JE VELUWE i 9 'prachtig en toch heel niet duur' NL Toerisme GRAFOPSCHRIFT REDACTIE ROB VAN DEN DOBBELSTEEN Lorkenspoor Het Drents Boomkroonpad (140.000 bezoeker per jaar) in de boswachterij van Borger is sinds kort te bereiken via 'n over een 'lorkenspoor' rijdende elektrokar. De wagen die plaats biedt aan maximaal 17 passagiers rijdt op gezette tijden van restaurant 't Nije Hemelriek (tussen Gieten en Gasselte, niet ver van de N34) naar de grotendeels hoog door de bomen lo pende attractie. Tijdens de rit die ongeveer een half uur duurt, krijgen de bezoekers uitvoerige uitleg over bijzonderhe den die worden gepasseerd. Informatie: Drents Boomkroonpad, telefoon (0592).241.693. FOTO'S CPD/MARC HOFSTE NI 96 EN g ten 3d- .a. (S ?cia i/ent iale: S( De Veluwe is een groen kleedje dat ooit in verre ijstijden keurig midden in Nederland is neergevlijd. Makkelijk bereikbaar voor de moderne mens die van rust, ruimte en vooral groen wil genieten. Voor het eerst sinds de mens vakantie viert is de Veluwe de Noordzee-badplaatsen voorbij gestreefd als populairste binnenlands vakantiedoel voor Nederlanders. Het geheim van de Veluwe? 'Nou, 't is hier prachtig. En niet duur*. a '9 ld zijn er prachtige er te vertellen. Maar Hoe kwam dat met 2a n hakhout bedekte 'rest k'i Heemskerk aan de q/Af genbos'? En waarom aanvallig sje bij Oostzaan als id' op de kaart? En iets spannends te ver de arsbraak', een in de IJsselmeerdijk jurgebiedje bij ER tra zou het niet ir gelukkig vertelde ijn opa dus - hem arom de 'Rottige 'Rottige Meente' 53fite betekent oceert de langs de pr»rt wandelende Fries, W - dat is dus gewoon 21 '"idelijk. Maar waar 369waardeloze reko dan? Ynte plechtig: NVI erverdwen'n, natuur heeft zijn m'n.' Meente'. Daar kan de plattegrond van rende fetisjist dus tamelijk in van raken, s daar natuurlijk die H opografie, een r ekkend, door fiets— il laadjes ontsloten (et van blauwe 1(1 lauwe vlekjes, rechthoekjes en ine spatten, doet de deur dicht. Op ikeburen daarom. Of iever in Nijetrijne Tl g Munnekeburen. Een 'cht, want in de toverde 'Rottige jjjj uwelijks iets te vriendelijke mevrouw van Wolvega raadt ied an. 'Daar beginnen amarkeerde n, een witte en een Dat vergemakkelijkt •nzienlijk. Als we ergens een hekel aan hebben... Maar recreërend Nederland kan blijkbaar niet zonder. In Munnekeburen wijzen roodgemutste paaltjes de weg. Gelukkig zomert het vandaag. Holland ligt in Spanje. Ynte is na een half uurtje pas de eerste tegenligger, twee meisjes op een tandem kort daarna de tweede. Ze hebben zojuist een uil gezien. 'Zo koddig, hij zat op een tak doodkalm naar ons te kijken.' Wij zagen toen straks nog - zwevend boven het in de wind golvende riet - een buizerd. Er bungelde iets aan z'n klauwen. Een prooi? Of niet meer dan een tak waarmee hij zijn horst wilde restaureren? Die breken ze dus gewoon van een boom - vertelde een boswachter eens vol ontzag - door er keihard tegenaan te vliegen, die takken. Hoewel..., het kan ook zijn, dat hij het toen over een havik had. Thuis nog even opzoeken. Uren onbekommerd wandelen en fietsen achter de coulissen van Friesland. Hier niet het imago-bepalende groen van eindeloze landerijen, maar een woeste dwarreling van wilgen, elzenbosjes, rietvelden, dotters, koekoeksbloemen en schimmelwitte berken. Daartussen, achter over stil zwart water wielende knuppelbruggetjes, liggen wat jaloersmakende Hans- en Grietjehuisjes. Extra verrassing: voor het eerst sinds jaren de zonnedauw gezien. De vleesetende plant verteerde juist een vliegje. Rob van den Dobbelsteen Vanaf NS-station Woivega onderhoudt bus 108 op doordeweekse dagen tussen 09.10 en 19.10 uur elk uur een dienst langs plaatsjes als Langelille, Nijetrijne en Munnekeburen. Informatie: VW Weststellingwerf, van Harenstraat 2, 8471 JD Wolvega, telefoon (0561 )611.711 RUUD BUURMAN Als je rond het middaguur een beetje strategisch op een bankje gaat zitten, midden in Elspeet, komt de pannenkoekenlucht van drie kanten op je af. Daar, tegenover het enige hotel dat het Veluws dorpje nog rijk schijnt te zijn - Hotel De Zwaan - trekt de fietsende medemens voorbij. Bellend en kwebbe lend, zacht zingend en in de zestig-plus-variant opvallend vaak getooid met een witte platte pet, die soms angstig de toneert met de neus zo rood als een aardbei maar wel weer aar dig kleurt met de benen die jo lig uit de korte broek steken. Op zo'n plek komt geheid een au tochtoon naast je op het bankje zitten. Een meneer die het Ve- luwse spreekwoord 'Het moet een goed prater wezen die een zwijger overtreft' na enkele mi nuten logenstraft. De Veluwe- naar, zo wordt hij gekarakteri seerd, is stug, conservatief, ge sloten en zwijgzaam. Kan wel zijn, maar déze niet. G. van den Bosch - 'iedereen kent me hier' - heeft voor de gast naast hem op het bankje, die naar de bekende weg vraagt, het antwoord paraat, ,,'t Is hier prachtig. En heel niet duur. Vijfhonderd gulden hum- voor een weekje bungalow, kom daar maar eens om in Frankrijk. En hier om de hoek kost een pilsje nog gewoon twee gulden. Ja... verderop heb je een zaak waar ze vijfeneen- half willen hebben voor 't zelf de, maar dan ben je goed gek. En als je eenmaal de stilte en de ruimte van de Veluwe kent, dan ga je bij dat warme wee van de laatste weken toch zeker niet kont aan kont aan het strand liggen." Vijftig-plus Zo. Dus dat is het geheim van de Veluwe: Rust, ruimte en na tuur die zijn weerga in Neder land niet kent. Maar was het niet dat groene stuk Nederland waar je zoveel vijftig-plus op de fietspaden treft? Dat beetje ou bollige, kneuterige Gelderland vol braderieën, jaarmarkten, oudheidskamers en demonstra ties van oude ambachten, toe ristische schaapskuddes, rom melmarkten, walde zwijnen, moeflons en reeën, vossen, das sen, dam- en edelherten? Die streek vol gehuchten waar men nauwelijks de fietsbel durft te beroeren, bang om de boel aan 't schrikken te maken? Jongeren komen hier nauwe lijks. Van den Bosch: „Die wil len naar 't strand. En als ze hier wel komen, dan gaan ze het bos in met heel andere bedoelingen dan wij. Ik zal u vertellen, er wordt hier meer leven gemaakt dan doodgemaakt, da's zeker. Voor de jeugd is er ook verder weinig vertier: er is maar één discotheek voor al die dorpen hier in de buurt. Maar van hier uit kun je wel alle kanten op." Zo is het maar net. Het strand van het Veluwemeer is dichtbij. Net als het Dolfinarium van Harderwijk. En het Kröller Mül- ler museum in park de Hoge Veluwe. En de Apenheul. En de Koningin Julianatoren. En Wali- bi Flevo. En Burgers Bush. En de stoomtram Amhem-Dieren. De 'zappende toerist', zoals de gene wordt omschreven die tij dens de vakantie elke dag iets anders wil, heeft mogelijkheden te over. Tien jaar geleden was de Veluwe nog een gebied dat er gewoon lag, maar waar wei- dering van de Veluwe heeft ge leid, zodat er vorig jaar ruim 1,1 miljoen langere vakanties (acht dagen en meer) en een nog gro ter aantal korte vakanties wer den gevierd. Vooral de Randste delingen zoeken massaal de bossen, heidevelden, stuifzan den, monumentale landgoede ren, kastelen en stille dorpjes op. 'Boshuis Drie' bij Ermelo bijvoorbeeld is een natuurcam- ping van Staatsbosbeheer. Een paar douchehokjes, een toilet, zeer ruime plaatsen voor tent en caravan, maar geen stroom. Verbijsterend stil. Alleen wat wind ruist door de kruinen van oude eiken en beuken. Een camping die verrassend genoeg niet alleen zeer wordt gewaar deerd door bezoekers van mid delbare leeftijd, zoals de Scha- gense familie Van der Wal, maar ook door het echtpaar Gert en Marja Doekes uit Ben- nekom, aan de zuidrand van de Veluwe, op fietsvakantie met Hilje (10) en Harmen (6). Spannend Een camping zonder speeltuin en zwembad, zonder kantine met ijsjes en zakjes chips en zonder veel andere kinderen, dat moet toch wel een beetje saai zijn? De kinderen schud den driftig het hoofd. Kampe ren in een stil donker bos is na tuurlijk ook spannend. „Maar De dames Glastra en Bakker tijdens hun knap zakwandeling. nig gebeurde. Dat kan zelfs een natuurpark als dit zich niet per mitteren. Want de moderne toerist is dol op groen en rust, maar er moet wél wat te bele ven vallen. Imago Twee weken lui op het strand wordt minder populair. Actief- er-op-uit is de trend. „In een nabij verleden", vertelt Marcel Baltus van de Stichting Toeris me en Recratie AVN, „bepaalde de kwaliteit van de accommo datie de bestemming. Nu wordt die bestemming bepaald door wat je er kunt dóen. Het oerka- rakter van het grootste natuur gebied van Nederland is (nog) niet veranderd, maar het imago van de Veluwe wel". Het is volgens experts de men taliteitsverandering van de Ne derlanders die tot de opwaar- het is wel jammer dat er hier niet veel kinderen zijn. Op an dere natuurkampeerterreinen komen ze wel veel meer leef tijdgenoten tegen", zegt Marja. Maar hoe leuk de beide kinde ren het ook vinden in dit bos, het vooruitzicht van een dagje Dolfinarium Harderwijk brengt de pretlichtjes pas echt in de ogen. Het contrast tussen de staats- bosbeheer-camping 'Boshuis Drie' en recreatiepark 'Samoza' bij Vierhouten is enorm. Staca ravans met vele vierkante me ters siertegels, stenen kabou ters, vijvers met fonteinen en bakken vol Kaapse violen. Bij de receptie van deze camping - bij menigeen nog bekend als Saxenheim - ligt een excursie- lijst voor alle activiteiten in on der meer Harderwijk en Apel doorn. 'Samoza' heeft een op pervlakte van 7,5 hectare en be schikt over een zwembad, cafe taria, discotheek, midgetgolf, supermarkt, recreatieruimtes en sportvelden. Plus een eigen recreatieteam. Woordvoerster Herma Snellenberg: „De be langrijkste vraag voor een groot deel van de gasten is hier: 'Wat doen we voor de kinderen?' En daarin worden de mensen steeds veeleisender. De klant is koning natuurlijk, maar de mentaliteit van de mensen wordt er niet beter op. Ze den ken vaak dat wij tijdens de va kantie de rol van opvoeders over kunnen nemen. Met alleen maar een fiets- of wandelroute op de balie nemen ze geen ge noegen meer." Vertel de inormatrices van de VW Garderen wat. Tien jaar ge leden deelde die VW nog wat routekaarten uit en liet de mid denstand een paardenkar door het dorpje rijden. Tegenwoor dig zijn Wilma Huissen en Riet Hijwegen in vakantietijd full-ti me ideetjesbedenkers. „We hebben voor elke dag een of meerdere activiteiten in de aan bieding. Want de grote veran dering die wij de afgelopen ja ren zagen, was dat de mensen zichzelf niet meer kunnen ver maken. Er is geld zat, dus hoef je het ook niet zelf allemaal te verzinnen." Knapzak Nu wil het toeval dat de beide dames ongelooflijk creatief zijn, al zeggen ze het zelf. En dat ze met vreselijk veel plezier zoiets als een knapzakwandeling kun nen bedenken: als Swiebertje met een lunchmandje in een rode zakdoek aan een stok over de Veluwe banjeren. Zomaar een geinig verzinseltje waarvan je zou denken: Wie is er nou zo gek om met zo'n ding op de nek te gaan wandelen? Maar intus sen hebben al meer dan dui zend mensen het gedaan. Wil ma: „En dan verzin je een 'Volle Maan Wandeling', gewoon om te kijken of zoiets aanslaat. Wat heet! Er stonden hier voor de eerste wandeling, midden in de nacht, meer dan honderd men sen voorde deur." In Garderen kun je in een week tijd meedoen aan een fietsver- wentocht (koelbox met luxe picknick mee), aan klootbeuge- len, klopjesgolf, kanotochten, sagen- en legendenvertellingen, stroperstochten, fietspuzzel- tochten, historische dorpswan delingen, boogschieten, de zing- en verkleedshow voor kinderen, de kinderdiscotrein, de piratenspeurtocht en de ka bouterspeurtocht. En natuurlijk ook het bij natuurliefhebbers erg geliefde wildspeuren in het kroondomein. Wilma: „Wat het geheim van de Veluwe is? Tja.... Tot voor vijf jaar woonde ik er gewoon. Van af het moment dat ik ben ge vraagd voor het VW-werk is tot me doorgedrongen hoe bijzon der het hier is. Maar je kunt nog zulke prachtige fietspaden aan leggen, als je verder niks te bie den zou hebben, was het hier snel weer een stuk rustiger." Kinderboerderijen In Karinthië (Oostenrijk) richten 50 eigenaren van logeerboer- derijen zich in het bijzonder tot gezinnen met kleine kinderen en baby's. Daarvoor werd niet alleen de accommodatie aan gepast (stopcontactbeveiliging en dergelijke) maar werd te vens gezorgd voor gediplomeerde begeleiding. Dat de inrich ting van de boerderijen kindvriendelijk is (commode's, wip- stoeltjes, speelgoed...), spreekt vanzelf. Informatie: Karnten Werbung, telefoon (0043).463.3000. Erfgoed In navolging van Spanje en Portugal waar respectievelijk de paradores en de pousadas bijzonder populair zijn bij vakan tiegangers, biedt nu ook Nederland soortgelijke hotels aan. Onlangs verscheen de eerste brochure van Erfgoed Logies Ne derland met daarin de adressen en verdere gegevens van wat wordt genoemd 'logeer-accommodaties op karakteristieke, historische locaties', zoals borgen, havezaten, stinzen en landhuizen. De meeste liggen vooralsnog in de noordelijke provincies, maar ook in Limburg, Zeeland en Overijssel vond de nieuwe stichting een paar geschikte 'logementen', waaron der kasteel Baexem in Baexem en stadspaleisje 'De Aveling' in Zierikzee. Informatie: Erfgoed Logies Nederland in Haren, telefoon (050).535.02.02. Rembrandt Na een nog niet geheel afgeronde verbouwing wordt het voor malige woonhuis van Rembrandt in de Jodenbreestraat in Amsterdam, eind september weer voor het publiek geopend. Onder meer is de 'Kunst Caemer' waar de schilder zijn eigen verzameling (met prenten en tekeningen van onder anderen Titiaan, Da Vinei en Rubens) bewaarde in oorspronkelijke staat teruggebracht Voor het atelier geldt hetzelfde. De grote feestelijke heropening volgt in het voorjaar van 2000. Website Holland Nederlanders die hun vakantie in eigen land willen doorbren gen, kunnen voor uitgebreide informatie sinds kort terecht op de internet-website HYPERLINK http: //www.Holland.com. www.Holland.com.. Naast het inwinnen van toeristische in lichtingen hebben de bezoekers van deze 'digitale ontmoe tingsplaats' onder meer ook de mogelijkheid in contact te tre den met aanbieders. Tevens kan er via de site worden geboekt voor binnenlandse reisarrangementen. Panoramatrein Op de S-Bahn van Berlijn rijdt sinds kort een panoramatrein rond. Voornaamste attractie: de tot aan het dak doorlopende ramen die de passagiers een vrijwel ongehinderd uitzicht bie den. Tevens hebben de wagens draaibare stoelen, video-apparatuur en voorzieningen voor lichamelijk gehandi capten. De trein is een gift van de S-Bahn aan de stad Ber lijn. M Vrienden die in Leeuwarden de dichter/schrijver Jan Slauerhoff kwamen bezoeken, werden onveranderlijk begroet met de woor den: 'Kom, we gaan naar het kerkhof.' Toen - het was nog ver voor de Tweede Wereldoorlog- werd dat gezien als een macaber trekje; nu krioelt het op veel dodenakkers van de toeristen. Ik kan er - sinds ik aan het eind van de jaren vijftig in Parijs Pè- re Lachaise bezocht - evenmin weerstand aan bieden. Niet zo dra zie ik een begraafplaats of ik wil er op. Waarbij ik een aan voyeurisme gretizende nieuwsgierigheid aan de dag leg voor grafopschriften. Belgen doen daar geweldig hun best op. In Nazareth (bij Gent) bijvoorbeeld, las ik op de steen van Gaston de Vos: 'Een hart van goud vol goede gaven, ligt hier zacht en stil begraven.En Gil- berte Denul werd bedacht met het poëem: 'Toen de dood je leven nam, begrepen we welk leed ons overkwam.Pierre den Bakker tenslotte (ik moet me helaas bepalen tot een kleine selectie) rust onder de woorden: 'Vader, we gaan door droefheid gebukt, sinds gij van ons bent afgerukt. Nederlandse nabestaanden zijn aanzienlijk minder prozaïsch. Maar 'Hier ergens rust zij/Van wie niemand wist/dat zij de mij ne was' (op een niet nader bepaalde plek gesignaleerd door collega Sietse van der Hoek) zet de beschouwer op z'n minst aan het denken. Het kroonjuweel der grafopschriften echter, ontwaarde ik in Key West (Flori da): 'Damned. Zien jullie nou wel dat ik ziek was.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 31