eiden Regio Meer mensen voelen zich onveilig De kwartiermakers van de EL CID-week °jerste Straatmagazine koop op 21 augustus 'De Professorenwijk verliest een ster' Cursus voor kinderen met ouders in geestelijke nood Zorgcentrum Lorentzhof is weer legionellavrij Zwemvierdaagse in Leiden NDAG 16 AUGUSTUS 1999 A WEGMAN, 071-5356414, PLV.-CHEF HERMAN JOUSTRA, 071-5356430 jraken in Leiden a In'3re'cers zUn het afgelopen weekeinde in Leiden druk doorioj iweer geweest. Uit een kelderbox aan de Jan Luijkenlaan l een fiets gestolen. Bij een inbraak in een woning aan de es idbes hadden de daders het voorzien op de huissleutel en utosleutels. De auto zelf lieten ze staan. En bij een inbraak de Kamilletuin gingen de daders ervandoor met een radio- etterecorder. De politie betrapte één inbreker, een 29-jarige enaar, op heterdaad. De man was gisterochtend een auto- ijf aan de Lammenschansweg binnengedrongen. Daarbij dinge; het alarm afgegaan. tene°n iraak na twee jaar opgelost Aipi üi De dader van een inbraak in de Van Ravelingenstraat twee jaar geleden is alsnog tegen de lamp gelopen. De gse politie hield de man aan bij een routinecontrole op it. Het bleek dat zijn vingerafdrukken overeenkwamen met fdrukken die de Leidse politie na de inbraak in de Van Ra venstraat had aangetroffen. Het gaat om een 24-jarige man Ier vaste woon- of verblijfplaats. ingehouden wegens mishandeling n» De agenten die zaterdagnacht in het uitgaansgebied in :entrum toezicht hielden, deelden zes bonnen uit aan auto nome! «listen die hun auto onterecht parkeerden op een invali- parkeerplaats aan de Nieuwe Beestenmarkt. Een wildplasser |e Lammermarkt kreeg ook een prent van de agenten. De tie arresteerde één man, een 20-jarige Leiderdorper, op ver- cing van mishandeling in de Sint Aagtenstraat. wedstrijd geestelijk gehandicapten 1( De Stichting VTV houdt zaterdag 21 augustus samen de Hengelaarsbond voor Leiden en omstreken een viswed- voor verstandelijk gehandicapten. De wedstrijd, die voor ierde keer plaats heeft, is aan de Vliet achter het clubge- iv aan de Voorschoterweg 8a. De verstandelijk gehandicap- krijgen bij de wedstrijd hulp van ervaren vissers. Voor hen en voer wordt gezorgd. De aanvang is 10.00 uur. De wed- in die d duurt tot 15.00 uur. Voor meer informatie: 5230800. 0172- *MID depdenten voelen politici aan de tand Ni De wethouders Alexander Pechtold (D66) en Huib Kruijt is Mag A) gaan vanavond ten overstaan van Leidse eerstejaarsstu ten in debat met oppositieleden Dirk van den Bos (Groen- s) en Melanie Schultz (WD). Studentenvereniging Augusti- kieme houdt het debat in Sociëteit Eigen Huis vanwege de intro- viind ie van de eerstejaars in Leiden. De bedoeling is dat de poli- lerparf Dok door de studenten aan de tand worden gevoeld. Het de- jegint om 20.30 uur, in de sociëteit aan Rapenburg 24. edaille voor plantkundige uitie jg. De Indonesiër Kade Sidiyasa heeft de Englermedaille ge- en voor zijn Leidse proefschrift over de alstonia, een ge- lpt ht van bomen waarin medicinale stoffen voorkomen. Kade yasa promoveerde in maart vorig jaar in Leiden op onder- dat hij in het Rijksherbarium heeft verricht. De Internatio- Associatie van Plantkundige Taxonomie riep zijn proef- 3ntshhj ift uit tot het beste plantkundige boek van 1998. De zilveren laille is vernoemd naar de 19de eeuwse Berlijnse botanicus ïr. Hij werd toegekend aan het slot van een groot inter- jnaal congres voor plantkundigen in St. Louis, in de VS. Meer inwoners van het politiedistrict Leiden-Voorscho- ten voelen zich vaak onveilig. Uit cijfers in de Politiemo nitor Bevolking 1999 blijkt dat dat aantal zeven procent is. In 1997 voelde zes procent van de burgers zich nog onveilig. De Politiemonitor is een tweejaarlijks, landelijk onderzoek naar criminalitieit, onveiligheid, preventiege drag van burgers en de kwaliteit van het optreden van de politie. Dit jaar zijn in Leiden en Voorschoten 1802 men sen geênqueteerd. De cijfers geven feitelijk een beeld over 1998. leiden eric-jan berendsenderzoek bij burgers vermij dingsgedrag. De meest voorko- Door deze onveiligheidsgevoe- mende vorm daarvan is kinde lens ontstaat volgens het on- ren verbieden om sommige plaatsen te bezoeken (29 pro cent), gevolgd door waardevolle spullen thuis laten om beroving op straat te voorkomen (17 pro cent) en eveneens 17 procent doet 's avonds de voordeur niet open. Elf procent mijdt wel eens bepaalde plekken in de woonplaats en eenzelfde aantal loopt of rijdt uit veiligheids overwegingen wel eens een blokje om. Vernieling aan auto's komt verreweg het meest voor in het politiedistrict, gevolgd door (poging tot inbraak en fiets diefstal. Bij veertig van de hon derd auto's in Leiden en Voor schoten is een vorm van auto criminaliteit gesignaleerd, tien van de 100 fietsen werden ge stolen. Opvallend is dat in Lei- den-Noord aanmerkelijk hoger wordt gescoord. Daar werden 62 van de 100 auto's 'slachtof fer' van criminaliteit en werden 20 van de 100 fietsen gestolen. Uiteindelijk is de kans onge veer één op drie (35 procent) dat slachtoffers van een delict dit voorval melden bij de poli tie. Door een kwart (26 procent) wordt daadwerkelijk aangifte gedaan. De helft van het aantal Klanten namen zaterdag vaak geroerd afscheid van de zuivel-, etenswaren- en delicatessenzaak van Dick (rechts op de foto) en Klaas Juffermans. FOTO MARK LAMERS feerste Straatmagazine voor in rolt deze week van de er Sö|n. Deze krant wordt vanaf igustus in de Leidse regio cht door dak- en thuislo- Voorafgaande daaraan wethouder H. Baaijens mderwijs, zorg en emanci- op donderdag 19 augus- let eerste exemplaar. Dat ut bij het distributiecen- van het magazine aan de P egracht. eerste publieke verkoop is reeks 11.00 uur op de lemmerstraat. Onderne- Labrujère wil deze enis feestelijk omlijsten, emeente Leiden heeft dit jaar een bijdrage van 17.000 gulden beschikbaar gesteld voor het magazine. Voor de ja- jen daarna is een bijdrage van 34.000 gulden in het vooruit zicht gesteld. De verkoop van de straat krant, die nieuws uit deze regio gaat bevatten, is bedoeld om dak- en thuislozen wat financi ële ruggensteun te geven. Bo vendien kunnen zij met de ver koop structuur in hun dagbe steding aanbrengen. De oplage van de straatkrant bedraagt 4000. Het magazine kost 2,50 gulden. De daklozenkrant die op dit moment verschijnt, is een Haagse editie. Afgesproken is dat die het veld ruimt zodra de Leidse krant verschijnt. herman joustra Dick Juffermans vindt het welletjes. „Ik werk al 42 jaar in deze zaak. Dat lijkt me wel genoeg. Op mijn zestiende begon ik al bij mijn vader." Klaas Juffermans, zijn vrouw, is het roerehd met hem eens. „Ik sta hier al weer 33 jaar met mijn man." En omdat er niemand is die de zaak wil overnemen, betekent dat automatisch het einde van de zuivel-, etenswaren- en delicatessenzaak Juffermans in de Hugo de Vriesstraat, op het hoekje van de Van der Waalsstraat. Deze zaterdagmiddag is het dan zover. Speciaal voor de trouwe klanten houdt het echtpaar - hij 58, zij 54 - een receptie in de zaak. Het is druk, heel druk. Honderden klan ten schuiven aan het echtpaar voorbij. Een handdruk, een praatje, een afscheidsca deautje. En af en toe een traan. Want een buurtwinkel van 64 jaar, dat is per slot van rekening niet niks. Dat blijkt ook uit het gastenboek. 'Deze winkel is nu verleden tijd. Het is moeilijk om een winkel te vinden waar het zo goed toeven is. En dan heb ik het nog niet eens over jullie brood en beleg gehad'. 'Bedankt voor de goede service'. 'Wat zullen we jullie missen. Zeker niet al leen vanwege het gemak en de produkten. Vooral om de warmte, het praatje, het loop je, de huiswijn...' 'Waar moet ik nu mijn croissantjes halen?' bock en lesley grieten wa 101 vel de EL CID-week van pas officieel begint, komt lorhoede van de circa 1400 ecc ejaars zondagavond al bij ker>; tamerlingh Onnes labora- m aan. Sommigen probe- ich zo snel mogelijk te ont- van hulpvaardige ouders, Ten lopen schijnbaar ver- bepakt en bezakt door de ui gangen van het voormalig ,a Jé 0p zoek naar de tijdelijke 'i ee 'zaal waar ze de hele week iiec een knaak per nacht kun- slapen. De meesten van hebben een lange reis ach- rug. VlarV heb er vanuit Valkenburg iur over gedaan om hier te zegt Saskia Hund- Vanaf haar zojuist opge- luchtbed kijkt ze de zaal waarin ze de komende zal slapen. De strijd om amers is ook dit jaar weer vast gespreksonderwerp. !tïjen advertentie in de krant in elk geval aan een kamer e buurt van Leiden geko- Rijnsburg is de komende 'aar stek. Toch koos ze tij- 1 de EL CID-week voor de Righeid van de grote slaap- ..Het is ook wel makkelijk. &1 de komende tijd wel laat 'en en ik heb nog geen zin lo dke nacht naar Rijnsburg e' te fietsen. Daar ken ik de weg nog niet zo goed." van Jop Hoekstra op de vraag De meeste eerstejaars kun- wat hij van Leiden weet. Hij nen deze week goed gebruiken vindt dat vooroordeel nu al ont- om hun kennis over Leiden bij kracht. „Er zijn in elk geval veel te spijkeren. „Bootschoenen en meer verschillende mensen dan korpsballen", is het antwoord waar ik vandaan kom. Leiden is veel rijker aan verschillen dan Hoogeveen." De keuze voor de Universiteit Leiden was voor Jop niet moei lijk. Zijn studie gaf in elk geval niet de doorslag, want voor een studie Engels kan hij ook in an dere steden terecht. De goede verhalen over de golven voor Katwijk en Noordwijk brachten de golfsurfer naar Leiden. Maar er is meer dan dat. „Ik wil de gok wagen en een nieuwe leven opbouwen in het westen", klinkt het als een soundbite uit een western. „Ik kan wel naar Groningen gaan, maar daar kom ik al mijn oude klasgeno ten weer tegen." Maar de we reld is klein. Jop is nog niet uit gesproken of hij herkent de stem van een ex-klasgenoot. Ondertussen druppelen col lega-eerstejaars de slaapzaal binnen. Veelal stil en alleen, maar als de slaapzak eenmaal naast de buurman is uitgerold wordt er voorzichtig kennisge maakt. Onder het toeziend oog van de slaapwacht slapen er op de eerste avond ongeveer 50 eerstejaars in het Kamerlingh Onnes laboratorium. De slaap wacht zorgt ervoor dat eventue le feestjes niet uit de hand lo pen en dat bovendien iedereen ook echt opstaat om zich in het drukke programma van de EL CID-week te storten. Gezien zijn instrumentarium, een get toblaster, twee hoogst irritante wekkers en een honkbalknup pel, zal dat zeker de eerste da gen wel lukken. ondervraagden toont zich te vreden over het politieoptre den. Van degenen die aangifte deden, kreeg een kwart preven tieadvies van de politie en een derde informatie over slachtof ferhulp. Van alle laatste contacten tussen inwoners en politie be staat 58 procent uit een vorm van aangifte/melding, 36 pro cent uit overige contacten, waaronder verkeerszaken of openbare orde of veiligheids problemen en zes procent uit een vorm van handhaving zoals een bekeuring. Uit de cijfers blijkt dat 74 procent van de Lei- denaars en Voorschotenaren die contact hebben gehad met de politie in verband met 'ove rige contacten' (zeer) tevreden is over het optreden van de po litie bij dit contact. Bij het con tact in verband met handha ving ligt het tevredenheidsper centage op 69 procent en voor aanfgifte/melding door burgers op 53 procent. Drieënzestig procent van alle inwoners uit het district Leiden-Voorschoten zegt de politie minder dan één keer per week in de buurt te zien. Minister De Vries opent nieuw onderkomen De Zijl Bedrijven ter meet, een metaalwerkplaats, een drukkerij, een montage-af deling, een confectiemagazijn en een enorme keuken onder gebracht. Tijdens de bouw is vorig jaar beloten een extra ver dieping op het pand te zetten waardoor nog meer medewer kers naar de Le Pooleweg kon den komen. Het pand kost een kleine drie miljoen gulden en is bekostigd uit de reserves van DZB. De medewerkers zijn inmiddels verhuisd naar hun nieuwp on derkomen. Minister K. de Vries van Sociale Zaken opent maandag 13 sep tember het nieuwe pand van de sociale werkvoorziening De Zijl Bedrijven (DZB). De minister doet dat samen met wethouder J. Laurier van Sociale Zeiken. In de nieuwbouw aan de Le Poo leweg zijn alle activiteiten on dergebracht die voorheen aan de Leiderdorpse Touwbaan en de Fruitweg in Leiden waren gevestigd. Onder meer zijn in het gebouw, dat 50 bij 130 me- ben plaats in het gebouw van de RIAGG in Leiden. Belang stellenden kunnen zich opge ven onder tel. 071-5350650. De cursus en de gesprek groep zijn bedoeld om jongeren inzicht te geven in de proble men en hun bovendien te leren hoe ze moeten omgaan met de moeilijkheden thuis. De RIAGG hoopt dat, als jon geren over de problemen pra ten, ze minder kans hebben la ter ook psychische klachten te krijgen. De RIAGG Zuid-Holland Noord houdt in september een cursus voor jongeren van 12 tot 16 jaar van wie de vader of moeder psychische problemen heeft. Voor jongeren van 16 tot en met 23 jaar, die met dergelijke moeilijkheden thuis kampen, begint er een gespreksgroep. De cursus en gesprekgroep zijn bestemd voor de jeugd uit de hele regio Zuid-Holland Noord. De bijeenkomsten heb- We zullen jullie ontbijtjes erg gaan missen'. 'De Professorenwijk verliest een ster. De za terdagochtenden zullen niet meer hetzelfde zijn'. 'Eigenlijk is het een rotstreek dat jullie er mee ophouden'. Maar ja, het is nu eenmaal niet anders. Na het handenschudden, loopt een bejaarde vrouw hoofdschuddend naar buiten. „Ik was een van de eerste klanten. Nou moet ik nog naar een supermarkt ook." Wat Dick en Klaas Juffermans gaan doen? „Eindelijk eens uitrusten. Op reis? Nee, voorlopig niet. We zijn al blij dat we nu rustig thuis kunnen zitten. Daar kwam het bijna nooit van, omdat we de hele tijd in de zaak stonden." Zorgcentrum Lorentzhof is weer legionellavrij. Begin juli werden in het water in het zorgcentrum legionellabacte- riën aangetroffen. Na een aan tal maatregelen van de direc tie, zijn de bacteriën verdwe nen. Overigens hebben zich in het centrum geen ziektegeval len voorgedaan die op de ve- teranenziekte lijken. De Lorentzhof heeft onder meer de temperatuur van het warmwatersysteem aange past. De boilertemperatuur is verhoogd naar 67 graden, en uit de warmwaterkraan komt rie gaat dood als de tempera tuur boven de 60 graden komt. De Lorentzhof heeft de maatregelen genomen in sa menwerking met de GGD, het energiebedrijf EWR en twee installatiebedrijven. Volgens de directie van het zorgcen trum hebben de bewoners zich de afgelopen maanden weinig zotgen gemaakt. Wel hebben ze enige overlast erva ren op de momenten dat het watersysteem voor de maatre gelen moest worden afgeslo ten. Lorentzhof heeft inmid dels een beheersplan opge steld dat nieuwe besmettin- nu telkens water van minstens gen in de toekomst moeten 60 graden. De legionallabacte- voorkomen. De samenwerkende Leidse zwemverenigingen LZ1886, de Leidse Watervrienden, Zijl/LGB en de Leidse Reddingsbrigade houden volgende week de 24ste Leidse zwemvierdaagse. Ze doen dit samen met het Sport- bedrijf Leiden en de Eerste Leidsche EHBO-brigade. Deel nemers moeten per avond 500 meter zwemmen. Ze kunnen dit zowel in zwembad De Zijl als De Vliet doen. De zwemavonden beginnen op 23 augustus vanaf 19.00 uur. Ze duren tot 27 augustus. De deel name kost 7,50 gulden. De zwemmers worden op verschillende avonden muzi kaal ondersteund door disco Flexi Sound, Disco Empire en organist J. Broers. Voor meer informatie: 5315601 en 5130293. DUIVENBERICHTEN De duiven vlogen dit weekeinde vanuit Chantilly. P.V. De Blauwkras P. Landesbergen 1,4,6,7,8; com binatie Groenendijk/Pikaar 2,3,9,10; combinatie v/d Blom 5. P.V. Leiderdorp W, van Oosten 1,2,5,7,9; W. de Roode 3,4; J.J. Koolmoes 6; comb. Hartevelt 8; A. Petit 10. P.V. Het Oosten N. de Groot en zn. 1,4,5,7,9; P. Mooten 2,10; W. Kop 3,6,8. P.V. De Rijnklievers T H. Kraan 1,4,5; C.H. Kop 2; M. Hogenboom 3,9; K. van Leyden 6,10; G.H. van der Poel 7; K.W. Dokkum 8. P.V. De Vriendenclub F. v/d Nieuwendijk en zn. 1,2,9; H. Bodyn 3,10; R. v.d. Nieuwen dijk 4; A. Noest 5,7; comb. Diersman Kramer 6,8. De duiven vlogen dit weekeinde vanuit Strombeek. P.V. De Blauwkras R. v.d. Geer 1,4,5,10; P. Landes bergen 2,3,7; P. de Mooy 6; comb. Groenendijk/Pikaar 8,9. P.V. Leiderdorp W. de Roode 1,8,9; comb. Hart evelt 2, A. Petit 3,4,6; D. van Seggelen 5,7; B. van Mil 10. P.V. Het Oosten N. de Groot en zn. 1,2,3,4,7,9,10; W. Kop 5; B van Putten 6,8. P.V. De Rijnklievers F. Ladan 1,6,10; T.H. Kraan 2,7; G.H.M. van Goozen 3, H. van der Star 4,8; M. Hogenboom 5; G.H. van der Poel 9. P.V. De Vriendenclub F. v.d. Nieuwendijk en zn. 1,2,3,4,8; Straathof/v.d. Berg 5,6; P. Rotteveel 7; E.M.N. v/d Voorn 9; J.J. Beij 10.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 9