Packard Bell: gratis internetten Multi Media Pro Distribution en R&P bestrijden thuiskopiëren Addo Stuur: de digitale bovenmeester ^DAG 14 AUGUSTUS 1999 ":hex tiat (l lanse Manga-strips en lfilms staan bekend om ctreme gewelddadigheid, •rige figuurtjes met hele )gen zaaien met zware js dood en verderf onder janden, die het er ook lar gemaakt hebben, overwint dus altijd maar het middel lijkt rger dan de kwaal. Aan- i computerspellen, met in het genre van Quake 0 real, bol staan van het ge- kcn! ag het natuurlijk voor de |e )m een Manga '3D-s- te maken en dat is Sho- softwarehuis Monolith :lfden. ben i-strips hebben een zeer irlijke verhaallijn en ook is behalve een zeer ge- schietspel tevens een in- ef avontuur, dat zich ijk aan ontwikkelt. De spe- rzek Ie Japanse piloot van een :htige looptank, die een ische rebellenleider op gelegen planeet moet uit- ;len. Aangezien deze man ame' ikt over een enorm leger h+ini ;n er 40 missies worden 1 oerd alvorens de directe intatie met de grote erik kan worden aange- De speler zit niet alleen i nk, die als een transfor- an worden veranderd in »n or ,ej vliegtuig als dat nodig emn tzijn, maar moet ook re- itg tig uitstappen om als een erist zijn bloedige karwei- te knappen. Op dat mo- wordt het spel een echte van Quake. Het geweld wel worden gedoseerd, er mag bijvoorbeeld niet vito schuldige voorbijgangers 250 ;n geschoten. De 'plaatse- olitie' straft dergelijk iaal gedrag meteen af. spellen zijn leuker als er veel soorten wapens beschik baar zijn en dat is in Shogo het geval. Met name de looptank beschikt over het gebruikelijke arsenaal aan raketten, lasers en mitrailleurs. De speler kan per missie kiezen uit diverse types, die allemaal zo hun voor- en nadelen hebben. Het speelter rein is zeer afwisselend. In de woestijn kan de vijand zich niet verbergen, maar in een stad kan achter elk gebouw een 'do delijke' dreiging schuilgaan. De speler hoeft niet achter elkaar de missies uit te spelen. Na elke missie keer je tertig naar je moederschip, dat in een baan boven de planeet hangt. Daar kan de speler sociale contacten onderhouden met bijvoorbeeld zijn kameraden, die in sommi ge missies meevechten. Een goed uitgevoerde missie heeft een enthousiaste ontvangst tot gevolg, maar dat enthousiasme kan snel bekoelen als de speler een rommeltje maakt van een volgende missie. De wereld van Shogo is volledig driedimensionaal uitgevoerd. Het spel is erg goed getekend met veel aandacht voor de (soms bloederige) details. De muziek past zich aan aan de si tuaties in het spel en is prima, evenals de overige geluiden en de spraak. Al met al is Shogo in zijn genre zo ongeveer het beste wat er te krijgen is, mits je de forse dosis geweld voor lief neemt. De fans van de Man ga-strips kunnen zich in dit spel volledig uitleven. Min. systeemeisen: Pentium 166, 32 Mb Ram, Windows 95/98. Driedimensionale kaart sterk aan bevolen. Gezien bij Dynabyte vóór 30 gulden. Beschikbaar ge steld door R&P Electronic Media- /Pro Distribution. oa /oetballen met Easy Disk 3°P Ie voetbalcompetities zijn begonnen of staan op het unt van beginnen. Logisch dus dat bedrijven die al een aar jaar voetbalspellen en dergelijke op de markt bren- en, de winkels hebben volgestouwd met de uitgaven oor het seizoen 1999-2000. Wie alles wil weten en vervol- •ens wil bijhouden van het Nederlandse voetbal kan voor ele ier tientjes prima terecht. Easy Disk brengt voor dat geld ninus een stuiver) een zeer complete cd-rom met een olledig overzicht van KPN-Telecompetitie, de Toto-divi- een de Amstel Cup. Speelschema's, clubs, spelers en oaches, stadions en een mooi stuk historie vanaf 1956. laar het is ook een 'doe-schijfje". Zeer simpel kunnen de en worden ingevoerd. Dat kun je zelf doen, maar i zijn ook te downloaden via het internet. Behalve voor de betaalde competities in Nederland heeft asy Disk ook een cd-rom voor de Champions League en entje om alles van de eigen club bij te houden. Alle drie osten ze 39,95 gulden en stellen uiterst bescheiden eisen an de hardware: Windows 3.11, PC 486 en 8 Mb ram-ge- ■ugen. iifliiiiPVil Z Z E 'oordraadsel SAMENSTELLING FRANK BUURMAN EN JAN VAN DER NAT PC-maker biedt 'levenslang' toegang bij elke nieuwe computer JAN VAN PER NAT De magische term voor de ko mende tijd in computerland is 'gratis internet'. Dat wil zeggen helemaal of in elk geval bijna voor niets. KNP met Het Net, de Hobby Computer Club (HCC) en provider Wish hebben de kar in gang gezet en anderen haasten zich om op de trein te springen. Het lijkt dat de 'gewo ne' provider, die tussen de 25 en 30 gulden per maand rekent, zijn langste tijd heeft gehad en andere wegen (optimale servi ce) zal moeten zoeken om zijn klanten te behouden. PC-fabrikant Packard Bell gooit op een wel heel bijzondere wij ze de knuppel in het hoender hok. Wie vanaf het einde van deze maand een van de nieuwe 2000-pc's van dat merk koopt krijgt daarbij gratis internet (via provider UU Net) voor de le vensduur van de computer. Packard Bell richt zich vrijwel uitsluitend op de thuismarkt en gaat ver, heel ver om het de ko per zo gemakkelijk mogelijk te maken. 'Binnen vijf minuten bent u aangemeld en kunt u in ternetten', zeggen ze in Wij- chen waar het Nederlandse hoofdkantoor is gevestigd. En daarmee is PB zijn grootste concurrent Compaq, dat later deze maand zijn nieuwe mo dellen presenteert, een slag voor. Omdat die thuismarkt - met alle respect - voornamelijk bestaat uit digibeten is het zaak voor een bedrijf als Packard Bell alles zo simpel mogelijk te maken. De software, de aanmeldings procedure en zelfs de belang rijkste plugins (Acrobat, Real Player, Shockwave) zijn tevoren geïnstalleerd. Maar dat is lang niet alles wat het bedrijf aan voorbereidingen doet. Er zijn al eens testen uitgevoerd met een knul van een jaar of elf, die bin nen een kwartier, vanuit de doos, zijn pc aan het werk had. Software Zoals gebruikelijk levert Pack ard Bell bij zijn nieuwe pc's een indrukwekkende hoeveelheid software, die allemaal is geïn stalleerd, waardoor de gebrui ker inderdaad onmiddellijk aan de slag kan. In het kader van de (tot nu toe) unieke internet-ac- tie worden diverse program ma's meegeleverd, waar zeker de onervaren computeraar veel aan heeft: Babyion voor het snel vertalen van tekst, Net2Phone voor het telefone ren via het internet en verder foto- en muziekprogramma's. Dat er 'nood-software' (PC- Doctor, Norton Anti-Virus), een goede selectie nuttige program ma's (Word 2000, Works, een encyclopedie, een routeplan ner, enz.) en ontspanning wor den meegeleverd, zijn we ge wend van Packard Bell. Maar FRANK BUURMAN Het Nederlandse softwarebe drijf Pro Distribution uit Am stelveen gaat - in samenwer king met producent R&P - de strijd aan met de thuiskopieer der. Nieuwe spellen die Pro op de Nederlandse markt uitbrengt zijn beveiligd met een be paalde sleutel code waardoor de kopie niet werkt. Verder worden veel spellen uitge bracht voor de publieksvrien delijke prijs van 49,95 gulden, hetgeen het maken van een kopie ook weer wat minder aantrekkelijk maakt. Een origineel spel is im mers voorzien van een ge bruiksaanwijzing, die bij meer ingewikkelde spellen toch wel erg handig is. Volgens Tjeerd Veninga van Pro Distribution, dat onder meer de producten van R&P Electronic Media op de markt brengt) is het voor de uitgevers al goed te merken dat veel computeraars feit de inmiddels betaalbare cd- romschrijver in hun PC hebben zitten. „Elk spel dat wordt ver kocht wordt gemiddeld zeven keer gekopieerd. Omdat de meeste cd-roms niet beveiligd zijn is een goedkope kopie (een lege cd-rom, de zogenaamde recordable, kost drie gulden) zo gemaakt. Als de cd-rom bevei ligd is heeft dat duidelijk een gunstige invloed op de ver koopcijfers. Je moet van zeer hoge huize komen wil dit sys teem te kraken zijn." Veninga geeft toe dat het de consument tot nu toe wat al te makkelijk is gemaakt. „In de computerwin kel liggen de kopieerbare spel- het bedrijf gaat steeds verder, getuige prima spellen als Egyp te en Ceasar III. Bij de modellen die zijn voorzien van een DVD worden ook nog eens Baldur's Game (normaal vijf cd-roms, maar nu op één DVD'tje) en een complete film op DVD (Leathal Weapon 4) meegele verd. De 2000-lijn van Packard Bell bestaat uit drie modellen met in totaal zeven versies en lopen in prijs uiteen van 1.999 gulden (Club 2400) tot 4.799 (Platinum 7500RW). Tussen deze uitersten zitten de Multimedia-types, waarvan de duurste evenals de dure Platinum over een inge bouwde cd-rewriter beschiJct. Voor de MultiMedia en de Pla- tium is optioneel een vlak TFT- scherm leverbaar, maar dan kost het hele spul wel 2.000 gul den meer. Wie uit ruimtebespa ring dan wel uit esthetisch oog punt graag van de kolossale monitor af wil, kan beter even wachten tot de platte schermen in prijs een vrije val hebben ge maakt. Naast de gewone pc's brengt Packard Bell nu ook een uit vier types bestaande lijn met notebooks. Tot slot het verwachte ant woord op de populaire IMac van Apple: de design-pc. Hoe wel Compaq al enige jaren een zwarte pc maakt, is de door snee computer 'kantoorgrauw'. Het antwoord van Packard Bell heet Spirit 9500, het bewijs dat een pc ook mooi kan zijn. De kast kan rechtop in een boe kenkast of plat als onderdeel van de stereotoren, het scherm is vlak en de boxjes gewoon heel mooi. Maar schoonheid en een primeur kennen hun prijs: 6.299 gulden. Een wekelijkse rubriek waarin een aantal websites wordt be licht dat nieuw of origineel is, dan wel inspeelt op de actuali teit. De meeste mensen zullen het na de achterlijke hype rond de zonsverduistering wel een beet je gehad hebben, maar wie nog steeds interesse heeft in het bo venaardse kan nu naar Mars. Dat wil zeggen: niet zelf, maar je naam op een cd-rom. In 2001 stuurt de NASA weer een Lan der naai de planeet en aan boord gaat een cd'tje mee met - dat is het streven - een paar miljoen namen. Ruim 500.000 mensen hebben zich al gemeld. Dus haast u, want anders is het schijfje vol en mist u misschien weer een uniek moment in uw leven... http://spacekids.hq.nasa.gov/2001 Voor sommigen zijn de namen net zo bekend als die van het elftal van Kozakken Boys. Ande ren laten echter hun eten staan voor de zoveelste soapserie. Ze heten Angela Schijf, Tanja Jess, Guusje Nederhorst en natuur lijk Katja Schuurman (u weet wel, van die computers...) en staan allemaal bij elkaar op So- apsterrenWeb. Mooie plaatjes, dat wel natuurlijk. Soapsterrsri"W£:b www.soapsterren.com Van sommige films hebben de muziek en bepaalde geluiden eeuwigheidswaarde. De leukste en belangrijkste geluiden uit films, variërend van Alice in Wonderland tot en met Young Frankenstein, zijn verzameld op The Movie Sounds Page, een site die voortdurend wordt aan gevuld. De nieuwste aanwinst is - hoe kan het anders? - Star Wars Episode 1: The Phanthom Menace. w.moviesounds.com Routeplanners worden er in overvloed geproduceerd. De meeste op cd-rom, maar een toenemend aantal op het inter net. Een uiterst handige site is RouteNet, waarbij je de weg kunt vragen van elk adres in Nederland naar elk ander adres in Nederland. RouteNet is ont wikkeld door InfoNL en maakt gebruik van de software Map Guide van Ordis. Van dezelfde makers is er ook LokatieNet, waarbij een bepaalde plek kan worden gevonden. Helaas ont breken in dat geval de straatna men op de kaartjes. Catharina houdt zich bezig met zaken, die door velen als wat duister worden bestempeld: westerse en Chinese astrologie, tarotkaarten en het emotionele en intellectuele bioritme van de mens. Bent u er nog? Surft dan eens naar de netjes ingedeelde pagina's van deze dame en ont dek wat de sterren, de kaarten of uw bioritme voor u in petto hebben. members.tripod.lycos.nl/Catharina 'Zwarte Tulpmooi en leerzaam avontuur van Bruna len en grote stapels recordables naast elkaar, dus de verleiding wordt dan wel heel erg groot." Pro Distribution en R&P heb ben een speciale mascotte laten ontwerpen, die in de winkels aangeeft dat het om een 'Full Product, Half Price (volledig product, halve prijs) gaat. „Het zijn dus geen tweederangs of oude spellen die wij op de markt brengen. Verder streven wij ernaar om al die spellen zo veel mogelijk in het Nederlands te vertalen, waarmee je dan ook de mensen bereikt voor wie de Engelse taal een obstakel is om een spel te kunnen spelen. En dat zijn er toch meer dan je denkt", zegt Veninga. Een spel als het pira- tenavontuur 'Corsairs' is de En gelse versie nu zelfs duurder dan in de Nederlandse versie. „De onvertaalde versie wordt door andere distributeurs voor de volle prijs op de markt ge bracht, want daar is geen over eenkomst met uitgever Micro- ids voor afgesloten", legt Veninga uit. Corsairs is de op volger van de klassieke 'Pirates!' van Sid Meier. Verder zal Pro Distribution en kele oudere educatieve toppers in een goedkope 'Kroon Editie' voor 49,95 gulden op de markt brengen. Het gaat om het Wag- ner-avontuur 'Ring', 'Egypte' en 'China'. Tenslotte heeft Pro Distribution nog de sympathie ke trol 'Hugo' in huis voor de kinderen en verder verwacht Veninga veel van het spel 'Sa ga", een strategiespel over de vikingen, dat wel voor de volle prijs op de markt wordt ge bracht. JAN VAN DER NAT Addo Stuur mag zich gerust de bovenmeester van de digitale basisschool noemen. Al vele ja ren produceert hij voor A.W. Bruna software en schrijft hij boeken, die vooral bestemd zijn voor kinderen op de basis school. Als geen ander heeft hij zich gerealiseerd dat onderwijs per computer een prima alter natief is voor gewoon klassikaal onderricht. Bruna maakt vooral goede sier met de bijna einde loze reeks edu-roms, prima ver zorgde schijfjes met op alle doelgroepen toegesneden on derwerpen. Onlangs bekeken we er een paar van deze door Addo Stuur en Eric Jan van Dorp gemaakte schijfjes voor de groepen 3 en 4, de klassen dus die de eerste vaardigheden op het gebied van lezen, reke nen en taal onder de knie moe ten krijgen. Dat kan op diverse niveaus om dat het ene kind nu eenmaal sneller en gemakkelijker leert dan het andere. De edu-roms worden in het onderwijs ge bruikt, maar zijn ook een per fecte aanvulling voor thuis om op een leuke manier de nood zakelijke basisstof onder de knie te krijgen. Zwarte Tulp Addo Stuur gaat echter verder dan het maken van digitale les boekjes. Onlangs verscheen bij A.W. Bruna van zijn hand De Zaak van de Zwarte Tulp, een hartstikke leuk spel waarin kin deren uit de bovenbouw spe lenderwijs de Nederlandse geo grafie onder de knie krijgen. Het verhaal is simpel, maar toch heel aardig. Een bloemen- kweker is in staat een zwarte tulp te kweken, maar heeft daarvoor vijf andere tulpen no dig. Die nu zijn gestolen en be vinden zich ergens in Neder land. De speler is de detective KINDERWERK die de bloemen moet vinden. Die zijn verstopt in vijf verschil lende provincies. Met een start kapitaal en een gelimiteerd aantal uren ga je op pad. Als agent in opleiding (niveau 1) krijg je 2000 euro en 96 uur. Als echte rechercheur (niveau 4) slechts 800 euro en 36 uur. Dat lijkt veel, maar alles kost geld: het reizen, het vragen van tips, een gsm-kaart, enz. Een span nend verhaal met realistische geluiden. Als je alle vijf de tul pen hebt gevonden moet je de juiste kleuren mengen volgens het Mastermind-principe. Dat is nog een hele klus. Vooral qua tijd en daar moet je dus tevoren rekening mee houden. Maar er lijkt nauwelijks een leukere ma nier te bedenken om de topo grafie van ons land onder de knie te krijgen. Mia en Obi Ook Het Spectrum heeft een naam hoog te houden als het om kindersoftware gaat. Met twee recente uitgaven is dat geen enkel probleem. Obi, het ware verhaal van de elfen en Mia, de spannende speurtocht naar oma Mimi's medicijn,zijn twee producten die de hoogste kwaliteitstoets probleemloos doorstaan. Wel twee heel ver schillende cd-roms. Obi is een prachtig getekende adventure, waarbij het educatieve aspect niet is vergeten. Het betreft hier de natuur en dan met name de vierjaargetijden. Die worden uitgelegd door elfen die allerlei vragen stellen. De antwoorden zijn te vinden in het kasteel van Oberon, de vader van Obi. Met de mogelijkheid om een fotoal bum aan te leggen en allerlei dingen af te drukken is Obi een prima spel. Voor de avonturen van Mia (2 cd's) is een stevige computer nodig. Op minder dan een Pen tium 120 met 32 Mb ram-ge- heugen draait het niet of nau welijks. De oorzaak is ongetwij feld een fraaie 3D-werk op dit oorspronkelijk Amerikaanse product. Daardoor is de kwali teit zeer hoog. Alleen al het kij ken naar de fraaie figuren is een genot. Kindersoftware moet al tijd een educatief karakter heb ben en aan de hand van Mia wordt dan ook taalvaardigheid bijgebracht. Via allerlei spelle tjes worden woordjes geleerd. En dat allemaal naast het avon tuur dat de muis beleeft. Aan gegeven wordt de leeftijdsgroep van 3 tot 8 jaar, maar de aller kleinsten zullen problemen hebben met sommige spellen. •ONTAAL: 'pbewijs, 4. lust; 7. voertuig, 8 vlaktemaat; 10. uitroep; 13. liedje met een blijvende Titeit, 16. bijwoord, 17. voegwoord; 18. nobel; 19 vrouw; 20. landbouwwerktuig; rsoonlijk vnw.; 23. geld om om te kopen, 25. gereed; 27. loofboom; 29. persoonlijk vi k; 31. wisselborgtocht. 'ak; 2 bijwoord; 3. muzieknoot; 4. voorzetsel; 5. waterstand, 6 boterton; 9 bevlieging; li 12. stekelhuidig dier; 14. lengtemaat; 15. hemelgeest; 21. boordsel; 23. Perzische titel, rsvloer; 26. muzieknoot; 27. oude lengtemaat; 28. familielid; 29. bevestiging. iSlng van vrijdag: Maal: 1. Zwam; 4 zijpad; 7 snellen; 8 fat; 9. ton; 10. pasteur; 12. topstuk. öal: 2 Waal; 3. minnen, 4 zelfspot; 5 post, 6 doekje. 9. trek, 11 sop De Spirit 9500, het design-model van Packard Bell. foto pr oenen vt J«f/rty W/£ H£T RLE/NE MET EERT!S HET GROTE MET WEERPf.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 21