Volgende aanval op de bio-industrie ZATERDAG 14 AUGUSTUS 1999 'Dierenrechten zijn netzo belangrijk' f» Nadat bij collega-bedrijven in Bodegraven en Dedemsvaart eerder deze zomer brand werd gesticht, maakten militante milieuactivisten vorige maand korte metten met kipverwerker Brinky Poultry Trading in Ermelo. „Dit is geen actie voeren meer, maar criminaliteit. Pyromaantje spelen onder het mom van dierenliefde. De Veluwse kip wordt bedreigd. Beveiligingsdiensten maken overuren, de politie surveilleert extra. Allemaal om te voorkomen dat radica le actiegroepen opnieuw toeslaan. Zo goed en zo kwaad als het kan. „We kunnen ze het moeilijker maken, maar voor komen kunnen we aanslagen helaas niet", erkent J.W. Dekker van GPS (Gecombineerde Pluimvee Slachterij) in Nunspeet. „Elke nieuwe actie betekent dat we worden wakker geschud. Je gaat toch kijken of je maatrege len nog wel afdoende zijn. Bevreesd ja, maar slapeloze nachten... nee, dat is overdreven." Zinloos is het, verzucht Dekker. „Dit is geen actie voeren meer, maar criminaliteit. Pyromaantje spelen onder het mom van die renliefde. Wat ze in Ermelo hebben gedaan, slaat nergens op. Wat hebben ze per saldo bereikt? Het bedrijf draait alweer; de consu ment eet er geen kip minder om. Als ze wil len dat wij stoppen, moeten ze bij de consu ment zijn. Ze moeten de consument zover krijgen dat die geen vlees meer wil. Dan tref je ons." Zijn collega J. Visser van de Storteboom Groep in het Groningse Kornhom - met ves tigingen in Putten en Barneveld, waar brand stichters tot drie keer toe hun slag sloegen - is 'vanzelfsprekend' extra waakzaam. Waar uit die extra waakzaamheid bestaat, wil hij niet kwijt. Daar zou hij de actievoerders al leen een plezier mee doen. Maar de maatregelen vallen niet moeilijk te raden. Stickers op ruiten attenderen op beveiligingsdiensten en politiekorpsen. Bij Pluimveeslachterij Van den Bor in Nijkerker- veen staan wagens vol kippenvlees gepar keerd achter groene wallen. Enorme hekwer ken die bezittingen moeten beschermen te gen raddraaiers, zoals bij de herhaaldelijk bekraste- auto-importeur Pon in Leusden, tref je hier niet. geen ongeadresseerd reclamedrukwerk hoeft, maar voor claimbrieven uit de actie wereld staat ze altijd open. Ravage met een oplage van 1100 exemplaren is namelijk het podium van links militant actie voerend Ne derland. Redacteur Alex van Veen draait er niet om heen: natuurlijk voelt hij sympathie voor de actievoerders. Het maken van het blad ziet hij als zijn bijdrage aan de actie voor de goe de zaak. Op de internet-site van Ravage, geeft ene T. Eleac een snelcursus 'claimbrie ven' schrijven. Activisten wordt voorgehou den ervoor te zorgen dat de brieven vingeraf- drukvrij moeten zijn, nooit een postzegel te likken maar voor dat doel kraanwater te ge bruiken. Van Veen kent een lijst van zo'n 120 orga nisaties die zich met dierenleed bezighou den, verder een reeks autonoom opererende organisaties. „Ik kan me voorstellen dat jon ge mensen ontzettend verontwaardigd zijn over de bio-industrie en daar meer tegen willen doen dan alleen geen vlees eten. Die acties tegen McDonalds - toch het symbool van de massaconsumptie - zijn heel begrij pelijk." En de brandstichtingen in de pluimveebe- drijven? Hoewel Van Veen aanvankelijk 'toch wel schokkend' zegt, neigt hij naar sympa thie: „Zo'n brandje staat niet in verhouding tot de beestachtige behandeling van dieren door de bio-industrie. Kippen hebben geen leven meer, ze zijn een product van het ei tot aan de slacht. Stel je voor dat we mensen zouden gaan fokken, met als doel om het vlees zo snel mogelijk in de supermarkt te krijgen. Daar ga je dan toch van over je nek? In dierenactiekringen worden de rechten van dieren beschouwd als net zo belangrijk als mensenrechten. Hoeveel radicale dierenactivisten er zijn? Een paar honderd, misschien meer. Lekker Organisaties Wie zijn het die de ondernemers in de vleesindustrie knap-zenuw achtig maken? Verschillende na men duiken op, vaak in het En gels: Earth Liberation Front (ELF), Animal Liberation Front (ALF, Right Ahimal Treatment (RAT), maar ook in rond Hol lands: Milieubevrijdingsteam en recent De Rode Haan. Is er een omvangrijk netwerk dat gecoördineerde acties op touw zet of zijn de aanslagen het werk van eenlingen of groepjes activisten? Een sluitend ant woord op deze vragen is moeilijk te krijgen, maar uit gevallen waarbij de daders werden ach terhaald betrof het de laatste ja ren telkens eenlingen of kleine groepen. Als al sprake is van structuur, dan is die volgens in gewijden doorgaans opgebouwd uit cellen. Eenheden werken zelfstandig en hebben nauwelijks onderling contact. Zo bleken welgeteld twee Noord-Hollanders de da ders van een reeks brandstich tingen in Noord- en Zuid-Hol land, waarvoor het RAT de ver antwoordelijkheid opeiste. Wijlen Kees Koning hanteerde eind jaren tachtig de bijl; hij schrok niet voor celstraf terug en vernielde meermalen legermate- rieel om te protesteren tegen het militarisme. Koning bewerkte eind jaren tachtig Starfighters, oude Nederlandse straaljagers die klaar stonden op de vliegba sis Woensdrecht voor verkoop aan Turkije. Het was ook de tijd van RaRa, de Revolutionaire anti Racisti sche Actie die brand sticht bij de Makro en een bom laat ontplof fen bij staatssecretaris Kosto. Hoewel de opsporing van RaRa de hoogste prioriteit heeft bij po litie en justitie worden de aanslagen nooit opgehelderd. Nadien heeft een groot aantal actiegroe pen de fakkel overgenomen, maar het karak ter is veranderd. RaRa bediende zich van uit gebreide toelichtingen op haar acties met een ideologische inslag. Milieu- en dierenac tivisten die de laatste jaren van zich doen spreken motiveren hun acties veel minder. Ze werken pragmatisch en proberen direct schade toe te brengen aan hetgeen zij ver foeien. Of het nu de bio-industrie, wegen bouw, of het leger is. In Midden-Nederland was de groep Ga toch fietsen van het milieubevrijdingsteam actief. Die richtte vorig jaar voor tonnen schade aan door het bekrassen van tientallen auto's en het lek steken van honderden ban den bij auto-importeurs Pon en Hessing in Leusden en De Bilt. Sympathie Een hoge bruine voordeur in de Van Ostade- straat in de Amsterdamse wijk de Pijp geeft toegang tot het redactieadres van actieblad Ravage. Op de brievenbus staat dat men Brand(stichting) bij een vleesfabriek in Bodegraven, afge lopen juni. Tachtig ton vlees ging verloren. foto»archief Protesten, wereldwijd, tegen de bio-industrie. Dier, Wakker Dier, Animal Peace, dat soort clubs. Waar je ze kunt vinden? Er zijn altijd groepjes mensen die bij elkaar hangen. In de muziek- en in de punkscene heb je stromin gen die veganistisch en vegetarisch zijn. Ze houden zich met muziek bezig, maar het zou natuurlijk net zo goed kunnen zijn dat ze ook acde voeren." Tot de groep die daadwerkelijk de handen uit de mouwen steekt, behoort ook een 37- jarige vrouw uit Deventer. Zij werd drie maanden geleden door de Utrechtse recht bank veroordeeld 'tot vijftien maanden cel waarvan vijf voorwaardelijk vanwege het be schadigen van tientallen auto's bij auto-im porteurs in Leusden en De Bilt. Ook stond ze terecht voor het kapotmaken van lampen van het vliegveld Eelde. De vrouw werd al verschillende keren eerder tot kortere cel straffen en boetes veroordeeld voor andere acties. Zelf vindt ze dat niet zij, maar de be drijven waartegen ze actie voert terecht moe ten staan. Zij vernielen in haar optiek veel meer. In interviews laat de Deventerse zich diep teleurgesteld uit: „Ik ben verbitterd om dat je eigenlijk altijd begrip krijgt voor je ide alen, terwijl diezelfde mensen niet bereid zijn er iets voor te doen. Ik zie in de verste verte geen perspectief op echte verandering. Het luxe leventje in het Westen is in geen en kel opzicht te rechtvaardigen. Als democratie zulke dingen goed praat, is er iets mis met die democratie. Ik ken die jongens uit Noord-Holland die in de bak hebben geze ten. Ze hebben vrachtwagens met vlees in brand gestoken. Dat ze lang vastzitten vind ik op zich niet onterecht, maar waarom zit ten al die mensen die dat dierenleed aan doen ook niet vast?" Overloop Het aantal acties mag dan misschien een op leving kennen, het aantal activisten zeker niet, meent P. Lanser, lid van het Steunpunt anti-McDonalds Actie (Sama). Het steun punt is volgens hem wel een goed voorbeeld van veel actiegroepen die wel veel publiciteit halen maar klein in omvang zijn. „Ja wij zijn bij Sama eigenlijk maar met z'n tweeën. Veel groepen hebben vooral een naam en er zit ten maar een paar mensen achter. Je kunt heel goed alleen iets gaande houden. Dat kan in het bedrijfsleven ook. Hoeveel bedrijf jes bestaan niet uit één bureau?" Lanser meent bovendien dat er best flink wat overloop is tussen de verschillende groe pen. De doelstellingen liggen tegen elkaar aan dus is het voor de activisten een koud kunstje een andere pet op te zetten. Daar door lijkt het radicale actiewezen al snel gro ter dan het in werkelijkheid is. De kring is ge sloten. Veel gezichten zijn onderling bekend, maar gesproken over concrete daden wordt er liefst zo min mogelijk, zegt Lanser. Dat maakt opsporing voor politie en justitie moeilijker. „De actiebeweging is in de jaren negentig als geheel gedecimeerd. Veel mensen den ken dat het in de samenleving toch allemaal wel goed komt. Het is het gevolg van het pol dermodel in actieland. Ik zag vorige week Duijvendak van Milieudefensie in overleg met Cerfontaine van Schiphol. Dat is een weg, maar je hebt altijd meer radicale acti visten die vinden dat dat geen zin heeft." Ook de Nijmeegse polemoloog L. Wecke denkt dat het poldermodel de dood in de pot is voor het actiewezen. Een klein deel moet juist niets hebben van overleg met de ge vestigde orde en vindt dat belangenvereni gingen zoals Greenpeace, Natuurmonu menten en Milieudefensie zich te veel be zighouden met leden en fondsen werven. Wecke schat het aantal mensen in Neder land dat daadwerkelijk bereid is over te gaan tot aanslagen, brandstichtingen en vernielingen op enkele tientallen, omgeven door enkele duizenden sympathisanten. Wecke kan zich de ontwikkeling in het actiewezen wel voorstellen, maar betwijfelt of ze effectief is. „Voor Greenpeace bestaat grote sympathie. Mensen vinden het prachtig dat actievoerders zich vastketenen of met rubberbootjes walvisvaarders te lijf gaan. Maar voor het in brand steken van bedrijven of vrachtwagens is de steun een stuk minder." ROELAND FRANCK HANS WESTERVOORDE

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 45