ZATERDAGS BIJVOEGSEL Wachtlijsten onder het mes ZATERDAG 14 AUGUSTUS 1999 'Zorg op maat' is één, 'zorg op tijd' een andere zaak Het heilige ontzag voor de witte jas is tanende. De doorsnee zorgbehoeftige van nu is geneigd zichzelf vooral als klant te zien. Medisch gekonkelfoes in potjeslatijn aan het ziekenhuisbed wordt allang niet meer geaccepteerd. Ook de bereidheid om serviel te wachten tot de oproep voor behandeling door de bus glijdt, is beduidend afgenomen. In de provincie Utrecht geven tien zorgcentra hieraan binnenkort gevolg door met hun wachtlijsten de kabelkrant en internet op te gaan. Vooralsnog moeten verwijzers in de Leidse regio het doen met een periodiek overzicht, dat niet helemaal up to date is. In Kennemerland zijn huisdokters onveranderd genoodzaakt naar de telefoon te grijpen, ingeval ze specialistische behandeling noodzakelijk achten. „Wij kunnen niet in hun computersysteem komen. Directeur Patiëntenzorg A. Lam ping van het Diaconessenhuis Leiden: „De lengte van de wacht lijsten is het eerste symptoom van de problemen die Nederland wacht met een almaar veroude rende bevolking.'' Afgaande op de beginsel verklaringen van diverse ziekenhuisdirecties in de ze regio bestaat er nauwelijks nog aversie tegen een open bestel, waar niet eens zo lang geleden veel bleef toegedekt onder het medisch ambts geheim. Alleen woordvoerder D. Ket ting van het Leids Universitair Me disch Centrum ontgaat de zin ervan om internetsurfers en kabelkrantle zers inzicht te geven in de gemiddel de wachttijden, waarvoor patiënten zich na het huisartsconsult zien ge plaatst. Bij het voorheen AZL geheten Leids Universitair Medisch Centrum wordt het al voldoende geacht om in het kader van het zogeheten Leidse Verwijzingsproject de beschikbare wachtlijstgegevens periodiek te drop pen bij alle huisartsen in de regio Lei den. „Die mensen hebben daar als verwijzers van hun patiënten wel wat aan." Ketting is wel zo eerlijk om aan te geven dat de stand van zaken riiet he lemaal up tot date bijgewerkt is. „We zijn nu bij tot april, en druk bezig met verfijning." Directeur Patiëntenzorg A. Lam ping van het Diaconessenhuis Leiden zegt er geen enkele moeite mee te hebben dat zijn wachtlijsten op straat komen te liggen, wars als hij is van 'geheimzinnig' gedoe. „Niet voor niets namen wij twee jaar geleden in samenwerking met zorgverzekeraar Zorg en Zekerheid en de District Huisartsen Vereniging Rijnland Midden Holland het initiatief tot het Leidse Verwijzingsproject." Vooralsnog laten huisartsen in de regio Kennemerland patiënten van wie zij vinden dat die nodig onder zocht moeten worden door een spe cialist, zelf het afspraakbureau van een ziekenhuis bellen. „Mocht de pa tiënt na het telefoontje tot het inzicht komen dat het wachten wel erg lang gaat duren, dan kan die altijd bij mij terugkomen", vertelt de Haarlemse huisarts H. Rol als voorzitter van de Regionale Huisartsen Vereniging. „En dan ga ik telefonisch shoppen. Dat wil zeggen: bij andere ziekenhuizen in de omgeving." In de regio Kennemerland studeren de ziekenhuisdirecties op een geza menlijke openbare wachtlijst. Een signaal volgens woordvoerster Rood dat binnen het Kennemer Gasthuis (met vestigingen in Haarlem en IJmuiden) in principe geen enkel be zwaar bestaat tegen openheid. Alleen moet ze op instigatie van haar direc teur Van Essen helaas wel meedelen dat de tijd nu nog niet rijp is om met de wachtlijstgegevens naar buiten te treden. „Wij achten het niet in het belang van patiënten om met cijfers te schermen, die achteraf niet waar gemaakt kunnen worden. Eerst moet er in overleg met andere ziekenhui zen in de regio een eenduidige defini tie worden gevonden voor wat onder wachttijden wordt verstaan. Pas eind dit jaar hopen we gezamenlijk wel zo ver te zijn." H. van Alphen, directeur Patiënten zorg van het Spaameziekenhuis spreekt van een prima intiatief als hij n in het ziekenhuis, na lang wachten op een consult. het heeft over het besluit van tien Utrechtse ziekenhuizen om per 15 september met de wachtlijsten naar buiten te komen. Zelf is hij daar nog niet aan toe. „Eerst moeten onze ge gevens worden afgestemd op die van collega-ziekenhuizen in de regio. Wachttijd is nu namelijk een ge mengd begrip." Hels karwei Vanuit zijn kantoor in Utrecht zegt G. van den Berg als directeur van de Ne derlandse Patiënten Consumenten Federatie er door de jaren heen een hels karwei aan te hebben gehad om helderheid te krijgen over de inhou delijk betekenis van het begrip wachttijd. „Nochtans blijft het een schimmenspel. Het ene ziekenhuis hanteert als vuistregel het traject van huisarts naar polikliniek, het andere van huisarts naar operatiekamer. Ik vind het al heel wat dat in Leiden de huisartsen wel geregeld informatie ontvangen." Volgens de Haarlemse huisarts Rol zegden de ziekenhuisdirecties in zijn regio onlangs in het periodieke over leg met vertegenwoordigers van be langenorganisaties van huisartsen toe alvast regelmatig overzichten te stu ren, vooruitlopend op de openbare wachüijst. „Maar ik moet de eerste fax nog krijgen", zegt de bestuurder van de Regionale Huisartsen Vereni ging- Soms komt Van den Berg naar ei gen zeggen op de vileine gedachte dat menige ziekenhuisdirectie uit strate gische overwegingen het patiëntenre servoir kunstmatig hoog houdt. „Dat zou namelijk heel goed van pas kun nen komen bij het voeren van de budgetonderhandelingen met zorg verzekeraars." „Als ik kwaad denk, zit daar wel het een en ander in", reageert directeur Patiëntenzorg A. Lamping van het Diakonessenziekenhuis in Leiden. „Maar bovenal voel ik mij verant woordelijk voor de opvang van pati ënten in mijn regio. Daarbij stel ik uitdrukkelijk dat iemand die op een wachtlijst voorkomt daarop ook kan staan. Natuurlijk is het voor iemand die een heupoperatie moet onder gaan vervelend om weken met pijn rond te lopen, maar de beperkte ca paciteit van het ziekenhuis dwingt mij ertoe dat een besproken operatie kamer voor een orthopedische ver richting niet zelden alsnog dient be nut voor een persoon die acuut moet worden geholpen." Lamping noemt de 50 miljoen die het ministerie van volksgezondheid op jaarbasis uittrekt voor de landelij ke aanpak van de wachtlijstproble- matiek niet meer dan een lapmiddel. Hij beweert te beschikken over rap porten van tal van onderzoeksbu reaus, die aangeven dat de zorgbe hoefte in samenhang met de vergrij zing jaarlijks met 2 tot 3 procent toe neemt. En dat terwijl het ministerie van volksgezondheid garant staat voor een volumegroei van 1,3 pro cent. Lamping zegt het niet met zo veel woorden, maar een goed ver staander moge het duidelijk zijn dat hij het beleid zo krom vindt als de kronkelingen van de esculaap. „De lengte van de wachtlijsten is het eer ste symptoom van de problemen die Nederland wacht met een almaar ver ouderende bevolking." Knelpunten Beleidsmatig als ook cultureel kün- nen ziekenhuizen nog zo van elkaar verschillen, ze hebben met elkaar ge meen dat aan de specialistenvakgroe pen orthopedie en oogheelkunde de langste wachdijsten hangen. Direc teur G. van den Berg van de Patiënten Consumenten Organisatie in Utrecht denkt te weten waarom. „Zeker in de Randstad bestaat een schrijnend te kort aan oogheelkundigen en ortho- peden. De overheid heeft in het verle den de consequenties van de vergrij zing schromelijk onderschat. En het punt is dat er telkens zes jaar studie tijd overheen gaat, voor er weer nieu we klaarstaan." Bij het Leids Universitair Medisch Centrum moet iemand met een voet balknie of een versleten heup er reke ning mee houden, dat-ie pas na een week of zes op de polikliniek wordt 'gezien' door de orthopedisch chi rurg. Daarna kan het nog wel een week of zes aanlopen, voordat de persoon in kwestie de operatiekamer ingereden wordt. Bij de polikliniek oogheelkunde duurt het al gauw een maand of vier, voordat iemand aan de beurt is. Oogheelkunde van het Diaconessenziekenhuis in Leiden kent een toegangstijd van 99 kalen derdagen en orthopedie 42 'wachtda- gen'. Van Alphen van het Spaamezie kenhuis: „Hoe minder urgent de in greep, hoe meer wachttijd ervoor staat. Het is praktijk dat een reeds be sproken operatiekamer voor een or thopedische verrichting inderhaast moet worden vrijgemaakt voor een acute operatie. Het kan nu wel tussen de drie en zes maanden duren voor dat iemand op de snijtafel ligt voor een nieuwe heup." 'Zorg op maat' bieden is één, 'zorg op tijd' een andere zaak. Directeur Patiëntenzorg Van Alphen van het Spaameziekenhuis probeert de capa citeit op orthopedie te verhogen door zijn vier orthopeden zo veel mogelijk verrichtingen in de operatiekamer te laten doen. „Daarbij is het wel oppas sen geblazen dat er nog genoeg over schiet om mensen in de polikliniek te ontvangen." Het Rijnland Ziekenhuis met vesti gingen in Leiderdorp en Alphen aan den Rijn probeert het mes op weer een andere manier te zetten in de wachtlijsten. Met ingang van maan dag worden oogheelkundige opera ties uitsluitend nog verricht op de lo catie Alphen aan den Rijn. De vrijge komen operatiekamer in Leiderdorp zal voortaan geheel en al worden be nut voor (semi)spoedeisende ingre pen. Woordvoerster Vink verwacht dat door de inrichting van een spoed- OK het schema van andere operaties veel minder gestoord zal worden. Lamping van het Diaconessenhuis Leiden en Van Alphen van het Spaar- neziekenhuis (met vestigingen in Heemstede en Haarlem) beamen on afhankelijk van elkaar dat de lengte van wachtlijsten in belangrijke mate wordt bepaald door de keuze van pa tiënten, en niet zelden ook door een vertrouwensband tussen huisartsen en specialisten. Daardoor kan het volgens Van Alphen voorkomen dat binnen een specialistische vakgroep de ene specialist tegen een langere wachüijst aankijkt dan diens collega. „Natuurlijk proberen we dan te schuiven met een patiënt. Maar als die hoe dan ook geholpen wil worden door die ene specialist, houdt alles op." Beleid Zegt Ketting van het LUMC: „Het is de keuze tussen ofwel sneller gehol pen willen worden of achteraan aan sluiten tot de favoriete specialist tijd heeft voor de persoon in kwestie. De patiënt moet dan niet achteraf gaan zeuren, als-ie voor de laatste optie heeft gekozen." Directeur Patiëntenzorg van het AMC Dirk-Ian Bakker, houdt buiten de Amsterdamse regio woonachtige lijders aan kwalen die onder de noe mer basiszorg kunnen worden ge rangschikt, buiten de deur. „Er is veel vraag, maar de capaciteit is beperkt. Ik heb te maken met een tekort aan operatie-assistenten, anesthesie-me- dewerkers en dialyse-verpleegkundi gen. Het is mij bekend dat Volendam- mers met spataderen bij voorkeur linksom het ziekenhuis van Purmer- end en rechtsom het ziekenhuis van Zaandam voorbij wandelen om zich hier academisch eraan te willen laten opereren. Daar kunnen wij dus niet aan beginnen. Dit is een academisch ziekenhuis, waarin de zogeheten tweede lijnzorg slechts veertig pro cent van onze taakstelling inneemt. De basiszorg is eerst en vooral be stemd voor mensen uit Amsterdam- Zuid Oost, de Ronde Venen en Die- men." Bij een ander academisch zieken huis, te weten het Leids Universitair Medisch Centrum wordt minder rigi de gehandeld ten aanzien van men sen buiten de regio. „Maar", zegt woordvoerder Ketting, „het is hier geen vrije winkel met een onbeperkte behandelingslijn. In onderhandelin gen met de zorgverzekeraars staat handhaving van de huidige routine- zorg voorop. Niet meer en niet min der. In de eerste plaats is een acade misch ziekenhuis er voor de moeilijke gevallen. De topklinische zorg. Ik denk aan niertransplantaties en hart operaties. Zeg maar: de gevallen waar wetenschappelijk ook het een en an der van te leren valt. Want dat is een andere taak van een academisch zie kenhuis: het dienen van de weten schap. Automatisch moet je dan eer der beperkingen stellen aan het aan tal heupoperaties dan een gewoon ziekenhuis. Ook hier is het gevecht tegen de wachttijden een geldkwes tie, terwijl het ook door personeelste korten op afdelingen wordt bemoei lijkt." Het gemor onder de patiënten groeit intussen, nu ze zich bovenal klant van de gezondheidszorg be schouwen. In het augustusnummer van de De Consumentengids publi ceerde de Consumentenbond een peiling onder 1100 respondenten, van wie ruim 40 procent aangaf een week een redelijke wachttijd te vin den. Volgens de Haarlemse huisarts Rol zou er veel gewonnen zijn als het traject tussen huisartsenpraktijk en ziekenhuispolikliniek werd versoe peld door het wegnemen van enkele hobbels op de elektronische snelweg. „In deze regio sluit de software van de ziekenhuizen niet aan op die van de huisartsen. Wij kunnen niet in hun systeem komen. De introductie van een intranet, waaraan een zorgverze keraar z'n bijdrage zou moeten leve ren, zou het verwijzen aanzienlijk kunnen vergemakkelijken. On line zijn met de ziekenhuizen, betekent dat je als huisarts meteen kunt zien waar een patiënt het snelst geholpen kan worden. En dan is het een kwes tie van pats, meteen de afspraak in boeken in het ziekenhuissysteem." GERARD VAN PUTTEN •Op weg naar de spe cialist. Vaak is er een lange wachttijd aan vooraf gegaan, zeker waar het orthopedie en oogheelkunde be treft.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 37