PORT 'Er bestaat geen spelersgroep zonder ellende' Lei Clijsters wil helemaal niets van tennis weten Geloof JllEM SPIERDIJK. 071-5356464. PLV -CHEF JANET VAN DIJK, 071-5356463 ;DAC 14 AUGUSTUS 1999 Het jaar van de waarheid voor Frank Rijkaard Vaak op de voorgrond, voor mij als mens betekent dat een nieuwe dimensie. Ik doe het niet tegen wil en dank, anders was ik er niet aan begonnen." Coachen voor de eeuwigheid is voor Frank Rijkaard nog niet het ultieme doel. door GIJSBERT SPIERENBURG De op een na jongste Nederland se bondscoach uit de geschie denis resideert in z'n kantoor op pet splinternieuwe sportcentrum pan de KNVB in Zeist. Hij zit achter :en bureau met daarop de compu ter, de telefoon en stapels dossiers. Het is de eerste dag van z'n twee de ambtstermijn. Frank Rijkaard heeft er zojuist een lange stafverga dering op zitten. „Tja, zo gaat dat tegenwoordig", zegt de bonds- :oach en tevergeefs tracht hij een |ninzaam lachje te onderdrukken. „Ik ben recent ook verhuisd, van dlonaco terug naar Amsterdam. Ik Ivoonde te ver weg van de werk vloer, ais ik dat zo mag noemen." ppnieuw verschijnt er een twinke ling in z'n donkere ogen. Aan het archetype van de bonds- :oach der KNVB beantwoordt Rijk- hard niet. Hij heeft (nog) niet de "autoriteit van zijn illustere voor gangers Kessler, Happel of Michels. Iedereen heeft zo z'n eigen beeld, ^laar de functie van bondscoach is n blijft dezelfde en dat geldt ook ,'oor de verantwoordelijkheden en Be verplichtingen. Wat me opvalt: tnensen kunnen soms zo stereoty pe denken." Als mens moet ik me inderdaad bp een bepaalde manier aanpassen aan mijn rol, aan mijn positie. Tel- als ik officieel naar buiten Jreed, moet ik daarmee rekening liouden. Ik kan niet ontkennen dat «lat voor mij een zekere verande- Kng inhoudt." „Nee, ik moet zelden op mijn tong bijten. Normaal communiceer [k zo open en zo duidelijk mogelijk. Jk begrijp dat van mij wordt ge- jvraagd om steeds serieus tekst en Mleg te geven. Ik probeer dat te jdoen, zo goed mogelijk en boven- Idien naar eer en geweten. Dat is in herent aan de functie." „De humor bewaar ik het liefst voor de onderonsjes met de colle ga's met wie ik dagelijks omga. Ik ben dan wel bondscoach, maar ik zou er niet zo snel aan zijn begon nen als ik niet zo'n goed team om me heen zou hebben. Met Johan Neeskens, Hans Jorritsma en Han Berger klikt het goed tot nu toe." „Vaak op de voorgrond - voor mij als mens betekent dat een nieuwe dimensie. Ik doe het niet tegen wil en dank, anders had ik het niet gedaan. Als voetballer hoefde ik niet zo nodig in de publi citeit te treden. Maar deze functie brengt dat nu eenmaal met zich mee, dus stel ik me daar op in." Coachen voor de eeuwigheid is niet het ultieme doel. „Ik ben niet zo'n planner. Ik ben nu voor hon derd procent bezig met de op dracht die ik heb aanvaard. Er ligt bij de ..KNVB nog heel veel werk voor me. We staan aan de voor avond van een van de grootste eve nementen in de geschiedenis van het Nederlandse voetbal. Daar richt ik me op. Voorlopig heeft het voor mij geen zin om verder te kij ken." „Een Europees kampioenschap in eigen land is uniek, maar geeft tegelijkertijd ook druk. Er moet on der grote druk worden gewerkt en gepresteerd. Zo werkt dat in de topsport en dat is alleen maar goed. We moeten proberen om die spanning juist om te zetten in een extra stimulans. De verwachtingen zijn hooggespannen. We kunnen het beter zo hebben dan anders om." Eén overwinning in acht wed strijden. De score van Frank Rijk aard is nog niet wat je noemt voor treffelijk te noemen. Volgens de ex perts die het weten kunnen beleef de het Nederlands elftal onder Rijkaard in het seizoen 1998/'99 het slechtste seizoen in dertig jaar. „Het is een proces. Ik bekijk het van wedstrijd tot wedstrijd. Het oe fenprogramma is door mijzelf be wust zo moeilijk gemaakt. Die uit slagen zeggen mij niet zo heel veel. We speelden meestal tegen gere nommeerde tegenstanders: Brazi lië, Argentinië, Portugal en Duits land. In mijn ogen hebben we daar meer aan dan aan potjes tegen zwakkere ploegen." „Van de trip naar Brazilië ben ik niet geschrokken. De nederlaag en het gelijkspel hebben me niet ver ontrust. Waarom? Het zijn nuttige wedstrijden geweest, die hebben uitgewezen dat je als team in moei lijkheden komt, zodra je geen hon derd procent geeft tegen een te genstander die dat wel doet." „Voor het Nederlands elftal spe len betekent voor honderd procent spelen, elke wedstrijd weer. Of het nu een vriendschappelijk of een se rieus duel betreft. In Brazilië zijn de spelers met hun neus op de fei ten gedrukt. Ik heb gezien wie er daar aan onderdoor gingen, en wie niet. Ik kan daar dan weer iets mee." Frank Rijkaard maakt hier graag een kanttekening. „We zitten met het Nederlands elftal op het ogen blik met de erfenis van het goede WK in Frankrijk en met de erfenis dat we zoveel internationaal aan sprekende spelers hebben. Dat brengt fanatisme en spanning met zich mee. Onze tegenstanders zijn daardoor steeds enorm gemoti veerd. Allemaal vinden ze het een gigantische uitdaging om ons te verslaan. Elke wedstrijd weer heb ben we dat gezien. Tegen Peru, maar ook tegen Duitsland of Ar gentinië." „Ik geef toe: aan het spelbeeld van Oranje ontbreekt nog het een en ander. Daar ligt nog heel wat werk. Maar een elftal staat er niet na twee oefenwedstrijden. De spe lers moeten elkaar verstaan en het team moet groeien. Fase voor fase, stapje voor stapje, wil ik toekomen aan mijn uiteindelijke selectie." „Van begin af aan heb ik voort geborduurd op het werk dat Hid- dink tijdens het WK heeft verricht. Ik heb daar nooit geheimzinnig over gedaan. Het gegeven is dat er bijzonder veel kwaliteit in de groep voorhanden is. Maar nog altijd zijn er plaatsen binnen de selectie van 22 vacant. Ik houd er rekening mee dat daar nog best een verrassing bij kan zitten." „De definitieve groep staat nog niet vast. Globaal staan er veertig spelers op mijn lijstje. Er is een vas te kern en voor het overige is het: wie ontwikkelt zich het best. Ook de spelers van long Oranje houd ik in de gaten. Die zullen moeten aanklampen, of niet. Maar dat geldt ook voor de spelers die al in de selectie zitten." „Naarmate EURO 2000 dichterbij komt, neemt ook de spanning toe. De komende acht a negen oefen wedstrijden zijn bedoeld om te zien of de ouderen er nog een schepje bovenop kunnen doen en hoe de nieuwelingen zich houden onder druk. Want ik weet uit erva ring dat het nogal wat in een speler teweeg brengt om in een vol stadi on voor het Nederlands elftal te spelen." „Topsport is hard. Selecteren is moeilijk. Straks moet ik misschien spelers laten vallen op basis van minieme verschillen of op mijn ge voel. Dat is vervelend. Het is het lastigste onderdeel van mijn job. Maar je ontkomt er niet aan. Er ko men maar 22 spelers in aanmer- king." Vooralsnog is het vrede in Oran je. „Er bestaat geen groep zonder ellende. Dat is onmogelijk. Dus zal er vroeg of laat ook met dit Neder lands elftal best wat gebeuren. Ik sluit niets uit. Al zal niemand het van mij horen. Ik zal altijd probe ren de problemen intern op te los sen, eerst met de speler onder vier ogen. Ik zal het zo'n speler één keer vertellen. Ik zal het hem een twee de keer vertellen, misschien nog een derde keer. Maar dan houdt het natuurlijk op." lammer dat er uitslagen bestaan. Liever zou deze bondscoach het bij de schoonheid van het spelletje willen laten. „Wie niet? Ik heb oog voor alles wat voetbal mooi maakt. Dat is zo en dat blijft zo. Op het ho ge niveau waarop we ons bevin den, met tegenstanders die prak tisch gelijkwaardig zijn, gaat het natuurlijk om de winst. Dat bete kent toeslaan op de schaarse mo menten dat het kan. En het gaat niet met aantrekkelijk voetbal al leen." door MARTIJN VAN BEETEN Dochterlief breekt door. Kim stond op Wimbledon zelfs al in de vierde ronde tegenover Steffi Graf. Haar vader wil niets van tennis weten. Maar Leo 'Lei'" Clijsters, voormalig Rode Duivel, winnaar van de Europacup 2 met KV Mechelen en inmid dels werkeloos voetbaltrainer, ontkomt er niet aan. Zijn vrouw Els Vandecaetsbeek, die de dochters Kim (16) en Elke (14) bij staat in het uitoefenen van hun hobby, is ernstig ziek. Daarom is Clijsters manager, chauffeur en begeleider. Maar in tennis op zich is hij totaal niet geïnteresseerd. Samen met Kim op de foto, daar komt niets van in. Lei Clijsters hoort niet in het tennis, vindt hijzelf. Praten over zijn doch ter, die momenteel competitie speelt voor de Apeldoornse club De Manege, prima. Als het maar niet over forehands, back hands, volley's en smashes gaat. „Tennis interesseert me niet. Kim heeft een coach (Carl Maes, red.) en daar moet ze naar luisteren. Ik bemoei me niet met haar sport. Natuurlijk leef ik mee, als ou der. Maar je zal me nooit gespannen langs de tennisbaan zien. Ik geniet van mijn dochter, die haar hobby uitoefent. Verlie zen, dat is helemaal niet erg. Winnen is prettig, verliezen minder prettig, maar nog steeds prettig. Want ze is bezig met iets dat ze graag doet. Op het mentale vlak kan ik mijn bijdrage leveren. Logisch, na twin tig jaar topvoetbal. Maar nooit tijdens een wedstrijd. Dan zit ik ergens achteraf, het liefst alleen. Het is vreselijk als anderen je aanschieten, zeggen dat Kim iets verkeerd doet. Ik wil het niet weten. Wij praten ook nooit over tennis. Wel over vriendjes, over van alles eigenlijk. Op Wimbledon zaten we aan de hotelbar mensen te kijken. Hoe lopen ze, hoe kijken ze. Gewoon plezier maken als vader en dochter." „Tot voor kort mocht Kim geen inter views geven. Daar gaf haar niveau geen enkele reden toe. De bladen waren alleen geïnteresseerd omdat ze mijn dochter is. Na Wimbledon is dat anders. Zoals vorig jaar, toen ze Belgisch kampioene werd. Dan is de pers welkom, alleen de sport pers overigens. Die boulevardbladen ko men er niet in, daar heb ik zelf de nodige vergissingen mee gemaakt. Privé is privé, daarom praat ik ook niet over de ziekte van mijn vrouw." „Toen Kim succesvol werd, kwamen meteen de verhalen over de nieuwe zusjes Williams naar boven. Kolder, want Kim staat net in de top 100 en Elke is daar nog lang niet. Maar ja, het verkoopt hè. Dat hele zusjes-Williamsverhaal begon vorig jaar, toen Kim nationaal kampioene werd. Ze was de nummer zeven van België, de eerste zes deden niet mee. Maar ja, het werd totaal opgeblazen." „Er zijn Belgische speelsters die even in de top 50 hebben gestaan, maar die kom je nergens meer tegen. Ik ging zelf als 17- jarige naar Club Brugge, met zestien ande ren. Slechts twee voetballers hebben de top gehaald. Terwijl veel ouders dachten dat ze een rood duiveltje in handen had den." „In het tennis is het net zo. De omge ving staart zich blind op het succes van het kind. 'We investeren erin', zeggen ze dan. Dat kan toch niet, investeren in je ei gen kind. Dan verwacht je al dat er iets voor terugkomt. Die ouders zien hun kind als de nieuwe Steffi Graf. Ze zijn verblind door het geld, de roem. Ze jagen via het kind hun eigen dromen na. Maar zij weten niet eens wat dromen zijn." „Toen Kim elf was, kon ze met Elke naar de tennisschool van Nick Bolletieri. Ik zou daar als voetbaltrainer aan de slag kun nen. Nee, dat hebben we niet gedaan, ze waren nog veel te jong. 'Wat een gemiste kans', zei een moeder van een andere ten nisster tegen me. Kim zou daar wel vijf uur per dag kunnen trainen. Nou, toen ging het helemaal niet meer door. Een kind van elf, vijf uur op de tennisbaan. Dat doet aan de Russische turnsters van vroeger den ken. Kinderen moeten kind kunnen blij ven. Kim is in België opgeleid, in alle rust. Vijf jaar terug trainde ze anderhalf uur per dag. Zo kan het dus ook." ,Als Kim wil stoppen met tennis, vind ik dat prima. Ook al staat ze in de top 50. Hallelujah, want er gaat voor mij en mijn vrouw ontzettend veel tijd in zitten. Mijn vrouw reed jaarlijks tachtigduizend kilo meter, door haar ziekte heb ik het overge nomen. Dat doe je echt niet voor je lol. Maar Kim en Elke tennissen graag, dan heb je het er voor over." „Kim wordt nog steeds niet begeleid door een managementbureau, we doen dat liever zelf. Als mijn dochter, staat zij in de hoofdrol. Bij zo'n bureau draait het louter om geld verdienen. We praten thuis ook niet over geld. Kim is fanatiek, kan niet tegen verliezen, maar ze tennist voor het plezier. Ja, op Wimbledon heeft ze wat verdiend, maar nog steeds kost het ons geld. Haar school, het reizen, de snaren. Kim en Elke bellen jaarlijks voor twintig duizend gulden naar huis. Ja, dat is iets duurder dan een normale hobby. Het gaat niet om de prijzen. Ergens in de au(o ligt nog een van haar trofeeën te rammelen. Alleen de breekbare neemt ze meteen mee naar huis." „Zou Kim de top 50 halen, dan is dat schitterend. Maar eerlijk gezegd heb ik lie ver niet dat ze in de top 10 komt. Dan heb je geen leven meer. Ik heb Hingis en Kournikova op Wimbledon gezien, die hebben geen moment voor zichzelf. Ik ben zelf op de afscheidswedstrijd van Pele ge weest. Met hem zou ik dus voor geen goud willen ruilen. Hij was twee dagen lang geen seconde alleen. Ik heb dat één keer meegemaakt, toen ik in België de gouden schoen won. Ik was liever tweede gewor den." „Voetbal was voor mij altijd een hobby. Bij AA Gent was ik drie jaar trainer, maar na tweeënhalf jaar was het plezier weg. Ik heb het seizoen nog afgemaakt, voor de club, maar toen was ik weg. Vorig seizoen bij Lommei ook. Door de ziekte van mijn vrouw was ik een paar weken afwezig. Kwam ik terug en was het hele elftal ver anderd. Wie is er nou de trainer? Ik ben gelijk opgestapt. Nooit had ik een afkoop som in mijn contract, ik wilde op elk mo ment kunnen vertrekken. „Het draait om plezier, dat is mijn stok paardje. Als Kim wil winnen voor de WTA- punten of het geld, dan is er iets mis. Als ze in België wil winnen omdat dat van Kim Clijsters. haar wordt verwacht, is het ook niet goed. Aan die hele entourage heb ik me altijd ge stoord. Toen ik stopte met voetballen, ben ik trainer geworden bij Patro Eijsden, in de derde klasse. Ik werd voor gek verklaard. Maar voor mij was het terug naar de oor sprong. Ambitie genoeg, maar geen make laars. Geen bestuursleden die zich met het elftal bemoeiden. We zijn kampioen ge worden en dat is misschien wel het mooi ste succes uit mijn loopbaan. Omdat het zo puur was." „Op Wimbledon moest ik Kim geld brengen, ze was blut. Ze leek niet eens mee te mogen doen aan het kwalificatie toernooi. Nogmaals, tennis zie ik niet graag. Een mannenwedstrijd op televisie sla ik over. Stel je voor dat het een vijfset ter wordt. Een half uurtje is lang zat. Ik kon kaarten krijgen voor een wedstrijd van Boris Becker op centre court. Maar ik las liever een boek in het spelersrestaurant. Prachtig, niemand die je herkent. Zit je rustig te lezen tussen Pete Sampras en al die grootheden." „Ik ben niet gebleven op Wimbledon, want Elke moest meedoen aan de nationa le kampioenschappen in België. Toen Kim de vierde ronde haalde tegen Graf, mocht Elke kiezen. Doorgaan op het kampioen schap of opgeven en naar Kim kijken. Ze koos voor het laatste en dat had voor mij niet gehoeven. Ik was het heen en weer reizen wel zat. Maar ja, Elke vond het schitterend. Die liep opeens tussen al die toppers." „Het succes van Kim op Wimbledon was in België groot nieuws. In Engeland besteedden de kranten er maar een klein stukje aan. Vond ik wel prettig. Ze won in de eerste ronde van de nummer 300 van de wereld, in de tweede van een qualifier. Goed, ze versloeg met Amanda Coetzer wel een tennisster uit de top 10. maar die voelt zich niet thuis op gras. Nee, dat is geen relativeren, dat is de dingen zien zo als ze zijn. Ik heb wel eens ruzie gehad met een journalist. Wonnen we met Wa terschei met 4-0 en ik had slecht gevoet bald. Vertelde die man dat ik een dijk van een wedstrijd had gespeeld. Ging ik daar tegenin. Nou, dat is nog hoog opgelopen." „Van ons hoeft Kim geen wereldtopper te worden, maar ze wil het zelf dolgraag. Op Wimbledon had ze het er nog over. Zat ze in de derde kleedkamer, die van de no body's. Je hebt daar nóg twee kleedhok ken. Die voor de nummers 16 tot en met 50 en die van de reekshoofden. De luxe ka mer, waar je wordt verwend met drankjes en koekskes. Daar wil ze graag in terecht komen. Nee, niet voor de koekskes." Week of wat geleden gelezen: de Argentijnse doelman Roa stopt met voetballen om zich te gaan wijden aan het prediken van Gods woord. „Als profvoet baller heb ik in zonde geleefd. Maar nu neem ik afscheid van alles, van nog meer geld, van nog meer roem, om mij met mijn gezin volledig aan God te wijden, zo lang Hij dat vraagt. Roa, was dat niet die....? Ja, die is het. Die druktemaker met dat sikje, Carlos Roa. In de laatste minuut in Marseille ver slagen door dat wonderdoel- punt van Bergkamp. Pass van Frank de Boer. aanname, on mogelijke hoek, boem! Een goal, zo ongelooflijk, dat je als keeper, wanneer dat je overkomt, in één zucht van je geloof zou vallen (misschien overdrijf ik nu). Carlos Roa was jarenlang een betrouwbare, maar anonieme keeper in de Argentijnse eredivi sie. Zijn eerste club wasAvella- neda. Een soort Volendam. Toen het grotere Lanüs een keeper zocht, ging een droom van Roa in vervulling. Lanüs? denkt u nu. Nooit van gehoord! Zal best, maar wacht met uw oordeel. Laniis was drie, vier jaar terug, laten we zeggen, het Willem II van Argentinië. Met dit verschil, dat Lanüs in 1996 de Copa Conmebol won: het Zuidamerikaans equivalent van de UEFA Cup. Dit onverwacht hoogtepunt van Laniis leverde de man achter dit succes, trainer Héctor Rdul Cü- per, zoveel faam op dat hij een invitatie kreeg trainer te worden van de Spaanse promovendus Real Mallorca. CTiper nam drie vertrouwelingen mee. Onder hen: Roa. De transfer van Roa bleef onopgemerkt, in Spanje, maar ook in Argentinië. Wie in godsnaam was Roa? En wat was Real Mallorca nou helemaal? Weliswaar in de jaren '20 door Alfonso XIII voorzien van een 'koninklijk' stempel, maar dat zegt in Spanje weinig, immers, ook Espanyol, Celta, Sociedad, Bétis, Valladolid, Madrid en Za- ragoza, om er maar een paar te noemen, hebben vóór hun naam een kroontje. Maar het liep zo: de eilanders degradeerden niet, ze eindigden halverwege het linkerrijtje en weerden zich tot de penalty's aan toe in de bekerfinale tegen het Barcelona van Louis van Gaal en de rups Roa ontpopte zich in Spanje tot een vlinder. De rest weet u. Real Mallorca haalde in zijn tweede jaar onder Héctor Ciiper de finale van de Europa Cup II en Carlos Roa verdiende (al) in zijn eerste con tractjaar op het vakantie-eiland de status van beste keeper van Argentinië. (Roa keepte op het WK ook uit zonderlijk goed, helaas voor hem herinnert niemand zich dat omdat Argentinië door toe doen van Bergkamp al in de kwartfinales sneuvelde). Carlos Roa stond nog twee jaar onder contract bij Mallorca - jaarloon drie miljoen - en had overigens de clubs voor het uit kiezen (Aston Villa, Juventus, Liverpool, Manchester United, Lazio en nog 20 andere clubs), maar koos voor zijn geloof. Je denkt terstond aan Jaan de Graaf, principieel zaterdagi'oet- baller van Spakenburg en AZ '67 èn aan Joop Korevaar van ADO (en FC Den Haag). Van Jaan gaat het verhaal dat hij ooit één wedstrijd op een zondag speel de. tijdens de Koninkrijksspelen, nadat Jaan was wijsgemaakt dat het in Spakenburg door het immense tijdsverschil al maan dagavond zou zijn als het op de Antillen nog zondag was. Van Joop is bekend dat Aad Mans veld op trips naar het buiten land altijd naast hem kwam zitten in het vliegtuig. Niet om dat Mansveld zo bevriend was met de Jehovah's Getuige, maar omdat hij dan gauw op zijn schoot kon springen als het vliegtuig neer mocht storten. „Dan kom ik samen met jou in jouw hemel terecht. Het geloof van Roa gaat iets ver der. Roa gelooft dat de wereld in 2001 vergaat. Logisch, dat zijn hoofd niet zo naar voetballen staat. Mallorca gelooft dat Roa gelooft wat hij gelooft en heeft hem in vrede laten gaan, maar mocht Roa's geloof (na 2001 bij voorbeeld) afzwakken, dan eist de club alsnog een miljoenen- transfersom indien Roa besluit de blessuretijd van zijn leven el ders, maar opnieuw onder een lat, voort te zetten.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 25