lachen al onze verantwoordelijke politici op het Binnenhof hard uit. Zij heb ben tegenwoordig vaak het laatste woord. Er wordt meer geld uitgegeven aan he pakken met de fluwelen y schoenen van misdadig aan het waarborgen va privacy, dan aan de opva slachtoffers en voorzie r voor ouderen en zieken i maatschappij. De mensen op het Bin^ zijn veel te bang om impi re maatregelen te nemei al die misdadigers. Zij n zich echter wel realisei 'hoge bomen nu eenma wind vangen' en dat ze de gratie van de zich n gedragende burger zitte burger verwacht meer ei dat zich misdragende derland verblijvende' opgepakt en gestraft wori V.M. van den Hill- Noordwijke >1 ont 'i i ajeboc Naar aanleiding van het artikel in het Leidsch Dagblad van 10 augustus betreffende het plant soen met rozenperk in het park Kweeklust, wil ik toch nog even reageren. Mijns inziens is mevrouw Mid delkoop niet op de hoogte van de juiste ligging van het park of zij kakelt als de bekende kip, want dat het perk is opge hoogd, dat is op de foto in het artikel beslist niet te zien. Haar bewering dat de bomen dood gaan door een teveel aan water, daar klopt niets van, want dan hebben de andere bomen in het park zeker onder een tent gestaan! Dat er wel degelijk bagger is ge stort -hetgeen ik zelf heb gezien - wordt door andere bewoners uit de omgeving van het park ook beaamd. Eén van de bewo- 'eth ners heeft een medewerl n bc de plantsoenendienst ken aangesproken, doch dez reter klaarde dat de bagger to J de gens gedumpt moest woi vc Ook is geconstateerd dat renovatie van genoemd soen, het vele water nie mw maal meer wegstroomt, enorme plassen verooi zodanig, dat men er niet normaal over de paden I Iele pen. Middelkoop kan met 'groen' plan wel nieuwe I invc gaan planten, doch dand vani eerst gezorgd te wordei een gezonde ondergroni rd. C ders gaan deze bomen o aar weg naar Middelkoops' er F tit v en, ilub 1 lijti Panda onder de planten PABLO CABENDA In het Leidsch Dagblad van 5 augustus trof ik op de voorpagi na een verslag aan over de 'Panda onder de planten'. Het lezen daarvan doet mij echter concluderen, dat je toch wel oversekst moet zijn wil je het plantenrijk betrekken in je ziekelijke fantasieën. Het komt bij mij banaal en onbeschaafd over en ik begrijp dan ook niet dat een met1 ker van uw krant zomz mogelijkheid heeft om o| wijze z'n vunzige gedach de openbaarheid te breng Het geeft in ieder getf hoe diep treurig het isg met de normen en waard der ons volk. 7ii J.Henz 51) Leidei

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 14