'Rechtbank betalen naar prestaties' GOED KOOP 'Euthanasie mag nooit iets gewoons worden' Binnenland rand old lady' lekt na jaar alleen wat olie 'Hypnose onderschat hulpmiddel voor artsen' Bar vraagt verzoening met Japanners Corporatie wil melding komst ontuchtplegers Echtpaar uit Weesp vermoord rri 2oo 100 1* GE® ANP Algemeen Nederlands Persbureau CPD Geassocieerde Pers Diensten ip smaakt weer als vanouds De verkoop van kip heeft zich volledig hersteld van de xinecrisis. De omzet is terug op het oude niveau. In juni kei- de de verkoop met bijna eenvijfde, meldt Distrifood, het vak- d voor de supermarkten. Het dieptepunt lag in de tweede ik van juni met een omzetdaling van dertig procent. On- ïks het herstel heeft het productschap voor pluimvee het re- mebudget voor kip voor dit najaar verdubbeld naar acht ton. hoten bij overval Gamma ^^p.pRDAMEen 27-jarige medewerker van een Gamma Bouw- r *Jiarkt in Amsterdam is zaterdag neergeschoten tijdens een mis- ;te overval. Hij werd in zijn buik geraakt en is overgebracht ar een ziekenhuis. Zijn toestand is stabiel. De dader, die na schietpartij mogelijk op een motor of brommer is weggere- i, is nog voortvluchtig. De man kwam rond kwart over tien een helm op de doe-het-zelfzaak in de wijk Bos en Lommer en inen en eiste onder dreiging van een pistool geld. Vervolgens iniun ordi ;elijfc op )en iningen In Groningen is een 19-jarige man twee keer in de gestoken toen een groep van ongeveer dertig personen hem se nviel. Twee politieagenten die wilden ingrijpen, liepen even- }P CO ns verwondingen op. De vechtpartij ontstond nadat de vrien- ata ii i van de man was lastiggevallen. De 19-jarige wilde daarover iten en ontmoette de belager in de wijk Beijum. Kort daarop scheen een hele groep, gewapend met stokken, kettingen en issen. Een aantal van hen hield een surveillance-eenheid van politie tegen, die wilde ingrijpen. De politie kwam met ver- aug rking en hield een 39-jarige Assenaar aan. De toestand van ioot de overvaller de medewerker bij de kassa neer. «wapende groep valt man aan 19-jarige man is niet bekend. cepi leuter (4) verdrinkt in Tilburg iurg» Een 4-jarig meisje uit Tilburg is zaterdagmiddag ver- t Gai onken in het Wilhelminakanaal in haar woonplaats. De kleu- wandelde tegen vijf uur met twee andere kinderen over het terse Pad langs het kanaal. Het meisje liep enkele meters voor °l t groepje uit toen ze plotseling viel en in het water belandde. 2 n van de kinderen waarschuwde snel de vader van het meis maar die kon haar niet meer vinden. Een visser en twee ge- irmeerde politieagenten zochten eveneens tevergeefs. Tegen lf zeven kon de brandweer het levenloze lichaam van het lisje bergen. ctie tegen GSM-mast op kerk celwaarde Omwonenden van de Petrus en Pauluskerk in t Zeeuwse Boschkapelle pikken het niet dat er zonder enig aar v erieg een GSM-mast in de kerktoren wordt gebouwd. De tele- St gebedrijven Ben en Dutchtone installeren op dit moment bi n zend- en ontvangstunit bij de kerk, maar buurtbewoners te- nen bezwaar aan bij gemeentebestuur, bisdom en kerkbe- vai iur. De telecommaatschappijen hebben volgens de klagers e Arn ;t de benodigde vergunningen en bovendien zou er grote on- g uiö kerheid bestaan over de blootstelling aan straling. Volgens het s ten rkbestuur hoeven de mensen niet bang te zijn voor straling, denl .kerk Zegt de extra inkomsten goed te kunnen gebruiken. doo linkelchef buiten levensgevaar ;gt ei hjndrecht De 49-jarige bedrijfsleider en zijn 31-jarige mede- iarUr~' rrijk buiti n gebo ar irker die vrijdagmiddag in een supermarkt in Zwijndrecht >rden neergeschoten, zijn buiten levensgevaar. Beiden heb- een operatie doorstaan en maken het volgens de politie omstandigheden redelijk. De mannen werden vrijdag door roen n 58-jarige klant neergeschoten, toen zij hem aanspraken op a ogelijke winkeldiefstal. Op het moment dat de schoten vielen as het druk in de supermarkt. Voor de klanten, die getuige wa- van de schietpartij, heeft de supermarktdirectie vanmiddag bijeenkomst georganiseerd. Daarbij zijn vertegenwoordi- van slachtofferhulp, politie en justitie aanwezig. oj Uiver in volle glorie voor de kust bij Zandvoort, net voordat de one uglas DC-2 de bocht richting Schiphol maakt. foto anp michel porro lra iphol oost theo van der kaal) hf irzichtig wordt het dof glan- to"1 de aluminium van haar ede' igels gestreeld. Met ontzag 20en de liefhebbers op tegen 2n.' r stoere neus die meters- 1 blf ig boven de grond oprijst. Een t vliegtuig is helaas niet toe- daa ikelijk. Het moet blijven bij aisa imerig staren naar de veer- i met roomkleurige gordijn- gedrapeerde patrijspoort- een voor elke passagier, die benen en armen kan uit- ude Meen, zo willen de verhalen. ïistermiddag landde de 65 r oude Douglas DC-2, een hai terschip van de roemruchte -L-1 ner van de KLM, na een per- a P' te vlucht over de Atlantisphe igf eaan op Schiphol Oost, be- )to, eid door twee historische en orzi e hedendaagse vliegtuigen aar i de marine. De spreekstal- loki tester die het uitgenodigde bliek van de vlucht op de ogte hield, sprak van 'een P" tchtige oude dame in volle rie'. Haar enige schoon- BI idsfoutje is lekkende olie uit gei1 motoren, maar volgens ken rs hóórt deze machine juist °j e te lekken. P" De organisatie waarschuwde en' bezoekers van het platform die or mogelijke oliedruppels op r 2' t zondagse goed, maar het IA' d er verdacht veel van weg ee. t de vliegtuighobbyisten met pt onder het toestel doorlie- ;cr n om een vetvlekje als relikwi pi mogen opvangen. Hi Dm de Nederlandse vlieg- ghistorie compleet te maken va 'r een actie op gang gekomen i deze Douglas DC-10 hier aan grond te houden bij het luchtvaartmuseum Aviodome. De Amerikaanse eigenaar Colgate Darden vraagt er an derhalf miljoen gulden voor. Een actie met de verkoop van certificaten heeft tot nu toe ruim een kwart miljoen gulden opgeleverd. De organisatie gaat ervan uit dat de inzameling slaagt. Het Amerikaanse toestel is al van plakletters en -nummers voor zien alsof het de echte Uiver, een oude benaming voor ooie vaar, betreft. Dat vliegtuig ver ongelukte even na de roem ruchte race van Londen naar Melbourne in de Syrische woestijn. Volgens de vliegers Jan Co- cheret en Dick Algra, die de DC-10 in het Engelse Brunting- torphe van de Amerikaanse be manning overnamen, is het toestel in uitstekende staat. Bij vertrek moest er alleen een nieuw staartwiel onder en het had gistermiddag wat last van de harde zijwind. Ook de oud ste nog levende KLM-piloot Gerson van Messel (97) vloog mee vanuit Engeland. De nieuwe Uiver bezoekt de komende weken een reeks Ne derlandse luchthavens om het publiek met het toestel te laten kennismaken en voor de ver koop van certificaten, waarbij de koper voor 25 gulden eige naar wordt van een onderdeel tje van het toestel. De Ameri kaanse eigenaar wil uiterlijk op 7 oktober geld zien, anders komt hij zijn Uiver weer opha len. Psychiater De Berk pleit voor bredere toepassing noordwukerhout dick hofland Hij vertelt het met enige reserve. Maar toch. „Ik weet van een vrouw die met behulp van een keizersnede moest be vallen. Ze was overgevoelig voor de middelen die bij narcose nodig zijn en als alternatief is ze onder hypnose ge bracht. De arts kon daarna de ingreep vrij gemakkelijk uitvoeren." Psychiater Henri de Berk zegt er direct bij dat dit tamelijk uitzonderlijk is. Maar het maakt volgens hem wel mooi duidelijk dat hypnose goed is te ge bruiken in de geneeskunde. „Niet als middel tot genezing, maar als aanvul ling. Vooral bij het bestrijden van pijn en angsten." De Berk is voorzitter van het internationale congres over dit thema, dat tot en met donderdag in Noordwijkerhout wordt gehouden. Hypnose wordt de laatste jaren vooral toegepast door psychologen en psy chiaters als hulpmiddel om mensen van angsten en fobieën af te helpen. Maar het gebruik er van werpt ook vruchten af in het bestrijden van stress en in relatietherapieën. „Het gaat hier vrijwel altijd om emotionele proble men. Met behulp van hypnose kunnen deze mensen wat makkelijker met hun gevoelens overweg. Ik gebruik het zelf ook af en toe. Patiënten raken daar door meer naar binnen gericht, komen meer in aanraking met hun herinne ringen, gevoelens en dagdromen. En dat helpt bij hun behandeling." Vergelijk het, zegt hij, met een lange autorit. Ineens denk je: verhip, ben ik hier al? „Dat stuk ben je kwijt, dat heb je in een ander bewustzijn afgelegd. Je was op iets anders geconcentreerd. Dat is eigenlijk wat je met hypnose ook hebt, je bent afgeleid van de wereld om je heen. Net zoals je kunt opgaan in een spannende voetbalwedstrijd." De geneeskunde zou volgens De Berk veel meer gebruik kunnen maken van hypnose. „Je kunt er de pijn na opera ties mee verlichten, maar ook de pijn en misselijkheid bij kankerpatiënten en aids-patiënten. Na chemokuren, bestralingen of gebruik van zeer sterke medicijnen zijn mensen vaak nogal misselijk. Met hypnose kun je dat ge voel geheel of voor een groot deel weg nemen. Kinderen met leukemie die een beenmergpunctie moeten onder gaan, kun je soms door hypnose zo ontspannen en rustig krijgen dat ze weinig van die ingreep merken." Minder ingrijpend: hypnose kan ook helpen bij het verwijderen van wrat ten. De Berk: „Het is wel tamelijk spec taculair en het wordt vrij vaak gedaan. Wratten zijn een plaatselijke infectie en met behulp van hypnose versterk je de afweer van het lichaam. Daardoor stoot het de wrat af. Je ziet ze kleiner worden of er komt een korstje op en daarna vallen ze er af." Hij vindt het jammer dat de genees kunde nog zo afhoudend staat tegen over hypnose. En daar rekent hij ook tandartsen toe, want als er ergens mensen van hun angsten kunnen wor den afgeholpen, dan is het wel in die sector. .Artsen kunnen betrekkelijk eenvoudig leren om gebruik te maken van hypnose. Er hoeft niet speciaal ie mand bij te komen om de patiënt te behandelen. Maar het gebeurt nog vrij weinig. Niet uit angst, maar veelal uit onbekendheid. Het valt mij altijd op, ook bij patiënten, dat die houding ver andert als ik toelicht wat hypnose is." Dan legt hij onder meer uit dat de Rostelli's in deze wereld gewoon ar tiesten zijn, die hypnose gebruiken voor een show. Dat dit, net als die bierreclame, niets heeft te maken met normale hypnose. „Het is wel hetzelf de verschijnsel, maar anders gebruikt. Globaal heb je tien procent van de mensen die vrijwel niet onder hypnose zijn te brengen en tien procent die er zeer gevoelig voor zijn. De rest zit daar een beetje tussenin. Bij shows zie je dat er eerst heel veel mensen op het podium moeten komen. De hypnoti seur ziet na wat gedoe wie er het ge voeligst voor zijn. En die laat hij spec taculaire dingen doen. Bij hypnose in de geneeskunde gebeurt er niets bij zonders. Je gaat niet raar doen en je bent er nog gewoon." Rechters tevreden over kabinetsplan Het kabinet wil rechtbanken voortaan meer op hun prestaties afrekenen. Ze moeten worden betaald naar wat ze hebben gepresteerd. Ook moeten ze verantwoor delijk worden voor het beheer van hun organisatie, ge bouwen en personeel. den haag anp den haag Oud-bisschop Bar van Rotterdam vindt dat de vijand schap van Nederlandse kamp- slachtoffers tegen de Japanners moet ophouden. De komst van de Japanse keizer Akihito volgend jaar naar Nederland noemt de geestelijke, die zelf in een Japans concentratiekamp heeft gezeten, een mooie gelegenheid voor ver zoening. De voormalige bisschop van Rotterdam sprak gisteren in Den Haag tijdens de jaarlijkse herdenking van de capitulatie van Japan op 15 augustus 1945. Met die overgave kwam 54 jaar gele den een einde aan de Tweede Wereldoorlog en de Japanse be zetting van Nederlands-lndië. Veel kampslachtoffers zijn de ver nederende Jappenkampen niet vergeten. Bar, die in het jongens kamp Ambawara heeft gezeten, ook niet. Maar hij verlangt geen verontschuldigingen van de Ja panners. „U kunt er gerust op zijn: onze kamp-Jappen zijn gro tendeels gestorven. Wij moeten dus wel bedenken met wie wij te maken hebben, namelijk een nieuwe generatie die met ons aan de vooruitgang van de wereld werkt." Veel kampslachtoffers spraken hun dankbaarheid uit voor het feit dat vandaag voor het eerst op alle rijksgebouwen de vlag zal uithangen ter nagedach tenis aan 15 augustus 1945. Ze beschouwen het officiële vlaggen als erkenning voor het Indische oorlogsverleden. foto anp toussaintkluiters Het kabinet stemt hiermee in grote lijnen in met voorstellen van een commissie onder voor zitterschap van professor Meijerink, in het dagelijks leven voorzitter van het samenwer kingsverband van de universi teiten VSNU. Zijn commissie Interdepartementaal Beleids onderzoek Bedrijfsvoering Rechtspraak adviseerde on langs om rechtbanken meer geld te geven naarmate ze meer zaken behandelen. Meijerink zei gisteren voor de radio dat een financiële prikkel om effici ënter te werken op dit moment ontbreekt. Nu worden recht banken betaald naar het aantal personeelsleden en het aantal vierkante meters kantoorruim te. President Van Helden van de rechtbank in Den Haag zegt na mens de rechterlijke macht po sitief te staan tegenover het plan. „Ik vind het plezierig dat het kabinet als geheel het rap port onderschrijft, want in het verleden werd de rechterlijke macht nogal karig bedeeld." De Haarlemse rechtbankpre sident Bakker konvanmorgen niet op het nieuws reageren omdat hij met vakantie is. De aanbevelingen van de commis sie Meijerink lijken echter over een te stemmen met de richting die Bakker al is ingeslagen. De Haarlemse rechtbank wordt zwaar belast door de aanwezig heid van Schiphol. Naar aanlei ding van Kamervragen zei Bak ker onlangs dat de rechtbank al die zaken best aan kan, als er maar genoeg rechters kunnen worden aangetrokken. De rechtbank neemt nu al rechters in opleiding voordat er sprake is van extra geld en dus van vacatures. Momenteel wor den negen rechters opgeleid, in het najaar komen er nog vier bij. „Als we dan te weinig geld hebben om de voortdurende groei van Schiphol en de asiel problematiek aan te kunnen, kunnen we gerust om extra geld vragen", zei Bakker. „Want de mensen die het werk moeten doen, zijn er al." Woningcorporaties moeten door Justitie worden gewaar schuwd voor de komst van on tuchtplegers die makkelijk in herhaling vervallen en zo een gevaar vormen voor hun omge ving. Dat zegt directeur Stol van de stichting Woningbeheer As sen, de verhuurder van het huis aan de Mozartplaats waarvan de bewoner de 7-jarige Chanel Naomi Eleveld verkrachtte en vermoordde. Stol verbaast zich erover dat zijn stichting niet is gewaarschuwd voor de man, die eerder een 14-jarig meisje verkrachtte. „Als we dit hadden geweten, hadden we die man nooit in een kinderrijke buurt geplaatst. Zon man op die plek, dat is de kat op het spek bin den." Stol neemt contact op met Justitie. Hij wil een meldings systeem. „Ik heb het over ex- patiënten of -delinquenten bij wie de kans op herhaling groot is en die begeleiding nodig heb ben. Wij hangen dat niet aan de grote klok, maar we kunnen wel woningen reserveren die niet in een kinderrijke omgeving staan. Na zo'n melding ontstaat er in elk geval een gesprek. Nu is er geen enkel bericht geweest; dit was een onbeheerst risico." Stol hoopt dat er wetten ko men om dit soort risico's beter te kunnen bewaken. Intussen wil hij het huurcontract met de pedofiel zo snel mogelijk ont binden, zodat het huis kan wor den hersteld. Dit weekeinde is de gevel beklad en zijn de rui ten ingegooid. Stol beseft dat de woning de komende tijd moei lijk is te verhuren, maar gelooft dat er op den duur wel weer mensen willen wonen. „Zoiets slijt. We hebben vaker ver schrikkelijke dingen meege maakt in onze woningen." weesp anp In de nacht van vrijdag op za terdag zijn in Weesp de stoffe lijke overschotten gevonden van een 54-jarige man en zijn 52-jarige echtgenote. Het echt paar is doodgeschoten. De poli tie heeft geen idee wat het mo tief kan zijn voor de moord. „We tasten volslagen in het duister. We hebben geen flauw idee waar we moeten zoeken", aldus een politiewoordvoerder gisteren. Het echtpaar is be- CDA-Kamerlid Ross- Van Dorp verbaasd over discussie Natuurlijk is het CDA niet tegen euthanasie. „Het is verwonderlijk dat mensen dat nog denken", zegt Kamerlid Clémence Ross-Van Dorp. Euthanasie is volgens het CDA in sommige gevallen onont koombaar, het mag alleen nooit iets gewoons worden. Ross-Van Dorp (41) houdt zich sinds kort bezig met medisch-ethische on derwerpen. Ze heeft zich verbaasd over de discussies rond het eu thanasiewetsvoorstel. „Alles draait nu om het verzoek om eutha nasie van de 12- tot 16-jarigen, een moeilijk onderdeel dat in de praktijk nauwelijks voorkomt. Dan moet je voor het Journaal in dertig seconden vertellen wat je daar van vindt, terwijl je zoveel meer wilt zeggen." den haag margit kranenburg Het euthanasievoorstel behelst volgens het CDA-Kamerlid zelf veel meer dan de juridische be nadering van leeftijdsgrenzen, toetsingscommissies en de strafbaarheid van de arts. Ou derdom en hulpbehoevendheid zijn onderwerpen die centraal staan als je op eigen verzoek je leven wilt laten beëindigen. „Je kunt euthanasie niet zomaar los zien van de manier waarop mensen met elkaar omgaan. Willen we een samenleving waarin mensen om euthanasie vragen omdat ze niet voldoen de zorg en aandacht krijgen? Het mag niet zo zijn dat jij dood wilt, terwijl er niet genoeg is ge daan om je te helpen." Ross-Van Dorp vraagt zich af of er wel genoeg wordt gepraat over euthanasie. „Wij doen als partij hevige pogingen om te discussiëren over het onder werp. Maar het kabinet komt met dit wetsvoorstel op een moment dat het zelf niet eens een motto kan bedenken. De drie partijen hebben geen geza menlijke visie op de samenle ving, terwijl dit voorstel toch ie dereen aangaat." De benadering van minister Borst van volksgezondheid is haar duidelijk, al is ze het er maar ten dele mee eens. Borst gaat uit van de autonome per soon, van iemand die geheel zelfstandig oordeelt over zijn eigen situatie. Die persoon kan dus zelf beslissen of en wan neer hij euthanasie wil. „Ik ga als volksvertegenwoordiger uit van de persoon die relaties heeft, die in de samenleving staat", aldus Ross-Van Dorp. „Iemand bepaalt nooit hele maal alleen wat goed is voor zichzelf, de omgeving speelt Clemence Ross-Van Dorp: „Iemand bepaalt nooit helemaal alleen wat goed is voor zichzelf." foto gpd roland de bruin ook een rol." De keuze om kin deren vanaf 12 jaar zelf te laten beslissen tot een verzoek om euthanasie, ook tegen de wens van hun ouders in, heeft vol gens de christendemocrate eveneens te maken met de visie van Borst op euthanasie. „Zij ziet ook het kind al als een au tonoom iemand, terwijl wij wil len dat de ouders betrokken blijven. Zij moeten de beslis sende stem hebben. Als er een conflict is waarbij het kind eu thanasie wil, maar de ouders niet, dan moet alles erop ge richt zijn dat conflict op te los sen." Ross-Van Dorp werd in haar mening bevestigd door een te lefoontje van een moeder die haar 13-jarige dochter heeft verloren aan kanker. „Ze vertel de dat het een heel moeilijke tijd was, maar dat ze het steeds eens waren over de behande lingen die haar dochter kreeg. Het gezin had het onderling heel goed met elkaar en daar door kan de moeder toch nog met een goed gevoel terugkij ken op de moeilijke tijd." Het wetsvoorstel zoals het er nu ligt, kan niet rekenen op de steun van het CDA. Volgens de christendemocrate moet het openbaar ministerie dezelfde bevoegdheden houden als nu. De rechter moet altijd kunnen bepalen of er sprake is geweest van een noodsituatie. De toet singscommissies moeten'die taak niet overnemen, zoals het kabinet nu wil. „Voor de arts moet het dilemma blijven be staan. De arts moet alles doen wat hij kan. Alleen als hij echt geen andere weg ziet, kan hij een verzoek om euthanasie ho noreren. Het mag nooit iets ge woons worden, elke situatie is anders." He palliatieve zorg, zorg met veel aandacht voor pijnbestrij ding en stervensbegeleiding, staat in Nederland nog in de kinderschoenen. Het CDA wil daarvoor veel meer aandacht. Daarbij gaat het volgens Ross- Van Dorp niet alleen om meer geld. „Toen ik me met het on derwerp euthanasie ging bezig houden, heb ik ook mijn boe ken over filosofie erbij gepakt. Hoe denken we over ouderen en ouder worden? Wat is lijden? Daar moeten we ons voortdu rend rekenschap van geven." kend bij de politie, maar de woordvoerder wil daar verder niets over kwijt. Onderzoek heeft uitgewezen dat de twee ter plekke, op de Leeuwenveld- seweg, zijn omgebracht. Het stel woonde op een woonwa gencentrum. Waarom ze op de Leeuwenveldseweg waren, is onduidelijk. Dit is een verbin dingsweg tussen het bedrijven terrein in Weesp en de Al. Vijf tien rechercheurs van de politie Gooi- en Vechtstreek onderzoe ken de zaak. IJSBERGSLA per krop °.59 12 bakken I Inaar keuzel ROOMUS vanille of aardbeien «A» literbak van.277 IV KOELEMAN |2 potten] pot 720 ml. «Oj Aantxiifiïen «efcig van ma. 16 t/m 2a 21 aug. 1599 A&PStrv>cr,BV tri 035-5-183333 ELKE DAG GOED NIEUWS

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 3