Gemeenten moeten afval beter scheiden Gemeenten willen onderhoud wegen samen aanpakken De één loog nog harder dan de ander Rijn Veenstreek Sjouwen en breken Moeder mag terroriserende zoon het huis uit zetten ^orpsjj] gezicht Alphense oldtimers ook door Woubrugge Eén weg naar nieuwe Woubrugse woonwijk Weekmarkt verplaatst raw ™usb RDAG 14 AUGUSTUS 1999 chef tim brouwer de koning, 071-5356417, plv -chef marieta kroft, 071-5356411 •henaan. lusboek' over Maarse Kroon den run Het 'busboek' van amateurhistoricus Hans der Wereld uit Alphen aan den Rijn is af. De geschiedenis de autobusonderneming Maarse Kroon, die hij met Hans Nieuwkerk schreef, staat centraal op de reünie van oud-me- irerkers van de busonderneming. De presentatie van het ;k vindt zaterdag 21 augustus om 13.00 uur plaats in de gara- Jithoorn (Sportlaan 15) in Alphen aan den Rijn. De titel |t: 'Het begon met de kloek...'. Het boek, dat 264 pagina's en ii 300 zwart-wit illustraties telt, kost 44,50 gulden. De bussen Maarse Kroon reden van 1923 tot en met 1973 door de ;e regio. Daarna ging de onderneming op in Centraal Ne land. |traat in actie op tv voor goed doel jpcm aan den rijn Bewoners van de Klipper in Alphen aan den 'nko pgaan v°lgende week dinsdag zo veel mogelijk geld inzame- voor een goed doel. Zij doen dan mee aan de opnamen van televisieprogramma Straat op Stelten, een onderdeel van de jtcodeloterij. Bewoonster A. de Waard-Stegehuis heeft haar iat opgegeven voor het programma. Het is de bedoeling dat on6i bewoners in twee uur een opdracht zo goed mogelijk uitvoe- Wat de opdracht is, krijgen zij pas te horen op het moment de opnamen, tussen 17.00 en 19.00 uur. De Waard-Stege- is hoopt het recordbedrag van 97.000 gulden te breken. De irengst gaat naar een kinderproject. Op 19 of 26 augustus it het programma op tv. leer legionella in de Thermen hfnaan den rijn» In de douches van het Alphense zwembad dezi i (a Thermen is bij een hercontrole opnieuw de legionellabacte- aangetroffen. Het gaat om een lichte besmetting, maar uit irzorg is de doucheruimte gesloten, in afwachting van de uit- ig van een nieuwe controle. In mei werd de bacterie in de ermen voor het eerst geconstateerd, evenals in sporthal de nstreekhal. De leidingen zijn toen doorgespoeld met heet ter van tachtig graden Celcius. Om herhaling te voorkomen, rd dat dagelijks herhaald. Die maatregel was in de Thermen •t voldoende, blijkt nu. Daarom zijn de leidingen nu met che- caliën doorgespoeld. Het zwemwater is overigens niet be let, benadrukt de gemeente. Het bad gaat voor verenigingen maandag gewoon weer open. norfietser gewond bij botsing jwuk Een 73-jarige Katwijker is gisteren gewond geraakt bij verkeersongeluk op de Ambachtsweg in Katwijk. De man id op zijn snorfiets over het fietspad, toen een 28-jarige Dordwijkse automobilist daar de inrit van de Gamma opreed, snorfietser kon een botsing niet meer ontwijken, mede om- thij op de linkerhelft van het fietspad reed. De Katwijker is •t schouderletsel naar het LUMC in Leiden gebracht. li Een onbekende dief heeft gisternacht 29 kratten gestolen een magazijn aan de Grachtweg in Lisse. Bijna de helft daar- Leid n raakte hij echter al snel weer kwijt. In de Korte Havenstraat 3||j(] ind de politie een deel van de buit terug. De straat lag bezaaid v >t flessen en twaalf van de gestolen kratten. De politie neemt zien de grote hoeveelheid kratten aan dat de dief van een \hangwagen gebruik heeft gemaakt. De kratten in de Korte ivenstraat zijn er vermoedelijk tijdens de vlucht afgevallen. Q£jl ituigen hebben wel een bromfietser met een aanhangwagen rattendief verliest buit ieuw veld voor handballers MSV |r0?f qrdwijkHet handbalveld van MSV op het sportpark aan de Qg; ordwijkse Duinwetering krijgt een nieuwe toplaag, mits de neenteraad akkoord gaat met de besteding van 17.000 gul- n. Het veld vertoont al jaren zwakke plekken en scheuren. Re- Q6I rade van die scheuren vorig jaar had niet het gewenste resul- Api. it. Daarop heeft de gemeente NOC*NSF het veld laten inspec- loll ,0n en daaj-ujt bleek dat het niet aan de normen van de hand- lbond voldoet. Reden voor het Noordwijkse college om voor stellen het veld te renoveren. NOC*NSF adviseerde ook nog li de twee dug-outs wat naar achteren te verplaatsen. Deze uden te dicht bij de zijlijn staan. Verplaatsing is echter onmo- ilijk omdat er geen ruimte voor is. Alphen aan den Rijn, Rijnwoude en Ter Aar zoeken naar een oplossing Inwoners van Alphen aan den Rijn, Rijnwoude en Ter Aar moeten beter hun best doen bij het scheiden van af val. Alphen komt binnenkort met acties om dat te berei ken. Ook Rijnwoude en Ter Aar buigen zich over extra maatregelen die moeten voorkomen dat herbruikbaar afval in de bruine bak verdwijnt. alphen aan den rijn kingsbedrijf Midden-Holland saskia buitelaar en Rijnstreek (GVB) blijkt na melijk dat er nog het nodige te Uit twee onderzoeken dit en verbeteren valt. vorig jaar naar het afval in zes- Zo slingert er tussen het restaf- tien gemeenten door het Ge- val van de hoogbouwflats in Al- meenschappelijk Vuilverwer- phen veel papier, karton en tex tiel rond. In de onderzochte bruine bakken van de laagbouw vond het GVB opvallend veel klein chemisch afval. Volgens een gemeentewoordvoerster doet Alphen het in vergelijking met even grote gemeenten zo gek nog niet. Immers, met een toenemende afvalstroom moet er ook meer apart ingezameld worden om goed te blijven sco ren. Bovendien, zo vindt Al phen, zijn de landelijke normen voor hergebruik in het verleden erg hoog gesteld. Woordvoerder W. van Kleef van het GVB denkt daar anders over. „De doelstelling voor tex tiel is vijf kilo per huishouden. Alphen zamelt slechts 2,5 kilo in. Als je dan ziet dat er nog veel textiel in de bruine bakken verdwijnt, heb je als gemeente nog werkte doen." In Rijnwoude blijkt er veel puin in de vuilcontainers te zit ten. „Rijnwoude heeft geen kringloopstation waar de inwo ners hun bouwafval kwijt kun nen", verklaart Van Kleef. „Dat noNair. nieuwe wetering Net als elders zitten ook in Nieuwe Wetering de vakantiespelen erop. De deelnemers hadden er gisteren letterlijk hun buik vol van. Op de slotdag mochten zij gisteren een smakelijke barbecue tot zich nemen. Maar eerst moest er nog één inspanning worden gedaan: de zorgvuldig opgebouwde hutten moesten worden gesloopt. foto hielco kuipers katwijk/den haag Een 70-jarige Katwijkse die al een jaar wordt geterroriseerd door haar zoon, mag de man haar huis uitzetten. Dat heeft rech ter F. Robbers gisteren in kort geding be paald. De vrouw nam haar zoon, die zich al ja ren op het criminele pad begeeft, vorig jaar 'even' in huis, omdat hij ziek zou zijn. Maar de logeerpartij van twee nachtjes draaide uit op een langdurige nachtmerrie. De man bedreigde zijn moeder herhaaldelijk en weigerde mee te betalen in de huishou- ding. Het dieptepunt in de verhouding tussen moeder en zoon was een incident, waarbij de vrouw een vingerkootje verloor. De Kat wijker trok de deur hard dicht, terwijl de hand van zijn moeder er nog tussen zat. De vrouw raakte de laatste tijd steeds meer geïsoleerd, omdat ook familie en vrienden niet meer in haar woning durfden te komen. Inmiddels heeft zij zelf ook haar eigen huis verlaten. „Zij leeft al weken als een nomade, zwervend tussen de wonin gen van familie en kennissen", aldus haar advocaat. Rechter Robbers stelde de vrouw zonder veel omhaal in het gelijk. De zoon, die niet in Den Haag was komen opdagen, moet het huis binnen drie dagen verlaten. Doet hij dat niet, dan mag zijn moeder deur waarders en politie inschakelen. Ook moet de man alle proceskosten, ruim 1500 gul den, betalen. 1 Dorpsgezicht is een zomerserie over kleurrijke ïwoners uit de Rijn- en Veenstreek. Zij kennen hun woonplaats, in veel gevallen tevens hun geboorteplaats, als hun broekzak. Elke aflevering rt een andere plaats aan bod. In deel tien: Arie Vos, oud-huisschilder uit Zwammerdam. U it was het de Kalverstraat lp Zwammerdam. De Brug- lat zat vijftig jaar geleden [barstensvol met winkeltjes: ♦i chocoladewinkel, een aard- lT>elhandel, een kleermaker, metselaar en veel meer. De tg, die de twee Rijnoevers t elkaar verbond, maakte tde smalle pitoreske straat t middelpunt van het dorp. tde jaren zestig. Toen werd brug enkele tientallen me- verplaatst en verdween I bzamerhand de midden- 1 nd. Nu afgelopen winter ook laatste winkel uit de Brug- aat is vertrokken, blijft een odlopende woonstraat over. is, zo weet gepensioneerd isschilder Arie Vos, onge- 'd populair onder import- ammerdammers. Vorig jaar 5 wisselde één van de huizen 'y de straat waar hij is geboren getogen voor bijna een mil- ïn gulden van eigenaar. s (65 jaar) woonde, met een derbreking van vier jaar, zijn fcn lang in zijn ouderlijk huis de Brugstraat. Hij nam er sa- met zÜn vrouw Nel het h 'üdersbedrijf van zijn vader Als huisschilder kwam hij enlang bij veel dorpsgenoten er de vloer. En zij bij hem, als 111 de winkel van zijn vrouw t blik verf, gereedschap of hes kwamen halen. De echte antmenaren' kent hij stuk °t stuk. Inclusief hun voor vers en nageslacht, het oude Zwammerdam je nog de restjes van zo'n fpsgemeenschap, waar men- met elkaar leven en meele- Als iemand wat mankeert, 'ten mensen belangstelling voor elkaar." Die eenheid uit zich volgens Vos verder in het bloeiende verenigingsleven. „De gymnastiek- en de voetbal vereniging, de Historische Werkgroep waar ik in zit en de belangenvereniging die nu weer van de grond probeert te ko men", somt hij op. Maar ook in het nog altijd func tionerende systeem van de boodschappenboekjes. Tot vo rig jaar leverde zijn vrouw het boekje met haar naam en de bestelling bij de buurtsuper in. Zo hoefde ze haar eigen winkel niet te verlaten. „Onze moeders deden dat ook al. Toen was het nog een heel karwei om allet- wee de slagers en alledrie de bakkers tevreden te houden. Je wilde natuurlijk bij iedereen wat bestellen, om ze allemaal de kost te laten verdienen." Nu ze gestopt zijn met de verf- winkel, maakt Nel voor haar boodschappen graag een fiets tochtje naar Bodegraven. Maar vooral oudere mensen maken nog steeds gebruik van de be stelservice van de kruidenier. „Die worden hier sowieso nog steeds op hun wenken bediend. En gelukkig maar, want als je in dat kille Alphen woont, doet niemand meer iets voor een an der." Vos kan goed merken dat met de komst van import-Zwam- merdammers een groot deel van die dorpseenheid ver dwijnt. „Er wonen mensen in deze straat waarvan ik, al sla je me dood, niet weet hoe ze van achteren heten. Vroeger kende je iedereen. We zaten ook altijd allemaal buiten. Er was natuur lijk geen tv, dus 's avonds kwam Arie Vos in 'zijn' Brugstraat, inmiddels ook ontdekt door import-Zwammerdammers. iedereen met zijn stoel op straat grote stukken spreken. Is dat een Zwammerdamse uitdruk king? De dorpsroddels uitwisse len, dat is misschien een beter woord. Want meestal ging het niet over de problemen in de wereld, maar de gebeurtenissen van om de hoek. De één loog nog harder dan de ander." Toch blijven de dorpse gebeur tenissen het gesprek van de dag. „Die monumentale boer derij die laatst afbrandde bij voorbeeld. Daar had iedereen zo zijn gedachten over. Want we hadden de week ervoor alle maal in de krant gelezen dat een of andere monumenten- commissie bezwaar had tegen de sloopplannen", zegt Vos. Hij is er niet gaan kijken, ook al zat hij zelf 25 jaar bij het brand weerkorps in Zwammerdam. „Ik ben blij dat we dat nog heb ben. Het hoort bij een dorp, net zo goed als de kerk en de kroeg. Maar ik heb niet meer de drang om bij iedere brand uit te ruk ken. Van sommige dingen neem je afstand." Maar 'zijn' straat in het oude Zwammerdam zal Vos nooit de rug toekeren. „Voor geen goud vertrek ik hier. En al helemaal niet naar de andere kant van de weg. In die nieuwbouw tegen over de Hooge Burgh zou ik nooit willen wonen." Groter dan nu hoeft Zwammerdam ook niet te worden, vindt Vos. „Dan gaat het dorpse karakter maar verloren. Hooguit zouden er wat bedrijfjes moeten ver trekken, die niet in zo'n dorps kern passen." Als ze van de oude meelfabriek aan de andere Rijnoever maar zullen ze dus sneller in hun containers gooien. Er komt maandelijks een wagen langs, maar daar houdt het dan mee op. Rijnwoude is al bezig daar voor een oplossing te zoeken." De containers van Ter Aar- ders bevatten opvallend veel papier. Waarnemend gemeen tesecretaris J. van Iperen veron derstelt dat dat komt doordat de verenigingen die het papier inzamelen de onrendabele bui tengebieden overslaan. „Ze rij den waarschijnlijk wel iedere maand door de dorpen, maar laten de landbouwbedrijven en de uithoeken van de kernen links liggen." Jacobswoude deed aan één van de twee onderzoeken niet mee, waardoor de gegevens moeilijk te vergelijken zijn met die van andere gemeenten. Duidelijk werd wel dat daar de maandelijkse inname van oud papier goed werkt. Ten opzich te van voorgaande jaren werd er in 1998 twintig procent meer papier ingezameld. alphen aan den run De rit die de deelnemers aan de Alphense Oldtimerdag maken, voert dit jaar ook door Wou brugge. Op 11 september be ginnen de historische voertui gen hun rondrit op het terrein van Duijvelaar Pompen aan de Kalkoven weg. Na een lus van ongeveer twintig kilometer ko men zij aan in de Hooftstraat in Alphen aan den Rijn. Onder de ongeveer 200 deel nemers bevindt zich de ANWB- /Wegenwacht met een histori sche motor-met-zijspan. De Woubrugse brandweer rukt uit in een 48 jaar oude Bedford. Behalve oude auto's komen er ook antieke boten naar Al phen. Zij varen vanaf de Aarka de naar café De Heul aan de Oudshoornseweg. Belangstel lenden kunnen gratis meeva ren. De Amsterdamse blusboot Jan van der Heyde uit 1930 maakt deel uit van de vloot. jacobswoude De gemeenten Jacobswoude, Ter Aar, Nieuwkoop en Leimeer willen in de toekomst gezame- lijk contracten gaan afsluiten met aannemers voor het asfal teren en bestraten van de we gen. De buurgemeenten ver wachten geld te besparen door grote meerjarige onderhouds contracten samen aan te gaan. Het voorstel om het onder houd gezamelijk aan te beste den komt uit de werkgroep 'Technische Aangelegenheden' die de vier gemeenten in 1998 instelden. De werkgroep onder zocht op welke manieren de ge meenten konden samenwer ken. Gezamelijk werk aanbeste den levert volgens de werk groep financieel voordeel op omdat de administratieve han delingen per gemeente worden teruggebracht en aannemers meer korting geven op grote klussen. Daarnaast is onderzocht of de vier deelnemers machines kunnen uitwisselen. Dit blijkt in de praktijk niet mogelijk omdat de gemeenten de machines in dezelfde periodes gebruiken. Ook hebben de gemeenten de prijzen vergeleken die ze voor bepaalde ldussen aan aanne mers betalen. Deze verschillen onderling nauwelijks. Als de gemeenteraden van Ja cobswoude, Ter Aar, Nieuw koop en Liemeer akkoord gaan met het voorstel tot samenwer king willen de vier gemeenten meerdere aannemers uitnodi gen om offertes te maken voor het wegenonderhoud. De deel nemende gemeenten moeten daarvoor hun eigen bestek en opdrachten inbrengen. Ze be houden daarbij de vrijheid om werken ook op een andere wij ze aan te besteden. woubrugge Het verkeer naar de nieuwe Woubrugse woonwijk Ouden dijk zal in de toekomst over de Bateweg worden geleid. Burge meester en wethouders van Ja cobswoude geven de voorkeur aan verbreding van deze lande lijke weg boven de aanleg van een nieuwe ontsluitingsroute via de Tuindersweg en Ouden- dijkseweg. Een nieuwe weg die de wijk verbindt met de provinciale weg is volgens het college pas nodig als in dat deel van Wou brugge nog meer woningen worden gebouwd en dat is in de nabije toekomst niet aan de or de. Van de bestaande wegen kan de Bateweg volgens het col lege het beste dienen als ont- sluitingsweg, omdat dit de kort ste en meest logische route richting de nieuwe woonwijk is. De smalle weg moet daarvoor wel over een lengte van 100 me ter worden verbreed naar 4.80 meter. Deze verbreding mag niet ten koste gaan van het lan delijke karakter van de weg. De bomen aan weerszijden van de straat moeten- behouden blij ven. Een alternatieve route via de Watermunt valt voor burge meester en wethouders af, om dat automobilisten dan moeten omrijden. Deze variant zou waarschijnlijk ook duurder zijn, omdat de Watermunt en het pleintje aan de Witte Klaver aangepast moeten worden. Daarbij verwacht de gemeente dat een toename van het ver keer over deze straten tot be zwaren zal leiden bij bewoners. Als de gemeenteraad instemt met het voorstel gaat de weg op de schop zodra de weilanden bouwrijp zijn gemaakt. foto hielco kuipers afblijven. „In Alphen gooien ze alles maar plat. Het is een hec tische tijd van hollen, vliegen en slopen. Maar dit cultureel erfgoed moeten we bewaren. Import-Dammenaren klagen vaak over het stof van die meel fabriek. Maar wat mij betreft hoort dat er nu eenmaal bij. Het maakt juist het karakter van het dorp, daar moet je niet over zeuren. zwammerdam saskia buitelaar hazerswoude-dorp De weekmarkt in Hazers wou- de-Dorp verhuist tijdelijk van het Ambachtsplein naar de Ferdinand Bolstraat. Vanwege de uitgestelde werkzaamhe den aan de Dorpsstraat oost gaat een stuk van de Ferdi nand Bolstraat tussen de bei de kruisingen met de Albert Cuypstraat tussen 6 septem ber en 12 november dienst doen als marktplein. De vrijdagse weekmarkt gaat al meteen in september verhuizen. De kooplui die op woensdag en zaterdag hun waar op het Ambachtsplein aanbieden kunnen dat tot 4 oktober blijven doen. Daarna verhuizen ook zij tijdelijk naar de andere kant van het dorp. Het gemeentebestuur van Rijnwoude verwacht dat de verplaatsing van de markt weinig problemen oplevert. „Met de keuze van de Ferdi nand Bolstraat proberen we de overlast voor het verkeer te beperken", zegt een woord voerster. De Ferdinand Bol straat en één poot van de Ja cob Marisstraat zijn op de de betreffende vrijdagen van 8.00 tot 18.00 uur gesloten voor verkeer. „Maar het is gemak kelijk om er omheen te rij den", zegt de woordvoerster. De bewoners krijgen de infor matie over de tijdelijke ver plaatsing van de markt bin nenkort op de deurmat. De aanpassingen kosten Rijnwoude wel geld. Zo moe ten er op de nieuwe markt plaats een stroomvoorziening en een chemisch toilet ko men. De kosten daarvan raamt de gemeente op 1500 gulden. Dat bedrag haalt het gemeentebestuur uit de pot voor de herinrichting van Dorpsstraat oost.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 17