Verzekeraar Aegon wijkt niet van overnamepad Voedingsbedrijf Numico maakt pas op de plaats lalve zege BNP in ranse bankenstrijd' eurs verrekent zich; endex toch in AEX S: meer reizigers laar minder vracht Economie Campina Melkunie breidt uit in Duitsland Banen weg bij Rabobank PAG 13 AUGUSTUS 1999 ee Record Shop in Belgische cinema IPTI ^frpen Bezoekers van Belgische bioscopen kunnen bin- ^ort soundtracks en analoge en digitale video's kopen bij de Record Shop. De Nederlandse keten, die ook in België ves- gen heeft, opent winkeltjes in zaken van de Belgische bio- ,preus Kinepolis. Als de opzet succesvol is, gaat de Free Re- Shop ook de Nederlandse bioscoopganger bestoken met en video's. Het eerste bioscoop winkeltje van de Nederland- d-verkoper komt in Antwerpen. De winkels verkopen vooral de film gerelateerde spullen, zoals cd's met filmmuziek, vi- landen en dvd's. Daarnaast is de topvijftig van de gewone rollectie aanwezig. ote order voor baggeraar HAM u F AAN DEN IJSSEL» HAM, dochteronderneming van j lollandse Beton Groep, heeft opdracht gekregen de capaci- van Maleisische havenstad Bintulu te verdubbelen. Bintulu ■n belangrijke exporthaven van vloeibaar gemaakt aardgas G) op het westelijk deel van Borneo. In de haven wordt ook derde gasterminal gebouwd. HAM gaat haventerreinen op- iten, kustverdediging versterken en een vaargeul vergroten, werk moet in 2001 worden opgeleverd. Samen met Smit In- ationale legt HAM ook nog een onderzeese gasleiding aan. beide opdrachten is voor HAM 300 miljoen gulden ge- ;id. terschot aan irisbollen aaar Iristelers staan voor een dilemma: bollen verkopen of ct van het land naar de composthoop? De prijzen van deze rjaarsbloeiers zijn dit jaar zo laag dat bollenkwekers zich af- >en of ze wel loon naar werken krijgen. „De opbrengsten en niet op tegen de kosten die we maken om ze te sorteren, poelen, te drogen en te tellen", aldus H. Wessels, voorzitter de afdeling Julianadorp en Anna Paulowna van de Konink- Algemeene Vereeniging van Bloembollencultuur. De bol- wekers, voornamelijk gevestigd in de kop van Noord-Hol en de Noordoostpolder, hadden na de regen in de herfst vacht dat de irissen schade hadden opgelopen. Daarom ben ze voorzichtig verkocht. Nu blijkt de oogst tegen de ver- hting in goed te zijn, waardoor de kwekers met een flink rschot zitten. Ongeacht de grootte wordt nu ongeveer één tper bol betaald. A overweegt stappen tegen YVC terdam FNV Bondgenoten overweegt juridische stappen te- YVC Holding, de eigenaar van de IJsselwerf in Capelle aan 1. De bond stuurt aan op een enquête bij de Onderne- igskamer van het Gerechtshof in Amsterdam. Voor de IJssel- waar nog ongeveer tweehonderd mensen werken, werd op ni uitstel van betaling aangevraagd, nadat de werf door het lijven van nieuwe orders in problemen was geraakt. De vak- iden en de ondernemingsraad hadden vanaf het begin felle iek, omdat het uitstel van betaling te vroeg zou zijn aange- jgd. Bovendien had YVC kort daarvoor scheepswerf Wilton noord in Schiedam overgenomen. erklozen in Mauritshuis haag» Het Mauritshuis in Den Haag stelt voor minstens jaar vijftien detacheringsplaatsen beschikbaar aan langdu- verklozen. Maandag tekenen de gemeente Den Haag en het iritshuis een overeenkomst. De werklozen worden onder ;r ingezet als gastheer/vrouw tijdens de tentoonstelling nbrandt Zelf, die 22 september begint. Vooraf krijgen de [nemers een training in sociale vaardigheden, teambuilding, 10 en brandbestrijding. Bij voldoende functioneren kunnen leelnemers doorstromen naar een vaste aanstelling. lankengevecht in Frankrijk gt vermoedelijk in een hal- iverwinning voor Banque anale de Paris (BNP). Het van BNP op Paribas zal sla- maar dat op Société Géné- (SocGen) mislukt, meldde ant Le Figaro. Igens de krant heeft BNP 60 procent van de aande- 'aribas aangeboden gekre- Bij SocGen is slechts 30 a rocent van het stemrecht egen. Le Figaro noemde bron voor de cijfers. !t officiële resultaat van de eind vorige week afgelopen bie dingen wordt dinsdag bekend. Diezelfde dag komen de Franse bankautoriteiten bijeen onder voorzitterschap van centrale- bankpresident Jean-Claude Tri- chet om een definitief oordeel te vellen. Paribas en SocGen hebben zich met hand en tand verzet tegen een overname. Ze had den al een fusieakkoord toen BNP begin maart op het toneel verscheen met een dubbel bod. Trichet heeft vergeefs gepro beerd de partijen te bewegen tot een vreedzame oplossing. erdam anp iex blijft voorlopig tot de -fondsen, de populairste leien in Amsterdam, horen, le gisteren naar buiten ge- toe berekening viel de de- nog uit de eredivisie, die degradatie bleek te isten op een misrekening het Amsterdamse beursbe- Volgens een AEX-zegsman j de berekeningen de omzet andelen KBB, dat sinds een md officieel bij Vendex ft, niet meegenomen. cht anp aantal treinreizigers - stil ten niet meegeteld - is in eerste halfjaar van 1999 met procent gestegen. Daarmee e groei in dezelfde periode 8 jaar (4,9 procent) duidelijk troffen. De spoorwegen toen de kaartjes bovendien procent duurder, waar- het bedrijf negen procent geld in het laatje kreeg, was dan ook vooral het rei- tsvervoer dat er voor zorgde de NS een goed eerste half achter de rug heeft. Met de ht gaat het veel minder nettowinst bedroeg in de nde tot 1 juli 159 miljoen 'en, maar daarin is ook de tengst van de verkoop van amedochter Alrecon (dertig °en) opgenomen, evenals van de resterende delen van beveiligingsdienst. De over- ZALTBOMMEL ANP Campina Melkunie koopt zich verder in op de Duitse markt. De zuivelcoöperatie neemt de helft van de aandelen van het Berlijnse zuivelbedrijf Emzett over. Hoeveel geld daarmee is gemoeid, is volgens direc tiesecretaris E. Bolhuis van Campina Melk unie nog niet bekend, omdat er nog een boekenonderzoek plaatsheeft. De bestaande aandeelhouders van Em zett, 950 melkveehouders die zijn verenigd in de coöperatie BMG, houden de rest van de aandelen. Zij leveren al hun melk aan het Duits-Nederlandse samenwerkingsver band. De Nederlandse zuivelreus voegt het nieuwe Duitse belang direct samen met de bestaande joint venture Tuffi Campina, waarin Campina Melkunie de helft van de aandelen heeft en Milchwerke Köln/Wup- pertal de andere helft. De nieuwe gezamenlijke vennootschap van Campina Melkunie, Milchwerke Köln- /Wuppertal en BMG heeft een omzet van 2,9 miljard gulden. Ze verwerkt 1,7 miljard kilo melk. Het Duits-Nederlandse trio levert niet al leen gewone consumptiemelk, maar ook producten met een hoge toegevoegde waarde zoals toetjes. De producten worden voor supermarkten geproduceerd die ze als goedkopere huismerken verkopen. Net als in Nederland, is ook in Duitsland steeds meer zuivel als huismerk te koop. Het merk Tuffi heeft marktaandeel verloren. Met de Nederlandse marketingkennis probeert Tuffi terug te slaan. Zo brengt het Duits-Nederlandse verband sinds een jaar Yogho Yogho in Duitsland op de markt. Andere yoghurtdrankjes met een smaakje, vooral bedoeld voor jongeren, zijn in de maak. Het nieuwe bedrijf houdt zowel in Keulen als in Berlijn kantoor, om de band met de regio te benadrukken. Eind dit jaar moet de samenvoeging een feit zijn. Campina Melkunie heeft al een behoor lijke omvang bereikt bij de oosterburen. Het bedrijf heeft in het Zuid-Duitse Heil- bronn nog een dochteronderneming met een omzet van 1,1 miljard gulden. Deze Duitse dochter zet het luxere merk Landlie- be op de markt (melk, yoghurt, boter, toet jes en kaas). Beleggers belonen stroom goed nieuws DEN HAAG ANP Aegon-bestuursvoorzitter K. Storm bij de presentatie van de halfjaarcijfers. Een forsere groei van de winst dan verwacht en daar bo venop de overname van de Britse verzekeraar Guardian Royal Exchange. Een overname waaraan een prijskaartje hangt van 2,5 miljard gulden. Het is de tweede grote overname dit jaar en wat Aegon betreft volgen er nog meer. begin van 1999. Dat staat op 111,65 euro. De overname van de Britse verzekeraar, die eigendom was van de Franse concurrent Axa, is opvallend, want de Haagse verzekeraar heeft nog maar net een enorme overname achter de rug. Aegon kondigde in fe bruari dit jaar aan collega Transamerica uit San Fransisco over te nemen voor een bedrag van negentien miljard gulden. Dat was de op één na grootste overname in de Nederlandse geschiedenis. Terwijl Aegon nog bezig is met het verwerken van Transamerica, werden in april al de eerste contacten gelegd met Axa, de eigenaar van Guar dian, zo verklaarde bestuurs- Onder andere dankzij goede re sultaten in de Verenigde Staten kon Aegon de winstverwachting naar boven bijstellen. Alleen al in de eerste zes maanden van dit jaar steeg de winst met veer tien procent tot 1,49 miljard gulden. Voor het hele jaar voor spelt Aegon dat de winst 22 tot 25 procent toeneemt. De eerde re verwachting lag nog op acht tien tot twintig procent. Al dat goede nieuws werd op de beurs direct beloond. De koers van het aandeel Aegon ging direct omhoog. Bij het ein de van de handel stond het op 79,30, een plus van 3,1 procent. Overigens nog mijlenver verwij derd van het jaarrecord uit het voorzitter K. Storm gisteren tij dens een toelichting. Twee overnames in een halfjaar, Storm is er niet van onder de indruk. „Betekent voor mij iets meer reizen." Ondanks de aankoop van Guardian, is de verzekeraar nog steeds niet uitgegeten. „Waar de volgende overname is, weet ik niet. Maar we zijn nog steeds niet uitgekeken in het Verenigd Koninkrijk." Het liefst wil Ae gon een levenverzekeraar over nemen. De Vereniging Aegon, groot aandeelhouder van Aegon, speelt opnieuw een belangrijke rol bij de financiering van de operatie. Aegon betaalt de aan koop van Guardian voor twee derde met aandelen die de ver eniging opkoopt. De vereniging kan haar belang in Aegon daar mee een beetje aanvullen. Aegon haalt met de levendivi sie van Guardian Royal een soe pel draaiend bedrijf binnen. Vorig jaar boekte de Britse ver zekeraar een winst voor belas- FOTO WFA FRED STEENMAN tingen van ruim 1,4 miljard gul den. Guardian betekent voor Aegon een ferme verbetering van haar positie in het Verenigd Koninkrijk. Vorig jaar boekten de Hagenaren via Scottish Equitable een nettowinst van 211 miljoen gulden op een om zet van ruim negen miljard. Met Guardian Royal in de gele deren zullen de premieop brengsten met twintig procent stijgen en het beheerd vermo gen met 50 procent. Het perso neelsbestand van Aegon UK dijt met 1100 man uit tot 3400. Vooral het feit dat de Britse Aegontak met de aankoop van Guardian een grote vermogen- beheerder heeft binnengehaald, komt Aegon goed uit. Bij de Haagse verzekeraar is daarmee de trend versterkt dat steeds meer geld wordt verdiend met het beheren van geld. De ver koop van verzekeringen levert in de toekomst een bescheide ner bijdrage aan de winstgroei, zo verwacht Storm. Door het succes van Haagse Harry en Ut Groen Geile Boekie is tekenaar Mamix Rueb iets meer geïnteresseerd geraakt in geld. Zelf de beurs volgen en vervolgens aandelen kopen, doet hij niet maar op advies van een vermogensbeheerder be legt hij wel eens. „Het tweede album van Haagse Harry verkocht gigan tisch (best verkochte Neder landse stripboek van de afgelo pen jaren-red.). Ik heb toen wat geld in aandelenfondsen ge stopt. Mijn beheerder belde on langs met de mededeling dat het bedrag enorm gestegen is. Dat is een mooie aanvulling op mijn pensioen." Rueb heeft naar eigen zeggen nog nooit een slechte aankoop gedaan. „Dat laat ik aan mijn vriendin over", aldus Rueb. „Zij sleept af en toe dingen mee naar huis waarvan Uc direct denk: Waar heb je dat nou weer voor nodig. Een tijdje geleden begon zij ineens te klagen over zere voeten. Ze laat iedere dag een uur of drie, vier onze twee Cocker Spaniels Sieppie en Daatje uit. Om dat lopen te compenseren, wilde zij een elektrische voetmassage. Dat is een voetenbad waar bubbels uit komen. Ik geloof dat ze hem twee keer gebruikt heeft. Nu staat hij onder te stoffen op zol der." Voor zichzelf koopt Rueb vooral spullen om mee te kun nen tekenen. Zijn laatste grote aankoop was een computer van 11.000 gulden. Met die compu ter verwerkt hij de administratie van zijn eenmansuitgeverij Kap Nahü „Ik kan zelf wat een uitge ver doet en ik houd zo meer geld over." Ook kleurt hij er zijn tekenin gen mee in. „Ik teken niet op dat ding. Ik kan het papier niet missen. Maar ik teken Haagse Harry nu in zwart wit, scan de tekening en kleur hem in op de pc. Internet heb ik nog niet ge nomen. Ik ben een infojunk en met internet zou ik de hele dag het web afstruinen naar nieuws. Dan kom ik niet meer aan tekenen toe." Ruebs beste aankoop is een kopieerapparaat. Niet elk teke ningetje dat hij maakt heeft na melijk meteen de juiste afme tingen. „Vroeger was ik uren te vinden bij de copy-shop of moest ik de tekening opnieuw maken. Ik heb mijn kopieerap paraat nu een jaar of acht en gebruik hem elk uur wel een paar keer." Ondanks de voortuitgang in zijn werk, adviseert Rueb een ouderwetse investering: „Ga zoeken naar aandelen van de NV Hollandsche Paardentram. Over een half jaar zijn we door de millenniumbug weer terug in het jaar 1900. Nou, en dan voorzie ik een gouden toekomst voor de paardentram. Ja toch? Niettan?" UTRECHT ANP Rabobank International schrapt in Utrecht 85 banen. Deze actie volgt op het slui ten van het effectenbedrijf in Londen, waar 105 arbeids plaatsen zijn vervallen. De Utrechtse sanering zal niet gepaard gaan met gedwon gen ontslagen, zo belooft de bank. Rabobank International verwacht dat de komende tijd nog eens 238 voltijdsbanen verdwijnen. Vooral extern personeel, dat was ingehuurd voor euro- en millennium projecten, is daarvan het slachtoffer. In de eerste ont slagronde verdwijnen onder steunde functies en staffunc ties. Aan het begin van de zo mer gaf Rabo-topman H. Smits al aan dat de kosten bij de drie jaar geleden opgerich te dochter Rabobank Interna tional flink terugmoesten. De vestigingen in Londen en Utrecht stonden bovenaan de lijst om aangepakt te worden. De gestaakte activiteiten in Londen - handel in valuta, vastrentende waarden en de rivaten - heeft de bank over geheveld naar Utrecht. De ex pertise van het effectenbedrijf is ondergebracht bij Rabo Se curities in Amsterdam. „Niet handig", noemt een woordvoerder van Vendex KBB de vergissing van de beurs. Hij is wel blij dat 'zijn' bedrijf voor lopig in hypothese nog in de AEX-index blijft. Handelshuis Buhrmann en KLM dalen op basis van handelscijfers tot juli wel gewoon af naar de Midkap. Mochten de omzetten van deze fondsen niet aantrekken, dan worden zij uit de AEX-index ge zet. Hun plaats wordt ingeno men door automatiseerder Ge- tronics en kabelconcern UPC. Winst stijgt ondanks hoge rentelasten ZOETERMEER GPD blijvende nettowinst uit gewo ne bedrijfsuitoefening van 129 miljoen is nog altijd 32 procent meer dan in de eerste helft van 1998. Het goederenvervoer door NS Cargo staat er heel wat minder florissant voor. De vervoersop- brengsten daalden met bijna tien procent en de hoeveelheid vervoerde goederen ging met acht procent achteruit. Vooral het transport van chemische en industrieel/agrarische produc ten nam af. Ook het vervoer van spoorbouwmaterialen stond onder druk. Per 1 januari gaat NS Cargo met de goederendivi sie van Deutsche Bahn op in een nieuwe bedrijf. NS heeft in de eerste zes maanden van het jaar voor een bedrag van 340 miljoen gulden geïnvesteerd. De raad van be stuur is optimistisch over de nabije toekomst. Numico, producent van onder andere baby- en klinische voe ding en chocomel, moet het even rustig aan doen. De eerste helft van dit jaar kocht het Zoe- termeerse bedrijf zoveel nieuwe bedrijven dat de banken vinden dat het nu even moet kalmeren. Ondanks de koopwoede en de daarmee gepaard gaande stij ging van rente op banklenin gen, steeg de nettowinst van Numico in de eerste zes maan den met 18,8 procent tot 184,8 miljoen gulden. De omzet steeg met 7,3 procent tot 1,85 miljard gulden. Begin deze maand maakte Numico bekend dat de aan koop van het Amerikaanse GNC, dat vitaminepreparaten en sportdrankjes verkoopt, is geslaagd. Om de overname te financieren, is een overbrug gingskrediet gesloten bij de banken. Binnenkort geeft Nu mico voor een miljard gulden aan nieuwe aandelen uit en nog eens voor 1,3 miljard gulden een converteerbare obligatie. Met dat geld worden de bank- schulden gedeeltelijk afgelost. De rentelasten dalen dan fors. GNC, met een omzet van 1,42 miljard gulden in het eerste halfjaar bijna net zo groot als Numico, zit uitsluitend in de markt voor voedingsupplemen ten en vitaminepreparaten. GNC is marktleider op dit ge bied in de Verenigde Staten. „Na de overname hebben veel bedrijven zich aangemeld om ook te worden overgenomen. Maar voorlopig is er geen geld voor een overname", aldus Van der Wielen. Met de overname van GNC is Numico in één klap een grote speler op deze markt geworden. „Wij verwachten dat deze markt jaarlijks met vijftien pro cent of meer zal groeien. Bo vendien zijn de marges op de producten hoog en die combi natie zoeken we, aldus Van der Wielen. GNC kan profiteren van de kennis die Numico heeft van de werking van allerlei stoffen. „Wij hebben veel kennis op het gebied van gezondheid. We maken al jaren klinische voe ding voor zieke mensen. Daar om kunnen wij voedingssup plementen maken met een me dische onderbouwing. Dat kan GNC nu nog niet", aldus Van der Wielen. Numico op haar beurt hoopt dat de Amerikanen, de topman van GNC komt in de raad van bestuur van Numico, het Zoe- termeerse bedrijf bijbrengt hoe de producten in Europa te ver kopen. „Of we eigen winkels gaan opzetten, via apotheken gaan verkopen of bijvoorbeeld via Internet, het is nog allemaal open", aldus Van der Wielen. Naast de nieuwe activiteiten en de eveneens hoogrenderen- de activiteiten van klinische- en dieet- en baby en peutervoe ding, zeult Numico ook nog haar oorspronkelijke activiteit mee, de zuivel. Hoewel Numico daar nauwelijks nog geld in steekt, blijft de divisie groeien en maakt ze nog ruim 23 pro cent van de totale omzet uit. Bovendien wordt goed ver diend aan producten als Nutro- ma, Fristi en Chocomel. Numi co haalt er een brutomarge mee van acht procent, een percenta ge waar menig zuivelfabrikant jaloers op is. Daarom heeft het bedrijf geen haast met de voorgeno men verkoop. Bovendien is de prijs die ervoor moet worden betaald te hoog, denkt Van der Wielen. „De koers van ons aan deel is 25 maal zo hoog als de winst. Als we de zuiveldivisie verkopen, moet er dus 25 keer de winst worden betaald, an ders doen we onze aandeelhou ders tekort. Dat soort prijzen wordt er in de zuivel niet be taald. Voor het overige zijn we alleen bereid de zuivel te ruilen tegen een activiteit die goed bij ons past, bijvoorbeeld babyvoe ding. Naam: Mamix Rueb Leeftijd: 44 Beroep: Geestelijk vader en te kenaar van Haagse Harry, uit gever van het 'Ut Groen Geile Boekie' (de 'offesjeille spelling vannut Haags') Burgerlijke stand: ongehuwd samenwonend Kinderen: geen Auto: Audi 100 Avant Hobby: Tennis. De productie van klinische voeding - in dit geval chocolademelk met extra toevoegingen - bij Numico in Zoetermeer. foto anp paul vreeker

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 7