Geraamte Ajax blijft broos r zit weer muziek in PSV Een bescheiden topsporter Irakese spelers gemarteld NDAG 16 AUGUSTUS 1999 HERMAN FILIPPO (1948-1999) In de kracht van zijn leven, was hij zo sterk als een beer. Maar voor Herman Filippo, meervoudig Nederlands kam pioen gewichtheffen, duurde dat leven te kort. Afgelopen zaterdag overleed de ras- sportman op 51 -jarige leeftijd. Een ernstige ziekte velde deze boom van een vent. Hij laat een vrouw en twee kinderen achter. De glorietijd van deze even bescheiden als sympa thieke Leide- naar liep pa rallel aan die van de club waar hij van jongsafaan lid was: LKV De Spartaan. In de jaren ze ventig domi neerde die vereniging het nationale gewichtheffen. Onder leiding van Thomas Brandt en met mensen als Dirk van 't Riet, Theo Sanders, Arie Swagers, Mat Anneeze, Niek Faas, John ten Brinke en Herman Filippo reeg de club kampioenschap pen aaneen alsof het niets was. Bij Dordrecht, Alkmaar en Simpelveld kregen ze er bijna een complex van. Tegen die Leienaars uit de Groene- steeg, zo gold het in die tijd, viel geen eer te behalen. In 1970 werd LKV De Spartaan uitgeroepen tot sportclub van Leiden. Dat was bij de aller eerste uitreiking van die prijs. Ongetwijfeld de meest talent volle van het toen zo hechte stel tillers was Herman Filip po. In de klasse van het licht- zwaar was hij ongenaakbaar. Hij trainde dat de stukken er vanaf vlogen, dikwijls zeven keer in de week. De kroon op zijn werk zette hij in een bom volle Vijf Meihal. Met een ma gistraal nationaal record bij het trekken en het stoten werd hij voor eigen publiek Neder lands kampioen. De enorme vreugdesprong die hij na die explosie van kracht maakte, staat me nigeen nog op het net vlies ge- grift. Internatio naal gezien bleef een doorbraak uit. Met bruin brood,kaas en af en toe een biertje als brandstof schoot je toen te kort tegen de krachtmensen van achter het IJzeren Gor dijn. Hij kon er niet mee zit ten. Als een man van weinig woorden, liet hij zijn daden dan maar spreken in de Groe- nesteeg, het thuishonk van LKV De Spartaan. Daar, voor het eigen selecte publiek, be leefde Herman Filippo zijn meest glorievolle momenten. Hij bleef het gewichtheffen en zijn club tot aan het allerlaat ste moment trouw. Een toege wijd sporter en huisvader is niet meer. LONDEN ANP Irakese voetbalinternationals zijn op last van Uday, de zoon van de Iraakse president Sad dam Hussein, gemarteld nadat zij belangrijke wedstrijden had den verloren. Oud-internatio nal Sharar Haydar Mohammad al Hadithi heeft dat tegenover de Britse zondagskrant The Sunday Times gezegd. Sharar zelf werd twee keer opgesloten in de beruchte Al Radwaniya-gevangenis. Hij werd elke dag op zijn voetzolen geslagen, met zijn blote rug over een lang stuk gravel gesleept en dan gedwon gen in een bak met rioolwater te springen, zodat hij de won den beter zou voelen. Boven dien werd hij uit zijn slaap ge houden en moest hij het stellen met een karig rantsoen van wa ter en brood. Sharar (31) heeft diverse in terlands voor Irak gespeeld. Hij maakte deel uit van het team dat in 1988 aan de Olympische Spelen in Seoul deelnam. Zijn onthullingen brengen de we reldvoetbalbond FIFA in een lastig parket. Na onthullingen in een ande re Britse zondagskrant, de Ob server, stelde zij twee jaar gele den een onderzoekscommissie in. Deze kwam na gesprekken met Iraakse officials en twaalf spelers tot de conclusie dat er van martelingen geen sprake was geweest. De vroegere woordvoerder van Uday, Abbas Janabi, die evenals Sharar niet meer in Irak woont, heeft de uitlatingen van de oud-international bevestigd. Janabi zegt dat hij heeft gezien hoe internationals werden ge marteld, nadat zij er niet in wa ren geslaagd zich voor het we reldkampioenschap in de Ver enigde Staten in 1994 te plaat sen. Uday wilde volgens zijn vroegere woordvoerder de spe lers niet doden. Hij hoopte dat „zij door hun bestraffing zo bang zouden worden dat zij be ter zouden gaan spelen". Volgens Sharar heeft één in ternational door de martelin gen een zenuwinzinking opge lopen en zijn anderen zo ge blesseerd geraakt dat zij ver scheidene weken niet konden spelen. Andere sportlieden be sloten Irak zo snel mogelijk te verlaten. Uday is niet alleen voorzitter van het olympisch comité, maar ook van de Iraakse voet balbond en van de belangrijkste club, Al Rashid. Als dat team een belangrijke wedstrijd ver loor, liet hij de spelers kaalknip pen. Een official van het team had daartoe altijd een scheer mes bij zich. LSI ijke, oven mark caldenhoven ogenschijnlijk achteloos de draad weer op. Blij voor zichzelf na een haperende voorberei- blinkende kleinood in zijn ding, veel blijer nog voor PSV. rhand was een bizarre „Het is heerlijk om zo te begin - kel met het rampseizoen, nen, zeker met die twee." Van I van Nistelrooy, ondanks Nistelrooy knikte bewonderend dl jaar voor PSV goed voor naar de zelfverzekerde Mark oelpunten, wroette mét de van Bommel en de nog wat on- :en schoen eventjes in het wennige Johann Vogel. „Ze zien ite verleden. Liever trok alles en zorgen voor veel meer Nistelrooy na de zege van zekerheid." )p MW de gordijnen naar Van Bommel en Vogel, twee lekomst open. „Heb je die nieuwkomers in het gereno- toekjes gezien?" veerde keurkorps van Eric Ge it drie treffers tegen MW rets, drukten in negentig eenzij- Van Nistelrooy zaterdag dige minuten tegen MW na- fï llessures baren Gerets zorgen lan v voor de tweede keer in twee weken de Belgische dokter 5V begon de voorbereiding Martens. het nieuwe seizoen met Gerets: „Ik wist dat Faber en in selectie van maar liefst Valckx onzekere factoren wa- irtig spelers. Te veel, vond ren, maar dat Addo zou weg- Gerets op voorhand, vallen had ik zeker niet ver- Jaar na het eerste competi- wacht. Dat is een forse tegen- II iduel met MW (4-1) staan er valler." Hoewel Gerets naar vijf verdedigers op non-ac- eigen zeggen nog een video if- En dat vind de Belg weer van een topverdediger bestu- veel van het goede. deert, is een aankoop voorlo- Tegen MW ontbraken bij pig niet aan de orde. „Ik wil »V's opening van het seizoen geen onrust." last Wilfred Bouma en Luc Ook de rentree van Kralj ilis, voor drie wedstrijden (knie) laat nog enkele weken Schorst na zijn rode kaart op zich wachten. De Joegosla- de slotdag van het vorige vische doelverdediger wordt izoen tegen FC Utrecht, Eric tot die tijd vervangen door Ro- ddo (knie), Ernest Faber nald Waterreus. De Limburger 'hillespees), Stan Valckx werd zaterdag luidkeels toege- &ie), Chris van der Weerden zongen door de aanhang van jöie) en doelman Ivica Kralj. PSV, maar kent volgens Gerets C-; in der Weerden wordt deze zijn plaats. .Als Kralj fit is, eek in Rotterdam geope- gaat hij het doel in. Doe ik dat wd en is minimaal twee niet, dan kan ik beter stoppen, aanden uit de roulatie. Addo Ik heb hem mijn woord gege- Eoekt morgen in Antwerpen ven." UK izol drukkelijk hun stempel op het nieuwe PSV. Talent Van Bom mel, de regisseur in spé, en de kille efficiëntie van Vogel zullen in de nabije toekomst de ogen en de hersenen vormen van het Brabantse middenveld. Het jonge duo - allebei pas 22 jaar - was altijd aanspeelbaar, zorgde voor rust in plaats van balver lies en vormde bovenal een doeltreffende en harmonieuze twee-eenheid die op geen fout je was te betrappen. Van Bommel zocht af en toe het avontuur, zette druk op de wankele defensie van MW en wist zich gesterkt door de con stante aanwezigheid van een Zwitserse regelaar. Johann Vo gel, wiens voornaam én rug nummer (14) een verwijzing zijn naai' idool Johan Cruijff, lijkt zakelijkheid tot kunst te hebben verheven. Hij is twee benig en kent in het positiespel zijn gelijke niet of nauwelijks. Spelers als Vogel, met 28 inter lands een van de pilaren van het Zwitserse nationale elftal, zijn dun gezaaid. „Ik ben geen dribbelkoning, geef mij maar direct spel, one-touchvoetbal." De kenner, onder wie Ajax- trainer Jan Wouters op de tri bune, weet dan genoeg. Vogel, met een knipoog naar Van Bommel: „Maar het is gemak kelijker als je samenspeelt met iemand die voetbal begrijpt. Bij Grasshopper vlogen de ballen regelmatig over mijn hoofd. Hier, in Nederland, proberen ze ten minste écht voetbal te spe len." Met Van Bommel en Vogel zit er weer muziek in PSV. Gerets rest een schone taak de twee ruwe diamanten (Van Bommel: 'ik heb maar een paar dagen nodig gehad om aan het niveau Ruud van Nistelrooy begon zijn voetbalseizoen met drie doelpunten tegen MW. Thomas Caers en doelman Hans Spillmann proberen de PSV'er van scoren af te houden. foto anp te wennen') - verder te polijs ten. Zaterdag wilde de Belg 'niet te snel victorie kraaien', maar hij liet niet na de midden velders, inclusief Ovidiu Stinga, te complimenteren. „Ze waren fantastisch. Ik hoop dat dit nog een wedstrijdje of 33 zo door gaat." Een prettiger ouverture had PSV (zonder de geblesseerden Eric Addo, Ernest Faber, Stan Valckx, Ivica Kralj en Chris van der Weerden en de geschorste Luc Nilis en Wilfred Bouma) zich met MW bovendien niet kunnen wensen. De Limbur gers lagen behoudens het eer ste kwartier geen moment dwars. Tot woede van Wim Koevermans. „Dat je respect toont is prima. Maar dat je je tegenstander zomaar een vrije doorgang verleent, zint me ab soluut niet." PSV controleerde én domi neerde. Vooral dat laatste moet Gerets deugd hebben gedaan. Na een rammelende voorberei ding en de affaire rond doel man Ronald Waterreus, zater dag opnieuw luid bejubeld en toegezongen, werd zaterdag toch met enige scepsis afge trapt. Waar PSV stond was on bekend. Maar onder aanvoe ring van Van Bommel en Vogel heeft PSV weer smoel gekregen. Korte combinaties, met de Zwitser, in een hoofdrol zorg den voor een doeltreffende 'rush' van patron Van Bommel. MW sputterde even tegen (kopbal Roel Janssen), maar was na een briljante volley van Van Nistelrooij kort daarop al geslagen. De topscorer tilde zich in de tweede helft vervol gens vlotjes naast Julio Ricardo Cruz op de topscorerslijst, maar dat deed voor de Brabander niet terzake. „Zover als Feyen- oord zijn we nog lang niet. Ik heb ze gisteravond tegen FC Den Bosch zien spelen en vond ze indrukwekkend." Ook voor Van Bommel maakte die ene zwaluw na de veelbelovende start nog geen zomer. ,Als 't straks slecht gaat, kunnen we er ineens geen zak meer van." PSV: Waterreus: Ooijer. Dirkx, Nikifor- ov en Heintze; Stinga (67. Rommc- dahl), Van Bommel. Vogel (88. Van der Doelen) en Khokhlov (79. Kolkka): Van Nistelrooy en Bruggink. MW: Spillman; Falix. Janssen (36. Vonk), Vricsde en Caers (58. Vaessen); Kociski (65. Taiwo), De Jong. Joordcns en Perez: Kortchaguine en Emerson. '°l jllit twijfelt over toekomst h BIÜï Trainer Ruud Gullit van Newcastle United heeft twij- over zijn toekomst bij de Engelse club. Gisteren verloor vcastle (4-2 tegen Southampton) voor de derde maal op rij. de vraag of hij wil opstappen, antwoordde de Nederlander: weet nooit. Ik moet er over nadenken." Voor de Engelse tv- der Sky Sports TV liet Gullit weten na te moeten denken ,r wat hij de afgelopen weken heeft zien gebeuren. „Het pro- eJ1 ra 1 ;m is dat dit team een groot potentieel heeft. Soms is het erg Cac d, soms erg slecht. Dat begrijp ik niet." Newcastle staat na duels puntloos onderaan. Voor de club is het de slechtste 'voedi! ipetiï'estart *n veertig jaar. rgkamp meldt zich af j het Dennis Bergkamp heeft zich bij bondscoach Frank Rijk- d afgemeld voor de vriendschappelijke wedstrijd woensdag ien Denemarken. De aanvaller van Arsenal heeft last van een g u blessure. Zaterdag in het duel met Sunderland (0-0) viel ei*7kamp in de rust uit. Hij kwam verkeerd terecht na een kop- Bergkamp was in maart tegen Argentinië voor het laatst ac- voor Oranje. Rijkaard heeft Pierre van Hooijdonk van Vites- ipgeroepen als vervanger. Van Hooijdonk zat aanvankelijk hehh' kij de selectie omdat hij in de voorbereiding op het nieuwe geblesseerd was geraakt. Hij speelt inmiddels weer en ;te zaterdag in de openingswedstrijd van Vitesse tegen nbuur (1-1) het doelpunt voor de Arnhemmers. o< Groni itvoen te vo e kuni lever t, dan eid iven De Britse springruiters Michael Whitaker en Nick Iton hebben vrijdagavond laat Motel Eindhoven op stelten et. Het duo, dat deel neemt aan het concours hippique van ;enswaard, raakte in de bar slaags. Daarbij sneuvelde een :en tafel. De ruzie liep zo hoog op dat de politie de verhitte ers tot bedaren moest brengen. Er werd geen proces-verbaal erlev' emaa^1- Michael Whitaker, die bij de schermutseling een in een arm opliep, kwam zaterdag niet opdagen voor de ngrubrieken op het erf van de Nederlandse ruiter en organi- ir Jan Tops. Skelton verscheen wel. Beide kemphanen ma- deel uit van de Britse equipe voor de strijd om de Europese van 25 tot en met 29 augustus in Hickstead. dunn eurt mo: centn itse ruiters zetten hotel op stelten kJ.elil ïstraliërs enthousiast voor 'Sydney' ijn tej jEY. De Australiërs hebben voor 465 miljoen gulden kaarten ani teld voor de Olympische Spelen in Sydney. Het organisatie- de ra nité SOCOG heeft dit gisteren bekendgemaakt. Het SOCOG mten. de Australische verkoop op 405 miljoen geschat en heeft dit de m tal een jaar voor de Spelen al ruim bereikt. De inwoners van ort itralië hebben de afgelopen zeven weken de tijd gehad de de oi pen aan te vragen. Daarbij waren toegangsbewijzen voor at- New het populairst. ënnemars pakt wereldrecord terug r-iRYErben Wennemars heeft gisteren tijdens de Summer d beti ssic schaatswedstrijden in Calgary het wereldrecord punten 'lante de kleine vierkamp heroverd op de Duitser Christian Breuer. e vint sprinter deed over de afsluitende 5 kilometer 6.39,90. Dat uiteetvoldoende om onder het vorige record van Breuer (149,238) jneni luiken. Wennemars verzamelde officieus 149,188 punten, in di uni Romme verbeterde het Nederlands record op de 3000 De 1 (er. De Brabander kwam tot een tijd van 3.45,36. neet kdat 3ij vijl inah De Amerikaanse golfer Tiger Woods heeft zondag in dinah, Illinois het PGA Championship gewonnen. Het was iveede grote titel voor de speler die in 1997 de Masters won. ods kwam tot een totaal van 277 slagen, elf onder par. Dat slechts één slag beter dan de Spanjaard Sergio Garcia, die wam op 278. Woods legde de slotronde af in 72 slagen. De 'Cü jarige Woods, derdejaars prof, ging een ronde voor het einde gaan de leiding samen met de Canadees Mike Weir. De laat- kende echter een slechte slotronde: 80, acht boven par. hl irdoor zakte de Canadees af naar de gedeelde tiende plek. Dez ansfer Hasselbaink onzeker De transfer van Jerrel Hasselbaink naar Atletico Madrid is Dedvi jaltijd niet rond en dreigt te worden teruggedraaid als de iwitti injaarden binnen 48 uur niet de helft van de transfersom rmaken aan Leeds United. De man die vorige week de duur- bi speler (40 miljoen) in de geschiedenis van het Nederlandse tbal werd, heeft zich vandaag bij de selectie van het Neder- ds elftal gemeld zonder dat hij weet bij wie hij op dit mo- - :enhi nt onder contract staat. roods wint PGA Championship Niet de daarvoor teruggehaalde routiniers Winter en Verlaat, niet Laudrup of Machlas, maar een Portugees raspaardje, dat in Amsterdam al op stal stond, nam Ajax bij de hand tijdens de met spanning en twijfel tegemoet geziene ouverture van de competitie. Pas met Dani als invaller trok het nieuwe Ajax gisteravond geestdriftig ten strijde en werd tegen Heerenveen een pijnlijk logische 0- 1 achterstand bij rust omgebogen in een 3-2 zege. Amsterdam Henk houtinken verdediging nog geen sprake gpd is. De verpersoonlijking van de haperingen in het Amsterdam se spel is vooralsnog Van Halst. De rol van vrije man bij Ajax is met al zijn facetten voorlopig te zwaar voor de voormalige spe ler van Twente. Vorige week, tegen Feyen- oord, voldeed Van Halst niet met de bal aan de voet, legde Wouters toen uit. Gisteren ver zond Van Halst opnieuw een aantal onnauwkeurige passes, maar zijn trainer tilde nu zwaarder aan zijn onjuiste keu zes bij balbezit van Heeren veen. Wouters houdt vol dat Van Halst tijd nodig heeft en dat klinkt met het oog op Wou ters' eigen historie als Ajacied nog altijd aannemelijk. Maar hard wordt de leerschool voor Van Halst zonder twijfel. Het is zeer goed mogelijk dat Van Halst voorlopig vooral toe kijkend zal dienen te leren. Jan Wouters kon opgelucht ademhalen. Met het geraamte dat de zoekende trainer van Ajax voor ogen heeft, had zijn team aanvankelijk opnieuw een opvoering vol marikementen ten beste gegeven. Maar met Dani voor Van Halst (dezelfde wissel als vorige week in het duel om de Johan Cruijff-schaal tegen Feyenoord) toonde Ajax na rust elan. Het leidde tot drie treffers. En nog kregen de Amsterdammers het benauwd na' een laat doel punt van invaller Hakansson (3-2). Vooral dankzij de nieuwe eerste doelman Grim, die met enkele stijlvolle reddingen aan zelfvertrouwen won, bleven de Amsterdammers overeind. De slotfase was veelzeggend voor het huidige Ajax, waarin van een balans tussen aanval Wouters erkende dat aanvoer der Winter, evenals vorige week de vrije man van de tweede helft, thans met zijn ervaring beter is berekend voor de speci fieke taken op die positie. Daar mee zou tevens een plaats op het middenveld kunnen wor den ingeruimd voor Dani, die daarvoor gisteren nadrukkelijk zijn kandidatuur stelde. De ranke Portugees bevrijdde Ajax in de tweede helft uit zijn ketenen en de Friezen deinsden voor hem terug. Een overtre ding van Talan op Dani lag aan de basis van Knoppers vrije trap, waaruit Laudrup na tus senkomst van Vonk de gelijk maker intikte (1-1). Geïnspireerd door Dani, ont waakten eindelijk ook de fijn zinnige aanvallers van Ajax. Na een voorzet van Laudrup maak te Machlas, aarzelend nog en met dank aan Vonk, zijn eerste doelpunt voor Ajax (2-1). En vanaf de flank, waarop hij de geblesseerde Grcenkjaer ver ving, stuurde Arveladze de bal plots met een fraaie curve naar de verste hoek, onbereikbaar nu voor Vonk (3-1). Hoe anders waren de verhou dingen voor de rust geweest. Schijnbaar om te accentueren dat Ajax (nog) geen ontzag op wekt, had Heerenveen-trainer Foppe de Haan vijf aanvallend ingestelde voetballers op de gladde mat van de Arena losge laten. Met veel positiewisselingen, vooral tussen spits Samardzic en Talan in diens rol als mid denvelder, werden Ajax' defen siecentrum en Witschge (op pa pier Talans tegenstander) op de proef gesteld. Niet toevallig ver zorgden de dribbelende Samardzic en Talan, met het laatste tikje, de niet eens verras sende openingstreffer (0-1). Na het Amsterdam-toernooi en de verloren strijd van vorige week tegen Feyenoord presen teerde Ajax zich opnieuw weife lend aan de eigen aanhang. Het merendeel van de Ajacieden ('nerveus' volgens Wouters) leek met (ieder zijn eigen) on zekerheden van de voorberei ding de competitie ingestapt. Verlaat combineert zijn on wennige wijze van mandekken met, na vier seizoenen in de Bundesliga, voorlopig passes van Duitse snit: in de richting van de aanvallers, maar niet op maat gesneden. Winter kon op het middenveld geen greep krij gen op het onrustige spel en voorin werd Machlas ook giste ren lange tijd niet door zijn ploeggenoten gevonden. Links naast hem speelde Lau drup bovendien anoniem voor rust. Het is begrijpelijk dat Wouters het gezien zijn defen sieve tekortkomingen niet aan durft met Laudrup als centrale middenvelder. Maar het gevolg lijkt, zo mag een voorzichtige conclusie na de voorbereiding en de eerste competitiewed strijd luiden, dat het Amster damse publiek zich tevreden moet stellen met oprispingen van de vooraf bewierookte Deen op de vleugel. Eén ervan, de inleiding tot Ajax' tweede treffer, was Hee renveen te machtig en Wouters had er veel belang bij de kente ring in de tweede helft te bena drukken. Intern zal echter on getwijfeld menig woordje wor den gewijd aan de eerste helft. Die ontnam veel glans aan de competitiestart van Ajax en plaatste de ploeg voorlopig in de schaduw van de concurren ten PSV en Feyenoord. Ajax: Grim; Nieuwenburg, Verlaat, Van Halst (46. Dani) en De Cler (83. Pique); Winter, Knopper en Witschge; Ar veladze, Macnlas en Laudrup. Meerenveen: Vonk; Venema, Hansma, Klompe en Mitrita; Talan, Gerard de Nooijer en Nurmela (60, Hakansson); Samardzic, Huizingh (46. Lurling) en Pahlplatz (74. Denncboom). foto anp Brian Laudrup scoort zijn eerste competitietreffer voor Ajax. Hij tikt de rebound in na een vrije trap van Knoppert.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 17