'Leiduinen moet nu in beweging komen 'Reorganisatie luidt eind in va,( kerk ve rn ie u wii u Bocelli favoriet paus voor millenniumhyme Kerk Samenleving Processie voor de heilige Jeroen MAANDAG 16 AUGUSTUS 1999 VANDAAG o Joachim, de heilige van 16 augustus, is volgens I 0 het apocriefe (niet officieel erkende) Evangelie van Jakobus de naam van de vader van Maria en echtgenoot van Anna. In het Oosten werd hij al vroeg vereerd. Kruisvaarders namen in de middeleeu wen verhalen mee over Joachim, waardoor zijn verering in het Westen pas in de twaalfde en dertiende eeuw opgang kwam. De opa van Jezus ontvangt, volgens het Evangelie van Jakobus, de goddelijke boodschap dat hij Anna zal ontmoeten onder de Gouden Poort in Jeruzalem en dat zij een dochtertje (Maria) zullen krijgen. Bij deze ontmoeting omhelzen ze elkaar. Een moment dat menig kunstenaar sinds de twaalfde eeuw heeft vereeuwigd in zijn werk. 'Eclipswijn' weggezet voor 2081 tihany Hongaarse monniken willen dat de volgende generaties met een goed glas wijn napraten over de laatste zonsverduiste ring van deze eeuw. Daarom hebben broeders van de Tihany Abdij aan het Balatonmeer 5000 flessen wijn mèt brieven van ooggetuigen opgeborgen in een wijnkelder, 14 meter onder het klooster. De flessen witte wijn en enveloppen mogen pas tijdens de volgende verduistering, op 3 september 2081, door het nage slacht worden opengemaakt. Toekomstige generaties monni ken, hun abten, en de gemeente Tihany zullen erop toezien dat niemand eerder dan in 2081 een glaasje schenkt. De Hongaarse President Arpad Goncz was een van de fijnproevers die voor 10.000 forint (ruim 90 gulden) voor zijn nazaten een fles Hon gaarse Somloi Juhfark uit 1997 reserveerde. In de rij voor huilende Maria cluj Rond de 180.000 Roemeense katholieken kwamen gelovi gen zondag naar het Niculaklooster in Cluj om het schilderij van de heilige maagd Maria te kussen. De gelovigen stonden er uren voor in de rij. De Maria op het doek, in 1681 geschilderd, zou in 1699 bloedige tranen hebben gehuild. foto epa londen anp Paus Johannes Paulus IJ houdt in het geheim audities om een zanger te kiezen voor de Vati caanse millenniumhymne. De blinde Italiaanse tenor Andrea Bocelli geldt als favoriet, maar er liggen diverse kapers op de kust, zoals zijn landgenoten Amadeo Minghi en Franco Bat- tiato of misschien ook Bob Dy lan. De hymne zal voor het eerst te horen zijn in de kersmacht, als de paus het heilig jaar af kondigt. De paus opent dan de heilige deur van de St. Pieter, die net als de soortgelijke deu ren van de drie andere grote basilieken van Rome alleen in een heilig jaar open is. De cou pletten van de hymne, die in vijf talen zullen worden ver taald, zijn een streng bewaard geheim. Bocelli geldt als favoriet, om dat bekend is dat hij twee jaar geleden bij het Vaticaanse kerstconcert grote indruk op de paus heeft gemaakt. Volgens de Britse zondagskrant The Sun day Telegraph heeft hij twee weken geleden om 07.30 uur in de ochtend bij de paus op diens zomerverblijf Castelgandolfo auditie gedaan. Volgens een Va ticaanse functionaris was het optreden een groot succes. „De paus was zeer ingenomen met het optreden en streek aan het eind door Bocelli's haai", zegt hij. Maar anderen maken nog hun opwachting bij de kerk vorst. De paus is een fan van Bob Dylan, sinds die twee jaar geleden in Bologna voor hem optrad. Ook Whitney Houston en Cliff Richard zijn in beeld. Het Vaticaan verwacht veel van de hymne. Het hoopt het verkoopsucces van Abba Pater te overtreffen. Van deze cd, waarop Johannes Paulus het Pater Noster zingt, zijn in de wereld meer dan drie miljoen exemplaren verkocht. REDACTIE AAD RIETVELD WEEROVERZICHT BUITENLAND Weersvooruitzicht KNMI Geldig tot en met maandag. Finland: Zonnige perioden. Later in het oosten meer bewolking en een toenemende kans op een fikse re gen- of onweersbui. Middagtem- peratuur uiteenlopend van circa 13 graden in het noorden tot te gen de 20 in het zuiden. Noorwegen: In het midden en noorden flink wat zon. In het zuiden bewolkt en een aantal stevige regen- en on weersbuien. In het zuidoosten lo kaal veel neerslag. Maxima tus sen 14 en 19 graden. Zweden: In de zuidelijke helft meest be wolkt en buiig met hier en daar flink wat neerslag. In de noorde lijke helft droger en ook geregeld zon. Middagtemperatuur tussen 16 en 20 graden. Denemarken: Wisselend bewolkt en van tijd tot tijd buien, ook kans op onweer. Middagtemperatuur rond 19 gra den. Engeland, Schotland, Wales en Ier land: Nogal wisselvallig met regen of buien en vooral maandag veel wind. Met name in het oosten van Engeland ook zon. Maxima van 15 graden in het noordwesten tot tegen de 20 graden in Zuidoost- Engeland. België en Luxemburg: Soms zon, maar van tijd tot tijd ook buien met kans op onweer en windstoten. Met zon maxima iets boven 20 graden, tijdens buien iets lager. Noord- en Midden-Frankrijk: Wisselvallig met nu en dan regen en onweersbuien, maandag voor al in de oostelijke departementen lokaal zeer veel neerslag. Dinsdag in het oosten overwegend droog en juist in het westen meer bui en. Maxima van een graad of 19 in de buurt van het Kanaal tot 23 in het oosten. Portugal: Zonnig, maar langs de noordwest kust ook wolkenvelden en in de ochtend lokaal mist. Droog. Mid dagtemperatuur van 22 graden bij Porto tot 37 in het zuidoosten. Spanje: Veel zon maar in de Pyreneeen en langs de Golf van Biskaje ook wolkenvelden en soms regen. Maxima aan de stranden rond 30 graden, landinwaarts rond 35. Langs de Golf van Biskaje mid dagtemperatuur rond 22 graden. Canarische Eilanden: Zonnig, maar aan de noordkant van de eilanden ook wolkenvel den. Middagtemperatuur tussen 27 en 32 graden. Soms veel wind. Tunesië: Veel zon en erg warm met maxi ma van 38 graden aan de stran den in het noorden tot ruim 40 in het uiterste zuiden. Zuid-Frankrijk: Langs de Middellandse Zeekust zonnige perioden. Elders meer bewolking en vooral maandag en kele forse regen- en onweersbui en. Vooral in de Alpen veel regen. Maxima van 20 graden in de Ven dee tot 30 in de Languedoc. Mallorca en Ibiza: Veel zon. 's Middags ongeveer 31 graden. Italië: Flink wat zon. Met name in de bergen in het noorden ook kans op een regen- of onweersbui. In het noordwesten maandagavond zware buien met lokaal veel neer slag. Middagtemperatuur van 27 graden in het noorden tot 33 bewolkt opklaringen hagel lagedruk mist windrichting H hogedruk vV luchtdruk ii >yC zonn'g 19 temperatuur -ïooo— hecto paso De opheffing van het Dioce saan Pastoraal Centrum (DPC) in de zuidelijke bisdommen luidt het einde van de vernieu wingsbeweging in de Rooms- Katholieke Kerk in Nederland in. Het lijkt erop dat de bis schoppen en priesters de lei ding in de kerk weer stevig in eigen hand willen houden. Dat betoogde de vroegere di recteur van het DPC in Den Bosch, J. Versantvoort, zaterdag in het radioprogramma Kruis punt. „Het DPC was een instru ment voor de vernieuwingsbe weging in de kerk. Als je met de vernieuwingsbeweging stopt, dan ligt het voor de hand dat je het instrument ook laat varen", zei Versantvoort. De pastorale centra van de bisdommen waren ooit een vrucht van het Tweede Vati caans Concilie (1962-1965). Het bisdom Roermond besloot on langs het DPC op te heffen. Daardoor krijgt hulpbisschop De Jong meer bevoegdheden. Ook het bisdom Den Bosch wil af van de bestuurslagen die zich tussen de parochies en de bis domstaf bevinden. De dekena ten en het DPC verdwijnen. Bis schop Hurkmans wil zo het ker kelijk leven in de parochies nieuw leven inblazen. Versantvoort betreurt de keu ze voor een 'platte organisatie', waarnaar Hurkmans zegt te streven. Het is volgens de ex- priester een landelijke trend, dat de leiding in de gestoord wil worden fessionele krachten gen, filosofen en mieste schappers. De kerkleiders ruileJStic kelijke vernieuwing in tegen een bewegin tauratie of contra-i „Het moet maar eens zijn met de vemieujrrar daarvan volgens Ve lun het motto. Hij vree: (0 kerkleiding de hiëi erh structuur wil herstellef r 1 Bisschop Wiertz mond zei in een reac sluiting van het DPC jaar bestond, een loi nistratieve ingreep i: geen enkele andere bij", benadrukte hij. toch niet zo goed fun moet je niet schuwen anderingen aan te Het DPC was volg bedoeld als een verbefop de organisatie, om de diensten van het bisd een koepel te breng feitelijk betekende hi een overleglaag bij voorzitter van het heeft volgens Wierü seerd deze bestuursla: n j< halen. „Bij ons was he r da pel petten boven elka jke ris W. van Meijgaardei Bosch zei te hopen dal i v: nemers van het i DPC in de naaste 'heel coöperatief me domstaf zullen werke dan vernieuwing van het p is. der LEIDSCH DAGBLAD (Opgericht 1 maart 1860) TELEFAX Advertenties. 071- 5323 508 Familieberichten: 023- 5317 023- 5320 216 Redactie: 071- 5321 921 Hoofdredactie: 071-531592 ADVERTENTIES Maandag t/m vrijdag van 8.301 lig 071- 5356 230 RUBRIEKSADVERTENl|n' Maandag t/m vrijdag vi 071-5143 545 ABONNEMENTEN bij vooruitbetaling: per maand (acceptgiro) per kwartaal (acceptgiro) per half jaar (acceptgiro) per jaar (acceptgiro) Abonnees die ons een machtiging het automatisch afschrijven v: abonnements-geld, ontvangen ƒ1 n„, betaling. 0 VERZENDING PER POS Voor abonnementen die per post (N OOK worden verzonden geldt ei aan portokosten per verschijndag. LEIDSCH DAGBLAD OP CASSE Voor mensen die moeilijk lezen,! hebben of blind zijn (of leeshandicap hebben), is een san eh, van het regionale nieuws ui' Dagblad op geluidscassette informatie 0486-486486 (Centrum voor Gesproken Lectuu ONGEVALLENDIENST Rijnland Ziekenhuis, vestiging St. Elisabeth: 24 u. per dag. Diaconessenhuis: maandag t/m vrijdag 08.00-17.00 u. (uitgezonder feestdagen). Leids Universitair Medisch Centrum: 24 u. per dag. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Rijnoord: geen ongevallendienst INLICHTINGEN BEZOEKUREN ZIEKENHUIZEN Diaconessenhuis: tel. 071-5178178. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Elisabeth: tel 071-5454545. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Rijnoord: tel. 0172-463131. Leids Universitair Medisch Centrum: tel. 071-5269111 Nc NOORDWUKEen kleine veertig gelovigen trokken zondag in processie dor Noordwijk om de heilige Sint Jeroen te herdenken. Jeroen kwam in de negende eeuw van Schotland naar Northgo (het huidige Noord- wijk) om het christendom te verkondigen. Van de middeleeuwen tot in de jaren zestig werden grote processies gehouden, onder meer langs 'de vijf heilige bruggen', die vroeger toegang gaven tot de be devaartplaats Noordwijk. Drie jaar geleden werd de processie in ere hersteld. De heilige Jeroen werd op 15 en 16 augustus 856 na Chris tus gemarteld en vermoord door invallende Noormannen, omdat hij zijn geloof niet wilde afzweren. foto taco van der eb plaatselijk in het zuiden. Corsica en Sardinië: Vrij zonnig. Maandagavond of dinsdag kans op een bui. Maxima van 29 tot 34 graden. Griekenland en Kreta: Zonnig en warm. Maxima op de meeste stranden rond 30 graden, landinwaarts warmer. Turkije en Cyprus: Droog en overwegend zonnig. Maxima aan zee meest tussen 32 en 38 graden. Duitsland: Zonnige perioden, maar soms ook buien en kans op onweer. Maxi ma van 19 graden in het noord westen tot 26 in het zuiden. Zwitserland: Bewolkt en maandag zware re gen- en onweersbuien. Plaatselijk erg veel neerslag. Dinsdag afne mend buiig en vooral in het zui den vrij zonnig. Maxima eerst 26 graden, dinsdag in het noorden lager. Oostenrijk: Tsjechië en Slowakije: Maandag perioden met zon en weinig buien. Dinsdag opnieuw zeer wisselvallig. Middagtempe ratuur tussen 22 en 26 graden. Fusie dekenaten Leiden en Bollenstreek op 10 november officieel De voorbereidingen om te komen tot een fusie tussen de dekenaten van Leiden en de Bollenstreek, naderen hun einde. Op 10 november is het zover, dan gaan de beide dekenaten officieel verder onder de nieuwe naam Lei duinen. Die naam is door de parochies en de besturen verkozen boven 'Leiden/Bollenstreek' en 'Geestgron den'. monique witteman Volop in ontwikkeling zijn de dekenaten al lange tijd. Het bis dom heeft inmiddels twee jaar geleden aangegeven, dat de werkgebieden groter moesten worden. Lange tijd hebben zo wel de Bollenstreek als Leiden tegengesputterd. De algemene mening daarbij was dat de bei de dekenaten goed functioneer den, onafhankelijk van elkaar en dat een fusie dus niet nodig was. Toch wordt de samenwer king nu een feit. Een moeilijke periode is ach ter de rug, zeker in de Bollen streek, waar na het ontslag van deken J. Straathof veel stil is ko men te liggen. „Er werden geen nieuwe initiatieven meer ont plooid. Niemand wist hoe het verder ging, en dus gebeurde er eigenlijk niks meer," zegt de 'nieuwe' deken Hans Ammer- laan, die deze maand precies een jaar in functie is. Dat jaar heeft hij voor het overgrote deel besteed aan de voorbereidin gen van de fusie. „Maar het pastorale handwerk wilde ik niet opgeven, dus ben ik nu voor 70 procent deken en voor 30 procent verbonden aan de Joannes de Doperkerk in Kat wijk, als pastor." In totaal werken er bij de bei de dekenaten zo'n tien mensen. Voorlopig hebben zij hun werk plek nog op twee locaties. Het valt beslist niet mee om een nieuwe locatie te vinden, heeft Ammerlaan gemerkt. „Het zou nog wel lukken als geld geen rol speelde, maar dat speelt het wel. We zoeken een plaats die centraal gelegen is. Als dat niet lukt, dan moeten we praktisch zijn en blijven we voorlopig op de huidige locaties in Noord- wijkerhout en Leiden. Maar het is uiteraard wel de bedoeling tijd Met het nieuwe be ri de het ondertussen wel jahf merlaan: „Dat gaat 1 maximaal zeven me de deken. We hebbei ken gehad met mensi 1 hebben i*j te termijn praten \vi eens drie kandidate «ar dien neemt uit de kenaten een lid van bestuur plaats in h de b bestuur, dus dat loop rajjü Dekenaal coördinator Truus Wüts en deken Hans Ammerlaan. dat de mensen zo snel mogelijk met elkaar werken. Heel voor zichtig is de samenwerking bij hen overigens al begonnen. Zo werken de jongerenpastores sa men en vanaf volgende maand zullen de pastores uit Leiden en de Bollenstreek ook om de maand met elkaar vergaderen." Voor de vrijwilligers die aan de dekenaten verbonden zijn, is de samenwerking nog heel pril, weet dekenaal coördinator Truus Wüts. „Er zijn zoveel fa cetten aan zo'n samengaan ver bonden, dat je niet alles tegelijk kunt. Op organisatorisch en be stuurlijk gebied moet alles eerst foto dick hogewoninc rond zijn. Verder hechten we een groot belang aan de publi citeit, waar we de laatste tijd - zeker sinds ons periodiek het 'dekenaal bulletin' niet meer gemaakt wordt - niet veel meer aan hebben kunnen doen. Een boekje moet er in ieder geval heel snel weer komen." In oktober nemen oude dekenaten noj In Leiden gebeurt da tober, in de Bollenso oktober. Met een kc en een feestavond periode van vele jarJpRP ten. Deken Ammerlaan ning dat 'het goede i ieke elkaar gehad hebt' ge irop worden. „Daarna wij lak v snel mogelijk beginne irk v eigenlijke werk: het nen van de parochiesïger; we dit jaar nauwelijk n gil gekomen met al de len.' De zaadjes zitten grond en die gaan hi groeien. De tijd om ei oogsten is nog niet ken, daarvoor is hin vroeg, maar ook dat ki Zout

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 10