eiden Regio ampen estrijden' 'Niet te geloven dat het maandag nu echt begint' -T )e Poort van Leyden heeft een hekel aan lege glazen terrassen Leidenaar ten strijde tegen 'onbeschrijflijke armoe' in Nepal lAG 14 AUGUSTUS 1999 uri-Ryu viert tienjarig bestaan in de Weerklank aan de Ro bijnstraat 100 in Leiden. De tidse afdeling van de demonstratie is van 15.00 tot Ryu karate voor vrou- 15.30 uur. De open les is van iert vandaag haar tienja- 15.45 tot 16.30 uur. Voor meer itaan. Dat gebeurt on- informatie kunnen belang eer met een demonstra- stellenden bellen naar 071 - een open les. Beide zijn 5124922 of 06-22605845. EL CID-commissie al bijna een jaar in touw voor introductieweek 'weer pleit voor één centrum iet een regionaal centrum komen voor een zo effec- ogelijke rampenbestrijding. Dat is noodzakelijk om p te kunnen treden in het geval van grootschalige liteiten. Alleen op die manier kunnen hulpverleners ;*andweer, ambulance, politie en Rode Kruis goed ;jj ïwerken. Dat is een van de hoofdpunten in de !")pige versie van de zogenoemde 'Kadernota 2000', ileidsstuk van de regionale brandweer. jnte (1( je van de hulpverlening MEPEF dra8en- 'Zonder de juis- 0906-2 sen °P de juiste plaatsen moeilijk om rampen en fel m ncidenten te bestrijden. gpm) tciaal onderdeel binnen ipenplan is de alarme- i gemeentelijke functio- i', schrijft de brand- e in het geval van een [eacht wordt voor de co- roering van de alarme een probleem. In het acht oP£n heerste de veronder- dat de regionale alarm- e van de brandweer deze in )n uitvoeren. Dit blijkt een verkeerde veronder- Binnen de werkzaam- ierf0 S van central'sten Is dj- aa' ;n calamiteit geen capa- leschikbaai' om (buiten -^mn! ma^e contacten) perso- ■>p JOL n gemeenten of andere je? nnj ies te alarmeren'. ;omst van een regionaal ren vro n, met meer mankracht lertise, is daarnaast ook !t ^00r steeds grotere g van de rampen die de meisje jaren plaatsvinden. De. brandweer pleit er dan ook e 3° ile brandweer consta- voor dit systeem snel in te voe- D2444; at steeds grotere aantal- ren. len mensen zijn betrokken bij calamiteiten. Dat is onder meer te wijten aan het feit dat het vervoer steeds grootschaliger wordt. Zo gebruiken luchtvaart maatschappijen steeds grotere vliegtuigen en maken busmaat schappijen in toenemende ma te gebruik van dubbeldeksbus sen die plaats bieden aan 200 passagiers. Ook treinen vervoe ren steeds- meer passagiers, een trein met 1500 inzittenden is al lang geen zeldzaamheid meer. In het geval van een ongeluk kan dat een zeer omvangrijke catastrofe betekenen. Zeker wanneer zo'n ramp zich voor doet op het grondgebied van een aantal gemeenten, kan de onderlinge afstemming tussen deze plaatsen een probleem zijn. Het zogeheten Call-Outsys- teem, waarbij de betrokken functionarissen automatisch via een computer gebeld dan wel opgepiept worden, kan een belangrijk hulpmiddel zijn bij alarmering. De computer con troleert en registreert tegelijker tijd of de betrokken functiona rissen terugbellen. De regionale TESSA BÓCK EN LESLEY GRIETEN Het studentenleven in Leiden staat vanaf maandag weer hele maal in het teken van de EL CID-week. Bijna 1500 eerste jaars maken dan kennis met de universiteit en vooral met Lei den als studentenstad. En dat allemaal volgens het strakke draaiboek van de EL CID-commissie. Het voormalig Kamerlingh Onnes laboratori um vormt de hele week het kloppend hart van de organisa tie. De vijf studenten van de EL CID-commissie hebben hun studie een jaar lang aan de kant gezet om zich te storten op het organiseren van de introductie week en het maken van het'Va demecum. „Dat betekent ook dat we dus geen studiebeurs en geen OV-Jaarkaart meer krij gen", vertelt Ilse van der Meij. „Maar we krijgen gelukkig wel een vergoeding van de universi teit", aldus de commissaris mentoren. „Het begon allemaal al in september", zegt commis saris deelnemers Robert Grij seels. „Vanaf die tijd zijn we echt fulltime bezig geweest. Het is echt niet te combineren met je studie." De commissie wordt vanuit de universiteit begeleid door Sandra Nijhuis en heeft sinds half juli heeft hulp gekregen van een vier man sterk crisis team. Gedurende de hele week houdt het team via portofoons contact met de commissie om deze bij te staan als dat nodig is. „In totaal zijn er tijdens de EL CID 150 mentoren actief', vertelt Ilse. „En dan zijn er ook nog ongeveer 75 crewleden die komende week in de weer zijn met het vervoer, opruimen en de koffie", vult Robert de lijst vrijwilligers aan. Zowel Robert als Ilse zijn nog steeds erg enthousiast over hun keuze om in de EL CID-com missie te gaan. „Je leert Leiden zelf ook van een hele andere kant kennen", vindt Ilse. „Ie dereen kon naar een plek in de commissie solliciteren, dus nie mand kende elkaar van tevo ren", vertelt Robert. „Ze zoeken elk jaar heel verschillende stu denten, wij zijn eigenlijk een doorsnede van de studenten in Leiden." Ze hadden zelf niet echt een heroïsch beeld van de EL CID- commisie. „Ik heb ze geloof ik alleen gezien tijdens de ope ningstoespraak in de Hoog landse kerk", bekent Robert. „Ik zag iemand rondhuppelen met een portofoon en dacht: die zal wel belangrijk zijn", ver telt Ilse. Niet veel later klinkt een blikken stem via haar eigen portofoon met het verzoek of collega Yfke zich wil melden. „Als je er zelf mee bezig bent, dan kom je er pas achter wat er allemaal bij komt kijken", zegt ze lachend. De honderden deelnemers brengen de komende week de meeste tijd door met hun eigen groep. Deze groep bestaat uit gemiddeld negen mensen en binnen elke groep zijn twee stu dies vertegenwoordigd. Onder begeleiding van mentoren be zoeken zij concerten, work shops en vele andere activitei ten. Net als de organisatie ko men de mentoren niet onbesla gen ten ijs. Zij hebben vandaag en morgen een special mento- renweekeinde waarop ze van ervaren mentoren de kneepjes van het vak leren. Op het pro gramma staan onder meer een korte EHBO-cursus en er is aandacht voor besluitvorming binnen een groep. Robert is zich ervan bewust dat zo'n grote groep studenten voor overlast kan zorgen. „We hebben overal een vergunning voor en we lopen zelf ook met een decibelmeter om het geluid in de gaten te houden. We pro beren echt om zo min mogelijk overlast te veroorzaken." Bo vendien heeft de EL CID-com missie in de buurten waar acti viteiten plaatsvinden alvast ex cuusbriefjes in de bus gegooid en is ze vast van plan om alles weer brandschoon achter te la ten. „Maandagochtend is voor ons het ultieme moment", zegt Ilse. „We zijn er al zo lang mee sen bepalen 's zomers, als de zon tenminste een beetje wil nen, voor een groot deel de sfeer in de stad. Vanwege de ensen die er komen, de entourage, de bediening en de lfstg( 'teitvan de consumpties. Die geven het terras een vrolijk xht en doen voorbijgangers besluiten aan te schuiven. Of niet. Het Leidsch Dagblad testte de afgelopen weken een oi terrassen in Leiden. Om een goede vergelijking te kunnen n, bestelden de verslaggevers - een cappuccino en een glas en letten verder op de ambiance en de bediening. Vandaag het terras van De Poort van Leyden aan de Haven. ind je tegenwoordig nog ersoneel? Als u het ant- 2 echt wilt weten, moet u Escoru ns met de uitbater van Dis< de De Poort van Leyden casse 071-1 jtori| Vly Pdit utoriji de tie Zijlpoort zeker op zijn voelen. De ober of ser- er hoeft zelden gewenkt rden. Als een van de be- CJ Gfl rs het laatste slokje bier in Welgat heeft gegoten, ko- te onmiddellijk vriendelijk 'andnj 0f hij nog wat blieft. f9450, k°ort het natuurlijk ook. oyi-éfthousiasme van de obers zo groot, dat ze zich af niet z'n tweeën, kort na op een tafeltje storten, thans melden twee colle- de terrassentest ook gilden meemaken, en een 'ertje eerder zijn gearri- Naam: De Poort van Leyden Ambiance: geweldig Bediening: uitstekend Kwaliteit: houdt niet over Verhouding prijs/kwaliteit: kan beter veerd. De bestelling komt overi gens in enkelvoud, en ruim op tijd: een minuut of vier nadat het eerste personeelslid is langsgeweest. Door dat ik als der de aan het ta feltje aan schuif, duurt het kenne lijk even voordat de be diening mij op merkt. Maar na een kleine wenk met de wijsvin ger veerster zich in mijn richting, om allervriendelijkst mijn eer ste test-bestelling op te nemen: de cappuccino. Het duurt een kleine vijf minu ten voordat ze met de koffie weerkeert, waardoor ik volop de gelegenheid heb om op deze zonnige middag van het uit zicht te genieten. En het moet worden gezegd, dat is prachtig. Het terras van De Poort van Leyden ligt pal onder de on langs fraai gerestaureerde Zijl poort, naast een nostalgisch ogende aarden nep-wal. De ta fels en stoelen staan op een soort vlonder, die iets boven het water uitsteekt. Vandaar heeft de bezoeker een mooi uit zicht op het Katoenpark, de in olijke Mondriaan-kleuren ge schilderde Zijlpoortsbrug, het oude kanon - dat dreigend op het als vogelhok vermomde brugwachtershuisje van de Schrijversbrug staat gericht - en natuurlijk op de Zijlsingel, de Oude Jtijn en de vele bootjes die daarin voorbij pruttelen. De komst van de cappuccino maakt helaas een einde aan het lichte gevoel van euforie dat het uitzicht en de'bediening heb ben losgemaakt. „Het zou een lekkere koffie zijn", meldt een van de collega's die ook een bakje heeft besteld. „Maar dan moet je er wel de warmte bij fantaseren." Ze heeft gelijk. De cappuccino is behoorlijk aan de lauwe kant. De smaak is rede lijk, maar het is wel zaak de boel snel achterover te mikken, voordat de temperatuur nog verder daalt. Maar goed, zo kunnen we weer vlug de reactiesnelheid van het personeel testen. En ook met de tweede standaard-testbestelling - het bier - is die weer dik in or de. Binnen vijf minuten staan de kloeke vazen op tafel - want zo wordt bij De Poort van Ley den de omschrijving 'een pilsje' uitgelegd. Na enige bestudering van de consumpties volgt een nieuwe teleurstelling. De twee vingers schuim die ook een vaas hoort te hebben, wordt bij lange na niet gehaald. Eén damespink is het hooguit, en dan nog van de zijkant gezien. En met het koolzuurgehalte van het bier houdt het ook niet over. Het lijkt wel of de 'Poort' zijn uiterste best heeft gedaan om het diepterecord van de Waterlijn uit de vorige test aan zienlijk scherper te stellen. Pas na een paar keer flink stampen met het glas, komen er eindelijk iets meer dan een handjevol bellen in beweging. Om toch iets positiefs op te merken: het pils is wel lekker koel. Voor de zekerheid nemen we De EL CID- commissie 1999. Met van links naar rechts Gerben Janson, Yfke Mulder, Robert Grijseels, Dorothee Colijn en Ilse van der Meij. foto hielco kuipers bezig, dat ik me bijna niet kan magnificus Wagenaar en de lo- de week is gevuld met activitei- voorstellen dat het dan echt be- co-burgemeester. Later op dag ten als een watersportfestival, gint." De EL CID-week wordt volgt een klassiek concert in het een kroegentocht en een pop- officieel geopend door rector- Van der Werfpark. De rest van festival in de Leidse Hout. Hij had nog nooit de zee gezien en de verrassing was daarom enorm toen hij afgelopen weekeinde met een boot van de Katwijkse Reddingsbrigade de woelige baren op mocht. Het was vlak voordat hij naar het ziekenhuis moest, want maandag is de 13-jarige Summan Mahat uit Nepal in Utrecht geopereerd aan een ernstige hartafwijking. De operatie is volledig geslaagd en inmiddels is hij van de intensive care weer terug op de verpleeg- afdeling. De komst van Mahat naar Nederland en de operatie gebeurden op initiatief van de 43-ja- rige Leidenaar Dirk van de Wijngaard. Vroeger had Van de Wijngaard een hekel aan wat hij noemt de 'ontwikkelingsmaffia.' Maar sinds hij de ellende met eigen ogen heeft gezien wordt zijn leven nog maar door één ding be heerst: hulp aan de armen en kanslozen in Ne pal. Dat hij tussendoor het leven van Summan Mahat heeft gered, is een prettige bijkomstig heid. „Hij had een zeldzame hartafwijking en was ten dode opgeschreven. In Nepal was hij niet te behandelen, dus heb ik hem meegenomen naar Nederland. Maar het is niet de bedoeling dat ik zulke dingen blijf doen. Ik wil hulp bieden waar die het hardst nodig is, in Nepal zelf." Twaalf jaar geleden liep Van de Wijngaard in Leiden zijn toekomstige vrouw uit Nepal tegen het lijf. „Zij was op bezoek bij haar zus die al in Leiden woonde. Het was liefde op het eerste ge zicht en een jaar later zijn we getrouwd." Sinds dien is hij 16 keer in Nepal geweest, een berg- staat tussen China en India, vier keer zo groot als Nederland met 15 miljoen inwoners. „De armoe is daar onbeschrijflijk. Ik heb schrijnende geval len gezien. Ik heb de dode kinderen in mijn ar men gehad." Om de Nepalese bevolking te helpen heeft Van de Wijngaard People's Trust Nederland (PTN) opgericht. De stichting is een humanitaire vrij willigersorganisatie die zich ten doel stelt men sen te helpen, ongeacht hun afkomst. Inmiddels heeft PTN een aantal succesvolle projecten lo pen. Er zijn in heel Nepal inentingsprogramma's voor kleine kinderen, in bergdorpen zijn scholen gebouwd, er is een mobiel röntgenapparaat aan geschaft dat door het land gaat en er worden staaroperaties uitgevoerd. Speciale aandacht verdienen volgens Van den Wijngaard twee projecten. „Er is in Nepal geen oudedagsvoorziening. PTN geeft daarom aan on deren in de bergdorpen vijf kippen. Die kippen zorgen wekelijks voor ongeveer 35 eieren. Die ei eren v/orden door die oudjes verkocht, waardoor ze moeiteloos in hun eigen levensonderhoud kunnen voorzien. Bovendien waken ze de hele dag over hun kippen zodat ze ook bezig zijn. Als je daar een kip bezit, is dat hetzelfde als hier een Jaguar voor de deur." Daarnaast is Van de Wijngaard bezig met het opzetten van een rehabilitatiecentrum voor meisjes die in de prostitutie hebben gewerkt „In de omgeving van de hoofdstad Kathmandu wer ken zo'n 50.000 kinderen van 4 tot 12 in de tapijt industrie. Zij worden geronseld in verafgelegen bergdorpen. Hun ouders krijgen daar geld voor en denken dat hun kinderen een beter leven krij gen. Vanaf een jaar of 12, 13 worden de meisjes echter gedwongen om te werken in de bordelen van Calcutta, Delhi en Bombay in India. In het rehabilitatiecentrum moeten die meisjes worden opgevangen. Ze moeten weer vertrouwen krijgen in de mensheid en een vak leren." De Leidenaar probeert minimaal een keer per jaar gedurende een week of vier in Nepal te zijn. „In het najaar kost een retourtje met het vliegtuig ruim 1100 gulden", aldus Van de Wijngaard, die is afgekeurd wegens rugklachten. „Ik weet ook wel dat de verhalen gaan 'waar doet-ie het van'. Maar in heel Nepal ben ik welkom en daar kost het leven voor een Nederlander bijna niks." Over kosten gesproken: onlangs voerde minis ter Herfkens Nepal af van de lijst van landen die in aanmerking komen voor ontwikkelingsgelden. „Een grof schandaal", vindt Van de Wijngaard. „Ze moet daar maar eens zelf gaan kijken. Dan praat ze wel anders." Want zonder geld is ook Van de Wijngaard machteloos. PTN is afhankelijk van giften en donaties van particulieren en be drijven en kan altijd meer geld gebruiken. „Er zijn in Nederland 40.000 miljonairs", weet Van de Wijngaard. „Maar waar zijn ze? Ik kom er nooit een tegen." nog een tweede glas bier. Maar dat blijkt niet veel beter. De hoeveelheid schuim is nu wel iswaar toegenomen tot bijna een wijsvingerdikte, maar echt borrelen wil het nog steeds niet. Een derde testpilsje laten we maar achterwege. Ook enigs zins uit zelfbescherming. Van een balustrade langs de vlonder is namelijk geen sprake. En we willen toch voorkomen dat we door overmatig biertesten het water van de Oude Rijn inkuke- len. Een punt trouwens waar we ouders met enthousiast rondhupsende peuters en kleu ters graag even op willen atten deren. De prijs voor de consumpties is min of meer gemiddeld: 3,25 gulden voor de cappuccino en 3,50 voor het pilsje. Dit was de laatste aflevering uit de serie terrassen testen van dit seizoen Leidenaar Dirk van de Wijngaard met de Nepalese Summan Mahat die in Nederland een succesvolle hart operatie onderging. foto mark lamer

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 13