Eerste transplantatie dunne darm wellicht dit jaar Angst voor prik niet meer nodig Gezondheid MAANDAG 16 AUGUSTUS 1999 Psychiater V is nog eens een fijne fisiater, U zegt nog eens wat', zei de zwakbegaafde vrouw na een paar gesprekken tegen mij. Sa men met haar man liep zij al enige tijd op de polikliniek, om dat hun eenvoudige dagelijkse patronen door hoogoplopende ruzies werden verstoord. Wat zij het liefst samen deden, namelijk in het weekend gezellig op de tribune van hun voetbalclub zitten en een bakkie doen, ging door de ruzies niet meer. Bij de psychiateropleiding hoort een polikliniekstage en ik had, zoals dat gebruikelijk gaat in opleidingsziekenhuizen -daar om krijg je als patiënt met zo veel verschillende artsen te ma ken- de patiënten van mijn voorganger overgenomen. Ken nelijk was hij gewend geweest om een welwillend oor te le- nenl, maar weinig te zeggen. Deze wijze van benadering had nog weinig soelaas geboden. De ruzies gingen gewoon door. Een paar gerichte adviezen maakte een einde aan de zinloze con flicten van het echtpaar en zij konden de draad weer oppak ken en de therapie afsluiten. Het beeld dat Nederlanders van een psychiater hebben, wisselt zeer. De beeldvorming hangt af van de ervaring die iemand heeft opgedaan met de hulpver lening en van de wijze waarop psychiaters in de media wordt afgeschilderd. Dat beeld ver schilt zeer, van de hummende, zich verder in stilzwijgen hui lende dokter -veel voorkomend in films van Woody Allen- tot de moordlustige psychoticus, bij voorbeeld The silence of the lambs met Anthony Hopkins of Psycho van Hitchcock. Door al die verschillende beelden zijn er, denk ik, nog steeds mensen die denken dat een psychiater door de mensen heen kan kijken en daarom zenuwachtig worden als er zich een in hun gezelschap bevindt. Het woord psychiater is samen gesteld uit de woorden psyche (geest) en iatros (arts) en bete kent derhalve geestesarts oftewel zenuwarts. Een psychiater is een medisch specialist evenals een internist, een chirurg of een oog arts. Om tot de specialisatie te kunnen worden toegelaten moet eerst met goed gevolg het artsen examen afgelegd zijn. Een psychiater is dus geen psy choloog of verpleegkundige zo als abusievelijk wel eens ge dacht wordt. Deze verwarring is volgens minister Borst te verkla ren doordat in de geestelijke ge zondheidszorg (GGZ) meer dan 40 beroepen werkzaan zijn De patiënten zouden door de bo men het bos niet meer zien, meent zij en zij wil het aantal beroepen terugbrengen naar een stuk of tien. Öf dat nodig en ver standig is in een tijd waarin de behoefte aan gespecialiseerde zorg toeneemt is de vraag. De psychiater is weliswaar een zeer breed opgeleid specialist maar niet in staat op het complexe werkterrein van de GGZ alle be- handelvormen toe te passen; hetzelfde geldt voor de internist op zijn vakgebied. Het is wel van belang dat de GGZ zelf duidelijkheid biedt over wat er te halen valt en bij wie. Vorig jaar las ik in deze krant een interview bij het af scheid van broeder Dirkx. Hij gaf daarin te kennen op eigen gezag geneesmiddelen voor te schrijven. Behalve dat broeder Dirkx hiermee zijn boekje te buiten gaat, bevordert hij daar mee de gewenste duidelijkheid niet, want het voorschrijven van geneesmiddelen is voorbehou den aan artsen (wordt ver volgd). WOUTER VAN EWUK REDACTIE MARGOT KLOMPMAKER EN SASKIA STOEUN( GERARD AKKERMAN Het transplantatieteam van het Academisch Ziekenhuis in Gro ningen is er klaar voor. Trans plantatiechirurg Rutger Ploeg denkt dat nog dit jaar de eerste dunne-darmstransplantatie in Groningen wordt gedaan. Daar zijn jaren van voorbereiding aan vooraf gegaan. De dunne darm is een moeilijk orgaan om te transplanteren. Niet de in greep zelf is problematisch, maar de reactie van het lichaam op het vreemde orgaan. De af stoting kan heel heftig zijn. Tot enkele jaren geleden was hier door de kans op succes heel klein. „Met de longen en de huid is de dunne darm het deel van het li chaam dat continu in aanra king komt met de buitenwereld. De dunne darm is zo gecon strueerd, dat die al het goede uit het voedsel haalt en het slechte weert." Allerlei cellen zorgen voor een heel hoge weerstand tegen bedreigingen van buiten. „Dat is een heel knap trucje van de natuur, maar tegelijk is dat het grootste probleem bij transplantatie. De kans op afstoting is heel sterk. Zodra de donordarm in het li chaam is gebracht, herkennen die cellen hem als vreemd en proberen hem af te stoten." Die sterke afstoting is voor art sen in Nederland tot nu toe re den geweest af te zien van de transplantatie van de dunne darm. Al in de jaren zestig zijn in Amerika de eerste pogingen gedaan. „De resultaten waren bedroevend. Veel patiënten overleden, waarna is besloten het een tijdje te laten rusten." Inmiddels zijn de medicijnen tegen afstoting zo sterk verbe terd, dat de resultaten van transplantatie veel beter zijn. Die middelen tegen afstoting houden het lichaam min of meer voor de gek. „Het lichaam denkt wel dat er iets aan de hand is, maar weet niet precies wat. De kans op afstoting is daardoor veel minder groot", vertelt Ploeg. De afgelopen jaren zijn in ge specialiseerde centra in vooral Amerika, maar ook in Frankrijk en Engeland zo'n tweehonderd dunne darmen getransplan teerd. De resultaten zijn goed, verzekert Ploeg. Bij driekwart van de patiënten functioneert de darm nog na een jaar. „Bij nieren was dat, toen ermee werd begonnen, maar 50 pro cent." Voor het Groninger team is het moment nu rijp om de ingreep ook uit te voeren. De groep pa tiënten die ervoor in aanmer king komt, is heel klein. Het gaat om ongeveer een op de miljoen mensen, zowel kinde ren als volwassenen, bij wie de dunne darm sterk is verkort als gevolg van ernstige darmkwa len. Waar een mens gemiddeld enkele meters dunne darm heeft, hebben deze patiënten nog maar dertig tot veertig cen timeter. Dat is veel te weinig om de noodzakelijk voedings stoffen op te nemen. Ze zijn dus aangewezen op kunstmati ge voeding via een infuus. Ze hebben vaak diarree en andere problemen. Vroeger gingen veel patiënten met deze kwaal dood. De kunstmatige voeding tast bo vendien de lever aan, waardoor een gecombineerde transplan tatie van dunne darm en lever nodig is. Nu is de kunstmatige voeding zo goed dat de overle vingskansen sterk zijn toegeno men en de schade aan de lever beperkt blijft. Wel hebben kin deren vaak groeiachterstanden. Voor kinderen en volwassenen is dit volgens Ploeg zowel licha melijk als psychisch enorm be lastend. Alles draait om voe ding. Je bent altijd afhankelijk van infusen en genieten is er niet bij. Voor een kleine groep van deze patiënten kan trans plantatie een uitkomst zijn." Als niet te lang wordt gewacht met transplantatie kan, zeker bij kinderen, de lever gespaard blijven. Dan is ook alleen trans plantatie van de dunne darm Chirurg Rutger Ploeg bekijkt een röntgenfoto van een sterk verkorte dunne darm. FOTO GPD JAN DE VRIES mogelijk. Voor de patiënt is dit minder belastend. Op termijn kunnen er in Nederland vijftien transplantaties per jaar worden uitgevoerd. „We zijn al blij als we in de eer- RoboDoc weet injectienaald precies te plaatsen Het prototype van wat de prikrobot moet worden. BEN APELDOORN De angst voor bloedprikken kan in de toekomst aanzienlijk ver minderen met de introductie van de 'prikrobot', die feilloos aanvoelt waar de injectie- of af- namenaald moet worden ge plaatst. De vinding, RoboDoc gedoopt, is van het gerenom meerde Londense Imperial Col lege of Science, Technology and Medicine (ICSTM). Om precies te zijn van het in 1994 opgerichte Laboratory of Me- chatronics and Medicine (LMM), waar medisch systeem ontwerper dr. Alex Zivanovic 85 vaste onderzoekers en een aan tal student-assistenten van uni versiteiten uit binnen- en bui tenland aanstuurt. „De ontwikkeling van een ge automatiseerd systeem voor het prikken van aders", zegt Zi vanovic, „had twee doelen; het wegnemen van ongemakken bij mensen die erg tegen dat geprik opzien en het vergemakkelijken van prikken bij oudere mensen, bij wie het op den duur moeilijk kan zijn om aderen te vinden. Die liggen vaak veel dieper in het lichaamsweefsel weggemof feld dan normaal. En denk ook aan pasgeborenen met hun dunne adertjes." Daarnaast kan het vaak aanprikken van dezelf de aderen leiden tot trombose. „Soms wordt een ader geheel afgesloten door een stollings- prop en moet men overgaan tot permanente, operatief aan te brengen katheters en zelfs by passes." Maar wat maakt het verschil tussen een naald die door een verpleegkundige in een bloedvat wordt geprikt en dezelfde naald die door een vernuftig robotsys teem wordt ingebracht? „Véél verschil", legt Zivanovic uit. „Die twee prikken zijn ab soluut niet hetzelfde. Dat was trouwens een van de belang rijkste redenen om dit systeem te ontwikkelen. De ene ader is de andere niet; bovendien ver andert de elasticiteit van aderen na verloop van tijd. Dit houdt in dat je de naald met een ver schillende kracht moet inbren gen. Voor de ene ader heb je re latief veel kracht of een bepaal de inbrenghoek tussen ader en naald nodig." Volgens Zivanovic wordt door die ogenschijnlijk kleine ver schillen, vooral op de lange duur, veel onnodige schade aan veel geprikte aderen toege bracht. Met alle gevolgen van dien. Het door hem ontwikkel de robotsysteem houdt daar al lemaal rekening mee. Voordat de naald de huid doorboort, worden huid en onderliggend weefsel met gevoelige sensoren op elasticiteit en doordring baarheid afgetast. Aan de hand daarvan wordt de precieze kracht bepaald waarmee de naald moet worden ingebracht: geen grammetje drukkracht te veel of te weinig. Goed, dan is de naald door de robot onderhuids ingebracht, maar hoe weet die robot dan dat het uiteinde ervan in de ge wenste ader zit? Zivanovic: „Tevoren zijn oriën tatie van de ader in het onder- FOTO GPD ALEX ZIVANOVIC liggende weefsel en de aderdik te door de sensoren vastgesteld. Vlak voordat de naald de ader- wand bereikt, wat natuurlijk af hankelijk is van lengte en oriën tatie van de naald, houdt de ro bot even pas op de plaats om aan de hand van de vastgestel de aderdikte de vereiste, ideale penetratie te bepalen. Dat wil zeggen: niet dwars door de ader heen, zoals nu nog vaak ge beurt, maar met de naaldope ning middenin de ader." Zivanovic en de zijnen experi menteren met dit robotsysteem overigens nog niet op mensen. In plaats daarvan is een ingeni eus geheel van kunststoffen ontwikkeld dat qua eigenschap pen vrijwel geheel overeenkomt met menselijk weefsel. Com pleet met bloedvatstelsel. „Straks moet dit robotsysteem, behalve in poliklinieken, ook operationeel worden bij chirur gische ingrepen", zegt Zivano vic. „De chirurg kan zich dan concentreren op het ultieme doel en de meer routinematige handelingen overlaten aan de robot." ste jaren vijf per jaar doen." Het zal nog lastig zijn om geschikte donoren te vinden. „Je kan een kind geen volwassen darm ge ven. Dat past niet. Bovendien is bij deze patiënten de buik vaak Gen spontaan hersteld bij zeldzame ziekte De natuur kan een defect gen spontaan herstellen. Dat blijkt uit een onderzoek bij patiën ten met een erfelijke vorm van bloedarmoede. Het on derzoek is verricht door het Oncologische Onderzoeksin stituut van Vrije Universiteit van Amsterdam. Het gaat om mensen met fanconi anemie (FA), een zeldzaam voorko mende ziekte die in Neder land niet meer dan dertig pa tiënten telt. Zij hebben een grote kans leukemie te krijgen en worden gemiddeld niet ouder dan ongeveer twintig jaar. De oorzaak van de ziekte is een mutatie van het 'FA- gen' in de genetische code. Bij sommige FA-patiënten functioneerde een deel van de bloedcellen normaal, viel de VU-wetenschappers op. Er was sprake van spontaan her stel van het gen-defect in de cellen. Nader onderzoek van de DNA-code van het herstel de gen wees uit dat die op nieuw was veranderd. Die wijziging maakte de eerste mutatie, het defecte gen, goed. De spontane verande ring zorgde er voor dat het gen weer normaal kan func tioneren. De Amsterdammers publice ren hun bevindingen in het augustusnummer van het tijdschrift Nature Genetics. Volgens de onderzoekers is de spontane 'reparatie' nu voor het eerst bij mensen aange toond. Het fenomeen was al bekend uit onderzoek op bac teriën en schimmels. Het natuurlijke herstel bete kent niet dat FA-patiënten volledig genezen, omdat de terugkeer van de functies maar in een deel van de cel len is gevonden. De FA-genen zijn van belang voor het nor maal functioneren van het beenmerg, dat weer zorgt voor de productie van bloed cellen. Rode cellen voorzien de weefsels van zuurstof, de witte cellen zijn belangriijk voor de afweer en bloedplaat- jes zorgen voor de bloedstol- ling. De bloedvorming van FA-pa tiënten is verstoord waardoor ze bloedarmoede krijgen die hun leven bedreigt. Medicij nen kunnen dat proces rem men. Ook kan gezond been merg van donors worden ge transplanteerd. Het is weten schappers nog niet gelukt via gentherapie, waarbij bloed- vormende cellen worden voorzien van een gezonde ko pie van het gen, de ziekte te beheersen. gekrompen, waardoor er min der ruimte is." Toch ziet Ploeg mogelijkheden. Bijvoorbeeld ook voor hele jon ge kinderen met een dodelijk darmprobleem. Nu worden de ze kinderen vaak oi omdat ze niet leven JU. zijn. „Misschien isi tie van de dunne d 7^ een alternatief en h niet langer dood te Om de kans op sue groten werkt het Ai nauw samen met a cialiseerde centra e land. Zo is het acad kenhuis in Nijmege een grote ervaring 1 kunstmatige voedii betrokken bij het se volwassen patiënte dunne-darmtransp Het AZG behoort tc [p„ centra in het land i plantaties mogen 1 Daardoor is veel er daan en ligt het ooi hand dat het Groni een vroeg stadium ingreep wil uitvoer gisch gezien hebbe centra wel de mo[ de ingreep uit te vo wij hebben alles in ook goed af te kunr Soms gaat de lever 'ltl snel achteruit, dan de mogelijkheid van een gecombini plantatie van dunn lever. Dit gebeurt v deren en op dit ma wij het enige centn land dat kinderleve teert." dafj ;ka 0glakt( nbu ir J; Planten met meer ijzer erin de Plantenveredeling is vooral gericht op de ontwikkelii wassen die meer opbrengen en beter bestand zijn tej ten. De Amerikaan Ross Welch gooit het over een an telc Hij probeert planten voedzamer te maken voor de m füté ze rijker te maken aan mineralen of spoorelementen de Talloze mensen krijgen niet genoeg binnen van de m taj die door planten worden geleverd. Zo is ijzertekort et tra wijd probleem voor twee miljard mensen, aldus de 0 nei verbonden aan de Cornell universiteit in Ithaca, New heeft samen met collega's een internationaal project gezet. Hierin wordt gezocht naar variëteiten rijst, tarv bonen en cassave met hoge gehalten aan micro-voed fen die van levensbelang zijn. Achterliggend doel is 0 te krijgen die de beschikbare stoffen uit de grond bet ten en zo goed mogelijk vast leggen in eetbare plante de Welch is er al in geslaagd 24 genotypen bonen te vin< Spr genenbank in het Colombiaanse Cali met sterk uiteer 5 gehalten aan ijzer en zink. In de geselecteerde lijnem de ijzerniveaus van 51 tot 157 microgram per gram di nni wicht en zinkniveaus van 30 tot 65 mg per gram. De 1 [er baarheid, de hoeveelheid stof die het lichaam opneei ze niveaus is onderzocht bij ratten. Daaruit bleek dat de helft tot driekwart van de beschikbare voedingssto men. Dit verschil in benutting is ook gevonden bij vij ina strassen. er 01 Ernst nekkramp erfelijk bep cei Erfelijke aanleg bepaalt waarschijnlijk de ernst van ht urd van een infectie met de meningokokkenbacterie. Dez ke bacterie kan binnen enkele uren leiden tot de dooi bij kinderen. Bij anderen beperkt de infectie zich tot senvliesontsteking, die beter te behandelen is. De bacterie leidt tot bloedstolsels in de kleine bloedvi dens een infectie reageren in het lichaam twee eiwittf mj; ruimt de stolsels op maar de andere bacterie (PAI-1) het opruimen. Ongeveer een kwart van de mensen bi van deze laatste bacterie aan te maken, waardoor het de stolsels niet aankan. Volgens onderzoekers van het Sophia Kinderziekenhi terdam en het Leids Universitair Medisch Centrum (I Leiden heeft de mate van aanmaak van dit eiwit een verklaring. Dat blijkt uit een onderzoek waarbij 175 ra werden betrokken. De resultaten van het onderzoek s 7 zaterdag in het Britse medische tijdschrift The Lancet Iedereen maakt het PAI-1-eiwit aan, maar volgens kin {i J. Hazelzet van het Sophia blijkt 25 procent van de dens een infectie teveel van aan te maken. „Deze men ken niet meer kans om een meningokokkenbacterie pen, maar als het tot een infectie komt, reageren zij d gevoelig op", zegt hij. tb; Nieuwe polssteun tegen RS Volgens het ministerie van sociale zaken en werkgele! rei hebben zeker 1 miljoen PC-gebruikers last van pijn in arm, schouders en nek. Deze aandoeningen, bekendi verzamelnaam RSI, worden veroorzaakt door talrijke, beperkte bewegingen uitgevoerd door een gering aan! )el groepen. De aandoening is pijnlijk, langdurig en vaak te genezen. Daardoor raken steeds meer mensen arbe schikt. Van groot belang is daarom preventie. Dat is onder lijk door een polssteun te gebruiken, die ervoor zorgt den en onderarmen de juiste positie aannemen. De El Gel polssteun is nieuw op de markt en onderscheidt 2 anderen doordat het toetsenbord in de steun wordt gi (DF zodat deze altijd goed is geplaatst. De nieuwe poissta" wikkeld en gemaakt in Zweden en wordt in Nederlani markt gebracht door Ergonomique in Eindhoven. Informatie: Ergonomique, tel. 040-2570890. u E Kruiswoord-min-een Niet het gevraagde woord invullen, maar een woord dat bestaat uit de letters van het gevraagde woord in dezelfde volgorde min 1 letter (B.v Omschrijving "dierenverblijf" Antwoord zou zijn "stal", maar ingevuld moet worden "sta"of "tal" Welke van die twee het moet worden, moet blijken uit de kruisende woorden.) Horizontaal: 1 Zitplaats; 5 kwaad; 7„fout, 8 gat in een vestingmuur; 9 zwemvogel; 11. hoofdstad van Albania; 14. stuk stof; 16. zangstem; 17. fris; 18. kledingstuk; 19. sporenplant; 20. boogbal; 22. rangtelwoord, 25. uitstapje; 27 vishaak; 29. gemene voetbalovertreding, 30. aardgordel; 31 getroffen. Verticaal: 2. Talent; 3 ijverig, 4 zware hamer, 5. trillen; 6. ploegsnede, 8. kleine heuvel; 10. koffiedik; 12. alarmtoestel; 13. marmeren knikker; 15. dashond; 16 kleur op de wangen; 19. strijkijzer; 21 riviertje, 22. kattenkruid; 23. drietal; 24. Joodse wetsrol; 26. salonheld; 28. Griekse letter Oplossing van zaterdag: Horizontaal 1 Ceel; 4. trek; 7 ar; 8. are, 10. ba; 13 evergreen; 16. al; 17. en, 18. edel, 19. eega; 20. eg; 22. ge; 23. smeergeld. 25. af; 27. esp; 29. je; 30. haal; 31. aval. Verticaal 1 Cake, 2. er; 3. la; 4. te; 5 eb, 6. karn; 9. rage; 11. belegen; 12. zeeëgel; 14. vadem; 15 engel; 21. tres; 23. sjah; 24. deel; 26. fa; 27 el; 28. pa; 29. ja.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 16