Oranjes in Oranienburg c WEER Recordschommelaar Wi S Liefdesverdriet leidde tot prins Charles krijgt 'lesje' Het Gesprek van de Dag muiterij op Bounty 138 :5 MAANDAG 16 AUGUSTUS 1999 De 22-jarige Dennis van de Geer uit Fochteloo heeft het wereldre cord schommelen verbroken. De Drent ging donderdagavond om zeven uur van start en verbrak het record 24 uur later. De notering wordt bijgeschreven in het Guinness Book of Records. Van de Geer weet echter van geen ophouden. Hij blijft schommelen, waarschijn lijk tot morgen. De extra grote schommel is door buurtbewoners ge bouwd. Een autobank dient als zitplaats. „Eens in de paar uur krijg ik een extra harde zwieper, die goed is voor 20 minuten schomme len. In die tijd kan ik mooi een dutje doen." FOTO ANP JACOB MELISSEN COMMENTAAR Noord-Ierland kan niet delen Katholiek Noord-lerland is hevig verontwaardigd over het met ge weld opbreken van twee demonstraties tegen protestantse marsen, afgelopen zaterdag. Daarbij wordt wel erg makkelijk voorbij ge gaan aan het feit dat deze marsen waren toegestaan door de zoge naamde paradecommissie, die tijdens het jaarlijkse marsseizoen de weinig benijdenswaardige taak heeft om te beslissen welke pa rades van beide partijen al dan niet mogen doorgaan. Zaterdag bleek opnieuw dat die commissie voor zowel protestan ten als katholieken blijkbaar alleen gelijk heeft als ze de andere kant iets verbiedt. Waren het vorig jaar en en tijdens de verboden eerste marsen van dit seizoen de protestanten die het gezag van dit officiële regeringsorgaan verwierpen, afgelopen weekeinde gooi den de katholieken de kont tegen de krib. De Noord-Ierse politie staat weliswaar niet bekend als brand schoon en onpartijdig, maar ze deed zaterdag niets anders dan ze de afgelopen twee jaar bijvoorbeeld in Portadown deed: ze voerde een besluit van de commissie uit. In Portadown keerden de agen ten zich daarbij keihard tegen protestanten, in Belfast en London derry werden zaterdag katholieken van de straat geslagen. Iedereen die zegt dat dit geweld niet normaal is, heeft groot gelijk. Maar Noord-Ierland is nog lang geen gewone samenleving. De in cidenten aan het einde van een relatief vreedzaam marsseizoen la ten dat nog eens goed zien. De Noord-Ieren, van welke kant dan ook, zijn één ding in elk geval volstrekt verleerd: delen. De gelijk berechtiging waar beide partijen om vragen, houdt namelijk óók in dat ieder zijn deel krijgt waar het om omstreden tradities gaat. De paradecommissie probeert dat wel. Een in potentie veel ge vaarlijkere mars over dezelfde omstreden straat in Belfast mocht vorige maand dan ook niet doorgaan, maar de kleine parade van zaterdag wel. In Portadown bleef de katholieke Garvaghy Road voor de protestanten op slot, terwijl in het nabijgelegen en minder explosieve Lurgan zaterdag wel mocht worden gemarcheerd. Pas als iedereen beseft dat ook de anderen in het nieuwe Noord- Ierland hun plaats moeten krijgen, kan de burgeroorlog een zachte dood sterven. Gebeurt dat niet, dan zal de provincie zich nooit van het geweld bevrijden. Dat zou iedereen die nu op zijn achterste benen staat zich hebben moeten bedenken, zeker in het weekein de waarin duizenden mensen van alle geloven in Omagh geza menlijk herdachten dat een bom een jaar geleden 29 mensen uit hun midden wegrukte. Op de A4 ter hoogte van Schiphol zijn zaterdagavond onder in vloed van slagregens talrijke auto's betrokken geweest bij een ket tingbotsing. Op de pier van IJmuiden werd een windstoot van 83 kilometer per uur gerapporteerd en in Uitgeest brandde een zol deretage na blikseminslag uit. Aanzienlijk meer ellende was in Bel gië waar in Tournai een tornado ongeveer driehonderd huizen zwaar tot onherstelbaar heeft beschadigd. Volgens de Belgische weerdienst zijn er windsnelheden opgetreden tussen de 200 en 250 kilometer per uur. Het boze weer werd veroorzaakt door een randstoring van een depressie bij Schotland. Eerder op de dag had het frontensys teem regen veroorzaakt maar ten opzichte van andere delen van het land waren de hoeveelheden in onze regio tamelijk bescheiden. Zo viel er in de kop van Noord Holland en op de Waddeneilanden meer dan 20 mm tegen gemiddeld min der dan 10 mm bij ons. Tussen de regen van de ochtend en de woeste buien op de late zaterdagavond brak in de middag de zon enige tijd door waarbij het kwik op Schiphol en in Bloemendaal nog tot 20,6 graad steeg. Aan het onstandvastige weer komt voorlopig geen einde. Na enkele buien in de nacht en ochtend klaart het morgenmiddag weliswaar flink op maar 's avonds neemt van het westen uit de kans op regen of buien weer toe. Deze ontwikkeling heeft te maken met een nieuwe depressie die zich boven de Britse ei landen aandient. De tèmperatuur loopt op tot 20-21 graden en na een zwakke start trekt de naar zuid krim pende wind tijdens de avonduren flink aan. In de kustge bieden wordt een krachtige, aan het einde van de avond mogelijk harde wind verwacht. De depressie boven de Britse eilanden trekt tijdens de tweede helft van de week over de Noordzee naar Scan dinavië. Daardoor blijft de kans op buien bij ons vrij groot. Dankzij een uitloper van een hogedrukgebied ten westen van Ierland wordt de buiigheid aan het einde van de week grotendeels onderdrukt. J AN VISS E R De verstoorde relatie tussen de hond en ondergeteken de kent zijn oorsprong in de periode dat ik mijn va der - die toen gemeentelijk deurivaarder was - hielp met het rondbrengen van de aanslagbiljetten voor de hondenbelasting. En zoals postbodes, encyclopedie- verkopers en meteropnemers kunnen beamen, iszo'n klus waarbij je een voordeur moet benaderen waar achter zich met aan zekerheid grenzende waarschijn lijkheid een hond bevindt, niet van gevaar ontbloot. Als je geluk had bleef het bij een diep gegrom of een onheilspellend geblaf op het moment dat je het klepje van de brievenbus opendeed. Maar het is ook weieens voorgekomen dat een trouwe viervoeter spontaan door een glasplaat sprong toen ik onaangekondigd een knerpend tuinhekje opendeed. De confronta ties waaraan ikzelf het meeste plezier beleefde deden zich voor als de hond groot genoeg was om met zijn bek bij de brievenbusklep te ko men. en met malende bewegingen van zijn kaken de acceptgiro van de gemeente naar binnen werkte als ik die voorzichtig (op passen voor je vingers!) naar binnen schoof. Altijd leuk als je weet dar de post wordt gevreten. Jaren eerder werkte ik als zaterdaghulp bij een melkboer, wiens bezorgwijk voor een deel buiten de bebouwde kom lag. We reden in een Volkswagenbusje waarvan de zijdeur altijd was opengeschoven en waarin mijn zitplaats bestond uit twee op elkaar gestapelde melkkratten. Elke keer dat we een boerenerf opreden kwam er, als bij een Engel se vossenjacht, een dolle meute achter ons aan, die er plezier in schepte om naast de schuifdeur mee te hollen en naar mijn DICK VAN DER PLAS broekspijpen te happen. Uitstappen kon ik altijd pas als de melkboer mij ontzette. De honden hadden een heilig ontzag voor hem omdat hij, zoals ik later ont dekte. elk huisdier dat voor zijn voeten kwam conse quent een venijnige schop gaf. Het was in een tijd dat deze handeling nog niet als zinloos geweld werd ge zien, laat staan dat het in iemands hoofd opkwam om een stille tocht tegen het kordate optreden van de zuivelhandelaar te organiseren. Sommige dieren wa ren zo aan het ritueel gewend dat ze zich, als behaag zieke ba vianen, elke keer weer nederig aan zijn lede ren stappers kwamen aanbieden. Ik heb het niet op honden, wil ik met deze omslachti ge inleiding maar zeggen. Hele kleintjes durf ik met een klein stapje opzij nog wel te passeren, voor grote re veins ik opeens bezigheden aan de overkant van de straat te hebben. Twee loslopende rottweilers zijn in staat mij een epileptische aanval te ontlokken. En sinds onze kat zo oud is dat hij voor het doen van zijn behoefte niet meer naar de tuin van de buren kan, mag ik ook weer klagen over de hoeveelheid honden poep op de openbare weg. Op onze camping in Zuid-Engeland heeft iedereen minstens één hond. De meeste kampeerders hebben er zelfs twee. En de overbuurman verraste iedereen in ons tijtje door direct na aankomst vier ijzeren pane len uitzijn caravan te sjouwen, waarmee hij een bui tenkennel voor zijn vijfCO viervoeters kon opzetten. Engelse kampeerders zonder hond gaan op vakantie naar Europa. Engelse kampeerders met hond blijven in eigen land. Ze zijn als het ware gegijzeld door hun liefde voor het huisdier. De Britse regering heeft, in een poging om ziekten als hondsdolheid buiten de kmdsgrenzen te houden, zulke strenge wetten voor het transport van (huis-)dieren, dat elke Fikkie, Bello ofBlackie na een vakantietripje op het vasteland een halfjaar in quarantaine moet. Om die reden zie je op Engelse campings ook geen Nederlandse kampeerders met een hond. Nu is het merkwaardige dat ik met mijn hondenfobie helemaal geen last heb van het feit dat er op onze camping meer huisdieren dan mensen rondlopen. Ik word. niet enthousiast besprongen door kwijlbakken van het formaat kistkalfen ik sjok niet op lemen voe ten door een mestoverschot dat op en rond de wan delpaden is uitgestort. Overal op de camping hangen bordjes van behoorlijke omvang met de tekst 'Every one loves your dog, on a lead' ('Iedereen houdt van uw hond, als hij is aangelijnd'), evenals andere op schriften die de kampeerder erop wijzen dat hij of zij subiet van de camping wordt vemnjderd als zijn huisdier onverhoopt toch een drukje mocht doen dat niet onmiddellijk met het poepschepje wordt verwij derd. In elk stadje dat we bezoeken hangen aanplak biljetten die voor het niet aangelijnd uitlaten van de hond een boete beloven van 300 pond (ongeveer 1000 gulden) en voor het achterlaten van een dampende bolus een boete van 600 pond (ongeveer het dubbele). En dat is kennelijk geen bluf. Op de Boulevard van Brighton zagen we een rijkelijk getatoeëerde bezitter van een pitbull (ijzeren halsband met puntjes) de ontlasting van zijn vechtmachine wegscheppen met het soepele gemak waarmee hij zijn eigen achtenverk moet afvegen. De Britse regering wil in april 2000 een proef van een jaar beginnen, waardoor Britten hun huisdier naar delen van Europa mee mogen nemen zonder dat het dier bij terugkomst een half jaar in quarantaine moet. Wat mij betreft is die proef nu al geslaagd. Tentoonstelling geopend tijdens bliksembezoek Beatrix en Claus Het was een bliksembezoek dat de meeste Oranienburgers lang zal heugen. Al uren voor de komst van koningin Beatrix en prins Claus hadden ze zich voor het gerestaureer de kasteel in het centrum van de kleine stad ten noorden van Berlijn verzameld. Sommi gen hadden zich in afwachting van de komst van het Oranje-gezelschap rijkelijk tegoed gedaan aan de consumpties van de bier- en worsttent bij het kasteel, maar dat had de feestvreugde alleen maar verhoogd. Onstandvastig weer De muiterij op de Bounty is voortgekomen uit liefdesver driet. De leider van de muiters, Fletcher Christian, was er niet in geslaagd het hart van zijn rij ke nicht Isabella Curwen te ver overen en richtte zijn verbol genheid daarover op kapitein William Bligh van de Bounty. Tot deze conclusie komt de schrijfster Fiona Mountain vol gens het Britse zondagsblad The Independent on Sunday na bestudering van manuscripten over de muiterij in het British Museum en uitgebreide ge sprekken met nakomelingen van Christian en Curwen. In april 1789 zetten de muiters onder leiding van Fletcher de autoritaire kapitein William Bligh en diens achttien mede standers op de Grote Oceaan in een sloep. De muiters voeren met de Bounty eerst naar Tahi ti, waar tien van hen werden aangehouden. De overigen, on der wie Christian, reisden ver volgens naar een van de Pit- cairn-eilanden. In de films die in 1935 en 1962 over de muiterij zijn gemaakt, wordt de opstand beschreven als een heroïsch gevecht tussen de edele muiters en de autori taire kapitein. Maar volgens Mountain, die dit jaar een boek over de liefde tussen Isabella en Christian wil publiceren, was de aanvoerder van de muiters vooral opstandig door de hou ding van zijn nicht. Toen Christian nog in Engeland woonde, trouwde Isabella met zijn neef John, die zijn familie van financiële problemen had verlost. Zes maanden na het huwelijk gaf hij zijn voornemen om advocaat te worden op en ging varen. Dat hij zijn nicht niet vergeten was, blijkt volgens Mountain onder meer uit het feit dat hij de Tahitiaanse Mi'mitti met wie hij samenleefde, tot Isabella omdoopte. Volgens een journaal dat het Brits maritiem museum vorig jaar verwierf, is Christian op het eiland vermoord. Zijn graf is echter nooit gevonden, wat sommigen ertoe heeft gebracht erop te zinspelen dat hij in het geheim naar Engeland is terug gegaan. ANP» De zelf ook niet altijd even fijn besnaarde Britse kroonprins Charles heeft een koekje van ei gen deeg gekregen. Zwemmend ergens voor de kust van Cyprus moest Charles enkele dagen ge leden beledigingen incasseren van bemanningsleden van een passerende boot. De krant Mail on Sunday meld de van bronnen bij politie en van diplomaten vernomen te hebben dat omstanders de prins donderdag toeriepen hem een 'lesje te zullen leren'. Ko ningin Elizabeth werd zelfs re gelrecht de hel ingewenst. De indringers zouden ook de prins hebben geïntimideerd door te zwaaien met een harpoenka non. Volgens de Britse tabloid zou Charles een alarmapparaat hebben ingedrukt, waarop een lijfwacht hem te hulp kwam. Die kon tenslotte de prinshaters overreden te vertrekken. Een woordvoerder van prins Charles in Londen wilde alleen bevestigen dat passagiers van een boot op de Middellandse Zee het luxe-jacht waarop Charles van zijn cruisevakantie genoot, benaderden en pro beerden twee leden van de ko ninklijke familie aan te spreken. Volgens de Britse zondagskrant zouden de beledigende opmer kingen te maken kunnen heb ben met gebeurtenissen in de jaren vijftig. Britse troepen in Cyprus vochten toen tegen gu errillastrijders die zich sterk maakten voor onafhankelijk heid. Charles raakte zelf diverse ke ren in opspraak wegens beledi gende opmerkingen over min derheidsgroepen. Na enkele da gen bezinning had hij zelf ook in de gaten dat de woorden hem soms een beetje te snel uit de mond rollen. Rtr-AFP Iedereen houdt van uw hond Toen de helikopter zaterdag middag tegen drie uur landde en de koningin even later ver scheen klonk het gejuich uit de gesmeerde kelen des te sponta ner. Het was voor het koninklijk paar een al op voorhand moei teloos gewonnen thuiswedstrijd in een stad die haar bestaan en naam aan de Oranjes dankt. Een van koningin Beatrix' voor ouders, prinses Louise-Henriet- te was ruim 350 jaar geleden getrouwd met de keurvorst van Brandenburg en dat was het begin van een langdurige relatie tussen Brandenburg, Oranje en Nederland. De koningin was naar Oranien burg gegaan om de tentoonstel ling 'Onder den Oranjeboom' te openen. De tentoonstelling be licht de invloed van de Neder landse cultuur op het hofleven in Duitsland. 'Onder den Oran jeboom' laat meer dan 500 kunstwerken zien, waaronder schilderijen van Rembrandt, Rubens en Van Dijk. Ze was al eerder in Krefeld te zien en gaat in november naai' Apeldoorn, waar ze in een wat overzichte lijker samenstelling wordt ge toond. Want in Oranienburg is de tentoonstelling wel 'erg overweldigend', aldus de direc teur van museum Het Loo, Jo- han Ter Molen. Maar de 'echte' opening vond zaterdag in Oranienburg plaats. De stad had zich opgepoetst, de plaatselijke Konditorei verkocht 'oranjepralines' (met orangeca- ramel en cointreaucreme), en de juwelier had speciaal voor de gelegenheid gemaakte snuis terijen en horloges in de aan bieding, die overigens maar matig verkochten. Burgemees ter Laesicke en de minister-pre sident van Brandeburg, Stolpe, hielden korte toespraken, waar na de Leidse historicus profes sor Groenveld een serieuze po ging ondernam om met zijn voordracht de paar honderd ge nodigden in de broeierige feest tent in slaap te oreren. De ko ningin doorstond het met de routine van een veterane, die weet dat ook aan dergelijke be proevingen een einde komt. De daarop volgende rondgang ver goedde veel, want de 'Oranje boom' laat veel grote kunst zien. Oranienburg wordt meestal in een adem genoemd met een ander oord, waar Nederlanders, zij het dit maal onvrijwillig, eveneens hun sporen hebben achtergelaten: het concentratie kamp Sachsenhausen. Daar werd gisteren een tentoonstel ling geopend over de bijna 4000 Nederlanders die daar door de nazi's zijn gevangen gehouden, geterroriseerd en in vele geval len ook vermoord. Deze minder feestelijke opening werd ver richt door ambassadeur Van Dam. De koningin beperkt haar optredens in dit soort aangele genheden tot vier mei, de na tionale rouwdag. PETER VAN NUUSENBURG Koningin Beatrix en de Duitse bondspresident Johannes Rau bij de opening van de expositie in Oranien burg. FOTO' APSVENKAESTNER jvi MILLENNI meb nog ;hc dagen xiiie de d dvo ;k v; iks l Nog 138 dagen enl JJJ nieuwe millenniun aan. Reden voor de om in een dagelijkj terug te kijken op b rijke gebeurtenisse plaatsgrepen op co 1S ponderende dataii ïvar gelopen 1000 jaar. week: 16 aug 1948: darische honkballe Ruth dood; 17 aug Indonesië onafhan|i9-j van Nederland; 18; 1960: Anti-concept lanceerd in VS; 19 1960: VS-piloot Gaif>nke wers veroordeeld ij aug 1672: moord o|™ broeders De Witt; 2 1911: Mona Lisa ge uit het Louvre. lfze' ;isje ew poli rkin lei cti 16 AUGUSTUS 1948 Als hij op 16 augustus overlijdt, sterft er in dctcEiy\ de Staten een honkbal tze< Nog in hetzelfde jaar v erie< film 'The Babe Ruth Sn ^eb» verhaal van de man, bi n Zei gerlijke stand George! nen Ruth genaamd, die vai lt_ 1935 in de hoogste Am -t de se honkbalafdeling uiti kerh met 714 homeruns lau rkbe een record in handen I „Een man ook die doo prestaties en persoonli sport een geweldige ui heeft gegeven", zegt et «0, balinternational BartV „Hij was een kleurrijk I irdei zowel binnen- als buit! n ee veld." Babe Ruth, gebo aro 1895, vergaart z'n roen n 58 dankzij het immense meruns, door Volkerijlis°he het ultiemste resultaat' honkbalspel genoemd n bij zee, hier in Nederland, de fanatieke liefhebber woordig. „Nog maar jaar geleden zaten wij stelletje fanatiekelingei kaar om, zodra de Ami films beschikbaar wart projector te huren", ve kerijk. „Niks televisiel maar maanden later gen uit Amerika op del middels is honkbal ooi derland een familiespt stek. „Maar zo popult Amerika wordt het n< past hier niet." HENKRUUL» MENSEH Jl i J Voor fotograaf HUBERT FANTHOMMEwas de van Paris Match een ontjugla: klus. Of hij de 187 vrou leden van het Europees ment even wilde fotogra hebben hem het bloede nagels gehaald meldt he jrzic weekblad, dat de foto m de op 130 parlementslede! afdrukte. De dames, zo; foto ook duidelijk zien,I moeilijk stil staan en bit )g t op een beter plekje. Een ellebogenwerk werd daa ikeli geschuwd. De Frangaise imi en staan prominent opo i mi rij, maar de Aerdenhout i ge RIEKE SANDERS-TENI heeft zich in hetgedrani staande weten te houde ;kke kersverse VVD-vertegem iiste wordt op de foto netjes i r oi licht. Minder succes hal iters PLOOIJ-VAN GORSEL.Ger waar staat de liberale pa te vl tariër uit Rijpweteringp' eaai het midden van de foto, achter parlementsvoorzi COLE FONTAINE, maar gezicht zit daarmee ook» leste vouw. bliel De Hongaar MIKLÓS PI' ichti heeft zaterdag een recou rie'. broken dat BUFFALO BI dsfc jaar in handen heeft gens het Hongaarse persfc h MTI reed hij in 24 uuro; ;te paard 486 kilometer. Pi! )e tigde het record op eeni tien kilometer in Fot, dii or n Boedapest. Hij had er2' t zo den voor nodig. WILLIAI d ei oftewel Buffalo Bill, ree t de dag in 1860 483 kiloma izet paard om na een geveciï nor dianen een boodschapo mog brengen. Een andere Ht Om Jozsef Hornyeki, probee' ghj$ terdag ook het record va' er et Bill te breken. Hij moes: n d< op het midden van de gens uitputting opgeven Uivc •gel: :e 1 bez I

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 2