Leidsch Dagblad iscus wil tijdens EK voetballers aanpakken Teer landverbinding Denemarken en Zweden Zandbak monument voor Chanel-Naomi zhietpartij in supermarkt ïatz Bubis ïrleden H 150 VACATURES Postzegel uit de computer JS Onderwijs in deeltijd TWEE WEKEN GRATIS DE WERELD OM U HEEN. X )AG 14 AUGUSTUS 1999 OPGERICHT 1 MAART 1860 Ziekenhuizen f werken aan wachtlijsten 'Het is pyromaantje spelen onder het mom van dierenliefde' LOSSE NUMMERS 1,85 ZATERDAG ƒ2,40 Rapper Ten en zijn KuiFjE-reis naar Woodstock In het heelal van de vermoeidheid LeidsdrJ^JDagblad jus wil tijdens het Europees kampioenschap voetbal in 2000 een einde maken 'j stelselmatige belastingontduiking door buitenlandse sporters. Sporters uit het nd doen zelden tot nooit aangifte van het vermogen dat ze met wedstrijden en bien in Nederland verdienen. Bij het komende EK wil het ministerie van finan- karom voor het eerst onmiddellijk de inkomstenbelasting innen over de ver- -|n van deelnemende voetballers en trainers. De Europese voetbalbond UEFA 1 mee te werken. den die ze hier verdienen is nooi wint en daarmee 100.000 veelal netto, danlczij de ineffici- gulden verdient, mag dat be- ente manier waarop de Neder- drag helemaal meenemen. In ,wbd geldt onder sporters landse fiscus de belastinginning principe moet hij aan het einde •t buitenland wonen als heeft georganiseerd. Een spor- van het fiscaal jaar aangifte 'Istingparadijs. Elke gul- ter die in Nederland een toer- doen van zijn verdiensten in Nederland. In de praktijk doen in het buitenland woonachtige sporters dat echter zelden of nooit, bevestigen belastingadvi seurs. Ze weten het niet, ze ver geten het of ze laten het bewust achterwege. Hoewel het jaarlijks om mil joenen guldens gaat, treedt de fiscus daar niet tegen op. Het bedrag aan gemiste inkomsten belasting stijgt de laatste jaren fors doordat de verdiensten van topsporters sensationeel zijn toegenomen. Om toch de be lasting te innen, kan de Neder landse fiscus invorderingsver dragen aanspreken met de lan den waar de sporters wonen. Dat gebeurt niet, omdat het tijdrovend en kostbaar is. In an dere Europese landen is het re gime efficiënter. De fiscus ver trouwt niet op de goede wil van de sporter, maar int meteen de inkomstenbelasting. „Ik ben hier niet van op de hoogte", zegt WD-Kamerlid B. de Vries. „Als het zo gaat, is het te zot. Mensen met een uitke ring die bijklussen, worden ook keihard aangepakt." Dat top sporters niet weten dat ze hier inkomstenbelasting verschul digd zijn, lijkt De Vries onwaar schijnlijk. „Die jongens hebben heel kundige belastingadvi seurs." De ministeries van financiën van de organiserende landen Nederland en België werken aan een gezamenlijke regeling voor het EK. Door middel van een forfaitaire aanslag willen ze onmiddellijk de belasting incas seren. De UEFA wacht op een voorstel van de Nederlandse en Belgische overheid en heeft irken en Zweden zijn andaag door een brug rrpl rechtstreeks over •t elkaar verbonden. Dat het eerst sinds zeven jaar, toen beide landen or land waren ingeslo- it laatste gedeelte van stien kilometer lange n spoorbrug over de iont wordt vandaag vol- Jeskundigen hopen dat dinavische regio met de verbinding een econo- ïachtscentrum wordt, ug gaat met ingang van 000 open voor het ver- almö in het zuiden van en de Deense hoofd- penhagen zijn dan nog 'artier van elkaar verwij - )e reis met een snelle it duurt nu 45 minuten, verwachting rijden in 1.000 motorvoertuigen over de nieuwe brug. :n verwachte reizigers an 1,7 procent per jaar reel tolgeld worden ge- t de totale kosten van 5 miljard gulden in der zijn terugverdiend, ïprinses Victoria van en de Deense kroon- rederik, overigens op af- tieef en nicht, zijn van- •tuige van de afsluitende amheden op de brug, 68 loven zeeniveau, lieuwe verbinding over heeft een vierbaans-au- en een tweevoudig rificeerde spoorbaan. De route is gedeeltelijk ge- over een vier kilometer instmatig eiland en ge- jk als een tunnel onder ci in beide landen bena- n dat de nieuwe Sont- leer is dan een presentje orstige Zweden, die al Het laatste 140 meter lange deel van de brug die Kopenhagen met Malmö gaat verbinden werd gisteren per schip aangevoerd. heel lang massaal afreizen naar het buurland waar de alcoholi sche dranken goedkoper zijn. De Zweedse minister van han del Pagrotsky noemde de grensregio een van de sterkst groeiende gebieden in Europa, Unie (EMU) is volgens hem waarin „het de moeite waard is geen groot nadeel. Pagrotsky te investeren". trok liever een parallel met Ber- Het gegeven dat de beide lan- lijn, dat door de Duitse eenwor- den nog geen lid zijn van de ding massaal investeerders naar Economische en Monetaire zich toetrok. Behalve de landverbinding wordt voor in totaal 24 miljard gulden aan infrastructurele voorzieningen in deze grensre gio met zon 3,5 miljoen inwo ners gepland. Het gebied moet foto ap draco prvulovic een toonaangevend centrum worden voor biotechnologie, informatietechnologie, tele communicatie en andere high tech-industrieën. ijfsleider en medewerker gewond ECHT CPD-ANP schietpartij in de super van Super De Boer in recht zijn gistermiddag jarige bedrijfsleider uit recht en een 31-jarige 'erker uit Leerdam ern- wond geraakt. De politie erde de schutter, een 58- K-FRANKFURT DPA-Rtr •rzitter van de Centrale an de Joden in Duits- Ignatz Bubis, is gisteren len. Dat hebben de raad |t hoofd van het Joodse Icongres in New York leeld. Bubis was ook ter van het Europese Congres in Parijs, lens de Israëlische televi- >rdt Bubis morgen in Isra- jraven. Hij werd 72 jaar. Polen geboren overleven- i de holocaust speelde na dog een belangrijke rol in 'J_ 'dse gemeenschap in Eu- Hij streed verbeten om de ere Sovjetunie te dwingen ongehinderd te laten [eren. ta 7: Bubis vond dat hij L bereikt jarige man uit Zwijndrecht, kort na het incident na een klop jacht. De man kwam rond een uur de winkel binnen. Bij de entree ontstond volgens de po litie een conflict waarna de man een wapen trok en enkele schoten loste. Tijdens de schietpartij waren er veel men sen in de winkel en ontstond er paniek. De bedrijfsleider verkeert vol gens de politie in kritieke toe stand en verblijft in het Dijkzigt ziekenhuis in Rotterdam. De medewerker ligt in een zieken huis in Dordrecht en is buiten levensgevaar. Een bezoekster van de super markt kon haar emoties nauwe lijks de baas. Zij stond vlakbij toen de dader zijn wapen leeg schoot. „Hij rekende flesjes bier af, en voor ik het wist hoorde ik een knal. En hij bleef maar doorschieten", aldus de vrouw. De politie dacht in eerste in stantie aan een overval. „Daar leek het op", zegt een politie woordvoerder. Omstanders wa ren verbolgen over het optre den van de eventuele winkel dief. „Je bent natuurlijk al gek als je met een wapen naar de supermarkt gaat." Voor de klanten en het personeel was na de schietpartij opvang aan wezig. De supermarkt werd di rect gesloten. Dit weekeinde is een bijeenkomst voor de bezoe kers. Zij kunnen daar melden of zij behoefte hebben aan profes sionele hulp. De zandbak in de wijk in Assen, waar gisteren de stille tocht begon voor de vermoorde Chanel-Naomi. foto anp »jacob melissen Rond de 200 mensen hebben gisteravond in Assen deelgeno men aan de stille tocht voor de moord op de 7-jarige Chanel- Naomi Eleveld. Óm zeven uur vertrok de stoet bij de zandbak waar het meisje op 21 juli voor het laatst werd gezien. Vooral kinderen hadden bloemen en knuffelberen neergelegd. De zandbak aan de Mozartplaats is inmiddels uitgegroeid tot een monument. De familie van Chanel-Naomi hing een protestbord op de deur van het huis van de dader. De moeder plakte aan het begin van de avond teksten op de ra men van de man die het meisje doodde. 'Levenslang is niet ge noeg' en 'Waarom, waarom' luidde de tekst. De stoffelijke resten van Cha- nel-Naomi werd donderdag ge vonden in de kruipruimte van de woning van een 45-jarige buurtgenoot, die inmiddels heeft bekend dat hij het meisje seksueel heeft misbruikt en ver volgens om het leven heeft ge bracht. De man blijkt in 1996 tot vier jaar cel te zijn veroor deeld wegens verkrachting van een 15-jarig meisje. Hij werd destijds verminderd toereke ningsvatbaar verklaard door deskundigen. De man woonde in het Drentse Nieuw-Amsterdam tij- toegezegd mee te werken. Het ministerie van financiën wil niet zeggen of voortaan bij ieder sportevenement in Ne derland onmiddellijk belasting wordt ingehouden. De Verenig de Staten inden tijdens het WK voetbal in 1994 al onmiddellijk belasting. De Franse fiscus deed in 1998 bij het wereld kampioenschap hetzelfde. In het Zaterdags Bijvoegsel het eerste artikel van een serie over geldstromen in de sport. HET WOORD IS AAN Albert Schweitzer De ware mensenliefde offert nooit een menselijk wezen op voor het bereiken van enig doel. VANDAAG Qj in deze krant Ij circa U vindt de baan die bij u past 127200 11720° 13'/21° ft 50% 20% 60% zSS^dSin 30% 40% 20% Uitgebreid weeroverzicht op pagina 14 VANDAAG 48 PAGINA'S Binnenland3,5,6 Buitenland 7 Cultuur19 Economie8,9 Gesprek van de Dag2 Kerk en Samenleving14 Multi Media/Strips21 Regio 13,15,17 RTV/prograrama's10,11 Sport25,27 Toerisme31 Uitgaan29 Honderden deelnemers stille tocht in Assen v. assen anpdens het eerdere vergrijp. Op 17 mei 1996 ontvoerde hij in Kla- zienaveen een meisje in zijn au to, hield haar vijf uur lang vast en misbruikte en verkrachtte haar diverse keren. Daarna liet hij haar gaan en verdween hij spoorloos. Enkele dagen later werd hij aangehouden bij de Pools-Duitse grens. Gedragsdeskundigen ver klaarden dat de man psychi sche problemen heeft en bang, afhankelijk en sterk egocen trisch is. Van de vier jaar die hij kreeg, zat hij er drie uit. In ja nuari werd hij vrijgelaten. ChildRight Worldwide, een organisatie die opkomt voor belangen van kinderen, vindt dat de overheid de handel en wandel van ex-zedendelin quenten moet blijven controle ren. De kans op herhaling van een misdrijf bij hen is groot, volgens ChildRight. De ex-ze- denmisdadigers zouden boven dien altijd in therapie moeten blijven. De organisatie betreurt het dat de overheid nog geen be sluit heeft genomen over het volgen ('monitoren') van ex-ze- dendelinquenten. Een landelij ke werkgroep van onder meer ChildRight, Transact en verte genwoordigers van de politie had dit vorig jaar september bepleit in een advies aan minis ter Korthals van Justitie. Plakplaatje met streepjescode waarde van de zegel. Het is in feite een variant op de bekende automaatzegel, waarop een machine de waarde drukt naar gelang het bedrag dat in de au tomaat is gegooid. Alleen hoef je daarvoor niet langer het huis uit. Behalve natuurlijk om de brief te posten, al mogen veel Amerikanen hun post achterla ten in de brievenbus. De post bode neemt die dan tijdens zijn dagelijkse ronde mee. Amerikanen moeten overi gens nog geregeld naar het postkantoor omdat na terroris tische acties van de afgelopen jaren, waarbij ook vaak brief- bommen werden gebruikt, brieven en pakjes die iets zwaarder zijn dan gebruikelijk persoonlijk moeten worden aangeboden. Het is dus niet meteen afgelopen met in de rij staan. Het grote voordeel zit 'm volgens de aanbieders Stamps- .com en E-Stamp in het feit dat iedereen altijd en overal kan beschikken over de postzegels. Dat is ook het grote voordeel boven de aloude frankeerma chine, die volgens Stamps.com, ook vele malen duurder Is. In- bellen naar de internetaanbie der is voor Amerikanen meestal gratis omdat de telefoonmaat schappijen lokale telefoontjes anders dan in Nederland niet in rekening brengen. NEW YORK HANS JACOBS De postzegel heeft er weer een concurrent bijgekregen. Het postkantoor is voor de aankoop van zegels niet langer nodig. De Verenigde Staten hebben de primeur. Postzegels kunnen sinds deze week gewoon via de computer vanaf het internet worden opgehaald en uitge print. Een ingenieus programma vertelt zelfs hoeveel de porto bedraagt en controleert bij het intikken van de postcode met een of het adres klopt. De Ame rikaanse posterijen hebben twee bedrijven een vergunning gegeven om na jaren van proef draaien met deze nieuwe dienst te beginnen. Volgens woord voerder Pam Gilbert is het de grootste 'revolutie' van de post dienst sinds de invoering van de frankeermachine, tachtig jaar geleden. Ze vergeet daarbij gemakshalve e-mail te noemen, maar dat kan haar niet kwalijk worden genomen. De elektroni sche post gaat immers voorbij aan de 'slakkenpost' van US Mail en is dus een ongewenste concurrent. Postzegelverzamelaars zullen niet enthousiast zijn over de in troductie van de digitale zegel, niet meer dan een plakplaatje met een streepjescode en de Universiteit Leiden Ja, ik wil een abonnement op het Leldseh Dagblad. Naam: Vborlettcr*:VI /V Adres:1 (I.v.m. conirole bezorging) 1 Na de eerste twee weken betaal Ik mijn abonnement: Per maand Per kwartaal Qautomatisch (f. 96.90) automatisch (f. 33.70) Oacceptgiro (f. 97.90) Leidsch Dagblad DE WERELD OM JE HEEN. OF BEL 071-5128030 712141 400121 zaterdag

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 1