at Gouden punt achter mooie sportloopbaan Hard werken, kennis en ruggengraat Nr.19: Ada Kok ZATERDAG 14 AUGUn 4, - Topspot deze eeii door HANS VOS lil de drie jaar voor de Spelen van 1968 in Mexi co scherpte zwemster Ada Kok liefst viermaal het wereldrecord aan op de 200 meter vlinderslag. Maar een garantie op olympisch goud waren de ze geslaagde proeven niet. In Mexico deelde de favoriete aanvankelijk in de narigheid van de Nederlandse zwemploeg die collectief faalde. Maar de 21 -jarige Kok was niet uitgeteld, zij had nog wat moois in petto. Energie, vechtlust en eer gevoel harmoniseerden in de zwemfinale van haar leven. Olympisch goud aan het slot van een veel bewogen sportloopbaan, die zes jaar eerder was begonnen met de onverwachte Europese titel op de 100 meter vlinderslag. In het land van de rijzende zon, Japan, rees de ster van Ada Kok in 1964. Maar die ging in haar ogen nog niet hoog ge noeg. De topzwemster verlangde naar meer olympische roem. Het zilver van Tokyo op de 100 meter vlinderslag vond de toekijkende prinses Beatrix 'geweldig', de goudzoekster acht te deze notering te minnetjes. Mexico werd vier jaar later het land van haar dromen. Het eindpunt van zes jaar achtereen sport op het hoogste niveau bedrijven was vlijmscherp. Pre cies zoals de volwassen sportvrouw Ada Kok het bij het po lijsten van haar machtige zwemsterslijf had gewild. Op het erepodium van de olympische zwemarena in Mexico- Stad leek de Nederlandse winnares van goud op de 200 meter vlinderslag in gebed verzonken. Zaans geweld in het water, die rustgevende pose op het hoogste toneel van de olympi sche sport. Ada Kok maakte van de ceremonie protocolaire een gedenk waardig moment voor het Nederlandse zwemmen. Haar handen waren niet gevouwen, de handpalmen rustten tegen elkaar aan. De blik, achter die prachtige ouderwetse brillenglazen, was helder. Met het goud voor ogen, om einde loos naar te staren. En dat deed de wilskrachtige Noord-Hol landse dan ook. Grijsgedraaid was het Amerikaanse volkslied tijdens de olym pische zwemdagen in Mexico. De Nederlandse zorgde voor een intermezzo. Het Wilhelmus, de vlag met drie kleuren, de spontane kus van prinses Irene die het gouden pronkstuk uitreikte, de 'sleur' van het alledaagse werd in het olympische zwemtoernooi van '68 subiet verbroken. In het water van het bassin voor haar weerspiegelde zich de glansrijke loopbaan van Ada Kok. Wat iedereen altijd en overal had geroepen, kreeg de 21-jarige Zaanse mooi voor el kaar. Olympisch goud als het antecedent van een heus top- sportbestaan. Ada Kok Europees kampioene, wereldrecord voor Ada Kok, olympisch succes. Zes topjaren kregen in Mexico in tweeën- eenhalve minuut een waardig slot. De brok spanning ont- v&'vV:-.. - ft •-> %x v. 'V V"'- - Honderd jaar sport, jaar prestaties van j Tijd voor het maken verbiddelijke ranglijst de beste Nederlandse ti van deze eeuu Gedurende het heleji elke week op deze pl jg ZÏ sportfiguur geportrei van de redactie een pl gekregen in de to Ada Kok: zes jaar sport op het hoogste niveau, afgesloten met Olympisch goud. laadde zich in de juiste proporties, op het ultieme ogenblik. De Oostduitse Helga Lindner, die driemaal als eerste keerde, werd overklast met een treffend eindschot. Suprematie heet dat. „Ik zwom mijn eigen race." Een veelzeggende uitspraak van een topper met maar één doel voor ogen: haar eigen doel. Dat van de geboren kampioene. „Dat Duitse meisje moest ik op het eind gewoon een slag voor zijn. Ik lette op haar bewegingstempo en zorgde ervoor dat ik haar een slag voor kón zijn. Dan kom je ook iets sneller bij de finish nietwaar?" De tekst, direct na haar gouden machtsgreep opgetekend uit de mond van Kok, camoufleerde de twijfels voorafgaande aan de olympische strijd op de 200 meter vlinderslag. De ze venvoudige wereldrecordhoudster overwon in de ijle Mexi caanse lucht haar eigen onzekerheden na de gemiste kans op de halve afstand olympisch goud te delven. Heel simpel: door als rapste van alle titelkandidaten door de schiftingen te rol len. „Dat was nodig voor het zelfvertrouwen, dat gaf me toch iets meer. Bovendien merkte ik dat ik lekker ging. Wel voelde ik dat het niet gemakkelijk zou worden. Ik had niet alles gege ven, maar nam aan dat anderen dat ook niet hadden gedaan in de series. Ik rekende op strijd." Tegenspel van wie? Ada Kok had zich er in de uren voor wat een voor het Nederlandse"zwemmen memorabele olympi sche finale zou worden simpelweg niet in verdiept. Niet om dat ze daar geen energie in wilde steken, nee, ze was er hele maal niet aan toe gekomen. „Die hele middag heb ik lekker geslapen." Als beoogd beste op de 200 meter vlinderslag (mét het we reldrecord ten teken van haar kracht) was het veel te riskant van anderen afhankelijk te zijn. Ada Kok vertrouwde in Mexi co op haar eigen kompas. Natuurlijk piekerde zij. Over de perfecte combinatie van ademhaling en bewegingsritme. Twee jaar aan specifieke voorbereiding op de bestorming van de Mexicaanse hoogte ging aan haar zegetocht vooraf. FOTO'ARCHIEF Die laatste klappen naar de finishwand, die moest ze kunnen opbrengen. Zij kon dat als de allerbeste van de olympische 'vlinders'. Het was hard nodig. Voor het eerst sinds 1948 (Nel van Vliet in Londen op de 200 meter schoolslag) bezat de Ne derlandse sport weer een olympische trots bij het zwemmen. Op 24 oktober 1968 kon Ada Kok alles, ook de internationale pers op de wenken bedienen. Verloofd? Neen! Beroep? Re ceptioniste-telefoniste. Hoe lang al getraind? Vanaf Tokyo. En nu? Ach, wat rustiger aan.... De bruisende, energieke zwemvedette van de jaren zestig kreeg in de fase dat haar leven in iets rustiger vaarwater kwam, met de keerzijde van het geluk te maken. Een bloed ziekte tastte haar weerstand aan, maar brak deze niet. In het Limburgse land hervond Ada Kok nieuwe levensmoed. En ze keerde terug in de zwemwereld. Als public relations-functio- naris van de Australische badpakkenfabrikant Speedo. 17. 18. 19. Ada Kok 20. TomOkker 21. Marco van Bas 22. Atje Keulen - 23. Reinier Papin; 24. Arte van Vliet 25. Faas Wilkes 26. Bettine Vriesel 27. Floris Jan Bovi 28. Nelli Cooman 29. Ron Zwerver 30. Gerrit Schulte 31. Marianne Tim 32. Jan Timman 33. Beb Bakhuys 34. Zus Braun 35. Leontien van KI 36. Willem van Hai 37. Tinus Osendai 38. Ties Kruize 39. Jan Raas 40. Rik Smits 41. Piet Roozenbui 42. Kees Verkerk 43. Piet van de Pol 44. Ellen van Langt 45. Gianni Rommc 46. Marcel Wouda 47. Bok de Korver 48. Rein de Waal 49. Bep van Klavei 50. Just Göbel etm te \let ijks ems liet. •ver wa Karei van Miert: succesvol eurocommissaris Coca-Cola, Boeing, Volkswagen, Reed/Elsevier, Europees Commissaris Karei van Miert (concurrentie) had het met iedereen aan de stok. En toch bleef hij ongekend populair en alom gerespecteerd. „Ik heb ook wel een paar vijanden hoor, dat zal binnenkort wel blijken. Eens dat je weg bent, komen de natrappers. Karei van Miert werkt door. „Je kunt geen uren op deze baan plakken", verzekert de Europees commissaris die afgelopen zeven jaar veruit de belangrijkste en politiek gevoeligste portefeuille beheerde: concurrentiebeleid. „Ik begin 's morgens vroeg en ga 's avonds door zolang het kan. De volgende ochtend sta ik wat vroeger op als het nodig is. En voor het weekend geldt eigenlijk hetzelfde." Het dramatische voorjaar waarin de voltal lige Commissie gedwongen werd ontslag te nemen, heeft zijn werldust niet gebroken. Onverstoorbaar ploegt hij voort, nu als de missionair commissaris, door de vele meters dossier die zijn werkkamer domineren. Co ca-Cola weet er alles van, getuige de inval van EU-inspecteurs onlangs bij verschillende Coke-vestigingen. Afscheidspresentje, met de hartelijke groeten van Karei. Maar ook de Nederlandse pomphouders in de grensstreek zijn inmiddels op de hoogte: Van Miert werkt door, dus of die concurrentievervalsende subsidie van minister Zalm maar even terug betaald kan worden. Van Miert: „Na een week zomervakantie begin ik alweer over allerlei zaken na te den ken. en na twee weken is mijn vakantiege voel echt over. Veerden dagen is het maxi male wat ik ooit aan vakantie heb opgeno men in mijn leven. Daarna moet ik gewoon weer wat doen." Het pad effenen voor de nieuwe Europese Commissie bijvoorbeeld, het sterrenteam van voorzitter Romano Prodi dat begin sep tember van start moet gaan. „Sterrenteam"? De hand gaat verbaasd naar de kin. „Dat moet de toekomst nog uitwijzen. Ik heb te vaak commissies meegemaakt waarvan men aanvankelijk zei: 'Kijk eens wat een pak zwaargewichten bij elkaar'. Vergeet niet dat de huidige demissionaire commissaris Edith Cresson werd gezien als een politiek zwaar gewicht, een voormalig Frans premier im mers. Voorzitter Santer: nog een voormalig eerste minister, plus nogal wat oud-minis ters: Van den Broek, Pinheiro, Brittan, Ban- gemann, Flynn. Op papier een zware club, de praktijk pakte heel anders uit. Zelf heb ik nooit een ministerspost be kleed. Men moet zich niet laten verblinden door kwalificaties als zwaar- of lichtgewicht. Meer dan eens blijkt dat mensen die ervaring missen zich des te meer inzetten, en er daar- Karel van Miert wordt per 1 april volgend jaar de nieuwe voorzitter van Nijenrode, als opvol ger van Neelie Kroes. Bij zijn benoeming in ju ni j.l. werd Van Miert op locatie gefotograafd. FOTOARCHIEF om een succes van maken." U werkte zich dagelijks een slag in de rond te en dan brengt één sjoemelende commissa ris - Edith Cresson - de hele commissie ten val. Bewaart u nog goede herinneringen aan collega Cresson? „Nee, alleen maar slechte. Ik ben destijds naar voorzitter Santer gegaan. Ik heb hem gezegd: 'Jacques, je moet optreden, ontneem haar bevoegdheden, en ik garandeer je dat een meerderheid in de commissie je steunt'. Ik had met verschillende collega's gespro ken. 'Het is stom te sneuvelen voor Edith' was ons wachtwoord. Maar Santer durfde niet. Hij gokte op het rapport van het Comité van Wijzen, waarbij de verwachting was dat Cresson verder in de wind kwam te staan. Wel, de algemene conclusies van het rapport hebben die aanpak doorkruist en de gehele commissie tot aftreden gedwongen." Waarom bent u nooit zelf naar Cresson toegestapt? „Ik lag al jaren met haar overhoop, iedereen wist dat in dit gebouw. Heel vervelend, want een dame aanpakken is niet altijd zo leuk. De situatie was echt onmogelijk geworden. Tij dens de fusiezaak van Boeing en McDonnell- Douglas bracht zij Franse journalisten bij el kaar om mij in de rug te schieten. Dat soort toestanden. Er zijn limieten aan wat je kunt hebben. Met anderen lag ik ook wel eens overhoop, maar dat praatte je dan uit. De enige met wie ik al die jaren en ik heb in drie commissies gezeten niet kon opschie ten, was Cresson. Ik was echt verbouwereerd toen ik zag hoe ze hier opereerde. Als je met zoveel kwader trouw te werk gaat, vraag ik mij af waarover je nog moet praten." De nieuwe commissievoorzitter Prodi wilde zijn eigen mensen kunnen kiezen en niet lan ger opgezadeld worden met een 'slikken of stikken' kandidaat van de nationale lidsta ten. „Loop het lijstje maar af en je ziet dat het nauwelijks gelukt is. Nederland, België, Spanje, Groot-Brittannië, Duitsland, vrijwel allemaal lieten ze Prodi geen enkele keuze. Het zijn nog altijd de nationale regeringen die bepalen wie naar Brussel wordt gestuurd. Bij de samenstelling van zijn commissie gaat de voorzitter met geboeide handen te werk. Ik had gedacht dat er dit keer meer ruimte zou zijn. Maar als puntje bij paaltje komt, blijft alles kennelijk bij het oude. Heel teleur stellend." Uw eigen opvolger voor concurrentiebeleid moest uit een klein land komen, heeft u altijd gezegd. Het is Mario Monti geworden, de hui dige belastingcommissaris uit Italië. „Een klein land was beter geweest. Als com missaris voor concurrentiezaken word je so wieso keihard aangepakt. Er wordt van alles gezegd en geschreven, soms direct op de man gespeeld, omdat het over heikele zaken gaat. Dan kun je beter voorkomen dat de te genstander het liedje gaat zingen: dat grote land moet ons hebben. Maar als het erop aankomt gaat het om de man of vrouw. Die moet ruggengraat hebben, voet bij stuk hou den als het nodig is. Die kwaliteiten zijn be langrijker dan nationaliteit. Ik heb Monti vijf jaar aan het werk gezien en hij heeft mij al tijd gesteund. Ook in de moeilijkste zaken, wanneer er zware druk vanuit Italië op hem werd uitgeoefend. Het is niet iemand die zo maar omvalt. Dat zag je ook bij het afschaf fen van de duty-free, waarbij hij niets heeft toegegeven." U verliest zaken bij gebrek aan personeel? „Geef me het dubbele aantal mensen voor kartelbestrijding en de resultaten zouden veel beter zijn. Ik heb daar nu 25 mensen voor, dat is duidelijk een gebrek aan man kracht. Toch heb ik niet één zaak verloren, een kwestie van grondige voorbereiding. Ik zeg altijd tegen mijn medewerkers: als jullie mij ervan kunnen overtuigen dat we goede argumenten hebben, dan kan ik dat ook in de commissie en elders." Tevredenheid overheerst over de bereikte resultaten? „Het Europese concurrentiebeleid heeft on der mijn leiding een hoge vlucht genomen. We dekken nu praktisch alle activiteiten af: ook de sport, media, telecommunicatie zijn onderworpen aan de concurrentieregels. Af gelopen periode zijn we van vijftig staats steun- en fusieonderzoeken per jaar naar meer dan 250 gegaan. Heel wat zaken wer den verboden, en tientallen alleen maar goedgekeurd onder zware voorwaarden. De krijtlijnen zijn uitgetekend wat wel en niet kan. Principiële gevallen rond Credit Lyonais, Boeing, WestLB, Volkswagen, onderzoek naar de Formule-1 races, brengen duidelijk heid in de toepassing van het concurrentie- recht. En het heeft onze geloofwaardigheid opgevijzeld. Niet alleen in Europa, maar we reldwijd. In Amerika weten ze tegenwoordig verdomd goed dat de Europese Unie een sterke concurrentie-autoriteit heeft waar men niet omheen kan. Degenen die het ge probeerd hebben, zijn van een koude kermis thuisgekomen, inclusief Coca-Cola en Boeing. Ik geef grif toe, zo bescheiden ben ik niet, dat ik daar fier op ben." Uw imago heeft niet onder die dadendrang geleden. Het lijkt wel alsof iedereen u lof toe zwaait. „Ik heb ook wel een paar vijanden hoor, dat zal binnenkort wel blijken. Eens dat je weg bent, komen de natrappers. Nu durven ze nog niet, vanwege lopende zaken. Maar ik zie niet hoe ik mijn werk anders had kunnen doen. Je moet onafhankelijk optreden, op straffe van verlies aan geloofwaardigheid. Mensen vragen wel eens aan mij: 'Hoe heb je dat nou gedaan?' Er is geen groot geheim aan verbonden. Het eerste antwoord is ge woon 'Hard werken'. Punt. Ten tweede: rug gengraat, de daad bij het woord voegen. Op treden in het belang van de Unie, afstand nemen van het eigen nationaal belang. Ten derde: dossiers in orde. Dat betekent je amb tenaren afschermen tegen de talloze lobbyis- Terwijl uw ster schittert, hangt over de commissie als geheel een grauwsluier van in competentie en gesjoemel. De aankondiging van Telecom-commissaris Bangemann om zo snel mogelijk over te stappen naar telecomgi- gant Telefonica - een bedrijf en een sector waar hij toezicht op moest houden - heeft dat beeld versterkt. „Ik vind die stap van Bangemann onverde digbaar. Het is hem zeer kwalijk te nemen omdat hij de Europese Commissie en de Eu ropese Unie in een slecht daglicht stelt. Het Verdrag van Amsterdam schrijft voor dat een commissaris na het beëindigen van zijn baan een zekere discretie en enige tijd in acht neemt, vooraleer hij iets nieuws aanpakt. Ze ker als dat te maken heeft met zijn vorige werkzaamheden. Ik heb zelf ook wat aanbie dingen gehad. Maar toen een van de grootste advocatenkantoren een ballonnetje opliet voor een 'senior-partnership', heb ik direct gezegd: 'Nee, dat kan niet'. Financieel was het ongetwijfeld zeer aanlokkelijk, maar ik heb genoeg inkomen om behoorlijk van te leven. Ik heb getracht het altijd netjes te houden en dat wil ik in de toekomst blijven doen. Daarom heb ik het presidentschap van Nijenrode wél aanvaard." MARC PEEPERK0RN

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 40