In Natura Opschonen Folie milieuvriendelijk middel tegen aaltje Een Naaldwijks hof vol zomerbloemen Vraag en antwoord Landelijk offensief tegen ïepziekte WÊÊÊÊ^ÊÊmÊÊÊÊÊÊmÊÊÊÊm VRIJDAG 13 AUGUSTUS 1999 Bacteriën houden vijver schc Nog geen week nadat het West- land drie dagen werd 'versierd' door het Varend Corso, presen teert dit tuinbouwgebied zich komend weekeinde opnieuw met een bijzondere bloemen- show: de 14e Zomerbloemen tentoonstelling in de Oude Kerk aan het Wilhelminaplein in Naaldwijk. Een stilstaand corso in een his torisch decor in en rond kerk en het Heilige Geesthofje in het centrum van de Westlandse 'hoofdstad', die deze hele week trouwens compleet in feest stemming verkeert vanwege de jaarlijkse manifestatie 'Naald week'. Rond de bloemenshow zijn er ook veel andere activitei ten, zoals braderie, kermis en muziekoptredens. Het thema van de bloemenex- positie is 'Het hof vanwaar bij de arrangeurs, onder wie ook Koos Zuidgeest en Piet Vel- lekoop uit De Lier, als het ware de fantasie van de bezoekers willen prikkelen, zodat zij het antwoord zelf kunnen invullen. 'Zij hebben geprobeerd zowel in de kerk, maar ook daarbuiten bepaalde sferen op te roepen. Tezamen vormen die het Hof van Naaldwijk', aldus voorzitter Jac. Sonneveld van de organise rende Stichting tot exploitatie van exposities en aanverwante activiteiten in de agrarische sector. De groep zomerbloemen is van nature al heel divers. Om dat aan te tonen is er op de ten toonstelling een assortiments- wand te zien met daarop alle, elders aanwezige, bloemen met naam en toenaam. Een opval lend onderdeel is verder de haag van kamerlinden in de kerk zelf, die speciaal voor deze show is gekweekt. Extra aandacht is er deze keer voor de anjer, een bloem die ondanks 'ambassadeur' prins Bernhard bij veel mensen uit de gratie is. Met die anjer-presen tatie hoopt men die belangstel ling weer te laten groeien. In de kerk en in het nabije Hei lige Geest Hofje is ook werk te zien van een aantal beeldhou wers, waarbij in veel gevallen het thema 'rondingen' is ge bruikt. Er zijn ook schilderwer ken te zien, geïnspireerd door de vele facetten van het tuin- bouwbestaan. Traditioneel is er ook nu weer, maar wel sterk uitgebreid, een kuipplanten-manifestatie, waarbij natuurlijk de fuchsia's centraal staan. Tijdens de driedaagse bloe mententoonstelling is er vrijwel constant live-music, waarbij steeds leerlingen en docenten van de muziekschool, soms met genodigde solisten, zullen spe len. Organist Gerard Bal van de Oude Kerk heeft het program ma samengesteld. Overigens wordt zondagavond om 19 uur, na de sluiten van de expositie, tussen de bloemen in de Oude Kerk een oecumenische Bloe men Vesper-dienst gehouden. De Zomerbloemenshow is morgen open van 10.00 tot 22.00 uur en zondag van 11.00 tot 18.00 uur. De entree is gratis en wie meer wil weten kan de VW Wesüand bellen: tel. 0174- 61.00.31. GREET BUCHNER geeft antwoord op gras is gekomen. New Age- -volgers geloven in een ge heimzinnige kracht, ik denk dat de vele regen een deel van de bemesting heeft weggespoeld zodat het gras, niettegenstaande alle zorg, zwak is geworden en het onkruid dus meer kan sen kreeg. Maar ik geef deze opvatting graag voor elke andere betere. Uitgaande van mijn veronder stelling strooi ik toch nog een heel klein beet je Azet bioge- zon op het gras om het groei kracht te ge ven, uiteraard bij voorkeur als er regen op komst is en an ders eventueel inspuiten zo- °rd op dat deze orga- raeen nische mest 507 meteen aan het arlem werk kan. Ik weet dat het wat aan de late kant in het seizoen is met het oog op komende herfstmaanden, maar het lijkt me het beste middel om het gras meer kansen te geven dan het onkruid. Dat trek ik er ove rigens op mooie dagen ge zellig uit, gezeten in de zon. Het is best een aardig werkje dat meer voldoe ning geeft dan lui in de zon zitten. Desgevraagd zeg ik weieens dat ik met een spe ciale yogaoefening bezig ben. Lijkt beter dan wieden in onze verwende tijd. Het onkruid tussen de ste- Daar ga je dan met al je goede gedrag: kom je moe gereisd thuis van vakantie, is de tuin een ware puin hoop, vruchtjes en zaadjes allerwege, uitgebloeide bloemen, ellenlange bloemstengels, slordige ha gen, ver waarloosd gras en dan nog onkruid en nog eens onkruid. De vraag is dan waar te be ginnen? Zelf begin ik altijd met een flinke snoeischaar en een mand voor de rom mel. Alles wat te lang, verwelkt en omgewaaid is wordt ra dicaal afge knipt. Liefst tot op een stel goede bladeren want we wil len toch ook nog wat groen houden. Bo vendien zit er nu nog vol doende groeikracht in de planten op weer een mooi rozet, soms zelfs bloemen te vormen. Uiteraard worden ook alle zaadjes weggeknipt dan wel verzameld voor ko mend jaar en keurig in en veloppen met opschrift be waard anders weten we volgend voorjaar nog niet wat er uit dat minieme spul gaat groeien. Ziezo, dat ruimt al aardig op. En nu nog het onkruid weg. Met de hand, want er zitten al Mailingen tussen van twee jarige planten zoals schar- lei, judaspenning, malva teunisbloemen onder an dere. In mijn tuin heb ik zelfs een aantal piepkleine zaailingen van de kerstroos ontdelri en meteen op een speciale plaats gezet. Het zijn dus niet alleen de tweejarigen die zich mak kelijk uitzaaien. En nu het grasveld zo dat er nog is, immers gazons worden in de nieuwe tuin aanleg steeds schaarser. Het is mijn ervaring en die van velen dat er dit jaar ab normaal veel klaver in het nen is in een mum weg met behulp van een oud keukenmes en eventueel mos verdwijnt met een flinke bezem en metsel- zand. Zo ziet de tuin er na een enkel uurtje doordacht werken meteen verzorgd uit. Als we de heg dan nog een beurt geven en, niet te vergeten, onze buxus ran den en figuren (nimmer in de volle zon want dat resul teert in bruine blaadjes) zijn we klaar zonder ge bruik gemaakt te hebben van giftig spul. Hoe scha delijk dat is vertel ik vol gende keer. De bodem bedekken met plas tic folie is voor boomkwekers een goedkoop en milieuvrien delijk alternatief voor behande ling met het giftige methylbro mide tegen aaltjes. Het afdek ken doodt aaltjes, maar ook on kruidzaden en schimmels. Dat blijkt uit een studie van de Uni versiteit van Califomië in Davis. Schone grond is vooral van be lang voor de boomkwekerij, omdat die planten en struiken leveren die later worden uitge zet op andere gronden. Aange taste planten kunnen op die manier andere percelen be smetten. De teeltgrond wordt normaal vrijgemaakt van bode maaltjes door chemische be handeling met methylbromide. Dit gifgas breekt echter de ozonlaag af en wordt daarom in de westerse wereld binnenkort verboden. Overal zoekt men naar alternatieven. In Californië is al twintig jaar terug begonnen met onderzoek naar solarisatie ofwel verhitting van de bodem. ,,We voorzagen problemen met chemische ont smettingsmiddelen en begon nen daarom tijdig aan alterna tieven zodat die Waar zijn voor de praktijk als ze nodig zijn", zegt plantenziektenkundige Jim Stapleton. In 1995 deed hij proeven met grond die vrij is van wortels en organisch afval en besmet met ziekteverwekkende nematoden (aaltjes) en schimmels. De grondmonsters werden ver schillende behandeld: gewoon blootgesteld aan de zon, bedekt met een enkel doorzichtige fo- lielaag of afgedekt door twee la gen plastic met enkele centime ters lucht ertussen. Een laatste groep bodemmonsters werd ter controle niet verhit. De beste resultaten werden be reikt met de dubbele folielaag. De bodemtemperatuur steeg tot 75 graden Celsius. Dit is niet alleen fataal voor de aaltjes, maar ook onkruidzaden en an dere ziekteverwekkers in de bo dem leggen bij deze hitte het loodje. Op deze uitkomst baseerde Stapleton zijn nieuwe systeem. Op een ondergrond van beton dient een laag zwart landbouw plastic te liggen. Daar bovenop komt de teeltaarde die wordt afgedekt met doorzichtig plas tic. Een extra laag transparante folie wordt over het geheel ge legd. Tussen de eerste en twee de laag in zitten enkele centi meters lucht die dient als isola tie en de warmte langer vast houdt. Nodig is een minimale bodemwarmte van 70 graden Celsius en dat een half uur lang. Solarisatie kost volgens de on derzoeker slechts een derde van het gangbare systeem. En om dat de vereiste minimumtem peratuur maar een half uur moet worden vol gehouden kan het plastic worden opgerold en keer op keer opnieuw worden gebruikt. ,,Dit systeem kennen we wel, maar bij ons werkt het niet, omdat we hier te weinig zon- uren hebben", zegt onderzoe ker Stefan Bertrums van het proefstation voor de Boomkwe kerij in Boskoop. Vooral het be reik van de diepere lagen is een probleem. „De bovenlaag van minimaal dertig centimeter moet door en door worden ver hit. Dat is in ons kikkerlandje niet mogelijk." Bovendien zijn er lastpakken onder de nemato den, zoals wortellesie-aaltjes, die naar diepere lagen weg kruipen en vervolgens weer te rug naar boven komen om als nog toe te slaan. In Nederland en andere landen met een matig klimaat zijn an dere alternatieven beter ge schikt. Bertrums noemt als be langrijkste het verkrijgen van schoon uitgangsmateriaal. Dat is onder meer te bereiken door een simpele warmwaterbehan deling van jonge stekjes van vaste planten voor ze de grond in gaan. Ook zijn groenbemes- ters, zoals Afrikaantjes, een goed middel om af te rekenen met sommige wortelknobbe- laaltjes. Schone grond kan ook worden verkregen door Engels raaigras te zaaien tussen het plantmateriaal, gras is een na tuurlijke remedie tegen wortel- knobbelaaltjes. Een laatste mo gelijkheid is om de grond een jaar lang braak te laten liggen. „De aaltjes komen dan geen wortels tegen en sterven de hongerdood." Het Westland, centrum van de glastuinbouw. foto anp marcel antonisse eth N .rieke ^"fessor elfde leme uld n neer weed len, c er,va NewY lue). R (En Ameri 1972 Hoewel het nu nog volop zomer is, laat de herfst niet a) jch f lang meer op zich wachten. In september begint het n; an(j dat evenals de andere jaargetijden zijn eigen charmes 1 Het groene zomerseizoen wordt dan afgesloten met sp culaire herfstkleuren en met vruchten in alle kleuren er ten. Een plant met mooie vruchten is de Celastrus, in g Nederlands boomwurger. Een klimplant die door veel 1 hebbers wordt beschouwd als een juweel onder de bes gers. De niet al te vriendelijke naam heeft alles te maken me feit dat de plant een echte klimmer is. Krijgt de boomw de kans om zich in een boom naar boven te werken dar dat op den duur slecht aflopen. Door het dikker wordei Ja^( de ranken van de klimplant komt zijn 'gastheer' letterlij ^ej( de knel. Zet de celastnis daarom aan een pergola, daar f valt niets te wurgen. Een andere klimmende besdrager is de vuurdoorn. De; worden aangeplant als vrijstaande struik, als haag en al klimmer tegen de muur. In dat laatste geval heeft hij w( a*|jJ' steun nodig; een goede plaats is langs een regenpijp op warme zuidmuur. Verder is er de kamperfoelie. Deze b gende klimplantis vooral geliefd vanwege de heerlijk ge de bloemen. In het najaar geeft de plant als toetje rode! Sen. Estafette van bloemencorso'5 Het seizoen van de bloemencorso's is in volle gang. Ov^,CP[ het land trekken de kleurige bloemenwagens weer aan^~~ publiek voorbij. L h; Vrijdag 20 augustus rijdt tussen 14.00 en 16.00 uur eenjg aa: ge stoet door het Overijsselse St. Jansklooster. Een dag 11 LUtz is het de beurt aan Leersum, waar vanaf 14.00 uur een y0( grootste dahliacorso's van ons land wordt gehouden. D|muz praalwagens zijn zondag te bewonderen op een terrein Ejb de Hoflaan. I Dje Eveneens op zaterdag 21 augustüs golft een zee van blo jjgej door Groenlo. Start om 13.30 uur. De corsowagens zijn* met dinsdag 24 augustus te zien op het kermisterrein. De volgende in de fleurige estafette is Rekken (bij Eiber waar het corso twee keer een ronde maakt: op wocnsda augustus om 14.00 uur en donderdag 26 augustus om 8 Tag, uur 's morgens. De wagens blijven tot en met 29 august 1V0i staan op het voetbalveld 't Asterloo. Een heel bijzonder trekt donderdagmiddag 26 augustus door Raalte. De pr wagens zijn niet versierd met bloemen, maar met oogst (i ducten. Het corso vormt het hoogtepunt van het Sallan uwe oogstfeest Stöppelhaene. Josephine E. Neervoort uit Oegstgeest heeft twee jaar gele den tevergeefs getracht de Chi- rimoya zonder succes te zaaien. Dat schijnt dus niet te lukken. Verder tobt deze lezeres met een gazon van graszoden op slecht doorlatende grond. Waarschijnlijk is het beter om alles nog eens goed om te spit ten, de verschillende grondla gen te vermengen en dan op nieuw te zaaien. Het kan nu nog net, anders wachten tot het voorjaar, of weer zoden leggen, maar dan op goed doorlatende grond, want dat is heel belang rijk. En nu stekken van heesters. Dat kan met winterstek: verhoute uiteinden van eenjarige takken ongeveer 20 - 25 cm onder oog met scherp mes afsnijden, bo venkant merken om in het vooijaar te weten wat onder en boven is. Het bovenste stukje en eventueel blad weg en dan in kistje met vochtig, niet nat, zand tot maart april vorstvrij bewaren. Na die tijd stekken met zogenaamd callus op het wondvlak in de grond, eventu eel warm met een plastic zak erover, maar ook buiten vor men deze stekken 2 van de 3 gemiddeld) wortels. Dat is pas zichtbaar als er groei is. Meestal kan men in het najaar al op re delijk gewortelde mini heesters rekenen. Heel makkelijk is ook het maken van afleggers. Daar over zal ik in het voorjaar schrijven, omdat het een aardi ge manier van vermeerderen is. Nederland dreigt ieploos te worden. Steeds meer bomen worden ziek en moeten worden omgezaagd. Bestrijding van de iepziekte lijkt in veel gebieden dweilen met de kraan open. Be herende instanties, zoals ge meenten, natuurorganisaties en waterschappen treden onvol doende alert op en werken te weinig samen. Er is een initia tief om het tij te keren: de be doeling is om de Iepenwacht nieuw leven in te blazen. Door de zaken landelijk en ge coördineerd aan te pakken ho pen de betrokken instanties weer grip te krijgen op de iep- ziekteepidemie. „Bestrijden en uiteindelijk beheersen van de iepziekte doe je samen met de buren", is het motto. En dat is precies wat er op dit moment in veel regio's aan mankeert. Be heerders kunnen hun best doen om de zaken redelijk op orde te houden, maar als de buurman er met de pet naar gooit heb ben al die inspanningen weinig zin. De veroorzaker van alle el lende, de iepenspintkever, heeft vleugeltjes en kan op die ma nier de ziekte vliegensvlug ver spreiden. De kevertjes brengen een schimmel over die de bo men dodelijk aantast. Iepen zijn als stoffering van we gen en in erfbeplanting van boerderijen van grote land schappelijke en cultuurhistori sche waarde. Oude iepen vor men de groene oases in stads- of dorpskernen. Door de iep ziekte worden jaar na jaar meer gaten in die oases geslagen. Zo lang de iepziekte onbeheers baar woedt, heeft herplant geen zin. Iepen gedijen goed in de kust provincies. Ze kunnen goed te gen de overheersend zilte zee wind enzijn qua grodnsoort en standplaats weinig kieskeurig. Ze zijn ook goed bestand tegen snoeien. Iepenbeheerders hilcken soms tegen de kosten aan van actieve bestrijding. In sommige ge meenten zijn de kosten - ver stopt in de begroting - opgelo pen tot 25 gulden per inwoner per jaar. Dan wordt de verlei ding groot de bestrijdingsactivi- teiten op een laag pitje te zet ten. Dat betekent vaak te laat ingrijpen, waardoor zieke iepen de kans krijgen zich te ontwik kelen tot broedbomen van de iepenspintkever. Alleen een gezamenlijke en grootschalige aanpak biedt mo gelijkheden om de ziekte weer onder controle te krijgen. De Iepenwacht moet dat mogelijk maken. Besdragende klimplanten /ac iv£et &0£/£ meer voor p£ echoput. elka Zelfs bij warm weer blijft de vijver mooi schoon. fOl itaan c anstc Warm zomerweer bevordert de groei van groene alg, d oucjei lijks weerkerende plaaggeest van tuinliefhebbers met e ver. Om deze minuscule plantjes te bestrijden is het H( gajn. Water Pakket bedacht. Dat zijn fraaie woorden die slaa imeril een filter voor ultraviolet licht en een zogenoemde Gre 976 Machine. Die Green Machine zeeft zowel algen en sch< ^et: P ke stoffen zoals ammoniak uit het water. Daartoe leeft )ert Lc het apparaat een populatie bacteriën, die ammoniak 0 in onschadelijk nitraat waardoor er op biologische wij2 wordt gezuiverd. Greenmachine en uv-filter zijn als pal che ir koop vanaf pakweg vierhonderd gulden. Om de twee n ergee nes goed te laten werken, is overigens ook een waterpo eau v nodig. Info: Hozelock Holland, Waalwijk, 0416 - 569290. Cryptogram Horizontaal: 1 Leuterplant (4), 4. De weg van een vrouwelijke kikker (5); 7. Door hollen gaan er koppen rollen (7). 8 Die dandy geeft stof weer (3), 9, Het gewicht van geld (3), 10. Die Franse chemicus is ouder dan een vis (7); 12. Toneel van de hoogste schoonheid (7). Verticaal: 2 Die Belg loopt ook door Nederland (4); 3. Vrouwen om van te houden (6): 4 Autoreclame? (8), 5. Met betrekking tot de bus (4); 6. Klein kunstwerk voor het bloeden (6), 9. Hongertocht (4); 11Doopwater (3). Oplossing van donderdag: Horizontaal: 1. Steel; 5 ene; 6. een, 8 elfde; 11. ere, 13. gel; 15. de; 16. esp; 18. ge; 19. er; 20. eb; 21. te; 23. gek, 25. bh; 26. elf; 28. vet; 29. rekke; 32 tee, 33 ets; 34 trede. Verticaal: 1. Snee, 2. tel; 3. eed. 4. leeg; 7. bedstee; 9. fes; 10. slechts; 12. re; 14 eg; 16. erg; 17 pek, 22 el, 24. enk; 25 be, 27. fret; 28. vete; 30. eer; 31. ked. De boomwurger, een van de mooiste besdragende

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 8