Nederlandse Munt zoekt nieuw werk Busbedrijf Arriva maakt pas op plaats Economie eeste vertragingen op hthaven Malpensa huideisers Fokker tijgen hun geld terug Beginsalaris academicus hoger Bonden eisen matiging topinkomens Prijs ruwe olie even op 21 dollar per vat BNP bezit 65 procent kapitaal Paribas IDAG 16 AUGUSTUS 1999 jtish Airways: 1.000 banen weg De Britse luchtvaarmaatschappij British Airways zou [banen willen schrappen, een aantal dat een woordvoerder il bevestigen. Wel zei hij dat BA tot april volgend jaar nog ^50 miljoen gulden bezuinigt. De maatregel volgt op de daling van 46 procent over de eerste drie maanden van het de boekjaar. Vorige week liet BA al weten zijn vervoersca- jt de komende drie jaar te verminderen met twaalf pro- Onrendabele diensten worden geschrapt en op andere zet de maatschappij kleinere toestellen in. Deze maatre et moeten het komende boekjaar een besparing opleveren 0.1 3 miljard. BA heeft 64.000 mensen in dienst. J;Bank geeft afgeboekt geld terug ol LAG_i Bij diverse rekeninghouders van de SNS Bank is de 1.7: ipen maanden een bedrag afgeboekt, terwijl ze bij het pin- g'°j 1 het buitenland geen geld konden opnemen. Bij thuis- Ui tlag er wel een afschrift op de mat. Volgens de SNS- 5.9 Ivoerder Peter Rijken gaat het om ongeveer 1,5 procent o':: e in totaal ongeveer 100.000 rekeninghouders. De gedu- o| len krijgen het geld dat ten onrechte is afgeboekt terug. Di robleem zit volgens de woordvoerder waarschijnlijk in het 4 erk Europay. De betrokken rekeninghouders zijn al geïn- 2,2 eerd. l.Oi eresse DSM voor dochter Alusuisse Het chemieconcern DSM voelt er wel voor om chemie- 24!;: ter Lonza van het Zwitserse aluminiumconcern Alusuisse s i e nemen. „Wij volgen de ontwikkelingen met grote inte- ',zegt een woordvoerder. Hij erkent ook dat er contacten lis iet Alusuisse. Alusuisse heeft plannen om te gaan fuseren iet Franse Pechiney en het Canadese Alcan tot een van de ijv ste aluminiumconcerns ter wereld. In dat nieuwe conglo- 2.1 at zou Lonza niet meer passen. Lonza heeft een jaaromzet ,8 miljard gulden. Het Zwitserse bedrijf produceert onder 3.'k :e halffabrikaten voor geneesmiddelen, vitamines en ge- s.Keschermingsmiddelen. De omzet ligt voor zo'n veertig pro- ilndeVS. 3.3: u molds wijst bod Alcoa van de hand olji ond Aluminiumproducent Reynolds Metals vindt het q? an Alcoa 'onvoldoende'. Alcoa, het grootste aluminium- 03: im ter wereld, had 11,3 miljard gulden over voor Reynolds, LR grootte de derde aluminiumproducent is van de VS. Al- jj eed het bod na de aangekondigde fusie tussen het Zwit- 3,8: Alusuisse, het Franse Péchiney en het Canadese Alcan. In- ringsbedrijf Michigan Avenue Partners heeft een tegenbod in. De hoogte hiervan is niet bekend gemaakt. Michigan oia de afgelopen anderhalfjaar al belangen in de aluminium- 2'}- he voor twee miljard, lilt ië is de grootste wijnexporteur oiztItalië was vorig jaar de grootste wijnexporteur ter wereld. 3-J: am dertig procent voor zijn rekening van de 40 miljoen 0*3i liter die er in 1998 werd verhandeld, zo heeft het Italiaanse 2,i ad Enotecnico gemeld. Italië voerde 15,57 miljoenhectoli- J p'ijn uit, meer dan Frankrijk en Spanje. De export was 8,7 o'b; int groter dan die van 1997 en was goed voor een op- 4,7( jst van 4,7 miljard gulden. Dat is 14,6 procent meer dan in Il De grootste klant was Duitsland, hier ging 35,4 procent 3Ï&: e Italiaanse exportwijn heen. Frankrijk was tweede met !4,9i irocent, gevolgd door de VS met 8,9 procent en Groot-Brit- 14$ëmet8,5 procent. 9,'lt §1 fthansa verkoopt vliegtuigstoelen 3.4c :urt Wie in een vliegtuigstoel wil zitten, hoeft daarvoor 3'°- teer een vliegtuig binnen te gaan. De Duitse luchtvaart- 1 '75 ichapij Lufthansa heetf besloten de stoelen uit haar oude °.75 uigen van de hand te doen. De stoelen, uit de economy 4!' kosten omgerekend tussen de 337 en 394 gulden per stuk. 12^60 aatschappij zegt dat de stoelen het goed zullen doen in D Dpen en wachtkamers. Ook voor bars en restaurants zou- 4 g.; e geschikt zijn. 3! ie V en supermarkten in handen ZHM o.k k» Zuivel Handelmaatschappij Holding (ZHM) neemt het vagenpark en de buurtwinkels van Prisma Food Retail ■m Prisma verliest hiermee tachtig miljoen gulden aan groot- ilsomzet. Na de overname telt ZHM iets meer dan 700 zelfstandige ondernemers met een omzet van ongeveer 05,15 lïijoen per jaar. Onder Prisma vallen de supermarktketens t, MeerMarkt en Boni. ZHM en Prisma denken dat de klei- 04,92 idememers beter gediend zijn bij een organisatie die zich fiek bezighoudt met kleinschalige levensmiddelendetail- 03^86 el. De distributie gebemt vanuit het Prisma-distributiecen- 05,10 in Someren. 09,95 uwe luchthaven Malpen- Milaan was het tweede al van dit jaar de Europe- hthaven met de meeste jngen. Dat was in het kwartaal ook al zo, maar 96,85 ntal vliegtuigen dat ver- ondervond steeg in het kwartaal sterk, blijkt uit een rapportage AEA, de associatie van ese luchtvaartmaatschap- In de maanden april tot juni had bijna 75 pro- m de vertrekkende vlieg- op Malpensa vertraging, rtragingen bedroegen ge ld 52 minuten. In de eer maanden van het jaar ï.043* ruim 56 procent van de en te laat. 355§>ensa is voor KLM van belang, omdat deze •s il. Nieuwe directeur mikt na de euro op verzamelaars Wat moet er van de Nederlandse Munt worden als straks alle euromunten zijn geslagen? De nieuwe directeur E. van Schouwenburg (62) gelooft in een meer commercië le aanpak en wil onder meer een professioneel postor derbedrijf opzetten om muntverzamelaars op hun wen ken te kunnen bedienen. naar een opvolger van Van Draanen eind vorig jaar niet snel genoeg resultaat had, werd Van Schouwenburg benaderd. Verstand van munten had hij niet, wel van het runnen van productiebedrijven. Of het nu ging om blikjes honden- en kattenvoer, pillen in de farmaceutische industrie of suikerklontjes, het zijn alle maal productieprocessen zoals ook het slaan van munten. „Mijn ervaring is hier toch heel bruikbaar. Ik heb het nodige gezien van het persen van bij voorbeeld famaceutische pillen. Dat is ook nauwkeurig werk." Muntmeester of niet, de pe riode waarin Van Schouwen burg aan het roer staat, is een belangrijke uit de geschiedenis van De Nederlandse Munt. Voor het eerst worden munten gemaakt die voor een groot deel van Europa bestemd zijn. Nog nooit spuugden de persen zo veel munten uit: vier miljoen euromunten per dag, 800 mil joen per jaar. Tegelijkertijd ligt daarin de bedreiging voor de onderne ming. Ais die munten in 2002 klaar en uitgegeven zijn, mogen de persen niet stilvallen. Euro's hoeven er dan voorlopig niet veel meer te worden geslagen. Van Schouwenburg ziet het als zijn belangrijkste taak ervoor le UTRECHT ROELAND FRANCK Een kist vol exotisch muntgeld hield hij over aan zijn wereld wijde consultantsloopbaan. Maar de belangstelling voor de productie van de metalen schijfjes groeide pas nadat hij begin dit jaar aantrad als opera tioneel directeur. Zijn start bij de Utrechtse muntenproducent was nog in de schaduw van muntmeester C. van Draanen. Sinds 1 augus tus heeft hij de algehele leiding, maar muntmeester mag hij zich niet noemen. Dat blijft Van Draanen tot deze eind dit jaar met de VUT gaat. Gelet op zijn leeftijd, mag hij volgens zichzelf gezien worden als een tussenpaus. We streven ernaar hier voor 1 januari ie mand te hebben die wat jonger is en langer mee kan." Munt meesters liggen niet voor het oprapen. Toen de zoektocht Munt-directeur E. van Schouwenburg verwacht dat veel guldens met het jaartal 2000 als collectors item in verzamelingen zul len verdwijnen. FOTO GPD MARK PRINS zorgen dat het bedrijf ook dan voldoende werk om handen heeft. „Het slaan van circulatie- geld was voor de Munt vaste omzet. Het bood zekerheid, die er straks niet meer is." Nu al moet de verkoopafde ling de wereld rond voor het verkrijgen van orders. Niet al leen voor het slaan van Israëli sche shekels of munten voor Armenië, maar ook van tal van verzamelaarsseries. „We gaan binnenkort naar Canada en de VS. Daar zitten heel veel ex-Ne derlanders. Die hebben zeker belangstelling voor onze mun ten", zegt Van Schouwenburg. „Zo moet ook de verzending van munten naar verzamelaars worden uitgebreid tot een com plete postorderafdeling die 1,2 miljoen zendingen per jaar ver zorgt. En als je zoiets aanbiedt, moet je ook zorgen dat de munten hier klaar liggen voor verzending zodat we snel kun nen leveren." De productie van verzamelobjecten is een heel ander verhaal dan de betaal- munten. Hoewel die ook aan strenge kwaliteitseisen moeten voldoen, gelden voor verzame laars nog strengere. Ze worden met de hand geslagen, alleen al bij het uitspugen door de auto matische machine raken ze zo beschadigd dat ze voor de echte verzamelaar op slag waardeloos zijn. Volgend jaar worden er nog twee keer zo veel guldens gesla gen als gebruikelijk omdat er naar verwachting veel met het jaartal 2000 als collectorsitem in verzamelingen zullen ver dwijnen. UTRECHT ANP De startsalarissen van hbo'ers en academici in het bedrijfsleven zijn dit jaar forser gestegen dan in voorgaande jaren. Er is sprake van een stijging met circa drie procent, tegen ongeveer één procent voorheen. Dit blijkt uit onderzoek van de adviesorganisatie Hay Management Consultants Nederland, die elk jaar de beloning van afgestudeerden in het bedrijfsleven onder de loep neemt. De 'starters' krijgen bovendien eerder uitzicht op hetzelfde beloningsniveau van hun al langer zittende collega's in vergelijkbare functies, doordat hun salaris gedurende de eerste jaren van hun loopbaan sneller omhoog gaat. Het gemiddelde beginsalaris van een hbo'er bedraagt nu 48.900 gulden bruto per jaar, dat van een academicus 56.400 gulden. Net als in 1998 is het startsalaris van hbo'ers dit jaar forser (3,6 procent) gestegen dan dat van academici. Met de hogere startsalarissen, snellere loon- groei en extra opleidingsmogelijkheden probe ren werkgevers nieuwe medewerkers van hbo- of universitair niveau binnen te halen. Deze lokmiddelen zijn nodig omdat het aanbod van hoger opgeleiden op de arbeidsmarkt krap blijft. Nieuwe wervingskanalen als internet en het al tijdens de studie benaderen van potentiële werknemers terrein winnen op traditionele ma nieren, zoals advertenteren in krant of vakblad. Maar erg effectief zijn de moderne methoden nog niet, aldus de onderzoekers. FNV en CNV zetten werkgeversorganisaties onder druk UTRECHT ANP FNV en CNV gaan de werkge versorganisaties onder zware druk zetten in verband met de explosieve ontwikkeling van de directeurssalarissen. Beide vak centrales willen dat de werkge vers hun afkeuring uitspreken over deze gang van zaken. FNV en CNV stellen de kwestie don derdag aan de orde in de Stich ting van de Arbeid. De afgelopen week bleek al dat de vakbonden verontwaar digd zijn over groei met gemid deld acht procent van de sala rissen van bestuurders van gro te ondernemingen. De werkne mers kregen in 1998 gemiddeld drie procent meer loon. Donderdag is er in de stich ting overleg over Agenda 2002. Die is in 1997 opgesteld om in Nederland een gematigde loon ontwikkeling te handhaven ter bevordering van onder meer werkgelegenheid en scholing. De vakcentrales vinden dat de groei van de topinkomens in strijd is met deze afspraken. Mochten de werkgeversorga nisaties niet bereid zijn zich te distantiëren van de ontwikke ling van de topsalarissen, dan staat het poldermodel onder druk, zegt een woordvoerster van het CNV. Vorige week liet de werkge versorganisatie VNO-NCW nog weten niet van plan te zijn be stuurders van grote onderne mingen op te roepen de salaris sen aan de top te matigen. Het is aan aandeelhouders en com missarissen om uit te maken of die inkomens te hoog zijn, me nen de werkgevers. Twijfel over vorming Franse megabank PARUS AFP/Rtr/DPA luchthaven na de vorming van de alliantie KLM-Alitalia een belangrijk centrum voor de ge zamenlijke operaties is. Barce lona en Madrid kwamen in het tweede kwartaal op de tweede en derde plaats van de lijst van luchthavens met de meeste ver traging. In Barcelona vertrok 64 procent van de vliegtuigen te laat en vanuit Madrid 57 pro cent. Van alle vluchten tussen Eu ropese bestemmingen liep ruim 37 procent een vertraging op van meer dan een kwartier. De AEA tekent bij de cijfers aan dat in de periode waarover nu ge rapporteerd wordt de luchtaan vallen op Joegoslavië aan de gang waren. Dat betekende een beperking in de beschikbaar heid van het luchtruim en veel meer verkeer op bepaalde luchthavens. LONDEN RTR/ANP De prijs van ruwe olie kwam vlak voor het weekeinde even op de 21 dollar per vat. Een peil dat in twee jaar niet meer is voorgekomen. De notering kwam tot stand op de Londen- se termijnmarkt en gold voor olie van Brent-kwaliteit voor le vering in september. Aan het eind van de handel zat die no tering op 20,88 dollar per vat (159 liter). Ruwe olie is nu ruim twee maal zo duur als aan het begin van dit jaar. De prijs is de laat ste tijd alleen maar aan het stij gen. Analisten schrijven dat toe aan de productiediscipline die de OPEC (Organisatie van Olie Exporterende Landen) weet op te brengen en aan de verminde ring van de voorraden in de VS. De olievoorraad daar is nu zes procent en de benzinevoorraad vier procent kleiner dan een jaar geleden. Vrijdag kwam daar nog bij dat het olieconcern Texaco liet weten dat het niet aan zijn ver plichtingen kan voldoen wat betreft de levering van olie uit Nigeria. Onlusten in het gebied waar het concern zijn olie wint, zijn daar de oorzaak van. De OPEC komt op 22 septem ber weer bijeen. Hoewel de olie-organisatie heeft gezegd haar productie tot maart vol gend jaar beperkt te houden, zou ze kunnen besluiten weer meer te gaan produceren. In elk geval blijft de vraag naar olie voorlopig toenemen. Het Internationale Energie Bu reau (IEA) ziet de groei van de vraag versnellen, terwijl er maar weinig extra olie komt van bui ten de OPEC-landen. De Banque Nationale de Paris (BNP) heeft 65,1 procent van het kapitaal van concurrent Pa ribas in handen gekregen. Dit heeft de CMF, de instantie die toezicht houdt op de Franse fi nanciële markten, zaterdag be kendgemaakt. De BNP kreeg echter slechts 36,8 procent van de aandelen van de bank Socié- té Générale (SG). Paribas en SG maakten in fe bruari bekend te willen fuseren onder de naam SG Paribas. Zij zouden de grootste bank van Frankrijk vormen ten koste van Crédit Agricole. In maart deed de BNP onverwacht een bod op de aandelen van de twee con currenten, een actie die de Franse bankwereld op zijn kop zette. Een combinatie van BNP, Paribas en SG zou de eerste plaats op de wereldranglijst be zetten met een balanstotaal per het faillissement twintig pro cent terug van hun leningen, die van Fokker Aircraft BV veer tig tot zestig procent. Er is nog één hobbel te ne men, zo waarschuwen de cura toren. Het Amerikaanse bedrijf Teleflex Control Systems gaat wellicht bezwaar maken tegen de uitdelingslijst, omdat het recht meent te hebben op 500 miljoen dollar vergoeding (in verband met een verongelukt Fokker-toestel). De curatoren weigeren de Amerikanen op de lijst te schrijven, omdat ze vin den dat de Amerikanen zich maar moeten beroepen op de aansp rakel ij kh eids verzekering van Fokker. Het rommelt in het openbaar vervoer. Oude, vertrouwde namen verdwijnen en nieuwe busvervoerders komen op de markt. Ook op het spoor hebben de NS niet langer het alleenrecht. Vandaag het laatste deel (5) in een serie over de toekomst van het openbaar vervoer. DRIEBERGEN GPD Arriva Nederland, toen nog Vancom en in Amerikaanse handen, was in 1995 in Neder land een nieuw fenomeen. Het bedrijf kwam als winnaar uit de bus bij een proef met openbare aanbesteding van het openbaar vervoer in Zuid-Limburg. De proef was bedoeld om er varing op te doen met de invoe ring van concurrentie in het openbaar vervoer. VSN; sinds kort bekend als Connexxion, staatsbedrijf en monopolist in het streekbusvervoer, kreeg er een concurrent uit het buiten land bij. Vancom, dat veel aandacht trok met het leggen van meer verantwoordelijkheid bij de chauffeurs voor bijvoorbeeld de dienstregeling, is inmiddels overgenomen door het Britse Arriva en opereert ook onder die naam. Vorig jaar nam Arriva Neder land voor 150,5 miljoen gulden de streekbusbedrijven yeonn (Friesland) en Gado (Gronin gen) over. Ook het stadsvervoer in Groningen en een zomerbus- dienst naar Harderwijk is in handen van Arriva. In 1995 begonnen met vier medewerkers is Arriva Neder land inmiddels uitgegroeid tot een openbaar- vervoersbedrijf met zo'n 4.000 werknemers en 1.500 voertuigen. Toch zegt di recteur Kees Arends dat groei geen doelstelling is. Sterker nog, hij vindt dat na de onstui mige groei nu vooral voorko men moet worden dat het be drijf 'over de eigen benen strui kelt'. Dat neemt niet weg dat moe derbedrijf Arriva over voldoen de geld voor Europese expansie beschikt en dat directeur Arends recent de regio Noord- Duitsland nog 'heel interessant' noemde. Arends ergert zich aan de vele onduidelijkheden rond het tot stand komen van de nieuwe Wet personenvervoer 2000, waarin de voorwaarden en het tempo van de invoering van meer concurrentie in het open baar vervoer moeten worden geregeld. Het wetsvoorstel is volgens hem een 'ondoorzichti ge kluwen'. Volgens Arends is de afgelo pen jaren het uitgangspunt voor de nieuwe wet verscho ven. „Het oorspronkelijke uit gangspunt was meer vervoer met hetzelfde budget. Inmid dels lijkt de nadruk steeds meer op bezuinigingen te zijn gaan liggen." De kritiek op de wet gaat zo ver dat Arriva in een brief aan de Kamer heeft voor gesteld de invoering van markt werking voorlopig op te schor ten. Arriva vindt dat er de komen de jaren eerst betrouwbare cij fers moeten komen over de vraag naar passagiers voordat er echt begonnen kan worden met aanbestedingen waarbij bedrijven concurrerende offer tes kunnen indienen. Betrouw bare cijfers over reizigers zijn volgens Arriva noodzakelijk om de subsidie van het rijk eerlijk te kunnen verdelen. In de vorig jaar overgenomen bedrijven zijn de 'sporen van het publieke eigendom' volgens Arends nog duidelijk aanwezig. Daarom zal de komende twee tot drie jaar gewerkt worden aan een cultuurverandering. „Werknemers moeten hun baas meer als coach gaan zien en ook zelf initiatieven gaan ont plooien die in het belang zijn van de klant. Zo zijn we in lan delijke gebieden bijvoorbeeld weer 15-strippenkaarten op de bus gaan verkopen, omdat de chauffeurs zagen dat de klant daaraan behoefte had." Het streven naar klantvrien delijkheid dreigt overigens zo nu en dan te struikelen over Nederlandse regeltjes. „Chauf feurs die gehandicapten- en ouderenvervoer verzorgen in het kader van de Wet gehandi captenvoorzieningen mogen volgens de regels bijvoorbeeld niet naar de klant bellen als ze eens een kwartier te laat zijn. Wij weten echter dat de klant daar prijs op stelt." Arriva zal, zo verwacht de di recteur, zeker één van de onge veer vijf spelers zijn die er uit eindelijk actief zullen blijven op de Nederlandse openbaar-ver voersmarkt. eind 1997 van 843 miljard euro. BNP-topman Pébereau vindt dat zijn bank wel degelijk de controle over SG heeft verwor ven. Morgen wordt pas duide lijk of het samengaan tot één grote financiële instelling door gaat. Dan komt de bestuurs raad van SG bijeen. Bovendien buigt de CECEI, het toezicht houdend orgaan van de Franse banken, zich over de ontstane situatie. Ingewijden gaan er vanuit dat de fusie uiteindelijk tot stand zal komen. De Franse regering wil voorkomen dat een eventu eel geïsoleerde SG in buiten landse handen komt. Proble men kunnen nog ontstaan doordat 52 procent van de aan deelhouders van SG, waaronder het Duitse verzekeringsconcern Allianz en de Britse verzekeraar CGU tegen het samengaan met BNP hebben gestemd. Autobedrijven met cheques opgelicht PURMERENP GPD Nederlandse bedrijven moeten de komende tijd uiterst voor zichtig zijn bij het aannemen van buitenlandse betaalche ques. De afgelopen week zijn twee autobedrijven in Purmer- end opgelicht voor in totaal 65.000 gulden. In een geval werd met een ongedekte che que een auto van 25.000 gulden gekocht, terwijl een ander be drijf er met een wisseltruc veer tig mille bij inschoot. Omdat van buitenlandse che ques gebruik wordt gemaakt, wordt het geld in eerste instan tie op de rekening van de gedu peerde bijgeschreven. In Ne derlandse guldens blijkt het zelfs meer te zijn dan de ver koopprijs. De verkoper denkt dat er betaald is en levert de goederen. Maar als na enkele dagen blijkt dat op de buiten landse rekening van de daders te weinig geld staat, moet de bank de betaling annuleren. Het hoofdkantoor van de Banque Nationale de Paris in Parijs. FOTO EPA PIERRE BOUSSEL

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 7