gJG wil Duitse bank voor 4,6 miljard rbod bestrijdingsmiddelen bedreigt teelt Ex-mariniers in actie tegen piraterij Economie (iphol wil onderzoek ir 'variabele' groei juc 14 AUGUSTUS 1999 .om^JP voor v°Hedige overname' dan de slotkoers in Frankfurt van donderdag. Na de bekend- JG heeft nooit eerder making van het bod, steeg het ilandse instelling zo- aandeel direct naar 43 euro. De geboden voor een periode waarin aandeelhouders nk. Voor een aandeel hun aandelen kunnen aanbie- is ING bereid 45 eu- den, sluit op 24 september. Ook len, 32 procent meer ING-beleggers reageerden posi- ft een bod uitgebracht op de resterende aandelen van de Duitse BHF-Bank. -verzekeraar maakte gisteren bekend daarvoor 4,6 miljard gulden te willen en. Vorig jaar bemachtigde ING al 42 procent in de zesde handelsbank van d, die een marktwaarde heeft van zo'n 3 miljard euro. tief op het nieuws: ING schoot meteen 95 eurocent omhoog tot 48,60 en versloeg daarmee de AEX-index. BHF-Bank, die in 1995 naar de beurs ging, heeft een balans totaal van bijna 110 miljard gul den. De ING Groep is ongeveer tien keer zo groot. De Duitse in stelling ontstond in 1970 uit een fusie tussen de Frankfurter Bank en Berliner Handels-Ge- sellschaft. BHF-Bank richt zich vooral op advisering aan grote en middelgrote ondernemingen en institutionele en particuliere beleggers. Er werken 2900 men sen. Begin vorig jaar zette ING de eerste schreden op de Duitse markt met de aankoop van thuisbankier Direktbank de Duitse markt. Een half jaar later nam de Amsterdamse bank een belang in handelsbank BHF- Bank, omdat zij haar marktpo sitie in het buurland verder wil de uitbreiden. Na een jaar in tensieve samenwerking, acht ING de tijd nu rijp voor een vol ledige overname, licht een woordvoerder van het concern de stap toe. De afgelopen jaren heeft ING verschillende megaovernames gedaan. In 1995 nam het de failliete Britse effectenbank Ba rings over. Twee jaar later be gon het concern helemaal groot in te slaan: de Belgische bank BBL en de Amerikaanse zaken bank Furman Selz werden voor respectievelijk negen miljard en 1.2 miljard gulden ingelijfd. De eveneens Amerikaanse verzeke raar Equitable of Iowa kostte 4.3 miljard gulden. Verder ver grootte ING haar belang in het Franse CCF tot zes procent. en tuinbouwwereld in rep en roer ERSE en tuinbouwers zijn roer door het verbod bruik van een aantal gsmiddelen. De boe- e verwerkende indu- ■ezen dat een deel van uit Nederland ver- het verbod op het van bestrijdingsmid- ïandhaafd blijft. Te il dan uitwijken naar inland, waar de mid- wel zijn toegestaan. otie is ontstaan door t van het College voor ing van Bestrijdings- (CTB). Het CTB heeft onderzocht die wor- uikt in bestrijdings- Het CTB toetst de aan hun milieuvrien- en hun toxicologi- nschappen, de giftig- r planten, dieren en Als een stof niet aan a voldoet, wordt de ngetrokken. :t dat een groot aantal m de lijst te slecht is nilieu of te gevaarlijk ;ezondheid van mens Per 1 januari 2000 gebruik van die stof- m verboden. Het pro- or de akker- en tuin- vooral in het feit jor alle verboden stof- ternatief is. Daardoor mogelijk om ziekten den of beesten te be loeren en tuindersor- evenals bij de poli- de vrees dat de boe- rboden middelen ge- jven gebruiken. Ook ntief spuiten om mo kten bij voorbaat de drukken, zal toene- de vrees. leer waarschijnlijk dat van doperwten, tuin- sperziebonen zal ver- ils het besluit van het ndhaafd blijft", zegt L. hoofd landbouw bij ïfabriek Hak. Volgens kunnen boeren de van de producten niet anderen als er geen gsmiddelen mogen ebruikt. „We moeten het buitenland voor ducten, maar het is dat dat mogelijk is. "wten is het bijvoor- het grootste belang inen een paar uur na al verwerkt worden, orden ze zuur en kun- et meer gebruikt wor- conserven". akkerbouwers o de dupe worden. De peulvruchten worden vaak gebruikt als rota- Aardappelen kunnen eld maar een paar jaar taar op hetzelfde per- eld worden. De boer een jaar tuinbonen in )dem weer geschikt te lor een volgende aard- fruittelers vrezen dat ze geen fatsoenlijke appels en peren meer kunnen produce ren als de aangekondigde sane ring van de bestrijdingsmidde len doorgaat. De ruim 2500 fruittelers in Nederland hebben toch al moeite het hoofd boven water te houden, want de prij zen voor appels en peren zijn al jaren zeer laag. Die lage prijzen zijn voor J. de Koeyer, voorzitter van de Ne derlandse Akkerbouw Vakbond een van de grootste problemen. „Wat me steekt in de discussie is dat het nu net lijkt of de ak kerbouwers per se gif willen spuiten. We kunnen wel telen zonder bestrijdingsmiddelen, maar dan is de opbrengst veel lager. Als dat wordt gecompen seerd door hogere opbrengst- prijzen, willen akkerbouwers best zonder bestrijdingsmidde len werken". Het is echter waarschijnlijker dat er goedkope import uit het buitenland komt, weet ook De Koeyer. „Het probleem is dat het verbod alleen voor Neder land geldt en niet voor Europa. Als de teelten naar het buiten land verdwijnen waar wel met bestrijdingsmiddelen gewerkt wordt, is het milieuvoordeel per saldo nul". Het verbod öp de middelen steekt temeer omdat de laatste jaren al veel is gedaan aan het beperken van het gebruik van bestrijdingsmiddelen. „We voe len ons in het pak genaaid door dit besluit", aldus De Koeyer. Ook bij de bloembollentelers is onrust ontstaan. „Bij ons gaat het om een zestal middelen die onmisbaar zijn. Vooral de teelt van lelies wordt heel moeilijk, misschien zelfs onmogelijk", al dus Jeanne van Beek, beleids medewerker bij de Koninklijke Algemeene Vereeniging voor Bloembollencultuur. „Ook bij de narcis, de krokus en de ane moon krijgen we grote proble men". De boeren en tuinders willen nu dat een aantal onmisbare middelen alsnog worden toege staan. Daarvoor is een commis sie in het leven geroepen, de Commissie Ginjaar. De com missie bekijkt in opdracht van de ministeries van landbouw, milieu, volksgezondheid en so ciale zaken of bepaalde midde len die verboden zijn alsnog moeten worden toegelaten. Uiteindelijk besluit de politiek of de adviezen worden overge nomen. Inmiddels hebben CDA en WD al laten weten dat de onmisbaarheid van een bestrij dingsmiddel een belangrijk cri terium is voor toelating. VVD noemt verbod onwerkbaar DEN HAAG ANP De WD vindt dat er een on werkzame situatie ontstaat als Nederland 42 bestrij dingsmiddelen in de land en tuinbouw verbiedt. De Tweede-Kamerfractie van de WD stelt dat Nederland niet mag afwijken van andere Eu ropese landen. Anders ont staat oneerlijke concurrentie en illegaal gebruik. Het voorgenomen verbod maakt teelt van uien, worte len, appels en peren in Ne derland praktisch onmoge lijk, meent de WD. „We hechten veel waarde aan het milieu, maar met deze maat regelen wordt het kind met het badwater weggegooid", aldus Kamerlid Geluk. Fractievoorzitter Schutte van het GPV vroeg woensdag al opheldering aan staatsse cretaris Faber (Landbouw) over het voorgenomen ver bod. Schutte vraagt zich af of het CTB niet te snel met een besluit komt. Een rapport over de onmisbaarheid van de middelen verschijnt pas over enkele weken. Ook de fractie van CDA heeft vragen gesteld over het gifverbod. Steeds meer schepen op volle zee doelwit van geweld en berovingen •tel van algemeen di- G. Cerfontaine van komt er een onder- t de mogelijkheid om laven in drukke jaren laten groeien dan is ol mag jaarlijks met iegbewegingen groeien totaal van 460.000 in ]ut fontaine wil nagaan of ii 'orden vastgehouden 'aste aantal van 20.000 Een andere verdeling mogelijkheid dat in c jaar de 'reservepot' angesproken met de ngen van een jaar e groei met 20.000 lan en starts niet zijn ge- 'io lordvoerder van Schip- >10 ïdrukte vrijdag dat het niet de bedoeling is de oei van de luchthaven linderen. De 460.000 egingen blijven recht overeind staan. De sector kreeg voor 'deze groei in 1998 toe stemming van het kabinet op voorwaarde dat de vastgestelde milieunormen niet worden overschreden. Cerfontaine deed zijn voor stel onlangs tijdens een bijeen komst van de luchtvaartsector binnen het zogenoemde State- gisch Overleg Schiphol. Zijn voorstel is ingegeven door de tegenvallende groeicijfers voor dit jaar. De luchthaven mocht naar 400.000 groeien, maar komt naar verwachting uit op 395.000 vliegbewegingen. Oor zaken zijn onder andere de Kosovo-oorlog en de terugval van het binnenlandse vliegver keer. De bedoeling is dat de sector zelf het onderzoek doet samen met vluchtcoördinator H. Wijk huizen, de functionaris die on der de vliegmaatschappijen de vergunningen verdeelt die een maatschappij het recht geeft van Schiphol gebruik te maken. ROTTERDAM GPD Een Nederlands particulier beveiligings bureau pakt de piraterij op zee aan. Sa tellites Maritime Security (SMS) levert beveiligingsteams aan schepen die varen in gebieden waar veel 'zeerovers' actief zijn. SMS zegt te kunnen beschikken over 225 Nederlandse mariniers en anti- terroristenexperts, die bereid zijn de krijgsmacht te verlaten. SMS is opgezet door twee oud-mari niers. Zij denken voldoende werk te kunnen bieden aan de hoogopgeleide en goed getrainde mariniers. „Er zijn vol doende risicogebieden waarvoor verze keringsmaatschappijen de premies voor het verzekeren van schip en lading wil len verlagen als er beveiligingsspecialis ten aan boord zijn", zegt directeur A. Melein van Satellites. Zijn bedrijf werkt nauw samen met de internationale ma ritieme organisatie IMO en het Interna tional Maritime Bureau (1MB), een on derdeel van de internationale Kamer van Koophandel. De Nederlandse anti-piratenteams zijn niet goedkoop: het tarief is ongeveer 5.000 gulden per persoon per dag. Vol gens Satellites-directeur Melein hoeft dat geen probleem te zijn als de verzeke ringsmaatschappijen de premies voor het varen door risicogebieden verlagen. De economische schade als gevolg van piraterij schat Melein op jaarlijks zestien miljard dollar. SMS krijgt uitvalsbases in Willemstad, in Gambia en op de Filippij nen. Over 1998 zijn officieel 210 gevallen van piraterij bekend. Maar volgens ad junct-directeur J. Abhyankar van het 1MB dat de strijd tegen piraterij coördi neert, is dat slechts het topje van de ijs berg. Hij denkt dat het werkelijke aantal gevallen van piraterij zeker vier tot vijf keer zo groot is. Abhyankar schat de schade als gevolg van piraterij, op basis van de cijfers over 1998, op zo'n zestig miljoen dollar. Veel reders melden piraterij niet uit angst voor vertragingen als autoriteiten tijdrovende onderzoeken gaan doen. Ook zijn zij bang voor hun reputatie. Tot de risicogebieden worden gerekend: de wateren bij Indonesië, de Filipijnen, In dia, Maleisië, Bangladesh, Somalië, Ecu ador en Brazilië. In veel gevallen is, vol gens Abhyankar, sprake van goed geor ganiseerde criminaliteit. Het is bijvoor beeld al verschillende keren voorgeko men dat misdaadsyndicaten infiltreer den in rederij-organisaties en dat pira ten bij het enteren van schepen exact wisten welke waardevolle ladingdelen zij moesten hebben. Abhyankar is verontrust over de forse toename van geweld door piraten. Zo zijn vorige jaar door piraten 67 beman ningsleden van schepen gedood en zijn er vele tientallen bedreigd, aangerand en verwond. Ook zijn er vorig jaar 238 op varenden korte of lange tijd gegijzeld. Abhyankar noemt de hedendaagse pira ten 'zeer professioneel'. Ook komen er steeds meer meldingen van door over heden gesponsorde piraterij. Gewapen de soldaten brengen dan een schip op en beschuldigen de bemanning van het smokkelen van allerlei goederen. Slechts tegen betaling van forse 'boetes' kunnen schepen dan weer verder varen. ING doet tiende Nederlandse miljardenaankoop van het jaar RUSWUK ANP Nederlandse bedrijven spenderen miljarden aan buitenlandse overnames. ING Groep sloot gisteren met de waarschijnlijke overname van de Duitse BHF-Bank de tiende miljardendeal van dit jaar. De financiële instellingen gaven veruit het meeste geld uit aan buitenlandse acquisities, met Aegon als koploper. De ranglijst ziet er als volgt uit: 1. Aegon - Transamerica Corporation (februari), 19 miljard gulden 2. Numico - General Nutrition Companie (juli) 5,4 miljard 3. Fortis - American Bankers Insurance Group (maart) 5,3 miljard 4. Buhrmann - Corporate Express (juli) 5 miljard 5. ING Groep - BHF-Bank (augustus) 4,6 miljard 6.- Getronics - Wang Global (mei) 3,7 miljard 7. Ahold - Pathmark Stores (maart) 3,5 miljard 8. Aegon - Guardian Royal Exchange (augustus) 2,5 miljard 9. Philips - VLSI (februari) 2 miljard 10. Akzo - Hoechst Roussel Vet (augustus) 1,5 miljard. Heineken was bereid 1,4 miljard gulden neer te leggen voor de Spaanse brouwerij Gruzcampo. De definitieve overname is echter nog steeds niet rond, omdat de mededingingsautoritei ten vrezen dat Heineken door een eventuele overname een te dominante positie op de Spaanse biermarkt zou krijgen. ABN AMRO verwierf bovendien voor 1,45 miljard gulden 8,75 procent in de Italiaanse Banca di Roma. Elektronicaconcern Philips ging een joint-venture aan met het Koreaanse LG Elec tronics. Die samenwerking kost Philips 3,3 miljard. ECONOMIE WIJZER De vroege appeloogst in de Betuwe is op het ogenblik in volle gang, in dit geval het ras Delcorf. Ook fruittelers vrezen dat ze geen fatsoenlijke appels en peren meer kunnen produce ren als de aangekondigde sanering van de bestrijdingsmiddelen doorgaat. foto wfa william hoogteyling Het belang van goed bestuur Ministers die de kamer ver keerd inlichten. Politiek falen na de Bijlmerramp. Topamb tenaren in diskrediet. Het doordrukken van het dubieu ze, miljarden verslindende project van de Betuwelijn. Be sluiteloosheid rond Schiphol. Onverantwoord lange wacht lijsten voor de thuiszorg. Ambtenaren die speculeren met overheidsgelden. Gaat er eigenlijk nog wel wat goed in de overheidsbureaucratie? Welke Nederlanders durven nog te vertrouwen in hun overheid? Volgens het Engelse blad The Economist neemt het ver trouwen in de overheid over de gehele wereld snel af. Basis voor dit verhaal is een wereld wijd onderzoek van een drie tal Amerikanen: Robert Put nam, Susan Pharr en Russel Dalton. Deze poli ticologen hebben voor tal van lan den statistieken verzameld die aangeven wat burgers vinden van het over heidsapparaat. De uitkomsten zijn alarmerend. In Zweden heeft nog maar negentien procent vertrou wen in het parle ment, terwijl dat in 1986 nog 51 procent was. Vier entachtig procent van de Italianen gelooft niet dat politici be langstelling hebben voor wat zij denken. In de VS is dat 67 procent. Overal gaat het slech ter. Er is slechts een uitzonde ring, een plek op aarde waar het vertrouwen toegenomen is, en dat is Nederland. ja wel, Nederland. Ra ra hoe kan dat? Dat de Nederlandse burgers zo goedgelovig lijken, heeft wellicht iets te maken met het feit dat wij voor het laatst ge hoord zijn in 1996, althans in dit onderzoek. Sindsdien is één en ander gebeurd. Kijk maar naar de opsomming in het begin. Het vertrouwen van de Nederlanders in de over heidssector zou inmiddels best wel wat gedaald zijn. Blijft die tegendraadse positie ve ontwikkeling voor die tijd staan. Deze zou een uiting kunnen zijn van een algehele tevredenheid in Nederland. Je zou dat niet zeggen als je het gekanker en geklaag om je heen hoort, maar als een en quêteur Nederlanders onder vraagt, dan schijnt blijkbaar het zonnetje. (Bij de Italianen is het omgekeerd. Maken zij op bezoekers de indruk vrolij ke mensen te zijn, aan de en quêteurs vertellen ze over hun onvrede met hun leven en hun overheid.) Misschien heeft deze tevredenheid iets met het poldermodel te ma ken. Al te heftige schommelin gen van de markt schermen we goed af met ons allen door steeds weer om die tafel te kruipen en in goed overleg oplossingen te vinden. Neem het nieuws van de bankierende Zuid-Hollandse ambtenaren. Goed, één gede- Arjo Klamer Hoogleraar economie Erasmus Universiteit puteerde is opgestapt, maar er wordt nu druk overlegd om met alle partijen een redelijke uitweg te vinden. Er zullen geen ontslagen vallen, belas tingbetalers gaan de straat niet op. De crisis zal met een sisser aflopen. Of neem het nieuws van de exorbitant hoge beloning van de bazen. Terwijl hun werk nemers niet meer dan drie procent loonsverhoging kre gen, namen managers van grote ondernemingen gemid deld vijf tot acht procent extra mee. En dat is vijf tot acht procent over een flink bedrag, zodat hun salarisverhoging al gauw meer is dan het totale bedrag dat ze hun werkne mers betalen. En dat bij te genvallende winsten. Je zou zeggen dat de vakbonden hun looneisen opschroeven en die acht procent ook voor hun leden ei sen. Ie zou wilde stakingen ver wachten. Niks daarvan. De vak bonden willen wel met de werkgevers praten. En dan zal blijken dat die ho ge salarissen wel moeten omdat de hoge heren in het buitenland nog veel meer verdie nen. Crisis gesust. Tevredenheid al- Vergeleken met het bestuur in tal van andere landen gaat het hier zo slecht nog niet, ook niet met al die affaires van de laatste tijd. Kijk maar naar Rusland, waar de overheid de belastingen niet weet te in nen, en daarom haar ambte naren soms niet kan betalen. Kijk maar naar de VS waar het wantrouwen jegens de over heid overheerst en Neder landse overlegsituaties bijna ondenkbaar zijn. Dat neemt niet weg dat de reeks affaires tekens aan de wand zijn. Ze vertellen ons dat het overheidsapparaat aan zichzelf twijfelt. Ambte naren en politici zijn momen teel druk bezig delen van hun eigen apparaat af te stoten en over te leveren aan de markt. Blijkbaar vertrouwen ze zich zelf niet erg en zoeken ze daarom hun heil in de disci pline van de markt. Markt werking is natuurlijk ook het middel bij uitstek om de 'over- legcircuits te doorbreken. In de markt is het ieder voor zich. In de markt gaat het om winst en niet om het gemeen schappelijk belang. En in de markt kan het goed fout gaan, zoals de bankierende ambte naars mochten ontdekken. Iedereen is gebaat bij een goed bestuur. Sterker nog, waar het bestuur goed is, is het goed werken, winst ma ken en vertoeven. In de inter nationale concurrentiestrijd gaat het er niet alleen om de meeste ondernemingslust, maar ook om het beste be stuur. De affaires geven aan dat Nederland op dat gebied zijn voorsprong aan het ver spelen is.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 9