Bisschop Eijk: homoseksualiteit is een neuro Kerk Samenleving Oecumenische kerkdienst in Bethlehem Kinderen van één Vader Opleidiu rabbijne in Potsd ENSD WOENSDAG 18 AUGUSTUS 1999 VANDAAG q Helena, die op 18 augustus wordt herdacht, is I O heilig verklaard omdat ze het kruis waaraan Je zus is gestorven, zou hebben teruggevonden in het jaar 324 na Christus. Maar ook omdat ze als keizerin en moeder van Constantijn de Grote het opko mende christendom een warm hart toedroeg. Ze stichtte vele kerken, waaronder één in Bethlehem en in Rome (de Kerk van het Heilig Kruis). Pas op 64-jarige leeftijd liet ze zich dopen. Als dochter van arme ouders stal Helena het hart van een jonge officier in het Romeinse leger. Het stel kreeg een zoon en noemde hem Constantijn. De officier zou later door een tweede huwelijk met de stiefdochter van de keizer het pad effenen om een hoge regeringsfunctie te bemachtigen. Helena moest hij verstoten. Toen Constan tijn eenmaal keizer was, haalde hij zijn moeder naar het hof. van waaruit zij haar goede werken voor de kerk begon. Tempel heropend na aanslag \r- kandy» Monniken zingen hun teksten bij de ingebruikname van de heiligste plek voor de boeddhisten op Shri Lanka, de tempel van Kandy. De tempel was anderhalf jaar gesloten na een bom aanslag van de Tamil Tijgers in januari 1998, waarbij dertien mensen om het leven kwamen. Het eeuwenoude heiligdom is nu volledig gerestaureerd. foto epa Mariale wagen in de Bollenstreek sassenheim/noordwukerhoutGezegende wonderdadige medail les, een rozenkransbrochure met vijftien mysteriën en een ge bedsfolder zijn gratis verkrijgbaar bij de Mariale Informatiewa gen, die de komende dagen te vinden is in Sassenheim en Noordwijkerhout. Verder verkoopt de stichting Koningin van de Vrede lectuur, bandjes met Maria-liederen, rozenkransen en beeldjes. Bovendien wordt bij de wagen het rozenkransgebed gebeden. De wagen staat donderdag van negen tot vijf uur bij de weekmarkt in Sassenheim en vrijdag van half tien tot vijf uur in het centrum van Noordwijkerhout. Samenzang in Katwijk katwijk Het evangelisatiekoor onder leiding van Frans van Riessen treedt vanavond op in de koor- en samenzangavond in de Nederlandse Hervormde Kerk in Katwijk. Koor en gemeente worden begeleid door organist Floor van Rijn. Voorganger in de dienst, die om half negen begint, is dominee G. Ruitenberg. Woensdag 25 augustus, in de laatste samenzangavond van het seizoen, treden het Schevenings Vrouwenkoor en mannenkoor De IJsselzangers op in de kerk in Katwijk. Islamitische basisscholen zetten hoog in rotterdam Na vier jaar moet minstens de helft van de moslim leerlingen naar havo of vwo. Dat is de ambitieuze doelstelling van de stichting Islamitische Onderwijsgroep Nederland (ION). Onder de paraplu van de ION openen drie nieuwe islamitische basisscholen volgende week in Rotterdam hun deuren. Met de drie nieuwe scholen komt het aantal islamitische basisscholen in de Maasstad op zes. Ze zijn gevestigd in wijken met een grote allochtone populatie. De ION heeft ongeveer 350 leerlingen in geschreven, maar coördinator A. Jarmohamed verwacht dat dat aantal in de eerste weken van het schooljaar nog toeneemt. De organisatie heeft een directeur, drie schoolleiders en ongeveer 25 leerkrachten aangesteld. Jarmohamed spiegelt zich aan isla mitische en hindoebasisscholen in Rotterdam en Den Haag die beduidend beter presteren dan andere scholen met veel alloch tone leerlingen. Hij is ervan overtuigd dat moslimleerlingen be tere resultaten boeken als de islamitische gemeenschap het on derwijs in eigen hand neemt. REDACTIE AAD RIETVELD, 07 Traktaten nieuwe bisschop Groningen ademen 'biechtstoelmentaliteit anno 1950' Ktra ke str elope L len b: cht' t( den haag anp Priesters kunnen homoseksuelen het best doorverwijzen naar een psycho loog voor de behandeling van hun 'neurotische ontwikkelingsstoornis'. Homo's zijn niet in staat tot de 'weder zijdse zelfgave van twee personen aan elkaar', zoals die alleen in het huwelijk gestalte krijgt. Zij zouden daarom geen liefdesrelatie kunnen aangaan. De nieuwe bisschop van Groningen, dr. W. Eijk, verkondigde deze opvattin gen over homoseksualiteit in zijn les sen aan de priesteropleidingen Rolduc in Kerkrade en het Sint Janscentrum in Den Bosch. Een oud-student van de Bossche opleiding speelde de rk-kerk- historicus Ton van Schaik Eijks trakta ten over 'speciale moraaltheologie' in handen. Van Schaik citeert er deze week vrijelijk uit in het weekblad Her vormd Nederland. De onlangs tot bisschop benoemde Eijk, moraaltheoloog en arts, verdedigt inzake (homo)seksualiteit, huwelijk en geboortebeperking zonder voorbe houd de leer van Rooms-Katholieke Kerk. De traktaten ademen volgens Van Schaik een 'benauwde biecht- stoelmoraal anno 1950'. Eijk hield de priesterstudenten on der meer voor, dat een seksuele relatie tussen homo's niet meer is dan 'we derzijdse zelfbevrediging'. Priesters moeten hen te allen tijde de kerkleer voorhouden. Die noemt homoseksue le relaties 'intrinsiek ongeordend' en maant homo's tot kuisheid. „Iemand bevestigen in zijn homoseksualiteit betekent in verreweg de meeste geval len dat men de betrokkene fixeert in zijn neurose en dat is funest", schrijft Eijk. De nieuwe bisschop van Groningen was dinsdag wegens vakantie niet voor commentaar bereikbaar. Met zijn seksuele ethiek vertegen woordigt Eijk de 'zieke onderb de kerk', vindt de homoseksui >j ningse priester en oud-Europai tariër Herman Verbeek. De die Eijk verkondigt is het prod de 'oude, mannelijke, seksueel treerde clerus' in het Vatica priesters en pastoraal werkfs den r het bisdom, die onder Eijks v versii ger Möller een aanzienlijke vrij noten, houden volgens Verbe hart vast. uk woni foed. door bethlehem anp De leiders van de dertien be langrijkste Jeruzalemse kerken zullen op 4 december voor het eerst in de geschiedenis van de regio een gezamelijke dienst houden in Bethlehem. De oe cumenische viering moet het nieuwe millennium inluiden op de plaats waar Jezus volgens de overlevering 2000 jaar eerder ter wereld kwam. De dienst op de tweede ad ventszondag vindt echter niet in de Geboortekerk plaats. Vol gens de regels van de in 1852 bereikte status quo houden de verschillende gezindten in Bethlehem, Jeruzalem en op de Olijfberg hun diensten op strikt gescheiden plaatsen in de ge deelde bedevaartsoorden. De oecumenische dienst wordt ge houden op het plein voor de kerk, die de plek markeert waar de kribbe van Jezus zou hebben gestaan. Ook de Palestijnse lei der Yasser Arafat is naar ver wachting van de partij bij de viering in de stad onder Pales tijns bestuur. De feestelijkheden rond het 2000-ste geboortejaar van Beth- lehems beroemdste baby gaan officieel op 28 november, de eerste adventszondag, van start. De bewoners, die jaren hebben moeten leven met de bouwkun dige overlast van de voorberei dingen voor het jaar 2000, wor den dan door de gemeente ver gast op een folkloristisch dans- festival en een optreden van een Weens koor. Ook de eerste deelnemers aan de Jozef-en-Mariareis, een voettocht van Nazareth naar Bethlehem in het spoor van de oorspronkelijke reis, komen naar verwachting die zondag op hun bestemming aan. Vol: gens het kerstverhaal in Lucas 2 had keizer Augustus opdracht gegeven tot een volkstelling. Omdat Jozef een afstammeling van koning David was, trokken hij en Maria van hun woon plaats Nazareth naar Bethle hem, Davids geboortestad, om zich daar te laten inschrijven. De pelgrims zullen in een va riatie op het bijbelverhaal hun namen mogen bijschrijven in een speciaal voor de gelegen heid vervaardigd boek. Tevens wordt die avond de millen niumverlichting ontstoken. Bethlehem zal daarmee ander half jaar lang een oase van licht zijn in het nachtelijke land schap. élk heb in de kerk heel vaak men sen gezien die genezen werden. Er kwam bijvoorbeeld iemand, die liep heel krom. Met een wandelstok schuifelde hij naar voren. Toen werd er gebeden en daarna liep hij gewoon rustig terug naar zijn plaats. Er was ook een keer iemand met een hele erge ziekte waar je geen medicijnen voor had. Hij wist dat hij bijna zou doodgaan, maar hij hoorde van onze kerk en is toen gekomen. Daarna was zijn ziekte over. ren zeiden toen: „Ja dag, schiet jij nou maar op met die kerk." Daarna mocht ik een tijdje nergens aan meedoen in de pauze. Ik kon wel met mijn broertje spe len, maar dan gingen die kinderen ook met mijn broertje spelen en mij weer bui tensluiten. Nu speel ik weer gewoon mee, maar ik zeg niks meer over onze kerk. Bij ons in de buurt heb je de Kids Club. Ze vertellen verhalen over de Bijbel, je doet spelletjes of je knutselt en je krijgt een ver rassing. Het is helemaal gratis. Van te vo- Omdat er gebeden wordt, komt God. Hij maakt de mensen beter- ren krijg je een briefje in de bus. Daar staat op: we willen jullie le- .Op school doen we ook aan God. Ik zit op een christelijke ren van Gods liefde. Andere kinderen wilden er ook naar toe, school, maar alleen een ander jongetje uit mijn klas gaat ook naar maar toen ze van Gods liefde lazen, hebben ze het briefje ver- de kerk. Andere kinderen zeggen: „God kan mij niet schelen." Als scheurd. Op de zondagschool leren we nu de Bijbelboeken. Als je iemand niet wil geloven, moet hij dat zelf weten. de eerste acht kent, dan mag je de volgende zelf leren. In de klas, tussen de lessen, heb ik wel eens verteld over mijn Dat vind ik erg leuk. Samen met een paar vriendinnetjes kerk, wat daar allemaal gebeurt en over de genezingen. De kinde- ken ik die boeken nu helemaal! ruilni :n ga toete ■te makt sys .<Jde ri ingej hannover/berlijn dpa/ei Voor het eerst sinds de Wereldoorlog krijgt Di weer een academischeldw' ding voor rabbijnen. Hf ira§f ham Geigercollege vest8oe.. in Potsdam en begint wintersemester met he den van joodse voorganj De nieuwe opleiding de traditie van de vroeg* P geschool voor de wel het jodendom in Het naziregime sloot 1870 gestichte acadei oadl 1942. Tot de eerste ra!c da: de Berlijnse opleid 8®^ hoorde de naamgever college in Potsdam, Al Geiger (1810-1874). De nieuwe rabbijnei waar mannen en vroir nen studeren, is aai bij de Unie van progress den in Duitsland, Oosti Zwitserland. Niet-ortl. joodse gemeenten in Di zitten te springen om nen. „Opdat het joodsi hier toekomst heeft' voorzitter Jan Mühlstein Het Abraham GeigeiMp gaat ook samenwerken ESi Wereldunie voor progre®§ dendom, waarbij joodfllBg meenten met in totaal I^B joen leden zijn aangeslo studenten die in Potsd vijf jaar tot rabbijn word geleid, hebben aan de ui teit van Potsdam of Wen **in9 studie van het jodendo tooid. A In Berlijn opent op 1( V ber het eerste joodse li J sinds de shoah zijn v Daar worden catecheten leid die in de joodse ge fl ten het geloofsonderricl verzorgen. De uit Polen i stige rabbijn Chaim Ro verzorgt het onderwij Amerikaanse Ronald S. L stichting financiert het pi Met de keuze voor een doxe rabbijn plaatst he huis zich al bij voorbaat conservatieve hoek, vini tor Michael Graetz van geschool voor joodse stu rdo Heidelberg. De nieuwe ding in Berlijn heeft tikon verbazing geen contac if, i zijn school gezocht, die a jar tig jaar catecheten afleve Heli gens Graetz is er in Du ikt helemaal geen behoeft i d< een tweede opleiding. >rde toe\ Al WEEROVERZICHT BUITENLAND Weersvooruitzicht KNMI Geldig tot en met donderdag. Finland: Perioden met zon en op de meeste plaatsen droog. Middag- temperatuur uiteenlopend van circa 13 graden in het noorden tot 19 in het zuiden. Noorwegen: Naast wolkenvelden ook perio den met zon. Vooral op donder dag in het zuiden kans op regen. Maxima van 11 graden in het noorden tot rond de 20 in de buurt van Oslo. Zweden: Perioden met zon en vrijwel over al droog. Alleen in het zuiden toenemende kans op wat regen. Middagtemperatuur tussen 14 en 20 graden. Denemarken: Eerst wat zon, maar geleidelijk toenemende bewolking gevolgd door flink wat regen. Donderdag buien met onweer. Maxima rond 19 graden. Engeland, Schotland, Wales, en Ierland: Nogal wisselvallig met regen of buien. Vooral donderdag in Schotland een stevige noordelij ke wind. Maxima van lr5 graden in het noordwesten tot tegen de 20 graden in Zuidoost-Engeland. België en Luxemburg: Veel bewolking en regen. Don derdag naast buien met onweer soms ook wat zon. 'Maxima rond 19 graden. Noord- en Midden-Frankrijk: Wisselvallig met vooral woensdag regen- en onweersbuien. Maxima van een graad of 19 in de buurt van het Kanaal tot 23 in het oos ten. Portugal: Woensdag tijdelijk wat meer wol ken en in he:t noordwesten kans op een bui. Verder weer flink wat zon en droog. Middagtempera tuur van 22 graden bij Porto tot ruim 30' in het zuidoosten. Madeira: Wolkenvelden, ook nu en dan zon en waarschijnlijk droog. Soms veel wind. Maxima onge veer 25 graden. Spanje: Veel zon maar in de Pyreneeen en langs de Golf van Biskaje ook wolkenvelden en vooral woens dag soms wat regen. Maxima aan de stranden rond 30 graden, landinwaarts rond 35. Langs de Golf van Biskaje middagtempe ratuur rond 22 graden. Canarische Eilanden: Zonnig, maar aan de noordkant van de eilanden ook wolkenvel den en soms veel wind. Middag- temperatuur dalend naar onge veer 25 graden. Marokko: Westkust: veel zon en droog. Maxima vlak aan zee tussen 25 en 30 graden. Tunesië: Veel zon en erg warm met maxi ma van 38 graden aan de stran den in het noorden tot ver boven de 40 in het binnenland. Zuid-Frankrijk: Naast perioden met zon vooral woensdag ook kans op een re gen- of onweersbui. Maxima van 20 graden in de Vendee tot te gen de 30 in de Languedoc. Mallorca en Ibiza: Droog en overwegend veel zon bij maxima rond 31 graden. Italië: In het zuiden flink wat zon en droog. Naar het noorden toe meer bewolking en met name in de bergen enkele regen- of on weersbuien. Middagtemperatuur van 27 graden in het noorden tot rond de 35 plaatselijk in het zui den. Corsica en Sardinië: Vrij zonnig en waarschijnlijk droog. Maxima van 29 tot 34 graden. Malta: Vrij zonnig en warm. Middagtem peratuur ongeveer 34 graden. Griekenland en Kreta: Zonnig en warm. Maxima op de meeste stranden rond 30 gra den, landinwaarts warmer. Turkije en Cyprus: Droog en overwegend zonnig. Maxima aan zee meest tussen 32 en 38 graden. Duitsland: Van het westen uit regen, later buien met onweer. Donderdag ook af en toe wat zon. Maxima van 18 graden in het noordwes ten tot 24 in het zuiden. Zwitserland: Woensdag nog stevige buien met lokaal veel neerslag. Daarna af nemend buiig en vooral in het zuiden meer zon. Maxima van 20 graden in het noorden tot 26 in het zuiden. Oostenrijk: Wolkenvelden en van tijd tot tijd een regen- of onweersbui. Mid dagtemperatuur rond 23 graden. Polen: Woensdag soms wat zon en op de meeste plaatsen droog. Don derdag meer wolken en regen of buien, vooral later op de dag met onweer. Middagtemperatuur rond 21 graden, alleen in het zuidoosten eerst nog warmer. Tsjechië en Slowakije: Woensdag even wat droger met af en toe zon. Donderdag op nieuw veel wolken en regen. Middagtemperatuur rond 25 gra den. LEIDSCH DAGBLAD (Opgericht 1 maart 1860) rt d' Aberdeen Athene Barcelona Boedapest Bordeaux Brussel Dublin Frankfurt Genève Helsinki nsbruck zwaar bew Istanbul onbewolkt Klagenfurt regen Kopenhagen half bew. Palmas half bew issabon onbewolkt onbewolkt onbewolkt licht bew. half bew. KANTOOR Rooseveltstraat 82 071-5356 356 Postadres Postbus 54, 2300 AB Leiden ABONNEESERVICE Abonnementen 071-5128 030 Geen krant ontvangen? Bel voornabezorging: Ma. t/m/ vr.18.00—19.30 uur en Zaterdag 10.00-12.00 uur 071-5128 030 DIRECTIE B.M. Essenberg, W.M.J. Bouterse (adjunct) J. Kiel (adjunct) HOOFDREDACTIE J.G. Majoor, T. van Brussel (adjunct) L.F. Klein Schiphorst (adjunct) redactie F. Blok, chef eindredactie algemeen T Brouwer de Koning, chef redactie Rijn- en Veenstreek D.C. van der Plas, chef eindredactie regio J. Rijsdam, chef redactie nieuwsdienst/kunst W. Spierdijk, chef sportredactie E. Straatsma, chef redactie Regio Leiden R.I.M. van der Veer, chef redactie Duin-en Bollenstreek W F Wegman, chef redactie Leiden dsl TELEFAX Advertenties 071- 5323 508 Familieberichten: 023- 5317 331 023- 5320 216 Redactie. 071-5321 921 Hoofdredactie. 071-5315 921 ADVERTENTIES Maandag t/m vrijdag van 8.30 tot 1 071- 5356 230 RUBRIEKSADVERTENTIES Maandag t/m vrijdag van 8.30 tot' 071- 5143 545 ABONNEMENTEN bij vooruitbetaling: per maand (acceptgiro) per kwartaal (acceptgiro) per half jaar (acceptgiro) per jaar (acceptgiro) Abonnees die ons een machtiging verst het automatisch afschrijven van het abonnements- geld, ontvangen 1, betaling. VERZENDING PER POST Voor abonnementen die per post (binne worden verzonden geldt een toeslag vi JD aan portokosten per verschijndag. I" i LEIDSCH DAGBLAD OP CASSETTE n Voor mensen die moeilijk hebben of blind zijn (of een andere leeshandicap hebben), is van het regionale nieuws uit het Le4 nuj Dagblad op geluidscassette beschikt informatie 0486-486486 (Centrum voor Gesproken Lectuur, zonnig 19 temperatuur luchtdruk in 1000 hecto pasca Malta nietontv Zönch zwaar bew ws.0 19 12 2.0 Aoskou zwaar bew. nnwl 21 12 4.0 Bangkok licht bew. nw 4 33 23 30 München zwaar bew. zl 16 13 4.0 Buenos Aires grondmist ono 2 9 7 0.0 Nice onbewolkt nnw 6 26 19 0.0 Casablanca zwaar bew. n 4 26 22 00 Oslo licht bew. w.s 0 20 9 01 Johannesburg onbewolkt w.s.0 26 6 0.0 Parijs zwaar bew. zw8 17 15 0.0 Los Angeles onbewolkt w 2 24 17 0.0 Praag half bew, zzo 3 20 10 0.0 New York half bew wzw 3 28 23 0.0 Rome licht bew. ozo 2 30 21 00 TB Aviv onbewolkt nnw 3 33 24 0.0 Split licht bew. w.s.0 20 0.0 Tokyo onbewolkt z 4 34 27 0.0 Stockholm onbewolkt w.s. 0 16 0.0 Toronto onbewolkt nnw 5 30 18 0.0 Warschau onbewolkt wzw 3 15 12 11.0 Tunis licht bew. w.s.0 36 25 0.0 Wenen half bew. ver 2 25 17 0.2 Vancouver onbewolkt w.s. 0 22 12 0.0 ZIEKENHUIZf ongevallendienst Rijnland Ziekenhuis, vestiging St. Elisabeth: 24 u. per dag. Diaconessenhuis: maandag t/m vrijdag 08.00-17.00 u. (uitgezonderd feestdagen) Leids Universitair Medisch Centrum: 24 u. per dag. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Rijnoord: geen ongevallendienst. inlichtingen bezoekuren ziekenhuizen Diaconessenhuis: tel. 071-5178178. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Elisabeth: tel 071-5454545. Rijniand Ziekenhuis, vestiging Rijnoord: tel. 0172-463131. Leids Universitair Medisch Centrum: tel. 071-5269111

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 12